Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Thyge Enevoldsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thyge Enevoldsens kryds

Dette er Thyge Enevoldsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-02 Køge Sydstrand (Køge)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-03 Gårdbosø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-02 Værløse lufthavn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-10 Gjøl
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-11 Ishøj
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-10 Gjøl
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-02-10 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-27 Gjorslev marker (Stevns)
10 X Grågås (Anser anser) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-12 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-10 Gjøl
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-02-02 Eskildsstrup
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-12-23 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-03-14 Roden Fed (Guldborgsund)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-10 Store Vildmose
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-26 Grusgrav v/Krogsgård (Esbjerg)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-11 Hirtshals Øststrand (Hjørring)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-04-12 Billesbølle (Middelfart)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-02 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
28 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
33 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-03 Sneum Digesø (Esbjerg)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-02-20 Kruså Møllesø (Aabenraa)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-05 Præstesø
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-29 Damhussøen (København)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-07 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2020-04-02 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-01-22 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-09 Hirtshals Fyr (Hjørring)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-02-14 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-12 Hirtshals Fyr (Hjørring)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-29 Kysten ud for Sandflugtsplangagen
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-09 Hirtshals Fyr (Hjørring)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-10-15 Hvidbjerg Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-11 Hirtshals Øststrand (Hjørring)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-03-21 Hirtshals Fyr (Hjørring)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-03-21 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-03-15 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-26 Vejers Plantage, nord (Varde)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Vejby strand
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-03 Grærup Sommerhusområde (Varde)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-02 Gilleleje havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-07 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-03-21 Nejst Mark (Brønderslev)
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-05-07 Grærup Sommerhusområde (Varde)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-17 Vaserne (Rudersdal)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-21 Amager Fælled
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-09-08 Køge Nordstrand (Køge)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-09-08 Køge Nordstrand (Køge)
89 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2020-03-27 Grærup Langsø (Varde)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-02-20 Kruså Møllesø (Aabenraa)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-15 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-07-15 Gedser Odde (Guldborgsund)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-03-15 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-03-29 Føns Vang (Middelfart)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-13 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-07-16 Nyord Enge (Vordingborg)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-07-15 Majbølle Nor (Guldborgsund)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-02-12 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-02-15 Rømødæmningen (Tønder)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-04-10 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-07-02 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-05 Vilslev Enge (Esbjerg)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-18 Blåvand
117 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-04-10 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-03-21 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-12-11 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-02-15 Rømødæmningen (Tønder)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-21 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-11 Hirtshals Øststrand (Hjørring)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-02-12 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-02-02 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-09 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-21 Pinseskoven
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-01-03 Køge Sydstrand (Køge)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-09-13 Køge Nordstrand
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-19 Blåvands Huk
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-07-15 Gedser Odde (Guldborgsund)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-05-06 Sølager Sø (Varde)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøen
152 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-13 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-07-15 Majbølle Nor (Guldborgsund)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-05-05 Kammerslusen (Esbjerg)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-16 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-04-13 Blåvands Huk (Varde)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-02 Nødebp
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-09-10 Gilleleje
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-04 Holmesø (Brøndby)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-02 Utterslev mose
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-03-04 Holmesø (Brøndby)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-03-19 Hirtshals Havn (Hjørring)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-02 Utterslev mose
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-03-15 Rødvig
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-02-12 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-26 Grærup Fiskesø (Varde)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-07-02 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-07 Holmesø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-07-02 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-07-15 Gedser Odde (Guldborgsund)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-04 Holløse Bredning (Gribskov)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-22 Gundsømagle Sø (Roskilde)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-07 Magisterkogen (Tønder)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-04-18 Blåvand
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-05-08 Blåvands Huk (Varde)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-13 Blåvands Huk (Varde)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-17 Blåvands huk
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2020-03-19 Hirtshals Havn (Hjørring)
205 X Alk (Alca torda) 2020-10-11 Hirtshals Fyr (Hjørring)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-06-24 Vandstedet Nordsamsø (Samsø)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-09 Hirtshals Fyr (Hjørring)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-10 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2020-02-29 Sandflugtsplantagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-20 Rågeleje
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-01-22 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-17 Smedager (Aabenraa)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2020-03-19 Hirtshals Fyr (Hjørring)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-03-28 Mandø østvade (Esbjerg)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-21 Han Vejle (Thisted)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-03-26 Sortemosen (Sydfyn) (Svendborg)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-04-15 Rejsby Forland (Tønder)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-08 Gilbjerg hoved
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-15 Pinseskoven
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2020-06-03 Grenen
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-04 Hulsig hede
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-12 Høstemark Skov (Aalborg)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-12 Tornbladens Plantage
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-12-18 Ganløse Ore (Egedal)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-05-06 Grærup Langsø (Varde)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-12 Lille Vildmose (Aalborg)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-17 Abild Mark (Tønder)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-05 Ballum Enge (Tønder)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-03-15 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-06-03 Nordstrand, skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-03-14 Roden Skov (Guldborgsund)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-02-10 Sneum Digesø (Esbjerg)
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-03-28 Brogård Plantage (Haderslev)
274 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-18 Kongelunden
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-02 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-02-20 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-02-14 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-02 Værløse lufthavn
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-07 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-05 Ål Plantage (Varde)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-12 Gråsten
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-02 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-12-18 Ganløse Ore (Egedal)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-03-27 Ål Plantage (Varde)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-03 Køge Sydstrand (Køge)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-09-08 Klippinge (Stevns)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-03-20 Hirtshals (Hjørring)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-25 Hellebæk Kohave
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-14 Roden Fed (Guldborgsund)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-26 Børsmose (Varde)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-10-23 Grovsø & Langvand (Varde)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-06-03 Grenen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-02 Brønshøj
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-02-19 Store Hløllund plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-02 Farum
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Gilleleje
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-02-13 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-05-24 Magleby Ravnemark (Slagelse)
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-05-06 Ål Plantage (Varde)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-04 Vestre Kirkegård (København)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-02 Gribskov
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-03-27 Grærup Langsø (Varde)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-27 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-02 Gribskov
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-02 Frederiksberg
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-21 Han Vejle (Thisted)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-24 Melby Overdrev (Halsnæs)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-12 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-01-11 Hirtshals Havn (Hjørring)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-21 Køge sydstrand
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-08 Gilbjerg hoved
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-06-24 Ballebjerg (Samsø)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-05-07 Magisterkogen (Tønder)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-01 Kongelunden del 1 (NV-del af skoven) (Dragør)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-15 Ho plantage
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-16 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-05-05 Grærup Sommerhusområde (Varde)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-26 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-09 Kongelunden
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-16 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-03 Grenen, Skagen
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-29 Blåvandshuk Golfbane (Varde)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-28 Blåvand
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-08 Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-10 Kongelunden
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-05-21 Solbjerg Kirkegård (Frederiksberg)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-15 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-23 Frederiksberg (Frederiksberg)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-04 Vestre Kirkegård (København)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-02 Gribskov
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-03-21 Nejst Mark (Brønderslev)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-03-13 Viemose Skov (Vordingborg)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-20 Kruså Møllesø (Aabenraa)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-04 Grenen
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-06-24 Ballebjerg (Samsø)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-12 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-06-24 Ballebjerg (Samsø)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-21 Køge Sydstrand
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-03 Ølsemagle Revle (Køge)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-04-12 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-29 Blåvandshuk Golfbane (Varde)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-02 Grib skov
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-21 Han Vejle (Thisted)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-16 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-01 Kongelunden del 1 (NV-del af skoven) (Dragør)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-15 Grærup Sommerhusområde (Varde)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-05-14 Frederiksberg (Frederiksberg)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-16 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-02-14 Grønningen
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2020-10-15 Enge syd for Ho
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-18 Tipmosen
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-12 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-17 Rådvad
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-17 Vaserne
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-05-07 Grærup Sommerhusområde (Varde)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-20 Hirtshals Fyr (Hjørring)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-14 Roden Fed (Guldborgsund)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-19 Hirtshals Fyr (Hjørring)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-11-13 Melby overdrev
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-19 Hirtshals Fyr (Hjørring)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-02 Hornbæk Havn (Helsingør)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-02 Gilleleje Havn (Gribskov)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-03-20 Hirtshals Fyr (Hjørring)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-02 Gribskov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-05 Ganløse Ore
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-04 Vestre Kirkegård (København)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-03 Grenen
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-05-21 Solbjerg Kirkegård (Frederiksberg)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-03-20 Hirtshals Fyr (Hjørring)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-02-14 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-11-15 Hvidovre bydel (Hvidovre)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-13 Kallesmærsk Hede (Varde)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-12-23 Tisvilde Hegn (Gribskov)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-02 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-05-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-03-06 Vaserne (Rudersdal)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-02-15 Gl. Hviding Enge (Esbjerg)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-03 Køge Sydstrand (Køge)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-15 Vilslev Enge (Esbjerg)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-20 Hirtshals Fyr (Hjørring)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-21 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-04-17 Grærup Langsø (Varde)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer