Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-01-29 Vindekilde.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-05-09 Sølsted Mose.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-10 Vantore.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-31 Rømødæmningen.
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-10 Kettinge.
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-22 Gjorslev marker.
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-10 Nørre Frejlev.
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-18 Darket (Lolland).
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-10 Nørre Frejlev.
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-10 Nørre Frejlev.
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-02-14 Eng V for Køge Strandskov.
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-10 Nørre Frejlev.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-02-01 Uge.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-04 Gilleleje.
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesø (Værløse).
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-12-19 Dalby Møllesø (Kolding).
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-31 Hejresøen (Kalvebod Fælled).
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-11 Selsø Sø.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-02 Præstesø.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-02 Præstesø.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-13 Kongelundsstranden.
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-02 Præstesø.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-18 Maribo Søndersø (midt).
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-02 Søndersø.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-15 Røgbølle Sø.
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-02 Søndersø.
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-02 Stampedam.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-11 Store Kattinge Sø.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-02-27 Lumsås Nordstrand.
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-04 Gilleleje.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-27 Kysten ved Sandflugtsplantagen.
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-03-08 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-02 Søndersø.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-26 Røgbølle Sø.
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-26 Vråby Plantage.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-05 Porsemosen.
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Vejby Strand.
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand.
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-03 Kongelundsstranden.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-01 Frederiksberg (Zoologisk Have).
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-02-01 Uge.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-09 Sottrup Plantager (Tinglev).
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-07 Tårnby (Kongelundsvej).
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe.
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-07 Brobæk Mose.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-21 Amager Fælled.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-05-08 Varde Kær.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Sjællandsbroen.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-01 Draved Skov.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-02 Mølleåen (v. Stampen).
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-01-25 Hejresøen (Kalvebod Fælled).
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-02 Søndersø.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-02-27 Nyrup v. Klint.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-06 Broksø Enge.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-29 Sanddobberne.
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-10 Agger Tange.
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-01-02 Præstesø.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-16 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-20 Kongelundsstranden.
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-10-19 Gedser Odde.
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-31 Saltvandssøen.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-27 Klintebjerg v. Klint.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-04 Ishøj Strandeng.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-08 Lakolk Sydsøer.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-07 Falbækvej marker.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-17 Kongelundsstranden.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-11 Selsø Sø.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-02-01 Ballum Forland.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-03-27 Borreby Mose.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-31 Fovrfelt Bækkens udløb.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-01-31 Fovrfelt Bækkens udløb.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-01-31 Margrethekog.
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-15 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-18 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-27 Ishøj Strandeng.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-05 Elkenøre Strand.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-31 Helm Odde Marsk.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-03-07 Rødbyhavn.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-08 Sneum Sluse.
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Ishøj Strandeng.
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Borre (Horsens Fjord).
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-21 Pinseskoven (Kalvebod Fælled).
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-26 Utterslev Mose.
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-28 Marup Engsø.
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-22 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-06-03 Ishøj Strandeng.
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-30 Hovvig.
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-27 Ishøj Strandeng.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-06 Fladet Vildtreservat.
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-29 Reersø (Vejlen).
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Søområdet.
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-19 Villahøj Søområdet.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-25 Villahøj Søområdet (Kalvebod Fælled).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-08 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-09 Skjern Enge.
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-04 Gilleleje.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-30 Utterslev Mose.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-06 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-04-23 Kongelundsstranden.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-03 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-04 Ishøj Strandeng.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-26 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-04-23 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-28 Skælskør Inderfjord.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-22 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-02 Holløse Bredning.
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-09 Magisterkogen.
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-09 Magisterkogen.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-09-11 Gilleleje.
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-02 Kongelundsstranden.
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-18 Gilleleje.
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-04 Gilleleje.
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-04 Gilleleje.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-01-04 Gilleleje.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-05 Elkenøre Strand.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-02-27 Klintebjerg v. Klint.
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-20 Gilleleje
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2020-05-23 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-09 Smedager.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-04 Gilleleje.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-28 Marup Engsø.
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-07 Skjern Enge.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-01-26 Søndersø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Skarvsøen (Skagen).
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-02-14 Sortemosen (ved Svendborg).
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-18 Dornæs.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-02 Hovvig.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-12 Kongelundsstranden.
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Klintholm Havn.
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-09 Bredevad Plantager.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-22 Næsbyholm Storskov.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-02 Raadvad.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-07 Maribo Søndersø.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-09-21 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-08 Husum Enge.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-18 Everdrup Lund.
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-08-30 Kongelundsstranden.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-02 Søndersø.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-10 Greve Strand.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Kollekolle.
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-12-06 Sydøstjylland.
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-05-08 Brogård Plantage.
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-01 Kongelunden.
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-05 Gribskov.
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-02-02 Føvling.
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-05-08 Blåbjerg Klitplantage.
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-02 Flyvestation Værløse.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-02-26 Flyvestation Værløse.
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-06-01 Kongelundsstranden.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-02 Mølleåen (v. Stampen).
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-25 Sønderjylland.
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-08 Ål Plantage.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-19 Gråsten, Dyrehaven.
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-01-02 Søndersø.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-02 Raadvad.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-05 Gribskov.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-02-02 Lindet Skov.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-02 Flyvestation Værløse.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-22 Klippinge.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-08 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-10 Holmen (Thorsminde).
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-04 Gilleleje.
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-26 Sølsted Mose.
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed (Lolland).
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-18 Godsted.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-06-02 Ullerup Skov.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-02 Præstesø.
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Ørestad (syd).
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Tårnby (Nøragersminde).
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-18 Darket (Lolland).
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-02 Raadvad.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-02 Vanløse (Godthåbsvej).
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-05 Gribskov.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-02-02 Lindet Skov.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-02 Søndersø.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-05-07 Kærgård Klitplantage (Petersholmtårnet).
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-05-30 Vallensbæk Mose.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-03 Hejresøen (Kalvebod Fælled).
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-08 Melby Overdrev.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-10 Kettinge.
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-06-10 Hirtshals (Cirkuspladsen).
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-23 Køge Sydstrand.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-23 Kongelundsstranden.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-12 Kongelundsstranden.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-27 Ishøj Strandeng.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-02 Raadvad.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-26 Pinseskoven (Kalvebod Fælled).
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-10 Utterslev Mose (Midtmosen).
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-08 Frieslandsvej (Kalvebod Fælled).
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-20 Asserbo Slotsruin.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-05 Kongelunden.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-04-28 Ellesøen (ved Køge).
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-25 Villahøj Sø.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted.
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-26 Hejresøen (Kalvebod Fælled).
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-18 Kalvebod Fælled.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Odde (fuglestationshaven).
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-24 Ny Frederikskog (Hohenwarte).
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-29 Tryggevælde Ådal (Strøby).
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-05 Porsemosen.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-19 Pinseskoven (Kalvebod Fælled).
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-09 Kongens Mose.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-23 Kongelundsstranden
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-04-25 Pinseskoven (Kalvebod Fælled).
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-02-20 Vestre Kirkegård.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-02 Søndersø.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-02 Søndersø.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-02 Stampen.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-02 Søndersø.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-17 Frederiksberg Have.
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-07 Flyndersø.
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-18 Bursø (Lolland).
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-14 Høvblege.
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-18 Køge Sydstrand.
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde.
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Kongelunden.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-01-02 Raadvad - Matilde Bro.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-04 Kongelundsstranden.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-08 Vrøgum Klitplantage.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-20 Ellemose.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-05 Porsemosen.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-27 Vestre Kirkegård.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-06-08 Fanefjord Skov.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-14 Klintholm Havn.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-11 Avedøre Holme.
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn.
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-27 Ishøj Strandeng.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-08 Melby Overdrev.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-17 Kongelundsstranden.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-02 Mølleåen (v. Stampen).
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-02 Raadvad.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-16 Kongelundsstranden.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-19 Villahøj Søområdet.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-27 Høm Mølle.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-07 Rødbyhavn.
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-10-17 Kongelundsstranden.
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-31 Rømødæmningen.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-19 Pinseskoven (Kalvebod Fælled).
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-27 Hornbæk Havn.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-27 Hornbæk Havn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-02 Raadvad - Mathilde Bro.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-02 Raadvad - Mathilde Bro.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-17 Frederiksberg Have.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-02 Søndersø.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-08 Birkemose.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Kongelundsstranden.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-07 Kongelundsstranden.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-01-11 Selsø Sø.
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-05-07 Kærgård Klitplantage.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-10-17 Kongelundsstranden.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-05 Gribskov.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-02 Raadvad - Mathilde Bro.
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-25 Højerup (Stevns).
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-02 Raadvad - Mathilde Bro.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-10-19 Kongelundsstranden.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-25 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-02-01 Ballum.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-02 Flyvestation Værløse.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2020-05-01 Klydesøområdet (Kalvebod Fælled).
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-01-16 Kongelundsstranden.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer