Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Mathias Blicher Bjerregård


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mathias Blicher Bjerregårds kryds

Dette er Mathias Blicher Bjerregårds Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-03-16 Salpetermosen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-05-16 Helm Odde, Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-05-23 Gilbjerg Hoved
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-29 Holmene
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-03-09 Holmene (Hillerød)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-02-02 Tørkeris Sø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-02-04 Hillerød Station
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-05-07 Salpetermosen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-05-14 Klæggrav nord for Kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-28 Teglgårdssøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-28 Teglgårdssøen
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-05-15 Blåvands Huk
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-05-23 Gilbjerg Hoved
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-02-01 Teglgårdssøen
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-02-02 Vejlesø, Holte
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-10 Holmene
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-10 Holmene
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-29 DTU, Lyngby
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-27 Holmene
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-06-07 Gedser Odde
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-02-01 Holmene
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-05-19 Vilslev Enge
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-07 Slotssøen, Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-28 Teglgårdssøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-05-26 Sydvestpynten, Vestamager
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-02-26 Teglgårdssøen
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-05-14 Sneum Digesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-05-16 Ny Frederikskog
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-14 Sneum Forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-05-14 Kongeåslusen
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-20 Hønen, Sønderho
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-14 Vilslev Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-16 Margrethekog Syd
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-05-14 Sneum Forland
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-05-16 Margrethekog Syd
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-05-16 Helm Odde, Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-16 Rømø Sønderstrand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-05-16 Ny Frederikskog
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-14 Kongeåslusen
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-05-16 Rømø Sønderstrand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-05-14 Sneum Forland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-11-22 Blåvands Huk
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-05-20 Kalvekrog, Fanø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-22 Blåvands Huk
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-16 Margrethekog Syd
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-05-14 Sneum Forland
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-16 Nørresø
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-05-14 Sneum Forland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-11-20 Børstrup Hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-28 Teglgårdssøen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-11-20 Børstrup Hage
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-05-14 Sneum Forland
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-28 Holmene
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-02-01 Holmene
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-27 Holmene
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-05-16 Nørresø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-05-15 Blåvands Huk
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-20 Hønen, Sønderho
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-16 Nørresø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-16 Magisterkogen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-09-10 Børstrup Hage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-11-22 Blåvands Huk
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-17 Blåvands Huk
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-11-20 Børstrup Hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-05-17 Blåvands Huk
208 X Alk (Alca torda) 2020-09-10 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-05-24 Hyllekrog
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-11-20 Børstrup Hage
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-22 Blåvands Huk
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-02-01 Holmene
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-19 Ho Bugt
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-02-01 Teglgårdssøen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-05-16 Margrethekog Syd
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-23 Gilbjerg Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-02-01 Holmene
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-04-07 Salpetermosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-05 Pårup
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-14 Hillerup Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-25 Holmene
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-27 Holmene
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-06-13 Holmene
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-03-21 Karlebo
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-04-08 Hesbjerg
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-04-12 Ny Hammersholt
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-02-01 Holmene
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-02-15 Amager
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-18 Hellebæk Avlsgård
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-17 Blåvands Huk
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-06-07 Gedser Odde
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-02-04 Holte
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-27 Holmene
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-27 Holmene
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-28 Holmene
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-05-16 Nørresø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-27 Holmene
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-03-14 Holmene
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-03-18 Holmene
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-03-21 Store Dyrehave
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-02-01 Store Dyrehave
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-30 DTU, Lyngby
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-27 Holmene
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-05-20 Hønen, Sønderho
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-21 Slotssøen, Hillerød
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-12 Ny Hammersholt
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-02-01 Holmene
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-26 Pinseskoven, Vestamager
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-18 Hellebæk Avlsgård
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-21 Store Dyrehave
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-10 Kongelunden
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-14 Sneum Digesø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-13 Teglgårdssøen (måske-dato)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-19 Jedsted Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-18 Blåvands Huk, stationshaven
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-19 Jedsted Enge
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-10 Kongelunden
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-06-06 Bøtø Nor
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-21 Slotsparken, Hillerød
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-16 Magisterkogen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-24 Holmene
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-02 Salpetermosen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-03-21 Store Dyrehave
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-02-24 Holmene
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-02-01 Store Dyrehave
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-02-01 Salpetermosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-04-21 Slotsparken, Hillerød
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-18 Hellebæk Avlsgård
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-27 Holmene
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-02-10 Teglgårdssøen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-02-01 Salpetermosen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-26 Store Dyrehave
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-17 Ho Plantage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-02-01 Holmene
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-05-16 Magisterkogen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-07 Salpetermosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-06-07 Poststien, Gedser
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-05-18 Esbjerg Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-13 Salpetermosen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-05-18 Blåvands Huk, bag Vesterled
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-05-14 Vilslev Enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-27 Holmene
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-30 DTU, Lyngby
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-14 Holmene
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-14 Vilslev Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-16 Salpetermosen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-16 Salpetermosen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-18 Hellebæk Avlsgård
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-02-01 Holmene
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-03-08 Frederiksborg Slotspark
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-29 Hillerød Station
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-27 Holmene
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-07 Poststien, Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-27 Holmene
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-05-17 Ho Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-06-07 Gedser Odde
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-02-01 Salpetermosen
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-06 Gedser Odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-28 Holmene
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-11-20 Børstrup Hage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-05-14 Vilslev Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-21 Karlebo
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-14 Favrholm Voldgrav
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer