Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Ole Kjuel Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Kjuel Nielsens kryds

Dette er Ole Kjuel Nielsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-27 Køge Sydstrand (Køge)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-09 Englerupgård (Ringsted)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-03-27 Hagbards Høj (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-05-07 Højer Vade (Tønder)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-15 Avnø (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-26 Pollerup (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-26 Borre på Møn (Vordingborg)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-06-07 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
10 X Grågås (Anser anser) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-26 Pollerup (Vordingborg)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-18 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-26 Ullemarke (Vordingborg)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-26 Borre på Møn (Vordingborg)
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-10 Bogø (Lillestrand) (Kerteminde)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-26 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-27 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-26 Pollerup (Vordingborg)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-01-17 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-03 Tranevejle (Kalundborg)
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-06-07 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
28 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-26 Stege Bugt sydøst (Vordingborg)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
33 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-07-02 Damhussøen (København)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-03-05 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-02-05 Blåvands Huk (Varde)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-13 Høve Strand (Odsherred)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-26 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-26 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-18 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-18 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-08 Magisterkogen (Tønder)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Salgårdshøj (Gribskov)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Salgårdshøj (Gribskov)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
76 X Huldue (Columba oenas) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-10 Sottrup Plantager, Tinglev (Aabenraa)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-27 Torpe Mose (Næstved)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-21 Valsømagle (Ringsted)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2020-06-12 Lille Vildmose (Aalborg)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-27 Torpet Mose (Ringsted)
89 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2020-01-26 Borre Sømose (Vordingborg)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-07 Borreby Mose (Slagelse)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-06-13 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-15 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-06-07 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-19 Borreby Mose (Slagelse)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-18 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-07 Højer Vade (Tønder)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-04-08 Langø Hoved (Kerteminde)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-12 Torpet Mose (Ringsted)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-09 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-09 Ballum Enge (Tønder)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-07 Højer Vade (Tønder)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-04-08 Bogø (Lillestrand) (Kerteminde)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-19 Borreby Mose (Slagelse)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-09 Højer Vade (Tønder)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-19 Borreby Mose (Slagelse)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-09 Højer Vade (Tønder)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-09 Højer Vade (Tønder)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-09 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-05 Blåvands Huk (Varde)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-05-07 Højer Vade (Tønder)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-12-01 Korshage (Odsherred)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-09 Højer Vade (Tønder)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-07 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-05-29 Tryggevælde Ådal (Stevns)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-24 Kalløgrå (Guldborgsund)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-12-01 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-17 Torpet Mose (Ringsted)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-09 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-08-14 Borreby Mose (Slagelse)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho (Fanø)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-05-09 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-05-10 Sneum Digesø (Esbjerg)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-26 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-10-31 Bøgeskov Havn (Stevns)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-04 Bogø (Lillestrand) (Kerteminde)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-06-18 Søholm Engsø (Stevns)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-08 Ægø (Kerteminde)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-09 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
194 Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-08 Magisterkogen (Tønder)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-17 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
205 X Alk (Alca torda) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-07-10 Østerby Havn (Læsø)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-11-16 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-03-05 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-09 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2020-10-11 Kysten ved Dybesø (Odsherred)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-10 Sneum Digesø (Esbjerg)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-05-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-17 Trehuse (Viborg)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-03-18 Torpet Mose (Ringsted)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-20 Magleby Lung/ Nyvang (Slagelse)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-08-24 Mandehoved (Stevns)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke Mose (Vordingborg)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-08-24 Mandehoved (Stevns)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-21 Næsbyholm Storskov (Næstved)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-08-24 Mandehoved (Stevns)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-04-23 Gørlev Sø og Mose ved Ringsted (Ringsted)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-15 Busemarke Mose (Vordingborg)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-03 Lårup (Sorø)
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-09 Ballum Enge (Tønder)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-26 Borre Sømose (Vordingborg)
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-18 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-10-25 Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-03 Hørdal Plantage (Kalundborg)
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-05-07 Sottrup Plantager, Tinglev (Aabenraa)
274 X Natugle (Strix aluco) 2020-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-03-01 Hesede Skov (Faxe)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-01-17 Føvling (Vejen) (Vejen)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-06-09 Englerupgård (Ringsted)
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-02-12 Sletten, Holstebro (Holstebro)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-02-01 Borreby Mose (Slagelse)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2020-06-12 Sønderjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-06-01 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-03-25 Bedskov (Ringsted)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-05-10 Draved Skov (Tønder)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-05-10 Draved Skov (Tønder)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-03 Sanddobberne (Odsherred)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-22 Lilledal, Stevns (Stevns)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-09-03 Mandehoved (Stevns)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-17 Nordby Enge (Fanø)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-06-06 Vrøgum Kær (Varde)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-02-04 Draved Skov (Tønder)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-03 Hørdal Plantage (Kalundborg)
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-02-14 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-05-10 Draved Skov (Tønder)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-04-25 Filsø, Petersholm (Varde)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-23 Haraldsted Sø (Ringsted)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-04-04 Langø (Hindsholm) (Kerteminde)
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-11-09 Nordhavnstippen/Stubben (København)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-08-22 Bøgeskov Havn (Stevns)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-19 Torpet Mose (Ringsted)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-06-02 Torpet Mose (Ringsted)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-03-27 Torpet Mose (Ringsted)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-06-01 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-17 Torpet Mose (Ringsted)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-13 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-15 Tystrup Sø/ Kongskilde (Sorø)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-17 Torpet Mose (Ringsted)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-01 Vigersted By (Ringsted)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-15 Tamosen (Sorø)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-29 Tryggevælde Ådal (Stevns)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-29 Tryggevælde Ådal (Stevns)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-08 Magisterkogen (Tønder)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-16 Ringsted (Ringsted)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-05 Torpet Mose (Ringsted)
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-06-05 Uldum Kær (Hedensted)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Torpet (Aalborg)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-03-27 Hagbards Høj (Ringsted)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-03-25 Bedskov (Ringsted)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-27 Torpe Mose (Næstved)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-19 Borreby Mose (Slagelse)
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-27 Køge Sydstrand (Køge)
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde (Bornholm)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-03 Starreklinte (Odsherred)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-27 Torpet Mose (Ringsted)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-05-09 Hønning Plantage (Tønder)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-05-08 Magisterkogen (Tønder)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-12 Ringsted (Ringsted)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-05-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Surender by/agerland (Syddjurs)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-05 Torpet Mose (Ringsted)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-08 Langø Hoved (Kerteminde)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-11 Høm Mølle (Ringsted)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Ringsted (Ringsted)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-19 Borreby Mose (Slagelse)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-10-08 Høm Mølle (Ringsted)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-11-13 Melby Overdrev (Halsnæs)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-09 Hønning Plantage (Tønder)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-10-10 Dybesø (Odsherred)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-03 Hørdal Plantage (Kalundborg)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-03-31 Gyrstinge Sø (Ringsted)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-10-16 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-28 Ringsted (Ringsted)
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-26 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-18 Højerup, Stevns (Stevns)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-05-09 Hønning Plantage (Tønder)
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-11-09 Nordhavnstippen/Stubben (København)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-05-05 Torpet Mose (Ringsted)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-31 Gyrstinge Sø (Ringsted)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-25 Torpet Mose (Ringsted)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer