Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-02-04 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-17 Magleby (Stevns).
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-03 Ulse.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-03-29 Stege Havn.
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-04-06 Ishøj Strandeng.
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-03 Nyord Enge.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-03 Busemarke Mose.
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-05-25 Klydesøreservatet (Vestamager).
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-03 Gammel Kalvehave (strandenge Ø for).
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-06 Kongelundsstranden.
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-10 Sløsserup (Lolland).
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-10 Sløsserup (Lolland).
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-05 Værløse Flyveplads.
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-04-03 Kobæk Sø.
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-03 Hjelm Bugt (v. Klintholm Havn).
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-07 Hejresøen (Vestamager).
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-03 Fruedal (Sydsjælland).
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-01-18 Klattrup Grusgrav.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-05-25 Klydesøreservatet (Vestamager).
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-06 Villahøj Sø (Vestamager).
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-04 Engsø syd for Tempelkrog.
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-07 Hejresøen (Vestamager).
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-03 Luddeholme.
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-30 Firtalsstrand.
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-03 Klintholm Havn.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-06 Kongelundsstranden.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-01-10 Maribo Søndersø.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-03 Kalvehave.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-07-25 Damhussøen.
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-09 Søndersø.
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-03 Klintholm Havn.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-02-20 Klydesøreservatet (Vestamager).
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-03 Klintholm Havn.
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-15 Uggerby Strand.
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-05 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-05 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-01-05 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-03 Hjelm Bugt (v. Klintholm Havn).
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-03 Hjelm Bugt (v. Klintholm Havn).
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-03 Ulvshaleløbet.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-03 Hjelm Bugt (v. Klintholm Havn).
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-05-22 Vråby Plantage.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-10 Hejresøen (Vestamager).
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-06 Kongelundsstranden.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-04 Frederiksberg (Zoologisk Have).
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-02-17 Kongelundsstranden.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2019-05-21 Jeising Mark.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-03 Gammel Kalvehave.
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-02-23 Gundsømagle Sø.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2019-06-17 Druestrup (v. Dalby).
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-05-12 Lille Kattinge Sø/Svogerslev Sø.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-07 Vestamager (v. Søndre Pumpe).
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-03 Ulvshaleløbet.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-01-18 Hjulsager (ved Filsø).
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-07 Københavns Sydhavn (v. Slusen).
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-17 Kongelundsstranden.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-05 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-01-03 Klintholm Havn.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-30 Mellemstykket.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-23 Reersø Havn.
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2019-05-13 Engsø Tempelkrog/Elverdamsåen.
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-02-28 Klydesøreservatet (Vestamager).
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-10 Sløsserup (Lolland).
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-03 Koster.
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2019-07-07 Ølsemagle Revle.
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-05-14 Klydesøreservatet (Vestamager).
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-20 Klydesøreservatet (Vestamager).
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-06 Ishøj Strandeng.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-05-25 Klydesøreservatet (Vestamager).
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-19 Nørre Farup Enge.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-12 Kongelundsstranden.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-23 Flasken (Reersø).
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-01-23 Reersø Havn.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-03-26 Borreby Mose.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-01-23 Reersø Havn.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-05-20 Højer Vade.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-01 Klydesøreservatet (Vestamager).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-05-20 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-05-23 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-01 Klydesøreservatet (Vestamager).
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-05-23 Højer Vade.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-23 Dalby Strand.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-10-17 Vestamager (dæmningen ved Klydesøen).
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-05-22 Saltvandssøen.
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2019-05-23 Saltvandssøen.
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-04-29 Pinseskoven (Vestamager).
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-02-04 Ølsemagle Revle.
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-23 Tissø.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-05-28 Villahøj Sø (Vestamager).
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-04-28 Kysing Næs.
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-13 Engsø Tempelkrog/Elverdamsåen.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-03-24 Kongelundsstranden.
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-28 Ulvedybet.
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-23 Reersø Havn.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-28 Ulvedybet.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-06 Villahøj Sø (Vestamager).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-18 Kongelundsstranden.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-09-13 Gilleleje.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-25 Utterslev Mose.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-06 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-02 Frederiksberg (Dalgas Have).
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-03 Klintholm Havn.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-01-03 Klintholm Havn.
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-02 Frederiksberg (Dalgas Have).
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-01-16 Damhussøen.
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2019-09-07 Bøgeskov Havn (Stevns).
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-19 Klydesøreservatet (Vestamager).
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-04-19 Kongelundsstranden.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-03-16 Kongelundsstranden.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-18 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-05-13 Engsø Tempelkrog/Elverdamsåen.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-19 Kongelundsstranden.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-05-19 Sneum Digesø.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-13 Gilleleje.
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-11-17 Gedser Odde.
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-07-03 Gilleleje.
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2019-09-13 Gilleleje.
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-20 Asserbo Strand.
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-11-17 Gedser Odde.
208 X Alk (Alca torda) 2019-01-05 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-03-30 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-05 Hesselø Bugt (Asserbo Strand).
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-02-27 Kongelundsstranden.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2019-09-13 Gilleleje.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-28 Sønderupnørre.
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-02-23 Gundsølille.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-01-06 Kongelundsstranden.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-04-28 Ulvedybet.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-01-04 Utterslev Mose.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-01-18 Søvig Sund.
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-03 Sonnerup (v. Køge).
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-10 Maribo Søndersø.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-05-27 Klydesøreservatet (Vestamager).
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-19 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-14 Vestamager.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-10-30 Gilbjerg Hoved.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-03-01 Vaserne.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-26 Borreby Mose.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-03 Luddeholme.
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-07 Bøgeskov Havn (Stevns).
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-05-19 Ballum Enge.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-03 Brøderup.
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-19 Kongelundsstranden.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-03 Luddeholme.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-05 Vassingerød.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-03 Søllerup (v. Køge).
274 X Slørugle (Tyto alba) 2019-07-12 Randerup.
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-05 Asserbo Plantage.
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-06 Hald.
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-01-18 Føvling.
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-05 Flyvestation Værløse.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-18 Flyvestation Værløse.
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-05 Ramløse Å (v. Bækkebro).
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-17 Jægersborg Dyrehave.
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-04-25 Melby Overdrev.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-18 Gråstenskovene (Hjertehøjoverdrevet).
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-03-01 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-05 Asserbo Plantage.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-04-02 Tisvilde Hegn.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-03-30 Egebjerggård Storskov.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-03 Tågeskov Hestehave.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-04-24 Kongelundsstranden.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-01-10 Engestofte.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-05-04 Bøtø Nor.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-20 Højer Kog.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-06 Kongelundsstranden.
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-15 Tornby Plantage.
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2019-07-23 Hestekobbel (Lolland).
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-01-25 Tisvildeleje.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-03 Brøndbyøster.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-03 Ølby.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-10 Søholt Gods.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-02 Frederiksberg (Dalgas Have).
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-01-07 Amager Fælled.
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-05 Ramløse Å (v. Bækkebro).
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-03-30 Egebjerggård Storskov.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-09 Mølleåen (v. Raadvad).
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-07-13 Tingdal Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-03 Ulvshale.
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-03 Even Bro (Præstø).
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-09 Råmosen (Ballerup).
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-01-06 Kongelundsstranden.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-06-19 Melby Overdrev.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-01-03 Koster.
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-15 Hirtshals.
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-04 Køge Sydstrand.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-05 Kongelundsstranden.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-18 Kongelundsstranden.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-24 Kongelundsstranden.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-03 Ulvshale.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-10 Kongelunden.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-25 Vestre Kirkegård.
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-19 Kongelundsstranden.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-24 Kongelundsstranden.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2019-06-14 Hylledals Slugt (Møns Klint).
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-05-16 Bastrup Sø.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-28 Han Vejle.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-04-28 Han Vejle.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-20 Højer Kog.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-20 Ny Frederikskog.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-05-22 Lakolk Sø.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-07-07 Tryggevælde Ådal (SV for Varpelev).
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-05-24 Magisterkog.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-13 Vaserne.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-10 Pinseskoven (Vestamager).
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-21 Kalvemosen.
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-24 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-03 Kongelundsstranden.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-01-16 Utterslev Mose.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-05 Ramløse Å (v. Bækkebro).
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-25 Esrum Møllegård.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-16 Damhussøen.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-05-08 Høvblege.
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-03 Kalvehave.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-03 Kindvig.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-12 Rude Skov.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-23 Hallebygård (ved Tissø).
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-20 Hohenwarte (Ny Frederikskog).
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-03 Ulvshaleskoven.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-05-20 Møgeltønder Kog.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-12 Lille Kattinge Sø.
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-04 Kroghage (v. Gedser).
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-13 Allerød Sø området.
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-04-25 Melby Overdrev.
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2019-05-03 Højerup.
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-05-25 Jægersborg Hegn.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-10 Rødbyhavn.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-19 Kongelundsstranden.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-21 Kongelundsstranden
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-04-02 Melby Overdrev.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-25 Melby Overdrev.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-09 Mølleåen (v. Raadvad).
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-03 Kalvehave.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-03 Kalvehave.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-09 Søndersø.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-05-01 Klydesøreservatet (Vestamager).
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-04-13 Stampedam.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-11 Klydesøreservatet (Vestamager).
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-13 Vaserne.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-10 Rødbyhavn.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-10 Rødbyhavn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-03-30 Egebjerggård Storskov.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-09 Søndersø.
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-30 Gilleleje.
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-06-09 Birkemose
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-03 Lellinge.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-23 Tissø.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-03-24 Kongelundsstranden.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-02-04 Ølsemagle Revle.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-05-04 Kroghage (v. Gedser).
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2019-02-04 Ølsemagle Revle.
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-10-29 Kongelundsstranden.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-01-05 Asserbo Plantage.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-10 Søgårde (Lolland).
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-05 Utterslev Mose.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-09-21 Kongelundsstranden.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-04-28 Ulvedybet.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-05 Melby Overdrev.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-07 Klydesøreservatet (Vestamager).
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer