Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-06-29 Sønderjylland
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-29 Sønderjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-01 Aarup - matriklen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-01-01 Rømø - ved havnen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-01 Ballum sluse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Ribe byferie
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-02-16 Ladegård Mark
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 Ballum
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-01 Gl. Hviding engsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning - på mark
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-06-23 Filsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-01 Gl. Hviding engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-01 Rømø - ved havnen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-01 Ballum sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-20 Føns Vang
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-01 Ved Kammeralusen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-20 Føns Vang
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-20 Føns Vig
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-12 Uggerby Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-07-12 Uggerby Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-02-24 Husby strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-10-17 Blåvand/Hvidbjerg strand
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-20 Gamborg fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-20 Gamborg fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-07-09 Thorup Klitplantage - Ellidsvej
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-13 Aarup - matriklen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-02 Kolding
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Ribe
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-02 Ribe
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-19 Skydebjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-05 Skydebjerg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-03-23 Maribo - Søndersø - 52 OF
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-03-23 Nykøbing Falster - Guldborgsund
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-03-16 Ladegård Mark - sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-20 Gamborg fjord
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-02-24 Føns Vang
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-07-27 Bøjden nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-16 Ladegård Mark
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-07-27 Bøjden nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-01 Ballum sluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-07-10 Bygholm Vejler
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-01-01 Rømø dæmning
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-09-14 Gyldensteen engsø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-06-23 Filsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-07-09 Bygholm Vejler
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-10-12 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-01 Gl. Hviding engsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-10-17 Blåvand/Hvidbjerg strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-07-10 Bygholm Vejler
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-10-12 Ho klitplantage øst
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-03-30 Aarup - OF matriklen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Rømø Havneby
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Gl. Hviding
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-01 Rømø dæmning
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Rømø dæmning
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-17 Aarup - Aarupvej
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-07-27 Bøjden nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-06-28 Bogense havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-07-10 Han Vejler
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-23 Strib havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-04-14 Galsklint - Middelfart
208 X Alk (Alca torda) 2019-10-12 Blåvands Huk
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Sø ved Rømø-dæmning
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-06-23 Filsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-01 Ribe byferie
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-01 Gl. Hviding engsø - 15 rastende
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-15 Aarup - matriklen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-02-18 Aarup - matriklen
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-05 Aarup - matriklen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-02-24 Føns
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-02-24 Aarup - matriklen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-17 Aarup - matriklen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Ballum sluse
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-12 Aarup - matriklen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-07-07 Ertebølle - H fra sommerhus 2-3 unger kaldende
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-20 Gamborg fjord
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-06-29 Sønderjylland
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-03 Aarup - matriklen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-01 Ballum sluse
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-06-29 Sønderjylland
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-20 Hårevej ved P-plads
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2019-05-10 Skagen - Nordstrand
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-02-15 Aarup - matriklen
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Rømø - Havneby
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Ribe byferie
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Ribe byferie
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-01 Rømø - Havneby
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Hviding
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-01 Ballum slusekro
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-12-22 Ejby
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-05 Aarup - matriklen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-03-19 Aarup - matriklen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-03 Aarup - matriklen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-02 Aarup - matriklen
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-02 Aarup - matriklen
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-07-15 Vilsted sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-07-09 Thorup Klitplantage - Ellidsvej
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-08 Aarup - matriklen
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-05-12 Hirtshals - Toplærkegården
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-10-15 Blåvandshuk
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-17 Orte
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-03 Aarup - matriklen
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-10-12 Blåvand - mast ved sommerhuse
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-20 Aarup - matriklen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-23 Maribo - Hejrede sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen ved Ho
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand - mose øst for fyret
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-06-23 Filsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-17 Aarup - hørt fra matriklen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-06-02 Aarup - matriklen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-20 Aarup - matriklen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-11 Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-20 Aarup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-30 Aarup - matriklen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-10-17 Tipmosen ved Ho
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-02-15 Aarup - matriklen
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-05 Aarup - matriklen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-05 Aarup - matriklen
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-03-23 Maribo - Søndersø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-02-08 Aarup - matriklen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-01 Kammeralusevej
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-10-14 Blåvand ved fyret
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Ribe byferie
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-02 Kolding
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-03-28 Aarup - matriklen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-19 Aarup - matriklen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-03-01 Aarup - matriklen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 Aarup - matriklen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Aarup - Matriklen - hørt
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-10 Skagen - Ellekrattet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-04-17 Assens havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-25 Aarup - matriklen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-09 Skagen - Kanalvej
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-10-12 Blåvand - mast ved sommerhuse
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-05-09 Skagen - Nordstrandvejen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-01 Ballum sluse
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-01 Ballum slusekro
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-03-19 Aarup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-01 Ribe byferie
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-16 Aarup - matriklen
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-02 Kammerslusen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-05-09 Skagen - Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-01 Rømø - Havneby
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-10-12 Blåvandshuk
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-02 Kolding
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-04 Aarup - matriklen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-03-30 Aarup - matriklen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-05 Aarup - matriklen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-05 Aarup - matriklen
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-03-30 Aarup - matriklen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-11 Aarup - matriklen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-04-14 Galsklint - Middelfart
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-05-09 Skagen - Nordstrandvejen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-11 Aarup - matriklen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-05 Aarup - matriklen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-01 Rømø dæmning
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-06-23 Filsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-05 Aarup - matriklen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvand - klit ved fuglestationen
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-01 Rømø - Havneby
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer