Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-01-08 Sanddobberne.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-06-10 Skee.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-02 Vestamager (ved Frieslandsvej).
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-05-13 Højer Vade.
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-02-18 Kalløgrå.
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2018-08-21 Tissø.
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-02-06 Lille Vildmose.
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-05 Bygholm Vejle.
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-06 Tversted Rimmer.
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-01-06 Tversted Rimmer.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-05-12 Filsø.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-18 Klydesøreservatet (Vestamager).
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-02-18 Hejrede Sø.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2018-09-17 Maribo Søndersø.
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-01-04 Søndersø.
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-05 Hirtshals Havn.
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-05 Hirtshals Havn.
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-02-21 Lumsås Nordstrand.
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-01-08 Sanddobberne.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-09 Eskebjerg Vesterlyng.
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-05 Hirtshals Havn.
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-01-08 Sanddobberne.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-05 Pytodde.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-08 Skansehage.
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2018-05-12 Vrå Klitplantage.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-08 Gilbjerg Hoved.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-05 Villahøj Søområdet (Vestamager).
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-01-16 Tolstrup (ved Mern).
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-02 Tårnby (Kongelundsvej, syd).
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-19 Utterslev Mose.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2018-05-28 Strøgårdsvang (Gribskov SV).
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2018-05-12 Lakolk Sø.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-01-05 Store Vildmose.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-08 Sanddobberne,
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-01-08 Sanddobberne.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-19 Broksø Enge.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-06 Jerup Strand.
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-03-31 Kongelundsstranden.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-16 Broksø Enge.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-01-08 Nørrevang (Rørvig).
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-11 Bøjden Nor.
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-05-12 Margrethe Kog.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-03-18 Kongelundsstranden.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-15 Ishøj Strand.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-05-14 Lakolk Klitsøer.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-11 Fuglsand.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-04-17 Kongelundsstranden.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-08 Sanddobberne.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-04-18 Klydesøreservatet (Vestamager).
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-01-08 Ølsemagle Revle.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-05 Hanstholm Havn.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-05-13 Højer Vade.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-18 Klydesøreservatet (Vestamager).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-05-14 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-05-14 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-07-14 Klydesøreservatet (Vestamager).
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-01-05 Hirtshals Øststrand.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-08 Sanddobberne.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-05 Roshage.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-05-13 Højer Vade.
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-05-20 Pinseskoven (Vestamager).
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-04-15 Ishøj Strand.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-05-26 Klydesøreservatet (Vestamager).
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-05-12 Filsø.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-03-31 Kongelundsstranden.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-08 Sanddobberne.
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2018-06-11 Enge ved Sidinge Fjord.
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-04-15 Ishøj Strand.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-05-04 Kongelundsstranden.
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-18 Klydesøreservatet (Vestamager).
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-09-23 Gilleleje.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-09-24 Rågeleje Strand.
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-05-14 Ballum Forland.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-05 Hanstholm.
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-03-21 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-04 Søndersø.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-05 Hanstholm Havn.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-05 Hanstholm Havn.
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-01-14 Damhussøen.
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2018-12-11 Fakse Ladeplads Havn.
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-03-19 Klydesøreservatet (Vestamager).
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-04-17 Kongelundsstranden.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-03-31 Kongelundsstranden.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-04-22 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-05-06 Utterslev Mose.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-21 Kongelundsstranden.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-13 Hasberg Sø.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-09-23 Gilleleje.
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-06-04 Klydesøreservatet (Vestamager).
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2018-09-23 Gilleleje.
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-09-23 Gilleleje.
208 X Alk (Alca torda) 2018-06-01 Kongelundsstranden.
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-05 Roshage,
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-02-08 Overby Lyng.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2018-02-17 Lumsås Nordstrand.
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2018-09-23 Gilleleje.
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2018-09-23 Gilleleje.
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2018-09-23 Gilleleje.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2018-09-23 Gilleleje.
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-05-12 Trølborg.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-01-13 Kongelundsstranden.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-05-11 Skjern Enge.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-03-24 Strødam Engsø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-16 Porsmose.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-06-17 Borreby Mose.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-03-31 Klydesøreservatet (Vestamager).
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-08 Gilbjerg Hoved.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2018-01-16 Åstrup Skov (ved Dalby).
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-01-05 Store Vildmose.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-01-07 Raadvad.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-02 Kongelundsstranden.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-05-08 Gilbjerg Hoved.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-12 Ny Frederikskog (Hohenwarte).
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-16 Åstrup Skov (ved Dalby).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-09-29 Mandehoved.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-16 Porsmose.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-05 Trandum.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-05-13 Sønderjylland.
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-26 Sølager.
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2018-08-28 Føvling.
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-01-22 Køge Lystbådehavn.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-11-01 Klydesøreservatet (Vestamager).
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2018-10-22 Melby Overdrev.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-07 Mølleåen (Stampen).
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-05-07 Melby Overdrev.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-04-14 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-04 Søndersø.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-02-22 Asserbo Plantage.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-05-12 Løgumgårde.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-05 Brovst.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-08 Gilbjerg Hoved.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-01-06 Lille Vildmose.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-05 Villahøj Søområdet (Vestamager).
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-08 Gilbjerg Hoved.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-10-12 Kongelundsstranden.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2018-05-16 Tingdal Plantage.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-02 Vestamager (ved Frieslandsvej).
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2018-09-14 Pinseskoven (Vestamager)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-02 Tårnby (Kongelundsvej, syd).
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-05-12 Ballum Enge.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-02 Vestamager (ved Frieslandsvej).
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-27 Tårnby (Kongelundsvej/Oliefabriksvej).
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-08 Skansehage.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-05 Tved Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-17 Tisvilde Hegn.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-08-28 Astrup Sø.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2018-05-16 Skænken Sø.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-01-13 Kongelundsstranden.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-04-09 Melby Overdrev.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-02-09 Alleshave.
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-01-06 Hirtshals.
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-01-06 Jerup Strand.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-21 Kongelundsstranden.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-17 Kongelundsstranden.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-27 Kongelundsstranden.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-22 Olstrup (ved Rønnede).
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-04-28 Frederiksberg Have.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-09-29 Mandehoved.
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-11 Frederiksdal.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-07 Utterslev Mose.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-09 Villahøj Sø (Vestamager),
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-27 Kongelundsstranden.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2018-05-27 Kongelundsengene.
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-04 Kongelundsstranden.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-13 Nørremølle.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-13 Nørresø.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-13 Højer Kog.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2018-06-10 Højbjerg Skove (ved Valsølille).
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2018-05-13 Magisterkog.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-19 Holmegård Gods.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-04 Kongelundsstranden.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-17 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-04 Kongelundsstranden.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-12-07 Utterslev Mose (Midtmosen).
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-23 Jægersborg Dyrehave.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-01-27 Utterslev Mose.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-05 Store Vildmose.
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-17 Kongelundsstranden.
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-02 Vestamager (ved Frieslandsvej).
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-04-02 Kongelunden.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-02-08 Ebbeløkke.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-15 Ny Frederikskog (Hohenwarte).
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-05 Rødovre (Rødager Allé).
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-05-12 Lakolk Sø.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-07 Holløse Bredning.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-18 Nejede Vesterskov.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-18 Nejede Vesterskov.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-02-14 Helsingør Lystbådehavn.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-21 Kongelundsstranden.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-04-22 Kongelundsstranden.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-17 Kongelundsstranden.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-07 Mølleåen (Stampen).
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-04 Frederiksberg (La Cours Vej).
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-03-30 Korshage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-05-05 Villahøj Søområdet (Vestamager).
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-03-16 Tømmerup.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-31 Kongelundsstranden.
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2018-01-08 Nørrevang (Rørvig).
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-02 Vestamager (ved Søndre Pumpe).
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-09 Melby Overdrev.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-09-17 Maribo Søndersø.
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-01-08 Skansehage.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-23 Jægersborg Dyrehave.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-21 Kongelundsstranden.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-06 Uggerby Å (Bindslev, Ejåsvej).
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-23 Gedser.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-01 Frederiksberg Have.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-03-19 Klydesøreservatet (Vestamager).
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-01-06 Jerup Strand.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-21 Vestamager (ved naturcentret).
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-05-05 Pinseskoven (Vestamager).
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-10-07 Kongelundsstranden.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-08 Nørrevang (Rørvig)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-01-06 Uggerby Å (Bindslev, Ejåsvej).
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-19 Utterslev Mose.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-04 Søndersø.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2018-01-06 Jerup Strand.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-06 Måstrup Hede.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-06 Tversted Rimmer.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-01-21 Køge Sydstrand.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer