Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-04-08 Jordbro Engsø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-07-30 Hvidbjerg kær
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Helle sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) Agger Tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-03-07 Birkesø, Lille Vildmose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-06 Kjølsen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Vejlerne
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-07 Nors sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-03-07 Birkesø, Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-19 Vejrup Nørremark
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-01-19 Vejrum Nørremark
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-01 Helle sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Rettrup kær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Sevel
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-05-05 Mandø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Agger Tange
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2018-12-16 Løvel
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-08 Jordbro Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Geddal enge
29 X Knarand (Mareca strepera) Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-04 Rettrup Kær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Helle sø
33 X Spidsand (Anas acuta) Agger Tange
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-05 Viskum
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Agger Tange
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-11-20 Øster enge, Skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) Stubbergård sø
41 X Bjergand (Aythya marila) Agger tange
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-02 Hirtshals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-02 Roshage
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) Bækbygård strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-01-09 Bækbygård strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-02 Roshage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-04-29 Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Stubbergård sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-07 Nors sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Stubbergård Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Agger Tange
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Grev Moltes Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-24 Sevel
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-01 Råbjerg Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-07 Hanstholm
77 X Huldue (Columba oenas) Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Helle sø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel - haven
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-06 Kjølsen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Holstebro
90 X Blishøne (Fulica atra) Nørresø Viborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-02-19 Ladegårdsø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-04 Stampestrømmen - mosehul
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-05 Hald sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-05-03 Juulstrup Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-08 Jordbro Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Agger Tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Høje Sande
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Rettrup Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Vest Stadil Fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-05-05 Mandø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-03-12 Geddal enge
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Rævekær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-06 Holter, Skjern Enge
117 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
118 X Småspove (Numenius phaeopus) Vest Stadil Fjord
119 X Storspove (Numenius arquata) Agger Tange
120 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Agger Tange
121 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-07 Bøvling Klit
122 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
123 X Stenvender (Arenaria interpres) Roshage
124 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-03-30 Ebeltoft færge havn
125 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-05-03 Juulstrup Sø
126 Kærløber (Calidris falcinellus)
127 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
128 * Klireryle (Calidris himantopus)
129 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Geddal enge
130 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-07 Kølsen Skals Engsø
131 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
132 X Sandløber (Calidris alba) 2018-01-02 Roshage
133 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Agger Tange
134 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Roshage
135 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
136 X Dværgryle (Calidris minuta) Geddal enge
137 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
138 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
139 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-22 Vest Stadil Fjord
140 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
141 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
142 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-01-09 Nymølle Dambrug
143 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
144 Tredækker (Gallinago media)
145 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Nymølle Dambrug
146 * Terekklire (Xenus cinereus)
147 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
148 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Harboøre Tange
149 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
150 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-05-03 Juelstrup sø
151 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
152 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-01-05 Dollerup Mølle
153 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
154 X Rødben (Tringa totanus) Agger Tange
155 * Damklire (Tringa stagnatilis)
156 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-05-03 Juelstrup sø
157 X Sortklire (Tringa erythropus) Geddal enge
158 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-05-01 Skagen Grenen
159 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
160 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
161 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
162 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
163 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
164 X Ride (Rissa tridactyla) Hanstholm
165 * Ismåge (Pagophila eburnea)
166 Sabinemåge (Xema sabini)
167 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
168 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-26 Thorsminde havn syd
169 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-02 Roshage
170 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-07-21 Skjern Enge
171 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
172 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm
173 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
174 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
175 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum engsø
176 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
177 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-02 Hanstholm
178 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
179 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-02 Hanstholm
180 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
181 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-07 Hanstholm
182 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
183 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-02 Vildsund
184 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
185 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2018-08-01 Geddal enge
186 * Armensk Måge (Larus armenicus)
187 X Sildemåge (Larus fuscus) Høje Sande
188 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
189 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Vest Stadil Fjord
190 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ebeltoft færge havn
191 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
192 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-05-07 VSF Jagthytten
193 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
194 * Rosenterne (Sterna dougallii)
195 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-05-07 Kølsen Skals Engsø
196 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-30 Skagen
197 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
198 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Vest Stadil Fjord
199 X Sortterne (Chlidonias niger) Vejlerne
200 X Storkjove (Stercorarius skua) skagen
201 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
202 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-01 Skiveren
203 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2018-09-30 Vammen Vesterkær
204 Søkonge (Alle alle)
205 * Polarlomvie (Uria lomvia)
206 X Lomvie (Uria aalge) 2018-04-29 Skagen
207 X Alk (Alca torda) Bækbygård strand
208 X Tejst (Cepphus grylle) Skagen
209 Lunde (Fratercula arctica)
210 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-02 Roshage
211 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-04-30 Højen solnedgangsbænken
212 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-21 Grenen, Skagen
213 Islom (Gavia immer)
214 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2018-04-29 Skagen
215 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
216 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
217 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
218 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Roshage
219 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Roshage
220 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
221 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
222 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
223 * Storskråpe (Ardenna gravis)
224 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
225 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
226 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
227 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-08-02 Skjern Enge
228 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-08-16 Smedevad
229 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
230 X Sule (Morus bassanus) Roshage
231 * Brun Sule (Sula leucogaster)
232 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
233 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Stubber å
234 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
235 X Skestork (Platalea leucorodia) Høje Sande
236 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Sønderlem vig
237 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
238 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
239 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
240 * Tophejre (Ardeola ralloides)
241 * Kohejre (Bubulcus ibis)
242 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-01 Stubber å
243 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
244 X Sølvhejre (Ardea alba) Skjern Enge
245 Silkehejre (Egretta garzetta)
246 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
247 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Klosterheden
248 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
249 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
250 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-28 Estvadgård Plantage
251 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
252 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
253 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
254 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
255 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
256 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
257 * Kejserørn (Aquila heliaca)
258 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille vildmose
259 * Høgeørn (Aquila fasciata)
260 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-02-05 Stubberkloster Plantage
261 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-01-13 Flyndersø
262 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-01-12 Geddal enge
263 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-09 Skjern Enge
264 X * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
265 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-01 Råbjerg Sø
266 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-03-04 Tindbæk
267 X Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
268 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-01 Flyndersø
269 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-07 Vangså
270 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
271 X Musvåge (Buteo buteo) Sevel
272 X Slørugle (Tyto alba) Sevel
273 * Dværghornugle (Otus scops)
274 * Sneugle (Bubo scandiacus)
275 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Sevel Plantage
276 X Natugle (Strix aluco) 2018-02-20 Hesselholt Skov
277 * Høgeugle (Surnia ulula)
278 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-20 Hesselholt Skov
279 Kirkeugle (Athene noctua)
280 * Perleugle (Aegolius funereus)
281 X Skovhornugle (Asio otus) Viborg
282 X Mosehornugle (Asio flammeus) Geddal enge
283 X Hærfugl (Upupa epops) 2018-10-03 Bjørnshøje, Pinen
284 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-18 Sårup, Tved Plantage, Ræhr
285 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-05 Hald sø
286 * Grøn Biæder (Merops persicus)
287 Biæder (Merops apiaster)
288 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-04-29 Skagen
289 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
290 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
291 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
292 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-03 Sevel - haven
293 * Guldspætte (Colaptes auratus)
294 X Sortspætte (Dryocopus martius) Alleen, Feldborg PL.
295 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-02-20 Hesselholt Skov
296 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
297 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-02 Vildsund
298 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
299 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-11 Egsmark strand
300 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
301 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-05-02 Skagen
302 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Skagen
303 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-15 Ballum sluse
304 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
305 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-01-07 Hanstholm
306 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
307 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Skagen
308 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
309 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
310 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
311 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-02-14 Hoverdal Plantage
312 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
313 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
314 Pirol (Oriolus oriolus)
315 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-05 Rindsholm
316 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Sevel - haven
317 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
318 X Allike (Coloeus monedula) Sevel
319 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
320 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-02 Thisted
321 X Sortkrage (Corvus corone) Skjern enge
322 X Gråkrage (Corvus cornix) Helle sø
323 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-04 Stubbergård sø
324 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Sevel - haven
325 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-08 Præstegårdsplantagen Stubberkloster Plantage
326 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-06 Sevel Plantage
327 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-05 Non Mølle
328 X Fyrremejse (Poecile montanus) Borris Hede
329 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sevel - haven
330 X Musvit (Parus major) Sevel - haven
331 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2018-05-12 Skænken sø
332 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Sønderlem Vig
333 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-03-23 Ludvig Schrøders Plantage
334 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-02-13 Ladegårdsø
335 X Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
336 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Skjern Enge
337 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
338 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
339 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-05-02 Skagen
340 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-26 Sevel
341 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
342 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-05-01 Skagen Grenen
343 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
344 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-05 Dollerup
345 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-13 Alleen, Feldborg PL.
346 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
347 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
348 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-10-07 Nørresø ved Vedersø
349 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
350 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
351 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
352 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
353 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-27 Skive
354 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-04 Mosen Stubbergård sø
355 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
356 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
357 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
358 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
359 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
360 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-06-26 Egå Engsø
361 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
362 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-06 Mandø
363 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
364 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
365 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-04 Mosen Stubbergård sø
366 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-14 Helle sø
367 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
368 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
369 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
370 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-06 Mandø
371 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
372 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
373 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-13 Vejrum Bro
374 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
375 Savisanger (Locustella luscinioides)
376 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
377 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-01-22 Adelvej, Sevel
378 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-04 Mosen Stubbergård sø
379 * Høgesanger (Curruca nisoria)
380 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-26 Haven Sevel
381 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
382 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-06 Mandø
383 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
384 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
385 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
386 * Makisanger (Curruca subalpina)
387 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
388 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
389 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
390 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-05 Dollerup
391 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Stubber å
392 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-05 Non Mølle
393 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-03-06 Troldeslugten, Hald Ege
394 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-03-21 Klostermølle
395 * Rosenstær (Pastor roseus)
396 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-01 Sevel - haven
397 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
398 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
399 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
400 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
401 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Skagen
402 X Solsort (Turdus merula) Sevel - haven
403 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
404 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
405 * Brundrossel (Turdus eunomus)
406 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-02 Hanstholm
407 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-09 Ormstrup
408 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-22 Ndr. Feldborg Plantage
409 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-01-14 Bjergby
410 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
411 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Hjerl Hede
412 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
413 X Rødhals (Erithacus rubecula) Sevel - haven
414 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
415 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-04-07 Kølsen Skals Engsø
416 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-13 Tapdrup
417 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
418 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
419 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
420 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Skagen
421 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
422 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
423 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
424 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-07 Fjand
425 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-29 Skagen
426 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
427 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-01 Råbjerg Sø
428 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-01-02 Hanstholm
429 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
430 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
431 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-30 Skagen
432 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
433 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
434 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup ved Virksund
435 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
436 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
437 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
438 X Vandstær (Cinclus cinclus) Rindsholm
439 X Gråspurv (Passer domesticus) Sevel - haven
440 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
441 X Skovspurv (Passer montanus) Sevel - haven
442 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
443 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
444 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
445 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
446 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel - haven
447 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Pallisbjerg enge
448 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
449 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Nymølle Dambrug
450 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-12 Geddal enge
451 X * Storpiber (Anthus richardi) 2018-10-24 Hanstholm
452 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
453 Markpiber (Anthus campestris)
454 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-06 Kjølsen Enge
455 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-05-01 Råbjerg Sø
456 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
457 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
458 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Nymølle Dambrug
459 X Skærpiber (Anthus petrosus) Agger Tange
460 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel - haven
461 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sevel - Haven
462 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sevel - haven
463 * Krognæb (Pinicola enucleator)
464 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel - haven
465 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
466 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Elsegårde
467 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-04 Haven Sevel
468 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-10-07 Vest Stadil Fjord
469 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-14 Fuglsandvej - Skjern enge
470 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-04 Vinderup
471 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-05-10 Ebeltoft
472 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
473 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-10-20 Oustrup Hede
474 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-08 Præstegårdsplantagen Stubberkloster Plantage
475 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
476 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-11 Sevel - haven
477 Gulirisk (Serinus serinus)
478 X Grønsisken (Spinus spinus) Sevel - haven
479 Lapværling (Calcarius lapponicus)
480 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Handbjerg strand
481 X Bomlærke (Emberiza calandra) Skjern Enge
482 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Kjølsen
483 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
484 * Klippeværling (Emberiza cia)
485 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
486 Hortulan (Emberiza hortulana)
487 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
488 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
489 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
490 * Pileværling (Emberiza rustica)
491 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
492 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
493 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
494 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-03-14 Skænken sø
495 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
496 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
497 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
498 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
499 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer