Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-04-08 Møgeltønder
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-10 Vesterhede ttt
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-07 Halk nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-11 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-09-02 Nørresø ved Tønder
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-08 Ballum enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Haderslev
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-11 Ballum enge
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-08 Skodborg
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Haderslev dam
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-08 Tiset
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-05 Spodsbjerg
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-02-26 Slivsø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-07 Halk nor
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-12 Oksenvad/Mølby
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-04-13 Slivsø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-21 Tørning mølle
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-07 Halk nor
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-04 Haderslev havn
32 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-08 Rømødæmningen
33 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-27 Hindemade
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-07 Halk nor
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
40 X Bjergand (Aythya marila) 2017-10-06 Hirtshals
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2017-12-30 Hirtshals
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-07 Halk nor
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-07 Halk nor
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-07 Halk nor
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-08 Lakolk strand
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-07 Halk nor
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-02-14 Hejlsminde
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-07 Halk nor
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-07 Halk nor
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Mørkholt skov
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-10 Horsens
76 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-08 Skodborg
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Haderslev
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-01 Haderslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-02-14 Ladelund eng
83 X Engsnarre (Crex crex) 2017-07-07 Kollund
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-22 Møllestrømmen Haderslev
89 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-21 Stevning Dam
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2017-02-17 Vejen mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-21 Tørning mølle
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-02-28 Errested ved Haderslev
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-07 Halk nor
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-01-14 Kegnæs
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-23 Kongens kær
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-08 Havneby
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-05 Hindemade
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-15 Vestsjælland
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-04-01 Skudstrup (TTT)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-09-02 Forland ud for Saltvandssøen
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-25 Halk nor
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-05 Hindemade
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-07-10 Fornæs
117 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-08 Rømødæmningen
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-08-06 Over haven!!! ny matr. art
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-08 Margrethekog
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-07-22 Halk nor
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-06-10 Ballum
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-02 Nørresø
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-20 Gyldensten
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-22 Halk nor
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-08 Lakolk strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-05-20 Gyldensten
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-10-14 Halk nor
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-20 Gyldensten
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-18 Værnengene
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum sluse
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-05 Hellevad
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-07 Halk nor
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2017-10-26 Hvide Sande
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-23 Kongens kær
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-03-11 Mølby
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-07 Halk nor
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Nørresø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-06-14 Keldsnor
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-17 Årø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-04 Blåvand
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Haderslev
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-11-04 Årø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-04-23 Kongens kær
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Haderslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-05 Spodsbjerg
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-12-30 Hanstholm
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-12-03 Hirtshals
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-19 Årøsund
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-08-20 Værnengene
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-17 Årø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-02 Nørresø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-17 Årø
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-20 Gyldensten
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-06 Hirtshals
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-08 Lakolk strand
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-25 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2017-05-04 Blåvand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Haderslev dam
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-08-21 Værnengene
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-08 Rudbøl
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-07 Halk nor
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-08 Rømødæmningen
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-31 Frederikshåb plantage (træk)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-19 Nord for Silkeborg
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-07 Hejsager
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-10 Øster Gestenskov
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-08 Frederikskog
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-28 Københoved
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-12 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-06-02 Randbøl hede
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-13 Hvirring
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-07 Halk nor
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-04-08 Magisterkog
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-01 Brogård plantage
274 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-14 Tørning mølle
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-05-04 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-03-31 Jylland
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-02-24 Brøndlund
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-04-08 Frederikskog
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-21 Tørning mølle
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2017-06-04 Sønderjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-06-30 Arrild hede
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-08 Skodborg
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-11-05 Hindemade
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-04-15 Haderslev Vesterskov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-05-12 Skagen
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-09-29 Rømø
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-08 Skodborg
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-06-02 Randbøl hede
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-31 Randbøl hede
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-06-14 Gulstav
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
314 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Haderslev
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Haderslev
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01 Haderslev
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-07 Halk nor
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Haderslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-08 Skodborg
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-09 Skanderborg
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-03-06 Andst
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-03-11 Stursbøl plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-14 Bevtoft
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-07-21 Terkelsbøl
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-08 Skodborg
328 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Haderslev
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-08 Lakolk sø
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-05 Gabøl
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-05-17 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-02-11 Ballum enge
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-05-06 Slivsø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-12 Jels Oversø
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-02 Jels
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-21 Christiansdal
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-07 Haderslev Vesterskov
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-19 Blåvand
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Blåvand
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-19 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-08 Aventoft
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-20 Løjt Land
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-02 Nørresø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-16 Vamdrup
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-15 Skydeterræn ved Haderslev Vesterskov.
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-16 Vamdrup
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-07 Skydeterræn ved Haderlslev Vesterskov
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-13 Vedbøl
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-07 Nebel
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-19 Skallingen
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-05 Haveobs (morgen)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-06 Ladegård Haderslev
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-03-20 Løjt Land
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-21 Christiansdal
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Haderslev
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-14 Christiansdal
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-28 Åstrup bæk
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-28 Haderslev Dam
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-08 Rømødæmningen
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-05 Hammelev
400 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Haderslev
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-07 Halk nor
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-03-12 Oksenvad
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-02 Oksenvad
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-02 Mølby
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-13 Vandling skov
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-01 Haderslev
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-08 Aventoft
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-12 Stilling ved Skanderborg
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-05 Bispebjerg kirkegård
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-01-28 TTT CG08
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-27 Mølby
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-07 Skydeterræn ved Haderslev vesterskov
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-25 Smedager
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-14 Ho
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-25 Smedager
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-27 Christiansdal
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01 Haderslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-08 Skodborg
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-21 Haven
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-28 Ølsemagle
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-04-15 Haderslev Vesterskov
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-15 Bække
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-11-04 Årø
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-07 Halk nor
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-27 Mølby
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-02-24 Hejlsminde
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Haderslev
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-08 Tiset
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Haderslev
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Haderslev
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-07 Halk nor
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-11 Oksenvad
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-28 Haderslev Dam
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-16 Bække
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-06-05 Syd for Hjørring
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-28 Haderslev Dam
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-28 Åstrup Bæk
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-02-11 Ballum enge
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-08 Skodborg
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-07 Halk nor
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-28 TTT CG08
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer