Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-26 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-05-16 Højer Kog.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-31 Hallebygård (ved Tissø).
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-03-04 Tissø.
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-23 Søvangsbugten.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-26 Køge Sydstrand.
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-04-10 Falbækvej marker.
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-02-25 Kongelundsstranden.
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-03-27 Roden Fed.
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-11-03 Kongelundsstranden.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-06 Frederiksberg (Femte Juni Plads).
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-04-09 Sneum Digesø.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-26 Køge Sydstrand.
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-14 Tranemosen (ved Haslev).
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-04 Hovvig.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-03-11 Kongelundsstranden.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-23 Søvangsbugten.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-31 Reersø (Flasken).
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-31 Tissø.
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-14 Store Dynd.
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-03-12 Utterslev Mose (midt).
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-02-17 Furesøen (ved Luknam).
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-03-04 Hovvig.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2017-11-03 Kongelundsstranden.
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-24 Gilleleje Havn.
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-22 Lumsås Nordstrand.
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-03-04 Sanddobberne.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-31 Reersøhalvøen (syd).
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-02-25 Kongelundsstranden.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-21 Mølleåen (Nymølle).
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-02-21 Damhussøen.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-22 Utterslev Mose (midt).
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-24 Julebæk Strand.
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-15 Vråby Plantage (Rømø).
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Kongelundsstranden.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Kongelundsstranden.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-01 Frederiksberg (Nyelands Plads).
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-04 Tranevejle.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Frederiksberg (Nyelandsvej).
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-05-15 Jejsing (ved Tønder).
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-05 Frederiksberg (Zoologisk Have).
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-03-11 Kongelundsstranden.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2017-06-14 Porsmose.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-12 Frederiksberg (Dalgas Have).
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-31 Reersø (Flasken).
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-11 Kongelundsstranden.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-26 Køge Sydstrand.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-03-22 Lumsås Nordstrand.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-13 Kongens Kær (Vejle).
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-02-11 Dalby Strand.
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-14 Borreby Mose.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-25 Kongelundsstranden.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-03-16 Klydesøreservatet (Vestamager).
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-02-11 Dalby Strand.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-04 Sanddobberne.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-14 Ishøj Strand.
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-14 Falbækvej marker (Skjern).
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-09 Gludsted Plantage.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-31 Reersø (Vejlen).
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-05-15 Saltvandssøen.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-10 Værnengene.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-31 Reersø Havn.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-02-18 Dalby Strand.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-06 Villahøj Sø (Vestamager).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-17 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-05-17 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-04 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-04-11 Ballum Forland.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-02-18 Dalby Strand.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-31 Reersø Havn.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-15 Nørresø (ved Tønder).
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-04-09 Gludsted Plantage.
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-05-15 Lakolk Sø.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-06-04 Klydesøreservatet (Vestamager).
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2017-11-02 Hovvig.
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-07 Kongelundsstranden.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-03-31 Vestamager (nær Hejresøen).
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-23 Søvangsbugten.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-04-25 Kongelundsstranden.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-20 Villahøj Sø (Vestamager).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-09 Sneum Sluse.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-06-13 Gilleleje.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-04-30 Kongelundsstranden.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-15 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-06 Frederiksberg (Dalgas Have).
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-23 Dragør Sydstrand.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-24 Gilleleje Havn.
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-02-01 Gilleleje Havn.
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-02-02 Maglebæk Sø.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-23 Utterslev Mose (vest).
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-04-14 Ishøj Strand.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-19 Holmesø.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-23 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-30 Kongelundsstranden.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-21 Borreby Mose.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-06 Kongelundsstranden.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-28 Gilleleje.
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-05-06 Kongelundsstranden.
208 X Alk (Alca torda) 2017-06-13 Gilleleje.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-06-13 Gilleleje.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-03-22 Lumsås Nordstrand.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-03-22 Lumsås Nordstrand.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-10-28 Gilleleje.
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-06-21 Nyord Enge.
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-09 Damhus (ved Ribe).
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-24 Julebæk Strand.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-21 Raadvad.
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2017-05-14 Skjern Enge (Vesterenge).
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-04-10 Skænken Sø.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-01-22 Utterslev Mose (midt).
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-10 Frederiksberg Have.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-03-14 Tamosen.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-04-09 Gammel Hviding (forland).
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-22 Hjortespring.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-12 Gilbjerg Hoved.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-05-21 Høvblege.
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-12 Frederiksberg (Dalgas Have).
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-12 Tingdal Plantage.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-14 Tranemosen (ved Haslev).
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-31 Tissø.
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-14 Ballum Enge.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-01-31 Lille Åmose (øst).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-04-23 Kongelundsstranden.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-03-04 Tissø.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-03-14 Porsmose.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-21 Hjortespring.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-09 Brogård Plantage.
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-05 Kongelunden.
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-05 Kongelunden.
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-04-09 Føvling.
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-01-21 Kajerød (Stenløkken).
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-18 Reersø Havn.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-03-11 Utterslev Mose (midt).
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-05 Melby Overdrev.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-02-17 Luknam.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-05 Kongelunden.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-03-23 Rude Skov.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-04-11 Nørholm Skov.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-23 Dragør Sydstrand.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-29 Bøtø Nor.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-12 Gilbjerg Hoved.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-03-16 Klydesøreservatet (Vestamager).
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-27 Aflandshage.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-04 Sanddobberne.
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-05-19 Værnengene.
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-29 Kongelunden.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-05 Kongelunden.
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Frederiksberg (Nyelandsvej).
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-02-18 Kalundborg Klosterskov.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-05 Sundbyvester (Otto Baches Allé),
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-11 Reersø by.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-20 Mølleåen (Raadvad).
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-05 Tårnby (Kongelundsvej, syd).
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-03-04 Hovvig.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-05-18 Tingdal Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-21 Mølleåen (Raadvad).
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-12 Tingdal Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Frederiksberg (Nyelandsvej).
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Frederiksberg (Nyelandsvej).
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-02-25 Kongelundsstranden.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-02-11 Reersø Havn.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-18 Reersø (Draget).
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-01-26 Køge Sydstrand.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-10 Skænken Sø.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-10 Skænken Sø.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-29 Bøtø Nor.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-20 Mølleåen (Stampen).
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-04-29 Gedser Odde.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-11 Nørholm Hede.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-23 Rude Skov.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-14 Sorø Sø.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-09 Hejresøen (Vestamager).
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-04-26 Kongelundsstranden.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-15 Ny Frederikskog (Hohenwarte).
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-14 Skjern Enge (Pumpestation N).
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-15 Ny Frederikskog (Hohenwarte).
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2017-06-21 Klintholm Havn Mose.
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-05-15 Magisterkog (DK, ved Aventoft).
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-01-06 Frederiksberg (Femte Juni Plads).
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-09 Frieslandsvej (Vestamager).
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-24 Nordhavnstippen.
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-26 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-03 Pinseskoven (Vestamager).
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-14 Lyngvig Fyr.
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-03-10 Vaserne.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-21 Mølleåen (Raadvad).
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-20 Mølleåen (Raadvad).
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-03-10 Vaserne.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-02-17 Luknam.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-31 Reersø (Flasken).
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-01 Mandemarke Bakker/Høvblege.
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Frederiksberg (Nyelandsvej),
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-19 Utterslev Mose (øst).
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-14 Tamosen.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-18 Reersø (Draget).
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-09 Pinseskoven (Vestamager).
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-15 Frederiksberg (La Cours Vej).
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-11 Ribe Holme.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-07 Kongelundsstranden.
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-19 Nørresø (ved Tønder).
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-29 Gedser Odde.
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård.
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-06-05 Kongelunden.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-01 Magleby (Møn).
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-23 Kongelundsstranden.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-12 Gilbjerg Hoved.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-03-14 Borreby Mose.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-26 Kongelundsstranden.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-02 Skansehage.
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-20 Mølleåen (Stampen).
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-09 Frederiksberg (Stæhr Johansens Vej).
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-06 Frederiksberg (Femte Juni Plads).
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-10 Vaserne.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-16 Borreby Mose.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-24 Hornbæk Havn.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Kongelundsstranden.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-26 Køge Sydstrand.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-20 Pinseskoven (Vestamager).
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-11 Reersø Havn.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-24 Hornbæk Havn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-21 Kajerød.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-04-26 Frederiksberg (Dalgas Have).
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-03-27 Roden Skov.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-21 Hjortespring.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-06-02 Kroghage (Gedser).
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-06 Frederiksberg (Femte Juni Plads).
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-31 Tissø.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-04 Sanddobberne.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-03-15 Brobæk Mose.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-03-26 Vestamager (ved naturcentret).
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-03-26 Vestamager (ved naturcentret).
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-15 Kongelundsstranden.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-04-01 Bakkerne øst for Strandgården (Møn).
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-23 Dragør Sydstrand.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-21 Mølleåen (Raadvad).
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-02-18 Reersø (Draget).
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-10-31 Klydesøreservatet (Vestamager).
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-04-09 Harreby (ved Ribe).
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-02-18 Reersø (Draget).
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-02-18 Reersø (Draget).
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer