Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-06 Aarup - ved vandværket
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-08-11 Agger tange
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-08 Bøjden
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-08 Aarup - Matriklen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-03-11 Føns Vang
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-08 Bøjden
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-12-25 Kammerslusen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-06 Aarup - ved vandværket
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-03-11 Føns Vang
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-30 Aarup - Mosevej
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-03-11 Føns Vang
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-08 Bøjden
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-06 Aarup - ved vandværket
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-08 Bøjden
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-08 Bøjden
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-08 Bøjden
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-08 Bøjden
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-08 Bøjden
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-08 Bøjden
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-03-11 Tybrind Vig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-08 Bøjden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-08 Bøjden
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-03-11 Føns Vang
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-03-04 Aarup - sø udenfor Skydebjerg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-08 Bøjden
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-14 Aarup - matriklen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-04 Odense havn
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Aarup - matriklen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-01 Aarup - matriklen
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-05-11 Skagen - Grenen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-16 Skydebjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-08 Bøjden
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-05-12 Grenen - nordstranden
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-08 Bøjden
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-04 Aarup - sø udenfor Skydebjerg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-08 Bøjden
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-11 Tversted ved Hirtshals
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-03-11 Føns Vang
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-08-12 Agger tange
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-03 Skydebjerg - en enlig på mark
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-07-17 Bygholm Vejle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-08-11 Agger tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-05-12 Grenen - nordstranden
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-07-17 Bygholm Vejle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-05-13 Skagen - nordstranden
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-08-11 Agger tange
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-08-11 Agger tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-07-17 Bygholm Vejle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-13
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-17 Bygholm Vejle
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-08-12 Agger tange
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-05-13 Skagen - nordstranden
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Bygholm Vejle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-05-12 Skagen - Grenen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-12 Skagen havn
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-08-05 Aarup - matriklen 3 OF
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-07-17 Bygholm Vejle
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-12 Skagen - grenen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-07-17 Bygholm Vejle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-05-13 Skagen - nordstranden
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-08 Bøjden
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-05-13 Skagen - nordstranden
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-08-13 Hanstholm - Roshage
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-06 Aarup - matriklen OF
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-08 Bøjden
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-05-12 Skagen - Grenen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-08 Bøjden
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-09 Aarup
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-08-11 Agger tange
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-12 Skagen - Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-12 Skagen - Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-08-13 Hanstholm - Roshage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-05-12 Skagen - Grenen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2017-05-12 Skagen - Grenen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-08 Bøjden
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-07-17 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-05-12 Skagen - Grenen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-08 Bøjden
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-07-17 Kærup Vejle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-12 Skagen - Grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-13 Skagen - nordstranden
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-15 Aarup - Orte
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-30 Aarup - Mosevej
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-06 Aarup - ved vandværket
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-12 Skagen - Nordstranden
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-05-05 Aarup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-13 Skagen - nordstranden
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-02-14 Aarup - matriklen OF
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-08 Aarup - Orte
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-06 Aarup - ved vandværket
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-05 OF ved Korup kl. 22.50
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-05-12 Skagen - nordstranden
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Aarup - OF matriklen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-01 Aarup - matriklen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-08
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-05-11 Skagen - Nordstranden
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-12 Skagen - Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-05-12 Skagen - Nordstranden
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-20 Aarup
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Aarup - matriklen
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-04 Middelfartlandevejen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-06 Aarup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-19 Aarup
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Aarup - matriklen
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-06 Aarup - matriklen OF
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-15 Aarup - matriklen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-06 Aarup - marriklen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-01 Aarup - matriklen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Aarup - matriklen
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Aarup - matriklen
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-07-17 Han Vejle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-05-12 Skagen - Grenen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-18 Aarup - OF matriklen
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-05-12 Skagen - nordstranden
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-05-01 Aarup - matriklen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-02 Aarup - matriklen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-21 Aarup - Matriklen
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-26 Aarup - matriklen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-27 Aarup - matriklen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-07-17 Han Vejle
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-07-17 Han Vejle
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-26 Aarup
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-27 Aarup - matriklen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-07 Aarup - matriklen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-08 Aarup - matriklen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-05 Aarup - vandværket
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-02-04 Aarup - matriklen
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Aarup - matriklen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-01 Aarup - matriklen
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-08-22 Raadvad
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-06 Aarup - matriklen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-09 Aarup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-05-12 Skagen - Grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Aarup - matriklen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-06 Aarup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-06 Aarup - ved vandværket
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-09 Aarup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-05 Aarup - matriklen - trætop (foto)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-14 Skagen - Butterstien
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-06 Aarup - matriklen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-15 Aarup - hørt fra matriklen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-12 Skagen - Grenen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-23 Odense - Lerchesgade - SY
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-05 Aarup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-12 Skagen - Grenen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-05-14 Skagen - Kanalvej
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-14 Skagen - Nordstranvej
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-28 Skydebjerg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Aarup - matriklen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-11 Tybrind Vig
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-12 Skagen - Grenen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Skagen - Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-12-25 Ribe Byferie
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Føns Vang
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-08 Bøjden
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-05-12 Skagen - Grenen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Aarup - matriklen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-07 Aarup - matriklen
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-08 Orte Kirke
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Aarup - matriklen
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-11 Tybrind Vig
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-02-18 Aarup - OF matriklen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-07-17 Ertebølle
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-10-15 Aarup - OF matriklen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-01 Aarup - matriklen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-01 Aarup - matriklen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-05-11 Tversted ved Hirtshals
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01 Aarup - matriklen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-11 Føns Vang
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer