VP Artsliste

VP Artsliste

Henrik Pedersen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Pedersens kryds

Dette er Henrik Pedersens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2018-03-13 Boavista Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2015-08-18 Po, Cremona Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2000-04-19 Hökensås Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2001-06-12 Olanga Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1981-12-20 Hallands åsen Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2001-06-13 Kangasnemi Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1991-03-10 Trysill Norge
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1997-04-01 Prespa Grækenland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1983-07-20 Kretha.Lassithi Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1988-11-15 Souse Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1994-05-06 Medina Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2000-03-06 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2002-04-30 Paphos Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1976-05-05 Nysted Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1982-05-30 Neuseler see Østrig
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1981-11-01 Flasken-reersø Danmark
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1989-02-19 Stavoren Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1976-03-01 Utterslev mose Danmark
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1980-05-16 Ishøj Danmark
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2019-07-02 De Biesbosch Holland
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 1976-03-01 Utterslev mose Danmark
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1979-02-01 Utterslev mose Danmark
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1987-11-15 Sheldervigen Sverige
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1979-04-05 Utterslev mose Danmark
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1981-03-14 Sövde Sverige
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1989-02-17 Grouw Holland
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1989-03-28 Utterslev mose Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1976-01-01 Sortedamssøen Danmark
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1981-01-25 Tystrup-Bavelse Danmark
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1977-01-01 Amager Danmark
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1989-02-18 Den Haag Holland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1978-06-15 Nysted Danmark
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1988-11-10 Massa Marokko
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-06 Lyngby mølledam Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-05-04 Nysted Danmark
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg engsø Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1978-03-01 Utterslev mose Danmark
63 X Knarand (Mareca strepera) 1979-06-05 Utterslev mose Danmark
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1980-01-01 Utterslev mose Danmark
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1988-04-25 Kullen Sverige
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-12-27 Torekov Sverige
69 * Kapand (Anas capensis)
70 X * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha) 2016-04-02 Hazeva Israel
71 X Spidsand (Anas acuta) 1981-04-04 Gilbjerg Danmark
72 X Krikand (Anas crecca) 1980-04-01 Utterslev mose Danmark
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-21 Solbjerg engsø Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1988-11-08 Souse Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1979-04-01 Utterslev mose Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1976-02-01 Utterslev mose Danmark
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1982-06-01 Zicksee Østrig
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-28 Møllekrogen, Esrum sø Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1976-02-01 Utterslev mose Danmark
83 X Bjergand (Aythya marila) 1980-12-14 Svanemøllen Danmark
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1981-11-22 Barsebäck Sverige
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1987-05-29 Ottenby Sverige
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1976-07-01 Bornholm,Hammeren Danmark
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-10-02 Skummelövs strand Sverige
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1981-02-22 Barsebäck Sverige
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-18 Blåvand Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1981-01-10 Gilleleje Danmark
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-02 Blåvand Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1980-05-17 Utterslev mose Danmark
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2008-09-29 Møllekrogen Danmark
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1994-03-23 Reykjavik Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1978-02-01 Sjællandsbroen Danmark
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1978-02-01 Piplinge søen Danmark
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1978-02-01 Sjællandsbroen Danmark
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-24 Damhussøen Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1989-02-18 Omkring Haag Holland
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1994-05-07 Torre la Higuerra Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1983-07-24 Kretha,Malia Grækenland
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2016-04-02 Ne'ot Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1983-07-15 Kretha Grækenland
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2018-03-14 Santiago Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1976-05-15 København Danmark
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1981-12-26 Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1983-07-14 Kretha Grækenland
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager Danmark
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1988-11-07 Agadir Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1982-05-31 Hanzan waasen Østrig
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1995-10-14 Furteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2016-04-04 Nitzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-08 Flasken Danmark
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1988-11-20 Agadir Marokko
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1976-06-15 Utterslev mose Danmark
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1988-11-11 Tarodant Marokko
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2016-04-04 Shivta Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1988-11-12 Tisniz Marokko
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2016-03-30 Eilat km 20 Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1976-01-01 København Danmark
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1981-03-21 Gilbjerg Danmark
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2003-04-15 Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1995-10-07 Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1995-10-10 Gomea Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1981-12-30 Tenerife Spanien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-20 Tårbæk Danmark
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 1995-10-13 Tenerife Spanien
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1988-11-07 Agadir Marokko
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1980-04-03 Utterslev mose Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1982-05-27 Kongelunden Danmark
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1982-06-04 Neuseler see Østrig
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2002-05-03 Paphos Cypern
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1986-05-10 Skagen Danmark
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1994-05-06 Corto doana Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1988-11-16 Massa Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Avnø Danmark
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1981-04-18 Skagen Danmark
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1979-04-01 Utterslev mose Danmark
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1979-04-01 Utterslev mose Danmark
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1980-04-01 Tisvilde Danmark
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1979-04-01 Utterslev mose Danmark
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1988-11-08 Souse Marokko
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1986-05-12 Skagen Danmark
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1977-05-01 Rødby Danmark
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1991-09-04 Lesbos Grækenland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1980-04-16 Kongelunden Danmark
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1976-03-03 Amager Danmark
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-03-04 Eilat Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-05-01 Søborg sø Danmark
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-15 Borreby mose Danmark
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-09-16 Præstø fed Danmark
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-11 Ølsemagle Danmark
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1981-08-01 Ølsemagle Danmark
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1977-05-01 Rødby Danmark
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2018-03-13 Boavista Kap Verde
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1980-05-16 Ishøj Danmark
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1980-05-16 Ishøj Danmark
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1995-05-10 Skjern enge Danmark
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1981-07-16 Tisvilde Danmark
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1988-11-16 Massa Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata) 1980-05-14 Ølsemagle revle Danmark
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1981-07-16 Tisvilde Danmark
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1981-05-03 Nyord Danmark
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1980-05-16 Ishøj Danmark
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1981-07-16 Tisvilde Danmark
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1980-04-16 Kongelunden Danmark
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1981-08-02 Ølsemagle Danmark
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1981-08-01 Ølsemagle Danmark
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1980-05-16 Ishøj Danmark
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-12-11 Vejbystrand Sverige
247 X Sandløber (Calidris alba) 1981-08-01 Ølsemagle Danmark
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1982-01-23 Gilleleje Danmark
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-24 Blaavand Danmark
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1981-08-01 Ølsemagle Danmark
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-21 Ishøj Danmark
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-04 Kammerslusen,Ribe Danmark
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1987-07-23 Ølsemagle Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-20 Bøjden nor Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1980-04-01 Utterslev mose Danmark
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1987-11-06 Kongelunden Danmark
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1986-05-10 Skagen Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1980-04-28 Kagsmosen Danmark
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-29 Borreby mose Danmark
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kongelunden Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1982-08-21 Ishøj Danmark
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-12 Gilleleje havn Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1980-05-16 Ishøj strand Danmark
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle Danmark
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1980-05-18 Hellebæk Danmark
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-04 Nørresø, Tønder Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1980-04-16 Kongelunden Danmark
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-15 Vejlerne Danmark
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1981-05-16 Gilbjerg Danmark
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1981-05-03 Ulfshale Danmark
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1981-07-04 Kongelunden Danmark
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-14 Tvååker strandenge, Halland Sverige
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1988-11-12 Tisniz Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1993-05-30 Hortobagyi Ungarn
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-03 Sneum Danmark
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1981-01-03 Gilleleje Danmark
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-11 Lerkil havn Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-23 Karlslunde strand Danmark
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1997-04-15 Pinda Grækenland
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-31 Thorsminde Danmark
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1976-01-01 Rådhuspladsen Danmark
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 1988-11-13 Agadir Marokko
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1981-05-09 Gilleleje Danmark
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-10 Esbjerg Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-06 Hanstholm Havn Danmark
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1988-11-09 Cape Rihr Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-15 Gilleleje Danmark
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-03-12 Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2000-03-04 Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-06-13 Margrethekogen Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus) 1976-01-01 København Danmark
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-11-19 Århus Østhavn Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1981-04-17 Skagen Danmark
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1982-01-10 Gilleleje Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1976-01-02 København Danmark
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-11-15 Rødvig Havn Danmark
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1978-06-15 Opatia Kroatien
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1980-05-02 Nysted Danmark
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1978-06-20 Rijeka Kroatien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1981-08-30 Falsterbo Sverige
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1988-11-15 Agadir Marokko
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 1988-11-07 Agadir Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1981-04-17 Skagen Danmark
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1980-04-16 Kongelunden Danmark
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-15 Køge sydstrand Danmark
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2003-04-15 Madeira Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1980-05-14 Ølsemagle revle Danmark
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1988-11-08 Agadir Marokko
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1988-08-21 Ølsemagle Danmark
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1981-05-10 Utterslev mose Danmark
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1984-10-01 Kullen Sverige
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1984-01-12 Gilleleje Danmark
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1980-07-03 Blåvand Danmark
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1988-11-19 Agadir Marokko
354 X Søkonge (Alle alle) 1982-01-23 Gilleleje Danmark
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1996-07-08 Vardø Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1981-06-06 Christiansø Danmark
357 X Alk (Alca torda) 1981-06-06 Christiansø Danmark
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1981-06-05 Bornholm,Svaneke Danmark
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1981-11-15 Kullen Sverige
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2018-03-12 Boavista Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1981-11-15 Kullen Sverige
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1981-04-17 Skagen Danmark
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-25 Grenen Danmark
372 X Islom (Gavia immer) 1983-05-13 Skagen Danmark
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1986-05-04 Skagen Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2018-03-20 Barril Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1993-08-15 Nolsoy Færøerne
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 1995-10-18 Las Palmas-Santa Cruz Spanien
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1995-10-18 Las Palmas-Santa Cruz Spanien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1985-11-03 Helsingør Danmark
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2003-04-16 Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2018-03-18 Santiago Kap Verde
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1988-07-15 Kretha Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1983-11-19 Agadir Marokko
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2018-03-18 Santiago Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1984-10-01 Kullen Sverige
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1993-01-25 Gilleleje havn Danmark
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1986-05-07 Skagen Danmark
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1983-07-16 Kretha Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1988-11-19 Agadir Marokko
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1995-10-09 Gomea Spanien
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2018-03-20 Barril Kap Verde
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1982-06-03 Laxsenburg Østrig
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1976-06-01 Ribe Danmark
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1986-05-15 Skagen Danmark
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2000-03-13 Eilat Israel
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-03-15 Santiago Kap Verde
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1993-05-28 Hortobagyi Ungarn
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1988-11-09 Agadir Marokko
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1978-01-01 Kongelunden Danmark
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 1988-11-09 Agadir Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1988-11-09 Cape Rihr Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1988-11-11 Tarodant Marokko
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1982-06-01 Neuseler see Østrig
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1989-02-20 Utterslev mose Danmark
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-27 Vejlerne Danmark
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1982-06-04 Neuseler see Østrig
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1988-11-15 Souse Marokko
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2016-04-03 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1982-06-02 Neuseler see,Apetlon Østrig
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1988-11-10 Agadir Marokko
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1982-05-30 Zicksee Østrig
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-05-30 Oberer stinkersee Østrig
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1982-10-18 Valletta Malta
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2016-04-01 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2004-10-15 Fethiye Tyrkiet
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1997-04-01 Prespa Grækenland
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1978-04-15 Utterslev mose Danmark
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1988-11-11 Tarodant Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1983-07-15 Kretha,Samaria kløften Grækenland
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1994-05-09 Montfrague Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1978-05-20 Utterslev mose Danmark
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1983-07-12 Kretha Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1994-05-09 Montfrague Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1991-08-28 Lesbos Grækenland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1982-05-31 Hanzan-waasen Østrig
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1981-04-18 Skagen Danmark
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1993-06-01 Tokay Ungarn
494 X * Rovørn (Aquila rapax) 1988-11-11 Atlas Marokko
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1981-08-16 Falsterbo Sverige
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1994-05-06 Marismaen Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1989-05-25 Skagen Danmark
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1981-02-22 Sövde Sverige
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1983-07-15 Kretha, Samaria kløften Grækenland
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1991-09-03 Lesbos Grækenland
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1981-04-16 Skagen Danmark
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1980-04-01 Utterslev mose Danmark
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1980-05-18 Hellebæk Danmark
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-04 Vejlerne Danmark
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1981-04-19 Skagen Danmark
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1982-05-16 Nyord Danmark
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1976-06-20 Hambourg Tyskland
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1976-06-20 Hannover Tyskland
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1981-01-28 Tystrup-Bavelse Danmark
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1978-04-15 Utterslev mose Danmark
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1993-06-01 Tokaj Ungarn
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2018-03-16 Santiago Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1976-03-01 Utterslev mose Danmark
523 X Slørugle (Tyto alba) 1999-06-12 Haderslev Danmark
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1997-04-02 Prespa Grækenland
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2002-04-29 Limassol Cypern
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Skagen Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-05-31 Tokay Ungarn
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2016-03-31 Yotvata Israel
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1980-03-22 Gilbjerg Danmark
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2001-06-21 Oulu,Kestila Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-01 Hallandsåsen Sverige
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1984-01-12 Gurre Danmark
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1993-02-01 Fylledalen Sverige
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1985-03-03 Horsens Danmark
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1982-02-27 Kongelunden Danmark
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1978-01-01 Utterslev mose Danmark
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1981-05-15 Gilbjerg Danmark
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1978-04-30 Nysted Danmark
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1993-05-30 Hortobagy Ungarn
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2018-03-14 Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1982-01-24 Lynetten Danmark
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2000-03-13 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2000-03-10 Eilat Israel
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) 1988-05-14 Skagen Danmark
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1977-04-30 Vejleby Danmark
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2001-06-10 Leksia,Savijärvi Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1991-08-28 Lesbos Grækenland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1981-04-04 Hellebæk Danmark
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1982-06-02 Neuseler see Østrig
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1993-06-02 Tokay Ungarn
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1978-02-05 Tårbæk,Dyrehaven Danmark
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1979-07-10 Opatija Kroatien
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1994-05-09 Montfrauge Spanien
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) 1982-06-03 Laxsenburg Østrig
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1982-05-31 Neuseler see Østrig
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1980-05-18 Hellebæk Danmark
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1983-07-17 Kretha.Malia Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1981-04-04 Hellebæk Danmark
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1981-05-09 Gilbjerg Danmark
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1988-11-18 Goulimine Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1993-05-29 Hortobagyi Ungarn
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-05-02 Amager fælled Danmark
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1981-07-19 Celle Tyskland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 1981-12-31 Tenerife Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2015-02-11 Tenerife, Playas los Americas Spanien
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2000-03-05 Eilat Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1988-11-07 Agadir Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-09 Årslev Engsø Danmark
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1980-05-18 Hellebæk Danmark
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1982-05-30 Neuseler see Østrig
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1980-11-02 Grib skov Danmark
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1988-11-08 Agadir Marokko
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1983-07-19 Kretha Grækenland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2000-03-03 Eilat Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø Danmark
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-06-14 Kongelunden Danmark
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1977-08-18 Lillehammer Norge
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1994-05-06 Corto Doanna Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1976-01-01 København Danmark
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 1988-11-09 Agadir Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-11-10 Tårnby Danmark
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1983-07-15 Kretha, Samaria kløften Grækenland
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1994-05-10 Nord for Madrid Spanien
631 X Allike (Coloeus monedula) 1976-01-01 København Danmark
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2000-03-04 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1980-03-01 Utterslev mose Danmark
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1976-01-01 København Danmark
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2000-03-06 Eilat Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 1980-11-02 Grib skov Danmark
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1980-03-22 Gilleleje Danmark
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1981-04-17 Skagen Danmark
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1991-09-01 Lesbos Grækenland
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2001-06-13 Olanga Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1980-05-02 Hareskoven Danmark
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1977-08-18 Lillehammer Norge
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1981-12-26 Tenerife Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1976-01-01 København Danmark
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2016-01-23 Fastholma Helsinki Finland
654 X Musvit (Parus major) 1976-01-01 København Danmark
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1978-05-03 Utterslev mose Danmark
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1987-10-10 Borreby mose Danmark
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1988-11-15 Agadir Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1988-11-12 Tisniz Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1988-11-17 Goulimine Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2000-03-08 Eilat,KM33 Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2018-03-13 Boavista Kap Verde
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1981-03-21 Hellebæk Danmark
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1976-05-02 Nysted Danmark
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1988-11-07 Agadir Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1980-07-03 Ishøj Danmark
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 1988-11-17 Goulimine Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1980-11-30 Kalkbrænderihavnen Danmark
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1988-11-12 Tisniz Marokko
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Ølsemagle revle Danmark
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1994-05-06 Corto Doanna Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1994-05-10 Nord for Madrid Spanien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1988-11-12 Tisniz Marokko
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2000-03-03 Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1988-11-07 Agadir Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1988-11-10 Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1977-04-30 Nysted Danmark
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1976-06-15 Bøndernes hegn Danmark
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1983-07-15 Kretha,Samaria kløften Grækenland
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2000-03-03 Eilat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1977-04-30 Nysted Danmark
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1983-07-13 Kretha, Malia Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1988-11-08 Massa Marokko
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1988-11-08 Souse Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1980-04-16 Kongelunden Danmark
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1994-05-14 Andalusien Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1997-03-31 Eddessa Grækenland
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1993-01-01 Ystad Sverige
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1988-10-01 Stevns Danmark
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2004-10-31 Klagshamns udde Sverige
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1996-10-02 Christiansø Danmark
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2014-10-18 Blåvand Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1980-05-04 Nysted Danmark
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1981-12-26 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1981-05-12 Utterslev mose Danmark
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1994-05-10 Nord for Madrid Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-06-01 Bispebjerg kirkegård Danmark
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2001-06-19 Hoikka Finland
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2018-03-14 Santiago Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1981-06-05 Hunsemyre Danmark
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2000-03-04 South Israel Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1993-05-31 Torkay Ungarn
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1993-05-28 Hortobagyi Ungarn
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1981-05-18 Utterslev mose Danmark
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Varpelev Danmark
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1980-04-28 Kagsmosen Danmark
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1981-06-13 Vestamager Danmark
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-06-11 Joensuu Finland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2000-03-08 Eilat Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1988-11-07 Agadir Marokko
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2006-06-28 Lesbos Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1988-11-07 Agadir Marokko
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1977-06-15 Nysted Danmark
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2001-06-19 Otanmäki Finland
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1981-05-17 Gilleleje Danmark
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1982-05-31 Neuseler see Østrig
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1980-04-28 Kagsmosen Danmark
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1988-11-08 Souse Marokko
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2000-03-04 Eilat Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2020-07-11 Lucca Italien
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2000-03-06 Eilat Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1988-11-18 Goulimine Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1980-05-04 Nysted Danmark
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1982-05-31 Hazan-waasen Østrig
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1980-05-02 Nysted Danmark
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1994-05-17 Ronda Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2000-03-08 Eilat Israel
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1988-11-11 Tarodant Marokko
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2011-04-13 Calvi, Korsika Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2007-05-17 Formentor,Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1988-11-13 Atlas Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1981-12-28 Tenerife Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1997-04-04 Prespa Grækenland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1988-11-13 Agadir Marokko
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2007-05-18 Copper Dam Malllorca Spanien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1982-10-17 Valetta Malta
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2000-03-08 Eilat Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-03-04 Eilat Israel
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2011-07-03 Palude Barabbia Italien
789 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2011-07-03 Palude Barabbia Italien
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1981-07-22 Hartzens Tyskland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2003-04-16 Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1976-01-03 Dyrehaven Danmark
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2011-04-14 Col de Sorba, Korsika Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1991-08-30 Lesbos Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-09-01 Lesbos Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1978-03-05 Mørkøv Danmark
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1981-07-22 Hartzens Tyskland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1983-08-13 Køge Danmark
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1976-03-02 København Danmark
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1988-11-07 Agadir Marokko
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2000-03-04 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1979-04-12 Degnemosen Danmark
827 X Solsort (Turdus merula) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Danmark
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1981-03-21 Gilbjerg Danmark
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1976-04-12 Dyrehaven Danmark
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1981-03-21 Gilbjerg Danmark
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2016-03-31 Samar Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1994-05-06 Medina Spanien
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1980-04-16 Utterslev mose Danmark
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2007-05-16 Mallorca, Cala Bona Spanien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1976-01-01 København Danmark
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1980-05-18 Gilbjerg Danmark
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1977-05-05 Knapstrup Danmark
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1982-05-30 Westhof Østrig
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2001-06-12 Kusamo,Valtavaare Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1980-04-16 Bispebjerg kirkegård Danmark
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1982-06-03 Laxsenburg Østrig
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1997-04-14 Dion Grækenland
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1980-05-18 Hellebæk Danmark
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1979-06-15 Grænsen til Italien Slovenien
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1976-05-19 Utterslev mose Danmark
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1988-11-07 Agadir Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1993-05-31 Torkay Ungarn
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1982-10-19 Goso Malta
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1980-07-03 Blåvand Danmark
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1995-10-14 Furteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1981-07-20 Harzens Tyskland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-06 Husby Strand Danmark
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-18 Ho Plantage Danmark
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1980-05-16 Nysted Danmark
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2000-03-06 Eilat Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2000-03-08 Eilat Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1988-11-10 Agadir Marokko
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1988-11-10 Agadir Marokko
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1983-07-15 Kretha Samaria kløften Grækenland
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2002-04-29 Mount Olympos Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-09-02 Lesbos Grækenland
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1988-11-17 Goulimine Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2000-03-06 Eilat Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1988-11-09 Atlas Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1988-11-17 Goulimine Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2000-03-07 Eilat Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1979-02-02 Fiskebækbroen Danmark
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2000-03-05 Eilat Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1976-01-01 København Danmark
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1973-08-01 Gardasøen Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1981-12-26 Tenerife Spanien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2000-03-08 Eilat Israel
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2018-03-12 Boavista Kap Verde
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1976-01-01 København Danmark
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1994-05-10 Nord for Madrid Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2009-07-28 Valmorel Frankrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2009-04-17 Ponta Del Gada Azorerne
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2020-07-13 Migliarino Italien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1994-05-13 Sierra Nevada Spanien
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-12-05 Hirtshals Danmark
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1980-04-01 Utterslev mose Danmark
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1987-05-15 Nysted Danmark
934 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2020-02-01 Trelleborg Sverige
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1984-05-06 Møn Danmark
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1981-07-20 Harzens,Bad Harsburg Tyskland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1976-04-15 Utterslev mose Danmark
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2000-09-26 Virum Danmark
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2023-11-04 Grenen Danmark
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1981-05-17 Gilbjerg Danmark
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1981-03-21 Gilbjerg Danmark
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1980-05-16 Kongelunden Danmark
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2015-10-16 Hittarp Sverige
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1981-09-12 Dragør Danmark
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-12-28 Årnäshalvön, Halland Sverige
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-03-01 Solbjerg engsø Danmark
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1982-01-17 Svanemøllen Danmark
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1981-12-28 Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1976-01-01 København Danmark
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 1988-11-10 Agadir Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2009-04-18 Sao Miguel Portugal
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 2003-04-15 Funchal Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 1995-10-07 Tenerife Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1995-10-06 Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1978-03-03 Utterslev mose Danmark
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1980-04-16 Kongelunden Danmark
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2000-12-30 Christiansstad Sverige
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2009-04-18 Serra Da Tronqueira Azorerne
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1995-10-14 Furteventura Spanien
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-06-05 Neksø Danmark
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2012-12-12 Wahdi rum Jordan
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1976-01-01 Utterslev mose Danmark
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2000-03-10 Eilat Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1980-11-30 Kalkbrænderihavnen Danmark
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1979-05-17 Nysted Danmark
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1980-12-01 Utterslev mose Danmark
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1981-04-17 Skagen Danmark
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-07 Ishøj Danmark
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1981-10-11 Falsterbo Sverige
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1980-03-22 Gilbjerg Danmark
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-01-29 Grib skov Danmark
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1976-06-01 Vejleby Danmark
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1994-05-10 Nord for Madrid Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2011-04-13 Calvi, Korsika Frankrig
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1979-07-10 Opatia Kroatien
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2000-03-06 Eilat Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1981-12-27 Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1977-04-04 Utterslev mose Danmark
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1996-04-20 Skagen Danmark
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1980-11-30 Kalkbrænderihavnen Danmark
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1980-07-03 Blåvand Danmark
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1976-06-15 Nysted Danmark
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1994-05-09 Montfrague Spanien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2006-06-30 Lesbos Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1982-05-16 Møn Danmark
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1991-09-01 Lesbos Grækenland
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1983-07-20 Kretha, Lassithi Grækenland
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1988-11-07 Agadir Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1987-05-14 Skagen Danmark
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-17 Hellebæk Danmark
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-09 Liminka Finland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-05-03 Paphos Cypern
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1978-04-01 Utterslev mose Danmark
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-11 Skørping Danmark
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Stefanstorp Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-12-18 Fôrslôv Sverige
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger Danmark
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer