VP Artsliste

VP Artsliste

John Frikke

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af John Frikkes kryds

Dette er John Frikkes VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2016-07-15 Aghione, Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2016-07-18 Boschi del Ticino Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2009-04-12 Skövde Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1968-05-10 Tinglev Mose Danmark
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2016-05-02 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2016-05-02 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2019-09-10 Sinalunga Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2014-09-26 Tenerife Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2010-05-12 Guadarrama Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1988-09-12 Kammerslusen Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1986-04-08 Margrethe Kog Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1989-02-12 Kammerslusen Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1983-09-25 Esbjerg Danmark
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2010-09-26 Staphorst Holland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2010-09-25 Zowelle Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1994-02-12 Magrathekoog Danmark
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1995-10-10 Tønder Danmark
38 X Grågås (Anser anser) 1983-05-12 Båvand Danmark
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1983-11-18 Filsø Danmark
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1983-11-18 Filsø Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1999-02-12 Værnengene Danmark
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1983-11-18 Filsø Danmark
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1983-11-18 Filsø Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2010-09-30 Zowelle Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1972-10-12 Esbjerg Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1983-11-24 Filsø Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1983-11-22 Filsø Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1992-05-12 Sneum Sluse Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1996-04-28 Rømø Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1984-10-20 Margrethe Kog Danmark
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 1969-04-14 Esbjerg Danmark
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø Danmark
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Sneum Digesø Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera) 1983-07-25 Esbjerg Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1975-04-10 Esbjerg Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-28 Rømø Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1969-04-12 Esbjerg Danmark
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca) 1983-10-25 Blåvand Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-03-29 Sneum Digesø Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1978-03-26 Ho Bugt, Wadden Sea Danmark
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1982-06-04 .. Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Lille Strandvej, Blåvand Danmark
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-18 Blåvandshuk Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2011-09-25 North of Zwolle Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2015-12-25 Rocha Estãncia, Boavista (Only 3 Birds) Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2010-05-13 Sirana Marsh Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2018-07-08 Tindaya, Fuerteventura Spanien
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2010-05-16 Extremadura Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2014-09-24 Tenerife Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2015-12-25 Boavista Kap Verde
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1975-07-14 Billum Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2010-05-16 Extremadura Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2009-04-12 .. Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2015-07-08 Göksu Delta, Silifke Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1977-12-25 Esbjerg Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2017-12-22 Sidi Boughaba Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 1969-11-05 Esbjerg Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) 1973-04-12 Vejen Mose Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1973-05-12 Sneum Sluse Danmark
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1968-07-25 Fiddesø Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1992-05-25 Blåvand Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1969-04-28 Lakolk, Rømø, Wadden Sea Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1994-05-23 Nørresø, Tønder Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2011-05-27 Adana Tyrkiet
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2018-04-04 Laguna Fuente de Piedra Spanien
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-15 Ribe Holme Danmark
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2009-05-03 Hurghada Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1974-08-25 Blåvand Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-11 Sneum Digesø Danmark
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1976-05-25 Esbjerg Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1983-05-12 Kammerslusen Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2009-04-12 Hurgada Egypten
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-12-25 Pivot Fields Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2009-04-18 Hurgada Egypten
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgård, Inddæmningen, Fyn Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1999-05-16 Rømø Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2016-05-19 Mandø Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Rømø Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1983-04-25 Kammerslusen Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1974-06-13 Blåvand Danmark
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1983-05-25 Skallingen Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1993-07-15 Rømø Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2009-04-29 Hurgada Egypten
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand Danmark
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-04-25 Kammerslusen Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1999-05-25 Værnengene Danmark
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2012-09-13 Madeira Portugal
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1992-11-04 Kammerslusen Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1983-05-18 Blåvand Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1984-08-15 Blåvand Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1983-05-18 Båvand Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1982-08-25 Blåvand Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1999-05-25 Værnengene Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1987-06-25 Sneum Sluse Danmark
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange Danmark
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1988-08-22 Sneum Sluse Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1992-06-12 Sneum Sluse Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba) 1992-11-12 Blåvand Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1983-05-12 Værnengene Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1969-02-25 Esbjerg Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-23 Ballum Forland Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1992-09-25 Blåvand Danmark
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2015-12-23 Sal Rei, Boavista Kap Verde
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-29 Rømø Danmark
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1981-05-30 Grenen, Skagen Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2004-05-23 Sneum Sluse Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse Danmark
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-07-21 Saltvandssøen, Tøndermarsken Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1999-05-25 Værnengene Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1983-09-12 Værnengene Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1989-09-25 Blåvand Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1984-09-12 Sneum Sluse Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værnengene Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1999-05-04 Værnengene Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1975-10-18 Båvand Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1988-09-04 Sneum Sluse Danmark
270 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1983-07-13 Sneum Sluse Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-02 Ulvedybet, Jammerbugt Kommune Danmark
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 1974-05-12 Båvand Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1992-05-25 Kammerslusen, Ribe Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1984-05-12 Sildtofte Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1983-07-25 Værnengene Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1992-05-25 Blåvand Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Sønderho, Fanø Danmark
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2010-05-12 Sepolveda Spanien
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-15 Sneum Digesø Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand sø, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2015-12-27 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1974-10-21 Blåvand Danmark
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1977-09-12 Blåvand Danmark
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 1992-05-15 Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1988-05-15 Nordstrand, Skagen Danmark
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-12 Agger Tange, Nordjylland Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1972-10-21 Blåvand Danmark
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1972-10-23 Båvand Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1974-10-21 Blåvand Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-09-14 Desertas, Madeira Portugal
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2012-09-12 Desertas, Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2015-07-15 Livorno ->> Bastia, Corsica, France Italien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1994-10-12 ... Danmark
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1992-10-12 Båvand Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2012-09-12 Porto Moniz Portugal
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1969-10-13 Blåvand Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2011-05-21 Istanbul Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2016-07-15 Livorno ->> Bastia, Corsica, France Italien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2012-09-12 Madeira Portugal
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2012-09-12 Desertas, Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1978-08-13 Skalligen Danmark
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1969-04-29 Esbjerg Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2015-12-27 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1972-10-22 Blåvand Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2015-12-24 Boa Vista Kap Verde
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1969-10-05 Blåvand Danmark
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1973-09-07 Blåvand Danmark
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2016-07-18 Isolone di Oldenico, Piemonte (Cat C) Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1993-05-11 Tipperne Danmark
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-06-06 Kammerslusen Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1983-10-12 Sneum Danmark
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-09 Vejlerne Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl Hviding Engsø Danmark
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-07-07 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-04 Rudbøl Danmark
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2009-04-25 Hurghada Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1999-06-06 Værnengene, Ringkøbing Danmark
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2003-04-25 Hauvig Danmark
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1967-03-09 Esbjerg Danmark
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene Danmark
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1991-08-04 Grærup Langsø Danmark
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2015-12-23 Boa Vista Kap Verde
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1982-05-06 Værnengene, Ringkøbing Danmark
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2015-12-23 Ponta Do Sol, Boa Vista Kap Verde
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2009-04-23 Safaga Egypten
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2016-06-12 Donau Rumænien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2019-12-25 Jahra Farm Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-07-12 Pedoulas Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2017-12-23 Rissani Marokko
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2015-07-06 Oymapinar (Only heard) Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2017-04-15 Skaraborg, Fagersta Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2017-12-22 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2017-12-26 Iguenane, Atlas Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 X Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Aarhus Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-07-10 North of Hadim Tyrkiet
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2015-07-08 Hadim Tyrkiet
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skalingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2014-07-05 Kazbegi Georgien
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2019-12-27 Abdaly Farms Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2017-12-25 Tagdilt Tack Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-12-22 Boavista Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2010-05-13 Extremadura Danmark
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2017-12-23 Erfoud (ssp. theresae) Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1987-05-22 Nørresø, Tønder Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2019-12-24 Jahra Pools Kuwait
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2010-05-13 Extremadura Spanien
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1970-08-30 Blåvand Danmark
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1994-07-13 Værnengene Danmark
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2002-05-27 Blåvand Danmark
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-05-28 Blåvand Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1983-07-25 Esbjerg Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1983-07-12 Blåvand Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2010-05-14 Zorita, Trujillo Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-07-05 Hadim, Alanya Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-06 Blåvand Danmark
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1987-07-24 Blåvand Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Blåvand Danmark
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1974-05-12 Hjelm Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1992-05-25 .. Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1992-07-25 Margrethe Kog Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2016-07-18 Lucca Italien
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2014-02-17 Gulemin Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2011-05-25 Bircik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2019-12-27 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2010-05-14 Monfragûe Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen Danmark
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2017-12-24 Erg Chebbi, Erfoud Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2010-05-14 Extremadura Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2016-07-16 Corsica Frankrig
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2014-02-14 Agadir Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2010-05-14 Extremadura Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1986-05-09 Blåvand Danmark
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2016-07-15 Etang Del Salé, Aléria, Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-18 Blåvand Danmark
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2011-05-24 Birecik Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2015-07-05 Aseki Tyrkiet
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2019-07-11 Sadrazamkoy Cypern
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2016-07-14 Palude Brabbia, Lombardia Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2015-07-10 Oymapinar Forest Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2011-05-22 Aladag Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-12-25 Jahra Farm Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1974-10-12 Hjelm Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2016-05-02 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2018-07-07 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2019-07-11 Pedoulas Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2016-05-02 Georgien
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2014-02-11 Guelmin Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2019-12-26 Rubbish Dumps, Al-Nuwaiseeb Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2019-12-28 Kuwait City Kuwait
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2015-12-22 Boavista Airport Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2017-12-24 Erg Chebbi, Erfoud Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2010-05-16 Extremadura Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2017-04-27 Quinta do Lago Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2019-12-28 Pivot Fields Kuwait
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2017-04-25 .. Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, Nordhavnstippen, Kbh Danmark
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2011-05-21 Aladag Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2017-02-11 Cuxhaven Tyskland
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1998-09-26 Tenerife Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1972-11-25 Esbjerg Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2011-07-06 Taivalkoski Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1974-11-13 Esbjerg Danmark
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2017-12-26 Oukaïmeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2009-04-12 Hurgada Egypten
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1983-05-25 Blåvand Danmark
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2016-05-02 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2009-04-15 Sinai Egypten
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1987-10-25 Blåvand Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1975-11-14 Blåvand Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1975-04-24 Blåvand Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1977-07-14 Blåvand Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1975-11-04 Blåvand Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1983-10-25 Blåvand Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1975-10-28 Blåvand Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-07-14 Blåvand Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1975-11-25 Esbjerg Havn Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1995-07-25 Gurdarama Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2016-07-16 Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1998-09-26 Tenerife Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1987-10-25 Blåvand Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1983-10-25 Blåvand Danmark
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1986-03-12 Sneum Sluse Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1992-05-25 Esbjerg Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1983-05-02 Værnengene Danmark
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Sønderho Fanø Danmark
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2010-05-13 Extremadura Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1983-07-18 Blåvand Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2015-07-12 Sillifke Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1995-06-10 Blåvand Danmark
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2014-02-13 Agadir Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1974-05-22 Hjelm Danmark
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø Danmark
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1994-07-13 Oulu Finland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-23 Tarphage, Esbjerg Danmark
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1983-11-12 Sneum Sluse Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-16 Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer