VP Artsliste

VP Artsliste

Bjørn Jakob Andersen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bjørn Jakob Andersens kryds

Dette er Bjørn Jakob Andersens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1997-05-08 Älmeliden, Halland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1963-08-03 Småland Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1971-08-16 Vassijaure, Lapland Sverige
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1971-08-24 Gallodoro, Sicilien Italien
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2011-04-28 Albufera, Mallorca Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1963-04-12 Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-17 (hørt) Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1963-03-11 Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1972-05-14 Danmark
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-05-01 Nordre Klapper, Amager Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1963-03-17 Danmark
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1965-04-01 Danmark
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2002-08-10 Tømmerup Fjord Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 1963-03-28 Danmark
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-02 Holløse Bredning Danmark
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1981-10-10 Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1992-01-12 Danmark
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1995-06-03 Danmark
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-14 Vestamager Danmark
45 X Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1963-03-04 Danmark
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-03-25 Smørmosen, Bagsværd Danmark
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1963-05-12 Danmark
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-06-30 Mannheim Tyskland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1963-04-17 Danmark
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1996-02-10 Danmark
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2015-11-02 Bellahøjparken Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1973-04-18 Danmark
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1965-10-31 Danmark
63 X Knarand (Mareca strepera) 1973-10-19 Danmark
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1966-06-29 Danmark
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-03 Tempelkrog Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1963-03-01 Danmark
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1964-05-18 Danmark
72 X Krikand (Anas crecca) 1966-09-25 Danmark
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-05 Bløden, Risø Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Mallorca Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-12-12 Damhussøen Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1965-06-29 Danmark
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1978-07-25 Hortobagy Ungarn
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-01 Frederiksdal Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1963-03-02 Danmark
83 X Bjergand (Aythya marila) 1963-03-03 Danmark
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-01 Roskilde Havn Danmark
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-01-22 Rågeleje Danmark
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1963-04-10 Danmark
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-02-07 Isefjord v. Jægerspris Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1966-04-12 Danmark
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-28 Høve Strand Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1963-04-12 Danmark
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-18 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov) Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1972-03-31 Danmark
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1963-03-02 Danmark
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1965-12-27 Danmark
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1963-03-02 Danmark
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1963-03-06 Danmark
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø Danmark
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1969-06-15 Ennsdal Østrig
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1968-08-16 Kronberg Schweiz
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 1963-05-11 Danmark
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1991-04-04 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1996-06-29 Collioure Frankrig
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1964-06-01 Danmark
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia) 1989-10-21 El Kantara Algeriet
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1985-05-25 Danmark
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1963-03-01 Danmark
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1991-04-08 Carboneras, Tenerife Spanien
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1973-08-31 Formentera Spanien
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1964-02-13 Danmark
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1989-10-14 Tunis by Tunesien
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-03-06 Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1998-09-25 Camlica, Istanbul Tyrkiet
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-14 Vaserne Danmark
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1995-06-04 (hørt) Danmark
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2011-04-28 Albufera, Mallorca Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1963-04-28 Danmark
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2011-04-28 Albufera, Mallorca Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) 1963-03-09 Danmark
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1974-04-18 Danmark
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1970-01-23 Danmark
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1968-04-27 Danmark
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1963-06-02 Danmark
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-02-22 Danmark
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1980-05-18 Danmark
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1989-10-17 Parc Nat. d'El KAla Algeriet
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1991-04-10 Aeropourto Reina Sophia, Tenerife Spanien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1963-04-11 Danmark
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1994-06-21 Albufera, Mallorca Spanien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1965-06-30 Danmark
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1963-03-08 Danmark
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1982-10-18 Beni Suef Egypten
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1974-08-22 Danmark
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1970-08-24 Danmark
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1963-04-15 Danmark
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1983-09-17 Danmark
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1985-04-27 Danmark
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2005-05-21 Danmark
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1963-07-09 Danmark
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1963-03-30 Danmark
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1967-06-24 Danmark
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1994-04-29 Danmark
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1964-05-07 Danmark
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1980-07-20 Danmark
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1981-10-10 Danmark
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-06-01 Ishøj Danmark
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1985-07-13 Danmark
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2001-08-10 Danmark
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1970-08-25 Danmark
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1965-06-30 Danmark
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-14 Hundested Havn Danmark
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1983-09-17 Danmark
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-07 Ishøj Strand Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2023-09-24 Klydesøen Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1963-03-30 Danmark
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1994-10-20 Danmark
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-09 Nordre Klapper (hørt) Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1964-05-07 Danmark
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 Terekklire (Xenus cinereus)
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-08-26 Danmark
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-04 Vallensbæk Havn Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1966-07-28 Danmark
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1971-04-09 Danmark
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-02 Ulvedybet Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1963-04-15 Danmark
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Danmark
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2001-08-10 Danmark
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1974-09-21 Danmark
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1966-09-25 Danmark
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-01 Vestamager Danmark
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1981-10-11 Danmark
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1997-07-22 Port St. Louis, Carmargue Frankrig
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1963-03-01 Danmark
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 1992-11-28 Havet vest for Iouik Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1981-10-10 Danmark
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1989-10-17 Parc Nat d'El Kala Algeriet
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2000-05-20 Danmark
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 1963-03-16 Danmark
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-02 Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus) 1963-03-02 Danmark
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-11 Danmark
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Gilleleje Havn Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1963-03-02 Danmark
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-01-11 Danmark
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-10-05 Danmark
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1963-08-09 Danmark
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1970-08-25 Danmark
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-08-26 Danmark
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1992-11-27 Vaderne vest for Iouik-halvøen Mauritanien (indenfor VP)
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 1992-11-27 Vaderne vest for Iouik-halvøen Mauritanien (indenfor VP)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1966-05-21 Danmark
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1964-05-07 Danmark
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1966-05-22 Danmark
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1963-06-02 Danmark
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-12 Utterslev Mose vest Danmark
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-09-19 Üsküdar, Istanbul Tyrkiet
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1963-06-30 Danmark
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1981-10-11 Danmark
351 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1981-10-11 Danmark
353 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-13 Hald, Halsnæs Danmark
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 1981-10-10 Danmark
357 X Alk (Alca torda) 1963-10-20 Danmark
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1970-08-25 Danmark
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1966-04-11 Danmark
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1985-07-12 Danmark
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2017-05-06 Tyske Bugt Tyskland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2021-09-24 Gilleleje Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-20 Rågeleje Danmark
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1989-07-18 Danmark
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2011-04-27 Kap Formentor, Mallorca Spanien
401 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Gilleleje Danmark
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) ved Aran Island Irland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1998-09-20 Üsküdar, Istanbul Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-04-27 Cap Formentor, Mallorca Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1997-07-23 Carmargue Frankrig
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1968-08-01 Danmark
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1981-10-10 Danmark
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 1992-11-27 Vaderne vest for Iouik-halvøen Mauritanien (indenfor VP)
432 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1966-07-06 St. Mawes, Cornwall England
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1964-07-05 Danmark
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 1992-11-27 Vaderne vest for Iouik-halvøen Mauritanien (indenfor VP)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-20 Sneum Engsø Danmark
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2002-08-10 Danmark
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1996-03-31 Danmark
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1978-07-25 Hortobagy Ungarn
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1997-07-23 Carmargue Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-24 Vestamager Danmark
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1989-10-16 Parc Nat. d'El Kala Algeriet
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1963-03-02 Danmark
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1989-10-17 Parc Nat d'El Kala Algeriet
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-06-16 Danmark
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-08-10 Danmark
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1992-11-27 Vaderne vest for Iouik-halvøen Mauritanien (indenfor VP)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1992-11-27 Vaderne vest for Iouik-halvøen Mauritanien (indenfor VP)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1963-04-15 Danmark
476 Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2023-07-03 Col de Pourtalet, Pyrenæerne Frankrig
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1998-09-24 Camlica, Istanbul Tyrkiet
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1969-05-25 Danmark
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1977-10-16 Faistos, Kreta Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2011-04-27 Lluc, Mallorca Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1978-07-19 Petrosani Rumænien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-31 Rechlin, Mecklenburg Tyskland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-09-20 Sariser, Bosperus Tyrkiet
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1994-06-20 Boquer, Mallorca Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1994-12-29 Wadi Musa Jordan
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1969-06-14 Schafberg Østrig
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1989-10-16 Parc Nat. d'El Kala Algeriet
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1998-09-20 Sariser, Bosperus Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1964-03-23 Danmark
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1963-03-21 Danmark
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1973-05-09 Danmark
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1968-03-16 Danmark
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1998-09-20 Sariser, Bosperus Tyrkiet
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-20 Danmark
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1972-04-02 Danmark
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-09-19 Danmark
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1964-03-27 Danmark
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1965-04-15 Danmark
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1989-10-16 Parc Nat d'El Kala Algeriet
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1963-03-01 Danmark
523 X Slørugle (Tyto alba) 2018-07-08 Authumes, Bresse Frankrig
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) (hørt) Frankrig
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1993-02-19 Malmö Sverige
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-01-17 Kongerslev Danmark
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1963-05-18 Danmark
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2012-10-06 Store Hareskov Danmark
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-06 Rådvad Danmark
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1966-06-21 øksendrup, Fyn Danmark
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2016-05-20 Blåbjerg (hørt) Danmark
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1985-07-13 Danmark
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1967-10-07 Danmark
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1973-08-29 Formentera Spanien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1982-06-19 Danmark
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1975-10-12 Danmark
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) 1973-08-29 San Fransisco, Formentera Spanien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1967-05-14 Danmark
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2018-07-20 Mt. Morgon, Embrun, Haute Alpes (hørt) Frankrig
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-07-18 Reinach, Basel Schweiz
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1989-07-30 Wilkowo Polen
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1998-09-25 Camlica, Istanbul Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1963-03-02 Danmark
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1971-04-08 Danmark
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1967-03-24 Danmark
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) 2015-07-12 Pierre, France Comte Frankrig
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1998-09-23 Buyükada, Maramara Tyrkiet
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1963-04-14 Danmark
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1978-07-24 Hortobagy Ungarn
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1977-10-16 Faistos, Kreta Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1983-09-17 Danmark
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1991-05-04 Danmark
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-03-21 Danmark
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1985-04-27 Danmark
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1994-12-31 Aqaba Jordan
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1963-07-07 Danmark
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1964-04-05 Danmark
612 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1973-08-29 Formentera Spanien
614 Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1969-07-15 Danmark
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1975-12-31 Ålefjeld Norge
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1963-03-03 Danmark
625 Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica) 1963-03-21 Danmark
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1962-07-27 Danmark
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Irland
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1968-08-24 Mürren Schweiz
631 X Allike (Coloeus monedula) 1963-03-01 Danmark
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1994-12-31 Aqaba Jordan
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1963-03-23 Danmark
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1982-06-04 Danmark
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1963-03-01 Danmark
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1989-10-22 Nakla Algeriet
639 X Ravn (Corvus corax) 1982-04-14 Danmark
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1994-12-24 Massada Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1965-10-17 Danmark
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1963-03-06 Danmark
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1963-03-06 Danmark
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1963-03-03 Danmark
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1963-08-03 Småland Sverige
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1974-10-14 Ousseltia Tunesien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1963-03-01 Danmark
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 1963-03-01 Danmark
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2002-04-23 Danmark
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1995-06-03 Danmark
657 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-05-20 Danmark
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1963-03-09 Danmark
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1973-08-29 Formentera Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1971-05-08 Danmark
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2016-01-01 Køge Sydstrand Danmark
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Danmark
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Danmark
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1989-10-19 Hammam Debagh Algeriet
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1994-12-23 Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1989-10-17 Parc Nat. d'El Kala (hørt) Algeriet
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1963-05-31 Danmark
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1963-04-19 Danmark
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1977-10-16 Faistos, Kreta Grækenland
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1994-12-24 Yotvala Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1963-05-04 Danmark
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1995-10-20 Spetses by, Spetses Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1994-12-24 Massada Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1963-03-21 Danmark
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1964-06-01 Danmark
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2013-07-16 St. Gervais, Haut Savoie Frankrig
710 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-25 Vestre Kirkegård Danmark
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-05 Utterslev Mose, øst Danmark
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Revle Danmark
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1963-05-09 Danmark
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1991-04-04 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1964-04-25 Danmark
722 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-11 Vallø Slotspark Danmark
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-24 Grønjordsøen Danmark
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1989-08-01 Nysie Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1967-05-16 Danmark
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-26 Vallø Slotspark Danmark
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1965-06-17 Danmark
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1985-06-06 Danmark
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1963-06-22 Danmark
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-21 Porsemose Danmark
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-21 Fuglevad Danmark
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1998-05-31 Rechlin, Mecklenburg Tyskland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1994-06-24 Alcudia, Mallorca Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1994-12-23 Eilat Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1994-12-25 Ein Gedi Israel
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1963-05-07 Danmark
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1963-05-05 Danmark
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-27 Nordhavn Danmark
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1964-05-27 Danmark
770 Mestersanger (Curruca hortensis)
771 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1963-05-09 Danmark
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1996-07-03 Collioure Frankrig
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1991-04-09 Vilaflor, Tenerife Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1973-08-29 Saone, Formentera Spanien
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1973-08-29 Formentera Spanien
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1998-07-11 Lorgues, Provence Frankrig
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1963-03-30 Danmark
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1963-03-02 Danmark
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1963-03-01 Danmark
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1995-11-22 Mykene, Pelepones Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1963-03-04 Danmark
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1996-05-05 Danmark
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1963-03-01 Danmark
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1989-10-16 Parc Nat. d'El Kala Algeriet
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1994-12-23 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1972-04-02 Danmark
827 X Solsort (Turdus merula) 1963-03-01 Danmark
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1963-03-01 Danmark
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1963-04-05 Danmark
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1963-03-28 Danmark
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1970-06-07 Danmark
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1964-08-01 Danmark
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1963-03-01 Danmark
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-05-20 Danmark
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1967-05-16 Danmark
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-07-12 Collioure Frankrig
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1963-05-07 Danmark
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1998-09-19 Üsküdar, Istanbul Tyrkiet
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1973-06-07 Danmark
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1963-05-04 Danmark
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1989-11-22 Nakla Algeriet
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1994-12-29 Petra Jordan
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1973-09-01 Foures, Formentera Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1963-07-08 Danmark
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1981-10-10 Danmark
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1963-04-12 Danmark
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1989-10-22 Nakla Algeriet
880 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1994-12-25 Ein Gedi Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1994-12-24 Massada Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1994-12-23 Droris Beach, Eilat Israel
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1966-01-22 Danmark
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1994-12-25 Ein Gedi Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1963-03-01 Danmark
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1991-04-04 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1963-03-01 Danmark
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 Stenspurv (Petronia petronia)
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1968-08-19 Arosa Schweiz
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1963-03-02 Danmark
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1964-07-01 Danmark
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1978-03-23 Danmark
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1963-04-02 Danmark
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 Storpiber (Anthus richardi)
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1969-05-26 Danmark
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1964-05-07 Danmark
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1967-05-13 Danmark
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-09-22 Gedser (hørt) Danmark
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-10-05 Danmark
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1992-01-06 Danmark
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1991-04-04 Santiago, Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1963-03-01 Danmark
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1991-04-05 Cord. Dorsal, Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1963-03-11 Danmark
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1963-03-11 Danmark
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1963-03-04 Danmark
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1996-06-08 Danmark
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1994-12-29 Petra Jordan
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1963-03-05 Danmark
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1970-10-17 Danmark
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1963-04-16 Danmark
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1972-12-25 Danmark
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2003-06-28 Danmark
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-01-14 Danmark
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1975-11-09 Danmark
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1966-10-02 Danmark
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1964-04-29 Danmark
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2013-07-17 Col de Vozé, Mont Blanc Frankrig
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1978-07-09 Kotelec Tjekiet
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1991-04-04 Icod, Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1963-04-13 Danmark
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1971-08-05 Kungsleden, Lapland Sverige
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1966-10-29 Danmark
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1963-05-10 Danmark
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1963-03-01 Danmark
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1996-07-12 Collioure Frankrig
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1999-05-15 Danmark
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1996-07-03 Collioure Frankrig
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-12-03 Sydhavnstippen, København Danmark
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 Pileværling (Emberiza rustica)
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1963-05-10 Danmark
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer