VP Artsliste

VP Artsliste

Morten Bentzon Hansen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Bentzon Hansens kryds

Dette er Morten Bentzon Hansens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2017-08-25 Fiskars Finland
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2008-05-11 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2008-02-23 Sydlige Holland Holland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2010-02-18 Almelo, Gravenalee - App. date. Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2013-11-15 Grindavik Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-10-23 Blåvand Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvands Huk Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2007-03-18 Barendrecht, Gaatkensplas Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2015-03-22 Between Greenhouses in Neot Hakkidar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2014-04-08 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager Danmark
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2011-04-28 Campo Lugar - N39 11'51.75'' W5 44'22.39'' Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2014-03-28 Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2014-04-09 La Grimonas, Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2014-04-09 La Grimonas, Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis)
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 Skagen Danmark
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose Danmark
183 X Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-07-13 Rethen, Hannover Tyskland
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2010-05-14 Oualidia salt pans, El Jadida Marokko
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2010-05-20 nordvestmarokko Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-09-30 Cabo da Praia Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2011-09-30 Near Lagoa do Junco Azorerne
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-03-30 Yotvata circular fields Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Vejlerne Danmark
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Ribe Kammersluse Danmark
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2011-10-02 Caldeirão Azorerne
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-05 Falsterbo Sverige
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2020-01-20 Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2014-03-30 Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2010-05-14 Dakhla, Western Sahara Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2017-07-24 Red Sea south of Aqaba Harbour Jordan
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-03-14 Skagen Danmark
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2010-05-17 Port Ilot, Dahkla Marokko
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2001-05-20 Laholmsbugten Sverige
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2011-10-02 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-11 Lac de Sainte-Croix, 43°46'15.85"N 6°12'17.45"E Frankrig
430 X Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2020-01-20 Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-09 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-09-30 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2014-03-29 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2014-03-29 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2019-02-15 Aqaba north. Seen from IBRCE in Israel Jordan
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-04-28 Vila Velha de Rodao - N39 38'48.64'' W7 41'23.18'' Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2011-04-29 Tietar, Monfrague - N39 51'24.92'' W5 57'35.41'' Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2014-03-30 KM 20 Pools Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2015-03-22 Wadi in the Judea Desert Israel
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 X Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2014-03-28 Lothan Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2015-03-19 HaYarkon Park, Tel Aviv Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) 2017-08-25 Raseborg Castle Finland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2014-04-14 Los Cristianos, Tenerife Spanien
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø Danmark
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen Danmark
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2011-10-01 Ribeira da Lapa Azorerne
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-01 Fojo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2014-07-02 Krøren, Nesbyen Norge
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 X * Broget Krage (Corvus albus) 2010-05-17 Western Sahara Marokko
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2014-03-28 Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø Danmark
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2014-04-08 Parking lot - Airport South, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho Danmark
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2010-05-18 Oued Jenna, Aoussard, Western Sahara Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2008-05-16 Birecik Tyrkiet
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2015-03-22 Yotvata - 200 m S of the Turkish Police station Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 X Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina) Blåvands Huk Danmark
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2014-03-29 Kibbutz Yahel Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-05 Aukrug, SH Tyskland
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-04-28 Arrentela/Seixel - N38 37'20.26'' W9 06'19.53'' Portugal
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne Danmark
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2011-09-30 Ribeira do Ponte, Corvo Azorerne
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-21 Christiansø Danmark
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-10 Erezee Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2014-03-30 Yotvata Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-19 Christiansø Danmark
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-11-02 Christiansø Danmark
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2014-03-28 Eilat Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken, Gentofte Danmark
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Birkemose, Sydfalster Danmark
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-28 Ne'ot Smadar Israel
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2015-03-20 Eilat Mountains Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2015-03-25 Sde Boker Israel
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2010-05-16 Goulmine Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2011-04-28 Barroca D'Alva - N38 43'40.90'' W8 54'17.84'' Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2011-04-28 Madrigalejo - N39 08'29.42'' W5 37'40.12'' Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2014-03-28 Eilat Island
925 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2011-04-28 Southern Portugal Portugal
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Havn Danmark
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-11 Mandø Danmark
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2014-04-10 Chio Picnic Site, Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2011-10-13 Sao Miguel Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2008-05-12 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2017-07-22 Wadi Rum Jordan
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-09-30 Corvo Azorerne
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2008-05-15 Van Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2010-05-14 Marrakech Airport Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-04 Near Stockholm Sverige
1009 X Pileværling (Emberiza rustica)
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-15 Mølleparken, Skørping Danmark
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2011-10-01 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-02 Ribeira do Ponte, Corvo Azorerne
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-07 Hills above Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2011-10-01 Ribeira Cancelas Azorerne
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-08 Lower Fields, Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer