VP Artsliste

VP Artsliste

Paul Nilsson

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Paul Nilssons kryds

Dette er Paul Nilssons VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2018-05-21 kuusamo Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1990-10-21 Unnaryd Småland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1990-10-21 Unnaryd Småland Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2010-05-12 Kazbegi Kuro-Shino mountains Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2007-02-18 kirkegården nord Keflavik Island
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2017-04-06 Erik Knutsåsen, Dalarne Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2010-05-11 Kazbegi Kuro mountains Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2006-05-14 Demirkazik Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2003-05-22 lesbos Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2005-01-26 Sous Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2002-05-07 Extramadura Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2011-04-04 Wadi Rum Jordan
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2000-07-13 Cypern, Trodos Grækenland
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2014-05-07 Sidi Yahya des Zaër, Tamesna, Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2001-03-04 Tissø Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2001-06-30 Mandø Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2019-06-24 Arup vejle Danmark
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-05-01 Holløse Danmark
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-06-16 Bygholm vejle Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-07-18 Sneum Danmark
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2013-10-30 Lyngby Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm hillerød Danmark
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2007-05-04 Fultofta Sverige
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-05 Roskilde Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2007-02-17 Gardur Island
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2005-01-24 Massa Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2003-06-06 Donau deltaet Rumænien
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-04 Donau deltaet Rumænien
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2005-05-07 Ignaberga, Skåne Sverige
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2005-05-04 Hässleholm, Skåne Sverige
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-12 Nivå Danmark
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-03-20 Halmstad, Tyludden Sverige
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2007-02-17 Hafnir Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2012-05-04 Påarp, Halmstad, Halland Sverige
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-09 Vesterlyng Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-27 Asserbo strand Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2017-02-10 Fuglavik, Reykjanes Island
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2007-02-18 nordenden floden Sog Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-09-05 Ødis, Kolding Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø sø Danmark
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2002-05-09 Torr. El Rubio Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2011-04-07 Dana Jordan
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-07-03 Kreta Grækenland
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2008-02-19 Tenerife, Los Christianos Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2002-05-08 Exrtm. Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2005-01-24 Massa Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2010-05-28 Extramadura, Penafalcon Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2002-05-08 Exrtm. Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2008-02-20 Fuerteventure, El Cotillo Spanien
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2002-05-08 Exrtm. Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2002-05-06 Extramadura Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2002-05-06 Exrtm. Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2009-03-29 Naama Bay, Sewage Treat Egypten
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2002-05-06 Extramadura Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2007-03-20 Luxor - Safaga Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2009-03-23 Naama Bay, Sewage Treat Egypten
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2008-08-21 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2008-02-22 Tenerife, Pico del Ingles Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2008-02-18 La Gomera, Bar La Carbonera Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2001-05-14 Skagen,Nordlysv 17 Danmark
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2009-04-11 Falköping Sverige
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2007-03-16 Shams Alam Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2005-01-22 Massa Marokko
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2011-04-05 Wadi Araba - Wadi Fidan Jordan
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2000-06-24 Høvelte Birkerød Danmark
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2003-05-21 lesbos Grækenland
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2006-05-17 Birecik Tyrkiet
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-05-10 Extramadura Almaraz Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2007-03-19 Crocodile island Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2006-05-18 Göksu deltaet Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2005-05-20 Donana Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster Danmark
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2000-04-20 Hornborgasjön Sverige
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2000-04-20 Hornborgasjön Sverige
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2003-05-21 lesbos Grækenland
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2019-11-11 Sulaibikhat Kuwait
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2014-05-08 Atlantic coast region Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-05-06 Exrtm. Spanien
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2002-05-04 Oropesa Spanien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2006-05-18 Tasucu - Göksu deltaet Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-04-14 Pivot Farm Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2018-05-12 Armash Fishponds Armenien
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-09-01 Skanør Sverige
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-12 Fanø Danmark
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-14 Lakolk Klitsø Danmark
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2007-03-21 El Gouna Egypten
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2004-05-31 Nyord Danmark
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2007-03-19 Luxor Crocodile Isl. Egypten
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-23 Selsø Skibby Danmark
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-20 Vejbystrand Sverige
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-09-07 Sønderho Danmark
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum forland Danmark
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2011-08-07 Åhus, Skåne Sverige
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-24 St Råby, Skåne Sverige
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2007-10-28 Foteviken Sverige
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-21 Vaserne Birkerød Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2010-06-26 Rönnen, Skåne Sverige
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2007-08-19 Rickelsbuller Kog Tyskland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2003-10-12 Kronborg Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2004-06-07 Sabla Lake Bulgarien
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2017-12-26 Stora Amundön, Västergötland Sverige
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2019-04-13 Doha Spit Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2005-01-22 Syd Goulmine Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2003-06-02 Donau deltaet Rumænien
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-09-02 Ljungen (Falsterbo) Sverige
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2004-06-07 Sabla Lake Bulgarien
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-11 Lerkil Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-26 Rågeleje Danmark
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2003-05-23 lesbos Grækenland
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-08-03 Thorsminde havn Danmark
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-05 Esbjerg havn Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2004-06-07 Sabla Lake Bulgarien
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2003-05-24 lesbos Grækenland
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2009-03-29 Naama Bay Egypten
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2007-03-16 Safaga - Shams Alam Egypten
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2007-03-21 Hurghada Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2004-06-07 Sabla Lake Bulgarien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2006-05-17 Birecik Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2003-05-21 lesbos Grækenland
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2007-03-21 Hurghada Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2018-03-05 Dakhla bay east, Western Sahara Marokko
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2018-03-07 Dakhla 18km (lagoon) Western Sahara Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2019-04-16 Persian Gulf Kuwait
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2008-08-19 Funchal havn, Madeira Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2019-04-16 Persian Gulf Kuwait
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2003-05-20 lesbos Grækenland
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2002-07-14 Færøerne Danmark
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2000-05-22 Skagen, Grenen Danmark
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 2002-02-15 Færøerne Danmark
357 X Alk (Alca torda) 1991-05-24 Hallands Väderö Sverige
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2002-02-17 Færøerne Danmark
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Grenen Danmark
372 X Islom (Gavia immer) 1999-05-14 Skagen, Nordstrand Danmark
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Ålsgårde Danmark
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2014-07-12 Fuseta, pelagic boat tour Portugal
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Nødebohuse Danmark
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2014-07-12 Fuseta, pelagic boat tour Portugal
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2008-10-19 Skummelöv strand, Halland Sverige
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2009-07-09 Stantino, Sardinien Italien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2005-07-10 Ponte Delgarda, whale boat tour Azorerne
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2002-10-27 Malmø havn HKP Sverige
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2016-09-22 Boattrip from Sagres Portugal
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2001-05-26 Skagen Danmark
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2003-05-24 Lesbos Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-14 Cabo de Sao Vicente Portugal
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2008-02-18 Ferry, Tenerife-Gomera Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2008-08-19 Ponta da Cruz Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-05-17 Skagen Batterivej Danmark
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2007-03-21 Hurgada Egypten
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2003-06-06 Donau deltaet Rumænien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-07-14 Sørvågsfjorden Færøerne
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2018-03-03 Dakhla Marokko
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2019-04-16 Persian Gulf Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2015-02-07 Fuerteventura, Jandia Spanien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2005-01-21 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2003-05-20 Lesbos Grækenland
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-01-22 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2002-05-10 Extramadura Almaraz Spanien
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2007-03-19 Luxor Crocodile Island Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-05-20 Lesbos Grækenland
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1996-07-10 Provance Frankrig
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2012-03-22 Hamata Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2002-05-10 Extramadura, Almaraz Spanien
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1996-09-28 Ljungen (Falsterbo) Sverige
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 X * Louisianahejre (Egretta tricolor) 2008-02-17 Playa de Las Americas, Tenerife Spanien
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2000-06-17 Amager, Gl tårn Danmark
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2007-03-16 Safaga - Shams Alam Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2003-06-02 Donau deltaet Rumænien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2003-05-21 Lesbos Grækenland
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-05-07 Extramadura Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2010-05-13 Kazbegi Tergi valley Georgien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2002-05-07 Extramadura Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1999-07-04 Kreta Omelos sletten Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2002-05-07 Extramadura Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2007-03-17 Bir Shalatayn Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2002-05-08 Rio Almonte Extrm. Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1999-05-17 Skagen Batterivej Danmark
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1994-09-25 Falsterbo Colabakken Sverige
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2002-05-07 Extramadura Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Bornholm Danmark
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2002-05-10 Extramadura Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2004-10-14 Næsbyholm Skåne Sverige
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1995-03-11 Næsbyholm Skåne Sverige
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2002-05-08 Extramadura Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2003-06-03 Donau deltaet Rumænien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1994-09-25 Falsterbo Sverige
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1995-03-11 Skåne Sverige
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-05-21 lesbos Grækenland
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2003-05-20 lesbos Grækenland
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-02-27 Hardaberga Lund Sverige
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-02-26 Boulmalne-De-Dades Marokko
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2015-04-30 Oymapinar Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco)
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2014-05-04 Azrou, hotel Panorams Marokko
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2005-03-26 Skogstibble- Bjelkebo, Uppland Sverige
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-12 Skummeløv str. Halland Sverige
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2001-01-14 Svenstorp, Skåne Sverige
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2002-05-07 Extramadura Spanien
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2014-05-03 Merje Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2019-11-12 Pivot Fields Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2002-05-06 Exrtm. Spanien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2006-05-17 Birecik Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2007-03-19 Nilen Egypten
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2007-03-19 Crocodile islamds Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2006-05-16 Fira Nehri flodens bro v. Atatürk B. søen Tyrkiet
558 X Biæder (Merops apiaster) 1999-09-21 Røsnæs Kongstrup+Ulstrup Danmark
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2002-05-09 Exrtm. Spanien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2005-03-25 Fiby Urskog, Uppland Sverige
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2003-05-25 lesbos Grækenland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1990-08-20 Unnaryd Småland Sverige
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2003-06-03 Donau deltaet Rumænien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2008-06-19 Kloostri Estland
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2006-04-26 Reserva Natural de Gredos Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2013-02-23 Oukaïmeden Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2003-06-05 Donau deltaet Rumænien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-05-05 Exrtm. Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2001-06-07 Samos Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2005-01-22 Sayad, syd Goulmime Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2009-05-11 Michalovce/Secovse Slovakiet
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-11-02 Nyord Danmark
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2005-05-17 Parador del Golf, Malaga Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2008-02-17 Playa de Las Americas, Tenerife Spanien
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2008-02-22 Tenerife, Ten Bel Spanien
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2005-01-21 Tamri Marokko
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2012-03-17 Resta Reef Resort, Marsa Alam Egypten
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-04-15 Al-Abraq Oasis Kuwait
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2001-09-02 Tosteberga sydreg. Sverige
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1999-07-05 Kreta Omelos sletten Grækenland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2003-05-20 Lesbos Grækenland
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2000-05-22 Skagen, Grenen Danmark
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2017-04-03 Fulufjellet, Dalarne Sverige
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-05-05 Exrtm. Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2014-05-03 nord for Rabat Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1990-06-20 Flammafallet Sverige
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2007-03-20 Safarga bymidte Egypten
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2007-03-16 Hurgada - Shams Alam Egypten
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2011-04-04 Desert Highway, Aqaba - Wadi rum Jordan
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2019-04-15 Al Abraq Oasis Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2003-05-25 Lesbos Grækenland
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2018-05-23 Kuusamo Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2008-02-18 Gomera, Bar La Gomera Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2016-01-16 Fastholma Finland
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2005-01-23 Syd Goulmine Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2005-01-22 Syd Goulmine Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2005-01-22 Syd Goulmine Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2005-01-23 Syd Goulmine Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2018-03-04 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2002-05-07 Exrtm. Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2000-07-15 Cypern , Lanarka Grækenland
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2013-02-25 Quarzazate Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2005-01-22 Syd Goulmine Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-05-15 Birecik Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-05-07 Exrtm. Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2006-04-29 Hoces del Duraton Spanien
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2018-03-05 Aousserd 75km, Western Sahara Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2005-01-23 Syd Goulmine Marokko
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2006-05-12 Alseki Tyrkiet
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2019-04-12 Al-Sha’ab Park Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2019-04-13 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2006-05-15 Birecik Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2005-01-20 Agadir Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2005-01-22 Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-07-04 Kreta Grækenland
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2009-03-22 Naama Bay Egypten
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-05-05 Truillo Spanien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2002-05-07 Extramadura Spanien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2005-01-23 Sayad, syd Goulmime Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2005-05-16 Sierra Nevada Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2009-03-28 Delta Sharms, Old Sewage Farm Egypten
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-09 Kullen Sverige
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-09-25 Mandø Danmark
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-15 Blåvand Danmark
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved Danmark
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-28 Stevns fyr Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2010-05-10 Kazbegi Stepantsminda Georgien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2008-02-17 Tenerife, Play de las Amaricas Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Oksbøl, Tane sø Danmark
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2010-05-10 Kazbegi Stepantsminda Georgien
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Blåvand Danmark
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2019-04-15 Al Shaheed Park Kuwait
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2001-06-03 Oderdalen Tyskland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2005-05-20 Donana Spanien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2009-05-16 Hortobagy Ungarn
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2003-06-02 Donau deltaet Rumænien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-16 Gedser Danmark
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2019-11-17 Al-Shaheed park Kuwait
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-05-20 lesbos Grækenland
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2005-05-19 L. Santa Maria, Cadiz Spanien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2003-05-23 lesbos Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2002-05-08 Extramadura Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2001-06-03 Oderdalen Tyskland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-05-08 Extramadura Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2006-05-02 Birecik Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2018-03-04 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2011-04-04 Aqaba sew. farm/ A. bird observatory Jordan
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2005-01-25 Sous Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2019-04-18 Abdali Farms Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2004-06-04 Dobrostan Bulgarien
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2005-05-19 Laguna de Taraja Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2003-05-21 Lesbos Grækenland
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2009-03-24 road 36, St. Catharina ---> road 35 Egypten
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2019-11-12 Kabd Reserve Kuwait
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2013-02-26 Erg Chebbi Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-05-08 Exrtm. Spanien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2007-07-11 Porto, Korsika Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2012-07-11 Mallorca, Ses Salines Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2005-01-26 Sous Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2005-01-21 Agadir-Tamri Marokko
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2003-05-23 Lesbos, Parakahali Grækenland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2002-05-08 Extramadura Spanien
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2002-05-09 Exrtm. Spanien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2003-05-21 lesbos Grækenland
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-11-22 Råhede Enge Danmark
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2008-08-21 Ribeiro Frio-Balcões, Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2007-07-10 Aitoneskoven, Korsika Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2003-05-21 Lesbos Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2003-05-22 Lesbos Grækenland
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2006-05-17 Halfeti Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2004-06-02 Trigrad kløften Bulgarien
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2014-07-11 São Julião da Barra Fort, Lissabon Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-04-13 Jarah Farm Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2019-04-12 Al-Sha’ab Park Kuwait
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Skagen, Shell tanken Danmark
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane sø Danmark
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2009-03-25 Monastery of St. Catherina Egypten
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Østerbro Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat odde, Bornholm Danmark
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2012-03-19 T-Club Resort, Hamata - Bir Shalatayn Egypten
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2003-05-20 lesbos Grækenland
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2009-07-10 Sassari/Argentiere, Sardinien Italien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2001-05-12 Skagen, vippefyret Danmark
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2006-05-15 Yesilke Tyrkiet
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2015-10-31 Friseboda Sverige
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2014-05-04 Azrou 2-4 km south east road N 13 Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-05-10 Kalna Roztoka Slovakiet
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2011-04-08 Wadi Fidan Jordan
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2005-01-20 Agadir Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2016-04-30 Kazbegi, sø Stephansminda Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2004-06-04 Dobrostan Bulgarien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2002-05-08 Exrtm. Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2015-02-05 Fuerteventura, Barranco de las Canarios, Jandia Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2012-03-18 Resta Reef Resort, Marsa Alam Egypten
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Gedser Danmark
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2014-05-05 Azrou Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2003-05-22 lesbos Grækenland
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2007-03-20 Luxor - Safaga Egypten
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-12-03 Gilleleje havn Danmark
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2003-05-21 Lesbos, n.f Petra Grækenland
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2000-07-15 Cypern Trodos Grækenland
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-06-03 Donau deltaet Rumænien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2005-01-22 nord Goulmime Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2009-03-24 El-Feiran Oasis Egypten
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2005-01-21 Cape Rhir Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2005-01-22 nord Goulmime Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2006-05-13 Camardi Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2013-02-13 Setti fatma Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2011-04-04 Wadi Rum Jordan
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2006-05-15 Yesilke Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2018-05-12 Oorts mountain Armenien
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2009-03-24 El-Feiran Oasis, Green garden Egypten
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2007-07-10 Korsika Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2006-05-17 Birecik-Halfeti Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2013-02-27 Erg Chebbi Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2018-03-04 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2006-05-16 Yesilke Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-05-08 Arroyo de La Vid Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2006-05-16 Birecik-Halfeti Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1999-03-09 Livigno Italien
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2019-04-14 Fintas Park Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2014-07-12 Almancil golf course Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2014-07-11 Barroca d´Alva, Alcochete Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2008-08-20 Machico, Madeira Portugal
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2019-04-14 Al-Shaheed Park Kuwait
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-11-15 Jahra Farms Kuwait
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup Nordsj. Danmark
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben/Nordhavnen Kbh. Danmark
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2006-05-14 Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-11-05 Skallkroken, Haverdal. Sverige
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-03-17 Shams Alam Egypten
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2004-05-02 Møn Busene Danmark
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2002-10-20 Falsterbo Nabben Sverige
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-09 Trelleborg, Gisløvs lage Sverige
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2003-05-24 Lesbos, Kalloni Grækenland
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-12-07 Årnäshalvøens naturreservat Halland Sverige
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2008-02-19 Fuerteventura, La Oliva Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2020-01-31 Paradis valley Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2005-07-08 Azorerne, Ponte delgada Portugal
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 2008-08-21 Madeira Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2008-02-20 Tenerife Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2008-02-23 Tenerife, Las Lajas Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2001-01-14 Edenryd, Sverige
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2005-07-08 Pico da Vara, Sao Miguel Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2006-05-13 Eregli - Aranci Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2013-02-23 Oukaïmeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2005-01-22 Goulmime Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2010-05-13 Kazbegi Stepantsminda Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2009-03-25 Monastery of St. Catherina Egypten
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2006-05-14 Demirkazik Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-06-19 Småland Sverige
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-01-12 Rågeleje Danmark
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2006-04-26 Parador, Gredos Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2007-07-10 Col de Vergio, Korsika Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2006-05-13 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2011-04-06 Barra Forest, Dana Jordan
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2005-07-08 Sao Miguel Azorerne
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2000-05-24 Nordstrand Danmark
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-03-16 Sydvestpynten Amager Danmark
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2002-05-09 Extramadura Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2018-05-11 Vedi + Oorts mountain Armenien
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2003-05-22 Lesbos Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2003-05-21 Lesbos Grækenland
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2002-05-09 Extramadura Spanien
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2005-01-20 syd Agadir Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2003-02-23 Kabusa, Ø -Ystad Sverige
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) Danmark
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2003-05-21 Lesbos Grækenland
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Fanø, Hønen Danmark
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping Danmark
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-12-16 Förslöv Danmark
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer