VP Artsliste

VP Artsliste

Tomas Grim

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tomas Grims kryds

Dette er Tomas Grims VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2023-05-22 Aghione Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2023-05-26 Arnetta--Vasconi Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1995-07-17 Muddus NP Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Tjekiet
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1995-07-14 Stabbursdalen Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1995-07-09 Chibiny, Kola Rusland (indenfor VP)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2022-05-20 Aladaglar Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1997-08-09 Susvid Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2017-04-09 Bet Shean Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2007-03-24 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1997-07-19 Doñana NP Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2022-05-17 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2017-04-10 Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2017-04-08 Bet Shean Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2007-03-23 Sidi-Yahya-des-Zaer Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Tjekiet
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Tjekiet
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 1998-04-04 Břest Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Tjekiet
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-01-14 Texel Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-02-14 Drnholec Tjekiet
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1995-07-20 Store Mosse Sverige
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-01-14 Texel Holland
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2010-01-15 Texel Holland
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) Tjekiet
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Tjekiet
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-06-21 Djúpivogur - Mývatn road Island
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Tjekiet
43 X Blisgås (Anser albifrons) Tjekiet
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-02-10 Nové Mlýny Tjekiet
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2010-01-17 Abbekerk Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) Tjekiet
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-11-07 Moravičany Tjekiet
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1995-07-17 Muddus NP Sverige
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-01-14 Texel Holland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1992-02-29 Nové Mlýny Tjekiet
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1996-09-05 Vadu Rumænien
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2021-12-24 Tejina Spanien
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2003-02-19 Olomouc Tjekiet
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) Tjekiet
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2023-12-07 Tovačov Tjekiet
62 X Skeand (Spatula clypeata) Tjekiet
63 X Knarand (Mareca strepera) Tjekiet
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) Tjekiet
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2022-06-18 Skinflats Storbritannien
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) Tjekiet
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) Tjekiet
72 X Krikand (Anas crecca) Tjekiet
73 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2007-03-24 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) Tjekiet
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) Tjekiet
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Tjekiet
81 Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula) Tjekiet
83 X Bjergand (Aythya marila) Tjekiet
84 Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2016-06-01 Varanger Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-05-30 Batsfjord Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2017-06-17 Hveragerdi Island
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Tjekiet
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) Tjekiet
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) Tjekiet
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2017-11-21 Den Oever Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) Tjekiet
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2017-06-21 Mývatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Tjekiet
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Tjekiet
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Tjekiet
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2021-09-28 Driemanspolder Holland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2017-05-01 Humedales de la Mancha Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1997-07-17 Ayamonte Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1994-05-06 Moravský Svätý Ján Slovakiet
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2007-03-13 Erfoud Marokko
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2022-10-01 Dead Sea Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1997-07-16 Cabo da Roca Portugal
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) Tjekiet
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2019-05-05 Canary Islands Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1997-07-09 Coimbra Portugal
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2007-03-09 Casablanca Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2022-08-01 Ermita de Setefilla Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1996-05-04 Neusiedler See Østrig
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2019-05-15 Canary Islands Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2017-04-15 Nitzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2017-05-03 Santa Marta de Magasca Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2017-04-08 Bet Shean Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) Tjekiet
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2017-05-03 Santa Marta de Magasca Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2017-04-11 Lotan Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2007-03-12 Zeida Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2007-03-14 Erfoud Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2017-04-11 KM 19 Israel
145 X Klippedue (Columba livia) Tjekiet
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) Tjekiet
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) Tjekiet
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2019-05-06 Canary Islands Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2019-05-07 Canary Islands Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) Tjekiet
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Tjekiet
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2007-03-20 Oued Massa Marokko
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2017-04-12 KM 20 Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Tjekiet
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) Tjekiet
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) Tjekiet
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Tjekiet
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1997-07-19 Doñana NP Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2022-09-26 KM 19 Israel
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2022-12-21 Jahra Pools Kuwait
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Tjekiet
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2007-03-24 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) Tjekiet
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1995-07-18 Muddus NP Sverige
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Tjekiet
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Tjekiet
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Tjekiet
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Tjekiet
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Tjekiet
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1996-08-18 Camargue Frankrig
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2022-08-10 Fuente de Piedra Spanien
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1996-09-10 Sf. Gheorghe Rumænien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1995-07-06 Petrozavodsk Rusland (indenfor VP)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1994-08-07 Neusiedler See Østrig
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1994-08-07 Neusiedler See Østrig
200 X Vibe (Vanellus vanellus) Tjekiet
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-11-12 Tovačov Tjekiet
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2022-12-22 Jahra Pools Kuwait
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1995-07-14 Stabbursdalen Norge
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2021-08-02 Rzovák Tjekiet
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Tjekiet
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Tjekiet
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Tjekiet
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1994-08-07 Neusiedler See Østrig
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2022-12-20 Sulaibikhat Bay Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2021-09-29 Texel Holland
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1995-07-14 Stabbursdalen Norge
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) Tjekiet
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) Tjekiet
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1995-07-08 Kolvica Rusland (indenfor VP)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Tjekiet
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-01-16 Texel Holland
239 X Brushane (Calidris pugnax) Tjekiet
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1996-09-05 Sinoe Rumænien
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Tjekiet
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Tjekiet
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1996-09-11 Sacalin Rumænien
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Tjekiet
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-17 Texel Holland
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) Tjekiet
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2021-09-29 Texel Holland
254 Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-09-09 Sopřečský rybník Tjekiet
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Tjekiet
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Tjekiet
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2017-05-27 Siikalahti Finland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Tjekiet
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-09 Lednické rybníky Tjekiet
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1995-07-13 Ekkeroy Norge
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2013-11-02 Tovačov Tjekiet
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Tjekiet
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) Tjekiet
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-11-05 Jistebnické rybníky Tjekiet
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) Tjekiet
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) Tjekiet
281 X Tinksmed (Tringa glareola) Tjekiet
282 X Sortklire (Tringa erythropus) Tjekiet
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) Tjekiet
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2022-12-21 Sulaibikhat Bay Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2007-03-20 Sidi-Binzaren Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1996-09-05 Grindul Saele Rumænien
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2022-09-06 Roudnice Tjekiet
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1995-07-13 Ekkeroy Norge
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2022-09-19 Goczalkowice Polen
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1997-08-13 Živogošče Kroatien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2019-04-28 Guadalhorce Spanien
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Tjekiet
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Tjekiet
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1997-07-22 Delta Ebro Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1994-08-08 Neusiedler See Østrig
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2017-04-09 Bet Shean Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2017-04-12 Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) Tjekiet
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2018-03-12 Dublin Irland
313 X Svartbag (Larus marinus) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1995-07-13 Ekkeroy Norge
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-11-20 Amsterdam Holland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) Tjekiet
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Tjekiet
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Tjekiet
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2017-04-08 Maagan Michael Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) Tjekiet
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1996-09-04 Vadu Rumænien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1996-09-06 Istria Rumænien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2022-12-24 Al-Kout Marina Kuwait
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2022-12-20 Sulaibikhat Bay Kuwait
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Frankrig
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) Frankrig
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2022-06-19 High Newton by the Sea Storbritannien
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) Tjekiet
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2017-04-13 Eilat Israel
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1995-07-06 Petrozavodsk Rusland (indenfor VP)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Tjekiet
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1996-09-05 Vadu Rumænien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) Tjekiet
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-06-18 Vestmannaeyjar Island
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-10-04 Heřmanický rybník Tjekiet
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1995-07-13 Ekkeroy Norge
354 X Søkonge (Alle alle) 2017-11-18 NP Oosterschelde Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2015-07-30 Hornoya Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 2015-07-30 Hornoya Norge
357 X Alk (Alca torda) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2015-07-30 Hornoya Norge
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2019-05-15 Canary Islands Spanien
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Tjekiet
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Tjekiet
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1994-10-23 Nové Mlýny Tjekiet
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2015-07-31 Hamningberg Norge
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2022-08-05 Tarifa Spanien
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Canary Islands Spanien
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2022-06-22 Bempton Cliffs Storbritannien
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2019-05-19 Canary Islands Spanien
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2021-12-25 Canary Islands Spanien
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1998-08-13 Jersey Storbritannien
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2019-04-23 Lesbos Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1997-07-12 Berlenga Portugal
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2017-04-20 Eilat Israel
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-06-29 Hafnaberg Island
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2019-04-23 Lesbos Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1997-07-12 Berlenga Portugal
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) Canary Islands Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Canary Islands Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) Tjekiet
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Tjekiet
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2000-08-13 Dover Storbritannien
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2022-09-28 Aqaba Jordan
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1996-09-07 Jurilovca Rumænien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1995-07-13 Ekkeroy Norge
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Tjekiet
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2023-05-25 Lokalita Etang de Biguglia Frankrig
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2007-03-20 Sidi-Wassay Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1996-09-03 Dobrogea Rumænien
442 X Skestork (Platalea leucorodia) Tjekiet
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1994-08-07 Neusiedler See Østrig
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) Tjekiet
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Tjekiet
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2017-04-13 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1996-09-03 Dobrogea Rumænien
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1997-07-09 Rio Mondego Portugal
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Tjekiet
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Tjekiet
464 X Sølvhejre (Ardea alba) Tjekiet
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) Frankrig
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2017-04-12 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1996-09-04 Vadu Rumænien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1996-09-11 Sacalin Rumænien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Tjekiet
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2007-03-09 Gorges Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2017-05-05 Buseu Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1997-07-15 Freixo Portugal
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Tjekiet
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2019-03-17 Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2023-04-20 Mirador de las Buitreras (El Chorro) Spanien
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1997-07-19 Doñana NP Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2017-05-02 Almonacid de Toledo Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Bulgarien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-05-10 Slánské vrchy Slovakiet
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2015-01-23 Kerkini Grækenland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1997-07-03 Ávila Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2017-04-10 Ein Gedi Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2017-05-04 Monfrague Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1996-09-12 Bestepe Rumænien
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-08-04 Rila Bulgarien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2007-03-10 Gorges du Todra Marokko
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2022-12-19 Abraq Al-Habari Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2022-05-20 Aladaglar Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Tjekiet
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) Tjekiet
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Tjekiet
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Tjekiet
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1996-09-06 Grindul Saele Rumænien
511 X Hedehøg (Circus pygargus) Tjekiet
512 X Rød Glente (Milvus milvus) Tjekiet
513 X Sort Glente (Milvus migrans) Tjekiet
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Tjekiet
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Tjekiet
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-09-12 Bestepe Rumænien
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) Tjekiet
523 X Slørugle (Tyto alba) Tjekiet
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2022-05-16 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1997-07-05 Braga Portugal
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Tjekiet
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2022-12-23 Al Jahra Governorate Kuwait
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) Tjekiet
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2007-03-10 Azrou Marokko
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2022-10-01 Dead Sea Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2004-04-05 Michalovce Slovakiet
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2023-03-25 Sobiborsk Polen
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2015-08-02 Tana Norge
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Tjekiet
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2005-05-03 Agios Thomas Grækenland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2007-05-31 Jizerské hory Tjekiet
540 X Skovhornugle (Asio otus) Tjekiet
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) Tjekiet
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) Tjekiet
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2022-12-22 Mutlaa Ranch Jordan
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1996-09-03 Dobrogea Rumænien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2017-04-08 Tel Aviv Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) Tjekiet
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2017-04-08 Maagan Michael Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2017-04-10 Ein Gedi Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2017-04-13 Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) Tjekiet
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) Tjekiet
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1995-07-17 Muddus NP Sverige
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tjekiet
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Tjekiet
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tjekiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Tjekiet
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2002-05-31 Bukovské vrchy Slovakiet
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) Tjekiet
571 X Grønspætte (Picus viridis) Tjekiet
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1997-07-11 Serra da Freita Portugal
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2007-03-11 Foret de Cedre Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) Tjekiet
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2007-03-09 Casablanca Marokko
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Tjekiet
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1996-09-03 Dobrogea Rumænien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2022-08-05 Tarifa Spanien
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2022-09-28 Eilat Israel
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1995-07-14 Stabbursdalen Norge
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Tjekiet
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1996-04-28 Lednické rybníky Tjekiet
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-08-02 Berlevag Norge
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Tjekiet
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2011-11-04 Madrid Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 X * Maskearatinga (Psittacara mitratus) 2022-08-14 Barcelona Spanien
591 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-08-12 Valencia Spanien
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2014-12-28 Istanbul Spanien
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2010-01-14 Amsterdam Holland
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2007-03-19 Oued Massa Marokko
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Tjekiet
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2022-12-18 Sulaibikhat Bay Kuwait
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1994-07-10 Lednice Tjekiet
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Tjekiet
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1997-07-14 Tua Portugal
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1997-07-15 Freixo Portugal
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2017-04-09 Kfar Ruppin Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) Tjekiet
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1995-07-18 Muddus NP Sverige
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) Tjekiet
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1997-07-15 Freixo Portugal
626 X Husskade (Pica pica) Tjekiet
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2007-03-10 Sidi Bettache Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Tjekiet
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2007-03-16 Tizi-n-Tichka Marokko
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1998-08-01 Pirin Bulgarien
631 X Allike (Coloeus monedula) Tjekiet
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2017-04-11 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) Tjekiet
635 X Sortkrage (Corvus corone) Tjekiet
636 X Gråkrage (Corvus cornix) Tjekiet
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2017-04-10 Ein Gedi Israel
639 X Ravn (Corvus corax) Tjekiet
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2017-04-10 Dead Sea Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1992-02-21 Brněnská přehrada Tjekiet
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2022-12-18 Sulaibikhat Bay Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater) Tjekiet
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Tjekiet
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2011-03-18 Portorož Slovenien
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1995-07-05 Kivač Rusland (indenfor VP)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) Tjekiet
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) Tjekiet
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2007-03-09 Sidi Bettache Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Tjekiet
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) Tjekiet
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Tjekiet
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Tjekiet
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2007-03-13 Erfoud Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2022-09-26 Shizzafon Israel
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2007-03-13 Barrage Hassan-Addakhil Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2007-03-13 Erfoud Marokko
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1997-07-11 Serra da Freita Portugal
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) Tjekiet
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1997-07-19 Doñana NP Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) Tjekiet
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2007-03-14 Rissani Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1995-07-13 Ekkeroy Norge
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2007-03-15 Ikniouen Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2005-05-05 Amvrakikos Grækenland
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2022-05-23 Kilavuz Koyu Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1996-09-04 Grindul Saele Rumænien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2007-03-12 Zeida Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2019-03-16 Nekarot Wadi Israel
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2007-03-12 Zeida Marokko
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2022-05-16 Isimsiz Yol Tyrkiet
683 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-08-12 Valencia Spanien
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2022-12-17 Green Island (Kuwait City) Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2022-12-25 Fintas Park (Kuwait City) Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2017-04-08 Tel Aviv Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2007-03-10 Rommani Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2007-03-10 Rommani Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) Tjekiet
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) Tjekiet
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1997-07-05 Braga Portugal
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2017-04-11 Neot Smadar Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) Tjekiet
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-07-14 Tua Portugal
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2004-11-17 Strunjanska laguna Slovenien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2017-04-11 Lotan Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Tjekiet
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Tjekiet
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2007-03-16 Toufliht Marokko
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1998-07-27 Belasica Bulgarien
711 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-11 Červenohorské sedlo Tjekiet
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2017-11-19 Ganzenhoek Holland
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Tjekiet
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2022-12-22 Jahra Pools Kuwait
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Canary Islands Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Tjekiet
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2017-05-01 Humedales de la Mancha Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-06-08 Utula Finland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2015-07-29 Neiden Norge
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Tjekiet
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2017-04-08 Magaan Michael Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1997-05-09 Neusiedler See Østrig
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2016-05-23 Biebrza NP Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Tjekiet
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-05 Utula Finland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Tjekiet
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Tjekiet
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2015-06-27 Lappeenranta Finland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2000-09-12 Stoja Kroatien
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2019-05-02 Córdoba Spanien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2022-05-15 Isikli Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1998-07-28 Pirin Bulgarien
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2017-05-05 Laguna de Gallocanta Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) Tjekiet
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Tjekiet
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Tjekiet
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) Tjekiet
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1996-08-17 Livorno Italien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2017-04-08 Tel Aviv Israel
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2022-05-16 Birecik Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2022-08-14 Barcelona Spanien
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2017-04-10 Ein Gedi Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2007-03-13 Er Rachidia Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2022-05-16 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2022-12-22 Budai Farm (Abdaly Farms) Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) Tjekiet
767 X Havesanger (Sylvia borin) Tjekiet
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) Tjekiet
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) Tjekiet
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2007-03-18 Taroudannt Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2005-04-30 Perachori Grækenland
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2019-03-13 Yahel Israel
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) Tjekiet
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1997-07-13 Pombal Portugal
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2023-05-21 Pasciolo, Corsica Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2007-03-18 Ida-Ou-Bouzia Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1997-07-13 Pombal Portugal
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2019-04-19 Asvestopetra Grækenland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2007-03-13 Er Rachidia Marokko
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2023-05-21 Pasciolo, Corsica Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-07-09 Coimbra Portugal
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2022-05-16 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2019-03-08 Eilat Israel
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2017-11-18 Weert Holland
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Tjekiet
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) Tjekiet
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Tjekiet
795 X Spætmejse (Sitta europaea) Tjekiet
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2023-05-21 Vivario, Corsica Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2019-04-25 Lesbos Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1997-08-12 Živogošče Kroatien
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2022-05-15 Birecik Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 1996-12-31 Malá Fatra Slovakiet
803 X Træløber (Certhia familiaris) Tjekiet
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Tjekiet
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2022-07-20 Lisabon Spanien
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2022-12-21 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2014-12-23 Istanbul Tyrkiet
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2020-08-21 Poodří Tjekiet
814 X Stær (Sturnus vulgaris) Tjekiet
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1997-07-03 Ávila Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2017-04-10 Dead Sea Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Tjekiet
827 X Solsort (Turdus merula) Tjekiet
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) Tjekiet
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1995-07-05 Kivač Rusland (indenfor VP)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Tjekiet
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Tjekiet
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2019-03-09 Samar Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2017-04-14 Neot Smadar Café Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Tjekiet
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2023-05-21 Monte, Corsica Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) Tjekiet
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) Tjekiet
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-29 Patince Slovakiet
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Tjekiet
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2022-05-15 Durnalik Tyrkiet
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2016-06-04 Ruka Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Tjekiet
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Tjekiet
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2019-04-26 Lesbos Grækenland
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2002-05-31 Bukovské vrchy Slovakiet
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Tjekiet
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Tjekiet
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2007-03-11 Foret de Cedre Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1998-08-01 Pirin Bulgarien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1997-07-14 Tua Portugal
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Tjekiet
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Canary Islands Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Tjekiet
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-03-16 Mitspe Ramon Israel
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Tjekiet
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2007-03-17 Oukaimeden Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1996-09-05 Sinoe Rumænien
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2017-04-10 Dead Sea Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-03-11 Zeida Marokko
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1997-07-14 Tua Portugal
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-09-04 Vadu Rumænien
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1996-09-04 Sinoe Rumænien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2007-03-11 Zeida Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2017-04-10 Dead Sea Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2007-03-11 Zeida Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2007-03-13 Barrage Hassan-Addakhil Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2019-03-16 Mitspe Ramon Israel
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2007-03-15 Ikniouen Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2017-04-11 Lotan Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2022-05-18 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2022-12-25 Jal Al Zor Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) Tjekiet
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2017-04-08 Caesarea Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) Tjekiet
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1996-08-16 Firenze Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2007-03-11 Zeida Marokko
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2019-03-13 Heimar Reservoir Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) Tjekiet
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2019-03-16 Mitspe Ramon Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2007-03-11 Zeida Marokko
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2022-05-16 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2018-07-13 Westliche Karwendelspitze Tyskland
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2022-07-18 Málaga Spanien
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2022-07-23 Brazo del Este Spanien
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-08-13 Desembocadura del Millars Spanien
920 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2022-07-17 Aljaima Spanien
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 1997-07-08 Murtosa, Rio Vouga Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2019-05-04 Guadalhorce Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2017-04-30 Nice Frankrig
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2022-07-28 Figueira da Foz Portugal
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1998-08-03 Pirin Bulgarien
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2022-05-23 Aladaglar Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) Tjekiet
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Tjekiet
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-09-17 Lednické rybníky Tjekiet
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Tjekiet
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Tjekiet
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2019-03-16 Mitspe Ramon Israel
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1996-09-04 Vadu Rumænien
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2017-04-09 Bet Shean Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1995-07-08 Kolvica Rusland (indenfor VP)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) Tjekiet
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1995-07-13 Vadso Norge
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Tjekiet
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2000-08-16 Isle of Sky Storbritannien
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2019-05-05 Canary Islands Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Tjekiet
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2007-03-09 Sidi Bettache Marokko
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2019-05-06 La Gomera Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2019-05-10 Canary Islands Spanien
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2019-05-17 El Juncal Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Tjekiet
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Tjekiet
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2015-07-29 Kaamanen Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Tjekiet
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2022-05-20 Aladaglar Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2007-03-17 Oukaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-03-13 Er Rachidia Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Tjekiet
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2019-03-15 Mt. Yoash Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) Tjekiet
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2019-03-10 Lotan Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-12-18 Nové Mlýny Tjekiet
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) Tjekiet
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1995-07-06 Kem Rusland (indenfor VP)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Tjekiet
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2022-06-17 Loch Morlich Storbritannien
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Tjekiet
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-10-08 Bergen Norge
985 X Stillits (Carduelis carduelis) Tjekiet
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2023-05-21 Pasciolo, Corsica Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2022-05-20 Aladaglar Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) Tjekiet
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2019-03-12 Naval Shehoret Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) Canary Islands Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) Tjekiet
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1995-07-15 Altaelva Norge
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1994-12-04 Nové Mlýny Tjekiet
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) Tjekiet
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Tjekiet
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1997-07-14 Tua Portugal
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2019-04-23 Lesbos Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1996-05-05 Neusiedler See Østrig
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2017-04-09 Bet Shean Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1997-07-15 Freixo Portugal
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2017-04-12 Wadi Shlomo Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2007-03-10 Rommani Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1995-07-07 Solovetsky Islands Rusland (indenfor VP)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2015-07-26 Javarus Finland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2005-04-30 Perachora Grækenland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Tjekiet
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-14 Alkmaar Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer