VP Artsliste

VP Artsliste

Klaus Malling Olsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Klaus Malling Olsens kryds

Dette er Klaus Malling Olsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1975-06-06 Puszcza Bialowieska Polen
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1974-06-29 Sjaunja Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1970-05-07 Ällmossan, Hallandsåsen Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2005-05-16 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1974-06-30 Abisko Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1974-06-30 Abisko Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2009-05-10 Gudauri Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1978-07-19 Kitzbühelerhorn Østrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1978-03-20 Evtah Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1976-05-11 Lac Ichkeul Tunesien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1973-04-17 Ses Salinas, Mallorca Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2005-05-21 Birezik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1978-03-21 Ein Avedat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1978-03-29 Capernaum Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1993-01-05 Forest de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1969-11-22 Vestamager Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1972-06-25 Juvre Enge, Rømø Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 X * Okkertræand (Dendrocygna bicolor) 2015-09-18 Lagoa do Salgados, Algarve Portugal
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1979-10-24 Voms Enge Sverige
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1969-02-01 Damhussøen Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1969-03-29 Kongelunden Danmark
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 1993-07-04 Haarlem Holland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1993-07-05 Rotterdam Holland
38 X Grågås (Anser anser) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1968-12-13 Vomb Sverige
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1970-10-25 Vest Stadil Fjord Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1968-12-15 Sövde Sverige
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1970-04-19 Vomb Sverige
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1972-12-17 Barsebäck Sverige
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1993-07-03 Rotterdam Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1962-02-01 Sortedamsøen Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1969-04-12 Hovvig, Sjælland Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1969-01-26 Gavnø Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1994-07-03 Rotterdam Holland
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-10 Mellby Ör, Öland Sverige
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) Danmark
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1969-07-30 Arresø Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-14 Solbjerg Engsø Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1968-05-25 Utterslev Mose Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) 1972-05-27 Schlüttsiel, Schleswig-Holsten Tyskland
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1988-04-25 Rönnen, Skåne Sverige
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1962-12-01 Sortedamsøen Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2004-02-21 Gardur Island
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1969-07-16 Asserbo Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1995-04-17 Hovvig, Sjælland Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1975-09-14 Apolyont Gölü Tyrkiet
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1974-03-31 Damhussøen Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1975-06-12 Druzno søen Polen
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1976-11-06 Christianshavn Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre Tange Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-18 Skovshoved Havn Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1976-02-29 Falsterbo Sverige
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1994-10-08 Hafnir Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1993-01-31 Asserbo Strand Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord Danmark
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand Danmark
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2010-10-15 Blåvand Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvandshuk Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1969-03-02 Kongelunden Danmark
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2011-04-17 Gødstrup Engsø Danmark
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1968-09-12 Damhussøen Danmark
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1994-10-08 Irafoss Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1969-01-04 Sjællandsbroen Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1967-12-27 Juelsminde - Kalundborg Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1968-05-12 Kongelunden Danmark
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1987-06-23 Tofte Sø Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1989-02-18 Maassluis, Rotterdam Holland
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1983-07-04 Huerta del Ray Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1970-06-09 Dueodde, Bornholm Danmark
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1978-03-26 Eilat Israel
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1978-03-26 Eilat Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1973-04-16 Axantell, Mallorca Spanien
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) 1967-06-01 Frederiksberg Danmark
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1998-08-05 Funchal, Madeira Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1976-05-02 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2001-05-21 Montfragüe, Extremadura Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1982-05-31 Hansag-Waasen, Neusiedler Østrig
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1992-12-29 Tagdilt Track, Boumalme du Dades Marokko
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1978-03-21 Nizzanna, Negev Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1983-06-28 La Crau, Provence Frankrig
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1978-03-21 Mash´abbe Sade Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1983-04-16 Nizzanna, Negev Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1978-03-20 Nizzanna, Negev Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1976-05-02 Kairouan Tunesien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1978-03-26 Eilat Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1980-04-02 Ofira, Sharm El Sheikh Egypten
143 X Klippedue (Columba livia) 1973-04-20 Alfabia, Mallorca Spanien
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1969-04-03 Asserbo Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1967-06-01 Frederiksberg Danmark
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 1998-08-06 Riberio Frio, Madeira Portugal
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1972-05-27 Kogsbøl Mose Danmark
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-04 Tårbæk Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1967-06-01 Asserbo Danmark
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1975-09-14 Istanbul Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1983-04-17 Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1969-06-27 Hundsemyre, Bornholm Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1972-05-06 Ryeng, Arresø Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm Danmark
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1978-04-01 Ein Hahoresh Israel
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1972-09-23 Kongelunden Danmark
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-06-22 Grindholmen, Østfold Norge
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1993-01-04 Oued Loukkos Marokko
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1969-01-18 Sortedamsøen Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1993-01-03 Merja Agreb Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-01 Stodmarsh, Kent Storbritannien
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1976-08-28 Foteviken Sverige
182 X Trane (Grus grus) 1968-06-25 Ølene, Bornholm Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1968-02-26 Malmö Sverige
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1968-06-25 Bornholm Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1970-10-13 Damhussøen Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1976-05-07 Sidi Bou Ali Tunesien
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2001-05-27 Villacanas, Castilla la Mancha Spanien
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1973-04-17 Capo Salinas, Mallorca Spanien
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1967-05-01 Asserbo Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1978-03-20 Evtah Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-22 Idil Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1979-03-24 Eilat Israel
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1978-03-24 Eilat Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1968-09-22 Foteviken Sverige
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1982-08-12 Ulvshale, Møn Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1981-09-20 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1970-06-09 Neksø Sydstrand, Bornholm Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1986-11-04 Eilat Israel
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1971-09-12 Foteviken Sverige
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1993-08-05 St. Ören, Öland Sverige
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1978-03-23 Ras Muhammad, Sinai Egypten
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1992-03-30 Yotvata Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1974-08-30 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-25 Kråks Skjutfält, Västergötland Sverige
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1969-06-27 Salene Bugt, Bornholm Danmark
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-24 Gräsgårds Hamn, Öland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1993-01-03 Merja Zerga Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata) 1969-03-29 Kongelunden Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1969-07-11 Melby Overdrev Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1970-05-03 Nyord, Møn Danmark
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-20 Öland Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2014-06-12 Ottenby, Öland Sverige
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1968-05-15 Kongelunden Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1972-05-27 Schlüttsiel, Schleswig-Holsten Tyskland
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1976-09-24 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2005-07-07 Beijershamn Sverige
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1970-07-18 Asserbo Strand Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-05-27 Schlüttsiel, Schleswig-Holsten Tyskland
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2013-07-14 Lejsø, Sjælland Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1968-05-15 Kongelunden Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1970-01-17 Kongelunden Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2001-10-08 Getterön Sverige
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-20 Ishøj Strand Danmark
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1993-08-06 Sandby Skjutfält, Öland Sverige
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-27 Ølsemagle Revle Danmark
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1986-05-20 Getterön Sverige
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1968-10-18 Asserbo Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-10-03 Kofoeds Enge, Kongelunden Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1973-10-16 Østerild Fjord Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1968-09-21 Kofoeds Enge Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1974-07-26 Aflandshage Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kongelunden Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1973-03-18 Ystad Havn Sverige
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1969-06-21 Ystad Sverige
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Læsvig, Vejlerne Danmark
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 1968-05-10 Kongelunden Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1976-05-06 Sidi Bou Ali Tunesien
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1968-05-10 Kongelunden Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-07 Björkäng, Halland Sverige
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1976-05-20 Nefta Tunesien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-07 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1982-08-08 Foteviken Sverige
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-24 Vedersø Klit Danmark
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1983-11-23 Hanstholm Havn Danmark
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1975-10-25 Hanstholm Havn Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1976-05-07 Menzel Dar Ben Ouaer Tunesien
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-12-21 Jæren Norge
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1962-12-01 Sortedamsøen Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1971-10-02 Enø Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-01 Thorsminde Havn Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-05-16 Juvre, Rømø Danmark
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1980-08-10 Farhult, Skåne Sverige
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1973-04-16 Palma, Mallorca Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1979-03-27 Eilat Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1980-03-26 Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1978-03-24 Ras Muhammad, Sinai Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) 1962-12-01 Sortedamsøen Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1993-05-27 Halmstad Havn Sverige
310 X Svartbag (Larus marinus) 1968-05-01 Kongelunden Danmark
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-12-28 Århus Havn, Østjylland Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1972-04-01 Skagen Havn Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-05-03 Skagen Havn Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-01-12 Christianshavn Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1973-04-08 Cala Mayor, Mallorca Spanien
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1978-03-24 Ma´agan michael Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1976-04-30 Sousse Tunesien
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1976-05-09 Kerkennah Tunesien
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2007-03-24 Eilat Israel
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Havn Danmark
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1996-08-26 Punta Delgada, Sao Miquel Azorerne
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1968-06-26 Bornholm Danmark
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1983-04-11 Eilat Israel
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1973-04-21 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1974-08-26 Ølsemagle Revle Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1968-06-29 Börringe Sverige
346 X * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki) 1996-09-06 Mosteiros, Sao Miquel Azorerne
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1973-10-18 Hanstholm Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1973-10-19 Hanstholm Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1974-07-03 Abisko Sverige
351 X Søkonge (Alle alle) 1970-10-24 Vedersø Klit Danmark
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1976-07-05 Syltefjordstauren, Varanger Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 1968-06-27 Christiansø Danmark
354 X Alk (Alca torda) 1968-06-27 Christiansø Danmark
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1969-03-28 Kongelunden Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1971-10-23 Gilleleje Danmark
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1969-02-23 Kulhuse Danmark
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1968-06-25 Svaneke Danmark
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen Danmark
369 X Islom (Gavia immer) 1978-05-09 Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm Danmark
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2015-09-15 udfor Sagres, Algarve Portugal
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1979-10-20 Ørhage Danmark
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2005-08-21 Garacau, Madeira Portugal
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-23 Gilleleje Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1969-04-23 udfor Dover Storbritannien
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2005-08-19 Pico Areiro, Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1998-08-08 Desertas Grande, Madeira Portugal
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 1998-08-15 Isla Desertas Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1973-04-17 Cabo Salinas, Mallorca Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1983-07-07 St. Girons-plage, Les Landes Frankrig
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1978-09-18 Kullen Sverige
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1971-10-23 Gilleleje Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1975-09-14 Istanbul Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1973-04-17 Cala Mayor, Mallorca Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1996-09-08 Punta Delgada, Sao Miquel Azorerne
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1996-08-31 Punta Delgada, Azorerne Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1973-06-02 Forst Altheide, tidl. DDR Tyskland
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1963-01-01 Blovstrød Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1970-10-24 Vedersø Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1978-03-23 Ras Muhammad, Sinai Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1973-04-17 Cabo des Salinas, Mallorca Spanien
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1965-08-01 Weddelsborg, Fyn Danmark
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 1993-01-03 Merja Zerga Marokko
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2017-10-20 Delta Della Po Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1992-12-26 Tamrhakhi Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1975-09-14 Istanbul Tyrkiet
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1971-05-01 Krankesjön Sverige
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-10 Bygholm Vejle Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1975-06-05 Bug v. Treblinka Polen
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1980-04-01 Neviot Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1978-03-24 Eilat Israel
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1968-06-29 Börringe Sverige
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1973-04-16 La Albufera, Mallorca Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1978-03-30 Hula Israel
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1978-03-22 Sharm-el-Sheik Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1968-06-29 Börringe Sverige
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1992-12-28 Ileta Igoudar Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1975-09-16 Uludag Tyrkiet
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1975-09-14 Bosporus Tyrkiet
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2010-03-23 Eilat Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2015-09-20 Castro Verde, Alentejo Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1975-09-21 Bosporus Tyrkiet
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1973-04-16 Oratorio de Cretaxt, Mallorca Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1979-09-25 Yotvata Israel
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1974-09-21 Foteviken Sverige
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1971-09-12 Falsterbo Sverige
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1972-09-10 Vomb Sverige
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1973-04-16 Oratorio de Cretaxt, Mallorca Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1975-09-14 Bosporus Tyrkiet
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2001-05-23 Sierra de Guadelope, Extremadura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1975-09-07 Falsterbo Sverige
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1968-12-15 Vomb Sverige
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1978-03-25 Eilat Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1973-04-18 Lluch, Mallorca Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1975-09-13 Istanbul Tyrkiet
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1968-06-27 Svaneke, Bornholm Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1969-09-07 Asserbo Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1969-05-26 Asserbo Danmark
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1971-09-12 Falsterbo Sverige
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1969-05-02 Fehmern Tyskland
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-04-07 Asserbo Danmark
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1971-05-01 Sövde Sverige
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1968-12-01 Kongelunden Danmark
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1975-09-14 Bosporus Tyrkiet
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1965-08-01 Weddelsborg Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba) 1973-08-06 Kransbjerggaard, Tapsøre Danmark
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2005-05-21 Birezik, uglecafeen Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1973-04-17 Cala Mayor, Mallorca Spanien
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Kappelborgskolen, Skagen Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1983-06-29 Les Chescons, Les Alpilles Frankrig
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1976-05-02 Gorge L´oued Seldja Tunesien
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) 1966-06-01 Langelinie, København Danmark
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1978-03-26 Ein Gedi Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1997-03-09 Söderfors, Uppland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-10 Skummeslöv, Halland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1971-03-07 Fyledalen Sverige
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1970-12-05 Kongelunden Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1973-08-06 Søndermark, Øster Starup Danmark
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1971-10-03 Falsterbo Fyrhave Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1969-11-22 Vestamager Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 1993-01-02 Moulay Bousselham Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1967-06-01 Costa Brava Spanien
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1975-06-04 Treblinka Polen
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1978-03-20 Evtah Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1969-01-26 Herlufsholm, Næstved Danmark
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1978-03-20 Evtah Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1978-03-25 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1980-03-26 Eilat Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1975-05-10 Asserbo ved Karsemose Danmark
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1974-07-05 Abisko Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1975-06-06 Puszcza Bialowieska Polen
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1975-09-14 Lille Camlica, Istanbul Tyrkiet
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1968-12-25 Ulbækhus, Vejle Danmark
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1999-11-22 Gantofta, Skåne Sverige
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1968-12-15 Sövde Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1969-04-24 London Storbritannien
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1976-05-11 Tabarka Tunesien
570 X Gråspætte (Picus canus) 1998-09-17 Lake Atonossova, Burgas Bulgarien
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1976-05-02 Telepte Tunesien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1968-09-21 Kongelunden Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1971-05-09 Tisvilde Hegn Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1973-04-19 San Telmo, Mallorca Spanien
577 X Sodfalk (Falco concolor) 1986-11-02 Eilat Israel
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1969-04-27 London Storbritannien
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1976-05-24 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1975-09-20 Bosporus Tyrkiet
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1974-07-07 Kårsevaggejaure, Abisko Sverige
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-03-26 Asserbo Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2010-06-07 Barcelona Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2009-05-13 Büyük Camlica, Istanbul Tyrkiet
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1996-03-01 Eilat Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1976-05-11 Sedjenane Tunesien
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1968-06-26 Ekkodalen, Bornholm Danmark
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1994-10-20 Ottenby, Öland Sverige
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2012-04-01 Yotvata, Negev Israel
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-06-08 Puszcza Bialowieska Polen
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1976-04-30 Sidi Bou Ali Tunesien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1973-04-15 Castillo de Bellver, Mallorca Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1978-03-24 Eilat Israel
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-24 Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-06-20 Draved Skov Danmark
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1976-07-01 Jomfruland Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1967-06-01 Asserbo Danmark
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1983-07-06 Santa Domingo del Silos Spanien
621 X Husskade (Pica pica) 1967-05-01 Frederiksberg Danmark
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 1993-12-29 Marakesh Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund Danmark
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1983-07-03 Pic Du Port Andorra
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1978-07-22 Fusch, Tyrol Østrig
626 X Allike (Coloeus monedula) 1967-06-01 Asserbo Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1978-03-24 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1968-05-01 Asserbo Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) 1969-03-29 Kongelunden Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1967-06-01 Asserbo Danmark
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1976-05-01 Kairouan Tunesien
634 X Ravn (Corvus corax) 1969-06-06 Lönnhässle, Hallandsåsen Sverige
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1978-03-27 Ein Zeelim Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1968-12-25 Tårbæk Kirke Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1998-03-20 Elot Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1968-06-01 Asserbo Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1970-10-24 Kronhede Plantage, Vestjylland Danmark
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1978-03-29 Mount Hermon Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1974-07-01 Kungsleden, Abisko Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1968-10-27 Rådvad Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1969-06-06 Lönnhässle, Hallandsåsen Sverige
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1976-05-01 nær Sousse Tunesien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-10-17 Moskva Rusland (indenfor VP)
649 X Musvit (Parus major) 1966-06-01 Frederiksberg Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1973-06-23 Lödde Å, Skåne Sverige
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1972-06-27 Rantum Becken, Sild Tyskland
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1976-05-02 Gafsa Tunesien
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1993-12-29 Tagdilt Track, Boumalme du Dades Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1976-05-03 Tozeur Tunesien
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-04-06 Meisbar Sei´fim Israel
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2014-03-28 Ovda Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1967-06-01 Asserbo Danmark
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1973-04-16 Inca, Mallorca Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-04-02 Gammel Skagen Danmark
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 1976-05-01 Sousse Tunesien
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1969-02-01 Enø Danmark
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1978-03-21 Nizzanna, Negev Israel
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1973-04-15 Palma, Mallorca Spanien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1978-03-24 Eilat Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1976-05-01 Msaken Tunesien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1983-07-05 Saso Plano, Huesca Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 1989-04-04 Wadi Araba Israel
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1976-05-04 Oued Mansour Tunesien
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1978-03-20 Asquelon Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1976-05-11 Lac Ichkeul Tunesien
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1992-12-27 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1968-06-01 Asserbo Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1967-06-01 Asserbo Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1973-04-18 La Calobra, Mallorca Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1978-03-22 Ein Avedat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 1968-06-01 Asserbo Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1973-04-23 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1973-04-16 Lago Grande, Mallorca Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1976-05-02 Metlaoui Tunesien
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1976-05-11 Sedjenane Tunesien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1978-03-24 Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1996-10-18 Slagerstad, Öland Sverige
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1977-10-09 Falsterbo Fyrhave Sverige
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-11-01 Falsterbo Sverige
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1999-10-05 Ås, Ottenby, Öland Sverige
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-01 Ishøj Strand Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2005-05-16 Gelinkaya Tyrkiet
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1969-05-10 Asserbo Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-09 Højstrup, Stevns Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2005-05-20 Ikizdere Tyrkiet
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1971-06-23 Salene Bro, Bornholm Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1974-07-10 Ammarnäs Sverige
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 1998-03-26 Eilat Israel
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1971-07-23 Bækkebro, Arresø Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1978-03-31 Beit Shean Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1973-04-16 La Albufera, Mallorca Spanien
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1973-06-03 Mönkebude, tidl. DDR Tyskland
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1990-08-10 Falsterbo Fyr Sverige
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1988-05-29 Ottenby, Öland Sverige
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2000-10-03 Ottenby, Öland Sverige
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 1994-04-01 Eilat Israel
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1978-03-22 Ein Avedat Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1976-05-11 Lac Ichkeul Tunesien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1980-03-24 Ein Gedi Israel
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1990-05-11 Kerama, Lesbos Grækenland
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1976-05-06 Sidi Bou Ali Tunesien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1969-05-24 Asserbo Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Hvidbjerg Strand, Vestjylland Danmark
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1970-05-17 St. Ryvej, Arresø Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1973-06-02 Reckniez-gebiet Tyskland
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1972-05-10 Porsemosen Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1973-04-16 Oratorio de Cretaxt, Mallorca Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1978-03-20 Evtah Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1978-03-22 Ein Avedat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1976-05-02 Kasserine Tunesien
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-24 Birezik Tyrkiet
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1968-06-01 Bornholm Danmark
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1969-06-24 Almindingen, Bornholm Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1972-05-27 Kogsbøl Mose Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1969-05-03 Asserbo Danmark
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1976-05-10 Lac Ichkeul Tunesien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1978-03-22 Eilat Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1979-03-25 Eilat Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1987-10-20 Stenåsabadet, Öland Sverige
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 1992-12-30 Erg Chebbi Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1969-05-09 Asserbo Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 1983-07-01 L'Escala, Costa Brava Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1973-04-17 Cabo Blanco, Mallorca Spanien
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 1992-12-29 Ouzarzate Marokko
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1993-12-29 Ouzarzate Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1973-04-18 Formentor, Mallorca Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1976-05-06 Sousse Tunesien
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1983-06-25 La Camarque Frankrig
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2010-05-12 Cape Corse, Korsika Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1973-04-15 Castillo de Bellver, Mallorca Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1993-03-25 Wadi Mapalim, Eilat Israel
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1979-03-25 Yotvata Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1986-11-08 Yahel Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1971-03-29 Utterslev Mose Danmark
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1968-06-01 Asserbo Danmark
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 1998-08-10 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1968-06-01 Bornholm Danmark
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2010-05-14 Foret National DÁsco, Korsika Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1975-09-16 Uludag Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1978-03-29 Mount Hermon Israel
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2005-05-22 Durnalik Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1969-10-23 Versailles, Paris Frankrig
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 1983-04-15 Ein Gedi Israel
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1989-09-15 Køge Havn Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1967-04-01 Frederiksberg Danmark
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1976-04-30 Monastir Tunesien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1978-03-22 Yotvata Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Skårup, Thy Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-09-19 Amager Fælled Danmark
823 X Solsort (Turdus merula) 1966-04-01 Frederiksberg Danmark
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-10 Frederiksværk Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2012-01-08 Växjö, Småland Sverige
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1968-01-01 Frederiksberg Danmark
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1968-10-05 Kokkedal Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1968-06-01 Asserbo Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1968-10-19 Asserbo Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1994-04-08 Eilat Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1976-05-01 Sbeitla Tunesien
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2010-05-15 Korsika Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1967-12-30 Utterslev Mose Danmark
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1973-09-20 Knösen, Falsterbo Sverige
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1973-04-16 La Albufera, Mallorca Spanien
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1989-04-08 Eilat Israel
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1996-10-16 Löt, Öland Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1967-05-01 Kongelunden Danmark
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1973-05-19 Ottenby, Öland Sverige
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1975-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø Danmark
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1969-10-23 Versailles, Paris Frankrig
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1968-06-01 Asserbo Danmark
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1976-05-07 Zaghouan Tunesien
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2009-05-12 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1973-04-20 Soller, Mallorca Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1973-04-18 Cabo Blanco, Mallorca Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1973-04-19 San Telmo, Mallorca Spanien
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1991-10-24 Fallsterbo Sverige
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-28 Ne´ot Semadar, Negev Israel
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1978-03-20 Evtah Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1978-03-26 Nahel Bitron Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1976-05-01 Kairouan Tunesien
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1976-05-01 Sousse Tunesien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1992-03-29 Eilat Israel
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1979-03-26 Eilat Israel
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1976-05-02 Metlaoui Tunesien
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1978-03-22 King Solomon's Pillars, Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1976-05-02 Kasserine Tunesien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1986-11-09 Nizzanna, Negev Israel
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1976-05-02 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1996-03-21 Wadi Araba Israel
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 1996-03-21 Wadi Araba Israel
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1968-10-15 Damhussøen Danmark
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1978-03-20 Asquelon Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1963-02-01 København Danmark
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2013-07-26 Capanelle, Rom, Lazio Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1978-03-31 Beit Shean Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1992-12-30 Erg Chebbi Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 1968-05-01 Asserbo Danmark
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1992-03-25 Eilat Israel
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1976-05-07 Zaghouan Tunesien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2005-05-21 Birezik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1978-07-22 Franz Josefs Höhe, Tyrol Østrig
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2005-08-18 Machico, Madeira Portugal
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1996-03-24 Eilat Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1978-07-22 Franz Josefs Höhe, Tyrol Østrig
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-17 Brantevik, Skåne Sverige
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2010-10-15 Ottenby Sverige
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1968-06-01 Bornholm Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1968-05-20 Kongelunden Danmark
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1978-03-25 Eilat Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1969-10-23 Versailles, Paris Frankrig
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1968-05-01 Asserbo Danmark
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1972-05-07 Asserbo Strand Danmark
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-27 Værnengene Danmark
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1969-04-12 Korshage, Rørvig Danmark
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1978-03-30 Nahal Amud Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1969-06-06 Lönnhässle, Hallandsåsen Sverige
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1996-10-18 Södra Lunden, Ottenby, Öland Sverige
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1996-03-22 Eilat Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1975-09-17 Uludag Tyrkiet
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1969-09-20 Kongelunden Danmark
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1998-08-06 Cabo de Sao Laurenca, Madeira Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1968-05-01 Asserbo Danmark
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1989-12-01 Fyledalen Sverige
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Danmark
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 1996-09-02 Sao Miquel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1993-01-03 Col du Zad Marokko
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 1993-01-06 Oukaimeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2005-05-18 Ishak Pasa Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm Danmark
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2009-05-12 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1979-03-29 Eilat Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1967-05-01 Frederiksberg Danmark
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1978-03-24 Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1969-02-01 Damhussøen Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1968-06-26 Svaneke, Bornholm Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1969-03-01 Utterslev Mose Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1973-07-01 Asserbo Strand Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1969-03-01 Utterslev Mose Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1970-10-19 Asserbo Danmark
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2000-11-04 Uath Lochan, Skotland Storbritannien
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1973-01-06 Geels Skov Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1969-02-17 Amager Fælled Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1978-07-19 Kitzbühelerhorn Østrig
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2010-05-14 Porticciolo, Korsika Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1978-03-29 Majdal Shams, Mount Hermon Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1996-08-30 Punta Delgada Azorerne
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1968-09-22 Falsterbo Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1969-11-22 Vestamager Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1969-05-11 Asserbo Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1967-06-01 Asserbo Danmark
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1986-11-12 Jerusalem Israel
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2005-05-19 Van Hills Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1978-03-25 Eilat Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1971-05-07 Asserbo Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1978-03-20 Evtah Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1973-04-16 Alcudia, Mallorca Spanien
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1979-03-28 Eilat Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1976-05-01 Speitla Tunesien
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1974-07-02 Stordalen, Abisko Sverige
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-09 Säbysjön, Stockholm, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1976-06-25 Kemi Finland
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1976-06-26 Kempeleviken Finland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1990-05-10 Plomarion, Lesbos Grækenland
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Skørping, Nordjylland Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-12 Torreberga, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø Danmark
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer