VP Artsliste

VP Artsliste

Klaus Malling Olsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Klaus Malling Olsens kryds

Dette er Klaus Malling Olsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1975-06-06 Puszcza Bialowieska Polen
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1974-06-29 Sjaunja Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1970-05-07 Ällmossan, Hallandsåsen Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2005-05-16 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1974-06-30 Abisko Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1974-06-30 Abisko Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2009-05-10 Gudauri Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1978-07-19 Kitzbühelerhorn Østrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1978-03-20 Evtah Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1976-05-11 Lac Ichkeul Tunesien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1973-04-17 Ses Salinas, Mallorca Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2005-05-21 Birezik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1978-03-21 Ein Avedat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1978-03-29 Capernaum Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1993-01-05 Forest de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1969-11-22 Vestamager Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1972-06-25 Juvre Enge, Rømø Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 X * Okkertræand (Dendrocygna bicolor) 2015-09-18 Lagoa do Salgados, Algarve Portugal
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1979-10-24 Voms Enge Sverige
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1969-02-01 Damhussøen Danmark
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1969-03-29 Kongelunden Danmark
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 1993-07-04 Haarlem Holland
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1993-07-05 Rotterdam Holland
39 X Grågås (Anser anser) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1968-12-13 Vomb Sverige
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1970-10-25 Vest Stadil Fjord Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1968-12-15 Sövde Sverige
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1970-04-19 Vomb Sverige
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1972-12-17 Barsebäck Sverige
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1993-07-03 Rotterdam Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1962-02-01 Sortedamsøen Danmark
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1969-04-12 Hovvig, Sjælland Danmark
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1969-01-26 Gavnø Danmark
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1994-07-03 Rotterdam Holland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-10 Mellby Ör, Öland Sverige
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1969-07-30 Arresø Danmark
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-14 Solbjerg Engsø Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1968-05-25 Utterslev Mose Danmark
63 X Knarand (Mareca strepera) 1972-05-27 Schlüttsiel, Schleswig-Holsten Tyskland
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1988-04-25 Rönnen, Skåne Sverige
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1962-12-01 Sortedamsøen Danmark
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2004-02-21 Gardur Island
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1969-07-16 Asserbo Danmark
72 X Krikand (Anas crecca) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1995-04-17 Hovvig, Sjælland Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1975-09-14 Apolyont Gölü Tyrkiet
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1974-03-31 Damhussøen Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1975-06-12 Druzno søen Polen
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1976-11-06 Christianshavn Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
83 X Bjergand (Aythya marila) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre Tange Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-18 Skovshoved Havn Danmark
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1976-02-29 Falsterbo Sverige
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1994-10-08 Hafnir Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1993-01-31 Asserbo Strand Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord Danmark
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2010-10-15 Blåvand Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord Danmark
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvandshuk Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1969-03-02 Kongelunden Danmark
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2011-04-17 Gødstrup Engsø Danmark
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1968-09-12 Damhussøen Danmark
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1994-10-08 Irafoss Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1969-01-04 Sjællandsbroen Danmark
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1967-12-27 Juelsminde - Kalundborg Danmark
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1968-05-12 Kongelunden Danmark
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1987-06-23 Tofte Sø Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1989-02-18 Maassluis, Rotterdam Holland
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1983-07-04 Huerta del Ray Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1970-06-09 Dueodde, Bornholm Danmark
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1978-03-26 Eilat Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1978-03-26 Eilat Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1973-04-16 Axantell, Mallorca Spanien
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 1967-06-01 Frederiksberg Danmark
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1998-08-05 Funchal, Madeira Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1976-05-02 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2001-05-21 Montfragüe, Extremadura Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1982-05-31 Hansag-Waasen, Neusiedler Østrig
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1992-12-29 Tagdilt Track, Boumalme du Dades Marokko
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1978-03-21 Nizzanna, Negev Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1983-06-28 La Crau, Provence Frankrig
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1978-03-21 Mash´abbe Sade Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1983-04-16 Nizzanna, Negev Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1978-03-20 Nizzanna, Negev Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1976-05-02 Kairouan Tunesien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1978-03-26 Eilat Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1980-04-02 Ofira, Sharm El Sheikh Egypten
145 X Klippedue (Columba livia) 1973-04-20 Alfabia, Mallorca Spanien
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1969-04-03 Asserbo Danmark
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1967-06-01 Frederiksberg Danmark
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 1998-08-06 Riberio Frio, Madeira Portugal
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1972-05-27 Kogsbøl Mose Danmark
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-04 Tårbæk Danmark
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1967-06-01 Asserbo Danmark
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1975-09-14 Istanbul Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 1983-04-17 Eilat Israel
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1969-06-27 Hundsemyre, Bornholm Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1972-05-06 Ryeng, Arresø Danmark
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm Danmark
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1978-04-01 Ein Hahoresh Israel
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1972-09-23 Kongelunden Danmark
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-06-22 Grindholmen, Østfold Norge
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1993-01-04 Oued Loukkos Marokko
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1969-01-18 Sortedamsøen Danmark
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1993-01-03 Merja Agreb Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-01 Stodmarsh, Kent Storbritannien
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose Danmark
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1976-08-28 Foteviken Sverige
184 X Trane (Grus grus) 1968-06-25 Ølene, Bornholm Danmark
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1968-02-26 Malmö Sverige
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1968-06-25 Bornholm Danmark
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1970-10-13 Damhussøen Danmark
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1976-05-07 Sidi Bou Ali Tunesien
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2001-05-27 Villacanas, Castilla la Mancha Spanien
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1973-04-17 Capo Salinas, Mallorca Spanien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1967-05-01 Asserbo Danmark
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1978-03-20 Evtah Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-22 Idil Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1979-03-24 Eilat Israel
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1978-03-24 Eilat Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1968-09-22 Foteviken Sverige
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1982-08-12 Ulvshale, Møn Danmark
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1981-09-20 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1970-06-09 Neksø Sydstrand, Bornholm Danmark
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1986-11-04 Eilat Israel
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1971-09-12 Foteviken Sverige
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 1993-08-05 St. Ören, Öland Sverige
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1978-03-23 Ras Muhammad, Sinai Egypten
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1992-03-30 Yotvata Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1974-08-30 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-25 Kråks Skjutfält, Västergötland Sverige
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1969-06-27 Salene Bugt, Bornholm Danmark
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-24 Gräsgårds Hamn, Öland Sverige
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1993-01-03 Merja Zerga Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata) 1969-03-29 Kongelunden Danmark
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1969-07-11 Melby Overdrev Danmark
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1970-05-03 Nyord, Møn Danmark
235 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-20 Öland Sverige
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2014-06-12 Ottenby, Öland Sverige
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1968-05-15 Kongelunden Danmark
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1972-05-27 Schlüttsiel, Schleswig-Holsten Tyskland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1976-09-24 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2005-07-07 Beijershamn Sverige
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1970-07-18 Asserbo Strand Danmark
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-05-27 Schlüttsiel, Schleswig-Holsten Tyskland
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2013-07-14 Lejsø, Sjælland Danmark
247 X Sandløber (Calidris alba) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1968-05-15 Kongelunden Danmark
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1970-01-17 Kongelunden Danmark
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2001-10-08 Getterön Sverige
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-20 Ishøj Strand Danmark
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1993-08-06 Sandby Skjutfält, Öland Sverige
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-27 Ølsemagle Revle Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1986-05-20 Getterön Sverige
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1968-10-18 Asserbo Danmark
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-10-03 Kofoeds Enge, Kongelunden Danmark
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1973-10-16 Østerild Fjord Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1968-09-21 Kofoeds Enge Danmark
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1974-07-26 Aflandshage Danmark
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kongelunden Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1973-03-18 Ystad Havn Sverige
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1969-06-21 Ystad Sverige
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Læsvig, Vejlerne Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1968-05-10 Kongelunden Danmark
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1976-05-06 Sidi Bou Ali Tunesien
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1968-05-10 Kongelunden Danmark
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-07 Björkäng, Halland Sverige
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1976-05-20 Nefta Tunesien
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-07 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1982-08-08 Foteviken Sverige
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-24 Vedersø Klit Danmark
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1983-11-23 Hanstholm Havn Danmark
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1975-10-25 Hanstholm Havn Danmark
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1976-05-07 Menzel Dar Ben Ouaer Tunesien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-12-21 Jæren Norge
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1962-12-01 Sortedamsøen Danmark
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1971-10-02 Enø Danmark
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-01 Thorsminde Havn Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-05-16 Juvre, Rømø Danmark
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1980-08-10 Farhult, Skåne Sverige
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1973-04-16 Palma, Mallorca Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1979-03-27 Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1980-03-26 Eilat Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1978-03-24 Ras Muhammad, Sinai Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1962-12-01 Sortedamsøen Danmark
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1993-05-27 Halmstad Havn Sverige
313 X Svartbag (Larus marinus) 1968-05-01 Kongelunden Danmark
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-12-28 Århus Havn, Østjylland Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1972-04-01 Skagen Havn Danmark
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-05-03 Skagen Havn Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1963-02-01 Sortedamsøen Danmark
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-01-12 Christianshavn Danmark
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1973-04-08 Cala Mayor, Mallorca Spanien
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1978-03-24 Ma´agan michael Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm Danmark
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1976-04-30 Sousse Tunesien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1976-05-09 Kerkennah Tunesien
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2007-03-24 Eilat Israel
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Havn Danmark
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1996-08-26 Punta Delgada, Sao Miquel Azorerne
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1968-06-26 Bornholm Danmark
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1983-04-11 Eilat Israel
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1973-04-21 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1974-08-26 Ølsemagle Revle Danmark
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1968-06-29 Börringe Sverige
349 X * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki) 1996-09-06 Mosteiros, Sao Miquel Azorerne
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1973-10-18 Hanstholm Danmark
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1973-10-19 Hanstholm Danmark
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm Danmark
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1974-07-03 Abisko Sverige
354 X Søkonge (Alle alle) 1970-10-24 Vedersø Klit Danmark
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1976-07-05 Syltefjordstauren, Varanger Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1968-06-27 Christiansø Danmark
357 X Alk (Alca torda) 1968-06-27 Christiansø Danmark
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1969-03-28 Kongelunden Danmark
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1971-10-23 Gilleleje Danmark
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1969-02-23 Kulhuse Danmark
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1968-06-25 Svaneke Danmark
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen Danmark
372 X Islom (Gavia immer) 1978-05-09 Skagen Danmark
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm Danmark
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2015-09-15 udfor Sagres, Algarve Portugal
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn Danmark
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1979-10-20 Ørhage Danmark
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2005-08-21 Garacau, Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-23 Gilleleje Danmark
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1969-04-23 udfor Dover Storbritannien
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2005-08-19 Pico Areiro, Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1998-08-08 Desertas Grande, Madeira Portugal
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 1998-08-15 Isla Desertas Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1973-04-17 Cabo Salinas, Mallorca Spanien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1983-07-07 St. Girons-plage, Les Landes Frankrig
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm Danmark
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1978-09-18 Kullen Sverige
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1971-10-23 Gilleleje Danmark
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1975-09-14 Istanbul Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1973-04-17 Cala Mayor, Mallorca Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1996-09-08 Punta Delgada, Sao Miquel Azorerne
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1996-08-31 Punta Delgada, Azorerne Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1973-06-02 Forst Altheide, tidl. DDR Tyskland
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1963-01-01 Blovstrød Danmark
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1970-10-24 Vedersø Danmark
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1978-03-23 Ras Muhammad, Sinai Egypten
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1973-04-17 Cabo des Salinas, Mallorca Spanien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1965-08-01 Weddelsborg, Fyn Danmark
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 1993-01-03 Merja Zerga Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2017-10-20 Delta Della Po Italien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1992-12-26 Tamrhakhi Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1975-09-14 Istanbul Tyrkiet
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1971-05-01 Krankesjön Sverige
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-10 Bygholm Vejle Danmark
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1975-06-05 Bug v. Treblinka Polen
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1980-04-01 Neviot Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1978-03-24 Eilat Israel
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1968-06-29 Börringe Sverige
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1973-04-16 La Albufera, Mallorca Spanien
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1978-03-30 Hula Israel
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1973-04-17 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1978-03-22 Sharm-el-Sheik Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1968-06-29 Börringe Sverige
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1992-12-28 Ileta Igoudar Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1975-09-16 Uludag Tyrkiet
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1975-09-14 Bosporus Tyrkiet
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2010-03-23 Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2015-09-20 Castro Verde, Alentejo Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1975-09-21 Bosporus Tyrkiet
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1973-04-16 Oratorio de Cretaxt, Mallorca Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1979-09-25 Yotvata Israel
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1974-09-21 Foteviken Sverige
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1971-09-12 Falsterbo Sverige
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1972-09-10 Vomb Sverige
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1973-04-16 Oratorio de Cretaxt, Mallorca Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1975-09-14 Bosporus Tyrkiet
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2001-05-23 Sierra de Guadelope, Extremadura Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1975-09-07 Falsterbo Sverige
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1968-12-15 Vomb Sverige
499 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1978-03-25 Eilat Israel
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1973-04-18 Lluch, Mallorca Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1975-09-13 Istanbul Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1968-06-27 Svaneke, Bornholm Danmark
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1969-09-07 Asserbo Danmark
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1969-05-26 Asserbo Danmark
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1971-09-12 Falsterbo Sverige
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1969-05-02 Fehmern Tyskland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-04-07 Asserbo Danmark
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1971-05-01 Sövde Sverige
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1968-12-01 Kongelunden Danmark
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1975-09-14 Bosporus Tyrkiet
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1965-08-01 Weddelsborg Danmark
523 X Slørugle (Tyto alba) 1973-08-06 Kransbjerggaard, Tapsøre Danmark
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2005-05-21 Birezik, uglecafeen Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1973-04-17 Cala Mayor, Mallorca Spanien
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Kappelborgskolen, Skagen Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1983-06-29 Les Chescons, Les Alpilles Frankrig
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1976-05-02 Gorge L´oued Seldja Tunesien
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1966-06-01 Langelinie, København Danmark
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1978-03-26 Ein Gedi Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1997-03-09 Söderfors, Uppland Sverige
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-10 Skummeslöv, Halland Sverige
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1971-03-07 Fyledalen Sverige
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1970-12-05 Kongelunden Danmark
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1973-08-06 Søndermark, Øster Starup Danmark
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1971-10-03 Falsterbo Fyrhave Sverige
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Danmark
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1969-11-22 Vestamager Danmark
542 X Kapugle (Asio capensis) 1993-01-02 Moulay Bousselham Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1967-06-01 Costa Brava Spanien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1975-06-04 Treblinka Polen
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1978-03-20 Evtah Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1969-01-26 Herlufsholm, Næstved Danmark
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1978-03-20 Evtah Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1978-03-25 Eilat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1980-03-26 Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) 1975-05-10 Asserbo ved Karsemose Danmark
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1974-07-05 Abisko Sverige
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1975-06-06 Puszcza Bialowieska Polen
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1975-09-14 Lille Camlica, Istanbul Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1968-12-25 Ulbækhus, Vejle Danmark
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1999-11-22 Gantofta, Skåne Sverige
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1968-12-15 Sövde Danmark
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1969-04-24 London Storbritannien
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1976-05-11 Tabarka Tunesien
574 X Gråspætte (Picus canus) 1998-09-17 Lake Atonossova, Burgas Bulgarien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1976-05-02 Telepte Tunesien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1968-09-21 Kongelunden Danmark
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1971-05-09 Tisvilde Hegn Danmark
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1973-04-19 San Telmo, Mallorca Spanien
581 X Sodfalk (Falco concolor) 1986-11-02 Eilat Israel
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1969-04-27 London Storbritannien
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1976-05-24 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1975-09-20 Bosporus Tyrkiet
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1974-07-07 Kårsevaggejaure, Abisko Sverige
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-03-26 Asserbo Danmark
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2010-06-07 Barcelona Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2009-05-13 Büyük Camlica, Istanbul Tyrkiet
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1996-03-01 Eilat Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1976-05-11 Sedjenane Tunesien
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø Danmark
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1968-06-26 Ekkodalen, Bornholm Danmark
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1994-10-20 Ottenby, Öland Sverige
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2012-04-01 Yotvata, Negev Israel
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-06-08 Puszcza Bialowieska Polen
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1976-04-30 Sidi Bou Ali Tunesien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1973-04-15 Castillo de Bellver, Mallorca Spanien
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1978-03-24 Eilat Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-24 Mandø Danmark
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-06-20 Draved Skov Danmark
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1976-07-01 Jomfruland Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1967-06-01 Asserbo Danmark
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1983-07-06 Santa Domingo del Silos Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1967-05-01 Frederiksberg Danmark
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 1993-12-29 Marakesh Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund Danmark
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1983-07-03 Pic Du Port Andorra
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1978-07-22 Fusch, Tyrol Østrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 1967-06-01 Asserbo Danmark
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1978-03-24 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1968-05-01 Asserbo Danmark
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1969-03-29 Kongelunden Danmark
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1967-06-01 Asserbo Danmark
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1976-05-01 Kairouan Tunesien
639 X Ravn (Corvus corax) 1969-06-06 Lönnhässle, Hallandsåsen Sverige
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1978-03-27 Ein Zeelim Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1968-12-25 Tårbæk Kirke Danmark
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1998-03-20 Elot Israel
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1968-06-01 Asserbo Danmark
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1970-10-24 Kronhede Plantage, Vestjylland Danmark
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1978-03-29 Mount Hermon Israel
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1974-07-01 Kungsleden, Abisko Sverige
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1968-10-27 Rådvad Danmark
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1969-06-06 Lönnhässle, Hallandsåsen Sverige
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1976-05-01 nær Sousse Tunesien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-10-17 Moskva Rusland (indenfor VP)
654 X Musvit (Parus major) 1966-06-01 Frederiksberg Danmark
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1973-06-23 Lödde Å, Skåne Sverige
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1972-06-27 Rantum Becken, Sild Tyskland
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1976-05-02 Gafsa Tunesien
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1993-12-29 Tagdilt Track, Boumalme du Dades Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1976-05-03 Tozeur Tunesien
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-04-06 Meisbar Sei´fim Israel
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1969-10-12 Falsterbo Sverige
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2014-03-28 Ovda Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1967-06-01 Asserbo Danmark
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1973-04-16 Inca, Mallorca Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-04-02 Gammel Skagen Danmark
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 1976-05-01 Sousse Tunesien
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1969-02-01 Enø Danmark
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1978-03-21 Nizzanna, Negev Israel
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1973-04-15 Palma, Mallorca Spanien
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1978-03-24 Eilat Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1976-05-01 Msaken Tunesien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1983-07-05 Saso Plano, Huesca Spanien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 1989-04-04 Wadi Araba Israel
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1976-05-04 Oued Mansour Tunesien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1978-03-20 Asquelon Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1976-05-11 Lac Ichkeul Tunesien
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1992-12-27 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1968-06-01 Asserbo Danmark
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1967-06-01 Asserbo Danmark
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1973-04-18 La Calobra, Mallorca Spanien
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1978-03-22 Ein Avedat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1968-06-01 Asserbo Danmark
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1973-04-23 Salinas de Levante, Mallorca Spanien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1973-04-16 Lago Grande, Mallorca Spanien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1976-05-02 Metlaoui Tunesien
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1976-05-11 Sedjenane Tunesien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1978-03-24 Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1996-10-18 Slagerstad, Öland Sverige
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1977-10-09 Falsterbo Fyrhave Sverige
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-11-01 Falsterbo Sverige
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1999-10-05 Ås, Ottenby, Öland Sverige
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-01 Ishøj Strand Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1967-06-01 Asserbo Danmark
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2005-05-16 Gelinkaya Tyrkiet
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1969-05-10 Asserbo Danmark
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-09 Højstrup, Stevns Danmark
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2005-05-20 Ikizdere Tyrkiet
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1971-06-23 Salene Bro, Bornholm Danmark
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1974-07-10 Ammarnäs Sverige
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 1998-03-26 Eilat Israel
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1971-07-23 Bækkebro, Arresø Danmark
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1978-03-31 Beit Shean Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1973-04-16 La Albufera, Mallorca Spanien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1973-06-03 Mönkebude, tidl. DDR Tyskland
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1990-08-10 Falsterbo Fyr Sverige
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1988-05-29 Ottenby, Öland Sverige
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm Danmark
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm Danmark
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2000-10-03 Ottenby, Öland Sverige
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 1994-04-01 Eilat Israel
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1978-03-22 Ein Avedat Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1976-05-11 Lac Ichkeul Tunesien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1980-03-24 Ein Gedi Israel
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1990-05-11 Kerama, Lesbos Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1976-05-06 Sidi Bou Ali Tunesien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1969-05-24 Asserbo Danmark
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Hvidbjerg Strand, Vestjylland Danmark
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1970-05-17 St. Ryvej, Arresø Danmark
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1973-06-02 Reckniez-gebiet Tyskland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1972-05-10 Porsemosen Danmark
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1973-04-16 Oratorio de Cretaxt, Mallorca Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1978-03-20 Evtah Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1978-03-22 Ein Avedat Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1976-05-02 Kasserine Tunesien
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-24 Birezik Tyrkiet
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1968-06-01 Bornholm Danmark
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1969-06-24 Almindingen, Bornholm Danmark
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1972-05-27 Kogsbøl Mose Danmark
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1969-05-03 Asserbo Danmark
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1976-05-10 Lac Ichkeul Tunesien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1978-03-22 Eilat Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1979-03-25 Eilat Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1987-10-20 Stenåsabadet, Öland Sverige
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 1992-12-30 Erg Chebbi Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1969-05-09 Asserbo Danmark
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1983-07-01 L'Escala, Costa Brava Spanien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1973-04-17 Cabo Blanco, Mallorca Spanien
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 1992-12-29 Ouzarzate Marokko
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1993-12-29 Ouzarzate Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1973-04-18 Formentor, Mallorca Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1976-05-06 Sousse Tunesien
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1983-06-25 La Camarque Frankrig
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2010-05-12 Cape Corse, Korsika Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1973-04-15 Castillo de Bellver, Mallorca Spanien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1993-03-25 Wadi Mapalim, Eilat Israel
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1979-03-25 Yotvata Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1986-11-08 Yahel Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1971-03-29 Utterslev Mose Danmark
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1968-06-01 Asserbo Danmark
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 1998-08-10 Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1968-06-01 Bornholm Danmark
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2010-05-14 Foret National DÁsco, Korsika Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1975-09-16 Uludag Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1978-03-29 Mount Hermon Israel
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2005-05-22 Durnalik Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Danmark
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1969-10-23 Versailles, Paris Frankrig
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 1983-04-15 Ein Gedi Israel
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1989-09-15 Køge Havn Danmark
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1967-04-01 Frederiksberg Danmark
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1976-04-30 Monastir Tunesien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1978-03-22 Yotvata Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Skårup, Thy Danmark
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-09-19 Amager Fælled Danmark
827 X Solsort (Turdus merula) 1966-04-01 Frederiksberg Danmark
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-10 Frederiksværk Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2012-01-08 Växjö, Småland Sverige
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1968-01-01 Frederiksberg Danmark
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1968-10-05 Kokkedal Danmark
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1968-06-01 Asserbo Danmark
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1968-10-19 Asserbo Danmark
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1994-04-08 Eilat Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1976-05-01 Sbeitla Tunesien
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2010-05-15 Korsika Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1967-12-30 Utterslev Mose Danmark
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1973-09-20 Knösen, Falsterbo Sverige
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1968-05-13 Kongelunden Danmark
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1973-04-16 La Albufera, Mallorca Spanien
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1989-04-08 Eilat Israel
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1996-10-16 Löt, Öland Sverige
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1967-05-01 Kongelunden Danmark
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1973-05-19 Ottenby, Öland Sverige
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1975-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø Danmark
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1969-10-23 Versailles, Paris Frankrig
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1968-06-01 Asserbo Danmark
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1976-05-07 Zaghouan Tunesien
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2009-05-12 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1973-04-20 Soller, Mallorca Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1973-04-18 Cabo Blanco, Mallorca Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1968-05-27 Utterslev Mose Danmark
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1973-04-19 San Telmo, Mallorca Spanien
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1991-10-24 Fallsterbo Sverige
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-28 Ne´ot Semadar, Negev Israel
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1978-03-20 Evtah Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1978-03-26 Nahel Bitron Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1976-05-01 Kairouan Tunesien
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1976-05-01 Sousse Tunesien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1992-03-29 Eilat Israel
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1979-03-26 Eilat Israel
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1976-05-02 Metlaoui Tunesien
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1978-03-22 King Solomon's Pillars, Eilat Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1976-05-02 Kasserine Tunesien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1986-11-09 Nizzanna, Negev Israel
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1976-05-02 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1996-03-21 Wadi Araba Israel
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 1996-03-21 Wadi Araba Israel
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1968-10-15 Damhussøen Danmark
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1978-03-20 Asquelon Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1963-02-01 København Danmark
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2013-07-26 Capanelle, Rom, Lazio Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1975-09-17 Apolyont Gölü Tyrkiet
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1978-03-31 Beit Shean Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1992-12-30 Erg Chebbi Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1968-05-01 Asserbo Danmark
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1992-03-25 Eilat Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1976-05-07 Zaghouan Tunesien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2005-05-21 Birezik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1978-07-22 Franz Josefs Höhe, Tyrol Østrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2005-08-18 Machico, Madeira Portugal
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1996-03-24 Eilat Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1978-07-22 Franz Josefs Höhe, Tyrol Østrig
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-17 Brantevik, Skåne Sverige
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2010-10-15 Ottenby Sverige
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1968-06-01 Bornholm Danmark
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1968-05-20 Kongelunden Danmark
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1978-03-25 Eilat Israel
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1969-10-23 Versailles, Paris Frankrig
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1968-05-01 Asserbo Danmark
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1972-05-07 Asserbo Strand Danmark
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-27 Værnengene Danmark
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1969-04-12 Korshage, Rørvig Danmark
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1978-03-30 Nahal Amud Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1968-08-26 Staunings Ø Danmark
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1969-06-06 Lönnhässle, Hallandsåsen Sverige
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1996-10-18 Södra Lunden, Ottenby, Öland Sverige
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1996-03-22 Eilat Israel
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1975-09-17 Uludag Tyrkiet
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1969-09-20 Kongelunden Danmark
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1998-08-06 Cabo de Sao Laurenca, Madeira Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1968-05-01 Asserbo Danmark
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund Danmark
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1989-12-01 Fyledalen Sverige
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Danmark
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 1996-09-02 Sao Miquel Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1993-01-03 Col du Zad Marokko
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 1993-01-06 Oukaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2005-05-18 Ishak Pasa Tyrkiet
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm Danmark
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2009-05-12 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1979-03-29 Eilat Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1967-05-01 Frederiksberg Danmark
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1978-03-24 Eilat Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1969-02-01 Damhussøen Danmark
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1968-06-26 Svaneke, Bornholm Danmark
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1969-03-01 Utterslev Mose Danmark
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1973-07-01 Asserbo Strand Danmark
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1969-03-01 Utterslev Mose Danmark
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1970-10-19 Asserbo Danmark
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2000-11-04 Uath Lochan, Skotland Storbritannien
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1968-09-22 Falsterbo Sverige
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1973-01-06 Geels Skov Danmark
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1969-02-17 Amager Fælled Danmark
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1978-07-19 Kitzbühelerhorn Østrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2010-05-14 Porticciolo, Korsika Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2005-05-14 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1978-03-29 Majdal Shams, Mount Hermon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1996-08-30 Punta Delgada Azorerne
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1968-09-22 Falsterbo Danmark
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1969-09-13 Falsterbo Sverige
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1969-11-22 Vestamager Danmark
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1969-05-11 Asserbo Danmark
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1967-06-01 Asserbo Danmark
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1986-11-12 Jerusalem Israel
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1976-05-03 Gorge de L'oued Seldja Tunesien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2005-05-19 Van Hills Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1978-03-25 Eilat Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1971-05-07 Asserbo Danmark
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1978-03-20 Evtah Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1973-04-16 Alcudia, Mallorca Spanien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1979-03-28 Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1976-05-01 Speitla Tunesien
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1974-07-02 Stordalen, Abisko Sverige
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-09 Säbysjön, Stockholm, Uppland Sverige
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1976-06-25 Kemi Finland
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1976-06-26 Kempeleviken Finland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1990-05-10 Plomarion, Lesbos Grækenland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1969-05-03 Kongelunden Danmark
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Skørping, Nordjylland Danmark
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-12 Torreberga, Skåne Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø Danmark
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer