VP Artsliste

VP Artsliste

Christian Leth

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Leths kryds

Dette er Christian Leths VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 1999-03-05 Sao Nicolau Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2019-04-28 Aghione, Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2007-03-31 Devesio, Lame del Sesia NP, Piemonte Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1974-06-25 Bissaliden, Ammarnäs, Lapland Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1977-07-14 Deeside Valley Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1977-07-13 Beinn á Bhuird Skotland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2005-04-30 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1974-06-28 Kaisats, Ammarnäs, Lapland Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1974-06-24 Ribovardo, Ammarnäs, Lapland Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2004-07-18 St-Christophe-en-Oisans, Ecrins NP, Isère Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1986-08-02 Samaria, Kreta Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1990-12-10 Tamri Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1981-05-25 Laguna Salada Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2007-05-25 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1984-02-09 Eilat mountains Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1992-12-09 North of Lake Tiberias Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1990-12-15 Forêt de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1981-05-29 El Rocio Spanien
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2014-03-31 Île de Porquerolles, Var Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2005-01-08 Wayland Wood, Norfolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2011-05-18 Bedfordshire England
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1983-05-14 Rømødæmningen Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1975-02-14 Joure Holland
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2008-03-01 Ballintemple, Co. Sligo Irland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2008-07-15 Oostvardersplassen, Flevoland Holland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2011-02-06 North of Termoncarragh Lake, The Mullet, Co. Mayo Irland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1973-12-27 Vombsjön, Skåne Sverige
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1993-10-10 Filsø Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-07-14 Mokkebank, Laaksum, Friesland Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1974-03-30 Gilbjerghoved Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-13 Lagoa da Lomba, Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2005-01-08 Stockgrove CP, Bedfordshire England
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1992-04-25 Selbjerg Vejle Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-05 Bygholmdæmningen Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2008-10-28 Lagoa Seca, Flores Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1993-06-05 Borreby Mose Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1990-12-11 Cap Beddouza --> Sidi Moussa Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1986-08-31 Nivå Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1992-12-07 Maagan Mikhael Israel
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-01-10 Rössjön, Skåne Sverige
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre Tange Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-25 Skovshoved Havn Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1982-06-23 St. Ekkerøy, Varanger Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2001-07-10 Olafsvik Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-09 Nr. Vorupør Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2001-07-17 þvottárskriður Island
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-02-19 Blåvandshuk Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Ishuset, Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1974-06-28 Kaisats, Ammarnäs, Lapland Sverige
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2001-07-11 Laxa, Myvatn Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1968-12-28 Sydhavnen, København Danmark
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2015-03-07 Helluvatn Island
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1989-06-05 Alsønderup Enge Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1990-07-04 Laguna Medina Spanien
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Old soccer field, Ponta Delgada, Flores Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1981-05-29 El Rocio Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1973-05-21 Hillerød by Danmark
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2009-04-23 Sous valley near Taroudant Marokko
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2011-03-22 Ne'ot Hakikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2009-10-23 Coroa do Pico, Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1973-08-02 Santa Ponsa, Mallorca Spanien
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 1999-03-06 Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1995-07-27 Tenerife Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1980-07-13 Sousse Tunesien
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1981-05-22 Torremolinos Spanien
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 1990-07-02 Sierra de la Plata Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2006-05-08 West of Trujillo, Extremadura Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1995-08-04 Valle de Miraflor, Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1992-12-04 Zeelim Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1981-06-02 North of Tarifa Spanien
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2004-09-24 El Abbasa Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1981-05-26 El Rocio Spanien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2009-10-19 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2016-07-02 South of Sotkamo Finland
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1981-05-29 El Rocio Spanien
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2014-07-08 Near Sandafa Al Far, Minya Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1992-12-03 Sede Boqer Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1990-12-16 Tiznit Marokko
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1991-12-06 Tagdilt Track Marokko
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1992-12-01 Km. 20, Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 1996-07-21 Faja da Noguera, Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 1995-07-28 Erjos, Tenerife Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1995-07-30 Garajonay, La Gomera Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1979-09-17 Bursa --> Istanbul Tyrkiet
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-05 Tårbæk Strandvej, Tårbæk Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1979-09-17 Istanbul Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1995-12-14 Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1970-04-05 Pøleåens udløb, Arresø Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1989-06-22 Søborg Sø Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2000-12-04 Kfar Ruppin Israel
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2001-05-23 Rossö, Bohuslän Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1973-05-26 Pøleåens udløb, Arresø Danmark
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-06-15 Grindholmen, Råde, Østfold Norge
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1990-07-04 Laguna Taraje Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2012-07-22 Göksu Delta Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 X * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) 2013-11-10 Parque Florestal de Monsanto, Lisbon Portugal
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1990-07-05 Lagunas de Terry Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2011-02-05 Termoncarragh Lake, The Mullet, Co. Mayo Irland
179 X * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus) 2001-10-04 Volga Delta Rusland (indenfor VP)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2009-09-26 Windwick, South Ronaldsay, Orkney Skotland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2000-09-09 Akrotiri Salt Lake Cypern
182 X Trane (Grus grus) 1969-04-07 Gilbjerghoved Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-07-15 Rethen, Hannover Tyskland
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1975-02-16 Flevoland Holland
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1969-07-22 Utterslev Mose Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1980-07-19 Lac Tunis Tunesien
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2008-04-27 Laguna de Fuente Piedra Spanien
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2009-04-27 Atlantic coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1981-05-25 Laguna Salada Spanien
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1980-07-17 Qued Sed Tunesien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1992-12-01 Km 39, Eilat Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-14 Strandvik, Värmland Sverige
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-20 Oyali, 40k west of Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1992-12-05 Urim Israel
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1992-12-01 Km 39, Eilat Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-08-25 Nexø sydstrand, Bornholm Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2008-10-19 Cabo da Praia quarry, Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2009-10-17 Lagoa Rasa, Flores Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2014-07-10 Lake Nasser close to Tut Amon Fishponds, Aswan Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1979-08-14 Hundie Strandpark Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2000-06-19 Abbekås, Skåne Sverige
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger Tange Danmark
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2002-05-14 Kalloni, Lesbos Grækenland
219 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-05-31 Torslandaviken, Göteborg Sverige
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1974-06-28 Kaisats, Ammarnäs, Lapland Sverige
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2004-09-24 Abu Hammad Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-21 Kråks Skydeterræn, Karlsborg, Västergötland Sverige
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-09 Fields close to Cabo da Praia, Terceira Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-13 Sandvik, Ottenby, Øland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1990-12-13 Merja Zerga Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1975-02-16 Flevoland Holland
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-16 Greda vik, Öland Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2014-06-12 Västrevet, Ottenby, Øland Sverige
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1982-06-22 Petkula Finland
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta, Skåne Sverige
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Røde Bro, Arup Vejle Danmark
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1971-05-16 Kollerød Lergrav Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Kammerslusen Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1975-02-15 Den Helder Holland
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2009-10-16 Cabo da Praia quarry, Terceira Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-22 Ishøj Strand Danmark
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1994-05-10 Haslarp, Skåne Sverige
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-26 Borreby Mose Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 North of Sneum Sluse Danmark
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2010-10-10 Cabo da Praia quarry, Terceira Azorerne
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk klitsø, Rømø Danmark
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-10-06 Cabo da Praia quarry, Terceira Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1974-05-04 Gilbjerghoved Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-28 Värtsilä, Tohmajärvi, North Karelia Finland
262 X Tredækker (Gallinago media) 1974-07-01 Marsivagge, Ammarnäs, Lapland Sverige
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-10-19 Ribeira da Lapa, Corvo Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby Mose Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værneengene Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1974-06-23 Deltaet, Ammarnäs, Lapland Sverige
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-30 Gilleleje havn Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-08 The Reservoir, Corvo Azorerne
273 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 2017-08-30 Cabo da Praia quarry, Terceira Azorerne
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Dykkerslusen, Arup Vejle Danmark
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-05 ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1992-12-07 Maagan Mikhael Israel
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2004-05-28 Hilversumse Bovenmeent Holland
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2004-09-26 Hamata Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1980-07-23 Kebili --> El Hamma Tunesien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-04 Ängsnäset, Falsterbo, Skåne Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-02 Kraptårnet, Vejlerne Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-09 Lerkil hamn, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1983-10-20 Gilbjerghoved Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1980-07-17 Halk el-Menzel Tunesien
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-10 Hirtshals havn Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2006-12-08 Off Iwik, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1974-05-04 Gilbjerghoved Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-14 Esbjerg havn Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-09-01 Bygholmdæmningen Danmark
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2003-07-09 Snekkervika, Øyeren, Akershus Norge
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1990-07-10 Gibraltar
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1979-09-17 Bursa --> Istanbul Tyrkiet
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1992-12-07 Maagan Mikhael Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1992-12-01 Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2003-05-13 Hamata Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1994-07-01 Halmstad, Halland Sverige
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2006-12-08 Off Iwik, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å + Brabrand Sø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1982-06-23 Vadsø, Varanger Norge
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1983-03-23 Skagen havn Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2008-03-02 Nimmo's Pier, Galway, Co. Galway Irland
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-09-30 Gilleleje havn Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1980-07-23 Mahares Tunesien
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1992-12-07 Maagan Mikhael Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1970-05-07 Gilbjerghoved Danmark
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2004-09-25 Ain Sukhna Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2003-05-13 Al Quesir --> Hamata Egypten
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 1991-12-09 Qued Sous Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2009-07-10 Île de Noirmoutier, Vendée Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2014-07-14 Near Ras Sudr, Sinai Egypten
334 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 2022-07-20 Portrane Irland
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli, Ho Bugt Danmark
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-21 Ilhéu da Vila, Santa Maria Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1998-07-19 Madalena, Pico Azorerne
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2003-05-15 Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2008-03-02 Claddagh Beach, Galway, Co. Galway Irland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-18 Ølsemagle revle Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1973-06-18 Langebjerg grusgrav Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1977-07-04 Aberdeen --> Lerwich Skotland
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1983-01-19 Gilbjerghoved Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1970-08-29 Falsterbo, Skåne Sverige
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1974-06-24 Guonger, Ammarnäs, Lapland Sverige
351 X Søkonge (Alle alle) 1982-01-21 Gilleleje havn Danmark
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1982-06-24 Vardø Norge
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1977-07-04 Aberdeen --> Lerwich Skotland
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 1999-03-04 Sao Nicolau Kap Verde
365 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 Fajãzinha, Flores Azorerne
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-03 Farnham Gravel Pits, North Yorkshire England
369 X Islom (Gavia immer) 1984-04-25 Nordstrand, Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1985-05-26 Nordstrand, Skagen Danmark
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2018-09-09 Banco de la Concepción, off Lanzarote Spanien
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 1999-03-08 Maio --> Boavista Kap Verde
373 X * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica) 2018-09-10 Banco de la Concepción, off Lanzarote Spanien
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1977-07-08 Hermaness, Unst, Shetland Skotland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1977-07-11 Fetlar, Shetland Skotland
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2018-09-09 Banco de la Concepción, off Lanzarote Spanien
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2011-07-30 Ilhéu da Praia, Graciosa Azorerne
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2018-09-10 Banco de la Concepción, off Lanzarote Spanien
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-10-20 Gilbjerghoved Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1977-07-02 Aberdeen Skotland
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2003-07-22 Pico do Areeiro --> Pico Ruivo, Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1999-03-05 Tarrafal, Sao Nicolau -> Raso Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 1996-07-23 Funchal -> Porto Santo, Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1981-06-02 Tarifa Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1995-07-27 Callao Salvaje, Tenerife Spanien
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 1999-03-04 Sal --> Sao Nicolau Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1983-10-20 Gilbjerghoved Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2009-08-14 Funchal --> Porto Santo, Madeira Portugal
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1977-07-04 Aberdeen --> Lerwich Skotland
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1979-09-19 Bosporus Strait Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1981-05-23 Torremolinos Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1995-07-28 Callao Salvaje, Tenerife Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 1999-03-04 Sal -> Tarrafal, Sao Nicolau Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1995-07-30 Tenerife --> Gomera Spanien
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1965-05-09 Constantinsborg, Århus Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 1999-03-08 Curral Velho, Boavista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2010-12-08 L'Estartit marina, Catalonia Spanien
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1984-02-07 Eilat Israel
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2006-12-08 Off Iwik, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2009-10-18 Costa do Lajedo, Flores Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1977-07-04 River Ythan Skotland
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2006-12-08 Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2006-07-25 Loire river mouth, Loire-Atlantique Frankrig
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1991-12-10 Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1975-06-26 Hegnede Bugt, Møn Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1974-05-14 Ramløse å, Arresø Danmark
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-01 Kraptårnet, Vejlerne Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2014-07-11 Wadi Lahami Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-11 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 West of the airstrip, Corvo Azorerne
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2021-10-22 Lagoa dos Patos, Flores Azorerne
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1992-12-01 Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1981-05-26 El Rocio Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2010-10-10 Paul da Praia, Terceira Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-08-15 Vestamager Danmark
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2016-01-15 Barragem de Poilão, Santiago Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1979-09-15 Lake Apolyont Tyrkiet
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1984-02-07 Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2001-10-04 Volga Delta Rusland (indenfor VP)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1969-04-19 Gilbjerghoved Danmark
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1990-12-12 Near Casablanca Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1981-05-26 El Rocio Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1979-09-21 Lille Camlica, Istanbul Tyrkiet
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-08-07 Portas de Ródão Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1979-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1981-05-29 El Rocio Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1992-12-04 Sede Boqer Israel
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
486 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2015-07-11 Ga'lon Israel
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1979-09-17 Bursa Tyrkiet
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1983-04-21 Storklit, Skagen Danmark
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1979-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 1991-12-04 Qued El Faregh, Sous valley Marokko
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1984-02-09 Eilat Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1981-05-26 El Rocio Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1991-03-02 Krageholmsjön, Skåne Sverige
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1970-02-15 Vombs Enge, Skåne Sverige
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1995-12-08 Wadi Rum Jordan
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1990-07-08 North of Ronda Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1979-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-10-10 Caldeirão, Corvo Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1992-12-05 Urim Israel
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1973-05-31 Gilbjerghoved Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-10-05 Gyllebo, Skåne Sverige
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1979-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1969-02-28 Roskilde Fjord, Frederikssund Danmark
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1979-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 1999-03-07 Sao Jorge dos Orgaos, Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 1990-07-11 Laguna Dulce Spanien
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1992-12-13 Wadi Shahmon, Eilat Israel
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1980-07-22 Douz Tunesien
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-01-20 Getterön, Halland Sverige
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1984-06-26 Borås, Västergötland Sverige
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2003-05-11 Abu Simbel Egypten
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-17 Grand Canyon, Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1995-12-15 Eilat mountains Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1995-03-25 Stöllet, Värmland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Skummelövsstrand, Halland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1974-06-23 Ammarnäs, Lapland Sverige
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1989-03-23 Fritsla, Västergötland Sverige
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1979-09-17 Bursa --> Istanbul Tyrkiet
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1975-01-25 Kongelunden Danmark
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1975-02-08 Holmevej 107, Søborg Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1969-04-07 Gilbjerghoved Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 1990-12-13 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1973-08-03 Porto Cristo, Mallorca Spanien
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2008-01-14 Kuwait University Kuwait
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2020-02-17 Las Palmas, Gran Canaria Spanien
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1970-05-10 Bybjerggård, Nejede Danmark
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1992-12-07 Maagan Mikhael Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 1999-03-06 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1969-02-28 Salpetermosen, Hillerød Danmark
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-01-23 El Albujón, Murcia Spanien
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1992-12-07 Maagan Mikhael Israel
551 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2019-09-20 Km 20, Eilat Israel
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1984-02-07 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1995-12-14 Eilat Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1979-09-18 Store Camlica, Istanbul Tyrkiet
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1970-05-10 Gilbjerghoved Danmark
557 X * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) 2018-08-28 Vatnsholt, Apavatn Island
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1974-06-25 Bissaliden, Ammarnäs, Lapland Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1991-07-16 Bialowieza Polen
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1973-04-24 Gilbjerghoved Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1979-09-15 Bursa Tyrkiet
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1991-07-15 Bialowieza Polen
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-16 Fojo, Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1969-03-30 Nyrup Hegn Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1973-12-29 Björkesåkrasjön, Skåne Sverige
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1981-05-29 El Rocio Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-04-20 Forêt de Cedres south of Azrou Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 1991-07-17 Bialowieza Polen
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1980-07-19 The Roman Aquaduct south of Tunis Tunesien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1977-05-04 Gilbjerghoved Danmark
575 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2005-07-01 Kalmar airport, Småland Sverige
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1986-07-29 Theodori, Kreta Grækenland
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1974-04-12 Gilbjerghoved Danmark
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1969-09-07 Falsterbo, Skåne Sverige
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1980-07-22 Douz Tunesien
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1992-12-05 Urim Israel
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1982-06-22 North of Petkula Finland
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1969-07-31 Møns Klint Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2008-04-27 Rio Guadalhorce, Malaga Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2011-03-19 Pardes Hanna-Karkur Israel
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-01-23 Vondelpark, Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2000-12-01 Eilat Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1990-12-10 Tamri Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-11-17 Staines Moor, Surrey England
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-01-13 Jahra Farm Kuwait
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2004-05-26 Beddingestrand, Skåne Sverige
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2008-01-14 Sulaibikhat Nature Reserve Kuwait
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1983-05-23 Batterivej, Skagen Danmark
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1969-04-06 Pøleåens udløb, Arresø Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1980-07-13 Monastir Tunesien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1973-08-04 Santa Ponsa, Mallorca Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2000-09-07 Akrotiri Salt Lake Cypern
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2008-10-24 Ribeira da Lapa, Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2012-10-18 Pico, Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1976-05-29 Krankesjön, Skåne Sverige
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1974-06-24 Ribovardo, Ammarnäs, Lapland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1981-05-26 El Rocio Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 1990-12-11 Essaouira Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1975-10-25 Hillerød by Danmark
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1981-05-24 Ronda Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1985-02-24 Plose Italien
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1992-11-30 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1984-02-06 Ovda Israel
634 X Ravn (Corvus corax) 1974-06-24 Ribovardo, Ammarnäs, Lapland Sverige
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1992-12-11 En Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2010-10-14 Above Vila do Corvo, Corvo Azorerne
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-01-17 Green Island Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1977-07-03 Glenmore Forest Park Skotland
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2000-12-03 Newi Ativ Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1974-06-29 Näsbjerget, Ammarnäs, Lapland Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1974-06-24 Ribovardo, Ammarnäs, Lapland Sverige
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1990-12-15 Sidi Bettache Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2002-11-18 Masugnsbyn, Lapland Sverige
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-31 Utterslev Mose Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-07-24 Busemarke Mose, Møn Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1991-12-06 Tagdilt Track Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1991-12-05 Tagdilt Track Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1984-02-08 Eilat Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1991-12-06 Tagdilt --> Erfoud Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 1999-03-06 Santiago Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 1999-03-05 Razo Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2000-12-01 Eilat Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1981-05-27 El Rocio Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2009-04-21 Auberge Derkaoua, Tafilalt Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1975-10-10 Helgoland Tyskland
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1991-12-05 Tagdilt Track Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1981-05-29 El Rocio Spanien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø Danmark
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1981-05-25 Laguna Salada Spanien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1991-12-08 Zeida Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2006-12-09 South of Bou Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2008-01-19 Sabah Al Ahmed Natural Reserve Kuwait
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2007-05-20 Oyali Tyrkiet
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-01-13 Jahra Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-01-16 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1984-02-07 Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1990-12-10 Tamri Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1990-12-16 Massafloden Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Power station, Corvo Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1981-05-24 Ronda Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1984-02-07 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1981-05-23 Mijas Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 North of the power station, Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1981-05-31 Laguna Medina Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1984-02-09 Eilat Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1981-06-02 Tarifa Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2011-03-22 Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1984-09-17 Christiansø Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1989-10-18 Christiansø Danmark
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvandshuk Danmark
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj strand Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1995-07-27 Callao Salvaje, Tenerife Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-05-29 Fællesskoven, Stevns Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2013-07-03 Azau, Baksan Valley Rusland (indenfor VP)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-26 Triberga Läge, Öland Sverige
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1981-05-15 Christiansø Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1974-06-24 Ribovardo, Ammarnäs, Lapland Sverige
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 1999-03-07 Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1973-05-26 Arresø ved Pøleåens udløb Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1992-12-08 Hula Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1981-05-27 El Rocio Spanien
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1991-07-12 Goniadz Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-21 Southern marsh, Van Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge Sydstrand Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1989-09-16 Blåvandshuk Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2002-05-14 Skala Kalloni, Lesbos Grækenland
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1980-07-15 Sousse Tunesien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2007-05-20 North of Oyali Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2002-05-15 Potamia valley, Lesbos Grækenland
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1981-05-22 Torremolinos Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2011-07-03 Bleckåsen, Jämtland Sverige
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1973-06-26 Attemosen Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1978-06-02 Allerød Sø Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1974-07-22 Busemarke Mose, Møn Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1980-07-15 Sousse Tunesien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1984-02-07 Eilat Israel
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2007-05-24 Birecik Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2006-12-04 South of Choum Mauritanien (indenfor VP)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2006-07-16 Foret Regionale de Galluis, Val-d'Oise Frankrig
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1984-02-08 Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1991-12-03 Taroudant Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-24 Gravel pits, Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-01-15 Yacoub Boudai farm, Abdali Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1982-05-20 Christiansø Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2006-05-10 Monfragüe, Extremadura Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2002-05-15 Potamia valley, Lesbos Grækenland
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1992-12-12 Yotvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1992-12-03 Km. 33, Eilat Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 1991-12-07 Erg Chebbi Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 1981-05-25 Torremolinos Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1999-07-07 Korsika Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2010-05-02 Formentor Peninsula, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2009-04-20 Tizi-n-Tairhemt pass Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1980-07-15 Sousse Tunesien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-05-15 Lesvos Grækenland
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1981-05-25 Laguna de Fuende Piedra Spanien
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 1999-07-05 Cap Corse, Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2001-10-01 Steppe SV of Astrakhan Rusland (indenfor VP)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1986-07-29 Rodopos, Kreta Grækenland
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1984-02-08 Eilat Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2007-03-29 Palude Brabbia, Lombardia Italien
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1980-06-01 Grib Skov Danmark
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 1996-07-21 Balcoes, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 1999-07-04 Ascodalen, Korsika Frankrig
793 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-04-07 Forét de Djimla Algeriet
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1979-09-16 Uludag Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-05 Aukrug, Schleswig-Holstein Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1992-12-08 Mount Hermon Israel
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2007-05-20 North of Oyali Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 1989-07-10 Grand Paradiso Italien
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1979-09-19 Lille Camlica, Istanbul Tyrkiet
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2008-10-17 Carcavelos, Lissabon Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2011-03-26 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-13 Køge Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1980-07-13 Sousse Tunesien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1992-12-01 Eilat Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Fojo, Corvo Azorerne
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2005-11-20 Great Wood, Hertfordshire England
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2012-10-09 Fojo, Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1969-04-27 Gilbjerghoved Danmark
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 2018-11-14 Patamalm, Småland Sverige
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2007-01-06 Pihlava, Pori Finland
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-07 Pyewipe, Grimsby, NE Lincolnshire England
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2004-09-28 Bir Shalatein Egypten
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1980-07-16 Sousse Tunesien
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 1999-07-04 Lama, Corsica Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1974-06-24 Ribovardo, Ammarnäs, Lapland Sverige
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1981-05-23 Guadalhorce Spanien
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2007-05-22 Nemrut Dagi, Tatvan Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-23 Hoogwoud Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvandshuk Danmark
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1982-05-23 Christiansø Danmark
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1975-10-11 Dünen, Helgoland Tyskland
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2016-11-05 Seurasaari, Helsinki Finland
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1990-12-10 Tamri Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1981-05-24 Sn. Pedro - Ronda Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1981-05-24 Ronda Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1995-08-04 Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1975-02-15 Swanenwater Holland
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1986-12-30 Kongelundsstranden Danmark
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2020-07-08 Kreulantie, Eurajoki Finland
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2009-04-26 Near Ifrane Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1992-12-06 Deqel Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1984-02-09 Eilat Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1984-02-08 Eilat Israel
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1980-07-17 Sousse Tunesien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns kridtbrud Danmark
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2000-09-08 Trodos Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-10-31 Christiansø Danmark
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1991-12-05 Tagdilt Track Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1984-02-08 Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1980-07-22 El Hamma --> Kebili Tunesien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1984-02-08 Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1995-12-08 Near Petra Jordan
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 1991-12-05 East of Quarzazate Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1984-02-10 North of Eilat Israel
889 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 1995-12-11 As Safawi, Al-Harra basalt desert Jordan
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2007-05-23 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2008-01-15 Sabah-Al-Ahmad Natural Reserve Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1984-02-07 Eilat Israel
896 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2008-01-13 Subiyah Kuwait
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1985-02-25 Brixen Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1979-09-15 Apolyont Gölü Tyrkiet
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1984-02-07 Eilat Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 1999-03-03 Sal Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1991-12-07 Erg Chebbi Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2006-12-04 South of Choum Mauritanien (indenfor VP)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2012-07-21 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1981-05-24 Ronda Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2007-05-25 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1989-07-06 Grindelwald Schweiz
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2008-10-17 Barroca d'Alva Portugal
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2004-09-24 Abu Hammad Egypten
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2008-10-17 Barroca d'Alva Portugal
914 X * Amarant (Lagonosticta senegala) 2020-03-02 Tamanrasset Algeriet
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 1996-07-18 Funchal, Madeira Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2004-09-24 East of El Abbasa Egypten
919 X * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans) 2020-03-02 Qued Tit Algeriet
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2000-12-04 Kfar Ruppin Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1989-07-06 Grindelwald Schweiz
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-12 Brantevik, Skåne Sverige
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2014-03-23 Norrboda, Gräsö, Uppland Sverige
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-11-04 Skallkroken, Haverdal, Halland Sverige
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1993-03-06 Vombs Enge, Skåne Sverige
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1973-03-24 Gilbjerghoved Danmark
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1998-09-20 Vestamager Danmark
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Værnsande Danmark
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1969-06-09 Hornbæk Danmark
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2000-12-03 Wadi Ammud Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2017-12-12 Costa Calma, Fuerteventura Spanien
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1982-06-23 St Ekkerøy, Varanger Norge
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1995-12-14 Eilat Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1979-09-16 Uludag Tyrkiet
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1995-07-31 Las Lajas, Tenerife Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1995-07-31 Las Lajas, Tenerife Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2020-02-19 Llanos de La Pez, Gran Canaria Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-07-10 Grib Skov Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1982-06-30 Pallastunturi Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 1998-07-14 Tronqueira, Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1984-02-08 Eilat Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2007-05-22 Serpmetas lava fields Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-05-15 Christiansø Danmark
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1984-02-09 Wadi Schlomo, Eilat Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1992-12-01 Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-21 Gilbjerghoved Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1982-06-21 Oulanka Finland
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1977-07-14 Linn of Corriemulzie Skotland
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1980-01-27 Hillerød by Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1989-07-06 Grindelwald Schweiz
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 1999-07-04 Lama, Korsika Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2005-04-28 Ochoti, Kazbegi Georgien
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1979-09-16 Uludag Tyrkiet
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1984-02-12 Eilat Mountains Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1995-07-28 Erjos, Tenerife Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1974-06-24 Guonger, Ammarnäs, Lapland Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1971-11-20 Vombsjön, Skåne Sverige
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1992-12-11 Manahat, Jerusalem Israel
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1986-07-30 Omalossletten, Kreta Grækenland
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-05-21 Ishak Pasa Sarayi Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2002-05-17 Ipsilou, Lesbos Grækenland
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1974-06-25 Näsberget, Ammarnäs, Lapland Sverige
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2002-05-14 Lesbos Grækenland
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1979-09-20 Istanbul Tyrkiet
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1992-12-14 Eilat Cemetery Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1980-07-23 Kebili Tunesien
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1982-06-28 Pasvikdalen Norge
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-04 Järvafältet, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1982-06-30 Pallastunturi Finland
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-24 Draven, Småland Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-05-14 Lesbos Grækenland
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2012-04-30 Gislövs stjärna, Skåne Sverige
1007 X * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) 2016-10-15 Horssten, Uppland Sverige
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-17 Haapsalu, Lääne Estland
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-19 Prosperpolder Belgien
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2010-10-12 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-21 Cley next the Sea, Norfolk England
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping Danmark
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2010-01-02 Drottningborg, Grimstad, Aust-Agder Norge
1015 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2009-10-21 Near the reservoir, Corvo Azorerne
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-17 The reservoir, Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-06 Headington, Oxford, Oxfordshire England
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2009-10-25 Fojo, Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-10-12 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1027 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 2012-10-12 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-10 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2009-10-20 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-11 Above Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2008-10-20 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2010-10-14 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2009-10-20 Power station, Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2012-10-10 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Low fields, Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-14 Ribeira do Cantinho, Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2008-10-25 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
1048 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Ribeira do Poço d'Agua, Corvo Azorerne
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2008-10-23 Ribeira do Vinte, Corvo Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2010-10-12 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2012-10-13 Middle Fields, Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2012-10-14 Middle Fields, Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Ribeira de Poço d'Agua, Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2010-10-12 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
Annoncer