VP Artsliste

VP Artsliste

Hubert Stelmach

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hubert Stelmachs kryds

Dette er Hubert Stelmachs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2023-01-26 Sao Nicolau Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2017-05-23 Parco Ticino Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2005-07-09 Bialowieski Forest Polen
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2006-07-14 Biebrza National Park Polen
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2022-03-02 Laza Aserbajdsjan
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2022-06-14 Selskógur Island
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2016-05-21 Areni Armenien
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2017-05-25 Starigrad Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2007-08-25 Burdur Lake Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2016-03-30 Tamri Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2010-08-24 Madera Portugal
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2015-04-08 Ne'ot HaKikkar Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2015-04-14 Karei Deshe Youth Hostel Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2016-04-02 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2003-01-01 Polen
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-17 Zabiele Polen
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2003-01-01 Polen
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-11-12 Jastarnia Polen
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-03-07 Jaktorów Polen
33 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-03-14 Kraśnicza Wola Polen
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-04-30 Brzostowo Polen
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2022-06-13 Grindavik Island
39 X Grågås (Anser anser) 2006-04-01 Popowo Kościelne Polen
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Polen
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2016-03-20 Koty Polen
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2004-11-20 Warszawa Polen
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-04-10 Sobienie Jeziory Polen
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-05-04 Orońsko Polen
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2003-01-01 Polen
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-04-01 Popowo Kościelne Polen
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-05-26 Laskowiec Polen
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-02-20 Warszawa Polen
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-05-22 Modlin Polen
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2004-05-27 Warszawa Polen
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2021-03-20 Popowo Kościelne Polen
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-03-20 Raszyn Polen
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2017-10-12 Corvo Azorerne
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-03-20 Raszyn Polen
63 X Knarand (Mareca strepera) 2004-05-08 Łuknajno Polen
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-03-20 Raszyn Polen
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2022-06-25 Seltjarnarnes Island
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-04-09 Popowo Kościelne Polen
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2017-10-12 Corvo Azorerne
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2004-03-20 Jaktorów Polen
72 X Krikand (Anas crecca) 2004-04-09 Raszyn Polen
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-09 Oborczyska Polen
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2016-04-02 Sidi Bou Ghaba Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-04-29 Bugaj Polen
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-06-05 Raszyn Polen
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-28 Mścichy Polen
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-10-12 Corvo Azorerne
82 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-06-05 Raszyn Polen
83 X Bjergand (Aythya marila) 2005-11-12 Zalew Zegrzyński Polen
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2022-06-25 Garðabær Island
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2009-03-22 Saaremaa Estland
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2022-06-16 Bíldudalur Island
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-11-10 Ptasi Raj Polen
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2022-06-13 Þingvellir Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-10-16 Corvo Azorerne
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-12-18 Zalew Zegrzyński Polen
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-03-03 Gdańsk Polen
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2004-12-18 Zalew Zegrzyński Polen
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-11-19 Zatoka Pucka Polen
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2004-01-24 Łomianki Polen
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2022-06-19 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2004-01-31 Łomianki Polen
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-01-24 Łomianki Polen
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-04-02 Zalew Zegrzyński Polen
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2019-05-14 El Rocio Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-07-17 rez. Jelonka Polen
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2016-04-05 Hassilabied Marokko
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2015-04-08 Ne'ot HaKikkar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-21 Corvo Portugal
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2005-08-04 Amouliani Grækenland
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2023-01-25 Sal Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-05 Warszawa Polen
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2010-08-21 Funchal Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2008-07-22 Tunesien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2015-04-14 Mount Arbel Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2019-05-21 Monfrague Castle Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2009-09-23 Consuegra Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2015-06-17 Fuerteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2015-04-08 Ezuz Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2022-03-05 Shirvan NP Aserbajdsjan
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2018-03-06 Yerhuam Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2017-10-20 Corvo Portugal
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-06-29 Zator Polen
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2019-05-21 Trujillo Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2016-04-05 Hassilabied Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2018-03-16 Nizzana Israel
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2015-04-10 KM19, Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 2005-04-01 Warszawa Polen
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2006-04-30 Zator Polen
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-09-21 Warszawa Polen
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2010-08-24 Rabacal Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2018-06-14 Icod el Alto Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2018-06-14 Icod el Alto Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2005-08-03 Ouranopolis Grækenland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2016-01-03 Suchedniow Polen
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-06-18 Dawidowizna Polen
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2007-08-30 Antalya Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2015-04-08 Ne'ot HaKikkar Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-07-30 Kampinoski Park Narodowy Polen
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2006-06-16 Biebrza Polen
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2006-04-30 Zator Polen
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2006-08-14 Siemianówka Polen
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2016-04-01 Al-Dżadida-Oualidia Marokko
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2022-02-28 Baku Aserbajdsjan
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-04-28 Raszyn Polen
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2016-04-02 Sidi Bou Ghaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 2006-04-16 Kraśnicza Wola Polen
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2006-04-16 Kraśnicza Wola Polen
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-08-01 Garbów Polen
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-05-02 Łowicz Polen
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-05-03 Raszyn Polen
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-11-20 Gdańsk Polen
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-04-09 Raszyn Polen
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2007-08-29 Burdur Tyrkiet
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2018-03-19 K20, Eilat Israel
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-04-08 Ezuz Israel
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-05-02 Brzostowo Polen
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2016-07-24 Spytkowice Polen
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-03 Górki Polen
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-09-04 Radom Polen
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2016-05-25 Armash Armenien
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-03-20 Jaktorów Polen
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2017-11-01 Jeziorsko Polen
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2023-01-23 Boa Vista Kap Verde
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-11-06 Jeziorsko Polen
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-07-04 Witulin-Terebele Polen
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2004-05-22 Wisła Polen
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-07-25 Pomorie Bulgarien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2005-11-19 Szpyrk Polen
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2016-07-10 Świbno Polen
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2017-11-01 Jeziorsko Polen
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-11-01 Jeziorsko Polen
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-07-05 Białogóra Polen
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2020-01-17 Sal Kap Verde
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2004-04-10 Całowanie Polen
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-10-12 Jastarnia Polen
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2004-03-27 Raszyn Polen
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-11-19 Szpyrk Polen
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-08-08 Siemianówka Polen
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-05-04 Witulin-Terebele Polen
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-08-08 Siemianówka Polen
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-08-08 Siemianówka Polen
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-08-08 Siemianówka Polen
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2005-11-19 Szpyrk Polen
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-09-17 Raszyn Polen
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-10-14 Hel Polen
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-08-08 Siemianówka Polen
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2018-10-13 Corvo Portugal
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2017-10-12 Corvo Portugal
254 Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2017-10-12 Corvo Portugal
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2017-10-09 Corvo Portugal
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2004-04-30 Kaczew Polen
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-04-30 Biebrza Polen
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2006-07-14 Biebrza Polen
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-04-10 Całowanie Polen
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 Terekklire (Xenus cinereus)
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-08-08 Siemianówka Polen
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-01-21 Sal Kap Verde
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-04-23 Raszyn Polen
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2017-10-10 Corvo Portugal
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-05-03 Rez. Rawka Polen
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-10-11 Corvo Portugal
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2004-03-28 Modlin Polen
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2004-09-04 Radom Polen
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2004-06-27 Jaktorów Polen
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2004-07-04 Witulin-Terebele Polen
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-09-04 Radom Polen
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2023-01-25 Sal Kap Verde
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2015-04-08 Ezuz Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2015-04-12 Yotvata Israel
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2016-08-28 Stoczek Polen
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-09-07 Cobh Irland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2007-09-01 Burdur Tyrkiet
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2004-09-18 Raszyn Polen
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-04-30 Ryki Polen
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2012-04-18 Wyspa Sobieszewska Polen
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2012-08-24 Sardinia Italien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-08-05 Mt. Athos Grækenland
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2020-06-18 Mała Wieś przy Drodze Polen
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2018-03-19 Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2004-05-29 Warszawa Polen
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2016-01-17 Warszawa Polen
313 X Svartbag (Larus marinus) 2004-03-06 Nowe Grochale Polen
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-11-11 Hel Polen
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2010-09-14 Vigo Spanien
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-11-06 Jeziorsko Polen
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2018-01-28 Puławy Polen
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2004-03-27 Raszyn Polen
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2005-08-05 Mt. Athos Grækenland
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2016-05-21 Sevan Armenien
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-01-01 Warszawa Polen
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-06-25 Białogóra Polen
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-07-02 Stilo Polen
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2004-05-22 Warszawa Polen
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2004-04-28 Raszyn Polen
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-28 Warszawa Polen
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2005-04-30 Ryki Polen
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2005-04-30 Ryki Polen
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2004-04-10 Całowanie Polen
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-09-09 Cape Clear Irland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2021-09-12 Conception Bank Spanien
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-05 Goniądz Polen
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2021-09-11 Conception Bank Spanien
354 Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2022-06-14 Svörtuloft Island
356 X Lomvie (Uria aalge) 2012-09-08 Cape Clear Irland
357 X Alk (Alca torda) 2012-09-10 Cape Clear Irland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-02-12 Kolobrzeg Polen
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2012-09-09 Cape Clear Irland
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2020-01-16 Sal Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-11-12 Zalew Zegrzyński Polen
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-11-06 Zalew Zegrzyński Polen
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2021-11-27 Miedwie Polen
372 X Islom (Gavia immer) 2022-06-16 Brjánslækjarhöfn Island
373 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2021-09-11 Conception Bank Spanien
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2021-09-12 Conception Bank Spanien
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2021-09-11 Conception Bank Spanien
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-13 Corvo Portugal
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-09-08 Cape Clear Irland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2023-01-27 Sao Nicolau-Raso Kap Verde
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2005-08-05 Mt. Athos Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2010-08-21 Madeira Grækenland
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-09-09 Cape Clear Irland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2018-10-23 Corvo Portugal
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-09-08 Cape Clear Irland
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2016-09-20 San Pedro de Alcántara Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2023-01-27 Sao Nicolau-Raso Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2021-09-10 Conception Bank Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2004-04-28 Raszyn Polen
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2003-08-01 Polska Polen
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2009-09-20 Nazare Portugal
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2023-01-27 Raso Kap Verde
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-01-23 Boa Vista Kap Verde
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2016-05-23 Masis Ponds Armenien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-05-04 Popowo Kościelne Polen
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2017-05-23 Oldenico Italien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2016-03-30 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-04-10 Eilat Israel
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-10 KM19, Eilat Israel
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-06-18 Jaktorów Polen
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2004-06-27 Warszawa Polen
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2006-04-29 Bugaj Polen
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2015-04-10 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2006-05-04 Modlin Polen
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-05-04 Modlin Polen
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2007-08-28 Ergidir Lake Tyrkiet
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2004-09-04 Radom Polen
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2023-01-30 Pedra Badejo lagoons Kap Verde
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-08-01 Kavala Grækenland
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2023-01-25 Sal Kap Verde
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2017-05-04 Chorzewo Polen
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2022-03-06 Qaradagh Aserbajdsjan
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-05-08 Łuknajno Polen
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2016-04-03 Merja Zerga Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2011-08-31 Trona Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2011-09-06 Espinal Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-07-11 Siemianówka Polen
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2009-09-15 San Sebastian Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2009-09-19 Hinojal Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2005-08-03 Ouranopolis Grækenland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-05-08 Łunkajno Polen
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-02 Kapice Polen
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2009-09-16 Cimiano Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2015-04-09 Shazef Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2016-06-20 Tarifa Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2022-02-28 Gilgilcaj Aserbajdsjan
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-08-31 Lindus Spanien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2018-03-16 En Avdat Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-04-27 Pruszków Polen
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2004-02-28 Leszno Polen
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-04-09 Raszyn Polen
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-05-27 Barwik Polen
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2018-10-13 Corvo Portugal
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2015-04-11 Yotvata Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-05-29 Sobienie Jeziory Polen
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-07-11 Biebrza Polen
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2006-07-01 Góra Polen
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-01-24 Łomianki Polen
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-01-02 Całowanie Polen
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2020-01-16 Sal Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-09-19 Nowe Grochale Polen
523 X Slørugle (Tyto alba) 2006-07-10 Goniądz Polen
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2005-08-01 Ouranopolis Grækenland
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2023-03-11 Episkopi Cypern
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-07-05 Celiszcza Hvide Rusland
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2016-04-04 Ar-Risani Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 2004-05-07 Urwitałt Polen
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2015-04-08 Ne'ot HaKikkar Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2004-08-08 Zyndranowa Polen
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2015-08-22 Sobibór Polen
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2006-12-02 Biebrza Polen
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2007-03-23 Cisówka Polen
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-07-27 Kiten Bulgarien
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2019-05-02 Czerlonka Polen
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-12-02 Biebrza Polen
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-04-25 Biebrza Polen
542 X Kapugle (Asio capensis) 2016-04-03 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-04-30 Siwica Polen
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2015-06-05 Lelis Polen
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2015-04-07 Ashkelon National Park Israel
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2023-01-30 São Domingos, Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-07-03 Kszna Polen
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2015-04-10 KM19, Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2015-04-08 Ezuz Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2016-04-05 Hassilabied Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 2006-06-15 Tykocin Polen
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-07-02 Rogożek Polen
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2006-07-12 Puszcza Knyszyńska Polen
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2004-01-03 Puszcza Kampinoska Polen
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2005-01-29 Wiktorów Polen
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2005-02-27 Warszawa Polen
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-04-16 Kraśnicza Wola Polen
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2005-08-19 Ustrzyki górne Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-11-29 Warszawa Polen
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-05-26 Rogożek Polen
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Camping El Folgoso Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2016-04-03 Azrou-Timahdite Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2005-07-12 Siemianówka Polen
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2018-03-20 Yotvata Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2003-03-29 Warszawa Polen
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2009-05-01 Grądy Woniecko Polen
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2007-08-04 Rodos Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2016-03-06 Swarzewo Polen
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2004-05-08 Kobuz Polen
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2022-03-06 Abseron Aserbajdsjan
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-06-18 Hallbjarnarstaðir Island
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-10-22 Prague Tjekiet
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2009-09-26 Barcelona Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2018-06-15 Tenerife Spanien
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2007-09-18 London England
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Corvo Portugal
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-05-03 Łuknajno Polen
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2022-03-03 Qızılağac Aserbajdsjan
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-03-06 Puszcza Kampinoska Polen
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2009-09-21 Lago de Proserpina Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2005-08-03 Ouranopolis Grækenland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2007-08-29 Guney Tyrkiet
615 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo Portugal
616 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Corvo Portugal
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2018-10-16 Corvo Portugal
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2018-10-13 Corvo Portugal
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2004-05-25 Brwinów Polen
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-04-16 Kraśnicza Wola Polen
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2009-09-18 Plasencja Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 2004-09-22 Warszawa Polen
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2016-03-29 Agadir Spanien
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-08-13 Jaworzec Polen
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2007-08-27 Sagallasos Tyrkiet
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2011-02-10 Alpendorf Østrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 2006-05-04 Modlin Polen
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2015-04-09 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-29 Warszawa Polen
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-10-12 Hel Polen
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-04-02 Zalew Zegrzyński Polen
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2015-04-08 Ezuz Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-28 Zaborów Polen
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2015-04-12 Wadi Mishmar Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-12-25 Wygoda Polen
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2015-04-07 Ashkelon National Park Israel
644 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-07-13 Siemianówka Polen
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2004-02-14 Zaborów Polen
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2007-08-26 Burdur Tyrkiet
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2004-02-21 Warszawa Polen
649 X * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) 2022-03-04 Lerik Aserbajdsjan
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2004-07-07 rez. Liski Polen
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2015-06-17 Fuerteventura Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-04-09 Popowo Kościelne Polen
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2021-01-03 Michałowice-wieś Polen
654 X Musvit (Parus major) 2003-01-01 Warszawa Polen
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2004-04-28 Raszyn Polen
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-05-15 Stawinoga Polen
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2016-04-05 Hassilabied Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2016-04-06 Goulmima Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2015-04-08 Ezuz Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2015-04-11 Se'ifim Plain Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2020-01-20 Sal Kap Verde
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-05-29 Calowanie Polen
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 X Razolærke (Alauda razae) 2023-01-27 Raso Kap Verde
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-03-14 Modlin Polen
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2009-09-23 Consuegra Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-08-03 Ouranopolis Grækenland
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2016-04-04 Valée de Ziz Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-11-22 Pulwy Polen
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2016-04-04 Zaida Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2016-03-31 Ain Beida Marokko
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2018-03-20 Yotvata Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2007-08-26 Burdur Tyrkiet
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2016-04-04 Zaida Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2015-06-18 Fuerteventura Spanien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2022-03-06 Abseron Aserbajdsjan
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2015-06-22 Fuerteventura Spanien
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2015-04-07 Ashkelon National Park Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2016-03-29 Agadir Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2016-03-30 Essaouira Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-06-18 Zajki Polen
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-05-03 Bukowa Polen
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2007-08-02 Rodos Grækenland
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2015-04-08 Ne'ot HaKikkar Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-06-15 Tykocin Polen
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2005-08-02 Ouranopolis Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2016-04-02 Sidi Bou Ghaba Marokko
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2015-04-08 Ezuz Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2003-11-29 Warszawa Polen
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-07-06 Kock Polen
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2016-03-31 Ain Beida Marokko
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2015-04-10 Holland Park Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2021-10-16 Jastarnia Polen
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-10-22 Corvo Portugal
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-17 Władysławowo Polen
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-21 Hel Polen
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-23 Aleksandrów Polen
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2016-05-21 Sevan Armenien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2018-06-10 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-04-18 Żurawiowe Polen
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Kuźnica Polen
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2016-05-20 Kapan Armenien
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2016-06-24 Warszawa Polen
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2023-01-30 Pedra Badejo lagoons Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2004-05-07 Łuknajno Polen
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2015-04-12 Dead Sea Region Israel
735 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2006-06-16 Biebrza Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-07 Raszyn Polen
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2016-05-25 Armash Armenien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2019-06-09 Warszawa Polen
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2004-07-03 Kszna Polen
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-07-08 Kszna Polen
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2008-07-22 Tunisia Tunesien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2016-05-19 Wedi Armenien
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2017-05-24 Lucca Italien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-07-12 Siemianówka Polen
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-27 Barwik Polen
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2006-06-16 Biebrza Polen
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-06-16 Biebrza Polen
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2009-09-21 Lago de Proserpina Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2015-04-07 Ashkelon National Park Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2017-05-24 Lucca Italien
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2015-04-08 Ezuz Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2016-04-05 Hassilabied Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-05-01 Siwica Polen
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-07-13 Siemianówka Polen
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2004-08-08 Siemianówka Polen
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-30 Ryki Polen
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2016-03-29 Agadir Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2016-05-20 Meghri Armenien
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2015-04-09 Shazef Nature Reserve Israel
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2016-05-05 Hassilabied Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-02 Bukowa river Polen
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2019-05-19 Spain Spanien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2012-08-27 Sardinia Italien
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2015-06-17 Fuerteventura Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-25 Croatia Kroatien
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2016-03-30 Tamri Marokko
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2017-05-24 Prato D’era Italien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2007-08-01 Rodos Tyrkiet
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2016-05-25 Armash Armenien
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2007-08-07 Sagallasos Tyrkiet
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2011-09-24 Cyprus Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2017-05-23 Palude Brabbia Italien
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-09-14 Hondaribia Spanien
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-03-05 Sieraków Polen
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2010-08-19 Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-06-26 Otwock Polen
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 2004-07-25 Lidzbark Welski Polen
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2007-08-29 Guney Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2007-09-03 Toskapi Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2016-05-19 Wedi Armenien
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2017-06-15 Tatry Polen
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2003-11-29 Warszawa Polen
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-05-03 Warszawa Polen
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2018-10-07 Lisbon Portugal
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2015-04-07 Tel Awiw Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2015-04-16 HaYarkon Park Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2016-05-19 Wedi Armenien
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-04-09 Popowo Kościelne Polen
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2008-07-22 Tunisia Tunesien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2015-04-09 Eilat Mountains Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2018-10-15 Corvo Portugal
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2017-10-22 Corvo Portugal
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-16 Corvo Portugal
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-03-24 Dursztyn Polen
827 X Solsort (Turdus merula) 2003-01-01 Warszawa Polen
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 2003-01-01 Warszawa Polen
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-03-26 Całowanie Polen
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-08-05 Łuknajno Polen
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-07-15 Masiewo Polen
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2015-04-10 Holland Park Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2015-04-08 Ne'ot HaKikkar Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2004-07-06 Radzyń Polen
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-09-18 Raszyn Polen
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-05-29 Osowiec Polen
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-28 Goniądz Polen
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-14 Pęcice Polen
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2016-05-19 Wedi Armenien
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2004-04-28 Pęcice Polen
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2005-07-09 Siemianówka Polen
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2016-05-22 Dilijan Armenien
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2006-09-03 Siemianówka Polen
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2004-04-17 Franciszków Polen
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2004-04-30 Siwica Polen
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2016-03-30 Imi Ouaddar Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2022-02-28 Xinaliq Aserbajdsjan
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2016-05-20 Kapan Armenien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2007-07-31 Rodos Grækenland
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-05-08 Łuknajno Polen
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2015-06-17 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2004-08-05 Regetów Polen
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2016-05-20 Kapan Armenien
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-05-29 Wisła Polen
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2016-04-04 Zaida Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2015-04-07 Ashkelon National Park Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2015-04-09 Eilat Mountains Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2016-04-04 Zaida Marokko
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2016-03-30 Maroko Marokko
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2007-07-31 Rodos Grækenland
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2011-09-23 Cypr Cypern
883 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2016-04-04 Zaida Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2015-04-09 Shazef Nature Reserve Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2009-09-24 Sagunto Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2015-04-09 Eilat Mountains Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2016-05-19 Wedi Armenien
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2015-04-11 Se'ifim Plain Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2016-05-20 Meghri Armenien
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2003-08-01 Bieszczady Polen
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2015-04-07 Ashkelon National Park Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-06-18 Laskowiec Polen
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2017-05-23 Oldenico Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2006-07-23 Kiten Bulgarien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2015-04-12 Dead Sea Region Israel
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2020-01-12 Sal Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2016-04-05 Hassilabied Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-03-20 Modlin Polen
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2016-05-19 Wedi Armenien
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2016-04-07 Oukaïmeden Marokko
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2013-02-03 Zillertal Arena Østrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2019-05-15 Brazo del Este Spanien
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2019-05-22 Lizbona Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2010-08-25 Madeira Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2019-05-19 Spain Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2015-04-13 Og Reservoir Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2011-08-13 Kasprowy Wierch Polen
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2016-05-21 Selim Pass Armenien
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-07-14 Siemianówka Polen
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-05-15 Całowanie Polen
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-07-10 Zbiornik Siemianówka Polen
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2004-08-08 Huta Polańska Polen
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-09-19 środkowa Wisła Polen
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 Storpiber (Anthus richardi)
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2007-07-07 Sękocin Nowy Polen
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2015-04-13 Gilboa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-04-17 Sobienie Jeziory Polen
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-01 Imielity Ług Polen
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-04-10 Yotvata Israel
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-08-21 Smerek Polen
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-10-13 Władysławowo Polen
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2010-08-25 Madera Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-03-26 Otwock Polen
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2016-03-30 Imi Ouaddar Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2017-10-10 Corvo Portugal
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 2010-08-01 Funchal Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2018-06-13 Tenerife Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2018-06-13 Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-16 Sobienie Jeziory Polen
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-04-06 Popowo Kościelne Polen
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2003-12-20 Suchy Las Polen
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2022-03-01 Xinaliq Aserbajdsjan
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2016-04-07 Oukaïmeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2015-04-11 Se'ifim Plain Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-05-26 Goniądz Polen
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2018-03-17 Mitzpe Ramon Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 2003-12-06 Warszawa Polen
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2016-05-19 Wedi Armenien
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-12-26 Laszczki Polen
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2004-07-03 Międzyrzec Podlaski Polen
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-10-30 Jaktorów Polen
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-11-12 Laszczki Polen
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-10-17 Hel Polen
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2004-11-12 Jaworki Polen
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-02-07 Wisła Polen
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2019-05-20 Navagredos Spanien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2016-05-21 Noravank Armenien
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-04-09 Popowo Kościelne Polen
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2015-04-14 Hermon Mountain Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2010-08-18 Funchal Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-01-03 Zaborów Polen
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-01-15 Pola Oborskie Polen
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-12-12 Hel Polen
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-04-30 Palczowice Polen
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-02-07 Wisła Polen
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2007-08-29 Guney Tyrkiet
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2016-05-19 Wedi Armenien
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2004-06-26 Wisła Polen
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2007-08-25 Burdur Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2009-09-17 Potes Spanien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2015-04-12 Wadi Mishmar Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2016-03-30 Imi Ouaddar Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-17 Hel Polen
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 Pileværling (Emberiza rustica)
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2016-05-19 Wedi Armenien
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-03-20 Raszyn Polen
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Corvo Portugal
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2018-10-13 Corvo Portugal
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-14 Corvo Portugal
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2017-10-20 Corvo Portugal
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2017-10-21 Corvo Portugal
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2017-10-20 Corvo Portugal
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2017-10-21 Corvo Portugal
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2017-10-15 Corvo Portugal
1043 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Corvo Portugal
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-10 Corvo Portugal
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2018-10-19 Corvo Portugal
1048 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Corvo Portugal
1049 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Corvo Portugal
1050 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Corvo Portugal
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2017-10-13 Corvo Portugal
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo Portugal
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2017-10-20 Corvo Portugal
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Corvo Portugal
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2018-10-16 Corvo Portugal
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2018-10-15 Corvo Portugal
1065 X * Dickcissel (Spiza americana) 2017-10-18 Corvo Portugal
1066 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo Portugal
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2018-10-19 Corvo Portugal
Annoncer