VP Artsliste

VP Artsliste

Julien Hainaut

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Julien Hainauts kryds

Dette er Julien Hainauts VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2018-11-24 Le Brassus Frankrig
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2018-11-24 Le Brassus Frankrig
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2020-06-28 Termignon Frankrig
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2022-04-17 North York Moors National Park England
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2020-06-27 Termignon Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2023-04-07 Xylofàgou Cypern
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2023-04-08 Paralimni Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-01 Feluy Belgien
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-14 Neerheylissem Belgien
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-11-19 Knokke Belgien
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-01-27 Uitkerke Weiden - Reigersweiden Uitkerke Belgien
33 Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-11-26 Feluy Belgien
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-10-09 Oudenburg - Weiden Pompje (Wild bird with american ring) Belgien
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin Belgien
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-11-09 Zeebrugge Centrum Belgien
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-02-16 Kalmthout Belgien
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-12-21 Kalmthout Belgien
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2023-02-23 Uitkerke Weiden - Reigersweiden Uitkerke Belgien
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01 Feluy Belgien
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-11-02 Marais d'Harchies - Bernissart Belgien
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2004-01-01 Feluy Belgien
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-07-01 Baie de Somme Frankrig
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2018-04-07 El Rocio Spanien
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2021-03-31 Lille - Visbeekvallei - Lilse Zegge Belgien
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-03-27 Seneffe Belgien
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2020-06-13 Kallo - Rietmoerassen Belgien
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2016-07-01 Baie de Somme Frankrig
63 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-01 Feluy Belgien
64 X * Segland (Mareca falcata) 2022-01-20 Schulensbroek - Binnenbekken West Belgien
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-01-01 Knokke - Het Zwin Belgien
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2002-01-01 Feluy Belgien
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-01 Belgien
72 X Krikand (Anas crecca) 2017-10-31 Feluy Belgien
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-03-17 Merelbeke - Paardenweide Belgien
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2020-07-05 Complejo Lagunar de Alcazar de San Juan Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-04-03 La Rocina Spanien
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-02-18 Testelt - De Kuilen Belgien
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-02-09 Givet Frankrig
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila) 2020-03-08 Lac de l'Eau d'Heure Belgien
84 Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2022-06-03 Knokke - Strand - Albertstrand Belgien
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-10-30 Helgoland Tyskland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-03-15 Lac de l'Eau d'Heure Belgien
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-04-19 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-12-17 Beneden Netevallei - AWW5 Eeckhoven Belgien
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-02-17 Doel - Prosperpolder Noord Belgien
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-02-04 Oostende - Havengebied - Spuikom Belgien
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2020-07-05 Spain - Laguna de Navaseca Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2020-07-03 Spain - Malpartida de Plasencia Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Baie de Somme Frankrig
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2020-06-30 Eyguières Frankrig
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 2006-01-01 Feluy Belgien
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2018-04-05 Almonte Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2021-05-15 Antwerpen-L.O. - Blokkersdijk Belgien
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2020-07-04 Extremadura - Ermita de Monfragüe Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2020-07-02 San Mateo de Gállego Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2020-06-29 Aureille Frankrig
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2018-04-07 Coto Doñana - La Rocina Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 X * Guldgøg (Chrysococcyx caprius) 2023-04-07 Paralimni Cypern
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2020-07-04 Alhambra Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2020-07-04 Alhambra Spanien
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2018-09-15 Achterhaven - Akker Pelikaan Belgien
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01 Feluy Belgien
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2016-05-01 Knokke - Het Zwin Belgien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2021-03-20 Heist - Noordvaartstrook (NVS) (WV) Belgien
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-01 Feluy Belgien
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2023-04-07 Paralimni Cypern
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-04-20 Marais d'Harchies - De la ferme Eugénie aux petit bois Macau Belgien
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-28 Knesselare - Schapersbossen Belgien
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-08-27 Berlare/Zele - Scheldebroeken - RZ Paardeweide-Oost Belgien
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-07-01 Achtmaal - De Matjens Holland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-08-23 Woensdrecht - Noordpolder van Ossendrecht Holland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2018-04-08 Hinojos Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-01 Feluy Belgien
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-01 Feluy Belgien
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2007-02-01 Saussignac Frankrig
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-03-21 Ekeren - Muisbroek Belgien
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-01 Feluy Belgien
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-01-20 Nimy (Grand Large) Belgien
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2018-04-03 El Rocio Spanien
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2023-02-15 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2019-05-01 Leefdaal - Korbeekveld Belgien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-07-01 Koksijde Belgien
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2011-07-01 Noirmoutier Frankrig
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-07-01 Noirmoutier Frankrig
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-01 Feluy Belgien
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2023-04-07 Paralimni Cypern
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2019-04-22 Onnaing Frankrig
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-03-02 Hiers-Brouage Frankrig
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-05-02 Schulenbroek Belgien
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-07-01 Crete Grækenland
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-06 Parque Nacional de Doñana Spanien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Westkapelle Holland
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-08-22 Haneffe Belgien
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-04-09 Huelva Spanien
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-26 Schagen Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2017-04-01 Knokke - Het Zwin Belgien
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-07-01 Nieuwpoort - IJzermonding Belgien
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-09-29 Heist - Baai van Heist Belgien
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-09-15 Achterhaven - Hoge Noen Belgien
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-12 Kruibeke Belgien
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-09-10 Nieuwpoort - IJzermonding Belgien
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-04-07 Paralimni Cypern
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2017-12-02 De Panne Belgien
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-10-31 Helgoland - Düne Tyskland
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-09-24 Oostburg - Sophiapolder midden Holland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2018-09-24 Oostburg - Sophiapolder midden Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-10-01 Maillen (Namur) Belgien
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2022-05-01 Tholen Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-12-13 Jabbeke - Bos De Os en De Ezel Belgien
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-01-30 Garocentre Belgien
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2019-05-01 Mechelen - GGG Zennegat Belgien
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2016-04-01 Knokke - Het Zwin Belgien
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2021-05-17 Bazel - Bazelse polder Belgien
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-10-04 Nieuwpoort - IJzermonding Belgien
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-09-26 De Panne Belgien
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2021-02-02 Barrage de l'Eau d'Heure Belgien
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2016-08-01 Baie de Somme Frankrig
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 2023-02-15 Frontignan Frankrig
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-07-11 Gent - Bourgoyen - De afgraving Belgien
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2016-08-01 Baie de Somme Frankrig
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-19 Gent - Bourgoyen - De afgraving Belgien
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-08-05 Knokke - Het Zwin Belgien
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2016-08-01 Baie de Somme Frankrig
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2016-08-01 Baie de Somme Frankrig
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2018-04-08 Hinojos Spanien
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-10-27 Nieuwpoort - IJzermonding Belgien
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2020-09-25 De Panne Belgien
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2023-02-15 Frontignan Frankrig
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2022-11-11 BRD - St. Peter-Ording Tyskland
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-07-01 Koksijde Belgien
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-03-21 Rangeerstation Antwerpen-Noord - De Kuifeend Belgien
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2021-12-09 Zeebrugge Belgien
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2021-04-07 IJzervallei - Vallei Stavele-Elzendamme Belgien
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-07-01 Saint-Hilaire-de-Riez Frankrig
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2017-12-02 De Panne Belgien
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2019-03-03 La Rochelle Frankrig
313 X Svartbag (Larus marinus) 2006-07-01 Koksijde Belgien
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-03-20 Belzele - Durmakker Belgien
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2019-02-02 Bruxelles Belgien
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-07-01 Koksijde Belgien
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-12-18 Meuse - tronçon de Houx à Anseremme Belgien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-07-01 Chania - Crete Grækenland
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-07-01 Koksijde Belgien
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2019-08-11 Kieldrecht - Putten West Belgien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-04-19 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-07-01 Saint-Hilaire-de-Riez Frankrig
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-07-11 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 2022-07-03 Portrane beach - Dublin Irland
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2022-07-02 Dublin Irland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-07-01 Saint-Hilaire-de-Riez Frankrig
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-08-26 De Panne Belgien
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2018-07-20 Bois-de-Céné Frankrig
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-05-01 Schulenbroek Belgien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-07-05 Spain - Complejo Lagunar de Alcazar de San Juan Spanien
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-09-25 De Panne Belgien
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-10-02 Noordzee - Zee te Oostende Belgien
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-10-02 Noordzee - Zee te Oostende Belgien
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2020-11-11 De Panne Belgien
354 X Søkonge (Alle alle) 2019-10-31 Helgoland - Düne Tyskland
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 2019-10-29 Cuxhaven Tyskland
357 X Alk (Alca torda) 2014-04-03 Les 7 iles Frankrig
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-10-29 Helgoland Tyskland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2022-04-15 Bempton England
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-10-29 Cuxhaven Tyskland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-11-19 De Panne Belgien
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2018-01-28 Oostende - Havengebied - Spuikom Belgien
373 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2022-04-15 Bempton England
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2014-04-03 Between Port Karmor and Les 7 iles Frankrig
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-10-26 De Panne Belgien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-04-03 Les 7 iles Frankrig
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2020-07-01 Mediterranean sea (Close to Sanary-sur-Mer Frankrig
401 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2020-08-30 De Panne Belgien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2020-10-25 De Panne Belgien
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2020-07-01 Mediterranean sea (Close to Sanary-sur-Mer Frankrig
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-06 De Panne Belgien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2016-08-01 Baie de Somme Frankrig
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-01-01 Cambron-Casteau Belgien
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2014-04-03 Les 7 iles Frankrig
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2018-01-21 Auderghem/Oudergem - Val Duchesse Belgien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2014-04-03 Les 7 iles Frankrig
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01 Feluy Belgien
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2018-04-03 El Rocio Spanien
442 X Skestork (Platalea leucorodia) Frankrig
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-11-02 Marais d'Harchies - Bernissart Belgien
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2018-04-11 El Rocio Spanien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2018-04-04 La Rocina Spanien
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2018-04-04 El Rocio Spanien
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2010-07-01 Challans Frankrig
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01 Feluy Belgien
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2011-07-01 Challans Frankrig
464 X Sølvhejre (Ardea alba) Belgien
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2010-07-01 Challans Frankrig
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-04-01 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-03-03 Marans Frankrig
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2020-06-28 Termignon Frankrig
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2020-06-29 Aureille Frankrig
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-07-02 Valenciennes Frankrig
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2015-07-01 Crete Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2019-05-09 Heist-op-den-Berg Belgien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2021-11-29 Moerbeke Belgien
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2018-04-08 Hinojos Spanien
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-07-01 Crete Grækenland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-06-29 Aureille Frankrig
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-01 Feluy Belgien
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-12-01 Zonhoven Belgien
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2016-07-01 Frankrig
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-07-01 Frankrig
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2018-05-06 Kalmthout Belgien
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-07-18 Bois-de-Céné Frankrig
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-12-13 Zedelgem - Vloethemveld Belgien
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-02-17 Doel - Prosperpolder Noord Belgien
520 Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-01 Feluy Belgien
523 X Slørugle (Tyto alba) 2019-03-03 La Rochelle Frankrig
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2021-05-30 Eprave Belgien
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2023-04-06 Episkopi Cypern
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-11-23 Heyd Belgien
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 2019-03-03 La Rochelle Frankrig
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2021-03-23 Oignies-en-Thiérache Belgien
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-07-02 Mas de Melons Spanien
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-07-18 L'Ormeau Frankrig
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2012-07-01 Saint-Hilaire-de-Riez Frankrig
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2020-06-29 Aureille Frankrig
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-01 Feluy Belgien
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2022-04-15 Samlesbury England
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2023-04-07 Xylofàgou Cypern
558 X Biæder (Merops apiaster) 2018-04-03 El Rocio Spanien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-09-28 Zeebrugge - Voorhaven - Oostdam Belgien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2018-01-27 Montzen Belgien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
566 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-01 Feluy Belgien
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-12-01 Zonhoven Belgien
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-01-01 Feluy Belgien
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2016-04-01 Hoyo de Manzanares - Madrid Spanien
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2020-07-02 Mas de Melons Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-01 Feluy Belgien
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-08-24 Aéroport de Beauvechain Belgien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2015-07-01 Crete Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-12-13 Zedelgem - Vloethemveld Belgien
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-07-16 Saint-Jean-de-Monts Frankrig
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-01 Bruxelles Belgien
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2019-10-25 Heist Belgien
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-07-28 Vitrac Frankrig
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2018-11-24 Grandson Schweiz
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2020-07-02 Secans de Mas de Melons-Alfés Spanien
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-12-21 Kalmthout Belgien
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2018-04-04 Coto Doñana - La Rocina Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2018-04-03 Coto Doñana - La Rocina Spanien
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2023-04-07 Paralimni Cypern
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2019-10-12 Heist - Kuststrook Belgien
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2018-07-20 Châteauneuf Frankrig
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-01 Spa Belgien
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2018-04-04 Coto Doñana - La Rocina Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-06-27 Termignon Frankrig
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2020-06-27 Termignon Frankrig
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2020-06-28 Termignon Frankrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01 Feluy Belgien
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-01 Nivelles Belgien
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-01-01 Feluy Belgien
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-07-01 Crete Grækenland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-11-02 Helgoland Tyskland
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 2016-01-01 Knokke - Het Zwin Belgien
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-01-01 Feluy Belgien
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-01 Feluy Belgien
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-11-02 Marais d'Harchies - Bernissart Belgien
651 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01 Feluy Belgien
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 2005-01-01 Feluy Belgien
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-02-16 Etangs et friches du trilogiport Belgien
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-06-20 Zwijndrecht - Defensieve dijk Belgien
657 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-09-17 Kalmthout Belgien
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-09-15 Achterhaven - Hoge Noen Belgien
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2018-04-04 Coto Doñana - La Rocina Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-07-01 Saint-Hilaire-de-Riez Belgien
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-10-20 Achterhaven - Akker Pelikaan Belgien
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-04-08 Hinojos Spanien
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2020-07-02 La Lomaza de Belchite Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2020-07-03 El Planerón - Belchite Spanien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2020-07-02 La Lomaza de Belchite Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-04 El Rocio Spanien
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-01-01 Feluy Belgien
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2020-06-27 Termignon Frankrig
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-01-01 Nivelles Belgien
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2018-04-08 Centro de Visitantes José Antonio Valverde Spanien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-01-01 Feluy Belgien
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-06-16 Nassogne Belgien
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2020-06-28 Termignon Frankrig
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2023-04-07 Paralimni Cypern
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-12-08 Zeebrugge - Industriezone Filipsdok Belgien
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-09-29 Heist - Strand Oostdam Belgien
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2019-11-17 Heist - Bosje Belgien
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2023-10-05 Achterhaven - Haagje Heist Belgien
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2018-10-10 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-05-06 Kalmthout Belgien
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-04-04 Palacio del Acebrón Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2018-09-06 Heist - Strand Oostdam Belgien
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2020-09-30 Coepelduyn - Katwijk aan Zee Belgien
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-04-08 Doñana Spanien
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2023-01-21 Harelbeke - De Gavers - Reservaat Belgien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2020-08-28 Zeebrugge - Voorhaven - Oostdam Belgien
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-07-18 Bois-de-Céné Frankrig
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2018-10-20 Zeebrugge - Voorhaven - Westdam Belgien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-10-04 Heist Belgien
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-01 Feluy Belgien
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-25 Feluy Belgien
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2022-10-25 Zeebrugge Centrum – oost (CZBO) – Voetbalvelden & talud Belgien
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2023-04-08 Famagusta Cypern
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2018-07-18 Châteauneuf Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-06-01 Feluy Belgien
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2019-10-11 Heist Belgien
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-04-20 Marais d'Harchies - De la ferme Eugénie aux petit bois Macau Belgien
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-20 Zichem - Kloosterbeemden Belgien
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-04-20 Marais d'Harchies - De la ferme Eugénie aux petit bois Macau Belgien
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2018-07-18 Bois-de-Céné Frankrig
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-01 Boudewijn Seapark - Brugge Belgien
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-04-03 Coto Doñana - La Rocina Spanien
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-10-04 Heist - De Sashul Belgien
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-19 Heist - De Sashul Belgien
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2020-07-01 Hyères - Porquerolles Frankrig
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2023-04-07 Paralimni Cypern
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) 2016-04-01 Knokke - Het Zwin Belgien
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2016-04-01 Hoyo de Manzanares - Madrid Spanien
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2023-04-08 Kavo Gkreko Cypern
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-11 Heist - De Sashul Belgien
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2020-06-29 Aureille Frankrig
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-07-01 Crete Grækenland
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2023-04-08 Paralimni Cypern
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2023-04-08 Kavo Gkreko Cypern
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2023-04-08 Kavo Gkreko Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-10-13 Heist - De Sashul Belgien
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-01 Feluy Belgien
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-01 Feluy Belgien
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-11 BRD - RD Aukrug - Tönsheider Wald Tyskland
800 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2019-12-15 Dinant Belgien
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-06-16 Nassogne Belgien
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-01-01 Feluy Belgien
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2020-08-02 Assenede - Polders noord - 500 Gemeten Belgien
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-01 Feluy Belgien
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2018-04-03 El Rocio Spanien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-10-10 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
827 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Feluy Belgien
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-01-02 Korhaan Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-10-01 Spa Belgien
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-11-01 Seneffe Belgien
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-03-01 Baulers Belgien
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2016-01-01 Feluy Belgien
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2016-07-01 Baie de Somme Frankrig
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-01 Feluy Belgien
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-06-28 Kalmthout Belgien
848 Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2018-04-04 El Rocio Spanien
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2018-01-21 Montzen Belgien
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-06 Kalmthout Belgien
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-09-09 Zeebrugge - Bosje Marinebasis Oostdam Belgien
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-01-01 Nivelles Belgien
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-06 Kalmthout Belgien
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-07-03 Bujalaro Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2023-04-15 Aureille Frankrig
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-09-12 Heist - Baai van Heist Belgien
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-01 Knokke - Het Zwin Belgien
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2023-04-08 Kavo Gkreko Cypern
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-01 Knokke - Het Zwin Belgien
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2019-05-07 Templeuve Belgien
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2022-11-01 Sint-Maria-Lierde Belgien
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2017-12-02 De Panne Belgien
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2020-06-30 Eyguières Frankrig
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2023-04-08 Paralimni Cypern
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2023-04-07 Xylofàgou Cypern
883 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2020-07-07 Mas de Melons Spanien
888 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2023-04-08 Paralimni Cypern
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-07-29 Auvergne Belgien
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2018-04-08 Doñana Spanien
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-11-01 Manage Belgien
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2018-07-27 Vitrac Frankrig
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2020-06-28 Termignon Frankrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2023-01-25 Bouillon Belgien
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-01-01 Feluy Belgien
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-01 Arquennes Belgien
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2023-04-07 Paralimni Cypern
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-01 Feluy Belgien
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-01-01 Feluy Belgien
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2020-11-21 Knokke - Het Zwin Belgien
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2018-07-10 Saint-Jean-de-Monts Frankrig
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-04-01 Knokke - Het Zwin Belgien
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-05-06 Kalmthout Belgien
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-18 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2020-03-17 Jollain-Merlin Belgien
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-02-16 Hermalle-sous-Argenteau Belgien
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin Belgien
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-01 Feluy Belgien
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-11-19 Knokke - Het Zwin Belgien
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-10-07 Middelkerke Belgien
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-01 Feluy Belgien
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-06-04 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Feluy Belgien
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-11-21 Knokke - Het Zwin Belgien
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-01-01 Feluy Belgien
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-11-15 Kalmthout Belgien
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-01-05 Feluy Belgien
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-18 Grenspark Kalmthoutse Heide - Kambuusduinen Belgien
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-11-23 Heyd Belgien
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-01-01 Feluy Belgien
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2020-06-28 Termignon Frankrig
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-04-01 Hoyo de Manzanares - Madrid Spanien
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 2016-01-01 Feluy Belgien
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-10-31 Helgoland - Düne Tyskland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-10-30 Helgoland Tyskland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-04-04 Plana de inundación del Partido Spanien
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2022-11-23 Assent - Blakenberg Belgien
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2020-06-27 Termignon Frankrig
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2019-08-21 Arquennes Belgien
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2023-04-08 Paralimni Cypern
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2018-07-04 Saint-Hilaire-de-Riez Frankrig
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2019-02-01 Wetteren - Industriezone Belgien
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2023-10-31 Vlieland - Oost-Vlieland Holland
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2021-10-09 Fonteintjes-Blankenberge Belgien
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2016-12-01 Zonhoven Belgien
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-15 Doel Belgien
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2020-10-13 Knokke, Het Zwin Belgien
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2023-09-24 Heist - De Sashul Belgien
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer