VP Artsliste

VP Artsliste

Gordon Cox

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Gordon Coxs kryds

Dette er Gordon Coxs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2017-05-30 Ivalo Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2013-05-19 Abernethy Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2013-05-19 Dorback Skotland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2019-05-13 Hankavan Mountains Armenien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2013-05-21 Cairngorm Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2017-05-25 Ivalo Finland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2019-05-07 Gndasar Mountain Armenien
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2018-03-27 Asprokremnos Dam Cypern
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2015-04-01 Tamri Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1985-03-03 Tring Reservoirs England
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2018-03-28 Melanda Beach Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1986-03-16 Telford England
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-26 Steppes Spanien
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1984-01-24 Abingdon England
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1985-02-10 Ferrybridge England
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-21 Durankulak Bulgarien
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1984-02-19 Tring Reservoirs England
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1985-11-25 Willen Lake England
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 1984-02-28 Ipswich Park England
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2015-02-10 Cantley Marshes England
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1984-04-19 Loch Levan Skotland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-11-28 Tyttenhanger England
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1985-12-03 Slimbridge England
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-05-12 Gull Island Armenien
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2014-01-24 Stockers Lake England
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1984-01-08 St. Albans Park England
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1985-02-25 Welney England
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1985-02-25 Welney England
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1985-09-15 Salthouse England
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1984-03-26 Morcambe Bay England
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1987-09-11 Elmley Marshes England
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2017-06-06 Machico Portugal
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1984-01-08 St. Albans Park England
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2014-03-31 Fen Draton Lakes England
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1985-08-25 Tring Reservoirs England
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2020-03-02 Man Sands England
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1984-04-22 Tring Reservoirs England
63 X Knarand (Mareca strepera) 1984-04-19 Loch Levan Skotland
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1984-03-27 Loch Levan Skotland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1986-10-29 Tring Reservoirs England
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1984-01-08 St. Albans Park England
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1985-02-19 Farlington Marshes England
72 X Krikand (Anas crecca) 1984-08-01 Radipole Lake England
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1988-11-04 Martin Mere England
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2015-03-27 Merzouga Lake Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1987-04-13 Farlington Marshes England
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1984-01-15 St. Albans Park England
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1986-11-09 Stains England
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-10-28 Tring Reservoirs England
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1984-02-19 Tring Reservoirs England
83 X Bjergand (Aythya marila) 1986-04-12 Radipole Lake England
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2016-03-07 Cosmoston Lake Wales
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2017-05-27 Vardo Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2017-05-27 Vardo Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1984-03-27 Methil Skotland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-11-19 Broadwater Lake England
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1984-05-01 Methil Skotland
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1984-05-01 Methil Skotland
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1984-03-26 Methil Skotland
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1985-01-13 Wraysbury England
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1985-01-13 Wraysbury England
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1985-05-20 Lake District England
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1984-04-06 Tring Reservoirs England
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2014-06-26 Steppes Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2009-01-01 Alcossebre Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1990-07-10 Skipwith Common England
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2015-03-28 Merzouga Area Marokko
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 1984-07-03 Watford England
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2017-06-05 Ponto do Pargo Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2015-03-23 Marrakesh Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2014-06-26 Steppes Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2019-02-27 Tindaya Plains Spanien
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2014-06-26 Steppes Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1990-04-16 Shoreham-on-Sea England
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1985-06-16 Tring Reservoirs England
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2014-06-25 Steppes Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2015-03-27 Merzouga Area Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2014-06-25 Steppes Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2015-03-28 Merzouga Area England
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia) 2016-09-24 Orkney Isles Skotland
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2011-04-20 Withey Beds England
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1984-01-21 Watford England
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2017-06-05 Cap Vicente Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2019-02-25 Garajonay Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2019-02-25 Garajonay Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1985-05-17 Blacktoft Sands England
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2016-05-12 Otford England
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1984-01-21 Watford England
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2015-03-25 El Kalaa Area Marokko
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2018-11-13 Pivot Fields Kuwait
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1984-10-26 Radipole Lake England
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2014-02-25 Balranald Skotland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2014-10-09 Minsmere England
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2012-09-21 Rainham Marshes England
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-09-09 Tring Reservoirs England
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2014-06-28 Ebre Delta Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2018-11-12 Jahra Reserve Kuwait
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1984-01-08 St. Albans Park England
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) 1984-01-08 St. Albans Park England
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2013-06-23 Lakenheath Fen England
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1984-01-15 St. Albans Park England
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2018-10-04 Loch of Spiggie Skotland
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1987-12-31 Wraysbury England
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1984-02-19 Tring Reservoirs England
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1986-01-06 Pagham England
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1987-04-05 Staines England
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2014-06-28 Ebre Delta Spanien
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-06-23 Weeting Heath England
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1984-03-16 Methil Skotland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1987-05-20 Farlington Marshes England
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1985-01-15 River Tamar England
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1984-02-19 Tring Reservoirs England
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2018-03-30 Oroklini Marsh Cypern
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-04-14 Pivot Fields Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1988-09-21 Old England
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2018-11-12 Jahra Reserve Kuwait
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1985-12-08 Staines England
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2021-07-22 Frampton Marsh England
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-10-01 Uyeasound Skotland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1984-05-12 Aberlady Skotland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1984-03-16 Methil Skotland
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2019-06-26 Terceira Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1985-05-10 Blacktoft Sands England
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-06-28 Ebre Delta Spanien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2018-11-12 Abu Al Hassaniya Beach Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2018-03-31 Mandria Beach Cypern
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-21 Cairngorm Skotland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1984-07-31 Lodmoor England
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2015-06-15 Pagham Harbour England
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1984-03-16 Methil Skotland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1984-09-19 Barnstaple England
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1985-02-19 Farlington Marshes England
235 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2015-05-01 Meere Heath England
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1984-03-16 Methil Skotland
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-06-19 Titchwell England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1985-08-17 Lodmoor England
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1985-06-18 Blacktoft Sands England
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2016-07-27 Frampton Marsh England
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1990-07-22 Cliff Pools England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1985-09-15 Titchwell England
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-04-30 Lesbos Salt Pans Grækenland
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2021-10-14 St Aidens RSPB Danmark
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1986-05-03 Willen Lake England
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1985-05-01 Methil Skotland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1986-04-13 Portland Bill England
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1988-09-09 Keyhaven England
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1985-09-15 Titchwell England
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2016-08-04 Black Hole Marsh England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2021-07-27 Snettisham England
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1986-08-08 Cley England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2011-09-09 Tring Reservoirs England
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2015-10-01 Slimbridge England
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2021-07-27 Snettisham England
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2015-09-28 Keyhaven England
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1990-07-10 Skipwith Common England
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1986-02-27 Cassiobury Park England
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2018-05-08 Pripiatsky National Park Hvide Rusland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1984-10-26 Radipole Lake England
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-06 Turau Meadow Hvide Rusland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1987-09-23 Sidlesham Ferry Pool England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1987-11-02 Staines England
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1987-10-18 Queen Mary Reservoir England
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1985-05-17 Blacktoft Sands England
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-08-25 Coate Park England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1985-08-19 Radipole Lake England
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1990-08-26 Staines England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1984-03-16 Methil Skotland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2017-07-23 Cliffe Pools England
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1989-06-01 Fairburn Ings England
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1985-09-15 Radipole Lake England
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1984-08-01 Radipole Lake England
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2015-05-20 Titchfield Haven England
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2018-11-14 Sulaibiya Bay Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2015-03-27 Merzouga Area Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2011-05-09 Alcossebre Spanien
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1988-10-02 Elmley Marshes England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-06-12 Hauxley England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1984-07-29 Durlston CP England
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1987-10-18 Queen Mary Reservoir England
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-06-28 Ebre Delta Spanien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2015-07-02 Oare Marshes England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1984-01-22 Watford England
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1986-09-01 Dungeness England
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2018-02-25 Ferrybridge England
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1916-05-15 Abberton reservoir England
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1988-01-13 Chasewater England
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2020-01-23 Burgas Bulgarien
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 1984-08-01 Radipole Lake England
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1991-02-24 Uxbridge England
313 X Svartbag (Larus marinus) 1984-03-28 Methil Skotland
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1987-11-14 Cley England
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-02-21 Rainham England
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1984-03-16 Methil Skotland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2016-01-19 Dungeness England
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-11-01 Tring Reservoirs England
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2018-11-12 Jahra Reserve Kuwait
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1984-03-26 Methil Skotland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-06-27 Ebre Delta Spanien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-05-28 Dimchevo Bulgarien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2018-11-12 Abu Al Hassaniyia Kuwait
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2018-11-12 Abu Al Hassaniyia Kuwait
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2019-03-29 Lassagra Fish Village Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1985-08-18 Lodmoor England
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2017-06-15 Pagham Harbour England
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1984-07-24 Swanage England
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2019-04-16 Persian Gulf Kuwait
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2019-08-27 Graciosa Azorerne
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2014-06-12 Coquet Island England
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1984-04-22 Tring Reservoirs England
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2019-04-16 Persian Gulf Kuwait
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1986-07-19 Farne Islands England
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2014-06-27 Ebre Delta Spanien
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-05-24 Balranald Skotland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1985-09-15 Titchwell England
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1985-08-15 Portland Bill England
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2017-08-13 Scilly pelagic England
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1985-08-15 Portland Bill England
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2015-08-22 Scilly pelagic England
354 X Søkonge (Alle alle) 2021-11-22 Weymouth England
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2017-05-26 Batsfjord Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1985-03-12 Berry Head England
357 X Alk (Alca torda) 1985-05-10 Bempton Cliffs England
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1985-05-23 St. Bee's Head England
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1985-05-10 Bempton Cliffs England
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2019-02-28 sea off Tindaya Cliffs Spanien
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1987-11-14 Cley England
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1987-04-05 Wraysbury England
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2017-01-31 East Chevington England
372 X Islom (Gavia immer) 1987-12-13 Staines England
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2017-01-30 Woodhall Spa England
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2017-06-06 Machico pelagic Portugal
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2017-06-06 Machico pelagic Portugal
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-07-10 Bempton Cliffs England
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2015-08-21 Scillonian crossing England
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2017-06-08 Machico pelagic Portugal
383 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2019-08-27 Graciosa pelagic Azorerne
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-06-08 Machico pelagic Portugal
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1984-03-28 West Wemyss Skotland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2017-06-05 Pico do Adeeiro Portugal
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2017-06-04 Machico pelagic Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2015-08-21 Scilly pelagic England
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-08-22 Scilly pelagic England
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2015-08-21 Scillonian crossing England
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-06-08 Durlston CP England
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2017-05-03 Skala Eresou Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-12-08 Alcossebre Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2017-06-06 Machico pelagic Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2015-03-31 Quarzazate area Marokko
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-05-12 Tyttenhanger England
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1984-05-12 North Berwick Skotland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2015-05-31 Srebarna Bulgarien
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-02-18 Billingham England
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1984-03-28 Lower Largo Skotland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1984-03-11 Rickmansworth England
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2019-04-03 Dakhla Marokko
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2019-04-16 Persian Gulf pelagic Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2015-04-01 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1989-06-01 Fairburn Ings England
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1997-09-08 Cley England
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1990-01-03 Stockers Lake England
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-04-15 Carlton Marshes England
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2012-06-13 Stockers Lake England
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1990-07-09 Denaby Ings England
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2013-12-09 Steeple Clayton England
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1984-01-08 St. Albans Park England
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2012-08-30 Stodmarsh England
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1989-09-29 Minsmere England
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1984-09-11 Barnstaple England
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2018-11-12 Green Island Kuwait
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2015-05-28 Burgas Bulgarien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2015-05-28 Burgas Bulgarien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1989-09-22 Abingdon England
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2017-04-03 Monroy Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2014-06-23 Pyrenees Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-07-04 Alcossebre Spanien
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2014-06-29 Pyrenees Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2015-05-26 Potochnitsa Bulgarien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2015-05-29 Call Kaliakre Bulgarien
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2018-05-07 Pripiatsky National Park Hvide Rusland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-05-06 Alcossebre Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2018-11-12 Jahra Reserve Kuwait
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2017-04-03 Santa Marta Loop Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2015-05-27 Sakar Bulgarien
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-05-22 Strathcocan Skotland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2014-06-27 Ebre Delta Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2015-05-26 Potochnitsa Bulgarien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1984-10-27 Radipole Lake England
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-17 New Fancy Viewpoint England
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1985-06-18 Blacktoft Sands England
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1985-04-17 Blacktoft Sands England
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2015-10-04 The Burgh England
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-10 Alcossebre Spanien
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1990-07-19 Dinas Wales
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-09-21 Alcossebre Spanien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-05-25 North Uist Skotland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-02-22 Buckingham Marshes England
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2015-03-25 Atlas Mountains Marokko
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1984-09-12 Newbridge England
523 X Slørugle (Tyto alba) 1990-06-10 Martin Mere England
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2018-11-16 Rumaithya Park Kuwait
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2014-06-27 Ebre Delta Spanien
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2018-03-30 Dhiarizos Valley Cypern
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1991-03-24 Burnham Overy Staithe England
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-05-30 Topola Bulgarien
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2015-03-26 Merzouga area Marokko
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2019-06-16 Oymapinar Lake Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco) 1986-03-16 Telford England
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2018-05-19 Parnu Estland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2018-05-08 Vyhanascansky Reserve Hvide Rusland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2019-02-03 Uppsala Sverige
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2019-02-07 Skyttorp Road Sverige
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1987-06-11 Kings Langley England
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-10-17 Elmley Marshes England
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1987-12-22 Leigh-on-Sea England
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1989-01-05 Frensham England
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2018-11-17 Adna Hospital Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2014-06-26 Steppes Spanien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2018-11-12 Abu Al Hassaniyia Kuwait
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1984-03-18 Watford England
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2018-11-12 Jahra Reserve Kuwait
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2018-03-27 Paphos Headland Mosaics Cypern
558 X Biæder (Merops apiaster) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-06-27 Ebre Delta Spanien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2018-05-10 Bielaviezskaja Pusca Hvide Rusland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-05-28 Goritsa Bulgarien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1985-03-10 Cassiobury Park England
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2015-05-27 S, Black Sea Coast Bulgarien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1984-01-04 Watford England
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2018-05-09 Bielaviezskaja Pusca Hvide Rusland
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-05-10 Bielaviezskaja Pusca Hvide Rusland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1985-01-13 Wraysbury England
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2015-03-23 Atlas Mountains Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2015-05-28 Goritsa Bulgarien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2014-06-25 Steppes Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1984-02-27 Watford England
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-05-29 Lake Dourankoulak Bulgarien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2011-05-08 Alcossebre Spanien
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1988-11-20 Martin Mere England
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1986-09-04 Minsmere England
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2015-03-30 Anti Atlas Marokko
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2017-05-28 Vardo Finland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1987-05-24 Symonds Yat England
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2014-06-30 Llobregat Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1987-05-31 Wraysbury England
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2015-03-31 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2020-09-21 Warham Greens England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1987-08-29 Porto Lagos Grækenland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2015-10-14 Beeston Common England
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-04-15 Al Abraq farm Kuwait
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2015-05-26 Dolna Koula Bulgarien
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1991-03-03 Frensham England
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2011-10-25 Alcossebre Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2014-09-24 Kilnsea England
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2017-05-25 Ivalo Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1984-01-26 Watford England
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2017-04-02 Hotel Vina Las Torres Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1984-01-26 Watford England
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2015-03-23 Oued Massa Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2018-05-10 Bielaviezskaja Pusca Hvide Rusland
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2014-06-22 Pyrenees Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2014-06-22 Pyrenees Spanien
631 X Allike (Coloeus monedula) 1984-03-27 Methil Skotland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2019-04-19 Suwaikh Kuwait
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1984-03-03 Croxley Woods England
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1984-03-18 Chess Valley England
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1984-08-09 Culbin Sands Skotland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2015-03-27 Merzouga Area Marokko
639 X Ravn (Corvus corax) 2013-05-22 Strathconan Skotland
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1988-12-31 Slough England
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2018-11-14 KISR Sulaibiya Bay Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1984-02-19 Watford England
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-05-19 Loch Garten Skotland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2015-05-25 Dabrash Hotel Bulgarien
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2017-05-25 Ivalo Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1985-03-29 Cassiobury Park England
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-02-21 Carsington Water England
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2015-03-23 Rose Valley Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1984-01-21 Watford England
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2018-05-07 Turau Meadow pump house Hvide Rusland
654 X Musvit (Parus major) 1984-01-21 Watford England
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1991-02-25 Farlington Marshes England
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1986-04-13 Radipole Lake England
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2015-03-28 Merzouga Area Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2015-03-25 El Kalaa Area Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2015-03-26 Merzouga Area Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2015-03-28 Merzouga Area Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2018-11-14 KABD Reserve Kuwait
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1986-05-18 Thursley Common England
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1984-04-22 Tring England
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-05-07 Alcossebre Spanien
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1988-01-07 Titchwell England
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2015-03-25 El Kalaa Area Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2014-06-24 Steppes Spanien
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2019-06-17 Bozkir Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2014-06-24 Steppes Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2014-06-26 Steppes Spanien
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2019-04-02 Assoured Road km 83 Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2014-06-24 Steppes Spanien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2019-06-18 Tyrkiet
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 1984-11-01 Kirkuk Irak
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2019-04-19 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2019-06-20 Adana Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1986-09-12 Agadir Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2015-04-01 Tamri Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1984-05-02 Methil Skotland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1984-04-22 Tring England
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2009-01-01 Alcossebre Spanien
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2019-03-31 Assoured Marokko
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1984-05-04 Watford England
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1987-08-04 Porto Carras Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2016-11-06 Minsmere England
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1985-08-16 Radipole Lake England
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1984-01-24 Abingdon England
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1985-05-19 Lake District England
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2015-05-30 Topola Bulgarien
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2018-11-12 Fintas Park Kuwait
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-02 Holkham England
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2013-01-28 Moor Green Lakes England
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2016-10-15 Warham Greens England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-15 Burnham Overy Dunes England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1985-05-12 The Lodge England
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2018-11-17 Jahra Reserve Kuwait
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2019-02-24 Chanajiga Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1985-04-16 Cassiobury Park England
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2021-04-24 Foxhall Heath England
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2019-05-08 Boratan Armenien
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2019-09-27 Levenwick Skotland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2019-04-15 Al Shaheed Park Kuwait
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-06-26 Steppes Spanien
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2018-11-15 Al Shaheed Park Kuwait
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2018-05-09 Sporauski Hvide Rusland
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1985-05-17 Blacktoft Sands England
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-05-05 Arbash Fish Ponds Armenien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2018-05-16 Spithami Estland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1984-05-15 Tring Reservoirs England
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-06-01 Nova Chimo Marshlands Bulgarien
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-12 Sumburgh Head Skotland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2015-05-26 Dolna Koula Bulgarien
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2015-03-31 Quarzazate Area Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2019-05-09 Graviget Gorge Armenien
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-05-30 Topola Bulgarien
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-31 Malak Preslavets Bulgarien
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2017-09-19 Burnham Overt Staith England
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2018-10-04 Quendale Skotland
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1987-05-10 Lodmoor England
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2018-05-10 Bielaviezskaja Pusca Hvide Rusland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-06-30 Ebre Delta Spanien
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2018-11-12 Jahra Reserve Kuwait
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2019-03-31 Oued Jenna Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2015-03-27 Merzouga Area Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2018-11-14 Abdaly Farm Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1984-04-22 Tring Reservoirs England
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1985-05-21 Lake District England
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-29 Blows Downs England
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1989-04-22 Minsmere England
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2015-03-30 Anti Atlas Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2015-05-26 Dolna Koula Bulgarien
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2018-11-13 Liyah North Kuwait
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2019-03-30 Assoured Road km 82 Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1985-05-12 The Lodge England
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2012-11-07 Alcossebre Spanien
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2015-03-25 El Kalaa Area Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2014-06-05 Burnham Overy England
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2018-03-27 Paphos Headland Cypern
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1986-09-13 Agadir Marokko
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2018-11-16 Al Abraq Kuwait
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2017-05-05 Kavaki Headland Grækenland
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2018-03-27 Asprokremnos Dam Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1987-04-14 Landguard England
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1984-03-04 Whippendell Woods England
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2017-06-05 Cap Vicente Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1984-01-16 Watford England
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1985-02-26 Cassiobury Park England
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2017-05-02 Achlederi Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2017-05-02 Platania Valley Grækenland
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2019-05-05 Vedi Hills Armenien
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2014-06-22 Pyrenees Spanien
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1984-02-26 Cassiobury Park England
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-08-23 Alcossebre Spanien
805 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2018-10-22 Lans End England
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-04-13 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2018-11-12 Fintas Park Kuwait
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1987-11-18 Christmaspie England
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1984-01-21 Watford England
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2017-10-07 North Haven Skotland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1989-04-22 Minsmere England
827 X Solsort (Turdus merula) 1984-01-08 St. Albans Park England
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2019-12-15 Whipsnade Zoo England
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1990-02-24 Chingford England
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2016-12-07 Beeley England
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1984-03-07 Wallingford England
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1984-03-18 Watford England
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1984-01-21 Watford England
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1984-02-19 Watford England
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2022-02-23 Eastbourne England
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2018-11-15 Al Shaheed Park Kuwait
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1984-07-30 Arne England
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1984-01-21 Watford England
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-02-15 Willow Tree Fen England
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-06 Turau Meadow Pumphouse Hvide Rusland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2016-05-03 Maidscross Hill England
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2019-04-15 Liyah North Kuwait
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-02-16 Marshfield England
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1987-05-07 Nagshead England
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2018-03-29 Bath of Aphrodite Caravan Park Cypern
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2018-03-29 Bath of Aphrodite Caravan Park Cypern
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-10-04 Warham Greens England
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1987-02-01 Staines Reservoirs England
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1985-05-19 Lake District England
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2015-03-25 El Kalaa Area Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2011-10-26 Alcossebre Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1987-04-19 Wraysbury England
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2018-02-28 Los Molinos Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1985-01-13 Wraysbury England
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-09 Pund Skotland
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2018-11-04 Salthouse England
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1985-05-19 Lake District England
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-18 Easington England
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2014-11-11 Gorleston England
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2014-06-21 Loporzano Spanien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1984-11-01 Kirkuk Irak
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2018-03-27 Dhiarizos Valley Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2015-05-29 Came Kaliakre Bulgarien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2015-03-25 El Kalaa Area Marokko
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2015-03-24 Quarzazate Area Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2019-05-05 Vedi Hills Armenien
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2018-11-14 KABD Reserve Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1984-09-19 Exebridge England
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1984-01-21 Watford England
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2015-03-30 Quarzazarte Area Marokko
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2015-03-28 Erg Chebbi Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1985-02-24 Walthamstow England
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2019-04-13 Liyah North Kuwait
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2019-06-19 Arpalik Cukuru Tyrkiet
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2018-11-12 Fintas Park Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2017-04-08 Moheda Alta Spanien
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2018-11-13 Pivot Fields Kuwait
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2014-06-23 Pyrenees Spanien
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-18 Easington England
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2019-05-12 Selim Pass Armenien
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1984-01-21 Watford England
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1984-04-22 Tring Reservoirs England
934 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-12-27 Sedgeford England
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2018-05-07 Turau WTW Hvide Rusland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1984-02-26 Cassiobury Park England
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1990-04-11 Blacktoft Sands England
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2016-01-12 Swale NR England
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-03-27 Mandria Cypern
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2014-06-21 Pyrenees Spanien
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1984-10-27 Lodmoor England
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-06-23 Santon Downham England
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2016-10-14 Wells Woods England
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-09-30 Skas Skotland
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2012-12-15 Queen Mother Reservoir England
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-04-08 Tring Reservoirs England
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1984-03-28 Methil Skotland
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2017-06-05 Ponto do Pargo Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1984-01-22 Watford England
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2015-03-24 Morocco Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2019-08-25 San Miguel Azorerne
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 2017-06-05 Cap Vicente Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2019-02-24 Danmark
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2019-02-23 Las Lajas Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1985-09-25 Forbes Platform - North Sea England
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-02-11 Bramfield England
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2017-05-26 Four Winds Cafe Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1984-01-15 Watford England
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2019-08-25 San Miguel Portugal
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2019-05-06 Gorayk Armenien
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2015-03-23 Atlas Mountains Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2015-03-24 Quarzazarte Area Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2016-07-06 Walthamstow Marsh England
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1984-01-21 Watford England
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2015-05-05 Vedi Hills Armenien
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-05-24 Mellon Udrigle Skotland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1984-07-31 Lodmoor England
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-02-05 Sculthorpe Moor England
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1985-05-05 The Lodge England
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2019-02-05 Grasso Island Sverige
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-02-10 Edgefield England
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-12-23 Seer Green England
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-02-11 Hoveton Hall England
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1985-01-01 Stockers Lake England
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2014-06-22 Pyrenees Spanien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2019-05-06 Moravamk Monastary Armenien
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-01-01 Alcossebre Spanien
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2017-06-05 Cap Vicente Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1984-03-22 Cassiobury Park England
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1989-01-06 Elmley Marshes England
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1988-01-07 Cley England
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1990-06-10 Martin Mere England
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1985-05-05 The Lodge England
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2014-06-23 Pyrenees Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2019-05-14 Vedi Hills Armenien
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2017-05-03 Ipsolou Monestry Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2014-06-24 Steppes Spanien
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2017-05-01 Achlederi Grækenland
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2011-05-06 Alcossebre Spanien
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1986-09-13 Agadir Monaco
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1987-04-11 Uxbridge England
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2017-05-25 Ivalo Finland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2015-05-26 Potochnista Bulgarien
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1984-01-22 Watford England
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2021-04-11 Barcombe England
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1990-01-01 Church Crookham England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer