VP Artsliste

VP Artsliste

Samuel Viles

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Samuel Viless kryds

Dette er Samuel Viless VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2014-02-18 Anagach Woods, Highland Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2018-06-02 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2018-06-02 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2019-03-22 Tamentout Forest, Jijel Province Algeriet
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2018-06-02 Birecek, Sanliurfa Province Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2017-06-29 c.7km east of Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2018-06-02 Birecik GPs, Gaziantep Province Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Bagworth, Leicestershire England
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) Wolferton, Norfolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2015-03-10 Jackdaw Hill, Lidlington, Bedfordshire England
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-01-04 Loaningfoot, Dumfries & Galloway Skotland
32 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-03 Loaningfoot, Dumfries & Galloway Skotland
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2017-10-11 Budle Bay, Northumberland England
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2017-04-28 Wijk bij Duurstede, Utrecht Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2015-02-17 Widdrington Moor, Northumberland (Cat D) England
37 X * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2011-12-30 Cantley Marshes RSPB, Norfolk England
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-11-30 Bredon's Hardwick, Worcestershire England
42 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-04-06 Frampton Marsh RSPB, Lincolnshire England
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-12-30 Cantley Marshes RSPB, Norfolk England
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-04-27 Haarlem, Noord-Holland Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-02-09 Barton-in-Fabis, Nottinghamshire England
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-06-26 Airport Bay, Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 Rustand (Tadorna ferruginea)
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2020-03-02 Tejina Ponds, Tenerife, Canary Islands Spanien
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2013-12-04 Marshside RSPB, Lancashire England
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2013-04-19 Burton Mere Wetlands RSPB, Cheshire England
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2011-12-29 Anglers CP, West Yorkshire England
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-02-20 Strontian, Highland Skotland
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Saltholme RSPB, Co Durham England
73 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Chew Valley Lake, Somerset England
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2012-02-12 Boston Park Lake, South Yorkshire England
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-01-04 Holme Pierrepont, Nottinghamshire England
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2019-11-25 St Boniface Kirk, Papa Westray, Outer Hebrides Skotland
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-06-26 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2015-01-06 Seaton Park, Aberdeen, Aberdeenshire Skotland
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) Loch Ryan, Dumfries & Galloway Skotland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2016-06-26 Murcar GC, Blackdog, Aberdeenshire Skotland
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-02-17 Cheswick Sands, Northumberland England
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Holme Pierrepont, Nottinghamshire England
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2016-10-08 Barr Loch, Lochwinnoch RSPB, Clyde Skotland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2019-03-23 Barrage Medjana, Bordj Bou Arréridj Province Algeriet
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2019-10-09 Galgorm, Antrim Nordirland
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2017-06-26 Airport Bay, Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2012-08-03 Beeston Bump, Sheringham, Norfolk England
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2020-03-04 Puerto de la Cruz, Tenerife, Canary Islands Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-07-16 Trimley Marshes SWT, Suffolk England
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2012-06-23 New Brighton, Cheshire England
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2014-12-31 Fraisthorpe, East Yorkshire England
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2017-06-20 Abassa Fishponds, Ash Sharqia Governorate Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2014-03-16 Tenby GC, Pembrokeshire Wales
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2019-10-16 Lower Moors, St Mary's, Scilly England
131 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 2016-05-23 Bayhead, North Uist, Outer Hebrides Skotland
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2017-06-26 Aswan-Abu Simbel road, Aswan Governorate Egypten
140 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2017-06-25 Berenice, Red Sea Governorate Egypten
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2020-03-03 Mirador La Grimona, Tenerife, Canary Islands Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2020-03-03 Mirador La Grimona, Tenerife, Canary Islands Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2016-05-01 Otford, Kent England
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2017-06-24 Wadi Lahami, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2017-06-25 Sheikh El-Shazly, Red Sea Governorate Egypten
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2015-05-30 Hale, Cheshire England
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Frampton Marsh RSPB, Lincolnshire England
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2017-06-21 Abassa Fishponds, Ash Sharqia Governorate Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2018-01-14 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2020-02-05 Lagunas de Bonanza, Andalucia Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2014-02-17 Loch Flemington, Highland Skotland
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2010-11-20 Hollingworth Lake, Greater Manchester England
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) Weeting Heath NWT, Norfolk England
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-04-13 Rutland Water, Leicestershire & Rutland England
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2018-01-14 Sulaybiya Pivot Fields (North), Jahra Governorate Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2018-01-15 Sulaybiya Pivot Fields (South), Jahra Governorate Kuwait
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2018-01-14 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2013-07-15 Rutland Water, Leicestershire & Rutland England
207 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2013-10-22 Hayling Island, Hampshire England
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2017-06-27 Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2017-06-25 Tut Amon Fishponds, Aswan, Aswan Governorate Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-04-02 Rye Harbour, East Sussex England
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2018-01-13 Sulaibikhat Bay, Al Asimah Governorate Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2017-06-22 Port Ghalib, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-05-25 Tetney Marshes RSPB, Lincolnshire England
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2017-06-26 Crocodile Island, Luxor, Luxor Governorate Egypten
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2015-06-09 Pagham Harbour, West Sussex England
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2015-04-25 Meare Heath, Shapwick Heath NNR, Somerset England
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-06-17 Titchwell RSPB, Norfolk England
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-26 Nosterfield LNR, North Yorkshire England
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-23 Sammy's Point, Spurn, East Yorkshire England
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2012-08-08 Newbiggin, Northumberland England
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-10-27 Scarborough, North Yorkshire England
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2010-08-08 Chainbridge Scrape, Lound GPs, Nottinghamshire England
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2016-08-04 Black Hole Marsh, Seaton, Devon England
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2011-08-06 Snettisham RSPB, Norfolk England
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-08-18 Titchwell RSPB, Norfolk England
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2011-08-04 Marston SW, Lincolnshire England
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2010-08-09 Blacktoft Sands RSPB, East Yorkshire England
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2011-12-30 Cley Marshes NWT, Norfolk England
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2015-11-10 Creswell Pond NWT, Northumberland England
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2013-09-15 Kilnsea, East Yorkshire England
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2014-05-20 Covenham Reservoir, Lincolnshire England
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-09-23 Vange Marshes RSPB, Essex England
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-05-18 Coombe Hill Meadows, Gloucestershire England
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-09-15 King's Mill Reservoir, Nottinghamshire England
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-11-30 Chew Valley Lake, Somerset England
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2014-07-17 Frampton Marsh RSPB, Lincolnshire England
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-07-31 Blacktoft Sands RSPB, East Yorkshire England
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2015-04-11 Titchfield Haven, Hampshire England
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2017-06-23 Hamata, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2009-08-09 Frampton Marsh RSPB, Lincolnshire England
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-11 Frampton Marsh RSPB, Lincolnshire England
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-05 Hurworth Burn Reservoir, Co Durham England
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-16 Patrington Haven, East Yorkshire England
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-09-18 Leadenham Tip, Lincolnshire England
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2014-03-16 Cardiff Heliport, Glamorgan Wales
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2014-06-01 Bowling Green Marshes RSPB, Devon England
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2014-02-04 New Brighton, Cheshire England
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2018-01-14 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2017-06-22 El Gouna, Hurghada, Red Sea Governorate Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2017-06-22 El Gouna, Hurghada, Red Sea Governorate Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2012-02-12 Sands Lane GPs, West Yorkshire England
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Donna Nook, Lincolnshire England
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2011-12-28 Netherfield Lagoons, Nottinghamshire England
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-12-28 Netherfield Lagoons, Nottinghamshire England
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2018-01-13 Sulaibikhat Bay, Al Asimah Governorate Kuwait
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-07-26 Chelford GPs, Cheshire England
325 X * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) 2016-08-27 Littor Strand, Co Kerry Irland
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2017-06-21 Ras Sudr, South Sinai Governorate Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2017-06-21 Ras Sudr, South Sinai Governorate Egypten
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2017-06-11 Church Norton, West Sussex England
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2017-06-21 Ras Sudr, South Sinai Governorate Egypten
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2013-07-23 Farne Islands, Northumberland England
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2012-08-08 Sandhaven Beach, South Shields, Co Durham England
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2017-06-22 Coral Sun Beach, Safaga, Red Sea Governorate Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-09 Saltholme RSPB, Co Durham England
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-09-06 Attenborough NR, Nottinghamshire England
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-08 The Minch Skotland
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-09-23 Spurn, East Yorkshire England
351 X Søkonge (Alle alle) 2015-02-03 Cheswick Beach, Northumberland England
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2013-12-27 Portland Harbour, Dorset England
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2014-11-24 St Mount's Bay, Penzance, Cornwall England
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-12-27 Brixham Harbour, Devon England
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2016-08-12 Scilly pelagic England
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2015-07-10 Whitburn CP, Co Durham England
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2013-10-14 Rutland Water, Leicestershire & Rutland England
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2014-08-11 Porthgwarra, Cornwall England
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-10-30 Porthgwarra, Cornwall England
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2014-08-11 Porthgwarra, Cornwall England
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2013-10-30 Porthgwarra, Cornwall England
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2017-06-26 Airport Bay, Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-05-14 Nether Heydon, Northamptonshire England
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-04-24 Standlake, Oxfordshire England
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2017-06-21 Ras Sudr, South Sinai Governorate Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2018-06-02 Bald Ibis BPA, Birecik, Sanliurfa Province Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2010-10-23 Llyn Traffwll, Angelsey Wales
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-01-10 Attenborough NR, Nottinghamshire England
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-04-09 Carlton Marshes, Suffolk England
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2013-06-02 Ham Wall RSPB, Somerset England
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2017-06-24 Wadi Lahami, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2013-07-31 Thornton Reservoir, Leicestershire & Rutland England
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2018-04-29 Llan-mill, Pembrokeshire Wales
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2017-06-20 Abbassia, Ash Sharqia Governorate Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-10-29 Attenborough NR, Nottinghamshire England
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2011-08-21 Eyebrook Reservoir, Leicestershire & Rutland England
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2015-04-17 Bryher, Scilly England
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2016-04-24 South Huish Marsh, Devon England
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2017-06-22 Port Ghalib, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2017-06-26 Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2016-05-10 Polgigga, Cornwall England
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2020-02-07 Bolonia, Andalucia Spanien
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2018-06-23 Embalse de Cuber, Mallorca, Balearic Islands Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2017-06-24 Shalateen, Red Sea Governorate Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2014-06-01 Morden Bog NNR, Dorset England
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2018-01-13 Kuwait University, Al Asimah Governorate Kuwait
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2018-01-13 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Haweswater, Cumbria England
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2018-01-15 Mutla'a Ranch, Jahra Governorate Kuwait
501 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2010-12-30 Thornham Harbour, Norfolk England
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2012-10-04 Firsby Reservoir, South Yorkshire England
508 X Hedehøg (Circus pygargus) Digby Fen, Lincolnshire England
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2017-06-25 Aswan, Aswan Governorate Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-12-18 Gedling Pit Top, Nottinghamshire England
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2017-10-03 Ryhope, Co Durham England
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2016-04-23 Tresco, Scilly England
525 Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2019-02-23 Tumblin, Mainland, Shetland Skotland
537 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-12-31 Lower Mickletown, West Yorkshire England
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 2016-01-03 Wall Heath, West Midlands England
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2018-01-14 Sulaybiya Pivot Fields (North), Jahra Governorate Kuwait
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2020-03-05 La Minilla, Gran Canaria, Canary Islands Spanien
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2012-06-02 Aldborough, East Yorkshire England
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2017-06-20 Abassa Fishponds, Ash Sharqia Governorate Egypten
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2017-06-20 Abbassia, Ash Sharqia Governorate Egypten
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
555 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-21 Glandford, Norfolk England
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-09-15 Heanor, Derbyshire England
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2017-04-28 Zorgpark Voorburg, Vught, Noord-Brabant Holland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-05-22 Wollaton Park, Nottinghamshire England
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2019-03-22 Tamentout Forest, Jijel Province Algeriet
570 Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-06-22 Breaston, Derbyshire England
575 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2017-07-07 Polgigga, Cornwall England
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2018-06-23 Embalse de Cuber, Mallorca, Balearic Islands Spanien
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2017-06-23 Wadi Lahami, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2017-06-26 Luxor-Aswan road, Qena Governorate Egypten
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2016-03-28 Loch Grogarry, North Uist, Outer Hebrides Skotland
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2017-04-27 Vondelpark, Amsterdam, Noord-Holland Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 X * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) 2015-09-22 Dungeness NNR, Kent England
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 X * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus) 2016-09-30 Eoligarry, Barra, Outer Hebrides Skotland
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-21 Cromer, Norfolk England
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2015-10-16 South Huish Marsh, Devon England
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-11-30 Upper Longdon, Staffordshire England
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-05-29 Hummersea, North Yorkshire England
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2014-09-23 Kilnsea, East Yorkshire England
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2019-10-12 Easington, East Yorkshire England
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 2009-05-29 Lakenheath Fen RSPB, Suffolk England
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2019-05-01 Vale de Boi, Algarve Portugal
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Warton Crag, Lancashire England
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2017-06-21 Sinai Checkpoint, Sinai Governorate Egypten
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
634 X Ravn (Corvus corax)
635 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-12-20 Compton Acres, Nottinghamshire England
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2017-10-04 Castella Down, St. Agnes, Scilly England
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2018-01-13 KISR, Kuwait University, Al Asimah Governorate Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2018-06-02 Durnalik, Gaziantep Province Tyrkiet
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-04-02 Stodmarsh NNR, Kent England
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2017-06-24 Hamira, Shalateen, Red Sea Governorate Egypten
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2017-06-22 Hamata, Marsa Alam, Red Sea Governorate Egypten
655 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) Budby Common NNR, Nottinghamshire England
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2018-01-14 Sulaybiya Pivot Fields (North), Jahra Governorate Kuwait
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2018-06-24 Vilafranca de Bonany, Mallorca, Balearic Islands Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2015-10-28 Airfield, St Mary's, Scilly England
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2018-06-03 Egribayat, Konya Province Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2018-01-13 KISR, Kuwait University, Al Asimah Governorate Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2018-01-15 Green Island, Hawalli Governorate Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2018-06-02 Birecik, Sanliurfa Province Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2015-11-09 Chesterfield Parish Church, Derbyshire England
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2017-06-25 Old Aswan Dam, Aswan, Aswan Governorate Egypten
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2010-05-03 Ferry Meadows CP, Cambridgeshire England
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2016-09-07 Porth Hellick, St Mary's, Scilly England
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-09 Beacon Hill CP, Leicestershire England
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-07-04 Arnfield Reservior, Derbyshire England
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2018-06-04 Cemerler, Antalya Province Tyrkiet
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2013-12-11 Kelmarsh Hall, Northamptonshire England
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-10-08 Portland Bird Obs, Dorset England
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2013-10-14 Orford, Suffolk England
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2014-10-12 Donna Nook, Lincolnshire England
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-22 Spurn, East Yorkshire England
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2018-01-14 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2010-06-06 Potteric Carr, South Yorkshire England
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2014-10-31 Hunley GC, Brotton, North Yorkshire England
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2016-05-15 Baltasound, Unst, Shetland Skotland
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-18 St. Aldhelm's Head, Dorset England
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-13 Turton GC, Lancashire England
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-10-12 Donna Nook, Lincolnshire England
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2010-05-13 Straws Bridge LNR, Derbyshire England
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2017-06-20 Abassa Fishponds, Ash Sharqia Governorate Egypten
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2018-01-14 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2019-09-09 Kilnsea, East Yorkshire England
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Bellmoor Pit, Lound GPs, Nottinghamshire England
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2017-06-21 Abassa Fishponds, Ash Sharqia Governorate Egypten
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2018-06-04 Cemerler, Antalya Province Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2013-06-21 Tiln Wood, Lound GPs, Nottinghamshire England
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-08-17 Spurn, East Yorkshire England
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2017-09-18 Burnham Overy Dunes, Norfol England
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2016-09-17 Sumburgh Hotel, Mainland, Shetland Skotland
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-26 Lakenheath Fen RSPB, Suffolk England
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2017-06-20 Sandafa, Bani Mazar, Menia Governorate Egypten
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2019-03-24 Oued Tamanrasset, Tamanrasset Province Algeriet
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2018-06-02 Birecik GPs, Gaziantep Province Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2018-01-13 Al Jahra Pools NR, Jahra Governorate Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-09-16 Holme NWT, Norfolk England
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2013-11-17 St Brides, Pembrokeshire Wales
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2018-06-02 Durnalik, Gaziantep Province Tyrkiet
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2018-01-13 Kuwait University, Al Asimah Governorate Kuwait
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2010-05-01 Kelling Heath, Norfolk England
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2018-06-25 Talaia d'Albercutx, Mallorca, Balearic Islands Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2019-03-23 El Achir-El Mhir road, Bordj Bou Arréridj Province Algeriet
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2014-06-08 Burnham Overy Staithe, Norfolk England
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2013-04-21 Gibraltar Point, Lincolnshire England
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2015-05-10 Blakeney Point, Norfolk England
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-05-16 Land's End, Cornwall England
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2018-06-04 Cemerler, Antalya Province Tyrkiet
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-10-28 Kilnsea, East Yorkshire England
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-03-22 Bouafroune Forest, Djimla, Jijel Province Algeriet
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2018-06-04 Cemerler, Antalya Province Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2018-06-02 Durnalik, Gaziantep Province Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
798 Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-03-21 Jardin d'Essai du Hamma, Algiers, Algiers Province Algeriet
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2018-01-13 Al Jahra Farms, Jahra Governorate Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2018-01-13 KISR, Kuwait University, Al Asimah Governorate Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2013-06-22 Wells-next-to-the-Sea, Norfolk England
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2016-10-05 Holy Island, Northumberland England
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2013-10-30 Porthgwarra, Cornwall England
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-05-03 Holme Dunes NWT, Norfolk England
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-12-29 St Asaph, Denbighshire Wales
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2016-12-05 Beeley, Derbyshire England
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2017-06-27 Airport Bay, Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2018-06-23 Embalse de Cuber, Mallorca, Balearic Islands Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-02 Samphire Hoe CP, Kent England
844 Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2011-05-25 Whisby NP, Lincolnshire England
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2018-06-02 Durnalik, Gaziantep Province Tyrkiet
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-02-10 Marshfield, Gloucestershire England
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-05-21 Warham Greens, Norfolk England
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Larkhill Retirement Complex, Clifton, Notts England
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2019-03-22 Elsalam, Mila Province Algeriet
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2017-04-11 St. Martin's, Isles of Scilly England
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2009-12-20 Bevercotes Wood, Nottinghamshire England
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2014-11-25 Seaton Snook, Co Durham England
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-30 Titterstone Clee Hill, Shropshire England
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2015-06-13 Acres Down, New Forest, Hamshire England
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2013-11-10 Collingham Pits, Nottinghamshire England
880 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2017-06-26 Airport Bay, Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2018-01-14 Jal Al Zor, Jahra Governorate Kuwait
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2018-01-15 Doha Spit, Jahra Governorate Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2017-06-25 Tut Amon Fishponds, Aswan, Aswan Governorate Egypten
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2018-06-02 Durnalik, Gaziantep Province England
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2018-01-14 Green Island, Hawalli Governorate Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2019-05-02 São Lourenço, Algarve Portugal
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2017-06-21 Abbassia, Ash Sharqia Governorate Egypten
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 X * Amarant (Lagonosticta senegala) 2019-03-24 Hotel Bois Petrifie, Tamanrasset, Taman' Province Algeriet
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 X * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans) 2019-03-24 Oued Tamanrasset, Tamanrasset Province Algeriet
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2017-06-26 Crocodile Island, Luxor, Luxor Governorate Egypten
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-10 Mossy Hill, Scousburgh, Mainland, Shetland Skotland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2016-10-15 Peninnis Farm, St. Mary's, Scilly England
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-13 Lynemouth Flash, Northumberland England
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2017-06-26 Airport Bay, Abu Simbel, Aswan Governorate Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2008-10-12 Annesley Pit Top, Nottinghamshire England
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2014-12-23 Thomas Maddison Ln, Pugney's CP, West Yorkshire England
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2011-05-25 Tetney Marshes RSPB, Lincolnshire England
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Budby Common NNR, Nottinghamshire England
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2011-10-27 Filey CP, East Yorkshire England
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-05-04 Ludworth Moor, Chisworth, Derbyshire England
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2012-12-23 Queen Mother Reservoir, Berkshire England
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2020-03-08 Las Lajas, Tenerife, Canary Islands Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Rufford CP, Nottinghamshire England
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2016-05-27 Druridge Pools, Northumberland England
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-12-18 Gedling Pit Top, Nottinghamshire England
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-12-30 Titchwell RSPB, Norfolk England
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-14 Shoeburyness, Essex England
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-17 Broomhead Reservoir, South Yorkshire England
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2018-06-03 Demirkazik Tepe, Nigde Province Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-11-24 Flamborough Head, East Yorkshire England
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Cley Marshes NWT, Norfolk England
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Cley Marshes NWT, Norfolk England
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2017-01-02 Venus Pool NR, Shropshire England
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2018-06-02 Durnalik, Gaziantep Province Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2015-09-11 Spurn, East Yorkshire England
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2018-06-04 Cemerler, Antalya Province Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) Prawle Point, Devon England
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2019-03-24 Hotel Bois Petrifie, Tamanrasset, Taman' Province Algeriet
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-02-16 Forest Farm CP, Glamorgan Wales
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2017-09-30 Melby, Mainland, Shetland Skotland
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2017-09-21 Housay, Out Skerries, Shetland Skotland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2018-06-02 Altinova, Sanliurfa Province Tyrkiet
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2016-10-10 Gunnista, Bressay, Shetland England
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 X * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) 2017-04-30 Garso, North Ronaldsay, Orkney Skotland
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2017-09-08 Eoligarry, Barra, Outer Hebrides Skotland
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2014-02-11 Shincliffe, Durham, Co Durham England
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2015-10-14 Port Nis, Lewis, Outer Hebrides Skotland
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-08 Eriskay, Barra, Outer Hebrides Skotland
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2019-10-16 Higher Town, St Martin's, Scilly England
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer