VP Artsliste

VP Artsliste

Richard William Prior

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Richard William Priors kryds

Dette er Richard William Priors VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Frankrig
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Storbritannien
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Storbritannien
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) Storbritannien
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2019-09-18 Arevik National Park, Syunik Province Armenien
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) Cypern
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) Storbritannien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Storbritannien
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Storbritannien
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Storbritannien
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) Wolferton Norfolk Storbritannien
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) Storbritannien
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Hampshire Storbritannien
32 X Canadagås (Branta canadensis) Storbritannien
33 X Bramgås (Branta leucopsis) Storbritannien
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) Storbritannien
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Storbritannien
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Storbritannien
42 X Blisgås (Anser albifrons) Storbritannien
43 X Dværggås (Anser erythropus) Slimbridge Storbritannien
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) Storbritannien
45 X Knopsvane (Cygnus olor) Frankrig
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1965-01-01 Durleigh Reservoir, Somerset Storbritannien
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Storbritannien
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Schweiz
51 X Gravand (Tadorna tadorna) Storbritannien
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) Schweiz
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) Storbritannien
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) Storbritannien
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) Angmering, Sussex coast Storbritannien
61 X Skeand (Spatula clypeata) Storbritannien
62 X Knarand (Mareca strepera) Storbritannien
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) Storbritannien
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Elmley RSPB, Kent Storbritannien
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) Storbritannien
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) Tresco, Scillies Storbritannien
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) Storbritannien
71 X Krikand (Anas crecca) Storbritannien
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Elmley RSPB, Kent Storbritannien
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Syrien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) Italien
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1996-12-01 Dungeness, Kent Storbritannien
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) Storbritannien
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Kent Storbritannien
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Bedfordshire Storbritannien
81 X Troldand (Aythya fuligula) Storbritannien
82 X Bjergand (Aythya marila) Storbritannien
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) Ouse Washes RSPB Storbritannien
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Wells, Norfolk Storbritannien
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) Storbritannien
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Storbritannien
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) Storbritannien
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) Storbritannien
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) Storbritannien
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Storbritannien
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Storbritannien
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Storbritannien
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Storbritannien
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Storbritannien
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2011-03-22 Dead Sea Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) Frankrig
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) Storbritannien
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Tenerife, Canary is. Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) Spanien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) Jordan
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) Shoreham, West Sussex Storbritannien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) Storbritannien
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel
143 X Klippedue (Columba livia) North Cyprus Cypern
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) Storbritannien
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) Storbritannien
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) La Gomera, canary Is. Spanien
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) Storbritannien
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Storbritannien
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1970-01-01 Istanbul Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1994-01-01 Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Storbritannien
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) Libanon
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) Bough Beech, Kent Storbritannien
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Stodmarsh, Kent Storbritannien
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Farlington Marshes, Hampshire Storbritannien
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Syrien
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Storbritannien
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra) Storbritannien
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) Syrien
182 X Trane (Grus grus) Libanon
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Storbritannien
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1987-02-18 Kenfig pool, Wales. Storbritannien
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Storbritannien
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Storbritannien
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Storbritannien
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Storbritannien
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) Storbritannien
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Storbritannien
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Storbritannien
198 X Vibe (Vanellus vanellus) Storbritannien
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) Shoreham, Sussex Storbritannien
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Storbritannien
206 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Church Norton Storbritannien
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Storbritannien
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Storbritannien
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-08-15 Dawlish Warren Storbritannien
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Storbritannien
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Frankrig
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Pagham and Pennington (2 different races) Storbritannien
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Storbritannien
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) Storbritannien
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) St Mary's Scillies Storbritannien
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) Storbritannien
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Storbritannien
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Storbritannien
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) Storbritannien
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Storbritannien
236 X Brushane (Calidris pugnax) Storbritannien
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) Libanon
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Storbritannien
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Storbritannien
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) Storbritannien
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Storbritannien
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Storbritannien
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) Drift Reservoir Cornwall Storbritannien
248 X Dværgryle (Calidris minuta) Storbritannien
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Sidlesham Ferry Storbritannien
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Sidlesham Ferry Storbritannien
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) St Mary's Scillies Storbritannien
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) Sidlesham Ferry Storbritannien
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Storbritannien
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Sidlesham Ferry Storbritannien
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Storbritannien
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) St Mary's Scillies Storbritannien
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) Libanon
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Storbritannien
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Sidlesham Ferry Storbritannien
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Storbritannien
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1965-01-01 Durleigh Reservoir, Somerset Storbritannien
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Storbritannien
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Fen Drayton GP,Cambs Storbritannien
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) Storbritannien
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) Lancashire Storbritannien
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) Storbritannien
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) Sidlesham Ferry Storbritannien
278 X Tinksmed (Tringa glareola) Storbritannien
279 X Sortklire (Tringa erythropus) Storbritannien
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) Storbritannien
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) Libanon
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Frankrig
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Libanon
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) Storbritannien
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1999-01-01 Aldburgh,Suffolk Storbritannien
291 X Sabinemåge (Xema sabini) Wells next the sea, Norfolk Storbritannien
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Frankrig
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Pagham Lagoon Storbritannien
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Storbritannien
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Storbritannien
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Scarborough Storbritannien
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Stewartby Lake, Beds Storbritannien
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) near Kenfig,Glamorgan Storbritannien
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Tarifa Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Storbritannien
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Libanon
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) Storbritannien
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Gosport Storbritannien
310 X Svartbag (Larus marinus) Storbritannien
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Cley, Norfolk Storbritannien
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Storbritannien
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) Storbritannien
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Frankrig
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Frankrig
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) Libanon
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) Storbritannien
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Frankrig
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Storbritannien
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Storbritannien
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) Storbritannien
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) Storbritannien
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) Storbritannien
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) Storbritannien
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Frankrig
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Ivy Lake,Chichester Storbritannien
345 X Sortterne (Chlidonias niger) Storbritannien
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) Storbritannien
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Storbritannien
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Storbritannien
350 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle) Storbritannien
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) Storbritannien
354 X Alk (Alca torda) Storbritannien
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) Storbritannien
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) Storbritannien
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Selsey Bill Storbritannien
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Selsey Bill Storbritannien
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) Selsey Bill Storbritannien
370 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Storbritannien
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Selsey Bill Storbritannien
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Storbritannien
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Frankrig
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Storbritannien
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) Storbritannien
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Storbritannien
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Frankrig
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Storbritannien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) Storbritannien
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Storbritannien
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) Selsey Bill Storbritannien
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Italien
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Storbritannien
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Storbritannien
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Storbritannien
439 X Skestork (Platalea leucorodia) Storbritannien
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Storbritannien
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) Libanon
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) Storbritannien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Storbritannien
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Storbritannien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) Storbritannien
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) Storbritannien
468 X Revhejre (Egretta gularis) Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Spanien
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) Schweiz
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Storbritannien
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Libanon
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Libanon
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Mallorca Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skotland
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) Libanon
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Storbritannien
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) Storbritannien
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Bough Beech, Kent Storbritannien
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Ashdown Forest, Sussex Storbritannien
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) North Cyprus Cypern
508 X Hedehøg (Circus pygargus) Frankrig
509 X Rød Glente (Milvus milvus) Rheidol Valley Wales
510 X Sort Glente (Milvus migrans) Frankrig
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Gairloch Skotland
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Elmley RSPB, Kent Storbritannien
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) Bulgarien
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) Storbritannien
520 X Slørugle (Tyto alba) Storbritannien
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1994-01-01 Israel
522 X Dværghornugle (Otus scops) Frankrig
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2012-01-01 North Uist Storbritannien
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Libanon
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2011-03-24 Yotvata Israel
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) Storbritannien
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frankrig
535 X Kirkeugle (Athene noctua) Storbritannien
536 X Perleugle (Aegolius funereus) Heard only Frankrig
537 X Skovhornugle (Asio otus) Frankrig
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) Storbritannien
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) Frankrig
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) Frankrig
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Libanon
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) Storbritannien
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) North Cyprus Cypern
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1994-01-01 Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2018-01-01 Armash Ponds Armenien
555 X Biæder (Merops apiaster) Frankrig
556 X Vendehals (Jynx torquilla) Storbritannien
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Frankrig
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Storbritannien
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Libanon
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Storbritannien
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1997-01-01 Pamporovo Bulgarien
567 X Grønspætte (Picus viridis) Storbritannien
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) Varna Bulgarien
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Storbritannien
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) near Hastings, sussex Storbritannien
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) Storbritannien
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Storbritannien
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel
581 X Slagfalk (Falco cherrug) Israel
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Aviemore Skotland
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2011-03-22 Eilat Israel
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) Storbritannien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Frankrig
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1994-11-01 Israel
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2018-11-21 Grandson,Vaud Schweiz
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-01-01 Bulgarien
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Frankrig
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1980-05-01 Mallorca Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) North Cyprus Cypern
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Scilly Isles Storbritannien
615 X Pirol (Oriolus oriolus) Frankrig
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) Storbritannien
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien
621 X Husskade (Pica pica) Storbritannien
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1997-01-01 Pamporovo Bulgarien
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Irland
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien
626 X Allike (Coloeus monedula) Storbritannien
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1994-01-01 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) Storbritannien
630 X Sortkrage (Corvus corone) Storbritannien
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1965-08-01 Scottish Highlands Storbritannien
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1994-01-01 Madaba Israel
634 X Ravn (Corvus corax) Storbritannien
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1994-01-01 Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Storbritannien
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) Storbritannien
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Frankrig
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1997-01-01 Bulgarien
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) Storbritannien
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) Storbritannien
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Tenerife, Canary Is. Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Storbritannien
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) Storbritannien
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Farlington Marshes, Hants Storbritannien
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Storbritannien
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1994-01-01 Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Israel
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1994-01-01 Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1994-01-01 Israel
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) Storbritannien
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) Storbritannien
663 X Theklalærke (Galerida theklae) Mallorca Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) Spanien
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Storbritannien
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1994-01-01 Israel
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-01-01 Israel
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) North Cyprus Cypern
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Israel
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-20 Anglesey, Wales Storbritannien
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1994-01-01 Israel
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2018-05-19 Armash ponds Armenien
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Deir es Zoor Syrien
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marrakech Marokko
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) Storbritannien
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) Storbritannien
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Frankrig
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1994-01-01 Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) Storbritannien
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) Storbritannien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Storbritannien
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Storbritannien
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Cornwall Storbritannien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) North Cyprus Cypern
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) Brighton Storbritannien
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Scilly Isles Storbritannien
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Old Fall Plantation, Flamborough Storbritannien
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) East Sussex Storbritannien
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Taunton, Somerset Storbritannien
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Storbritannien
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2018-05-01 Lake Sevan shore Armenien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Tenerife, Canary Is. Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Storbritannien
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Portland Storbritannien
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2018-05-01 Armenien
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Bempton Cliffs RSPB, E.Yorks Storbritannien
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Camargue Frankrig
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Camargue Frankrig
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Church Norton, Sussex Storbritannien
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Storbritannien
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Scilly Isles Storbritannien
734 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Storbritannien
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1994-11-01 Negev Israel
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) Sidlesham Ferry, Sussex Storbritannien
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) North Cyprus Cypern
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2005-04-01 Anti-Lebanon range Libanon
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) West Bekaa Libanon
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig
745 X Gulbug (Hippolais icterina) Salthouse, Norfolk Storbritannien
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Storbritannien
750 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) Storbritannien
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1994-11-01 Israel
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2010-04-09 Mhemedieh Syrien
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) Storbritannien
762 X Havesanger (Sylvia borin) Storbritannien
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) Selsey Bill Storbritannien
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) Storbritannien
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2004-03-01 Libanon
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1994-11-01 Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) South Landing, Flamborough, E.Yorks Storbritannien
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis) Storbritannien
772 X Provencesanger (Curruca undata) Storbritannien
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 1980-05-01 Mallorca Spanien
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) Camargue Frankrig
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Pagham Harbour Sussex Storbritannien
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1974-07-01 Corsica Frankrig
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2010-04-07 Palmyra Syrien
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2005-03-01 Libanon
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) North Cyprus Cypern
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Storbritannien
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) Storbritannien
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Storbritannien
791 X Spætmejse (Sitta europaea) Storbritannien
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2004-03-01 Libanon
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2018-05-01 Armenien
798 X Murløber (Tichodroma muraria) Fuenté De Spanien
799 X Træløber (Certhia familiaris) Storbritannien
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Frankrig
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 1994-01-01 Israel
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) Scilly Isles Storbritannien
810 X Stær (Sturnus vulgaris) Storbritannien
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1994-01-01 Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2002-10-01 Scilly Isles Storbritannien
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Storbritannien
823 X Solsort (Turdus merula) Storbritannien
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Maidenhead Storbritannien
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1990-03-02 Woodford Green Storbritannien
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) Storbritannien
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) Storbritannien
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Storbritannien
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Storbritannien
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-01 Cornwall Storbritannien
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Libanon
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1962-06-01 Durleigh Reservoir, Somerset Storbritannien
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) Storbritannien
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) Israel
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) Libanon
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Frankrig
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) Libanon
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Storbritannien
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) North Cyprus Cypern
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2005-04-01 Libanon
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Scilly Isles Storbritannien
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Storbritannien
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1961-01-01 Durleigh Reservoir, Somerset Storbritannien
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Near Marrakech Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) Libanon
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) Frankrig
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Storbritannien
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Storbritannien
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Filey, Yorks Storbritannien
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Storbritannien
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Selsey Bill Storbritannien
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1994-11-22 Israel
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) North Cyprus Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Scilly Isles Storbritannien
880 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2019-09-18 Meghri Town Wadi, Syunik Province Armenien
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) Storbritannien
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) Storbritannien
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1994-01-01 Israel
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1994-01-01 Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus) Storbritannien
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2005-04-01 Libanon
906 X Stenspurv (Petronia petronia) Frankrig
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) Fuenté De Spanien
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2019-09-14 Mt Aragats Summit Road Armenien
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) Storbritannien
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Storbritannien
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) Farlington Marshes, Hants Storbritannien
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Storbritannien
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Storbritannien
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) Scilly Isles Storbritannien
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Notts. Storbritannien
937 X Markpiber (Anthus campestris) Frankrig
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) Libanon
939 X Engpiber (Anthus pratensis) Storbritannien
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Storbritannien
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Israel
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) Scilly Isles Storbritannien
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Storbritannien
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) Storbritannien
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Tenerife, Canary is. Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Storbritannien
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Storbritannien
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Storbritannien
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Storbritannien
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-03-01 Libanon
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Ras Baalbek semi-desert Libanon
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Selsey Bill Storbritannien
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2006-01-01 Petra Jordan
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) Storbritannien
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2005-01-01 Jordan
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Storbritannien
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) Storbritannien
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) South Landing, Flamborough, E.Yorks Storbritannien
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Storbritannien
972 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Speyside, Scotland Storbritannien
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Storbritannien
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) New Fancy Viewpoint, Glos. Storbritannien
977 X Stillits (Carduelis carduelis) Storbritannien
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2018-05-01 Novorank Armenien
981 X Gulirisk (Serinus serinus) Frankrig
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2004-03-01 Aanjar Libanon
983 Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus) Storbritannien
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Storbritannien
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Storbritannien
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) Storbritannien
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Storbritannien
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Dagenham Chase, Essex Storbritannien
990 X Klippeværling (Emberiza cia) Spanien
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2018-05-19 Vedi gorge Armenien
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1994-11-01 Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) Scilly Isles Storbritannien
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2005-03-01 Libanon
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) Frankrig
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2014-12-01 Marrakech Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) Scilly Isles Storbritannien
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) Scilly Isles Storbritannien
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Scilly Isles Storbritannien
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) Harty Ferry, Kent Storbritannien
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Storbritannien
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1990-02-01 Church Crookham, Hampshire Storbritannien
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2002-11-15 Hengistbury Head, Dorset Storbritannien
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-06 Headington, Oxford Storbritannien
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1996-10-01 Scilly Isles Storbritannien
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer