VP Artsliste

VP Artsliste

Stanislaw Czyz

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stanislaw Czyzs kryds

Dette er Stanislaw Czyzs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2015-02-20 Sao Tiago: Ribeira Seca Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2014-07-16 Oldenico Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1982-08-02 Białowieża Forest; "Żebra Żubr Polen
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2013-09-01 Hala Rysianka, Beskid Żywiecki Mts. Polen
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1988-03-28 Brzozowa: Zwlecza Polen
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2013-04-05 Stepantsminda: Kuro Mts. Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2000-06-27 Varanger Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2011-08-05 Korowinskaja Guba: Kostianoj Nos Rusland (indenfor VP)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2013-04-05 Stepantsminda: Kuro Mts. Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2014-05-21 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2017-04-23 Paklenica, Starigrad Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1998-05-19 Beydaglari Coastal N.P Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2013-07-21 Canary Is.; Lanzarote, Costa Tequise Golf Club Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2004-05-16 Cap de Creus Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2014-05-22 near Ugurcuk Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2014-04-09 Wadi Mishmar Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2014-05-22 Birecik: north gravel pit Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1980-05-08 Częstochowa, Bór Wypalanki Polen
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1982-07-03 Biskupice, Olsztyn Polen
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2014-08-15 Skastice Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1980-05-14 Kępno Polen
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1990-11-14 Westerhever: Wattenmeer Tyskland
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2006-11-19 Słońsk, ujście Warty Polen
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1990-08-20 Kivik Sverige
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1990-11-14 Westerhever: Wattenmeer Tyskland
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2015-12-11 Wanssum, Groote Molenbeek Holland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) 1988-03-28 Marianów: fish ponds Polen
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1989-10-28 Polen
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-11-11 Stawy Milickie: kompleks Jamnik Polen
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1989-10-28 Słońsk, ujście Warty Polen
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1989-10-28 Słońsk, ujście Warty Polen
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-11-11 Stawy Milickie: kompleks Jamnik Polen
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2015-12-11 Renkum Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1977-06-13 Wigry Lake Polen
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1999-03-14 Okołowice: fish-ponds Polen
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1988-01-29 Puck Polen
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-06-27 Roszków Polen
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1984-03-11 Łączany: Wisła Polen
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1998-05-16 Kavak Deresi; Canakkale province Tyrkiet
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2006-03-06 Kraków, Vistula river Polen
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2021-01-11 Stawy Milickie; staw "Jamnik" Polen
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1982-03-27 Zloty Potok Polen
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2015-02-22 Boavista: Estaleiro Bucan Kap Verde
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1989-09-30 Poraj Reservoir Polen
62 X Knarand (Mareca strepera) 1988-04-21 Sobieszewska Is., "Ptasi Raj" N.R Polen
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1988-04-21 Sobieszewska Is., "Ptasi Raj" N.R Polen
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2014-01-04 Leidschendam-Vogelplas Starrevaart Holland
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1980-06-08 Wąsosz Górny,Popów Polen
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2016-11-24 Dagshög, Skåne Sverige
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1984-03-11 Łączany: Wisła Polen
71 X Krikand (Anas crecca) 1982-03-27 Złoty Potok Polen
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2014-04-15 Głowaczewo near Kołobrzeg Polen
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2013-12-01 Lac Dayet Hachlat Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-03-08 Spytkowice fish ponds Polen
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-25 Teiceira, Praia da Vitoria Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1981-05-13 Ciasna-Bogdala, fish pond "Marian" Polen
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1984-04-07 Łebki: Liswarta river Polen
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-04-15 Olekszyn near Kiszkowo Polen
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1980-03-09 Zalesice: reservoir Polen
82 X Bjergand (Aythya marila) 1990-03-23 Sobieszewska Is., "Ptasi Raj" N.R Polen
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2015-02-01 Noordelijk Wiel Holland
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1989-01-23 Kraków, Vistula river Polen
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-06-25 Svalbard, Longyearbyen Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1988-01-31 Hel: port Polen
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2015-01-13 Hafnir: harbour Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-10-16 Corvo, new harbour Azorerne
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1990-03-23 Sobieszewska Is., "Ptasi Raj" N.R Polen
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-01-14 Orfirisey/Reykiavik Island
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-03-04 Stogi, Gda?sk Polen
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1988-01-30 Władysławowo: Baltic Sea Polen
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-03-17 Łukęcin Polen
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1988-01-30 Władysławowo: Baltic Sea Polen
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2014-01-01 Barendrecht-Gaatkensplas [ZH] Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1982-03-27 Złoty Potok Polen
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2015-01-14 Þingvallavatn/Sogid Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1984-03-11 Łączany: Wisła Polen
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2015-01-14 Hrauntúnstjörn Island
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1986-05-10 Przejęsław: Kwisa river Polen
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1988-01-29 Pucka Bay Polen
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2010-11-21 Dungeness England
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1998-05-25 Kulu: Düden Gölü, Konya province Tyrkiet
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2016-10-26 Corvo, near power station Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2004-05-17 Martorell area (gravel), near Barcelona Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1993-06-09 Dębowiec Polen
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2015-04-01 Rissani area Marokko
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2014-04-09 Ne'ot ha-Kikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1998-05-16 Kavak Deresi; Canakkale province Tyrkiet
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2015-02-20 Sao Tiago: Praia Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus) 1990-05-19 Częstochowa Polen
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2010-08-03 Madeira:Canico de Baixo Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2014-04-10 Ein Tamar area Israel
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2013-11-28 Safi Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2017-05-15 Castillo Monfrague Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1995-07-06 Nagyivan-Zam Ungarn
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2013-07-25 Canary Is.; Lanzarote, El Jable Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2014-04-11 Nitsana-Ezuz (6KM) Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2015-06-19 Urgaza area Rusland (indenfor VP)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1998-05-23 Sultan Marshes (Sultan Sazligi); Kayseri province Tyrkiet
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2016-10-10 Corvo, miraduro Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 1982-05-16 Odrzykoń near Częstochowa Polen
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2014-04-11 Nitsana:sewage (in flight) Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2013-12-03 Rissani ca.13 km W Marokko
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1998-05-24 Sultan Marshes (Sultan Sazligi); Kayseri province Tyrkiet
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2013-12-03 Rissani ca.13 km W Marokko
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2017-02-22 Eilat K19 Israel
143 X Klippedue (Columba livia) 1988-09-24 Ait Mizan valley Marokko
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1987-07-18 Kuńkowce Polen
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1980-05-14 Siemianice Polen
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2010-08-05 Madeira: Riberio Frio-Balcoes Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2017-05-09 La Palma, Canary Is. Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2012-07-17 Canary Is.: Gomera Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1982-06-30 Julianka Polen
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2013-04-08 Suchedniów Polen
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1976-04-26 Częstochowa Polen
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1998-05-22 Birecik Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2014-04-10 Yotvata Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1984-04-07 Mochała-Chwostek: Liswarta valley Polen
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1987-07-12 Wąsosz Górny,Popów, Warta valley Polen
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2012-08-30 Przeręb: fish ponds Polen
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-04-02 Zaouit Massa Marokko
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1996-06-22 Poraj Reservoir Polen
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2013-11-29 Sidi Boughaba Marokko
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2022-03-02 Flamingo Lake, Shirvan N.P. Aserbajdsjan
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 X * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) 2017-10-11 Corvo, middle fields (corn field) Azorerne
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1980-03-09 Zalesice: reservoir Polen
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2013-11-29 Sidi Boughaba Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 1980-03-09 Zalesice: reservoir Polen
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-10-22 Jarmshagen Hof 1; Wackerov Tyskland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2015-06-18 lake near Makan Rusland (indenfor VP)
182 X Trane (Grus grus) 1985-03-21 Walewice, Torzym Polen
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1981-08-02 Częstochowa-Stradom, Konopka river Polen
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2015-10-03 Sao Miguel: Lagoa dos Furnas Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1981-05-11 Odrzykoń near Częstochowa Polen
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1977-06-13 Wigry Lake Polen
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1989-10-15 Poraj Reservoir Polen
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1981-05-10 Odrzykoń near Częstochowa Polen
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1988-09-24 Agadir: Oued Souss Marokko
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1995-07-05 Sarud Ungarn
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1989-07-17 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-07-05 Balmazujavaros Ungarn
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1989-07-18 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1980-06-08 Wąsosz Górny,Popów Polen
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1998-05-17 Manyas Kuşgölü/Marmara Gölü Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2014-05-25 Cizre: Tigris river Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2012-09-11 Kazimierz Polen
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2009-06-06 Spytkowice fish ponds Polen
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1990-11-15 Westerhever: Wattenmeer Tyskland
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2013-07-14 Łaszka Polen
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2015-05-22 Polder Breebaart, Termunten Holland
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1988-10-23 Poraj Reservoir Polen
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1989-07-15 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2015-10-04 Teiceira: Cabo da Praia Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1981-05-10 Odrzykoń near Częstochowa Polen
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1998-05-16 Kavak Deresi; Canakkale province Tyrkiet
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2007-01-07 Synai;Taba: 10 km N of Nuweiba Egypten
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-01-19 Wissenkerke (Vlieteweg) Holland
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-06-24 Urho Kekkonen N.P Finland
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2016-10-15 Corvo, upper fields near mountain reservoir Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1989-07-15 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2014-10-01 Fajal, Horta:airport Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-29 Oudesluis Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1989-07-22 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1989-07-22 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1984-04-08 Panoszów: Liswarta valley Polen
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1989-07-22 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1989-07-20 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1987-09-12 Szczytniki: Vistula river Polen
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1989-07-22 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2015-09-08 Camperduin:Hondsbossche Zeewering Holland
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1989-07-16 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1989-07-17 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-24 Vejbystrand, Skåne Sverige
244 X Sandløber (Calidris alba) 1989-07-23 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1987-05-30 Cielętniki, fish-ponds Polen
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-01-05 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2012-10-09 Kock: fish-ponds Polen
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1989-07-17 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2015-10-04 Teiceira: Cabo da Praia Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2014-01-03 Vossemeer-Vossemeerdijk Holland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-10-03 Otmuchowski reservoir,Lgota Wielka Polen
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2002-09-30 Okołowice: fish-ponds Polen
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2015-10-06 Teiceira: Cabo da Praia Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2009-10-31 Przeręb: "Nad Rzeką" fish pond Polen
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2016-10-11 Corvo, caldeirao Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1988-06-18 Marianów Polen
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-12-12 Bytom-Karb Polen
260 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 2018-06-27 Yeletskiy Rusland (indenfor VP)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1993-05-15 Gugny: Biebrza valley Polen
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1982-06-01 Wąsosz Górny,Popów, Warta valley Polen
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2011-08-04 Petchora river: Bolszoj Gusiniec Rusland (indenfor VP)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-05 Geddal Enge Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1989-07-16 Sobieszewska Is., Vistula estuary, Świbno Polen
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-11-21 Pett Level, Col Body Memorial Lakes England
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1982-05-15 Warta valley, Mirów-Mstów Polen
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-02-01 Medemblik Holland
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1983-04-17 Lisów: reservoir Polen
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2013-10-30 Wielikąt, fish ponds Polen
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-10 Sao Miguel: Ponta Delgada Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus) 1982-06-18 Odrzykoń near Częstochowa Polen
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1997-08-19 Istria, Lacul Sinoe Rumænien
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1983-04-24 Ciasna: fish-ponds Polen
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1989-09-10 Poraj Reservoir Polen
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1987-09-12 Szczytniki: Vistula river Polen
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-27 Smedsgård Sverige
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2018-12-09 Sulaibikhat Bay Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2013-07-25 Canary Is.; Lanzarote, El Jable Spanien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-07-06 Karcag area Ungarn
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2015-06-18 lake near Makan Rusland (indenfor VP)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 2000-06-26 Hamningberg-Vardo Norge
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-06-25 Svalbard, Longyearbyen Norge
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2015-08-11 Chiemsee: Hirschauer Bucht Tyskland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1998-05-25 Kulu: Düden Gölü, Konya province Tyrkiet
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1976-04-10 Częstochowa-Kucelin: reservoir Polen
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2014-12-12 Bisceglie, Adriatic coast Italien
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1989-07-22 Sobieszewska Is., Świbno, Vistula estuary Polen
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2012-04-17 Sobieszewska Is., Świbno Polen
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-04-26 Nowa Pasłęka, Vistula Lagoon Polen
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2004-05-19 Riumar, Delta del Ebro Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-05-03 Poraj Reservoir Polen
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1995-07-06 Hortobagy-Halasto Ungarn
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2009-04-11 Hurghada Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2009-04-11 Hurghada Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) 1984-03-11 Łączany: Wisła Polen
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2012-12-13 Ostróda: Drwęckie Lake Polen
310 X Svartbag (Larus marinus) 1988-01-29 Puck Polen
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2016-01-05 Castletownbere: harbour Irland
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2008-01-06 Hel: port Polen
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-18 Goczałkowicki Reservoir Polen
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1980-07-17 Ustka: harbour Polen
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2018-01-24 Pu?awy, Vistula river Polen
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2003-10-05 Poraj Reservoir Polen
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-10-21 Darłowo Polen
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2013-04-07 Jandara reservoir Georgien
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1988-01-30 Władysławowo: harbour Polen
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1997-08-20 Istria, Lacul Sinoe Rumænien
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1993-08-08 Poraj Reservoir Polen
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2019-04-21 Souq Sharq Kuwait
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2019-04-21 Souq Sharq Kuwait
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2015-03-28 La Sarga Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1989-07-22 Sobieszewska Is., Świbno, Vistula estuary Polen
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1988-04-23 Sobieszewska Is., "Ptasi Raj" N.R Polen
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2020-08-26 Graciosa, Ilheu da Praia Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2013-07-12 Mietkowski reservoir Polen
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1977-06-13 Wigry Lake Polen
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2019-04-21 Al-Kout Kuwait
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1992-06-06 Oulu Finland
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1994-06-19 Goczalkowicki Reservoir Polen
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1993-05-15 Biebrza valley Polen
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1981-05-13 Ciasna-Bogdala, fish ponds Polen
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-08-10 Scilly Is.: Celtic Sea England
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-08-04 Korowinskaja Guba: Kostianoj Nos Rusland (indenfor VP)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2000-06-26 Hamningberg-Vardo Norge
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-08-10 Korowinskaja Guba: Kostianoj Nos Rusland (indenfor VP)
351 X Søkonge (Alle alle) 2013-06-25 Svalbard, Longyearbyen Norge
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2000-06-29 Hornoya Is. Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 1992-06-01 Baltic Sea / Gotland Sverige
354 X Alk (Alca torda) 1992-06-01 Baltic Sea / Gotland Sverige
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1992-06-01 Baltic Sea / Gotland Sverige
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2000-06-29 Hornoya Is. Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2015-02-21 Sao Tiago: Praia cliffs Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1990-11-11 Poraj Reservoir Polen
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1987-11-11 Poraj Reservoir Polen
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2015-12-23 Silvaplana Lake Schweiz
369 X Islom (Gavia immer) 2000-06-26 Hamningberg: Barents See Norge
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-12-27 Goczalkowicki Reservoir Polen
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2013-08-11 Scilly Is.: Celtic Sea England
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2013-09-14 Canary Is.;Lanzarote Banco de la Concepcion Spanien
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2018-05-05 Sylt, Rantumbecken Tyskland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2013-08-10 Scilly Is.: Celtic Sea England
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2013-09-14 Canary Is.;Lanzarote Banco de la Concepcion Spanien
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2020-08-26 Graciosa, Bank of Fortune Azorerne
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2016-10-19 Flores-Corvo, pelagic trip Azorerne
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-06-25 Svalbard, Longyearbyen Norge
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-06-28 Madeira-Porto Santo: by ferry Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2013-09-14 Canary Is.;Lanzarote Banco de la Concepcion Spanien
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2012-06-26 Madeira - Desertas Is. pelagic trip Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2006-07-10 Corsica: ferry Frankrig
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-06-26 Madeira - Desertas Portugal
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-08-10 Scilly Is.: Celtic Sea England
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2013-08-10 Scilly Is.: Celtic Sea England
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-06-28 Madeira-Porto Santo: by ferry Portugal
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2014-05-02 Corsica, Bonifaccio Frankrig
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2013-11-26 Cap Beddousa Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2012-06-26 Madeira - Desertas Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1982-06-18 Odrzykoń near Częstochowa Polen
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1976-05-04 Częstochowa, Bugajska str. Polen
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2015-02-22 Boa Vista: Ilheu do Curral Velho Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1988-09-23 Agadir: ocean Marokko
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2009-04-12 Hurghada Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1995-07-06 Hortobagy-Halasto Ungarn
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2022-02-25 Doon Lough, Laitrim County, Ireland Danmark
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2000-06-29 Hornoya Is. Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1983-03-12 Częstochowa-Kucelin: reservoir Polen
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2019-04-23 Souq Sharq Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2014-07-16 Oldenico Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2014-05-23 Birecik: wadi near Ibis Center Tyrkiet
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-07-03 Hortobagy-Halasto Ungarn
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1995-07-06 Hortobagy-Halasto Ungarn
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1987-05-30 Cielętniki, fish-ponds Polen
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2015-12-10 Castlefreke, co.Cork Irland
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1987-07-19 Hurko, Przemyśl Polen
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-02-08 Rio Cabras george, Fuerteventura, Canary Is. Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1994-06-19 Ligota: Haucnowiec, fish pond Polen
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2007-01-07 Synai;Taba: 10 km N of Nuweiba Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1995-07-06 Hortobagy-Halasto Ungarn
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1998-05-23 Sultan Marshes (Sultan Sazligi); Kayseri province Tyrkiet
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1981-08-27 Grabownica; fish ponds Polen
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2021-11-06 Terceira, Paul da Praia Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1995-07-06 Hortobagy-Halasto Ungarn
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1993-07-31 Przygodzice: fish-ponds Polen
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2015-02-20 Sao Tiago: Barragem de Paliao Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2015-02-20 Sao Tiago: Barragem de Paliao Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2016-10-19 Flores: Santa Cruz das Flores Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-09-24 Agadir: Oued Souss Marokko
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2007-01-06 Synai; Taba Holiday Resort Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1997-08-19 Istria, Lacul Sinoe Rumænien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1997-08-22 Murighiol, Danube Delta Rumænien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1987-09-12 Szczytniki: Vistula river Polen
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2013-11-28 Oualidia: ca. 7 km NE Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2004-06-01 Torla, Ordessa N.P Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1998-05-23 Erciyes Dagi Tyrkiet
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1987-06-21 Prusicko Polen
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2004-05-28 Caceres, Salto del Gitano Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2004-05-28 Caceres, Salto del Gitano Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1998-05-16 Kavak Deresi; Canakkale province Tyrkiet
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1988-04-09 Gabrielów; Brzozowa Polen
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-17 Kapice, Biebrza valley Polen
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1997-08-21 Babadag Rumænien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-04-09 Wadi Mishmar Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2017-05-14 Monfrague N.P Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1995-07-02 Satoraljaujhely Ungarn
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1990-06-18 Jabłonki-Karolów Polen
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2004-05-29 Monfraque N.P Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1997-08-21 Babadag Rumænien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1982-02-06 Częstochowa-Stradom Polen
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1983-04-30 Chwostek Polen
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1981-08-27 Grabownica; fish ponds Polen
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1985-11-21 Biała Góra, Przejęsław Polen
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-13 Corvo, mountain reservoir Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2008-05-17 Karpowicze Polen
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1993-05-14 Biebrza valley Polen
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-05-20 Spanien
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1996-06-08 Kochcice:Biały Ług, "Ludwik" fish pond Polen
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1987-11-11 Kłobukowice: Warta valley Polen
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1987-01-11 Korwinów Polen
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1995-07-05 Hortobagy Ungarn
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2015-02-20 Sao Tiago: Barragem de Poliao Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1981-10-04 Julianka Polen
520 X Slørugle (Tyto alba) 1989-11-23 Przystajń: church Polen
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2014-05-22 Birecik: Cafe Gulhan Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2004-06-02 La Guingueta d'Aneu: camping "Nou Camping" Spanien
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2022-04-04 Episcopi; Paphos district Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-01-18 Vlieland Holland
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1997-08-18 Tokaj: quarry Ungarn
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-12-03 Rissani: ca.2 km W Marokko
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2013-05-19 Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco) 1988-03-26 Olsztyn: "Sokole Góry" N.R Polen
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2014-04-11 Wadi Mishmar Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2009-03-11 Niepołomice Forest Polen
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2015-07-01 Sobiborskie Forest Polen
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1992-06-05 Lemmenjoki N.P Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-11-11 Gorce Mts., Polana Stawieniec Polen
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1987-07-18 Kuńkowce Polen
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2007-03-31 Kamińsko Polen
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1987-11-25 Częstochowa:Jasna Góra Polen
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2000-06-24 Lintuluontopolku N.R. Finland
539 X Kapugle (Asio capensis) 2013-12-01 Merdja Zerge: Nadar Canal Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1981-06-18 Góra Zborów Polen
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2018-12-08 Adan Hospital Park Kuwait
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2020-02-07 Las Palmas, Gran Canaria, Canary Is. Spanien
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-05-12 Gugny Polen
545 X * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) 2019-09-15 Karmija Kibbutz Israel
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2014-04-12 road 90 near Yericho Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2015-02-20 Sao Tiago: Barragem de Paliao Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1981-08-28 Ruda Sułowska:fish ponds Polen
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2022-01-16 Terceira, Paul da Praia Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2014-04-10 Ejlat Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2014-04-09 Wadi Mishmar Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2014-05-23 Estağfirullah Tyrkiet
555 X Biæder (Merops apiaster) 1987-07-18 Buszkowice Polen
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1982-04-18 Kusięta Polen
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1982-07-31 Białowieża N.P Polen
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1982-06-06 Złoty Potok: "Parkowe" N.R. Polen
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1983-04-17 Lisów Polen
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1987-07-18 Kuńkowce Polen
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1981-08-12 Odrzykoń near Częstochowa Polen
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1995-05-31 Białowieża N.P Polen
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1982-05-13 Olsztyn: "Sokole Góry" N.R Polen
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1984-04-08 Bodzanowice: Liswarta valley Polen
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2017-05-19 Madryt, Plaza de España Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2013-11-26 road below Oukaimeden Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 1982-04-17 Olsztyn: "Sokole Góry" N.R Polen
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2004-05-27 Sevilla: cathedral Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1981-06-26 Częstochowa Polen
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1995-07-02 Egyek-Felhalom Ungarn
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2013-07-25 Canary Is.; Lanzarote, El Jable Spanien
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-01-10 Podsłoda, Lelów Polen
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1987-09-12 Szczytniki: Vistula river Polen
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2013-12-03 Rissani ca. 4 km SW Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2013-06-11 S of Tiszacsege Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2011-08-12 Korowinskaja Guba: Ostrow Łowieckij Rusland (indenfor VP)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1989-01-07 Wyrazów/Częstochowa Polen
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2014-07-19 Barcelona:Parc Montejuc Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2017-05-10 Los Cristianos, Tenerife, Canary Is. Spanien
586 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2019-08-23 Turia Gardens, Puente del Real, Valencia Spanien
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-01-13 Amsterdam:Vondelpark Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1998-05-27 Istambul Tyrkiet
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2013-11-29 Sidi Yaya Zaer Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-01-19 Azewijn Holland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1981-06-30 Odrzykoń near Częstochowa Polen
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2018-12-08 near Abdaly Farm Kuwait
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-04-23 Liyah Reserve Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1995-07-02 Egyek-Felhalom Ungarn
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1981-12-06 Odrzykoń near Częstochowa Polen
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2004-05-22 Cabo de Gata; Almeria Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2004-05-16 El Port de la Selva:camp "Port d'la Vall" Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1998-05-18 Denizli province Tyrkiet
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2019-10-09 Corvo, upper da Lapa Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Corvo, western slops Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2016-10-20 Corvo, Fojo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2015-10-12 Corvo, Fojo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1982-05-16 Odrzykoń near Częstochowa Polen
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1992-06-07 Lemmenjoki N.P Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1981-06-27 Odrzykoń near Częstochowa Polen
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2004-05-25 El Rocio Spanien
621 X Husskade (Pica pica) 1976-04-26 Częstochowa Polen
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2013-11-29 Sidi Boughaba Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1982-09-03 Tatra Mts.: Morskie Oko Polen
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1988-09-25 Ait Mizan valley Marokko
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1988-09-25 Ait Mizan valley Marokko
626 X Allike (Coloeus monedula) 1976-04-26 Częstochowa Polen
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2014-04-10 Ejlat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1976-04-26 Częstochowa Polen
630 X Sortkrage (Corvus corone) 2004-05-20 Cuenca Spanien
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1976-04-26 Złoty Potok Polen
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2013-12-03 Rissani: ca.2 km W Marokko
634 X Ravn (Corvus corax) 1982-04-17 Olsztyn: "Sokole Góry" N.R Polen
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2014-04-09 Wadi Mishmar Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1988-12-01 Przystajń Polen
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2018-12-10 K.I.S.R Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1981-10-03 Odrzykoń near Częstochowa Polen
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1981-08-28 Milicz - Karłów Polen
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1997-08-21 Babadag Rumænien
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1992-06-06 Lemmenjoki N.P Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1981-06-30 Odrzykoń near Częstochowa Polen
644 X * Caspian Tit (Poecile hyrcanus) 2022-03-03 Mastail, Lerik region Aserbajdsjan
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1981-08-28 Milicz - Karłów Polen
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2012-07-13 Teneryfa: Masca Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1981-10-03 Odrzykoń near Częstochowa Polen
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2019-03-29 Turov Hvide Rusland
649 X Musvit (Parus major) 1980-04-09 Biskupice, Olsztyn Polen
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-05-15 Częstochowa-Mirów: Warta valley Polen
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1992-10-20 Koniecpol-Chrząstów: fish ponds Polen
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2013-12-02 oued near N10 43km from Errachidia to Goulmima Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2015-04-01 Merzouga area Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2013-12-02 oued near N10 43km from Errachidia to Goulmima Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2013-12-04 Erg Chebbi area Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-02-22 Boa Vista: near Riu Touareg Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1981-03-15 Korwinów Polen
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2015-06-19 Gaynulino area Rusland (indenfor VP)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2015-02-24 Raso Kap Verde
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1979-06-03 Olsztyn: Towarne Mts. Polen
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2013-11-27 settlement near Aid Beida Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1976-04-03 Częstochowa Polen
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2015-03-31 Quarzazat Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1990-03-23 Sobieszewska Is., "Ptasi Raj" N.R Polen
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2013-12-02 Zaida; ca.3 km S Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1998-05-21 Akyatan Gölü; Adana province Tyrkiet
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2014-05-20 near Cellalar Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1998-05-16 Kavak Deresi; Canakkale province Tyrkiet
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2013-12-02 Zaida; ca.3 km S Marokko
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2013-09-13 Canary Is:Fuerteventura Colonia de Garcia Escamez Spanien
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2022-02-28 Adsiz yol, Sabran Aserbajdsjan
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2019-08-17 Parc de Capcalera, Valecia Spanien
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2018-12-07 Green Island Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2019-04-21 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1998-05-19 Beydaglari Coastal N.P Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1988-09-22 Tighmert Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2013-11-27 Diabat: Oued Kssob Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1980-06-22 Odrzykoń near Częstochowa Polen
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1976-05-16 Częstochowa, Bugajska str. Polen
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1998-05-24 Ürgüp-Göreme Tyrkiet
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2007-01-07 Synai; Holiday Taba Resort Egypten
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 1976-06-10 Pradła Polen
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1988-09-11 Imlil Marokko
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2014-10-04 Corvo: Tennesee Valley Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1998-05-18 Denizli province Tyrkiet
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2013-12-02 oued near N10 43km from Errachidia to Goulmima Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1983-03-13 Blachownia: near reservoir Polen
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1982-05-22 Zalesice: Stawki Polen
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2012-06-07 Seefeld Østrig
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2014-05-19 Akseki area Tyrkiet
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-01-01 Quinto di Traviso Italien
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-27 Krynica Morska: Pirat Polen
708 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-01-06 Bugyi Ungarn
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1983-04-24 Ciasna Polen
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2016-04-27 Stepancminda Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2012-07-13 Teneryfa: Masca Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1983-04-17 Lisów Polen
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2012-05-24 Karkonosze: Okraj pass Polen
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2016-04-29 Sagarejo area Georgien
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-06-21 Nieledwia,Milówka Polen
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2015-06-12 Ural Mts., Kvarkush area Rusland (indenfor VP)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2019-04-21 Shaheed Park Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2015-02-20 Sao Tiago: Barragem de Paliao Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1981-05-13 Ciasna-Bogdala, fish pond "Marian" Polen
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2014-04-12 Tirat Tsvi fish ponds Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2013-11-30 Oued Loukkos, E of Douar Ain Chouk Marokko
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1993-05-15 Biebrza marshes Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1987-09-12 Szczytniki: Vistula river Polen
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2016-05-02 Armash fish ponds Armenien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-18 Celejów Polen
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1987-05-24 Prusicko: fish ponds Polen
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1983-05-22 Lisów Polen
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2015-06-16 Bolshoy Istok near Jekaterynburg Rusland (indenfor VP)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2013-05-19 Aksaz Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2004-05-26 Aznalcazar: rio Guadiamar Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2014-05-23 Birecik: wadi near Ibis Center Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2014-05-19 Akseki area Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2018-06-08 Sady Polen
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1983-05-22 Lisów Polen
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2015-06-10 Monetnyy near Jekaterynburg Rusland (indenfor VP)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1990-05-14 Masłońskie Polen
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1989-05-14 Michalinów,Przystajń Polen
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1987-07-19 Hurko, Przemyśl Polen
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1998-05-21 Akyatan Gölü; Adana province Tyrkiet
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 1998-05-21 Akyatan Gölü; Adana province Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2015-03-27 Oued Jenna area Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2014-05-04 Lucca, river Serchio Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2014-04-09 Sheizaf N.R. Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2013-12-03 Rissani area Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2014-05-22 Birecik: north gravel pit Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2018-12-08 near Abdaly Farm Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1982-05-22 Zalesice: Stawki Polen
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1981-05-31 Częstochowa-Mirów Polen
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1991-05-12 Jamy, Olesno Polen
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1982-05-22 Zalesice: Stawki Polen
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2015-03-29 Oued Jenna area Marokko
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1998-05-17 Manyas Kuşgölü/Marmara Gölü Tyrkiet
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2014-04-10 Sheizaf N.R. Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2013-11-19 Verovany: Rybnik hradecky Tjekiet
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2013-12-04 Erg Chebbi area Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1983-04-24 Kochcice Polen
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2013-11-27 near Aid Beida Marokko
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2014-05-02 Corsica: road D60 Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2018-01-11 Boquer Valley, Mallorca, Balearic Is. Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2013-12-03 Rissani: ca.2 km W Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2013-07-31 Canary Is.; Lanzarote, Costa Tequise Golf Club Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2004-05-29 Monfraque N.P Spanien
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2004-05-23 El Port de la Selva:camp "Port d'la Vall" Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1998-05-22 Birecik area Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2013-05-19 Belenobasi: 2,5 km W Tyrkiet
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2017-02-26 Sheizaf N.R. Israel
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2014-09-10 Biandronno: "Brabbia Marsh"; Varese Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2004-06-01 Torla, Ordesa NP Spanien
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1981-12-06 Odrzykoń near Częstochowa Polen
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2010-08-05 Madeira: Riberio Frio Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1982-04-13 Złoty Potok: "Parkowe" N.R. Polen
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1981-08-12 Odrzykoń near Częstochowa Polen
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2014-05-01 Corsica: Col de Sorba (1311 m) Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1998-05-19 Beydaglari Coastal N.P Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-05 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1998-05-18 Denizli province Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2014-05-21 W of Isikli Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2011-08-31 Tatra Mts.: Raptawicka Turnia Polen
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1982-02-27 Korwinów Polen
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1981-08-27 Milicz - Karłów Polen
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2014-07-24 Casrcavelos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-04-21 Jahra Farm Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2014-04-11 Tel Aviv, Edith Wolfson Park Israel
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2014-04-12 Tel Aviv, Edith Wolfson Park Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1995-07-03 Hortobagy: Darassa Ungarn
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1976-04-26 Częstochowa Polen
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2004-05-19 Riumar, Delta del Ebro Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2007-01-08 Synai:St.Catherine's Monastery Egypten
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2015-06-13 Ural Mts., Kvarkush area Rusland (indenfor VP)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo: Fojo Azorerne
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2016-10-23 Corvo, Ribeira do Cantinho Azorerne
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo, Fojo Azorerne
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-14 Tylicz Polen
823 X Solsort (Turdus merula) 1976-04-17 Częstochowa: Park Staszica Polen
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2018-03-02 Cadiz, Jardines de Varela Spanien
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-04-03 Płaza Polen
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1980-05-14 Siemianice Polen
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1983-04-17 Lisów Polen
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1981-07-15 Odrzykoń near Częstochowa Polen
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1983-06-05 Tanina-Ostrów Polen
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2022-02-16 end of Hill Road, Eastbourne England
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2015-04-29 Hai Bar Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1998-05-17 Manyas Kuşgölü/Marmara Gölü Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1981-08-28 Milicz - Karłów Polen
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2022-06-07 Elmas, Sardegna Italien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1981-08-27 Milicz - Karłów Polen
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1988-04-17 Koniecpol-Chrząstów: fish ponds Polen
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1987-05-24 Prusicko: Warta valley Polen
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1983-05-14 Kochcice Polen
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2013-05-18 Korkuteli-Kizilcadag Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2015-06-11 Ural Mts., Kvarkush area Rusland (indenfor VP)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2015-06-13 Ural Mts., Kvarkush area Rusland (indenfor VP)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1982-07-03 Olsztyn: "Sokole Góry" N.R Polen
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2017-05-17 Ifrane area Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1995-05-25 Białowieża N.P Polen
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2016-05-01 Dilijan National Park Armenien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1995-05-25 Białowieża N.P Polen
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1981-10-06 Częstochowa-Kucelin Polen
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1983-05-07 Olsztyn: "Sokole Góry" N.R Polen
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1988-09-24 Ait Mizan valley Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2016-04-27 Stepancminda Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1997-08-17 Tokaj Ungarn
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1998-05-18 Denizli province Tyrkiet
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1982-05-12 Częstochowa - Bór Wypalanki Polen
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2013-09-13 Canary Is:Fuerteventura Embalse de los Molinos Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1990-05-27 Wyrazów Polen
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-04-07 Udabno-David Gareji Georgien
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1981-06-26 Częstochowa, Bór Wypalanki Polen
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1998-05-23 Sultan Marshes (Sultan Sazligi); Kayseri province Tyrkiet
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2007-01-07 Synai; Holiday Taba Resort Egypten
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-12-04 Erg Chebbi area Marokko
876 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1998-05-17 Manyas Kuşgölü/Marmara Gölü Tyrkiet
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2022-04-05 Choirokoitia Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2013-04-07 David Gareji Georgien
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2007-01-07 Synai;Taba: 10 km N of Nuweiba Egypten
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2007-01-07 Synai; Holiday Taba Resort Egypten
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2013-11-26 Oukaimeden Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2007-01-08 Synai:St.Catherine's Monastery Egypten
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1998-05-18 Denizli province Tyrkiet
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2007-01-10 Synai; Holiday Taba Resort Egypten
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2016-05-03 Meghri area Armenien
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1981-10-15 Tatry Mts.: Kościeliski Potok Polen
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2007-01-07 Synai; Holiday Taba Resort Egypten
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1976-04-26 Częstochowa Polen
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2014-04-30 Corsica: Macinaggio Frankrig
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1988-09-11 Imlil Marokko
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1998-05-22 Birecik: Ibis Center Tyrkiet
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2015-02-19 Sal: airport Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2013-12-04 Erg Chebbi area Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 1976-04-20 Częstochowa Polen
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2014-05-25 Yeniakpinar Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1998-05-22 Birecik area Tyrkiet
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 1998-05-22 Birecik area Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1984-08-28 Alpy; Gnifetti ref. Italien
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2018-12-07 Green Island Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2014-09-29 Barroca de'Alva Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2014-09-29 Barroca de'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2020-02-09 Putxet Park, Barcelona Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2010-08-06 Madeira: Machico Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2014-12-12 S of Lago di Messaciuccoli; Toskania Italien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2017-02-24 Israel
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-10-08 Batalha Portugal
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1982-08-31 Tatra Mts., Kościelec Mt. Polen
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2018-06-27 Yeletskiy Rusland (indenfor VP)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2014-05-21 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1983-05-29 Ciasna-Bogdala Polen
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1980-05-14 Siemianice Polen
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-28 Siemianówka Reservoir Polen
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1982-10-03 Beskid Żywiecki Mts.,Węgierska G.:Ż Polen
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1980-05-20 Częstochowa, Bugajska str. Polen
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-20 Jastarnia airfield Polen
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2017-03-11 Brabantse Biesbosch, Werkendam, Kroonweg Holland
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1984-05-05 Olsztyn k.Częstochowy Polen
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2014-04-12 Mt.Gilboa area Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 1983-04-17 Lisów Polen
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1981-06-30 Odrzykoń near Częstochowa Polen
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2015-06-12 Ural Mts., Kvarkush area Rusland (indenfor VP)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1995-05-05 Częstochowa: Srebrna str. Polen
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2014-10-03 Corvo, mountain reservoir Azorerne
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1982-09-03 Tatry Mts.: Świstówka Roztocka Polen
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-06 Władysławowo: harbour Polen
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2010-08-05 Madeira: Pico de Areiro Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1976-04-17 Częstochowa: Park Staszica Polen
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2012-07-14 Teneryfa:Las Layas,Vilaflor Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2020-02-08 Llanos De La Pez, Gran Canaria, Canary Is. Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1983-10-15 Mstów: Warta valley Polen
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1982-06-06 Złoty Potok: "Parkowe" N.R. Polen
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1992-06-05 Lemmenjoki N.P Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1977-12-04 Częstochowa, Skwer Solidarności Polen
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2014-09-30 Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2014-05-21 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2013-11-26 Oukaimeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2013-07-31 Canary Is.; Lanzarote, Costa Tequise Golf Club Spanien
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1987-05-24 Prusicko: fish ponds Polen
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2013-04-06 Stepantsminda: Kuro Mts. Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2017-02-22 Amram Pilars Israel
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2015-06-10 Monetnyy near Jekaterynburg Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1982-06-06 Złoty Potok: "Parkowe" N.R. Polen
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1998-05-25 Yeniakpinar Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-04-06 Stepantsminda: Kuro Mts. Georgien
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1977-06-03 Olsztyn: Towarne Mts. Polen
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1987-01-11 Poczesna: Warta valley Polen
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-02-06 Psary, Graniczna str. (traped and ringed) Polen
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-08-05 Korowinskaja Guba: Kostianoj Nos Rusland (indenfor VP)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-01-19 Molenhoek Holland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1983-06-05 Ostrów-Lipka Polen
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-01-06 Cegielnia Lewicka Polen
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1981-10-06 Częstochowa-Kucelin Polen
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2012-06-07 Seefeld-Rosshutte Østrig
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2014-05-01 Corsica: Col de Sorba (1311 m) Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2013-04-05 Kobi Georgien
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1983-05-29 Ciasna Polen
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2015-04-29 Hebron Mts. Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2010-08-03 Madeira:Canico de Baixo Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1981-03-15 Korwinów Polen
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2000-06-27 Varanger Norge
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1987-03-05 Trzemeszno Polen
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1983-04-24 Ciasna Polen
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1981-03-15 Korwinów Polen
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-01-12 Wilhelminadorp:Katseveerweg Holland
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2004-05-29 Monfraque N.P Spanien
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2016-05-01 Vedi Hills Armenien
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2015-05-25 Durnalik Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1983-04-30 Tanina Polen
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1998-05-17 Manyas Kuşgölü/Marmara Gölü Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1998-05-18 Denizli province Tyrkiet
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2014-04-11 Wadi Mishmar Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1988-09-10 Marrakesh Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-08-05 Korowinskaja Guba: Kostianoj Nos Rusland (indenfor VP)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-23 Bunne Holland
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1998-05-16 Kavak Deresi; Canakkale province Tyrkiet
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2015-06-18 Gaynulino area Rusland (indenfor VP)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2014-12-16 Helgoland Tyskland
1007 X * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) 2018-06-26 Yeletskiy Rusland (indenfor VP)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1982-04-08 Częstochowa-Stradom, Konopka river Polen
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2016-10-31 Corvo, midlle fields Azorerne
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-12 Groningen: Beijum-West Holland
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2016-10-20 Corvo, Poca do Aqua Azorerne
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2017-10-21 Corvo, lower Lapa fields Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2016-10-11 Corvo, midlle fields Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Corvo, Ribeira de Cancelas Azorerne
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2019-10-12 Corvo, Lighthause valley (junipers area) Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2019-10-11 Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2017-10-16 Corvo, tamarisk above dump Azorerne
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2017-10-20 Corvo, Ribeira de Cancelas Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-09 Corvo, Tennesee Valley Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2016-10-27 Corvo, Tennesee valley Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2017-10-18 Corvo, Lapa fields Azorerne
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2015-10-15 Corvo: Vila do Corvo Azorerne
Annoncer