VP Artsliste - Kronologisk

Mårten Wikström

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2019
779 2019-11-03 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Skallen, Haverdal
778 2019-05-24 * Sørgedue (Zenaida macroura) Sverige Hammarby
777 2019-05-19 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Sverige Svenska Högarna
2018
776 2018-01-21 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm
2017
775 2017-12-23 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Haga Kile
774 2017-12-05 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Golega
773 2017-12-05 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Portugal Sesimbra
772 2017-12-04 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Schweiz Riazzino
771 2017-12-02 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco del Rio Cabras, NW of Airport
770 2017-11-27 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Llano de Tindaya
769 2017-11-27 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien La Oliva, Fuerteventura
768 2017-11-26 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Barranco de Ruiz
767 2017-11-26 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Los Realejos
766 2017-11-26 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien El Lagar camping, Tenerife
765 2017-11-25 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Inagua NP
764 2017-11-24 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Cueva de las Niñas, Gran Canaria
763 2017-11-21 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Mindelo, Sao Vicente
762 2017-11-21 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Kap Verde Mindelo, Sao Vicente
761 2017-11-19 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Branco
760 2017-11-19 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Raso pelagic
759 2017-11-19 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Branco
758 2017-11-19 * Rødfodet Sule (Sula sula) Kap Verde Raso
757 2017-11-19 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
756 2017-11-18 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Farol da Praia
755 2017-11-18 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Farol da Praia
754 2017-11-16 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde São Jorge dos Orgãos
753 2017-11-16 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde São Jorge dos Orgãos, Santiago
752 2017-11-16 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde São Jorge dos Orgãos, Santiago
751 2017-11-16 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago, Praia
750 2017-11-16 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Barragem de Poilão
749 2017-11-16 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Barragem de Poilão, Santiago
748 2017-11-05 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Grindvik
747 2017-11-04 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Úlfljótsvatn
746 2017-10-27 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Sverige Triberga läge, Hulterstad
745 2017-10-19 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Portugal S of Algarvia
744 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Portugal Upper Lapa, Corvo
743 2017-10-18 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Portugal Cabrita, Terceira
742 2017-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Portugal Rubbish dump, Corvo
741 2017-10-15 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Portugal Tennessee valley
740 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Portugal Tennessee valley
739 2017-10-15 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Portugal Rubbish dump
738 2017-10-08 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Portugal Ribeira do Cantinho, Corvo
737 2017-10-07 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Portugal Ribeira do Vinte
736 2017-10-07 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Portugal Crossing lighthouse/low road
735 2017-10-06 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Portugal Crossing lighthouse/low road, Corvo
734 2017-10-06 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Portugal Campsite, Corvo
733 2017-10-04 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Portugal Paul da Praia
732 2017-09-21 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland W of Zwolle
731 2017-09-21 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland Watergang
730 2017-09-20 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Nordirland Ballykelly
729 2017-09-20 Prærieterne (Sterna forsteri) Irland Marsh South, Dundalk
728 2017-09-19 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) England Burnham Overy Staithe
727 2017-09-16 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Skotland Castlebay, Barra
726 2017-09-15 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Skotland Barra
725 2017-09-13 * Klireryle (Calidris himantopus) England Lodmore RSPB, Weymouth
724 2017-09-13 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Lodmoor, Weymouth, Dorset
723 2017-08-27 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Portugal Sesimbra Natura Park
722 2017-08-26 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Ponta de Sao Lourenco, Madeira
721 2017-08-26 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca de Alva
720 2017-08-26 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca de Alva
719 2017-08-24 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Pelagic S of madeira
718 2017-08-24 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Portugal Pelagic S of Madeira
717 2017-08-24 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Balcões, Ribeiro Frio
716 2017-08-24 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Fajã da Nogueira, Madeira
715 2017-08-24 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Portugal Pelagic S of Madeira
714 2017-08-23 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal At sea E of Madeira
713 2017-08-23 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Pelagic N of Madeira
712 2017-08-23 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Quinta do Lorde, madeira (at sea, Desertas)
711 2017-08-23 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal N of Madeira, at sea
710 2017-08-23 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Machico, Madeira
709 2017-08-20 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Banc of Fortune, Graciosa
708 2017-08-20 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Portugal Banc of fortune, Graciosa
707 2017-08-20 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Portugal Praia, Graciosa
706 2017-08-18 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Portugal Paul da Praia, quarry
705 2017-08-18 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Portugal Pedreira do Cabo da Praia
704 2017-08-18 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Ponta das Contendas, Terceira
703 2017-08-18 * Snehejre (Egretta thula) Portugal Ponta das Contendas
702 2017-08-18 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Portugal Cabo da Praia, Ouarry
701 2017-08-18 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Portugal Paul da Praia, Quarry
700 2017-08-18 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Cabo da Praia, Ouarry
699 2017-08-18 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Portugal Ponta das Contendas, Terceira, Azores
698 2017-08-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Norge Røvik
697 2017-07-27 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Tyskland Sylt
696 2017-07-25 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Aghione
695 2017-07-25 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Fort de Pasciola (Vivario), S of corte
694 2017-07-25 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
693 2017-07-25 Provencesanger (Curruca undata) Frankrig Fort de Pasciola (Vivario), S of corte
692 2017-07-25 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Vivario, Corsica
691 2017-07-23 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Spanien Parque Natural de La Albufera de Valencia
690 2017-07-21 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Port de Pollenca, Mallorca
689 2017-07-21 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley
688 2017-07-20 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Huerta Grande (Migres Foundation Office)
687 2017-07-20 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien La Alcaidesa
686 2017-07-20 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Huerta Grande (Migres Foundation Office)
685 2017-07-20 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien La Alcaidesa
684 2017-07-18 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Guines
683 2017-07-17 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Dluga Luka (Biebrza NP), Monki
682 2017-07-08 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Longyearbyen, Svalbard
681 2017-06-29 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Shartash
680 2017-06-22 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) Kvarkush Ridge
679 2017-06-20 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Monetny
678 2017-06-18 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Rusland (indenfor VP) Ozero Shitovskoye marsh
677 2017-06-17 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Monetny
676 2017-06-17 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Airport marshes, Yekateriningburg
675 2017-06-13 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan NW Inderbor
674 2017-06-13 * Jomfrutrane (Grus virgo) Kasakhstan Edylsor Lake
673 2017-06-10 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Kasakhstan Atyrau
672 2017-06-07 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Kayalar
671 2017-06-06 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Lapta
670 2017-06-04 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Nosate
669 2017-06-04 Stenhøne (Alectoris graeca) Frankrig Parc National de la Vanoise
668 2017-06-04 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Parc National de la Vanoise
667 2017-06-03 * Moskusand (Cairina moschata) Italien Lago D'orta
666 2017-06-03 * Makisanger (Curruca subalpina) Italien Ghiaia
665 2017-06-03 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Bagni di lucca
664 2017-06-03 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Vercelli ricefields
663 2017-06-01 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Italien Porto Cesareo
662 2017-06-01 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Colle Cedro
661 2017-05-31 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Rumænien Sabianga
660 2017-05-29 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar
659 2017-05-29 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tyrkiet Antalya
658 2017-05-29 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Antalya
657 2017-05-28 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Mehmetçik Orman? Park
656 2017-05-28 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik plateau
655 2017-05-28 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik plateau
654 2017-05-26 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akcatekir
653 2017-05-25 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Sanliurfa
652 2017-05-25 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Northern Gravel Ponds, Birecik
651 2017-05-25 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Yenakpinar
650 2017-05-24 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Nemrut Dagi
649 2017-05-23 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrut Dagi
648 2017-05-23 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
647 2017-05-23 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Nemrut Dagi
646 2017-05-22 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Ercek Gölü
645 2017-05-21 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Bucelsu bukagi
644 2017-05-21 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Bucelsu bukagi
643 2017-05-21 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet S of Van
642 2017-05-19 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Stepantsminda
641 2017-05-18 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Gerget Trinity Church
640 2017-05-17 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Meneso
639 2017-05-17 Munkegrib (Aegypius monachus) Georgien Gerget Trinity Church
638 2017-05-17 Murløber (Tichodroma muraria) Georgien Stepantsminda
637 2017-05-17 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Stepantsminda
636 2017-05-16 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Stepantsminda
635 2017-05-16 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Stepantsminda
634 2017-05-16 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Tsivtskaro
633 2017-05-16 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Stepantsminda
632 2017-05-12 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten El Abaseya farmlands
631 2017-05-12 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten El Abaseya farmlands
630 2017-05-11 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Ain Sukhna
629 2017-05-10 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Bani Mazar
628 2017-05-09 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahmy mangrove
627 2017-05-08 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalatein
626 2017-05-07 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Wadi Lahmy mangrove
625 2017-05-05 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
624 2017-05-05 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
623 2017-05-04 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Aswan
622 2017-05-04 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Aswan
621 2017-05-04 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Abu Simbel
620 2017-05-04 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Aswan
619 2017-05-04 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Aswan
618 2017-05-03 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
617 2017-05-03 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
616 2017-05-03 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Dabria Island, Luxor
615 2017-05-02 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Dabria Island, Luxor
614 2017-05-02 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada Sea Gull Beach Resort
613 2017-04-26 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Sidi El Abed
612 2017-04-25 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifran
611 2017-04-24 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Douar Derkaoua, SE of Erfoud
610 2017-04-24 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Ait Illousson Track, NW of Midelt
609 2017-04-21 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) Eye of Sahara
608 2017-04-20 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Mauritanien (indenfor VP) Eye of Sahara
607 2017-04-20 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Mauritanien (indenfor VP) Eye of Sahara
606 2017-04-20 Mestersanger (Curruca hortensis) Mauritanien (indenfor VP) eye of sahara
605 2017-04-20 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Mauritanien (indenfor VP) Eye of Sahara
604 2017-04-19 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) S of Choum
603 2017-04-17 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d'Arguin NP, Iwik
602 2017-04-17 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d'Arguin NP, Iwik
601 2017-04-17 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d'Arguin NP, Iwik
600 2017-04-13 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Al-Abraq Al-Khabari
599 2017-04-13 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Kuwait Sulaibiya Pivot Fields
598 2017-04-12 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Kuwait Mutla'a Ranch
597 2017-04-12 Orientgulbug (Hippolais languida) Kuwait Al-Liyah Reserve
596 2017-04-10 Hvidhals (Irania gutturalis) Kuwait Mutla'a Ranch
595 2017-04-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jazirat umm al maradim
594 2017-04-09 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Kuwait Al Khiran
593 2017-04-09 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Um Al Maradim Island
592 2017-04-09 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Kuwait Al Khirhan Pelagic
591 2017-04-09 Steppegulbug (Iduna rama) Kuwait Jazirat Kubbar island
590 2017-04-09 Rosasanger (Curruca mystacea) Kuwait Jazirat Kubbar Island
589 2017-04-06 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Dömsöd
588 2017-04-05 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) Israel Gal'on
587 2017-04-05 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Tel Aviv
586 2017-04-05 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Tel Aviv
585 2017-04-05 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Israel Tel Aviv
584 2017-04-05 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Ashalim to Nizzana
583 2017-04-02 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Heimar reservoir
582 2017-04-01 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Dead sea region
581 2017-04-01 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne´ot Hakikar
580 2017-04-01 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Neve Zohar
579 2017-04-01 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Newe Zohar, SE of 'Arad
578 2017-03-30 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Dolphin Reef
577 2017-03-30 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat - upper raptor watchpoint
576 2017-03-29 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat, North Beach
575 2017-03-28 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Ezuz
574 2017-03-28 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Majdal al-Shams
573 2017-03-28 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel En Hadayag, Lake Hula, S of Qiryat Shemona
572 2017-03-27 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Mt Hermon
571 2017-03-27 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Kfar Ruppin
570 2017-03-27 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Israel Majdal al-Shams
569 2017-03-27 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Kfar Ruppin
568 2017-03-26 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Yahel
567 2017-03-26 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Israel Yahel
566 2017-03-26 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel En Avron, km26
565 2017-03-26 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Yahel
564 2017-03-25 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Shizzaf NR, Hazeva
563 2017-03-25 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Israel Ein Avdat (Sede Boqer)
562 2017-03-25 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Ein Avdat (Sede Boqer)
561 2017-03-25 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Sde Boker
560 2017-03-25 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Ein Avdat (Sede Boqer)
559 2017-03-24 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ein Gedi Reserve
558 2017-03-24 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Beit Yatir
557 2017-03-24 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Wadi Salvadori
556 2017-03-24 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi Reserve
555 2017-03-24 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Wadi Salvadori
554 2017-03-24 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Salvadori
553 2017-03-24 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Wadi Salvadori
552 2017-03-24 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel S of Beit Yatir
551 2017-03-24 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Ein Gedi
550 2017-03-24 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Ein Gedi
549 2017-03-24 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Ein Gedi
548 2017-03-24 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Wadi Salvadori
547 2017-03-24 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Beit Yatir
546 2017-03-24 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Ein Gedi Reserve
545 2017-03-24 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Newe Zohar, SE of 'Arad
544 2017-03-23 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Tel Aviv
543 2017-03-23 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Israel Tel Aviv
542 2017-03-23 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Tel Aviv
541 2017-03-23 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Tel Aviv
540 2017-03-23 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Tel Aviv
539 2017-03-23 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Tel Aviv
538 2017-03-22 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holland Noordwijk -Polderhog
537 2017-03-21 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Dordrecht
536 2017-03-21 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Tilburg
535 2017-03-21 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Boomenburt
534 2017-03-21 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Amsterdam
533 2017-03-21 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Holland Swartbroek
532 2017-03-21 * Mandarinand (Aix galericulata) Holland Den Haag
531 2017-03-03 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal SE Lisbon
530 2017-03-03 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Portugal Castro Verde-Mértola steppe
529 2017-03-03 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lisboa
528 2017-03-02 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Portugal Silves
527 2017-03-02 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Silves
526 2017-03-02 * Stortrappe (Otis tarda) Portugal Castro Verde-Mertola Road
525 2017-03-02 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Portugal Silves
524 2017-03-02 Rødhøne (Alectoris rufa) Portugal Silves
523 2017-03-02 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Portugal Castro Verde-Mertola Road
522 2017-03-02 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Silves
521 2017-02-22 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Den Oever
520 2017-02-22 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Holland Den Helder
519 2017-02-20 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaïmeden
518 2017-02-20 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Marokko Ouikaimeden
517 2017-02-20 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Marokko Oukaïmeden
516 2017-02-20 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Oukaïmeden
515 2017-02-19 * Klippeværling (Emberiza cia) Marokko Tazilda
514 2017-02-17 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Souss Massa
513 2017-02-17 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Oued Souss, S of Agadir
512 2017-02-17 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Souss
511 2017-02-17 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa Estuary (Sidi Rbat), S of Agadir
510 2017-02-16 * Høgeørn (Aquila fasciata) Marokko Tiglit
509 2017-02-15 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Oued Jenna
508 2017-02-15 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Guelmim
507 2017-02-13 * Sahelspurv (Passer luteus) Marokko Oued Jenna
506 2017-02-13 * Skadegøg (Clamator glandarius) Marokko Oued Jenna
505 2017-02-13 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Oued Jenna
504 2017-02-12 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Dakhla
503 2017-02-12 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Marokko Dakhla
502 2017-02-12 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko La Sarga
501 2017-02-12 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Oued Jenna
500 2017-02-12 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna
499 2017-02-12 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Sebkhet Imlili
498 2017-02-12 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Marokko Dakhla
497 2017-02-12 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Marokko Sebkhet Imlili
496 2017-02-11 * Storskråpe (Ardenna gravis) Marokko Tafraya
495 2017-02-10 * Tangmåge (Larus dominicanus) Marokko Khnifiss NP
494 2017-02-10 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Khnifiss NP
493 2017-02-09 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko S of Guelmim
492 2017-02-09 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Marokko Guelmim
491 2017-02-09 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Marokko Tissint 8 km SE
490 2017-02-08 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Marokko Tissint 8 km SE
489 2017-02-08 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Tissint 8 km SE
488 2017-02-08 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Mhamid Desert
487 2017-02-08 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko Agdz
486 2017-02-07 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Tagounite
485 2017-02-07 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko Rissani Cliffs
484 2017-02-06 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Merzane
483 2017-02-06 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani Cliffs
482 2017-02-06 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Derkaoua
481 2017-02-06 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Merzane
480 2017-02-06 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Merzouga road
479 2017-02-06 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Erfoud
478 2017-02-05 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Barrage Al-Hassan Addakhil
477 2017-02-05 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Zaida
476 2017-02-05 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Marokko Ait kharrou
475 2017-02-05 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Barrage Al-Hassan Addakhil
474 2017-02-05 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Marokko Zaida plains
473 2017-02-04 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Forêt de Sidi Bettache
472 2017-02-04 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Zaers
471 2017-02-04 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Lac Aoua
470 2017-02-04 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Marokko Lac Aoua
469 2017-02-04 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Zaers
468 2017-02-04 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Lac Aoua
467 2017-02-04 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Zaers
466 2017-02-04 Blådrossel (Monticola solitarius) Marokko Timahdte
465 2017-02-04 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Timahdte
464 2017-02-04 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Zaers
463 2017-02-04 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko Azrou
462 2017-02-03 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Zaers
461 2017-02-03 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac Sidi Boughaba NP
460 2017-02-03 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga NP
459 2017-02-03 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Merdja Zerga
458 2017-02-03 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Marokko Lac Sidi Boughaba NP
457 2017-02-03 Kirkeugle (Athene noctua) Marokko Camping International, Moulay Bousselham
456 2017-02-03 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Marokko Merdja Zerga
455 2017-02-03 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Marokko Merdja Zerga NP
454 2017-02-03 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Merdja Zerga
453 2017-01-18 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Arrochar
452 2017-01-17 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Derbyshire
451 2017-01-17 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Suffolk
450 2017-01-16 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Storbritannien Marazion Bay
449 2017-01-15 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Gannel Estuary
448 2017-01-14 Sortkrage (Corvus corone) England Dunton green
447 2017-01-10 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Kuwait Jahra Pools Reserve
446 2017-01-10 * Armensk Måge (Larus armenicus) Kuwait Jahra Pools Reserve
445 2017-01-09 Huskrage (Corvus splendens) Kuwait Fahaheel
444 2017-01-09 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Kuwait Fintas public beach
443 2017-01-08 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Kuwait Al-Liyah Reserve - Northern Section
442 2017-01-08 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Kuwait Al-Liyah Reserve - Northern Section
441 2017-01-07 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Kuwait Jal Al-Sur
440 2017-01-06 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Kuwait Al-Abraq Al-Khabari
439 2017-01-06 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Kuwait Al-Abraq Al-Khabari
438 2017-01-05 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Kuwait Mutla'a Ranch
437 2017-01-05 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait Kabd reserve
436 2017-01-05 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Kuwait Kabd reserve
435 2017-01-05 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Kuwait Jahra Pools Reserve
434 2017-01-04 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Kuwait Sulaibikhat Bay
433 2017-01-04 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Sulaibikhat Bay
432 2017-01-04 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Fintas public beach
431 2017-01-04 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
430 2017-01-04 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
429 2017-01-04 Masketornskade (Lanius nubicus) Kuwait Fintas park
428 2017-01-03 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Abdaly Farms
427 2017-01-03 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Abdaly Farms
426 2017-01-03 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Farms
425 2017-01-03 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Kuwait Abdaly Farms
424 2017-01-03 Namaquadue (Oena capensis) Kuwait Abdaly Farms
423 2017-01-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Kuwait Al-nuwaiseeb sea side
422 2017-01-02 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Al-nuwaiseeb rubbish dump
421 2017-01-01 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Kuwait Jahra Farm
420 2017-01-01 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Jahra Pools Reserve
419 2017-01-01 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Jahra Farm
418 2017-01-01 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Jahra Farm
417 2017-01-01 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Kuwait Jahra Pools Reserve
416 2017-01-01 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farm
415 2017-01-01 * Tophejre (Ardeola ralloides) Kuwait Jahra East Outfall
414 2017-01-01 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Kuwait Jahra Pools Reserve
413 2017-01-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Kuwait Jahra Pools Reserve
412 2017-01-01 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Kuwait Jahra Pools Reserve
411 2017-01-01 Revhejre (Egretta gularis) Kuwait Jahra Pools Reserve
410 2017-01-01 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Kuwait Jahra Pools Reserve
409 2017-01-01 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Kuwait Jahra Pools Reserve
408 2017-01-01 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Kuwait Jahra Pools Reserve
407 2017-01-01 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Kuwait Jahra Farm
406 2017-01-01 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Kuwait Jahra Farm
405 2017-01-01 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Kuwait Qasr Farms
404 2017-01-01 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Jahra Farm
2016
403 2016-11-15 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand, Skåne
402 2016-11-15 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Torreberga, Skåne
401 2016-10-24 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Sverige Gammla vattentornet, Linköping, Östergötland
400 2016-10-18 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Sverige Långgrundsudden, Öland
399 2016-10-16 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) Sverige Horsten, Uppland
398 2016-04-11 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Sverige Finjasjön
2015
397 2015-07-09 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Sverige Kvismaren
2014
396 2014-12-29 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Sverige Lummelunda, Gotland
395 2014-12-02 Dværglærke (Alaudala rufescens) Sverige Vuollerim, Lappland
394 2014-12-01 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Sverige Västra hammaren, Skåne
393 2014-11-30 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshög
392 2014-11-14 * Rustdrossel (Turdus naumanni) Sverige Pata malm
391 2014-10-21 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Sagres
390 2014-05-19 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Sverige Lunnerviken
389 2014-03-25 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Sverige Sandasjön, Norra Mörkö
2013
388 2013-11-13 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Utlängan
387 2013-11-05 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Sverige Resby
386 2013-08-11 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Sverige Mönarp, Västergötland
385 2013-07-15 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Sverige Ottenby
384 2013-07-13 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Sverige Hjälstaviken
383 2013-05-01 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Armenien Vedi
2012
382 2012-11-16 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Sverige Bläsinge, Öland
381 2012-09-07 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Sverige Utlängan
380 2012-07-25 * Kejserørn (Aquila heliaca) Sverige Hässlås
379 2012-07-15 * Alaskaryle (Calidris mauri) Sverige Västerstadsviken, öland
378 2012-06-18 * Storryle (Calidris tenuirostris) Sverige Hjälstaviken
2011
377 2011-11-16 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Sverige Grimsholmen, Halland
376 2011-11-13 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sverige Låssa kyrka, Uppland
375 2011-11-04 * Gråsejler (Apus pallidus) Sverige Stenungsund, Bohuslän
374 2011-10-27 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Sverige Landsort
373 2011-10-25 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Sverige Landsort
372 2011-10-16 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Sverige Farhultsbadet, Skåne
371 2011-09-12 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Sverige Björn, Uppland
370 2011-08-27 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Sverige Grönby, Skåne
369 2011-08-04 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Sverige Muskmyr, Gotland
368 2011-06-25 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Sverige Bläckåsen, Alsen, Jämtland
367 2011-06-24 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sverige Oset
366 2011-05-21 * Blåvinget And (Spatula discors) Sverige Hulesjön
365 2011-05-03 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Sverige Påarp
2010
364 2010-10-10 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Sverige Ottenby, Öland
363 2010-10-02 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Sverige Stenboudd, Öland
362 2010-09-21 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Sverige Holmögadd, Västerbotten
361 2010-07-08 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Sverige Ottenby, Öland
360 2010-06-22 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Sverige Kvismaren
359 2010-05-23 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Sverige Kvismaren
358 2010-05-11 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Sverige Salsta slott
357 2010-05-10 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Sverige Utö, Sörmland
356 2010-04-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Malaga
2009
355 2009-12-07 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Sverige Norra Järvafältet, Uppland
354 2009-09-28 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sverige Rällså, Västmanland
353 2009-07-12 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Sverige Näs, Gottland
352 2009-06-28 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Sverige Beijershamn, Öland
351 2009-06-08 Skestork (Platalea leucorodia) Sverige Getterön
350 2009-06-01 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Sverige Södra lundspetsen, Ottenby, Öland
349 2009-05-28 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Sverige Borlänge, islingby, Dalarna
348 2009-05-24 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Sverige Gösslunda, Öland
347 2009-05-23 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Sverige Norrvik, Ottenby, Öland
346 2009-05-17 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Sverige Horsten
345 2009-05-07 Markpiber (Anthus campestris) Sverige Haväng, Skåne
344 2009-05-06 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Sverige Bulls Måse
343 2009-04-25 Gulirisk (Serinus serinus) Sverige Falu lasarett, Dalarna
342 2009-04-20 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Sverige Storuman
341 2009-04-14 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Sverige Påarp
340 2009-04-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Sverige Angarnsjöängen
339 2009-01-04 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Säbysjön, Norra Järvafältet, Uppland
2008
338 2008-12-06 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Simrishamns hamn
337 2008-11-23 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Årnäshalvön, Halland
336 2008-11-15 * Kohejre (Bubulcus ibis) Sverige Stommen, Hornborgasjön, Västergötland
335 2008-10-29 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Aragon region
334 2008-10-25 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Sverige Hållö, Bohuslän
333 2008-10-18 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Sverige Ottenby
332 2008-10-18 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Sverige Hagbyhamn, småland
331 2008-09-28 * Rosenstær (Pastor roseus) Sverige Österslöv, Skåne
330 2008-09-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Sverige Kråkudden
329 2008-09-21 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sverige Ottenby
328 2008-09-10 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Sverige Landsort
327 2008-08-22 * Steppehøg (Circus macrourus) Sverige koby, Uppland
326 2008-06-01 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Sverige Inre Stockviken, Gotland
325 2008-05-31 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Sverige Torhamns udde, Blekinge
324 2008-03-15 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Sverige Secret location, Värmland
323 2008-02-27 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sverige Hasslö, Blekinge
322 2008-02-09 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Sverige Frösön, Jämtland
321 2008-01-11 * Sneugle (Bubo scandiacus) Sverige Röbäcksslätten, Umeå
320 2008-01-01 Slørugle (Tyto alba) Sverige Secret location, Gotland
2007
319 2007-12-22 Islom (Gavia immer) Sverige Juleboda
318 2007-12-22 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Sverige Äspet, Skåne
317 2007-12-22 Bomlærke (Emberiza calandra) Sverige Hammar, Skåne
316 2007-12-20 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Sverige Apelviken, Halland
315 2007-12-20 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Sverige Getterön
314 2007-09-22 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sverige Getterön
313 2007-09-22 Storkjove (Stercorarius skua) Sverige Kråkudden
312 2007-09-21 Sabinemåge (Xema sabini) Sverige Hullsjön
311 2007-09-21 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Sverige Kråkudden
310 2007-09-21 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Sverige Kråkudden
309 2007-09-21 Lunde (Fratercula arctica) Sverige Kråkudden
308 2007-09-11 Hærfugl (Upupa epops) Sverige söderby, uppland
307 2007-08-05 * Sort Stork (Ciconia nigra) Sverige Ottenby
306 2007-07-25 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Sverige Sebybadet, Öland
305 2007-07-11 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Sverige Skutskärsvärket
304 2007-07-03 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Sverige Fäören, Blekinge
303 2007-06-28 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Sverige Östra tunnelmynningen, Abisko, Lappland
302 2007-06-18 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Sverige Koivuvaara, Lappland
301 2007-06-18 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Sverige IRF forskningsstation, Lappland
300 2007-06-17 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige IRF Forskningsstation, Lappland
299 2007-06-15 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Boden
298 2007-06-09 Cettisanger (Cettia cetti) Sverige Älviken, Sörmland
297 2007-06-07 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Sverige Gotska sandön, Gotland
296 2007-05-31 Pirol (Oriolus oriolus) Sverige Landsort
295 2007-05-20 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Sverige Oset
294 2007-05-20 Rustand (Tadorna ferruginea) Sverige Oset
293 2007-05-17 Sort Glente (Milvus migrans) Sverige Ventlinge, Öland
292 2007-05-17 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Sverige Möckelmossen, Öland
291 2007-05-10 Silkehejre (Egretta garzetta) Sverige högby hamn, öland
290 2007-04-24 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Sverige Hornborgasjön
289 2007-04-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Hjälsaviken
288 2007-04-16 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Sverige Nyländadammarna
287 2007-02-20 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Flisviken, Gotland
286 2007-02-11 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Sverige Tosteberga bodar
285 2007-02-09 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Sverige Tivoliparken, Kristianstad
284 2007-01-01 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Sverige Ås Kyrka, Ottenby
2006
283 2006-10-22 * Rødhovedet And (Netta rufina) Sverige Landsjön
282 2006-10-21 * Stellersand (Polysticta stelleri) Sverige Hammarby, Öland
281 2006-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Sverige Sebybadet, Öland
280 2006-10-15 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Sverige Hulterstad, Öland
279 2006-10-14 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Sverige Ottenby; Öland
278 2006-10-14 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Sverige Segersta fyr, Öland
277 2006-10-13 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Sverige Ottenby
276 2006-10-13 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Ottenby
275 2006-09-11 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Sverige Mälarhöjden
274 2006-07-30 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Sverige Ottenby
273 2006-06-27 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Sverige fruntimmersklumpen, jämtland
272 2006-06-27 Fjeldrype (Lagopus muta) Sverige Västra endalshöjden, Jämtland
271 2006-06-26 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Rundhögen, Jämtland
270 2006-06-10 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Sverige Brottby, Uppland
269 2006-05-28 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Sverige Draven
268 2006-05-27 Biæder (Merops apiaster) Sverige Smedsby, Öland
267 2006-05-25 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Sverige Ottenby
266 2006-05-25 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sverige Petgärde träsk, Öland
265 2006-05-24 * Triel (Burhinus oedicnemus) Sverige Tulunda
264 2006-05-13 Pungmejse (Remiz pendulinus) Sverige Oset, Närke
263 2006-04-23 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Sverige Kärven
262 2006-04-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) Sverige Maren, Södertälje
261 2006-03-14 Stor Hornugle (Bubo bubo) Sverige Kungsholmens kyrka, Uppland
260 2006-01-26 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Sverige Årstafältet
259 2006-01-07 Toplærke (Galerida cristata) Sverige Stora Persgatan, Norrköping, Östergötland
258 2006-01-06 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Sverige Busör
257 2006-01-05 * Storpiber (Anthus richardi) Sverige Lervik, Skåne
256 2006-01-04 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Sverige Ringhals udde, halland
255 2006-01-03 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Tåstorp, Falköping
254 2006-01-03 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sverige Klippan, Göteborg
253 2006-01-01 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Sverige Alnarpsparken, Skåne
2005
252 2005-11-01 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Sverige Ottenby, southern point
251 2005-01-01 * Damklire (Tringa stagnatilis) Sverige Svartsjöviken
250 2005-01-01 Sortand (Melanitta nigra) Sverige Landsort
249 2005-01-01 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Sverige Hjälstaviken
248 2005-01-01 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Sverige Ågestasjön
247 2005-01-01 Engsnarre (Crex crex) Sverige Ottenby
246 2005-01-01 Vagtel (Coturnix coturnix) Sverige Ottenby, Öland
245 2005-01-01 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Leksand
244 2005-01-01 Vandrefalk (Falco peregrinus) Sverige Leksand
243 2005-01-01 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Sverige Landsort
242 2005-01-01 Dværggås (Anser erythropus) Sverige Hjälsaviken
241 2005-01-01 Pibesvane (Cygnus columbianus) Sverige Ottenby
240 2005-01-01 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Sverige Getterön
239 2005-01-01 Sule (Morus bassanus) Sverige Busör
238 2005-01-01 Bjergand (Aythya marila) Sverige Hjälstaviken
237 2005-01-01 Sølvhejre (Ardea alba) Sverige Hjälstaviken
236 2005-01-01 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Ventlinge, Öland
235 2005-01-01 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Leksand
234 2005-01-01 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Leksand
233 2005-01-01 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Sverige Leksand
232 2005-01-01 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Sverige Marsäng, Sörmland
231 2005-01-01 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Ottenby
230 2005-01-01 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Sverige Landsort
229 2005-01-01 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sverige Oset
228 2005-01-01 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Sverige Gråviken, Lidingö
227 2005-01-01 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Sverige Ottenby, Öland
226 2005-01-01 Savisanger (Locustella luscinioides) Sverige Hjälstaviken
225 2005-01-01 Græshoppesanger (Locustella naevia) Sverige Oset
224 2005-01-01 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Sverige Landsort
223 2005-01-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Sverige Ottenby, Öland
222 2005-01-01 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Sverige Galtabäck
221 2005-01-01 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Leksand
220 2005-01-01 Vendehals (Jynx torquilla) Sverige Landsort
219 2005-01-01 Isfugl (Alcedo atthis) Sverige Södertälje
218 2005-01-01 Skovhornugle (Asio otus) Sverige Hjälstaviken
217 2005-01-01 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Gullereds kyrka, Västergötland
216 2005-01-01 Turteldue (Streptopelia turtur) Sverige Årstafältet
215 2005-01-01 Søkonge (Alle alle) Sverige Busör
214 2005-01-01 Alk (Alca torda) Sverige Landsort
213 2005-01-01 Lomvie (Uria aalge) Sverige Landsort
212 2005-01-01 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Landsort
211 2005-01-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Sverige Ottenby
210 2005-01-01 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Sverige Ottenby
209 2005-01-01 Ride (Rissa tridactyla) Sverige Busör
208 2005-01-01 Gråspætte (Picus canus) Sverige Leksand
207 2005-01-01 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Sverige Ottenby, Öland
206 2005-01-01 * Pileværling (Emberiza rustica) Sverige Happaranda sandskär, Norrbotten
205 2005-01-01 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Sverige Voxnan, Hälsingland
204 2005-01-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Sverige Leksand
2004
203 2004-01-01 Tredækker (Gallinago media) Sverige Storlien
202 2004-01-01 Dværgfalk (Falco columbarius) Sverige Landsort
201 2004-01-01 Knortegås (Branta bernicla) Sverige Gräsö
200 2004-01-01 Ringdrossel (Turdus torquatus) Sverige Landsort
199 2004-01-01 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Sverige Gräsö
198 2004-01-01 Dalrype (Lagopus lagopus) Sverige Handöl
197 2004-01-01 Skægmejse (Panurus biarmicus) Sverige Landsort
196 2004-01-01 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Sverige Landsort
195 2004-01-01 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Sverige Landsort
194 2004-01-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sverige Brevens Bruk
193 2004-01-01 Hedelærke (Lullula arborea) Sverige Angarnsjöängen, uppland
192 2004-01-01 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Brevens Bruk
191 2004-01-01 Mosehornugle (Asio flammeus) Sverige Landsort
190 2004-01-01 Tejst (Cepphus grylle) Sverige Landsort
189 2004-01-01 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sverige Mälarhöjden
188 2004-01-01 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sverige Landsort
187 2004-01-01 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Sverige Landsort
2003
186 2003-01-01 Sandløber (Calidris alba) Sverige Morups tånge
185 2003-01-01 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sverige Morups tånge
184 2003-01-01 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Sverige Öland
183 2003-01-01 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Sverige Hjälstaviken
182 2003-01-01 Vandrikse (Rallus aquaticus) Sverige Hjälstaviken
181 2003-01-01 Rød Glente (Milvus milvus) Sverige Falkenberg
180 2003-01-01 Skærpiber (Anthus petrosus) Sverige Stenåsabadet, Öland
179 2003-01-01 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Sverige Ottenby, Öland
178 2003-01-01 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sverige Mörtsjön, Närke
177 2003-01-01 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Hunnebergafallet, Närke
176 2003-01-01 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Sverige Hjälstaviken
175 2003-01-01 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sverige Öland
174 2003-01-01 Stenvender (Arenaria interpres) Sverige Öland
173 2003-01-01 * Terekklire (Xenus cinereus) Sverige Ottenby
2002
172 2002-01-01 Småspove (Numenius phaeopus) Sverige Fulufjället
171 2002-01-01 Dværgryle (Calidris minuta) Sverige Morups Tånge
170 2002-01-01 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Sverige Morups Tånge
169 2002-01-01 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Sverige Fulan river, Dalarna
168 2002-01-01 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Sverige Morups Tånge
167 2002-01-01 Natugle (Strix aluco) Sverige Brevens bruk
166 2002-01-01 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Sverige Brevens Bruk
165 2002-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sverige Fulan, Dalarna
2001
164 2001-01-01 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Sverige Falkenberg
163 2001-01-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Sverige Viala
162 2001-01-01 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Stegsholm
161 2001-01-01 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Sverige Brevens bruk
160 2001-01-01 Hortulan (Emberiza hortulana) Sverige Angarnsjöängen, Uppland
2000
159 2000-01-01 Fløjlsand (Melanitta fusca) Sverige Öland
158 2000-01-01 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Sverige Falkenberg
157 2000-01-01 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Sverige Reveln, Torö
156 2000-01-01 Pibeand (Mareca penelope) Sverige Kvismaren
155 2000-01-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Sverige Grönhögen
154 2000-01-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sverige Ågestasjön
153 2000-01-01 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Sverige Kvismaren
152 2000-01-01 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Sverige Ågestasjön
151 2000-01-01 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Öland
150 2000-01-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sverige Kvismaren
149 2000-01-01 Råge (Corvus frugilegus) Sverige Öland
148 2000-01-01 Gransanger (Phylloscopus collybita) Sverige Kvismaren
147 2000-01-01 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Sverige Ågestasjön
146 2000-01-01 Digesvale (Riparia riparia) Sverige Öland
145 2000-01-01 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sverige Öland
144 2000-01-01 Sortterne (Chlidonias niger) Sverige Öland
143 2000-01-01 Tinksmed (Tringa glareola) Sverige Angarnsjöängen
142 2000-01-01 Sortklire (Tringa erythropus) Sverige Angarnsjöängen
1999
141 1999-01-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) Sverige Kvismaren
140 1999-01-01 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Sverige Öland
139 1999-01-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Sverige Kvismaren
138 1999-01-01 Brushane (Calidris pugnax) Sverige Råstojavri, Lappland
137 1999-01-01 Kærløber (Calidris falcinellus) Sverige Råstojavri, Lappland
136 1999-01-01 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Sverige Öland
135 1999-01-01 Hjejle (Pluvialis apricaria) Sverige Råstojavri, Lappland
134 1999-01-01 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sverige Öland
133 1999-01-01 Klyde (Recurvirostra avosetta) Sverige Öland
132 1999-01-01 Strandskade (Haematopus ostralegus) Sverige Öland
131 1999-01-01 Lærkefalk (Falco subbuteo) Sverige Kvismaren
130 1999-01-01 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Sverige Malmköping
129 1999-01-01 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige Brevens Bruk
128 1999-01-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Råstojavri, Lappland
127 1999-01-01 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Sverige Åkerstyckebruk
126 1999-01-01 Havlit (Clangula hyemalis) Sverige Råstojavri, lappland
125 1999-01-01 Atlingand (Spatula querquedula) Sverige Kvismaren
124 1999-01-01 Spidsand (Anas acuta) Sverige Kvismaren
123 1999-01-01 Krikand (Anas crecca) Sverige Kvismaren
122 1999-01-01 Knarand (Mareca strepera) Sverige Kvismaren
121 1999-01-01 Canadagås (Branta canadensis) Sverige Sätra
120 1999-01-01 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Sverige Kvismaren
119 1999-01-01 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Sverige Kvismaren
118 1999-01-01 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Sverige Råstojavri,Lappland
117 1999-01-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Sverige Brevens Bruk
116 1999-01-01 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sverige Kilsmo, Närke
115 1999-01-01 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Sverige Öland
114 1999-01-01 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sverige Vingåker
113 1999-01-01 Hedehøg (Circus pygargus) Sverige Öland
112 1999-01-01 Duehøg (Accipiter gentilis) Sverige Isbladskärret
111 1999-01-01 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Sverige Brevens Bruk
110 1999-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Sverige Årstafältet
109 1999-01-01 Skeand (Spatula clypeata) Sverige Kvismaren
108 1999-01-01 Taffeland (Aythya ferina) Sverige Kvismaren
107 1999-01-01 Gravand (Tadorna tadorna) Sverige Öland
106 1999-01-01 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Sverige Öland
105 1999-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Sverige Brevens bruk
104 1999-01-01 Sortmejse (Periparus ater) Sverige Brevens bruk
103 1999-01-01 Halemejse (Aegithalos caudatus) Sverige Sätra
102 1999-01-01 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Sverige Brevens bruk
101 1999-01-01 Havesanger (Sylvia borin) Sverige Öland
100 1999-01-01 Gærdesanger (Curruca curruca) Sverige Öland
99 1999-01-01 Tornsanger (Curruca communis) Sverige Kvismaren
98 1999-01-01 * Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Öland
97 1999-01-01 Gulbug (Hippolais icterina) Sverige Öland
96 1999-01-01 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Sverige Brevens Bruk
95 1999-01-01 Sangdrossel (Turdus philomelos) Sverige Brevens Bruk
94 1999-01-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Sverige Brevens Bruk
93 1999-01-01 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Sverige Furuvik
92 1999-01-01 Blåhals (Luscinia svecica) Sverige Råstojavri, Lappland
91 1999-01-01 Nattergal (Luscinia luscinia) Sverige Sätra
90 1999-01-01 Jernspurv (Prunella modularis) Sverige Sätra
89 1999-01-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Sverige Brevens Bruk
88 1999-01-01 Silkehale (Bombycilla garrulus) Sverige Sätra
87 1999-01-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Sverige Brevens Bruk
86 1999-01-01 Gøg (Cuculus canorus) Sverige Öland
85 1999-01-01 Havterne (Sterna paradisaea) Sverige Öland
84 1999-01-01 Fjordterne (Sterna hirundo) Sverige Brevens Bruk
83 1999-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sverige Sätra
82 1999-01-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Sverige Råstojavri
81 1999-01-01 Rødben (Tringa totanus) Sverige Öland
80 1999-01-01 Hvidklire (Tringa nebularia) Sverige Råstojavri
79 1999-01-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Sverige Brevens Bruk
78 1999-01-01 Storspove (Numenius arquata) Sverige Öland
77 1999-01-01 Agerhøne (Perdix perdix) Sverige Öland
76 1999-01-01 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Sverige Kvismaren
75 1999-01-01 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Sverige Råstojavri, Lappland
74 1999-01-01 Lapværling (Calcarius lapponicus) Sverige Råstojavri, Lappland
73 1999-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sverige Sätra
72 1999-01-01 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Sätra
71 1999-01-01 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Kvismaren
70 1999-01-01 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Sverige Sätra
69 1999-01-01 Tornirisk (Linaria cannabina) Sverige Kvismaren
1998
68 1998-01-01 Trane (Grus grus) Sverige Vingåker
67 1998-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Sverige Mälarhöjdsbadet
66 1998-01-01 Temmincksryle (Calidris temminckii) Sverige Sandemar
65 1998-01-01 Vibe (Vanellus vanellus) Sverige Åkers styckebruk
64 1998-01-01 Blishøne (Fulica atra) Sverige Östra Styran
63 1998-01-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sverige Torö
62 1998-01-01 Hvinand (Bucephala clangula) Sverige Farsta slott
61 1998-01-01 Ederfugl (Somateria mollissima) Sverige Torö
60 1998-01-01 Grågås (Anser anser) Sverige Djurgården
59 1998-01-01 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Djurgården
58 1998-01-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Sverige Värmdö
57 1998-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) Sverige Sätra
56 1998-01-01 Fiskehejre (Ardea cinerea) Sverige Sandemar
55 1998-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Sverige Torö
54 1998-01-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Sverige Torö
53 1998-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Sverige Sätra
52 1998-01-01 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sverige Sandemar
51 1998-01-01 Spurvehøg (Accipiter nisus) Sverige Landsort
50 1998-01-01 Musvåge (Buteo buteo) Sverige Åkers styckebruk
49 1998-01-01 Troldand (Aythya fuligula) Sverige Djurgården
48 1998-01-01 Stær (Sturnus vulgaris) Sverige Åkers styckebruk
47 1998-01-01 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Brevens bruk
46 1998-01-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Sverige Brevens bruk
45 1998-01-01 Bramgås (Branta leucopsis) Sverige Djurgården
44 1998-01-01 Husskade (Pica pica) Sverige Sätra
43 1998-01-01 Allike (Coloeus monedula) Sverige Fitja, Stockholm
42 1998-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Sverige Sätra
41 1998-01-01 Ravn (Corvus corax) Sverige Brevens bruk
40 1998-01-01 Træløber (Certhia familiaris) Sverige Sätra
39 1998-01-01 Spætmejse (Sitta europaea) Sverige Vårberg
38 1998-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sverige Enskede, Stockholm
37 1998-01-01 Musvit (Parus major) Sverige Östra styran
36 1998-01-01 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Sverige Enskede, Stockholm
35 1998-01-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Sverige Brevens bruk
34 1998-01-01 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Sverige Sätra
33 1998-01-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Sverige Brevens bruk
32 1998-01-01 Munk (Sylvia atricapilla) Sverige Brevens Bruk
31 1998-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Sverige Sätra
30 1998-01-01 Solsort (Turdus merula) Sverige Sätra
29 1998-01-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Sverige Mazda Center, Stockholm
28 1998-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Sverige Sätra
27 1998-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Sverige Brevens Bruk
26 1998-01-01 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Sverige Sätra
25 1998-01-01 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Sverige Torö
24 1998-01-01 Engpiber (Anthus pratensis) Sverige Sätra
23 1998-01-01 Bysvale (Delichon urbicum) Sverige Sätra
22 1998-01-01 Landsvale (Hirundo rustica) Sverige Sandemar
21 1998-01-01 Sanglærke (Alauda arvensis) Sverige Åkers styckebruk
20 1998-01-01 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Sverige Sätra
19 1998-01-01 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sverige Sätra
18 1998-01-01 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Åkers Styckebruk
17 1998-01-01 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Sätra
16 1998-01-01 Mursejler (Apus apus) Sverige Sätra
15 1998-01-01 Huldue (Columba oenas) Sverige Sandemar
14 1998-01-01 Ringdue (Columba palumbus) Sverige Sandemar
13 1998-01-01 Klippedue (Columba livia) Sverige Skärholmen
12 1998-01-01 Svartbag (Larus marinus) Sverige Torö
11 1998-01-01 Sildemåge (Larus fuscus) Sverige Sätra
10 1998-01-01 Stormmåge (Larus canus) Sverige Sätra
9 1998-01-01 Svaleklire (Tringa ochropus) Sverige Sandemar
8 1998-01-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Sverige Sätra
7 1998-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Sverige Brevens bruk
6 1998-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Sverige Östra styran
5 1998-01-01 Stillits (Carduelis carduelis) Sverige Farsta slottsvik, Sörmland
4 1998-01-01 Grønsisken (Spinus spinus) Sverige Brevens bruk
3 1998-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Sverige Sätra
2 1998-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Sverige Sätra
1 1998-01-01 Skovskade (Garrulus glandarius) Sverige Brevens bruk
Annoncer