VP Artsliste

VP Artsliste

Guido Teenck

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Guido Teencks kryds

Dette er Guido Teencks VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2022-04-13 Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2011-03-19 Flögeln Tyskland
36 X Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2011-03-19 Neuenkirchen Tyskland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2009-10-24 near Amsterdam Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2003-10-25 Sao Miguel Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-10-17 Flores Azorerne
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2000-10-17 Flores Azorerne
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2000-10-29 Sao Miguel Azorerne
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-04-09 Schönberg Tyskland
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2015-02-22 Preetz Tyskland
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Flores Azorerne
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2014-03-04 Neot Hakkikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2010-10-15 Corvo Azorerne
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii)
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-20 Baekke Danmark
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2003-11-11 Sao Miguel Azorerne
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-09-24 Hermannshof, MV Tyskland
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2022-04-15 Akrotiri Cypern
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-07-01 Rethen Tyskland
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2000-10-15 Terceira Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2000-10-18 Flores Azorerne
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2014-08-17 Cabo da Praia, Ter Azorerne
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-13 Reckahn Tyskland
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2019-07-22 Wapelersiel Tyskland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-24 Vreugderijkerwaard Holland
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Ribe Danmark
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1988-10-03 Clauen Tyskland
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2000-10-15 Terceira Azorerne
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-10-20 Corvo Azorerne
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2016-03-25 Santiago, Barragem de Poilao Kap Verde
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2000-10-17 Flores Azorerne
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Magaretekoog Danmark
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-29 Hanstholm Danmark
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-03-08 Esbjerg Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-12-20 Hamburg Tyskland
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2004-10-01 Brokdorf Tyskland
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2019-12-30 Berlin, Müggelsee Tyskland
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-05 Heligoland Tyskland
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2016-03-26 Boavista, Cural velho Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2000-10-17 Flores Azorerne
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Corvo Azorerne
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2000-10-21 Flores Azorerne
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2010-10-12 Terceira Azorerne
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2016-03-24 Santiago, Barragem de Poilao Kap Verde
466 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2016-03-24 Santiago, Barragem de Poilao Kap Verde
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-29 Hanstholm Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2014-03-04 Dead Sea Israel
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-10-12 Terceira Azorerne
553 X Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-16 Corvo Azorerne
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2010-10-18 Corvo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2010-10-14 Corvo Azorerne
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2014-03-05 Yotvata Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Corvo Azorerne
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 Corvo Azorerne
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-10-30 Heligoland Tyskland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2012-10-19 Heligoland Tyskland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 X Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Andalucia Spanien
783 X Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-06 SH, Aukrug Tyskland
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2014-08-06 Lissabon Portugal
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis)
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2014-03-02 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2010-10-16 Corvo Azorerne
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2023-03-26 Berlin, Rudow-Alt Glienicke Tyskland
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Tunisia Tunesien
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2022-04-13 Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Tunesien
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-20 Greifswalder Oie, Mecklenburg-Vorpommern Tyskland
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1996-10-01 Heligoland Tyskland
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2010-10-18 Corvo Azorerne
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2015-03-14 Ein Gedi Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica)
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2010-10-13 Corvo Azorerne
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-17 Corvo Azorerne
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-10-14 Corvo Azorerne
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-10 Corvo Azorerne
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-11 Corvo Azorerne
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2010-10-14 Corvo Azorerne
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Corvo Azorerne
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2010-10-13 Corvo Azorerne
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2010-10-14 Corvo Azorerne
Annoncer