VP Artsliste

VP Artsliste

Eric Jan Alblas

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Eric Jan Alblass kryds

Dette er Eric Jan Alblass VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) (introduced) Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2012-08-11 (introduced) Frankrig
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1992-04-03 Ethe Belgien
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1983-06-26 Hitreskog Norge
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1981-04-12 Fochteloërveen Holland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2004-05-30 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1994-07-12 Hrisey Island
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2005-06-11 Ruka (including Red Grouse) Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2004-05-30 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2006-05-18 Srednogorie (including Sicilian Partridge) Bulgarien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1992-03-14 Tel Aviv Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1989-12-30 Sidi Bettache Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1986-07-10 La Crau Frankrig
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1991-07-29 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1992-03-14 Ha'on Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1989-12-30 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1979-04-29 Onstwedde Holland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1981-07-07 Nieuw Buinen Holland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) (introduced) Holland
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) (introduced) Holland
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1979-10-06 Schier (incl. Black Brant and Pale-bellied Brent ) Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1987-04-01 Schier Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis) (introduced) Holland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1979-10-06 Schier Holland
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 1998-04-26 Lauwersmeer Holland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) (introduced) Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1992-02-29 Gaast Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1987-12-29 Noordoostpolder Holland
39 X Grågås (Anser anser) 1979-05-20 Stadskanaal Holland
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1995-06-06 Kuusamo Finland
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1980-01-13 Stadskanaal vv Holland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1980-01-13 Stadskanaal vv Holland
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1979-12-22 Makkum Holland
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1991-12-14 Strijen Holland
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) (introduced) Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-06-02 west of Atyrau Kasakhstan
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1980-03-02 Onnerpolder Holland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1979-12-23 Makkum Holland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1997-10-20 Luxor Egypten
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1979-04-21 Stadskanaal Holland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1986-08-09 Lauwersmeer Holland
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2007-03-20 (introduced) Spanien
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2010-10-19 Flores Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata) (introduced) Holland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2010-02-07 Almelo Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-04-28 Stadskanaal vv Holland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1992-05-30 Eemshaven Holland
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1979-04-28 Stadskanaal vv Holland
63 X Knarand (Mareca strepera) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
64 X * Segland (Mareca falcata) 1992-01-26 A.W.D. Holland
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1979-10-06 Lauwersoog Holland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1986-05-01 Lauwersmeer Holland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1979-04-06 Gouda Holland
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2010-10-21 Flores Azorerne
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1979-12-23 Makkum Holland
72 X Krikand (Anas crecca) 1979-04-22 Sellingen Holland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1990-11-25 Flevo Holland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1990-01-01 Oued Massa Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1981-04-14 Lauwersmeer Holland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1997-02-07 Rutland Waters England
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1979-04-28 Stadskanaal vv Holland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1982-02-13 Nieuw Buinen vv Holland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1990-04-15 Lauwersmeer Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1979-04-07 Gasselte Holland
83 X Bjergand (Aythya marila) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1994-12-05 Veere Holland
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1990-01-27 Getterön Sverige
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1990-04-14 Harlingen Holland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1979-10-06 Lauwersoog Holland
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1994-07-07 Arnarstapi Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2000-11-18 Terschelling Holland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1980-07-24 Terschelling Holland
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1979-10-06 Schier Holland
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-10-09 Schier Holland
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1988-06-17 IJmuiden Holland
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2005-05-18 Lauwersmeer Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1979-04-07 Gasselte Holland
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1994-07-13 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1980-02-22 Grolloo Holland
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2007-12-05 Broekbos Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1979-10-06 Lauwersoog Holland
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) (introduced) Holland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1989-12-26 Laguna Medina Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1987-08-05 Cota Donana Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1989-06-19 Amsterdamseveld Holland
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1997-10-22 Abu Simbel Egypten
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2005-03-12 Ne'ot ha-Kikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1986-07-05 Camargue Frankrig
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 1999-03-06 Santiago Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1979-05-14 Nieuw Buinen Holland
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1990-08-11 Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1986-07-08 Camargue Frankrig
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1991-07-29 Birecik Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 1987-08-14 Zahara Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1985-02-08 Teuge Holland
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2011-08-21 Lanzarote Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1992-11-23 Nitsana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1987-12-21 Noordoostpolder Holland
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 1997-10-13 Dashur Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1994-03-29 Zuidlaardermeer Holland
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2010-06-10 Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1979-05-13 Metbroekbos Holland
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1986-07-10 La Crau Frankrig
140 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2015-08-09 Sandafa Egypten
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1992-11-23 Nitsana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1987-08-01 Hinojal Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1990-01-04 Ouerzazate Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1992-03-19 Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1986-07-09 Les Baux Frankrig
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1979-05-20 Gasteren Holland
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1979-04-06 Gouda Holland
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 1997-05-24 Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1990-08-13 Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1990-08-13 Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1979-05-19 Pagedal Holland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2010-01-22 Warga Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1979-07-26 Assen Holland
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 1997-10-22 Abu Simbel Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1991-07-28 Birecik Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 1992-03-24 Eilat Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1980-05-23 Balloërveld Holland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1987-06-05 Oostwolde Holland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1990-08-26 Eemshaven Holland
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1992-05-16 Opheusden Holland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1983-08-18 Terschelling Holland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1987-08-05 Cota Donana Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 1997-10-13 Dashur Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2006-03-21 Mheimedah Syrien
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1979-04-06 Gouda Holland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1989-12-29 Oued Loukos Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 1979-04-06 Gouda Holland
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2017-06-04 West of Inderbor Kasakhstan
184 X Trane (Grus grus) 1981-07-21 Nieuw Buinen Holland
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1980-03-29 Schier Holland
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1997-02-07 London England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1982-01-03 Eemshaven Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1979-04-06 Gouda Holland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1979-10-16 Katwijk Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1982-05-06 Nieuw Buinen vv Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1986-07-08 Camargue Frankrig
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2011-07-07 Manjavacas Spanien
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2013-05-03 Oulad Ghanem Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1986-07-10 La Crau Frankrig
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 1997-10-13 Dashur Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1979-04-07 Gasselte Holland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1986-07-04 Camargue Frankrig
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1980-05-14 Waddinxveen Holland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1979-04-11 Stadskanaal vv Holland
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1992-03-13 Tel Aviv Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-06-28 Workum Holland
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2009-04-06 Abdali Farms Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1982-08-26 Schier Holland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1992-03-20 K-40 Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1979-04-29 Onstwedde Holland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1991-09-14 Middelburg Holland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1994-10-22 Texel Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1979-10-06 Schier Holland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1980-06-09 Nieuw Buinen vv Holland
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-05-29 Terceira Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1979-05-18 Stadskanaal Holland
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-04-04 Ossenzijl Holland
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1997-10-12 Wadi el Natrun Egypten
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1980-07-27 Terschelling Holland
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2009-04-04 Doha Spit Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1992-03-26 Eilat Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1994-04-14 Eilat Israel
222 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Domburg Holland
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1988-10-27 Lauwersmeer Holland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 1997-10-24 Bahtit Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2010-10-19 Flores Azorerne
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1979-05-25 Gasteren Holland
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2014-08-08 Terceira Azorerne
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-24 Haringhuizen Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1989-12-29 Merdja Zerga Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata) 1979-05-25 Gasteren Holland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1979-04-28 Stadskanaal vv Holland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1979-10-06 Schier Holland
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1991-09-20 O.V.Dijk Holland
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1981-09-24 Nieuw Buinen vv Holland
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1979-07-29 Stadskanaal vv Holland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1988-05-10 Lauwersmeer Holland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1998-08-07 Lauwersmeer Holland
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-07-24 Opheusden Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1980-07-27 Terschelling Holland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1982-05-09 Nieuw Buinen vv Holland
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-24 Zwolle Holland
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1979-10-06 Schier Holland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1980-03-02 Onnerpolder Holland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1991-08-23 Terschelling Holland
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2012-05-16 Deventer Holland
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1982-05-20 Nieuw Buinen vv Holland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1999-08-01 Den Oever Holland
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1993-06-12 Lauwersmeer Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1988-05-10 Lauwersmeer Holland
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1996-07-18 Flevo Holland
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2019-08-16 Westhoek Holland
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1989-05-16 Lauwersmeer Holland
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2014-08-08 Terceira Azorerne
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1980-06-28 Grolloo Holland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1980-03-29 Schier Holland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2010-06-10 Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1994-08-03 Workumerwaard Holland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1979-07-27 Papenvoort Holland
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1994-04-15 Eilat Israel
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1988-05-10 Lauwersmeer Holland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1983-08-31 Nieuw Buinen vv Holland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1988-10-17 Hondsbossche Holland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1979-05-20 Nieuw Buinen Holland
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-01-21 Medemblik Holland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1979-07-29 Stadskanaal vv Holland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1991-10-11 Zierikzee Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1979-04-21 Stadskanaal Holland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1988-05-21 Garrelsweer Holland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1979-07-29 Stadskanaal vv Holland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1981-04-16 Lauwersmeer Holland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1979-07-29 Stadskanaal vv Holland
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1995-04-22 Braakman Holland
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2009-04-06 Subiyah Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1986-10-04 Hondsbossche Holland
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1986-07-11 Camargue Frankrig
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1997-08-02 Doniaburen Holland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1998-07-07 Hooge Zwaluwe Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1980-07-24 Terschelling Holland
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1990-02-12 Stellendam Holland
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1990-09-16 O.V.Dijk Holland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1987-08-12 Tarifa Spanien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-06-10 Texel Holland
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1979-04-06 Gouda Holland
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-11-09 IJmuiden Holland
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1997-08-22 Groningen Holland
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2000-02-19 Kampen Holland
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1987-08-11 Tarifa Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1986-07-04 Camargue Frankrig
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1992-03-14 Ma'agan Mikha'el Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1992-03-20 Eilat Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1997-10-17 Hurghada Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1998-01-20 Goes Holland
313 X Svartbag (Larus marinus) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1980-03-29 Schier Holland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1990-01-17 IJmuiden (including Thayer's Gull) Holland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1979-05-20 Stadskanaal Holland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1992-03-14 Ma'agan Mikha'el Israel
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1986-07-06 Camargue (including Steppe Gull) Frankrig
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1992-03-14 Ma'agan Mikha'el Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1979-10-06 Schier (including Heuglin's Gull) Holland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1986-07-08 Camargue Frankrig
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1982-08-17 Flevo Holland
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 1997-10-14 Ain Sukhna Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1997-10-14 Ain Sukhna Egypten
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 1995-09-21 Tanger Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1980-07-24 Terschelling Holland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1980-06-15 Delfzijl Holland
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2015-08-08 Ras Sudr Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1989-07-07 Terneuzen Holland
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2011-06-03 Graciosa Azorerne
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1993-06-25 Hondsbossche Holland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1979-05-13 Stadskanaal vv Holland
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1997-10-14 Ain Sukhna Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1980-07-24 Terschelling Holland
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2003-07-18 Colijnsplaat Holland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1986-07-11 Camargue Frankrig
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1990-07-18 O.V.Dijk Holland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1979-05-13 Stadskanaal vv Holland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1980-08-09 Schier Holland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1985-11-02 Schier Holland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1980-07-26 Terschelling Holland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1991-09-15 Lauwersoog Holland
354 X Søkonge (Alle alle) 1985-11-02 Schier Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1994-07-07 Malariff Island
356 X Lomvie (Uria aalge) 1987-06-21 Lauwersoog Holland
357 X Alk (Alca torda) 1983-08-08 Terschelling Holland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1986-10-04 Hondsbossche Holland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1994-07-04 Grindavik Island
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 1999-03-04 Sao Nicolau Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1981-02-22 Eemshaven Holland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1983-11-30 Eemshaven Holland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1991-01-28 Goesche Sas Holland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1995-12-31 Reeuwijk Holland
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2011-06-02 Graciosa - Terceira Azorerne
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 1999-03-08 Maio - Boa Vista Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1996-08-18 Uig - Lochmaddy (incl. Mediterranean Storm Petrel) Skotland
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 1997-06-02 Porto Santo Portugal
383 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2011-05-30 Graciosa Azorerne
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1986-11-02 Schier Holland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1983-06-25 North Sea Norge
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 1997-05-23 Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1999-03-05 Sao Nicolau Kap Verde
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2012-08-28 Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1989-06-24 Marseille Frankrig
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1990-08-10 Tenerife Spanien
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 1999-03-05 Sao Nicolau Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1991-08-17 Terschelling Holland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2012-08-27 Madeira Portugal
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1989-08-27 Hondsbossche Holland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1991-05-07 Corsica Frankrig
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1987-08-12 Tarifa Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1990-08-11 Tenerife Spanien
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 1999-03-05 between Raso and Santiago Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1990-08-16 Tenerife Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1987-08-01 Hinojal Spanien
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1980-05-10 Oudemolen Holland
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 1999-03-08 Boa Vista Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1980-07-24 Terschelling Holland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1992-03-19 Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1993-05-08 Porto Lagos Grækenland
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1981-04-16 Lauwersoog Holland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1979-10-06 Lauwersoog Holland
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2009-04-08 Port Zour Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) (introduced) Holland
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1990-01-01 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1989-12-16 Nw. Lekkerland Holland
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1980-07-27 Terschelling Holland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1981-04-25 Hurwenen Holland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1990-05-20 Alphen a/d Rijn Holland
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1986-07-11 Camargue Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-04-28 Amsterdam Holland
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1992-03-25 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1986-07-05 Camargue Frankrig
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1986-07-04 Camargue Frankrig
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1979-04-06 Gouda Holland
460 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2010-10-22 Terceira Azorerne
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2009-03-01 Wadi Lahami Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1981-08-04 Wieden (including Bourne's Heron) Holland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1986-11-04 Eelde Holland
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1986-07-04 Camargue Frankrig
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1992-03-21 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1992-03-15 Ha-Khula Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1993-05-15 Kerkini Grækenland
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1983-04-16 Ter Apel Holland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1989-12-30 Sidi Bettache Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1987-07-25 Canfranc Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1986-07-09 Les Baux Frankrig
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1979-05-20 Gasteren Holland
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2012-03-29 Vila Velho de Rodao Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1987-07-25 Canfranc Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1993-05-11 Lefkimi Grækenland
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2009-02-28 Berenice Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1987-07-26 Jaca Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-03-22 Eilat Israel
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1992-03-15 Ha-Khula Israel
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1987-07-25 Canfranc Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-03-20 Eilat Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1987-08-06 Cota Donana Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1992-03-27 Eilat Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1987-07-26 Jaca Spanien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1987-08-02 Extremadura Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2009-04-08 Al Abraq Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1993-05-11 Lefkimi Grækenland
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1979-04-22 Sellingen Holland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1979-05-05 Gasselte Holland
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1979-06-01 Nieuw Buinen Holland
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1979-05-13 Stadskanaal Holland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1992-03-26 Eilat Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1979-08-12 Fochteloërveen Holland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1979-05-13 Metbroekbos Holland
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1979-05-25 Gasteren (including Black-eared Kite) Holland
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 1997-10-20 Luxor Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1990-11-25 Flevo Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1979-12-23 Beetsterzwaag Holland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1989-12-30 Sidi Bettache (incl. North African Buzzard) Marokko
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 1999-03-07 Santiago Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1979-04-22 Sellingen Holland
523 X Slørugle (Tyto alba) 1987-06-04 Lantingwolde (including 2 Atlantic taxa) Holland
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1991-07-29 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1991-05-03 Corsica Frankrig
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 1994-05-23 Cyprus Cypern
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-24 Soro Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1986-07-12 Les Alpilles Frankrig
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1994-04-22 Idan Israel
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-09 Taurus Mountains Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco) 1982-03-21 Gieten Holland
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2013-05-02 Azrou Marokko
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2005-03-13 Wadi Barak Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1995-06-02 Hauko Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 1995-06-05 Siikajoki Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2005-10-31 Westerbork Holland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1995-06-02 Hauko Finland
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1979-07-11 Amerongen (including Cucumiau) Holland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1995-06-05 Liminka Finland
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1979-12-11 Stadskanaal Holland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1980-06-24 Stadskanaal vv Holland
542 X Kapugle (Asio capensis) 1989-12-29 Merdja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1986-07-07 Camargue Frankrig
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2009-04-05 Jahra Farms Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1986-07-10 La Crau Frankrig
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1992-03-13 Tel Aviv Israel
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 1999-03-06 Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1991-08-09 Dwarsgracht Holland
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1991-07-28 Birecik Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 1997-10-13 El Faiyum Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1991-07-28 Birecik Tyrkiet
558 X Biæder (Merops apiaster) 1986-07-10 Camargue Frankrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1979-05-20 Gasteren Holland
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1995-06-02 Hauko Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1989-04-09 Hasbruch Tyskland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1982-01-10 Metbroekbos Holland
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1991-07-30 Birecik Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1979-04-07 Gasselte Holland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1996-10-02 Bialowieza (including Lilford's Woodpecker) Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1980-04-04 Schoonloo Holland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1980-04-05 Schoonloo Holland
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1987-08-06 Cota Donana Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1990-01-08 Azrou Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 1992-04-04 Eupen Belgien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1987-08-01 Hinojal Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1979-04-07 Gasselte (incl. Alexander's and Neglected Kestrel) Holland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1980-09-06 Schier Holland
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1994-05-19 Episkopi Cypern
581 X Sodfalk (Falco concolor) 1997-10-16 Ras Muhammad Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1980-04-07 Schoonloo Holland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1979-07-27 Papenvoort Holland
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1990-01-04 Tagdilt track Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1992-11-22 Urim Israel
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1994-07-16 Vikingavatn Island
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1981-02-21 Nieuw Buinen vv Holland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) (introduced) Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) (introduced) Spanien
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2015-09-12 (introduced) Holland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) (introduced) Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1989-12-30 Sidi Bettache Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-01-19 Netterden Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1980-09-06 Schier Holland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1995-05-04 Texel Holland
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2002-08-14 Texel Holland
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1986-07-10 La Crau Frankrig
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1979-04-08 Nieuw Buinen Holland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1987-08-01 Hinojal (incl. Desert- and Steppe Grey Shrike) Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1987-07-26 Jaca Spanien
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1991-07-27 Anamur Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1979-05-13 Metbroekbos Holland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1995-06-08 Valtavaara Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1979-04-21 Metbroekbos Holland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1987-07-31 Extremadura Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1979-04-06 Gouda Holland
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 1989-12-30 Sidi Bettache Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1991-12-14 Vlaardingen Holland
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1987-07-27 Riglos Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1991-05-05 Corsica Frankrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 1979-04-28 Stadskanaal vv Holland
632 X * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 1995-05-05 Katwijk Holland
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1992-03-19 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1979-09-29 Drouwenerzand Holland
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1979-04-10 Nieuw Buinen Holland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1979-04-11 Stadskanaal vv Holland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1990-01-06 Merzouga Marokko
639 X Ravn (Corvus corax) 1983-06-26 Hitreskog Norge
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1986-12-24 Stadskanaal Holland
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2009-03-02 Wadi Gemal Egypten
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1979-09-29 Drouwenerzand Holland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1979-07-14 Amerongen Holland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1989-07-01 Delphi Grækenland
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1995-06-08 Kuusamo Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1979-07-26 Gieten Holland
649 X * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) 2022-02-27 Mastail Aserbajdsjan
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1980-01-03 Buinen Holland
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1989-12-30 Sidi Bettache (including 4 Canary Islands taxa) Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1979-04-07 Gasselte Holland
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2012-05-06 Alsany Hvide Rusland
654 X Musvit (Parus major) 1979-04-06 Gouda Holland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1990-04-16 Hoornse meer Holland
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1980-10-22 Flevo Holland
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1990-01-05 Tagdilt track Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1990-01-03 Ouerzazate Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1990-01-03 Ouerzazate Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1990-01-03 Ouerzazate Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 1999-03-06 Santiago Kap Verde
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1981-03-15 Buinerveld Holland
664 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2017-06-02 West of Atyrau Kasakhstan
665 X Razolærke (Alauda razae) 1999-03-05 Raso Kap Verde
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2005-03-12 Kfar Ruppin Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1979-04-10 Nieuw Buinen Holland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1987-08-06 Cota Donana Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1980-01-03 Nieuw Buinen Holland
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2008-03-25 Jorf Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1984-10-16 Punt van Reide (including 3 other taxa) Holland
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1990-01-03 Ouerzazate Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1986-07-10 La Crau Frankrig
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1987-08-01 Hinojal Spanien
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-06-04 West of Inderbor Kasakhstan
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1993-04-06 Osera Spanien
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2016-01-25 Aousserd Marokko
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 1994-04-16 K-33 Israel
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1987-08-11 Tarifa Spanien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2004-06-02 Armash Armenien
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2006-03-21 Deir Ezzor Syrien
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) (introduced) Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1991-07-27 Alanya Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1989-12-29 Oued Loukos Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1990-01-01 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1980-05-18 Ter Apel Holland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1979-04-06 Gouda Holland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1987-07-25 Canfranc Spanien
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1979-05-19 Pagedal Holland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1983-10-16 Anjum Holland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1986-07-04 Camargue Frankrig
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1990-01-02 Goulimine (incl. Levant Scrub Warbler) Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1979-07-14 Amerongen Holland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1979-05-20 Anloo Holland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-25 Meynweg Holland
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1992-03-19 Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1990-12-14 Wassenaar Holland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1990-10-13 Texel Holland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1994-10-17 Texel Holland
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-21 Vlieland Holland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1994-10-22 Camperduin Holland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1979-04-22 Sellingen Holland
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2004-05-29 Lake Sevan Armenien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1990-08-11 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1979-04-21 Stadskanaal (including Siberian Chiffchaff) Holland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Harkema Holland
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2007-10-05 Katwijk Holland
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2004-05-30 Kazbegi Georgien
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-11-30 Kamperhoek Holland
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-06-01 Porkala Finland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2004-10-01 Schiermonnikoog Holland
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2009-04-04 Sulaibikhat Kuwait
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 1999-03-07 Santiago Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1980-05-17 Reeuwijk Holland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1992-03-14 Ha'on Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2004-06-02 Armash Armenien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1995-08-17 Stellendam Holland
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1979-05-16 Nieuw Buinen Holland
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2004-06-02 Armash Armenien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1995-06-04 Helsinki Finland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1979-05-13 Stadskanaal vv Holland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1979-06-10 Stadskanaal vv Holland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1996-09-10 Katwijk Holland
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2017-06-02 South of Atyrau Kasakhstan
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1989-06-29 Delphi Grækenland
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2008-03-22 Oued Zat Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2004-06-03 Azat Armenien
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1993-05-12 Avas Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1986-07-06 Camargue Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1979-06-28 Nieuw Buinen Holland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2010-06-14 Jekaterinenburg Rusland (indenfor VP)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1980-05-08 Stadskanaal vv Holland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1990-06-05 Flevo Holland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1986-05-01 Lauwersmeer Holland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1986-07-05 Camargue Frankrig
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1992-03-14 Ha'on Israel
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 1991-07-30 Birecik Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2016-02-26 Oued Jenna Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1990-01-03 Oued Souss Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2006-03-21 Deir Ezzor Syrien
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2009-04-04 Sulaibikhat Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1979-05-19 Pagedal Holland
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1979-05-13 Metbroekbos Holland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1995-05-31 Jorvas Finland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1980-04-27 Stadskanaal Holland
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2003-11-05 Middelburg Holland
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1989-07-01 Delphi Grækenland
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1994-04-17 Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1992-11-20 K-20 Israel
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2008-03-26 Merzouga Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1979-06-22 Gasselte Holland
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1986-07-12 Les Alpilles Frankrig
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1991-05-04 Corsica Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2008-07-05 Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1990-01-03 Ouerzazate Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1986-07-08 Camargue Frankrig
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-19 Volvi Grækenland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1987-07-27 Riglos Spanien
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 1991-05-06 Corsica Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1986-07-10 La Crau Frankrig
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1991-07-29 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1989-07-01 Delphi Grækenland
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1992-11-18 Eilat Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1981-01-31 Appelscha Holland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1979-04-21 Metbroekbos (including 2 Atlantic taxa) Holland
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 1997-05-23 Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1979-07-14 Amerongen Holland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1980-02-16 Ter Apel Holland
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 1991-05-03 Corsica Frankrig
797 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-05-09 Djimbla Algeriet
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2012-07-09 Taurus Mountains Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1989-06-29 Delphi Grækenland
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1991-07-31 Halfeti Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 1989-11-14 Amsterdam Holland
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1987-03-21 Groningen Holland
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1979-04-21 Metbroekbos Holland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2012-03-28 (introduced) Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2009-04-04 (introduced) Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) (introduced) Holland
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1993-10-17 Texel Holland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1979-04-07 Gasselte Holland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1987-07-31 Extremadura Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2010-06-10 Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1982-04-06 Schier Holland
827 X Solsort (Turdus merula) 1979-04-06 Gouda Holland
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2017-10-21 Vlieland Holland
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1996-01-08 Den Helder Holland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2016-11-08 Groningen Holland
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1979-11-04 Stadskanaal Holland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1979-10-21 Nieuw Buinen Holland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1979-05-15 Stadskanaal Holland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1979-04-29 Onstwedde Holland
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1994-04-15 Eilat Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1991-07-29 Birecik Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1979-05-20 Anloo Holland
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 1989-06-25 Corsica Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1979-05-20 Gasteren (including Tenerife and GG Robin) Holland
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1980-05-23 Balloërveld Holland
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1988-05-23 Eelde Holland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1979-05-13 Tichelberg Holland
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2005-06-11 Kuusamo Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1979-05-13 Metbroekbos Holland
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2013-05-02 Azrou Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1992-03-25 Eilat Israel
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1993-05-16 Ano Paroia Grækenland
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-05-31 Schier Holland
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1979-05-20 Gasteren Holland
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-05-12 Nieuw Buinen Holland
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1990-01-01 Agadir Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2004-05-30 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1987-07-27 Riglos Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1987-07-27 Riglos Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1979-05-13 Tichelberg Holland
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1990-08-17 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1980-04-05 Schoonloo Holland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1998-05-02 Afsluitdijk Holland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1979-05-05 Gasselte Holland
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2008-03-22 Oukaimeden Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1992-11-18 Eilat Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1990-01-01 Tiznit Marokko
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1987-07-27 Riglos Spanien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1991-07-31 Halfeti Tyrkiet
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1994-05-15 Paphos Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1992-03-25 Eilat Israel
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1990-01-04 Tagdilt track Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1992-03-16 Ein Gedi Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1987-07-27 Riglos Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1990-01-02 Goulimine Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 1990-01-04 Ouerzazate Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1992-11-22 Shizafon Israel
893 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 2000-04-04 As Safawi Jordan
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2009-02-25 El Gouna Egypten
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2004-06-09 Meghri Armenien
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1990-01-11 Ordessa Spanien
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 1997-10-19 Luxor Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1992-03-13 Tel Aviv Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1979-04-06 Gouda Holland
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1989-06-25 Corsica Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1987-08-02 Extremadura Spanien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1991-07-28 Birecik Tyrkiet
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 1999-03-03 Sal Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1990-01-06 Merzouga Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1979-11-18 Drouwen Holland
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2004-06-02 Vedi Armenien
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1987-07-27 Riglos Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 1991-07-30 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2009-04-07 (introduced) Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) (introduced) Portugal
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) (introduced) Egypten
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) (introduced) Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) (introduced) Kap Verde
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) (introduced) Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) (introduced) Egypten
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1995-09-15 Sierra Nevada Spanien
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2010-06-11 Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1980-02-16 Stadskanaal (incl. 2 other taxa) Holland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1979-04-21 Stadskanaal vv (including 5 other taxa) Holland
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1992-03-19 Eilat Israel
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1982-08-12 Schin op Geul Holland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1979-04-08 Nieuw Buinen (incl. Pied and Moroccan Wagtail) Holland
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 1997-10-22 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1988-10-17 Texel Holland
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2007-01-22 Woerden Holland
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1990-05-12 Kootwijkerzand Holland
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2005-03-12 Ma'ale Gilbo'a Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1979-05-20 Gieten Holland
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1979-04-29 Pagedal Holland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1991-02-03 Noordwijkerhout Holland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1990-01-01 Tiznit Marokko
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1992-03-24 Eilat Israel
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1981-12-03 Nieuw Buinen vv Holland
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1980-03-29 Schier Holland
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1990-08-10 Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1979-04-22 Sellingen Holland
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2008-03-22 Oued Zat Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2010-10-17 Sao Miguel Azorerne
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 1997-05-23 Madeira Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 1990-08-13 Tenerife Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1990-08-13 Tenerife Spanien
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2013-09-19 Gran Canaria Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1979-12-01 Metbroekbos Holland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1981-06-13 Wageningen Holland
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-17 Groningen Holland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1979-05-20 Gasteren Holland
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2010-10-17 Sao Miguel Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1994-04-24 Khermon Israel
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2008-03-22 Oukaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1990-01-03 Ouerzazate Marokko
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2004-06-02 Vedi Armenien
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1987-06-12 Schier Holland
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2004-05-30 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1992-11-19 Eilat Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1979-04-09 Nieuw Buinen Holland
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1991-07-29 Birecik Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1980-02-03 Nieuw Buinen vv Holland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1979-04-29 Onstwedde Holland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1982-02-22 Schier Holland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1980-04-05 Schoonloo Holland
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1990-12-18 Amsterdam Holland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-16 Texel Holland
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1996-08-22 Glen More Skotland
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1979-07-27 Drouwenerzand Holland
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-11-17 Baarn Holland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1980-02-20 Stadskanaal Holland
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2008-05-24 Sierra de Gredos Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 1991-05-03 Corsica Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1991-08-02 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1983-04-06 Schier Holland
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1994-04-23 Neve Ativ Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1990-08-11 Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1979-12-01 Metbroekbos Holland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1986-01-02 Eemshaven Holland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1979-12-22 Afsluitdijk Holland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1980-09-07 Nieuw Buinen Holland
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1979-05-20 Gasteren Holland
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1994-10-22 IJmuiden Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1987-07-27 Riglos Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-06-02 Vedi Armenien
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1992-03-26 Eilat Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1989-06-03 Grubbenvorst Holland
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1992-03-17 Ein Gedi Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1986-07-09 Les Baux Frankrig
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1992-03-25 Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1989-12-31 El Jadida Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1990-03-31 Katwijk Holland
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-22 Bunne Holland
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1993-05-23 Terschelling Holland
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1995-06-06 Liminka Finland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1993-05-08 Strimon Grækenland
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2014-07-24 Westkapelle Holland
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1979-04-21 Stadskanaal vv Holland
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-02 Groningen Holland
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-20 Flores Azorerne
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-06 Alkmaar Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1996-10-15 Vlieland Holland
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer