VP Artsliste

VP Artsliste

Phil Gibson

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Phil Gibsons kryds

Dette er Phil Gibsons VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2001-04-10 Ipsilou Monastery (Lesvos) Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2001-04-03 Ouarzazate Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2018-11-01 Nata Ford Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2015-04-10 Lidlington, Bedfordshire England
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2001-01-08 River Deben, Martlesham, Suffolk England
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2015-02-20 Chevington Moor, Northumberland England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1997-01-25 Welney, Norfolk England
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1996-02-17 Hempholme, East Yorkshire England
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2022-01-14 Tophill Low Reservoir, East Yorkshire England
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-03-07 Monsal Dale, Derbyshire England
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1994-02-08 Lochore Meadows Country Park, Fife Skotland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1998-11-01 Stithians Reservoir, Cornwall England
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1996-02-11 Thorpe Marsh, South Yorkshire England
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2000-03-23 Dayet Aoua Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-25 Wissington, Norfolk England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-09 Bleasby Gravel Pits, Nottinghamshire England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1995-08-23 Eyebrook Reservoir, Leicestershire England
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1994-04-03 Fairburn Ings England
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1995-03-07 Dock Acre Gravel Pits, Lancashire England
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1999-09-18 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1996-04-14 Girvan, Ayrshire Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1994-02-08 St. Andrews Bay, Fife Skotland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2016-07-16 Murcar, Aberdeenshire Skotland
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2023-05-02 Largo Bay, Fife Skotland
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-02-20 Cheswick Sands, Northumberland England
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-04-17 Pugneys C.P., West Yorkshire England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2023-04-29 Whinfell Tarn, Cumbria England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2001-04-05 Oued Sous, Agadir Marokko
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1999-10-23 Rame Head, Cornwall England
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-05-08 Hornsea Mere, East Yorkshire England
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1998-08-01 Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1999-10-26 Flamborough Head, East Yorkshire England
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1998-06-26 Barton on Humber Clay Pits, Lincolnshire England
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2012-06-20 El Cotillo, Fuerteventura Spanien
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2015-01-01 Fraisthorpe, East Yorkshire England
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2001-10-02 Abassa Fishponds Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1995-07-05 Teesmouth, Cleveland England
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2001-04-02 Tagdilt Track Marokko
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2011-04-17 Sharm El Sheikh Sewage Plant Egypten
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2001-04-02 Tagdilt Track Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2001-10-06 Wadi Ghadir, Marsa Alam Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2011-04-17 Sharm El Sheikh Sewage Plant Egypten
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1998-08-01 Tenerife, Erjos Spanien
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2021-07-03 Easington England
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2001-10-08 Abu Simbel Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2001-10-06 Marsa Alam Egypten
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2000-01-22 Stover C.P., Devon England
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2016-09-03 Alkborough Flats, Lincolnshire England
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2001-10-02 Abassa Fishponds Egypten
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2000-03-23 Dayet Aoua Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-21 Stodmarsh, Kent England
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1993-01-13 Druridge Bay Country Park, Northumberland England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1992-06-26 Carmargue Frankrig
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2001-10-13 Crocodile Island (Luxor) Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2001-10-04 Hurghada Egypten
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2023-05-02 Low Newton, Northumberland England
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1998-10-10 Graveney, Kent England
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2001-10-13 Crocodile Island, Luxor Egypten
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-11-06 Helston Airfield, Cornwall England
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1994-09-26 St Mary's Island, Tyne & Wear England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-28 Dawlish Warren, Devon England
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2002-05-12 Rimac, Lincolnshire England
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2001-10-20 Hurghada Egypten
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2001-10-02 Abassa Fishponds Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2005-11-19 Kingston Seymour, Somerset England
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-15 Seal Sands, Cleveland England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1996-08-26 Foryd Bay Pool, Gwynedd Wales
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2002-07-26 Pennington Marshes, Hampshire England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2021-10-09 St Aidan's RSPB, West Yorkshire England
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-09-21 Somersham Gravel Pits, Cambridgeshire England
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1995-09-06 Broomhill Flash, South Yorkshire England
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 1999-10-19 Blacktoft Sands, East Yorkshire England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1998-08-14 Dorman's Pool, Cleveland England
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-09-13 Huttoft Bank, Lincolnshire England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1996-06-02 Kilnsea, East Yorkshire England
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 1997-08-24 Aberlady Bay, East Lothian Skotland
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1995-10-08 Tophill Low Reservoir, East Yorkshire England
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-09-18 Rosehearty, Aberdeenshire Skotland
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2023-06-01 Spurn Point, East Yorkshire England
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1999-04-30 Conwy Estuary, Gwynedd Wales
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1997-09-22 Druridge Bay Pools, Northumberland England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1997-09-17 Seal Sands, Cleveland England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-12-13 Burghead, Grampian Skotland
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1995-09-27 Stanford Reservoir, Leicestershire England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1997-05-18 Musselburgh Lagoons, Edinburgh Skotland
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1994-10-17 River Eden, Rockcliffe Marsh, Cumbria England
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2001-04-02 Tagdilt Track Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1996-05-13 Summerleys Nature Reserve, Northamptonshire England
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-11 Frampton Marsh, Lincolnshire England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1997-08-25 Martin Mere, Lancashshire England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1999-12-11 Aldeburgh, Suffolk England
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1998-08-16 Scilly Pelagic England
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1999-05-07 River Stour Pools, Sandwich, Kent England
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-12-16 Ogston Reservoir, Derbyshire England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1994-03-04 Sunderland Docks, Tyne & Wear England
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-02-25 Sunderland, Tyne & Wear England
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1998-10-31 Eglwys Nunydd Reservoir, South Wales Wales
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2001-04-05 Tamri Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2001-10-03 Hurghada Egypten
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2001-10-04 Hurghada (Giftun Island) Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-12-11 Shoeburyness, Essex England
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2022-08-08 Grafham Water England
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-01-03 Saltholme Pools, Cleveland England
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1996-06-10 Minsmere, Suffolk England
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2001-10-06 Marsa Alam Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1997-05-31 Inner Farne Island, Northumberland England
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2001-10-04 Giftun Island, Hurghada Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1995-04-10 Musselburgh, Lothian Skotland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-06-04 Flamborough Head, East Yorkshire England
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1996-06-30 Salthome Pools, Cleveland England
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-13 Farnham Gravel Pits, North Yorkshire England
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1996-03-01 Tattershall Bridge, Lincolnshire England
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1998-08-16 Scilly Pelagic England
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1995-06-14 Saito Outcrop, Unst, Shetland Isles Skotland
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2022-09-07 Santa Maria, Sal Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1998-08-16 Scilly Pelagic England
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2000-04-10 Skala Eressos, Lesvos Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1998-08-01 Sea crossing between Tenerife and La Gomera Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1998-07-10 Ythan Estuary Skotland
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2001-10-04 Big Giftun Island Egypten
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1988-09-01 Porec Kroatien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2001-04-05 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1989-06-01 Fairburn Ings, West Yorkshire England
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-05-12 Carlton Marsh, Suffolk England
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1984-05-01 Potteric Carr, South Yorkshire England
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2001-09-26 Messingham Sand Quarries, Lincolnshire England
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2001-10-10 Aswan, River Nile Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1997-06-28 Cotswold Water Park, Gloucestershire England
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-11 Balvicar, Argyll Skotland
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2001-10-05 Marsa Alam Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2001-10-09 Lake Nasser, Abu Simbel Egypten
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2001-10-10 Aswan, River Nile Egypten
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2000-11-11 Haut Asco Ski Station, Corsica Frankrig
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2012-06-18 Barranco de la Torre, Fuerteventura Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2000-04-10 Devil,s Bridge, Lesvos Grækenland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2001-03-28 Sidi Bettache Marokko
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2001-04-01 Todra Gorge Marokko
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2011-04-17 Dahab (Sinai Peninsula) Egypten
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2002-08-16 Elmley, Kent England
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2001-10-08 Abu Simbel Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2001-04-01 Tagdilt Track Marokko
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2000-04-12 Skala Kalloni, Lesvos Grækenland
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2018-10-31 Mavrokolympos Dam Cypern
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2001-11-12 Felixstowe Docks, Suffolk England
528 Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2001-03-28 Merdja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-06-07 Lochaber Loch, Dumfries & Galloway Skotland
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2001-10-02 Abassa Fishponds Egypten
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2022-02-02 River Darwen, Preston, Lancashire England
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2001-10-10 River Nile, Aswan Egypten
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2001-10-10 River Nile, Aswan Egypten
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2001-03-30 Aoufouss Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 1998-06-14 Thornwick Bay, Flamborough, East Yorkshire England
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1999-05-22 Achladeri, Lesvos Grækenland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2001-04-07 Oukaimedan Marokko
574 Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1999-05-25 Molivos (Lesvos) Grækenland
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1996-09-07 Barleycraft Gravel Pits Cambridgeshire England
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1999-05-25 Molivos Castle (Lesvos) Grækenland
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2001-10-04 Big Giftun Island (Hurghada) Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2001-10-08 Abu Simbel Egypten
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2001-10-09 Abu Simbel Egypten
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2002-03-08 South Stack (Anglesey) Wales
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2012-06-19 La Lajita, Fureteventua Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2001-04-04 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2008-09-25 Flamborough Head, East Yorkshire England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1996-10-19 Holme, Norfolk England
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2022-06-30 Bempton England
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1996-09-07 Burnham Overy, Norfolk England
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2002-03-30 St Levan, Cornwall England
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1999-05-22 Achladeri, Lesvos Grækenland
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2000-10-01 Kenidjack Valley, Cornwall England
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Alps near Grossglockner Pass Østrig
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2001-04-07 Oukaimedan Marokko
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2011-04-16 Sharm-el-Sheikh Egypten
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2001-03-31 Merzouga Marokko
639 X Ravn (Corvus corax)
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1996-02-21 Sherwood, Nottinghamshire England
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2000-04-10 Faneromeni Ford, Lesbos Grækenland
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1998-08-15 Tenerife Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2000-03-20 Merzouga Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2000-03-19 Tagdilt Track Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2001-03-31 Merzouga Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2001-03-31 Merzouga Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2022-09-06 Santa Maria, Sal Kap Verde
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2000-03-16 Essaouira Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2001-04-03 Ouarzazte Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2000-03-19 Tagdilt Track Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-11-05 South Gare, Cleveland England
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-02 South Stack, Anglesey Wales
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2000-03-19 Tagdilt Track Marokko
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2011-04-17 St Catherine's Monastery, Sinai Egypten
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2001-03-31 Marrakech Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2001-04-06 Oued Massa village Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1999-04-17 Swithland Reservoir, Leicestershire England
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2001-10-12 Luxor Egypten
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2000-09-30 St. Mary's, Scilly Isles England
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2000-05-27 Landguard, Suffolk England
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1995-09-26 Whitley Bay Cemetery, Tyne & Wear England
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-22 Mundesley, Norfolk England
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1987-10-11 Spurn Point, East Yorkshire England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1994-11-14 Newbiggin, Northumberland England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1998-08-15 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1999-05-08 Portland, Dorset England
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2014-10-31 Brotton, Cleveland England
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2021-09-10 Buckton, East Yorkshire England
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2021-10-17 Spurn, East Yorkshire England
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-09-03 Filey, North Yorkshire England
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1996-09-07 Spurn Point, East Yorkshire England
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1995-06-29 Haverton Hole, Cleveland England
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2001-10-13 Luxor, Crocodile Island Egypten
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-11-13 Corsica, Etang de Buguglia Frankrig
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2002-08-04 Spurn Point, Canal Zone, East Yorkshire England
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-10-22 Flamborough Head, East Yorkshire England
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1996-09-22 Spurn Point, East Yorkshire England
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1999-05-21 Lesvos, East River Grækenland
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2001-04-06 Oued Massa Marokko
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2003-07-04 Whitburn Coastal Park, Tyne & Wear England
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1995-08-13 Spurn Point, East Yorkshire England
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2001-09-24 Blakeney Point, Norfolk England
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1995-06-24 Scotsman Flash, Greater Manchester England
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-05-30 Old Moor, South Yorkshire England
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2000-05-20 Hengistbury Head, Dorset England
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2001-10-02 Abassa Fishponds Egypten
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2001-04-03 Ouarzazate Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2001-03-31 Merzouga Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2000-04-12 Lesvos, Skala Sikimmia Grækenland
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1991-10-19 Flamborough Head, East Yorkshire England
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2000-11-12 Corsica, Baccagio Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1992-05-26 Filey, North Yorkshire England
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-09-23 Spurn Point, East Yorkshire England
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1995-05-23 Spurn Point, East Yorkshire England
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1993-07-18 Filey, East Yorkshire England
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2000-04-10 Lesvos, Eressos Grækenland
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2000-11-10 Restonica Valley, Corsica Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2000-04-08 Achladeri Picnic Site, Lesbos Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2000-04-12 Ipsolou Monastery, Lesbos Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2000-04-08 Achladeri Picnic Site, Lesbos Grækenland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2011-04-17 St Katherines Monastery, Sinai Egypten
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2005-11-19 Great Wood C.P., Hertfordshire England
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1996-01-20 Webheath, Worcestershire England
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2016-12-05 Beeley, Derbyshire England
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-10 Grimsby, Lincolnshire England
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1999-05-22 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2001-05-12 Spurn Point, East Yorkshire England
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1997-05-18 Hartlepool Headland, Cleveland England
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2011-06-08 Hartlepool Headland, Cleveland England
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1995-04-23 Holy Island, Northumberland England
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2000-04-13 Faneromeni Ford, Lesbos Grækenland
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2020-10-15 Trow Quarry,Tyne & Wear England
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2001-04-04 Sous Valley Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1995-05-23 Holme, Norfolk England
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1989-08-03 Almeria Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2012-06-18 Barranco de la Torre, Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-10-18 Scalby Mills Scarborough England
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2000-03-23 Timahdite Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2001-09-21 Landguard Point, Suffolk England
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2001-10-12 Luxor Egypten
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1996-11-16 Salthouse, Norfolk England
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2002-03-30 Nanquidno, Cornwall England
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2000-04-08 Derbyshire area near Kalloni Saltpans, Lesvos Grækenland
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-10-21 Spurn Point, East Yorkshire England
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2001-03-30 Zeida Plains Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2011-04-17 St Catherine's Monastery, Sinai Egypten
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1989-08-02 Almeria Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2001-04-02 Tagdilt Track Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2018-11-01 Phinikas Cypern
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2001-10-12 Valley of the Queens, Luxor Egypten
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2001-10-13 Crocodile Island, Luxor Egypten
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2022-09-05 Santa Maria, Sal Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2001-03-31 Merzouga (Cafe Yasmina) Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) Grossglockner Pass Østrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2001-10-02 Abassa Fishponds, Cairo Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2002-03-17 Minsmere, Suffolk England
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-14 Easington, East Yorkshire England
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2020-01-07 Prestwick Carr, Northumberland England
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1999-09-07 Saltholme Pools, Cleveland England
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2001-10-08 Lake Nasser, Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2003-01-04 Gringley Carr, Nottinghamshire England
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2000-05-13 Spurn Point, East Yorkshire England
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2002-02-03 Lynford Arboretum, Norfolk England
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1998-08-01 Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2001-03-28 Ouikaidmedan Road Marokko
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 1998-08-14 Danmark
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1998-08-15 Las Lajas Picnic Site, Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2000-03-17 Oued Massa Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2011-04-17 St Katherines Monastery, Sinai Egypten
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-12-09 Wintersett Reservoir, West Yorkshire England
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-12-28 Budby Common England
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-05-23 Sandringham Car Park, Norfolk England
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) Grossglockner Pass Østrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2000-11-12 Corte, Corsica Frankrig
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1998-08-15 Las Lajas Picnic Site, Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1996-03-16 Harthill Reservoir, South Yorkshire England
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2000-03-15 Oukaidmedan Marokko
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2000-04-10 Ipsolou Monastery, Lesbos Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1996-09-22 Kilnsea, East Yorkshire England
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2000-04-10 Ipsolou Monastery, Lesbos Grækenland
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2000-03-17 Agadir Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2000-01-23 Shepley, West Yorkshire England
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-22 Kilnsea (Kew Gardens) East Yorkshire England
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1996-09-08 Spurn Point, East Yorkshire England
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2000-07-06 Flamborough, East Yorkshire England
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2023-10-26 Flamborough Head England
1014 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-03-15 Pennington Flash, Greater Manchester England
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-19 Cley, Norfolk England
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2002-10-22 Flamborough Head, East Yorkshire England
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1998-01-21 Vicarscross, Chester, Cheshire England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2001-10-27 Kilnsea, East Yorkshire England
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2003-12-22 Headington, Oxfordshire England
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1996-11-12 Trowse, Norwich, Norfolk England
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2000-06-02 Seaforth, Merseyside England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2014-02-13 High Shincliffe, County Durham England
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer