VP Artsliste

VP Artsliste

Antoine Rougeron

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Antoine Rougerons kryds

Dette er Antoine Rougerons VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2012-02-26 Sao Nicolau Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2019-06-23 Aghione Frankrig
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2007-07-07 Haut-Jura Frankrig
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2007-04-21 Haut-Jura Frankrig
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2009-05-08 Hautes-Alpes Frankrig
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2010-08-11 Kazbek Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2007-08-26 Désert du Platé Frankrig
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2010-08-11 Kazbek Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2014-06-04 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2010-08-16 Vedi Armenien
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2009-03-05 Oulad Teima Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2014-06-06 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2013-03-26 Shehoret Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2013-03-31 Kefar Rupin Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2016-05-02 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-01-19 Saint Denis du Payré Frankrig
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-12-03 Lac du Der Frankrig
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2021-03-12 Oye-Plage Frankrig
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2012-03-04 Santiago Kap Verde
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2009-12-02 Ecopole du Forez Frankrig
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2008-03-09 Etang de la Chelouze Frankrig
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2009-03-06 Oued Massa Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-02-24 Brenne Frankrig
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2007-04-06 Brenne Frankrig
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2015-03-20 Arnarstapi Island
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2015-03-17 Jokulsarlon Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2013-01-19 Brétignolles sur Mer Frankrig
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-03-14 Keflavik Island
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-10-22 Ouessant Frankrig
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2016-01-31 Den Oever Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2015-03-15 Sog river Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2010-12-30 Lac de Grand-Lieu Frankrig
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2012-05-07 Monroy Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2016-05-06 Derkaoua Marokko
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2013-03-30 Neot Hakikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2005-04-18 Verdon Frankrig
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2011-06-05 Tenerife Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2007-04-29 Bastia Frankrig
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2009-03-03 Marrakech Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2012-05-08 Castillo de Monfrague Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2012-05-08 Trujillo Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2011-06-10 Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2013-03-24 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2005-04-22 Crau Frankrig
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2008-07-21 Thairy Frankrig
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2005-08-02 Crau Frankrig
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2013-03-29 Km152 Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2009-03-12 Tagdilt Marokko
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2013-03-29 Shaharut Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2013-03-26 Bassin Km19 Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2011-06-06 Tenerife Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2011-06-08 La Gomera Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2012-02-19 Monflanquin Frankrig
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2009-03-05 Oulad Teima Marokko
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2011-01-15 Pivot Fields Kuwait
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-15 Val de Saône Frankrig
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-03-28 Etang du Fay Frankrig
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2012-08-23 Marais de Voutron Frankrig
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-28 Echigey Frankrig
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2007-09-07 Marais de Saint Louis Frankrig
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2014-06-01 Goksu Delta Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2012-05-06 S'Albufera, Majorque Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2012-07-10 Crau Frankrig
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-12-16 Rohrschollen Frankrig
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-03-01 Brenne Frankrig
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2021-07-13 Lansargues Frankrig
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2016-05-10 Sidi Abed Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2013-03-23 Hayarkon Park Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2011-01-18 Abdaly Farms Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2006-10-21 Saint Laurent en Gâtines Frankrig
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2009-07-08 Brenne Frankrig
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2010-07-11 Saint Denis du Payré Frankrig
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-09-07 Plage du Ster Frankrig
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2012-03-01 Sao Vicente Kap Verde
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2011-01-16 Kuwait Bay Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2011-01-16 Kuwait Bay Kuwait
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2015-09-17 Ruan Frankrig
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-09-16 Crau Frankrig
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2019-10-12 Ouessant Frankrig
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-05-09 Camargue Frankrig
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-10-22 Moeze Oléron Frankrig
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2011-08-17 Camargue Frankrig
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-31 Réservoir de Cercey Frankrig
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2011-11-07 La Turballe Frankrig
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2018-09-22 Hyères Frankrig
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2010-09-19 Ruan Frankrig
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2013-01-20 Île de Noirmoutier Frankrig
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2010-11-07 Etang du Louroux Frankrig
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2008-09-17 Ouessant Frankrig
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2007-09-15 Echigey Frankrig
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2013-10-06 Ouessant Frankrig
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2008-12-27 Trévaly Frankrig
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2012-10-27 Le Crotoy Frankrig
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-04-08 Etang de Lys Saint Georges Frankrig
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2011-05-23 Lux Frankrig
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2008-11-15 Camargue Frankrig
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2009-09-01 Marolles sur Seine Frankrig
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-06-01 Echigey Frankrig
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2005-11-06 Brenne Frankrig
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-09-17 Etang de Nerizellec Frankrig
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-09 Ouessant Frankrig
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2010-10-09 Sein Frankrig
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-03-01 Camargue Frankrig
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2011-01-16 Kuwait Bay Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2009-03-13 Tagdilt Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2010-08-17 Armash Armenien
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2009-01-23 Arcachon Frankrig
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-29 Clipon Frankrig
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2017-04-19 Montjean-sur-Loire Frankrig
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2014-02-25 Oléron Frankrig
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2013-11-14 L'Aiguillon sur Mer Frankrig
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2013-04-21 La Flèche Frankrig
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2007-05-02 Bastia Frankrig
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2011-01-16 Kuwait Bay Kuwait
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2013-03-28 Eilat North Beach Israel
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2007-12-28 Arcachon Frankrig
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2018-03-20 Bouqueval Frankrig
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2008-01-06 Lac de Vaires sur Marne Frankrig
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-02-15 La Haie Traversaine Frankrig
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2015-03-07 Hendaye Frankrig
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-01-26 Eteignières Frankrig
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2010-08-10 Tbilissi Georgien
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-09-16 Camargue Frankrig
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2011-01-20 Mina Said Kuwait
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2011-01-20 Mina Said Kuwait
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2014-06-18 Hyères Frankrig
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2009-05-16 Polder de Sebastopol Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2022-08-03 Île aux Moutons Frankrig
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2006-08-21 Larmor Baden Frankrig
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2013-03-17 Marais de Séné Frankrig
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-09-30 Echigey Frankrig
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2010-08-28 Clipon Frankrig
351 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-28 Zeeland Holland
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2015-03-14 Reykjavik Island
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-10-15 Boulogne Frankrig
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2012-02-26 Sao Nicolau Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2006-12-16 Lac de Plobsheim Frankrig
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-12-09 Lac du Der Frankrig
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2009-08-15 Ouessant Frankrig
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2012-02-29 Branco Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2012-02-28 Raso Kap Verde
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2012-02-26 Sao Nicolau Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2012-03-01 Sao Nicolau Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2011-09-18 Penmarch Frankrig
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2012-03-01 Raso Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2011-06-09 La Gomera - Tenerife Spanien
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-05 Lac de Sainte Croix Frankrig
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2012-02-25 Sao Nicolau Kap Verde
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2010-08-17 Armash Armenien
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2009-03-01 Oued Massa Marokko
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2009-03-07 Sidi Boufadyl Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2011-11-26 Iteuil Frankrig
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2010-05-01 Camargue Frankrig
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2013-03-24 Nizzana Israel
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2007-12-28 Grenade sur Adour Frankrig
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2011-01-19 Al-Abraq Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2013-08-18 Gorges du Verdon Frankrig
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-06-04 Vallée du Drugeon Frankrig
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-01-26 Camargue Frankrig
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2013-03-30 Ein Gedi Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2012-05-12 Sierra Morena de Andujar Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2010-08-10 David Garedja Georgien
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2005-08-03 Etang des Aulnes Frankrig
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2010-08-17 Goris Armenien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2022-10-09 Ouessant Frankrig
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2006-10-23 Ouessant Frankrig
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-01-24 Etang de Corcambon Frankrig
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-11-01 Bulle Frankrig
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2007-01-07 Camargue Frankrig
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2012-03-01 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2014-06-05 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2007-04-13 Meuilley Frankrig
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2014-06-09 Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-01-21 Frankrig
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2004-02-01 Monts Dores Frankrig
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2016-05-05 Rissani Marokko
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2014-05-31 Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2016-05-04 Azrou Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2013-03-30 Ouest Mer Morte Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2016-08-06 Kocevje Slovenien
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2007-02-18 Haut-Jura Frankrig
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2007-02-17 Haut-Jura Frankrig
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-09-23 Prunay Belleville Frankrig
539 X Kapugle (Asio capensis) 2016-05-01 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2011-01-15 Pivot Fields Kuwait
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2005-08-08 Mas Thibert Frankrig
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2011-01-16 Jahra Farms Kuwait
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2013-03-27 Eilat Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2013-03-24 Nizzana Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2010-08-17 Armash Armenien
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2008-06-22 Haut-Jura Frankrig
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2010-08-14 Yerevan, Victory Park Armenien
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2009-04-10 Forêt d'Iraty Frankrig
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-03-15 Oukaïmeden Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2007-03-10 Forêt de Cîteaux Frankrig
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2008-05-31 Camargue Frankrig
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2009-03-04 Tamri Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2011-10-29 Larrazet Frankrig
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-03-15 Ellioavatn Island
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2003-09-01 Barcelone Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-03-06 Oued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2019-10-18 Ouessant Frankrig
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2011-01-16 Pivot Fields Kuwait
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2006-10-21 Ouessant Frankrig
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-05-22 Champeau en Morvan Frankrig
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2005-08-09 Crau Frankrig
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2005-06-07 Vallée de la Creuse Frankrig
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2010-10-09 Sein Frankrig
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2012-05-07 Villaseca Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2006-07-08 Massif du Bargy Frankrig
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2005-04-19 Verdon Frankrig
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2005-12-29 Hautes-Alpes Frankrig
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-04-29 Bastia Frankrig
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2009-03-09 Guelmin Marokko
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-02-16 Dijon Frankrig
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2011-01-17 Kuwait City, Green Island Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2014-05-30 Geris Tyrkiet
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-03-14 Touffliat Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-03-01 Etang de Lys Saint Georges Frankrig
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-08-15 Donges Frankrig
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2009-03-10 Mhamid Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2009-03-07 Guelmin Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2009-03-05 Tidsi Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2009-03-10 Mhamid Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2012-02-27 Raso Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2011-01-22 Pivot Fields Kuwait
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2007-09-05 Opoul Perillos Frankrig
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2016-05-06 Rissani / Erfoud Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-02-16 Banc de l'Ilette Frankrig
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2009-03-12 Tagdilt Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2005-04-22 Crau Frankrig
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2010-08-15 Monts Aragats Armenien
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2009-02-01 Crau Frankrig
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2012-05-07 Villaseca Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2009-03-12 Tagdilt Marokko
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2011-01-15 Jahra Farms Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2011-01-17 Kuwait City, Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2009-03-02 Marrakech Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2009-03-06 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2013-03-24 Nizzana Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-09-03 Minerve Frankrig
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-10-03 Ouessant Frankrig
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2009-03-08 Oued Sayad Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2005-04-13 Forêt de Lancôme Frankrig
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2011-01-19 Al Abraq Kuwait
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-10-23 Ouessant Frankrig
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-10-26 Ouessant Frankrig
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2007-10-19 Ouessant Frankrig
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-24 Ouessant Frankrig
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2010-08-11 Gudauri Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2011-06-05 Tenerife Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2009-04-11 Forêt de Biriatou Frankrig
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2010-08-10 David Garedja Georgien
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2016-10-08 Ouessant Frankrig
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2011-01-19 Jahra East Outfall Kuwait
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2011-01-17 Jahra East Outfall Kuwait
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2006-08-12 Donges Frankrig
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2014-06-11 Baklatepe Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-16 Bouxières aux Dames Frankrig
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-07-08 Lac de Saint Point Frankrig
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2010-09-18 Loon Plage Frankrig
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2010-08-10 David Garedja Georgien
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2012-05-10 Los Palacios y Villafranca Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2010-08-16 Vedi Armenien
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2014-05-30 Akseki Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-04 Camargue Frankrig
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-06-08 Branges Frankrig
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2011-01-16 Jahra Pools Kuwait
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2009-04-12 Laroin Frankrig
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2009-03-08 Oued Sayad Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2014-06-06 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2011-01-18 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-08-10 David Garedja Georgien
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-06-01 Val de Saône Frankrig
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2008-04-27 Nolay Frankrig
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2011-01-17 Abdali Farms Kuwait
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2012-02-28 Raso Kap Verde
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2005-11-16 Kerjouanno Frankrig
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2008-04-18 Barcaggio Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2012-05-06 Cap de Formentor, Majorque Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2016-05-07 Tizi n Pass Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2007-02-27 Camargue Frankrig
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2005-04-22 Alpilles Frankrig
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2010-04-01 Macinaggio Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2003-09-01 Deltebre Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2010-08-18 Armash Armenien
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2014-06-09 Côte Nord Cypern
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2008-04-21 Forêt de Verghello Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2014-05-30 Oymapinar Baraji Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2010-08-10 David Garedja Georgien
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2010-08-16 Vedi Armenien
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2005-02-17 Baulme la Roche Frankrig
799 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-17 Haut-Jura Frankrig
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2012-05-09 Carcavelos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2011-01-17 Kuwait City, Green Island Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2011-01-16 Jahra Farms Kuwait
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2013-03-31 Hayarkon Park Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2008-09-20 Ouessant Frankrig
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2007-04-29 Bastia Frankrig
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2012-10-11 Ouessant Frankrig
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2010-10-09 Sein Frankrig
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2011-01-22 Jahra Farms Kuwait
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2010-08-14 Spitak Armenien
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2019-06-24 Porto Vecchio Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-08-20 Agnhjadzor Armenien
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2010-08-20 Agnhjadzor Armenien
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-31 Hoogwoud Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2009-10-09 Ouessant Frankrig
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2016-05-04 Azrou Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2007-04-27 Camargue Frankrig
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2010-08-14 Spitak Armenien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2007-10-19 Ouessant Frankrig
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 X * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus) 2011-01-21 Wafra Farms Kuwait
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2009-03-03 Souilha Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2010-08-12 Kazbek Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2007-04-15 Beurizot Frankrig
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2007-05-05 Alpilles Frankrig
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2011-06-10 Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2009-10-16 Ouessant Frankrig
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2010-08-09 Udabno Georgien
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2009-03-07 Guelmin Marokko
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2008-04-18 Macinaggio Frankrig
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2010-08-09 Krasnogorski Georgien
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2014-06-09 Côte Nord Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2020-10-15 Molène Frankrig
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2009-03-07 Guelmin Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2009-03-04 Tamri Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2009-03-08 Guelmin Marokko
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2010-08-10 David Garedja Georgien
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2011-01-16 SAANR Kuwait
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2014-06-10 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2011-01-17 SAANR Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2005-01-01 Verdon (?) Frankrig
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2008-04-22 Bonifaccio Frankrig
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2011-01-16 Jahra Pools Kuwait
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2009-03-10 Mhamid Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2014-06-05 Saribasak Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2007-05-20 Nivoliers Frankrig
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2014-06-05 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2006-07-09 Désert du Platé Frankrig
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2012-05-09 Barroca d'Alva Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2012-05-09 Barroca d'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2012-02-24 Santiago Kap Verde
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2012-05-07 Madrigalejo Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2008-04-24 Saint Laurent du Var Frankrig
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-07-08 Massif du Bargy Frankrig
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2010-08-15 Monts Aragats Armenien
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2010-06-11 Courteranges Frankrig
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2007-01-06 Mas Chauvet Frankrig
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2011-12-06 Courtils Frankrig
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2009-10-14 Ouessant Frankrig
942 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 2009-10-05 Ouessant Frankrig
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2008-04-24 Macinaggio Frankrig
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2010-10-10 Sein Frankrig
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2011-06-05 Tenerife Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2011-06-05 Tenerife Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2014-06-01 ? Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2009-03-15 Oukaimeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2009-03-05 Tidsi Marokko
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-10-14 Ouessant Frankrig
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-27 Plage du Casino Frankrig
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-15 Selfoss (Orn's garden!) Island
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-07-08 Lac de Saint Point Frankrig
972 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-11-01 Saint Quentin en Tourmont Frankrig
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-12-29 Hautes-Alpes Frankrig
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-11-14 Saint Georges sur Loire Frankrig
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2005-12-29 La Motte en Champsaur Frankrig
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2007-05-01 Col du Campo Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2010-08-11 Gudauri Georgien
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-06-05 Tenerife Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-10-19 Ouessant Frankrig
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-11-17 Ouessant Frankrig
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2013-02-01 Gimeaux Frankrig
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2005-04-19 Verdon Frankrig
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2014-06-12 Ishak Pasa Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2014-06-04 Isikli Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2007-04-29 Biguglia Frankrig
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2009-03-04 Marrakech Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2009-10-15 Ouessant Frankrig
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2012-11-08 Besançon Frankrig
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2008-05-31 Plateau de Valensole Frankrig
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2021-10-17 Ouessant Frankrig
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-10-11 Ouessant Frankrig
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2019-09-28 Molène Frankrig
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2019-10-17 Sein Frankrig
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2009-10-24 Sein Frankrig
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 X * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica) 2010-10-11 Sein Frankrig
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer