VP Artsliste

VP Artsliste

Petri Kuhno

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Petri Kuhnos kryds

Dette er Petri Kuhnos VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2013-03-04 Boa Vista Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1979-03-05 Jyväskylä, Keltinmäki Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1979-06-27 Heinola Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1979-04-21 Jyväskylä Finland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-25 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1998-06-17 Utsjoki, Ailigas Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1998-05-22 Joutsa, Leivonmäki, Haapasuo Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2014-04-29 Kazbeki Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2007-05-23 Demirkazik Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2000-03-28 Ein Gedi Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2002-06-30 Sardinia Italien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1999-07-09 Mertola Portugal
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2007-06-01 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2007-05-21 Göksu Delta Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2012-04-25 Sidi Yahya Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1979-04-14 Jyväskylä, Kuokkala Finland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1988-06-12 Hollola Finland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1971-05-05 Porvoo Finland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1982-05-19 Sysmä, Soiniemi Finland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1995-05-23 Virolahti Finland
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1981-08-14 Turku, Ruissalo Finland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1985-10-14 Keuruu Finland
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2013-05-02 Parikkala, Saari Finland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2012-12-16 Lentse Waard Holland
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 1980-05-04 Liminka Finland
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1979-04-28 Jyväskylä Finland
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1996-05-01 Pukkila, Kantele Finland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2002-04-18 Pukkila, Kantele Finland
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1987-10-31 Savitaipale Finland
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1999-03-27 Åland, Saltvik Finland
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2012-12-15 Philipsdam Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1979-06-30 Åland, Maarianhamina Finland
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1988-04-21 Pukkila, Kantele Finland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1979-05-12 Viitasaari, Heinä-Suvanto Finland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-05-06 Abu Simbel Egypten
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1979-06-30 Åland, Maarianhamina Finland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-03-31 Canaries, Fuerteventura Spanien
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2006-10-26 Sao Miguel Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1996-10-20 Asikkala, Vääksy Finland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-06-01 Jyväskylä, Manunsaari Finland
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1979-05-23 Jyväskylä Finland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1999-05-05 Pori, Preiviikinlahti Finland
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1979-05-02 Jyväskylä Finland
63 X Knarand (Mareca strepera) 1988-04-30 Pukkila, Kantele Finland
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1979-05-01 Jyväskylä Finland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-07-02 Lappeenranta, Kaislanen Finland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1979-01-06 Jyväskylä Finland
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-10-16 Flores Azorerne
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1979-05-03 Jyväskylä Finland
72 X Krikand (Anas crecca) 1979-04-24 Jyväskylä Finland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-05-31 Kotka, Hovinsaari Finland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2002-03-31 Canaries, Fuerteventura Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1998-04-28 Heinola Finland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1979-04-22 Jyväskylä Finland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2000-04-15 Hanko Finland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2005-05-04 Karkkila, Pyhäjärvi Finland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1979-04-28 Jyväskylä Finland
83 X Bjergand (Aythya marila) 1979-05-01 Jyväskylä Finland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-01-10 Canaries, Tenerife Spanien
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1993-08-31 Finnmark Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1999-06-06 Kristiinankaupunki, Siipyy Finland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1979-06-29 Naantali Finland
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2017-04-26 Sandgerði Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-05-22 Asikkala, Vääksy Finland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1979-06-30 Åland, Maarianhamina Finland
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1979-06-30 Åland, Maarianhamina Finland
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-05-09 Keuruu, Keurusselkä Finland
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1979-05-22 Jyväskylä Finland
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2012-12-15 Barendrecht Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1979-04-11 Jyväskylä Finland
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2017-04-27 Laxa River, Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1979-05-02 Jyväskylä Finland
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2012-11-17 Pagham Harbour England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1979-04-28 Jyväskylä Finland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1979-05-03 Jyväskylä Finland
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1997-04-26 Pukkila, Kanteleenjärvi Finland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2005-03-12 Bonanza Spanien
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Flores Azorerne
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1999-07-02 Gambelas Portugal
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1981-06-22 Joutsa, Leivonmäki, Haapasuo Finland
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2000-03-24 Eilat Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-03-02 Neot Hakikkar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-21 Corvo Azorerne
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1989-07-27 Istanbul Tyrkiet
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2013-03-06 Sao Nicolau Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1979-05-19 Jyväskylä Finland
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2002-03-28 Canaries, Fuerteventura Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1990-09-20 Alvor Portugal
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2000-03-29 Eilat mountains Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2011-06-09 Monfrague Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1999-07-09 Castro Verde Portugal
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2002-04-01 Canaries, Fuerteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2000-03-30 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1999-06-30 Castro Marim Portugal
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2010-05-01 Al Abbasa, Kairo Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2005-03-09 El Achebuche Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2014-10-20 Corvo Azorerne
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2014-06-09 Yekaterinburg Rusland (indenfor VP)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1979-05-19 Jyväskylä Finland
138 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 2010-07-29 Lappeenranta, Askola Finland
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2000-03-30 Nizzana Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2000-03-30 Nizzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1999-07-09 Castro Verde Portugal
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2006-03-12 Tagdilt track Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2000-03-24 Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1970-01-01 Jyväskylä Finland
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1979-06-30 Gränna Sverige
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2005-10-29 Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2003-01-09 Canaries, Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2003-01-09 Canaries, Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1982-06-05 Parikkala, Siikalahti Finland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2012-11-05 Kajaani Finland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1979-07-01 Kopenhagen Danmark
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2010-05-03 Wadi Gemal Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1989-07-27 Istanbul Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2000-03-26 Eilat Israel
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2013-10-13 Vila do Corvo Azorerne
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1979-06-09 Parikkala, Siikalahti Finland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1980-06-16 Jyväskylä Finland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1982-06-02 Parikkala, Siikalahti Finland
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1997-05-19 Hamina, Kirkkojärvi Finland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1979-06-09 Parikkala, Siikalahti Finland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1999-06-30 Ludo Farm Portugal
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2010-05-01 Abbassa Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2007-05-21 Göksu Delta Tyrkiet
174 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2012-01-07 Canaries, Lanzarote, Tias Spanien
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1979-04-11 Jyväskylä, Tourujoki Finland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2005-03-12 Huelva Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-10-24 Sao Miguel Azorerne
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-08 Harjumaa, Kiia Estland
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2009-03-01 Hula Israel
184 X Trane (Grus grus) 1979-04-26 Jyväskylä Finland
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1982-03-20 Konnevesi, Karinkoski Finland
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-09 Terceira Azorerne
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1979-08-06 Laukaa, Leppävesi Finland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1979-04-28 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1979-05-03 Jyväskylä, Nenäinniemi Finland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2001-06-30 Durankulak Bulgarien
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1999-06-30 Algarve Portugal
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2011-06-13 Cuenca, Laguna de Manjavacas Spanien
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2012-05-03 NW Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1999-06-29 Vale Santo Portugal
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2010-05-01 Al Abbasa, Kairo Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1979-06-30 Åland, Maarianhamina Finland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1996-05-08 Helsinki, Viikki Finland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1999-04-21 Kouvola, Elimäki Finland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1979-04-06 Jyväskylä Finland
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-03-23 Eilat Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2008-04-05 Abdaly farms Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2011-05-08 Lappeenranta, Joutseno Finland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-03-27 Eilat Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1979-06-06 Joutsa, Leivonmäki, Haapasuo Finland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-09-18 Kouvola, Anjalankoski Finland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2009-10-20 Hailuoto Finland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1980-05-20 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1979-05-13 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2006-10-29 Terceira Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1979-04-29 Jyväskylä Finland
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2011-10-20 Sao Miguel Azorerne
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2010-05-07 Abu Simbel Egypten
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2010-05-06 Aswan Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1990-01-06 Canaries, Lanzarote Spanien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2008-04-04 Doha Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-03-31 Eilat Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2000-03-29 Eilat Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1994-09-15 Orimattila, Kurunkulma Finland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2010-05-01 Al Abbasa, Kairo Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-13 Flores Azorerne
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1979-05-05 Jyväskylä Finland
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2006-10-27 Sao Miguel Azorerne
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1979-04-22 Jyväskylä Finland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1982-08-21 Pori, Yyteri Finland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1990-05-10 Hanko Finland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1980-05-20 Jyväskylä, Kivistönranta Finland
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1982-08-21 Pori, Yyteri Finland
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1979-05-13 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1990-06-09 Orimattila, Mallusjärvi Finland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Espoo, Laajalahti Finland
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1981-08-14 Jämsä, Lokalahti Finland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1979-05-13 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2007-06-26 Kotka, Salminlahti Finland
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1980-09-05 Jyväskylä, Eerolanlahti Finland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1979-06-09 Parikkala, Siikalahti Finland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1997-02-05 Hausjärvi, Vuolteenkoski Finland
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2009-10-03 Pori, Yyteri Finland
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-08-20 Jyväskylä, Eerolanlahti Finland
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2015-10-06 Terceira Azorerne
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2006-10-29 Terceira Azorerne
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-09-25 Luumäki Finland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-09-05 Mynämäki, Mietoinen Finland
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2011-10-08 Terceira Azorerne
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2011-08-27 Pori, Yyteri Finland
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-09-27 Terceira Azorerne
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1979-04-24 Jyväskylä Finland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1979-05-08 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-16 Tohmajärvi, Värtsilä Finland
265 X Tredækker (Gallinago media) 1981-09-05 Jyväskylä, Saloniityt Finland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1979-04-25 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-04-23 Laukaa, Vihtasilta Finland
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1996-07-11 Oulu Finland
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1981-05-24 Sysmä, Soiniemi Finland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1999-09-30 Iitti, Sääskjärvi Finland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1979-05-02 Jyväskylä Finland
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2006-10-25 Sao Miguel Azorerne
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1979-04-27 Jyväskylä Finland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2006-10-29 Terceira Azorerne
278 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-24 Sao Miguel, Ponta Delgada Azorerne
279 X Rødben (Tringa totanus) 1979-05-10 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1996-05-14 Orimattila, Artjärvi Finland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1979-05-01 Jyväskylä Finland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1979-05-13 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1979-05-03 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2008-04-04 Doha Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2000-03-28 Ein Gedi Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1999-06-30 Algarve Portugal
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen, Pasalankylä Finland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2016-08-25 Helsinki, Vanhankaupunginlahti Finland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1984-04-01 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1991-09-16 Orimattila, Mallusjärvi Finland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1999-06-30 Castro Marim Portugal
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-11-18 Devon England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1979-04-11 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2023-12-07 Banc d'Arguin NP, Iwik Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1979-05-09 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1998-05-24 Lappeenranta, Haapajärvi Finland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2006-03-16 Oued Sousse Marokko
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1999-06-30 Castro Marim Portugal
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1989-08-01 Istanbul Tyrkiet
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-03-23 Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2000-03-23 Eilat Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2010-05-03 Wadi Gemal Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1979-04-16 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2003-01-13 Canaries, Tenerife Spanien
313 X Svartbag (Larus marinus) 1979-06-29 Naantali Finland
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2023-12-07 Banc d'Arguin NP, Iwik Mauritanien (indenfor VP)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1981-05-06 Jyväskylä, Koskenharju Finland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-04-05 Pori, Reposaari Finland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1979-03-29 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-09-20 Lahti, Kujala (1:st for Finland) Finland
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1990-01-04 Canaries, Lanzarote (ssp. atlantis) Spanien
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2000-04-01 Eilat Israel
324 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2012-11-03 Kirkkonummi Finland
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1979-04-11 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1979-07-07 Strandby Danmark
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1979-05-17 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2010-05-01 Suez Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2008-04-04 Doha Kuwait
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2023-12-07 Banc d'Arguin NP, Iwik Mauritanien (indenfor VP)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1990-01-05 Canaries, Lanzarote Spanien
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2023-06-15 Alicante, Salinas de Santa Pola Spanien
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1979-07-07 Strandby Danmark
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2000-03-23 Eilat Israel
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2011-10-08 Sao Miguel Azorerne
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1979-05-01 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2008-04-06 Zour port Kuwait
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1979-06-29 Naantali Finland
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2017-08-18 Dundalk, harbour Irland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-04-01 Eilat Israel
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2000-06-21 Hyvinkää, Ridasjärvi Finland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1997-05-10 Orimattila, Mallusjärvi Finland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-07-06 Finnmark, Hamningberg Norge
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1995-05-23 Virolahti Finland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1981-05-19 Sysmä, Soiniemi Finland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1998-06-17 Inari Finland
354 X Søkonge (Alle alle) 1998-11-03 Asikkala, Vääksy Finland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2004-07-03 Finnmark, Vardø Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1999-07-18 Loviisa, Aspskär Finland
357 X Alk (Alca torda) 1998-01-24 Åland, Eckerö, Styrsingsudden Finland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1979-06-30 Åland, Maarianhamina Finland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 2023-06-11 Huelva, Marismas del Odiel Spanien
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1987-07-15 Nordkapp Norge
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2013-03-07 Razo Kap Verde
368 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-14 Flores, Fajazinha Azorerne
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1979-09-24 Muurame, Muuratjärvi Finland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1979-05-13 Jyväskylä, Nenäinniemi Finland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2000-10-26 Asikkala, Kajaanselkä Finland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-05-24 Virolahti, Hurppu Finland
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2017-08-19 Bridges of Ross Irland
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2013-03-04 Boa Vista Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2004-10-20 Canaries, Off Gran Canary Spanien
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2004-10-20 Canaries, Off Gran Canary Spanien
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-07-07 Finnmark, Nesseby Norge
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2004-07-04 Finnmark Norge
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2013-03-07 Sao Nicolau Kap Verde
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2005-10-27 Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 X * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana) 2011-10-11 Between Flores-Corvo Azorerne
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1991-09-20 Crete Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2002-03-28 Canaries, Fuerteventura Spanien
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2013-03-07 Sao Nicolau Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2017-08-19 Bridges of Ross Irland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2011-10-09 Terceira Azorerne
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2004-07-07 Finnmark, Nesseby Norge
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1989-08-01 Istanbul Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1999-07-05 Albufeira Portugal
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2013-03-07 Sao Nicolau-Razo Kap Verde
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2010-05-06 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2000-03-26 Lotan Israel
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1989-07-27 Istanbul Tyrkiet
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2013-03-05 Boa Vista Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1990-09-20 Algarve Portugal
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2010-05-04 Wadi Lahami (WP #600) Egypten
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2023-12-07 Banc d'Arguin NP, Ras Tafarit Mauritanien (indenfor VP)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-08-12 Shabla Bulgarien
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2006-10-27 Sao Miguel, Mosteiros Azorerne
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1999-06-29 Cape St. Vincente Portugal
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1979-08-31 Jyväskylä, Jyväsjärvi Finland
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2023-12-07 Banc d'Arguin NP, Ras Tafarit Mauritanien (indenfor VP)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2008-04-11 Ras Az Zour Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2006-03-10 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2000-03-25 Eilat Israel
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-06-30 Algarve Portugal
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1979-06-09 Parikkala, Siikalahti Finland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2000-03-29 Lotan Israel
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2000-03-28 Ein Tamar Israel
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Corvo Azorerne
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2000-03-27 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2000-03-23 Eilat Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1990-01-06 Canaries, Lanzarote Spanien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1981-09-12 Kouvola, Elimäki Finland
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1991-09-20 Crete Grækenland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1994-04-21 Myrskylä, Sopajärvi Finland
465 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2013-03-05 Boa Vista Kap Verde
466 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2013-03-09 Santiago Kap Verde
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1990-10-20 Canaries, Lanzarote Spanien
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2000-03-23 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2001-06-30 Durankulak Bulgarien
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2010-05-06 Abu Simbel Egypten
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2001-07-03 Srebarna Bulgarien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1979-05-10 Jyväskylä Finland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-03-09 Donana Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2006-07-13 Crete Grækenland
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2000-03-24 Eilat Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1979-05-26 Saarijärvi Finland
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2009-02-25 Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1991-09-20 Crete Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2005-03-11 Monfrague Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2010-05-05 Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2000-03-24 Eilat Israel
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1995-05-12 Pukkila, Kantele Finland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-22 Virolahti Finland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-03-23 Eilat Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1990-07-23 Turku, Topinoja Finland
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2005-03-11 Monfrague (WP #500) Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-03-26 Lotan Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1980-04-26 Jyväskylä, Sippulanniemi Finland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2000-03-28 Ein Gedi Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-03-24 Al-Abraq Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2000-08-10 Durankulak Bulgarien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1979-02-11 Jyväskylä Finland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1979-04-22 Jyväskylä Finland
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1979-06-09 Parikkala, Siikalahti Finland
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1979-05-12 Viitasaari, Heinä-Suvanto Finland
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-10-20 Flores Azorerne
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1998-05-22 Lappeenranta, Joutseno Finland
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1990-05-23 Orimattila, Ruha Finland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2002-06-28 Corsica Frankrig
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1989-07-27 Istanbul Tyrkiet
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2010-05-06 Abu Simbel Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1980-10-17 Jyväskylä, Sippulanniemi Finland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1979-04-21 Jyväskylä Finland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2000-03-24 Eilat Israel
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2013-03-11 Santiago Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1979-03-31 Jyväskylä Finland
523 X Slørugle (Tyto alba) 2009-02-27 Urim, kibbuts Israel
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2000-04-01 Eilat Israel
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2006-03-14 Boumalne Marokko
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1994-02-09 Porvoo, Kaarenkylä Finland
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1979-04-06 Muurame Finland
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2006-03-12 Rissani Marokko
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-10 Manavgat, Oymapinar Baraji Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco) 1979-07-04 Asnæs Danmark
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2009-03-03 Eilat mountains Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1979-04-06 Muurame Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 1980-12-21 Jyväskylä, Sippulanniemi Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1981-11-28 Muurame Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1980-11-15 Jyväskylä Finland
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1990-09-20 Alvor Portugal
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1979-04-06 Jyväskylä Finland
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1979-06-15 Jyväskylä Finland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1979-05-10 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
542 X Kapugle (Asio capensis) 2012-04-24 Sidi Bourhaba Marokko
543 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2023-12-12 El Mbeidih, Ouadane NE Mauritanien (indenfor VP)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1990-01-07 Canaries, Lanzarote Spanien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1994-09-15 Pyhtää Finland
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2000-03-28 En Tamar Israel
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2013-03-06 Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1982-03-05 Helsinki Finland
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2000-03-23 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2010-05-05 Aswan Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2000-03-24 Eilat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2007-05-30 Ataturk Baraji Tyrkiet
558 X Biæder (Merops apiaster) 1999-06-26 Near Faro Portugal
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1979-05-16 Jyväskylä Finland
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1980-09-06 Jyväskylä Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2000-08-11 Albena Bulgarien
564 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2023-12-13 El Mbeidih, Ouadane NE Mauritanien (indenfor VP)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1979-05-04 Jyväskylä Finland
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2000-08-11 Varna Bulgarien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1979-01-27 Jyväskylä Finland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1980-04-06 Jyväskylä, Nenäinniemi Finland
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1979-01-14 Jyväskylä Finland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1979-07-01 Gränna Sverige
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1999-06-30 Algarve Portugal
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2006-03-11 Oukaimeden Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 1980-01-05 Jyväskylä Finland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1999-06-26 Faro Portugal
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1979-05-06 Uurainen Finland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-05-22 Kouvola, Anjalankoski Finland
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2001-06-29 Balgarevo steppe Bulgarien
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2010-05-04 Wadi Lahami Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1979-08-26 Jyväskylä Finland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1979-06-05 Joutsa, Leivonmäki Finland
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2006-03-12 desert near Erfoud Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2017-12-30 Urim Israel
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-07-28 Finnmark Norge
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1995-05-23 Virolahti Finland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2002-04-02 Canaries, Fuerteventura Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2023-06-13 Valencia, Turia Park Spanien
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-10-01 Amsterdam Holland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2000-03-27 Eilat Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Corvo Azorerne
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2006-03-10 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2021-09-09 Hailuoto Finland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1979-05-17 Jyväskylä Finland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-04-06 Jahra Farms Kuwait
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2008-04-04 Sulaibikhat Kuwait
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2008-04-12 Sulaibikhat Kuwait
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1999-08-29 Salo, Halikko Finland
610 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Corvo Azorerne
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1980-05-04 Hailuoto Finland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1990-01-05 Canaries, Lanzarote Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1997-07-01 Kotka, Laajakoski Finland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
615 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo Azorerne
616 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-16 Corvo Azorerne
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2013-10-10 Corvo Azorerne
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-18 Corvo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-05-23 Sysmä, Soiniemi Finland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1990-10-28 Heinola, Kivijärvi Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1979-01-28 Jyväskylä Finland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1999-06-30 Vilamoura Portugal
626 X Husskade (Pica pica) 1979-01-13 Jyväskylä Finland
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2006-03-09 Oued Souss Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1980-10-02 Jyväskylä Finland
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2005-03-08 Grazalema Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2002-06-28 Corsica Frankrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 1979-01-13 Jyväskylä Finland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2000-03-23 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1979-03-14 Jyväskylä, Tourula Finland
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1979-07-04 Asnæs Danmark
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1975-01-01 Jyväskylä Finland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2000-03-23 Ovda-Eilat Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 1979-02-17 Jyväskylä Finland
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2000-03-28 Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1979-01-26 Jyväskylä Finland
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2013-10-12 Corvo Azorerne
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-04-04 Sulaibikhat Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1979-01-14 Jyväskylä Finland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1979-02-10 Jyväskylä Finland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2001-07-01 Emine Bulgarien
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1993-09-01 Inari Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1979-07-08 Alingsås Sverige
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1979-01-14 Jyväskylä Finland
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2002-03-29 Canaries, Fuerteventura Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1979-01-28 Jyväskylä Finland
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-02-03 Uurainen, Hiirola Finland
654 X Musvit (Parus major) 1975-06-01 Jyväskylä Finland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1998-11-30 Janakkala Finland
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1991-06-16 Hollola, Kutajärvi Finland
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2000-03-24 Desert near Eilat Israel
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2000-03-29 Eilat Israel
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2000-03-24 Desert near Eilat Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2008-04-05 Pivot fields Kuwait
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1990-04-22 Hollola, Hälvälä Finland
664 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2004-04-11 Luumäki Finland
665 X Razolærke (Alauda razae) 2013-03-07 Razo Kap Verde
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2008-04-07 Pivot fields Kuwait
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1979-04-02 Jyväskylä Finland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1999-06-29 Sagres Portugal
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1979-07-06 Jylland, Norra Varupør Danmark
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2006-03-14 Ouarzazate Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1982-11-27 Kotka, Hovinsaari Finland
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2000-03-30 Nizzana Israel
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1991-09-20 Crete Grækenland
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2000-03-24 Eilat Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2001-06-29 Balgarevo steppe Bulgarien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2012-04-26 Zeïda Marokko
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2023-12-09 Inal, Sahara Mauritanien (indenfor VP)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2008-04-10 Kabd Kuwait
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1990-01-06 Canaries, Lanzarote Spanien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2007-05-24 Tyrkiet
683 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2023-06-13 Valencia, Turia Park Spanien
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-04-04 Kuwait City Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-04-08 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2000-03-23 Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2006-03-09 Agadir Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2006-03-10 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1979-05-10 Jyväskylä Finland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1979-05-03 Jyväskylä Finland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1999-07-09 Algarve Portugal
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2000-03-23 Ovda Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1979-05-03 Jyväskylä Finland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1999-06-29 Vale Santo Portugal
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2013-10-06 Corvo Azorerne
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1999-06-30 Ludo Farm Portugal
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1979-02-17 Jyväskylä Finland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1979-07-19 Jyväskylä Finland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2000-06-18 Hanko Finland
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2000-03-24 Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2005-11-08 Helsinki, Viikki Finland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-09-19 Helsinki, Tähtitorninmäki Finland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1997-10-17 Lahti, Radiomäki Finland
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2003-11-03 Espoo, Otaniemi Finland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1979-05-16 Jyväskylä Finland
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2007-05-26 Sivri Kaya Tyrkiet
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2003-01-08 Canaries, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1979-05-05 Jyväskylä Finland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2006-03-15 Ouarzazate Marokko
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2007-05-26 Sivri Kaya Tyrkiet
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1982-07-26 Jyväskylä Finland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1996-06-19 Kuusamo Finland
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-04 Sabah-al-Ahmed Kuwait
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2013-03-09 Santiago Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1981-06-08 Jyväskylä Finland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2000-03-28 En Tamar Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2007-05-22 Göksu Delta Tyrkiet
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2017-06-15 Biebrza, Dluga Luka Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1979-05-18 Jyväskylä Finland
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2001-06-30 Durankulak Bulgarien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1980-06-05 Muurame Finland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1979-06-12 Jyväskylä Finland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1980-06-18 Jyväskylä Finland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1996-06-19 Leppävirta Finland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1989-08-01 Istanbul, Büyükada Tyrkiet
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2006-03-15 Ouarzazate Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2007-05-30 Nemrut Dagi Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2001-07-01 Emine Bulgarien
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2011-06-10 Extremadura Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1981-05-25 Jyväskylä Finland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1998-07-04 Hankasalmi Finland
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1980-05-28 Jyväskylä Finland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1979-06-10 Jyväskylä Finland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1990-05-29 Kirkkonummi, Kylmälä Finland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1999-06-30 Castro Marim Portugal
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2000-03-23 Eilat Israel
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2007-05-21 Göksu Delta Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2023-12-10 Toujounine Oasis Mauritanien (indenfor VP)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2000-03-25 Near Eilat Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2006-03-14 Tafilalt Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-21 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-04-04 Sulaibikhat Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1979-08-15 Jyväskylä Finland
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1979-05-21 Jyväskylä Finland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1990-05-29 Kirkkonummi, Porkkala Finland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1979-05-19 Jyväskylä Finland
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2011-06-09 Monfrague Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2000-03-27 Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2008-04-09 Sabah-al-Salem Kuwait
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2012-04-28 Tafilalt (Tick nr 650) Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1979-05-19 Jyväskylä Finland
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-07-01 Sardinia Italien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2002-06-27 Sardinia Italien
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2017-08-10 Mallorca, Cala Bóquer Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2006-03-11 Tizi-n-Test Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2002-03-31 Canaries, Fuerteventura Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2000-03-25 Eilat Israel
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2005-07-05 Ludo Farm Portugal
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2017-08-09 Mallorca, Cuber Spanien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1990-01-06 Canaries, Lanzarote Spanien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2007-05-31 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2000-03-24 Eilat Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-11-29 Turku, Moisio Finland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1979-02-03 Jyväskylä Finland
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2005-10-26 Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1979-07-08 Alingsås Sverige
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2011-03-31 Corsica Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2007-05-22 Demircili Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2007-05-22 Demirkazik Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2007-05-28 Van hills Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2007-05-23 Demirkazik Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1979-01-14 Jyväskylä Finland
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1999-06-30 Ludo Farm Portugal
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-10-07 Carcavelos Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-04-04 Jahra farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-04-04 Kuwait City Kuwait
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2017-12-31 Tel Aviv, Hayarkon Park Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1999-08-16 Espoo, Laajalahti Finland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1979-03-27 Jyväskylä Finland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1990-09-25 Algarve Portugal
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2000-03-23 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-18 Kalajoki Finland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo Azorerne
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-14 Flores, Ponta da Faja Azorerne
823 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo Azorerne
824 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-16 Corvo Azorerne
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1988-04-23 Pukkila, Kantele Finland
827 X Solsort (Turdus merula) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2002-12-17 Savonlinna Finland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 2007-01-02 Pori Finland
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1979-02-14 Jyväskylä Finland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1979-04-26 Jyväskylä Finland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1979-04-26 Jyväskylä Finland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1979-05-03 Jyväskylä Finland
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2009-02-25 Eilat Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1999-07-09 Aparica, Ribeira de Cobres Portugal
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1979-05-19 Jyväskylä Finland
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2017-08-08 Mallorca Spanien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1979-04-27 Jyväskylä Finland
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1979-05-13 Jyväskylä, Sulkuranta Finland
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1979-05-27 Jyväskylä Finland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-03-28 En Tamar Israel
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2007-05-29 Tatvan Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2014-06-12 Ural Mts, Mt Kvarkush Rusland (indenfor VP)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1998-06-19 Kuusamo Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1979-05-05 Jyväskylä Finland
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2012-04-26 Azrou, Forest de Cedres Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2012-05-13 Helsinki, Viikki Finland
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2000-03-29 Yotvata Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1981-05-31 Jyväskylä Finland
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2016-11-02 Helsinki, Seurasaari Finland
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1979-07-01 Helsingör harbour Danmark
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-05-30 Jyväskylä Finland
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2006-03-10 Oued Massa Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2014-04-29 Stepantsminda, Kazbeki Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1991-09-21 Crete Grækenland
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2000-03-26 Shizzafon Israel
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1979-05-13 Jyväskylä Finland
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2002-03-29 Canaries, Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1991-09-21 Crete Grækenland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1981-04-19 Jyväskylä, Kuokkala Finland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2010-10-11 Kristiinankaupunki, Domarkobban Finland
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1979-04-28 Jyväskylä Finland
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2012-04-26 Atlas, Oukaimeden Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1991-09-20 Crete Grækenland
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-10-29 Kouvola, Elimäki Finland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1999-07-09 Castro Verde Portugal
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2000-03-23 Eilat Israel
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2013-08-06 Kavo Gkreko Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1979-10-06 Heinola, Nyynänen Finland
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2006-03-13 Tagdilt track Tyrkiet
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2005-03-08 Grazalema Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2000-03-23 Eilat Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2007-05-29 Tatvan Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2006-03-12 Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2000-03-26 Shizzafon Israel
893 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 2017-12-28 Be'er Ora Israel
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2006-05-30 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2014-05-05 Meghri Armenien
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1979-12-09 Muurame Finland
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2010-05-06 Aswan Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2000-03-24 Ein Netafim Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1972-06-01 Jyväskylä Finland
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2006-07-10 Crete Grækenland
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1990-01-05 Canaries, Lanzarote Spanien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2000-03-25 Eilat Israel
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2013-03-04 Santiago Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2006-03-14 Tafilalt Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1979-06-09 Parikkala Finland
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2023-12-07 Banc d'Arguin NP, Ras Tafarit Mauritanien (indenfor VP)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2000-04-01 Eilat Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2003-01-12 Canaries, Tenerife Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2007-05-31 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2007-05-23 Demirkazik Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-10-07 Barroca d'Alva Portugal
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2010-05-01 Al Abbasa, Kairo Egypten
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2011-10-07 Barroca d'Alva Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2023-06-14 Valencia, Desembocadura del Millars Spanien
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 1999-07-02 Ludo Farm Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2010-05-09 Aswan Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2000-04-01 Eilat Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2005-03-08 Grazalema Spanien
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1998-12-08 Helsinki, Kerava Finland
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2007-05-23 Demirkazik Tyrkiet
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1997-02-01 Pieksämäki Finland
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1979-04-28 Jyväskylä Finland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1979-05-09 Jyväskylä Finland
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1999-06-20 Helsinki, Viikki Finland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1998-06-16 Enontekiö, Pyhätunturi Finland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1979-04-12 Jyväskylä Finland
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2010-05-07 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1997-10-18 Asikkala, kk Finland
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1997-10-04 Helsinki, Arabianranta Finland
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1991-09-20 Crete Grækenland
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2009-03-01 Mount Gilboa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1979-05-04 Jyväskylä Finland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2000-04-01 Eilat Israel
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1979-09-23 Jyväskylä Finland
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2000-03-24 Eilat (ssp. japonicus) Israel
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-03-24 Eilat Israel
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1993-08-31 Finnmark Norge
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1990-01-05 Canaries, Lanzarote Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1979-04-12 Jyväskylä Finland
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2006-03-09 Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2006-10-24 Sao miguel Azorerne
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 2005-10-27 Madeira Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2003-10-21 Gran Canary Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2003-01-09 Canaries, Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1979-04-29 Joutsa, Leivonmäki Finland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1980-03-07 Helsinki, YKP Finland
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1979-02-03 Jyväskylä Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1979-01-06 Jyväskylä Finland
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2006-10-26 Sao Miguel Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2007-05-23 Demirkazik Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2006-03-11 Oukaïmeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1990-01-06 Canaries, Lanzarote Spanien
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2007-05-27 Ishak Pasa Tyrkiet
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1979-05-19 Jyväskylä Finland
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2014-04-29 Stepantsminda, Kazbeki Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2009-02-26 Ein Netafim Israel
972 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-09 Yekaterinburg Rusland (indenfor VP)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1979-02-04 Jyväskylä Finland
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2000-03-26 Lotan Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1981-11-15 Jyväskylä Finland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1979-04-06 Jyväskylä Finland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1979-02-24 Jyväskylä Finland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-10-05 Rogaland, Utsira Norge
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1979-10-20 Jyväskylä Finland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1979-04-01 Jyväskylä Finland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1979-01-14 Jyväskylä Finland
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1985-08-05 Siikajoki, Tauvo Finland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1979-07-04 Roskilde Danmark
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2002-06-28 Corsica Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2007-05-22 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1995-07-04 Helsinki, Lauttasaari Finland
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2000-03-26 Shizzafon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2003-01-09 Canaries, Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1979-03-25 Jyväskylä Finland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1979-03-18 Jyväskylä Finland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1979-07-04 Asnæs Danmark
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1979-01-14 Jyväskylä Finland
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2017-02-25 Uusikaupunki, Hanko Finland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2005-03-08 Grazalema Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-05-27 Ishak Pasa Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2000-04-01 Eilat Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1979-05-16 Jyväskylä Finland
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2000-03-25 Eilat Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2001-06-28 Albena Bulgarien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2000-03-24 Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2006-03-09 Agadir Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1996-06-19 Kuusamo Finland
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1979-05-12 Viitasaari, Heinä-Suvanto Finland
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1998-06-20 Tohmajärvi, Värtsilä Finland
1011 X * Rødværling (Emberiza rutila) 2010-10-05 Utsira Norge
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2001-06-29 Balgarevo Bulgarien
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-06-26 Salo, Halikonlahti Finland
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1979-04-13 Jyväskylä Finland
1017 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-04 Haapsalu Estland
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Corvo Azorerne
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2013-10-20 Corvo Azorerne
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2013-10-16 Corvo Azorerne
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-12 Flores, Faja Grande Azorerne
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-14 Corvo Azorerne
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2018-10-16 Corvo, Pico Azorerne
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-11 Corvo Azorerne
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2013-10-04 Corvo Azorerne
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2013-10-06 Corvo Azorerne
1043 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2019-10-12 Corvo Azorerne
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2013-10-08 Corvo Azorerne
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2013-10-06 Corvo Azorerne
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-16 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Corvo Azorerne
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2014-10-20 Corvo Azorerne
1054 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-04 Corvo Azorerne
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo (#750) Azorerne
1057 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-17 Corvo, Poco da Agua, 1. for WP Azorerne
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2013-10-24 Corvo Azorerne
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Corvo, Vila do Corvo Azorerne
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-09 Corvo (WP #700) Azorerne
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2013-10-02 Corvo Azorerne
1065 X * Dickcissel (Spiza americana) 2018-10-13 Corvo Azorerne
1066 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo, first for WP Azorerne
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2013-10-05 Corvo Azorerne
Annoncer