VP Artsliste

VP Artsliste

Diedert Koppenol

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Diedert Koppenols kryds

Dette er Diedert Koppenols VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2016-07-20 Retezat NP Rumænien
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2018-04-10 Kuusamo Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2014-04-12 Sallandse Heuvelrug Holland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2022-03-07 Laza Village Aserbajdsjan
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2018-04-13 Urho Kekkosen kansallispuisto NP - Inari Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2018-04-08 Båtsfjord Norge
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2022-03-07 near Laza Aserbajdsjan
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2022-05-16 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2021-07-16 Termignon Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2022-03-03 Gobustan NP Aserbajdsjan
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2022-04-28 Ain Tizgha Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2018-07-14 Bárcabo Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2022-05-18 Şanlıurfa Tyrkiet
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2022-02-26 Shirvan NP Aserbajdsjan
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2022-04-28 Ain Tizgha Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-04-20 Ooijpolder Holland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-29 Smilde Holland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-05-07 Lauwersmeer Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-04-19 Schiermonnikoog Holland
33 Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-05-07 Lauwersmeer Holland
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2023-03-04 Seaton Valley Storbritannien
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2018-01-10 Reeuwijk Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2014-07-17 Lauwersmeer Holland
39 X Grågås (Anser anser) 2013-05-09 Drachten Holland
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2017-01-29 Helvoirt Holland
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-10-27 Lauwersmeer Holland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-15 Fochteloo - Tachtig Bunder Holland
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-04-20 Paezemerlannen Holland
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2014-02-28 Petten Holland
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-05-07 Drachten Holland
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-05-07 Lauwersmeer Holland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-02-23 Lauwersmeer Holland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-07-17 Lauwersmeer Holland
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2017-02-16 Zwetterpolder Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-03-03 Drachten Holland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2013-05-02 De Heidenschapsterpolder Holland
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
63 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-29 Heideschapsterpolder Holland
64 X * Segland (Mareca falcata) 2023-05-08 Leidschendam - Nieuwe Driemanspolder Holland
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-03-03 Drachten Holland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2018-03-03 Lentevreugd Holland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-08-23 Vlieland Holland
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
72 X Krikand (Anas crecca) 2013-02-23 Het Bildt Holland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-28 Brabantsche Biesbosch Holland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2022-03-03 Shirvan NP Aserbajdsjan
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-05-02 Breezanddijk Holland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2016-02-07 Noordhorn Holland
79 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-12-01 Drachten Holland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2015-03-15 Dwingerderveld Holland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-03-22 Wormerland Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-04-23 Drachten Holland
83 X Bjergand (Aythya marila) 2013-02-15 Breezanddijk Holland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2016-03-22 Den Oever Holland
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-04-07 Vadsø Harbour Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2014-08-24 Texel Holland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-08-21 Vlieland Holland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2023-02-19 Llanddulas Storbritannien
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-22 Ureterp aan de Vaart Holland
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2023-05-10 Firth of Forth Storbritannien
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2023-05-10 Firth of Forth Storbritannien
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-08-21 Vlieland Holland
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-10-09 Schiermonnikoog Holland
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-02-22 Kornwerderzand Holland
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2014-02-28 Barendrecht Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-02-23 IJsselmeer Holland
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-02-28 Kornwerderzand Holland
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2017-11-13 Zwarte Water Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-02-23 Kornwerderzand Holland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-02-23 Kornwerderzand Holland
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-01 Almería Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2018-07-19 Pasarón de la Vera Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-06-22 Eerbeek Holland
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2022-06-06 Tisserdmine Marokko
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2023-03-21 Oued Jenna Marokko
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-08-09 Pont du Gard Frankrig
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 2013-08-24 Vlieland Holland
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2020-07-31 Madeira Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2018-07-16 Trujillo - área urbana Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2022-05-13 Göksu Delta Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2018-07-17 Monfraguë Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2018-07-19 Santa Marta de Magasca Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2023-08-29 Tindaya Plains - Fuerteventura Spanien
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2014-02-22 Langelo Holland
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2022-04-09 Spain - Trujillo Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-07-08 Drachten Holland
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2018-07-15 El Planerón Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2022-06-06 Merzouga Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2018-07-15 El Planerón Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2022-06-06 Merzouga Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2022-06-07 Tissint Marokko
145 X Klippedue (Columba livia) 2017-07-18 Vlieland Holland
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2012-07-12 Vierhuizen Holland
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-05-08 Drachten Holland
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2020-08-01 Madeira - Palheira Gardens Portugal
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-04-30 Ravenswoud Holland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2019-01-24 Limmen Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-05-06 Drachten Holland
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2022-03-01 Liman Aserbajdsjan
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2023-03-19 Western Sahara - C. R. Aousserd Marokko
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-04-29 De Houtwiel Holland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2016-06-05 Zeewolde Holland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2015-06-14 Weerribben Holland
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2016-04-29 De Leijen Holland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2016-05-06 Texel Holland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2014-08-08 Vauvert Frankrig
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2022-03-02 Shirvan NP Aserbajdsjan
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-05-08 Drachten Holland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2021-12-16 Almansil Portugal
179 X Blishøne (Fulica atra) 2013-05-07 Drachten Holland
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2012-11-29 Fochteloërveen Holland
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-02-28 't Zand - Polder OT-PV Holland
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-06-29 Diependal Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-05-08 Drachten Holland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-11-15 Vlieland Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-08 Drents-Friese Wold Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2014-08-08 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2022-06-10 Sidi Abed Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2014-08-05 Overbetuwe Holland
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-02 Drachten Holland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-03 Lauwersmeer Holland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-05-08 Drachten Holland
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2022-05-13 Göksu Delta Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-06-27 Workumermeer - Friesland Holland
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2022-05-18 Şanlıurfa Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2017-05-29 Zuidlaardermeer Holland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2014-04-27 Den Helder Holland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-02-10 Lauwersmeer Holland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2015-07-12 Workumerwaard Holland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2015-05-24 Breebaard Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-07-10 Texel Holland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-27 Den Helder Holland
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-04-19 Schiermonnikoog Holland
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2016-05-28 Lauwerpolder Holland
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2021-11-29 Eemspolder Holland
222 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Domburg - Zeeland Holland
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-18 Lauwersmeer Holland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-08-22 Vlieland Holland
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-24 Barsingerhorn - Hogebieren - Noord-Holland Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2013-05-01 Polder Oud Beets Holland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-29 De Heidenschapsterpolder Holland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-05-10 Lauwersoog Holland
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-02-24 Holwerd Holland
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-29 De Heidenschapsterpolder Holland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-08-30 Lauwersmeer Holland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2015-09-16 Camperduin Holland
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2016-05-18 Borculo Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-21 Vlieland Holland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-18 Lauwersmeer Holland
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2013-08-21 Vlieland Holland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-02-23 Holwerd Holland
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2015-07-19 Den Helder Holland
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-06-07 Lauwersmeer Holland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2014-10-12 Lauwersmeer Holland
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2018-08-31 Het Rif - Schiermonnikoog Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-05-18 Lauwersmeer Holland
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2017-05-16 Venlo Holland
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2019-08-16 Westhoek - Friesland Holland
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-05-07 Lauwersmeer Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-24 Bakkeveen Holland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-04-20 Schiermonnikoog Holland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2022-06-18 Hardenberg Holland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-03-13 Lauwersmeer Holland
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2018-08-05 Balgzandpolder Holland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2014-09-28 Den Helder Holland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-23 Vlieland Holland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-09-16 Bergen Holland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-02-22 Medemblik Holland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-20 Schiermonnikoog Holland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2014-06-09 Lauwersmeer Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2016-08-06 Harlingen Holland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-28 Hippolytushoef Holland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-08-25 Vlieland Holland
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2021-10-24 Noordhollands Duinreservaat Holland
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2022-04-08 Spain - Madrigalejo Spanien
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Skrins Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-11-15 Waddenzee Holland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-08-30 Schiermonnikoog Holland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2016-07-17 Masainas Italien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2022-03-24 Holland
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-02-25 Drachten Holland
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-08-21 Vlieland Holland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2018-01-25 Vlissingen Holland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2020-03-16 Gelderswoude Holland
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2016-07-11 Dorgali Italien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-18 Lauwersmeer Holland
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2013-05-10 Lauwersoog Holland
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2013-05-10 Lauwersoog Holland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2023-05-10 Perth and Kinross Storbritannien
313 X Svartbag (Larus marinus) 2013-05-10 Lauwersoog Holland
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-12-19 IJmuiden Holland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-02-28 IJmuiden Holland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-08-21 Vlieland Holland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-04-12 Eemshaven Holland
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2016-01-10 Ureterp Holland
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2022-05-13 Göksu Delta Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2016-08-01 Oude Pekela Holland
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-08-18 Lauwersmeer Holland
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2022-04-30 Dar Bouazza Marokko
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2023-03-19 Baie d'Ad Dakhla Nord Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-08-23 Vlieland Holland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-07-22 Haamstede Holland
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2020-06-30 Camperduin - De Putten Holland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-08-20 Vlieland Holland
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-07 Schiermonnikoog Holland
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2016-04-10 Texel Holland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-18 Zuidlaardermeer Holland
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-23 Zuidlaardermeer Holland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-18 Zuidlaardermeer Holland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-08-20 Vlieland Holland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-11-21 Zandvoort Holland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-08-22 Vlieland Holland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2020-08-03 Madeira - off-shore Portugal
354 X Søkonge (Alle alle) 2017-10-29 Schiermonnikoog Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2018-04-07 Hornøya - Vardø Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 2015-11-21 Zandvoort Holland
357 X Alk (Alca torda) 2015-11-21 Zandvoort Holland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-08-21 Vlieland - Paal 47 Holland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2018-04-07 Hornøya - Vardø Norge
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-02-28 IJmuiden Holland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2016-01-29 Zwolle Holland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2016-02-12 Leidschendam Holland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2022-01-23 Stellendam Holland
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2020-08-02 Madeira Portugal
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2022-07-01 Bempton Cliffs Storbritannien
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2020-08-04 Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-28 Schiermonnikoog Holland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-04-15 Cap Blanc-Nez Frankrig
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2020-08-01 Madeira Portugal
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2020-08-02 Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2017-07-18 Sardegna Italien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2020-08-03 Madeira Portugal
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2018-08-30 Schiermonnikoog Holland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-10-08 Paesens - Buitendijks Holland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2017-07-18 Carloforte Italien
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2021-12-18 Cabo de São Vicente Portugal
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2020-08-03 Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2015-08-15 Bouweder Polder Holland
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-10 Beetsterzwaag Holland
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2013-08-21 Vlieland Holland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-09-17 South Gare Storbritannien
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2016-07-10 Danube Delta Rumænien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-12-19 IJmuiden Holland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-05-12 Drachten Holland
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2022-06-08 Souss-Massa NP Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-02-10 Drachten Holland
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-07-12 Texel Holland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2016-07-13 Tulcea Rumænien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-08-08 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2014-08-08 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2014-08-08 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-05-08 Drachten Holland
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2014-07-29 Skrok Holland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-08-08 Camargue Frankrig
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2014-08-06 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2014-10-12 Lauwersoog Holland
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2016-07-14 Danube Delta Rumænien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-08-24 Vlieland Holland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2015-08-20 Lauwersmeer Holland
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2018-07-12 Benasque Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2018-07-11 Campo Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-08-25 Vlieland Holland
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2017-06-07 Stedum Holland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2018-07-17 Toril Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2015-05-21 Fochteloërveen Holland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2021-10-03 Waspik Holland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2018-02-20 Krimpenerwaard Holland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2016-07-11 Tulcea Rumænien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-05-22 Wilhelminadorp Holland
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2018-07-17 Toril Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2017-10-04 Hasselt Holland
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2016-07-21 Retezat NP Rumænien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-24 Anna Paulowna Holland
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-02-24 Holwerd Holland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-04-26 Lauwersmeer Holland
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-07-15 Texel Holland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2016-04-02 De Onlanden Holland
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-04-20 De Wylerberg Holland
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-08-09 Saint-Bonnet-du-Gard Frankrig
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-05-05 Lauwersmeer Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2016-01-03 Fochteloërveen Holland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2014-02-28 Maasvlakte 2 Holland
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-05-08 Drachten Holland
523 X Slørugle (Tyto alba) 2012-03-10 Sloten Holland
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2022-05-17 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2014-08-07 Le Cailar Frankrig
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2021-08-03 Paphos Cypern
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2016-05-21 Winterswijk Holland
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 2013-08-11 Diekirch Luxembourg
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2022-06-05 Oukaïmeden Marokko
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2018-04-13 Posio Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2018-04-12 Tornio - near Swedish border Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-01 Zwolle Holland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-04-20 Ooijpolder Holland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2018-04-12 Simo Finland
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-05-08 Drachten Holland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-04-20 Schiermonnikoog Holland
542 X Kapugle (Asio capensis) 2022-04-27 Moulay Bousselham Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-04-30 Ooststellingwerf Holland
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2014-08-06 Vauvert Frankrig
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2022-05-16 Osmaniye Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-03-04 Drachten Holland
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2022-05-16 Osmaniye Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2022-05-18 Şanlıurfa Tyrkiet
558 X Biæder (Merops apiaster) 2014-08-07 Saint-Martin-de-Crau Frankrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-08-23 Vlieland Holland
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-02-22 Glimmermade Holland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-06-03 Maashorst Holland
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2016-07-11 Tulcea Rumænien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-05-08 Drachten Holland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2019-07-08 Lugina e Valbones Albanien
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-04-18 Ravenswoud Holland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-03-23 Dwingelderveld Holland
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2018-07-11 Campo Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2018-06-02 Jijel Algeriet
574 X Gråspætte (Picus canus) 2021-07-19 Rheinland-Pfalz Tyskland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2014-08-07 La Crau Frankrig
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-05-08 Drachten Holland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-06 Dollard Holland
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2017-07-15 Desulo Italien
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-03-30 Lauwersmeer Holland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-06-29 Fochteloërveen Holland
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2022-02-26 near Gobustan Aserbajdsjan
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2018-04-07 Vardø Harbour Norge
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-02-23 Holwerd Holland
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2022-04-28 Ain Tizgha Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-04-19 Netterden Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-18 Gasterse Duinen Holland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2020-10-31 Vlieland - 3de Kroonspolder Holland
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-08-16 Anjumer en Lioessenspolder Holland
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2016-07-09 Csongrád Ungarn
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-04-12 Sallandse Heuvelrug Holland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2018-07-14 Castejón de Monegros Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2013-08-24 Vlieland Holland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2022-05-13 Silifke Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2018-10-27 Texel - Krimbos Holland
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-05-08 Schiermonnikoog Holland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2018-04-11 Kuusamo Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-08-24 Drachten Holland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2018-07-15 Losar de la Vera Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 2012-05-08 Drachten Holland
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2022-04-29 Sidi Allal El Bahraoui Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2016-07-20 Retezat NP Rumænien
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2018-07-08 Benasque Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2018-07-09 Benasque Spanien
631 X Allike (Coloeus monedula) 2013-07-14 Terschelling Holland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-05-08 Drachten Holland
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-05-08 Drachten Holland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-02-23 Lauwersmeer Holland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2022-06-06 Merzouga Marokko
639 X Ravn (Corvus corax) 2014-04-12 Sallandse Heuvelrug Holland
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-25 Tolbert Holland
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-03-05 Beetster Holland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-02-01 Wijnjewoude Holland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2022-05-14 Mersin Tyrkiet
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2018-04-09 Inari Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-02-01 Duurswouderheide Holland
649 X * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) 2022-02-27 Lerik Aserbajdsjan
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-02-15 Appelscha Holland
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2018-06-01 Constantine Algeriet
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-06-22 Drachten Holland
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 2013-02-24 Drachten Holland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-05-07 Lauwersmeer Holland
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2022-06-06 Merzouga Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2022-06-07 Tagdilt Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2022-06-07 Imider Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2022-06-06 Merzouga Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2023-03-21 N3 Dakhla-Aousserd Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-10 Aekingerzand Holland
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-22 Langelo Holland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2018-07-26 Mallorca Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2016-07-09 Csongrád Ungarn
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2022-06-06 Merzouga Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-04-19 Schiermonnikoog Holland
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2022-06-07 Tagdilt Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-07-15 El Planerón Spanien
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2018-07-15 El Planerón Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2022-04-29 Zaida Plains Marokko
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2023-03-18 N3 Dakhla-Aousserd Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2018-07-15 El Planerón Spanien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2022-03-01 Astara Aserbajdsjan
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2022-05-13 Göksu Delta Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2018-06-02 Jijel Algeriet
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2022-04-30 Dar Bouazza Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-19 Schiermonnikoog Holland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2014-08-09 Pont du Gard Frankrig
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-20 Schiermonnikoog Holland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-10-05 Schiermonnikoog Holland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2016-05-14 Brabantse Biesbosch Holland
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2022-06-06 Rissani Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-05-08 Drachten Holland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-20 Duivelsberg Holland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2018-06-01 Constantine Algeriet
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2018-05-14 Noordhollands Duinreservaat Holland
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2016-11-06 Kornwerderzand Holland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-12 Lauwersoog Holland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2017-11-18 Meijendel - Ganzenhoek Holland
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-12 Maasvlakte Holland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-01 Stavoren Holland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-05-08 Drachten Holland
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2023-03-09 Shirvan NP Aserbajdsjan
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-05-08 Drachten Holland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2012-05-08 Texel Holland
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2016-10-23 Noordhollands Duinreservaat Holland
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-06-10 Texel - Krimbos Holland
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2021-10-08 Maasvlakte Holland
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2017-06-19 Schiermonnikoog Holland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-24 Zuidlaardermeer Holland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2016-04-22 Ooijpolder Holland
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2020-08-13 Zevenhuizen - Eendragtspolder Holland
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-10 Drachten Holland
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2016-07-13 Tulcea Rumænien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-27 Duffelt - Millingerwaard Holland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-04-29 Grutte Bekken Holland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-18 Lauwersmeer Holland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2016-08-23 Vlieland - Oostervallei Holland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2016-07-12 Tulcea Rumænien
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2022-04-28 Iqaddar Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2019-10-13 Wormerland - Polder Wijde Wormer Holland
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2022-05-14 Mersin Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2017-05-14 Lauwersmeer Holland
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-07-11 Ameland Holland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2016-10-14 Maasvlakte 2 Holland
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-08-25 Vlieland Holland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2018-05-15 Raalte - Boetelerbroek Holland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-05-03 Lauwersmeer Holland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2016-08-05 Groesbeek Holland
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2022-05-13 Göksu Delta Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2022-06-06 Rissani Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2022-05-17 Birecik Tyrkiet
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-02-22 Groningen Holland
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-18 Lauwersmeer Holland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2013-08-23 Vlieland Holland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-08-20 Vlieland Holland
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2018-07-14 Bárcabo Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2022-05-14 Mersin Tyrkiet
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2015-11-15 Terschelling Holland
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2022-06-06 Merzouga Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-08 Drachten Holland
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2017-07-13 Saladi Italien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2021-04-21 Den Helder Holland
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2018-07-26 Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2022-06-11 Asni Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2017-07-16 Cabras Italien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2016-04-16 Wageningen Holland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2016-04-16 Wageningen - Droevendaalsesteeg Holland
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 0217-07-13 Saladi Italien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2017-07-09 Cinigiano Italien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2022-05-17 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2022-05-14 Mersin Tyrkiet
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-04-28 Cornwerd Holland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-05-08 Drachten Holland
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2020-08-01 Madeira - Palheira Gardens Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-05-08 Drachten Holland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-08-24 Vlieland Holland
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2022-08-30 Col de Sorba Frankrig
797 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2018-06-02 Babor Mountains Algeriet
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2022-05-14 Mersin Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2022-02-26 near Gobustan Aserbajdsjan
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2022-05-17 Durnalik Tyrkiet
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-07-19 Retezat NP Rumænien
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-05-08 Drachten Holland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2015-01-18 Kollum Holland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-05-08 Drachten Holland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2017-07-10 Oschiri Italien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2020-10-02 Ouddorp - Zeeland Holland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-20 Schiermonnikoog Holland
827 X Solsort (Turdus merula) 2013-02-24 Drachten Holland
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2017-10-20 Vlieland Holland
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2018-01-24 Scheemda Holland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2016-11-09 Beijum - Groningen Holland
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-02-28 IJmuiden Holland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-10-17 Drachten Holland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-05-08 Drachten Holland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-05-18 Noordenveld Holland
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2014-04-27 Noordhollands Duinreservaat Holland
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2016-09-21 Maasvlakte Holland
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-06-04 Beetsterzwaag Holland
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2017-07-10 Sardegna - Olbia Italien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-04-02 Drachten Holland
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-20 Schiermonnikoog Holland
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-23 Lauwersmeer Holland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2014-04-27 Noordhollands Duinreservaat Holland
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2022-05-15 Demirkazik Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2017-11-26 Beijum - Groningen Holland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-10 Beetsterzwaag Holland
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2018-06-01 Constantine Algeriet
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2016-07-19 Hunedoara Holland
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-10-11 Vlieland Holland
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-05 Lauwersmeer Holland
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-08-24 Vlieland Holland
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2022-04-29 Aguelmane de Sidi Ali Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2016-05-21 Zelhem Holland
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2017-04-26 Vlieland Holland
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-08-24 Vlieland Holland
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2023-08-29 Tindaya Plains - Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-05-01 Ureterp Holland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2018-10-06 Vlieland - Witte Lid Holland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2022-04-29 Col du Zad Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2020-10-10 Texel - Parkeerplaats Vuurtoren Holland
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2017-11-19 Amsterdam - Schiphol Airport Holland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2017-11-19 Texel Holland
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2019-07-14 Vlöre Albanien
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2021-08-03 Troödos Mountains Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2015-10-22 Schiermonnikoog Holland
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2022-04-29 Ait Ayach Marokko
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2018-07-19 Río Almonte Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2022-06-05 Idelsane Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2022-02-26 near Gobustan Aserbajdsjan
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2022-06-07 Imider Marokko
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2022-05-18 Mount Nemrut Tyrkiet
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2016-01-29 Warnsveld Holland
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-05-03 Drachten Holland
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2017-07-09 Cinigiano Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2017-07-10 Sardinia Italien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2022-05-17 Birecik Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2022-06-06 Merzouga Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-04-29 Lauwersoog Holland
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2023-03-19 C. R. Aousserd Marokko
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2022-05-18 Şanlıurfa Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2018-07-16 Monroy Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2022-05-17 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2021-07-16 Termignon Frankrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-07-21 Retezat NP Holland
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-21 Maasvlakte Holland
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2022-05-16 Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-13 Drachten Holland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-10 Paesens Holland
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2013-08-23 Vlieland Holland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-10-04 Lauwersoog Holland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-05-01 Polder Oud Beets Holland
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2016-05-05 Schiermonnikoog Holland
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2017-01-21 Biesbosch Holland
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2017-07-12 Bolotana Italien
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-05-01 Beetsterzwaag Holland
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-08-24 Vlieland Holland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-17 Vlieland - Noordoosthoek Holland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2022-02-28 Liman road Aserbajdsjan
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-03-30 Uithuizerpolder Holland
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-11-20 Ferwerder Buitendijkspolder Holland
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2020-08-03 Madeira - Caniçal Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-05-14 Drachten Holland
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-15 Drachten Holland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-02-15 Bakkeveen Holland
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2018-04-09 Inari Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2022-05-15 Demirkazik Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2022-06-05 Oukaïmeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2022-02-01 Almería Spanien
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-18 Schiermonnikoog - Herdershut Holland
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-02-25 Drachten Holland
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2022-05-17 Durnalik Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-02-23 Anjumer Kolken Holland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2016-10-21 Maasvlakte Holland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-08-23 Vlieland Holland
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-11-28 Deventer Holland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-01-30 Zeist - Heidestein Holland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-10-21 Schiermonnikoog Holland
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-03-02 Drachten Holland
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2018-07-08 Benasque Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2017-07-11 Orgosolo Italien
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2022-03-01 Astara Aserbajdsjan
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-07 Texel Holland
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2020-08-01 Madeira - Funchal Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-03-02 Drachten Holland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-17 Texel Holland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-12-07 Harlingen Holland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2016-01-25 Doenrade Holland
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-03-05 Noordenveld Holland
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2015-12-02 Broekhuizerweerd Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2018-07-08 Benasque Spanien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2022-05-17 Durnalik Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2015-05-05 Schiermonnikoog Holland
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2022-05-14 Mersin Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2017-07-10 Olbia Italien
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2022-02-02 Fuengirola Spanien
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-02-22 Zwanenwater Holland
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-21 Bunne Holland
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2016-09-18 Vlieland Holland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2016-09-04 Ridderkerk Holland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-05-10 Lauwersmeer Holland
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2019-10-27 Maasvlakte - Slag Maasmond Holland
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-20 Beijum - Groningen Holland
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2023-09-21 St. Govan's Head Storbritannien
1049 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2023-09-23 Ramsey Island Storbritannien
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2020-10-25 Texel - De Cocksdorp Holland
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2019-10-13 Schiermonnikoog - Grieënglop Holland
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2023-09-23 St Govan's Head Storbritannien
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer