VP Artsliste

VP Artsliste

Joachim Bertrands

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Joachim Bertrandss kryds

Dette er Joachim Bertrandss VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2014-07-06 Zalessie Hvide Rusland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2015-04-12 Pasvik Valley Norge
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2007-04-02 Botrange - Hautes Fagnes Belgien
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2010-08-18 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2014-08-23 Starigrad Kroatien
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2015-04-06 Kiilopää Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2010-08-19 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2015-09-03 Mountains north of Meghri Armenien
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-08-23 Starigrad Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2010-08-22 Vardzia Georgien
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2015-02-14 Sidi Yahya Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2008-08-10 Esparron-de-Verdon Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2016-02-22 Eilat Mountains - High Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2016-04-02 Beit She'An Valley Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2015-02-14 Sidi Yahya Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-02-01 Zichen-Zussen-Bolder Belgien
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-20 Schulensbroek Belgien
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2017-02-09 Forêt d'Hesdin Frankrig
25 Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-10-15 De Maten Belgien
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-11 Stellendam - Halspolder - west Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-01 De Maten (Cat. C) Belgien
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-02-11 Stellendam - Halspolder - west Holland
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2009-02-15 Blokkreek - Vrouwkeshoekkreek - Sint-Laureins Belgien
39 X Grågås (Anser anser) 2005-01-01 De Maten Belgien
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-12-29 Uitkerke Belgien
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-10-09 De Maten Belgien
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-10-14 De Maten Belgien
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-11-02 Oudeland van Strijen Holland
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2004-01-01 Genk Belgien
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-01-14 Maaseik Belgien
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-12-28 Schulensbroek Belgien
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2003-01-01 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-08-20 Ninotsminda Georgien
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2009-01-24 Diepenbeek - Sluis Albertkanaal (Cat. C) Belgien
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-04-25 Drydyk, Antwerp Belgien
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-04-09 De Maten Belgien
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2015-06-13 Doelpolder - Doel Belgien
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-01-01 De Maten Belgien
63 X Knarand (Mareca strepera) 2004-01-01 De Maten Belgien
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-10-22 De Maten Belgien
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2014-01-02 Handzame Polders Belgien
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2000-01-01 Genk Belgien
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2005-10-22 De Maten Belgien
72 X Krikand (Anas crecca) 2004-01-01 De Maten Belgien
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2014-12-05 Biesbosch Holland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2011-09-15 Cota Doñana Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-11-26 Stokkem - Negenoord/Kerkeweerd Belgien
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-10-01 De Maten Belgien
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2005-10-22 De Maten Belgien
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-01-01 Zinkfabriek - Budel/Dorplein Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-01-01 De Maten Belgien
83 X Bjergand (Aythya marila) 2007-08-20 De Maten Belgien
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2007-12-05 De Gavers - Harelbeke Belgien
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2015-04-07 Vadso Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2015-04-07 Vadso Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-04-01 Texel Holland
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2014-02-04 Höfuðborgarsvæði Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2013-02-16 Ouddorp Holland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-12-30 Nieuwpoort Belgien
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-12-28 Brouwersdam Holland
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-12-28 Brouwersdam Holland
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2007-01-05 Gaatkensplas - Barendrecht Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-12-01 Stokkem - Negenoord/Kerkeweerd Belgien
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2014-02-02 Selfoss Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-11-02 Viconiakleiputten - Stuivekenskerke Belgien
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2014-02-02 Hrauntúnstjörn/Reykjavík Island
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-12-03 De Maten Belgien
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-12-29 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2011-09-16 Laguna de Medina Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2011-09-09 Extremadura Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-07-01 Genk - Schemmersberg Belgien
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2016-04-01 Dead Sea Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2006-07-25 Les Alpilles - Les Baux Frankrig
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 2003-01-01 Genk Belgien
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2015-08-14 Madeira - Pico do Arieiro Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2011-09-12 Andalucia - Isla Cristina Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2011-09-16 Andalucia - Chipiona Spanien
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2011-09-07 Monfragüe Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2007-07-12 Hortobagy Ungarn
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2017-06-11 Fuerteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2016-04-06 Nizzanna Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2012-03-07 Stalhille Belgien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2016-04-01 Shani-Livne (Hadarom) Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-03 De Maten - Centraal Belgien
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2011-09-10 Extremadura Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2015-02-07 Gleb Djiane - Aousserd Rd. Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2011-09-10 Extremadura Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2015-02-04 Gleb Djiane - Aousserd Rd. Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2016-02-28 K19 Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 2011-04-19 Corsica - Asco Frankrig
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2005-08-25 Ophoven Belgien
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2003-01-01 Genk Belgien
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2015-08-14 Madeira - Ribeiro Frio Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2017-06-04 Icod Alto - Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2017-06-04 Icod Alto - Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2006-05-21 Rotem - Bichterweerd Belgien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2010-01-24 Wergea - Dorp Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-01-01 Genk Belgien
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2010-09-15 Istanbul Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2016-02-26 Yotvata Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2003-01-01 De Maten Belgien
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2007-06-22 Schulensbroek Belgien
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2010-08-24 Chorokhi Delta Georgien
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-05-29 De Maten Belgien
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-04-25 Wijvenheide - Zonhoven Belgien
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-02-11 Silves Portugal
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2011-09-13 Cota Doñana Frankrig
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2010-09-09 Chorokhi Delta Georgien
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2003-01-01 Genk Belgien
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2011-09-16 Laguna de Medina Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) 2003-01-01 De Maten Belgien
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2015-09-05 Lake Sevan Armenien
184 X Trane (Grus grus) 2007-05-07 Bezinkingsputten van Tienen Belgien
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2004-01-01 De Maten Belgien
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-01-10 Spaarbekken Kluizen Belgien
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-10-26 Neeltje Jans Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2004-01-01 De Maten Belgien
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-12-26 Neeltje Jans Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-04-03 Schulensmeer Belgien
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2006-07-22 Etang de Vaccarès Frankrig
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2017-01-04 Sulaibikhat Bay Kuwait
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-27 La Crau Frankrig
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-01-01 Nieuwpoort Belgien
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2006-07-22 Camargue Frankrig
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2004-10-16 Het Zwin - Knokke Belgien
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2003-01-01 Dilsen Belgien
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2015-07-04 Manavgat Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2017-01-03 Abdali Farm Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2010-10-08 Drydijk - Antwerp Belgien
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2014-04-28 De Nollen - Den Helder Holland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-08-25 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-12-30 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-05-24 Serooskerke - Prunje Noord Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-09-01 Nieuwpoort Belgien
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-05-24 De Maten Belgien
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-03-28 De Maten Belgien
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-07-23 Camargue Frankrig
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2017-01-02 Doha Spit Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2016-04-10 IBRCE Bird Sanctuary - Saltpans Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2009-10-29 Texel Holland
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-08-27 Lampernisse Belgien
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-07-03 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-26 Poolland Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2004-08-01 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-12-29 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-04-03 Schulensbroek Belgien
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2003-01-01 Nieuwpoort Belgien
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-09-01 Nieuwpoort Belgien
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-07-23 Camargue Frankrig
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-08-20 Ninotsminda Georgien
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2016-05-17 Borculo - Overbiel Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-23 Camargue Frankrig
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-02 De Maten Belgien
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-24 Vreugerijkerwaard - Zwolle Holland
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2005-09-01 Nieuwpoort Belgien
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-10-29 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-10-29 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2011-09-23 Tienen Belgien
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-09-20 Zwart Water - Hechtel Belgien
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2007-10-06 Petten - Polder R Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-09-03 Lommel - Kristallijn Belgien
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2017-05-16 Arcen en Velden Holland
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2009-10-19 Oostvaardersplassen - Jan van den Boschpad Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-11-02 Oostende Belgien
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-12-27 De Maten Belgien
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2007-05-04 Bichterweerd Belgien
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-10-01 De Maten Belgien
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2010-08-21 Ninotsminda - Lake Kanchali Georgien
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2014-10-03 Balgzandpolder - Den Helder Holland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2007-08-11 Schulensbroek - Binnenbekken West Belgien
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2006-12-16 Bourgoyen - Afgraving Belgien
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-05-03 De Maten Belgien
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-07-31 Rilland Holland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-09 De Maten Belgien
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-07-23 Wissenkerke - Bokkegat Noord Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2004-08-01 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2010-08-20 Ninotsminda Georgien
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-05-03 De Maten Belgien
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-02-01 Flauwers en Wevers Inlaag Holland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-17 De Maten Belgien
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2010-10-23 Colijnsplaat Holland
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2016-05-07 North Beach, found by Eric Didner Israel
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2015-02-04 Gleb Djiane - Western Sahara Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2010-09-09 Chorokhi Delta Georgien
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2014-09-08 Stinkgat - Zeeland Holland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2007-06-28 Exloërveen - Exloo Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-11-02 Oostende - Westerstaketsel Belgien
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2017-01-17 St. Peter Ording Tyskland
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2006-11-12 Oostende - Havengebied Belgien
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2007-04-13 Het Zwin Belgien
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2002-01-01 Genk Belgien
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-04-28 De Maten Belgien
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2011-04-25 Numansdorp Holland
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2007-08-11 Loowaard Holland
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2016-12-28 Mur de Lixhe Belgien
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2011-04-11 Corsica - Ajaccio Frankrig
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-06-04 Zoutleeuw - Het Vinne Belgien
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2016-03-04 IBRCE Bird Sanctuary Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2016-02-21 North Beach - Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2005-10-29 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2007-10-06 Tiel - Waalkade Holland
313 X Svartbag (Larus marinus) 2005-10-29 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-11-02 Oostende Belgien
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2006-01-07 Herstal Belgien
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-10-29 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2017-02-11 Portimao fishing harbour Portugal
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-01-08 Kessenich - Uiterwaarden Belgien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2005-11-12 Diepenbeek - Sluis Albertkanaal Belgien
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2010-08-30 Batumi Georgien
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-10-29 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2006-07-22 Camargue Frankrig
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-04-15 Rotem - Bichterweerd Belgien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2017-01-01 Abu Hasanya Kuwait
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2017-01-01 Abu Hasanya Kuwait
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2015-02-05 Western Sahara - Dakhla Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-05-13 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-06-12 Polder Sebastopol - Barbâtre Frankrig
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-07-05 Baai van Heist Belgien
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2016-07-25 Madeira - Ponta do Sol Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-04-22 De Maten - Augustijnenvijver Belgien
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-06-06 Zierikzee - De Val Holland
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2006-06-04 Zoutleeuw - Het Vinne Belgien
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-05-19 Stuivekenskerke - Viconia Kleiputten Belgien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-06-25 De Maten - Augustijnenvijver Belgien
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-11-05 Channel England
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-11-11 Sluis Genk Belgien
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-08-24 Nieuwpoort - Westerstaketsel Belgien
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-10-07 Middelkerke - Casino Belgien
354 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-02 Oostende - Westerstaketsel Belgien
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2015-04-09 Hornoya - Vardo Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 2006-11-05 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
357 X Alk (Alca torda) 2005-12-30 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-06-06 Zierikzee - De Val Holland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2007-11-10 De Panne - Telpost Witte Berg Belgien
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2017-06-10 Canary Islands Spanien
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-12-30 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-12-26 Grevelingenmeer Belgien
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2006-11-19 Neerpelt Belgien
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-02-16 Dreischor - Grevelingen Holland
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2016-07-28 Off Madeira Portugal
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2016-07-26 Off Madeira Portugal
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2010-09-25 Seawatch at 'De Panne' Belgien
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2016-07-26 Off Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2007-11-10 De Panne Belgien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-09-25 De Panne - Telpost Witte Berg Belgien
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2015-08-14 Pico do Arieiro, Madeira Portugal
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2015-08-15 Machico, Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2011-04-10 From the ferry from Toulon - Corsica Frankrig
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2011-09-18 Tarifa Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-11-12 Oostende Belgien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2015-08-17 Porto Moniz, Madeira Portugal
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2010-09-25 De Panne - Telpost Witte Berg Belgien
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2010-08-24 Chorokhi Delta Georgien
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-09-18 Tarifa Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2017-06-05 Garachico - Tenerife Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2015-08-14 Funchal, Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-04-19 Houffalize Belgien
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-10-16 Het Zwin - Knokke Belgien
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2006-08-25 Nieuwpoort Belgien
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2016-02-21 North Beach - Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2007-07-08 Hortobagy-Halasto Ungarn
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2006-08-26 Cap-Gris-Nez Frankrig
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-11-10 De Panne Belgien
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2015-02-01 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-08-16 Stramprooierbroek - Kinrooi Belgien
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-04-15 De Geul, Texel Holland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-11-20 De Maten Belgien
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2006-05-20 De Maten Belgien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2006-06-27 De Maten Belgien
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2016-02-22 Coral Reef Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2006-07-22 Mas d'Agon Frankrig
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2006-07-22 Mas d'Agon Frankrig
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2003-01-01 Genk Belgien
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2006-07-22 Mas d'Agon Frankrig
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-10-15 De Maten Belgien
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-08-25 Ijzermonding, Nieuwpoort Belgien
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2016-02-21 North Beach - Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2010-08-20 Ninotsminda Georgien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2010-08-20 Ninotsminda Georgien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-09-18 Schulensbroek Belgien
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2011-09-06 Badajoz Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2010-08-16 Kazbegi Georgien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2010-08-16 Kazbegi Georgien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-05-06 De Maten Belgien
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2010-09-12 Batumi (BRC 2010) Georgien
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2008-05-25 Mijnterril Zwartberg - Opglabbeek Belgien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2010-08-16 Kazbegi Georgien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2006-07-22 Camargue Frankrig
489 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2016-02-20 Gal'on Israel
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-04-09 De Maten Belgien
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2010-09-12 Batumi - Station 2 Georgien
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2010-08-28 Batumi Georgien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2015-09-19 Station 2 - Batumi Georgien
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2017-02-12 Reserva Biol. Herdade San Marcos Portugal
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-07-07 Bükk-hills Ungarn
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-08-06 Le Mas Frankrig
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2016-04-03 Gamla Nature Reserve Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2010-08-28 Batumi Georgien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-01-01 Genk Belgien
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-10-11 De Maten Belgien
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-10-15 De Maten Belgien
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-04-01 Texel Holland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2010-09-01 Batumi Georgien
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-09-02 De Maten Belgien
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2003-04-19 Houffalize Belgien
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2004-01-01 Gorges du Verdon Frankrig
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-04-10 Oostvaardersplassen Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-02-02 Escales - Pas-de-Calais Frankrig
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2007-07-12 Hortobagy Ungarn
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2003-01-01 Genk Belgien
523 X Slørugle (Tyto alba) 2007-03-14 Alken Belgien
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2016-02-20 Shit'im Israel
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2008-08-10 Provence - Montpezat Frankrig
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2008-11-29 Uitkerke - Uitkerkse Polder Belgien
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-01-28 Maastricht - ENCI groeve Holland
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2015-02-10 Boumalne Dades Marokko
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2015-07-07 Oymapinar Baraji Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco) 2006-04-14 De Maten - Centraal Belgien
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2016-04-07 Dead Sea Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2014-04-15 Zemplin Mountains Ungarn
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2015-04-12 Kuusamo Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-11-13 Gristede Tyskland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2008-02-11 Leende - Leenderbos (Valkenswaard) Holland
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2005-08-25 Ophoven Belgien
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2007-04-03 Logbiermé - Stoumont Belgien
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-29 Schulensbroek - Pijpenkop Belgien
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-02-01 Flauwers & Wevers Inlaag Holland
542 X Kapugle (Asio capensis) 2015-02-13 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2005-07-01 Provence - Domaine des Bertrands Frankrig
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2017-01-03 Abdali Farm Belgien
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2006-07-23 Camargue Frankrig
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2016-02-20 Gal'On Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-01-01 De Maten Belgien
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2016-02-23 Eilat - IBRCE Bird Sanctuary Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2016-02-20 K76 Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2015-09-01 Armash Fish Ponds Armenien
558 X Biæder (Merops apiaster) 2006-07-22 Camargue Frankrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-08-24 Haag van Heist Belgien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2014-06-21 Soomaa NP Estland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2006-03-04 's Gravenvoeren Belgien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-04-09 De Maten Belgien
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2007-07-12 Balmazujvaros Ungarn
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2003-01-01 Genk Belgien
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2014-04-15 Zemplin Mountains Ungarn
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2004-01-01 De Maten Belgien
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-01-01 Genk Belgien
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2015-02-09 Oukaïmden Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2009-04-05 Raeren Belgien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2010-08-01 La Crau Frankrig
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2003-01-01 Genk Belgien
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2007-07-07 Hortobagy Ungarn
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2014-08-25 Island of Vis Kroatien
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2016-05-10 IBRCE Bird Sanctuary Israel
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-10-08 De Maten Belgien
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-10-09 De Maten Belgien
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2015-02-02 Guelmin Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2007-07-07 Hortobagy Ungarn
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-02-25 Oud Vogelschorpolder - Sluiskil Holland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-06-01 Genk Belgien
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2016-05-16 HaYarkon Park - Tel Aviv Israel
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-08-13 Elisabeth park - Brussels (Cat. C) Belgien
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2004-01-01 Brussels Belgien
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2015-02-02 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-11-05 Stanwell Moor, Surrey England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-08-06 Autoroute de Soleil Frankrig
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2013-11-11 Zeebrugge - Visserskruis Belgien
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2017-10-16 Het Zwin, Knokke Belgien
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2007-07-07 Hortobagy Ungarn
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-04-01 De Maten - Centraal Belgien
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2011-09-07 Monfragüe Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2006-07-27 La Crau Frankrig
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2015-07-06 Akseki Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2006-05-25 Wijvenheide - Platwijers Belgien
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2015-04-06 Kiilopää Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2003-01-01 Genk Belgien
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2011-09-06 Badajoz Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 2003-01-01 Genk Belgien
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2007-04-03 Stoumont Belgien
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2010-08-17 Kazbegi Georgien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2011-04-17 Corsica - Asco Frankrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 2003-01-01 Genk Belgien
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2016-02-20 IBRCE Bird Sanctuary Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 2003-01-01 Dilsen Belgien
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2003-01-01 Genk Belgien
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-03 Knokke - Het Zwin Belgien
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2015-02-04 Western Sahara - Aousserd Rd. Marokko
639 X Ravn (Corvus corax) 2006-07-27 Moustiers-Sainte-Marie Frankrig
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2016-04-01 Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-29 Hasselt Belgien
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2017-01-02 Jahra Farms Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater) 2003-01-01 Genk Belgien
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-01-01 Genk Belgien
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2014-08-22 Starigrad Kroatien
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2015-04-06 Kiilopää Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-11-27 De Maten Belgien
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-01-01 Genk Belgien
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2015-02-09 Oukaïmden Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2003-01-01 Genk Belgien
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2014-07-09 Alsany - Belarus Hvide Rusland
654 X Musvit (Parus major) 2003-01-01 Genk Belgien
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-09-26 De Maten - West Belgien
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-11-19 De Maten - Centraal Belgien
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2015-02-02 West of Guelmin Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2015-02-02 West of Guelmin Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2015-02-08 Taghjijt Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2015-02-02 West of Guelmin Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-02-05 Western Sahara - Oued Jenna Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-10-08 De Maten - West Belgien
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2016-02-26 Souther Circular Field - Yotvata Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-04-01 Genk - Terril Winterslag Belgien
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2011-09-09 Extremadura Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-12-29 Oostduinkerke - Zeebermduinen Belgien
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2015-02-10 Ouarzazate Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-11-02 Texel - De Slufter Holland
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2015-02-02 West of Guelmin Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2008-01-05 Noordhollands Duinreservaat Holland
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2016-03-10 Se'Ifim Plain Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2011-09-09 Extremadura Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2015-02-12 Zeida Plains Marokko
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2015-02-04 Western Sahara - Aousserd Rd. Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2015-02-02 West of Guelmin Marokko
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2017-01-01 Jahra Farms Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2017-01-04 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2015-07-03 Side Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2015-01-31 Lagune de Sidi Moussa Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2015-02-01 Essaouira Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-03-01 De Maten Belgien
691 X * Østlig Digesvale (Riparia diluta) 2017-01-05 Jahra Pools Kuwait
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2003-01-01 Genk Belgien
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2006-07-25 Les Alpilles - Les Baux Frankrig
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2006-07-25 Les Alpilles - Les Baux Frankrig
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2003-01-01 Genk Belgien
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2010-08-24 Chorokhi Delta Georgien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2005-11-02 Stuivekenskerke - Viconia Kleiputten Belgien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2015-02-02 Southwest of Guelmin Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2003-01-01 Genk Belgien
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-21 Houthalen - Belgien
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2010-08-01 Le Mas Frankrig
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2015-07-09 Akseki Tyrkiet
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2010-11-10 Middelkerke - Park Casino Belgien
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-02-23 Zeebrugge - Sint-Donaaspark Belgien
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-20 Zeebrugge - Bosjes Watertoren Belgien
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2007-10-20 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-04-01 De Maten - Centraal Belgien
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2010-08-16 Kazbegi Georgien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2017-06-03 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2003-01-01 Genk Belgien
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2006-04-22 De Maten - Oost Belgien
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2016-10-23 Castricum Holland
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2010-08-16 Kazbegi Georgien
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-08 Venlo - Romeinerweerd Holland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2007-09-23 Zeebrugge - Strand Westdam Belgien
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2007-05-09 Zoutleeuw - Het Vinne Belgien
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2016-03-31 Dead Sea Valley Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2015-02-14 Larache Marokko
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2014-07-02 Biebrza Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-04-09 De Maten - Centraal Belgien
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2015-09-08 Armash Fish Ponds Armenien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-17 Tartu - Aardla Lake Estland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-04-23 De Maten - Centraal Belgien
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-20 De Maten - Centraal Belgien
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2010-08-29 Batumi - Makhinjauri Beach Georgien
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2010-08-24 Chorokhi Delta Georgien
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2015-08-30 Vedi Armenien
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-07-06 Akseki Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2006-05-31 Hasselt - Albertkanaal Belgien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-21 Kinrooi - Dal van de Grensmaas - Kleizone Belgien
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-04 De Maten - Centraal Belgien
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-23 Kessel - Grote Netevallei Belgien
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-05-02 Budel-Dorplein - Ringselvennen Holland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2006-07-22 Camargue Frankrig
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2015-07-03 Side Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2015-02-04 Oued Jenna - Western Sahara Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2016-02-20 Hai Bar Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2015-02-04 Western Sahara - Oued Jenna Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2017-01-03 Abdali Farm Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-01-01 Genk Belgien
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-04-22 De Maten - Centraal Belgien
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2007-08-25 Zeebrugge - Strand Westdam Belgien
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-13 Oostduinkerke - Simli-duinen Belgien
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2015-02-05 Western Sahara - Oued Jenna Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2014-08-23 Starigrad Kroatien
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2016-03-31 Hatzeva Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2015-11-18 Terschelling Holland
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-27 Alphen-aan-de-Rijn Holland
775 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-01-01 De Maten - Centraal Belgien
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2008-10-18 Heist - Strand Belgien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2011-04-12 Corsica - Southwest of Evisa Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2015-02-08 South of Addiss Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2015-02-04 Western Sahara - Aousserd Rd. Marokko
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2009-05-09 Zeebrugge - Strand Westdam Belgien
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2008-08-10 Montpezat Frankrig
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2015-08-30 Yerevan - Zvartnots International Airport Armenien
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2015-07-06 Akseki Tyrkiet
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2016-03-04 Wadi Shlohmo Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2004-01-01 Genk Belgien
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-01-01 Genk Belgien
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2015-08-14 Madeira - Ribeiro Frio Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2003-01-01 Genk Belgien
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 2003-01-01 Genk Belgien
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2011-04-14 Corse - Evisa Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2010-08-24 Makhinjauri Botanical Garden Georgien
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2010-08-21 Vardzia Georgien
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2015-08-30 Vedi Armenien
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2008-02-02 Wimereux Frankrig
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2003-01-01 Genk Belgien
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-04-04 Stausee Eupen Belgien
805 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2006-12-16 Kallo Sluis - Kallo Belgien
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2017-01-04 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2016-02-20 Along the road near Ramla Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2016-05-16 HaYarkon Park - Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2010-08-26 Chorokhi Delta Georgien
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 2003-01-01 Genk Belgien
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2011-04-11 Corsica - Ajaccio Frankrig
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2016-02-22 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2011-10-10 Haag van Heist Belgien
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-17 De Maten - Centraal Belgien
827 X Solsort (Turdus merula) 2003-01-01 Genk Belgien
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2017-01-02 Jahra Farms Kuwait
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-04 Erézée village - Erézée Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-10-02 Schulensbroek - Berenbroekstraat Belgien
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-01-01 Genk Belgien
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2003-01-01 Genk Belgien
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-10-01 De Maten - West Belgien
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2016-02-26 Hai Bar Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2015-07-04 Manavgat Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-07-02 Rekem - Vallei van de Zijpbeek Belgien
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2003-01-01 Genk Belgien
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-04-09 De Maten - Centraal Belgien
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-08-21 Vardzia Georgien
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2006-05-13 Nieuwpoort - Simliduinen Belgien
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2016-05-01 Neot' Semadar Sewage Israel
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2007-01-13 Zandvoort - Amsterdamse Waterleidingduinen Holland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-05-21 Genk Belgien
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2010-08-22 Vardzia Georgien
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2016-03-26 IBRCE Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2007-05-17 Nieuwpoort - Ideeëntuin Belgien
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-01-01 Genk Belgien
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-03-27 Genk Belgien
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2015-02-01 Tamri - Cap Rhir Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2010-08-18 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-07-28 Mont Ventoux Frankrig
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2010-08-22 Vardzia Georgien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-23 De Maten - Centraal Belgien
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2017-06-11 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-10-01 De Maten - West Belgien
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2010-09-06 Chorokhi Delta Georgien
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-08-01 Nieuwpoort Belgien
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2010-05-26 Rotem - Bichterweerd Belgien
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2016-02-22 High Mountain, Eilat Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-15 Haamstede - Polder Burgh & Westland Holland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2010-08-21 Vardzia Georgien
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2010-09-06 Batumi Georgien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2015-02-02 West of Guelmin Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2016-02-21 Eilat - Low Station Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2015-02-02 East of Tan-Tan Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2015-02-02 Guelmin Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2015-07-06 Akseki Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2016-03-03 Se'Ifim Plain Marokko
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2016-02-20 K76 Israel
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2015-09-02 Meghri Armenien
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-02-10 Coo Belgien
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2016-02-22 Holland Park - Eilat Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 2003-01-01 Genk Belgien
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2010-08-01 Alpes-de-Provence Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2015-01-31 Saline de Sidi el Abed Marokko
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2016-02-21 Eilat - IBRCE Bird Sanctuary Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2015-02-04 Western Sahara - Aousserd Rd. Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2004-01-01 Houffalize Belgien
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2015-02-06 Bir Anzarane - Western Sahara Marokko
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2016-03-03 Ovda Plains Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2015-02-09 Oukaïmden Marokko
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2014-09-16 Col du Galibier - France Frankrig
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2017-01-04 Fintas Park Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2017-02-13 Ludo (near Faro Airport) Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2017-02-12 Fontes Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2016-07-24 Machico - Madeira Portugal
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2016-02-23 K20 saltpans Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2010-08-17 Kazbegi Georgien
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-21 Maasvlakte Holland
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2015-09-03 Mountains north of Meghri Armenien
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 2003-01-01 Genk Belgien
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-17 De Maten - West Belgien
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-04-29 De Maten - Centraal Belgien
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-09-02 De Maten - West Belgien
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2003-01-01 Genk Belgien
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2007-02-11 Flauwers & Wevers Inlaag Holland
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2014-10-24 Kieldrecht Belgien
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2006-07-27 Le Crau Frankrig
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2016-04-01 Shani-Livne (Hadarom) Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2003-01-01 Genk Belgien
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-09 De Maten Belgien
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-31 Baai van Heist Belgien
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2008-05-01 De Maten - West Belgien
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2004-01-01 De Maten Belgien
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-12-30 Nieuwpoort - Ijzermonding Belgien
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2015-08-15 Madeira - Pico do Arieiro Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2003-01-01 Genk Belgien
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2017-06-04 Teyde - Tenerife Spanien
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2017-06-08 Gran Canaria Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2003-01-01 Genk Belgien
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2003-10-02 Genk Belgien
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2015-04-07 Inari Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-11-12 De Maten - Centraal Belgien
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2015-02-09 Oukaïmden Marokko
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2015-02-01 Tamri - Cap Rhir Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-06-20 Boorsem - Gravelco Belgien
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2015-09-12 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2016-02-23 Amram's Pillars Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 2003-01-01 Genk Belgien
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2016-02-26 Souther Circular Field - Yotvata Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-10-15 De Maten - West Belgien
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2003-01-01 De Maten Belgien
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-11-19 De Maten Belgien
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-11-27 De Maten Belgien
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-02-02 Hafnafjördur/Reykjavik Island
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-21 De Maten - West Belgien
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-10-01 De Maten Belgien
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-04-01 Houffalize Belgien
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2008-03-31 Schwarzwald - Feldberg and surroundings Tyskland
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2011-04-12 Corse - Evisa Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2010-08-16 Kazbegi Georgien
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-07-02 Munsterbilzen Belgien
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2016-02-26 Wadi Grofit Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2015-08-14 Madeira - Pico do Arieiro Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 2003-01-01 Genk Belgien
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-04-04 De Maten - Centraal Belgien
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-02-01 Zeeland, exact location? Holland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-07-27 La Crau Frankrig
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-11-20 De Maten - West Belgien
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2015-12-17 Wilhelminadorp - Schor Wilhelminapolder Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2010-07-30 Mont Ventoux Frankrig
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2015-08-30 Vedi Armenien
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2010-04-27 Genk - Terril Winterslag Belgien
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2015-07-06 Akseki Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2008-08-10 Montpezat Frankrig
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2016-03-02 Eilat - Low Mountain Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2015-01-31 Saline de Sidi el Abed Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2006-10-29 De Maten - West Belgien
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 Pileværling (Emberiza rustica)
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2010-08-22 Vardzia Georgien
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2014-07-24 Opslagterrein Erica - Westkapelle Holland
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-04-01 De Maten Belgien
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2014-02-02 Hafnafjördur/Reykjavik Island
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-21 Beijum Holland
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-14 Staffanstorp Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-10 Oudorp, Alkmaar Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer