VP Artsliste

VP Artsliste

Jouni Eero Ensio Riihimäki

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jouni Eero Ensio Riihimäkis kryds

Dette er Jouni Eero Ensio Riihimäkis VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2006-02-04 Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2007-03-16 Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2002-04-10 Palude Brabbia Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1972-03-01 Pirkanmaa Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1970-04-01 Pirkanmaa Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1970-04-01 Pirkanmaa Finland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2013-06-08 Sivrikaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1981-06-04 Inari Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1972-02-27 Ruovesi Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2016-04-26 Kazbeki Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2013-06-08 Sivrikaya Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-07-09 Aielli Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1987-04-01 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2001-01-31 Madeira Portugal
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1981-09-03 Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2013-06-14 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1987-04-01 Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1997-04-21 Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2015-05-03 Sidi Betache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1970-03-01 Pirkanmaa Finland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1977-05-24 Tampere Finland
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2017-09-26 Kromeriz Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1970-03-01 Tampere Finland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1970-05-15 Finland
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1984-11-15 Oulu Finland
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1975-02-09 Tampere Finland
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1970-05-15 Finland
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2013-05-01 Parikkala Finland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2012-09-19 Finland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2022-02-18 Terwolde Holland
38 X Grågås (Anser anser) 1971-05-24 Finland
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1971-04-22 Pirkanmaa Finland
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1977-05-22 Finland
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1985-05-03 Hämeenkyrö Finland
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1970-04-15 Finland
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1974-08-13 Utsjoki Finland
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2016-03-29 Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1971-05-09 Pori Finland
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1975-10-05 Virolahti Finland
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1970-06-01 Tampere Finland
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2016-03-28 Holland
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1976-04-12 Finland
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1983-06-10 Pori Finland
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2016-02-01 Gran Canary Spanien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2006-11-04 Sao Miguel Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 1992-04-18 Ikaalinen Finland
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-04-24 Jyväskylä Finland
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1974-04-27 Tampere Finland
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1986-05-13 Kajaani Finland
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1971-04-21 Pirkanmaa Finland
62 X Knarand (Mareca strepera) 1980-05-01 Tampere Finland
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1970-04-01 Tampere Finland
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1987-04-30 Espoo Finland
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1970-01-01 Tampere Finland
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2004-06-06 Sodankylä Finland
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1970-05-01 Tampere Finland
71 X Krikand (Anas crecca) 1970-04-01 Tampere Finland
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1989-05-21 Virolahti Finland
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1996-02-03 Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1981-07-24 Kotka Finland
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-30 Terceira Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1970-05-01 Tampere Finland
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1979-09-07 Bulgarien
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1989-04-28 Pori Finland
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1970-05-01 Tampere Finland
82 X Bjergand (Aythya marila) 1970-05-15 Pirkanmaa Finland
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2004-03-23 Kökar Finland
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1975-05-30 Tampere Finland
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1976-05-21 Virolahti Finland
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1971-05-09 Pori Finland
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2000-11-26 Helsinki Finland
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1985-05-28 Paltamo Finland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1971-05-26 Pori Finland
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2012-05-30 Hanko Finland
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1971-05-26 Pori Finland
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-05-09 Keuruu Finland
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1971-05-26 Pori Finland
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2011-03-14 Terceira Azorerne
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1970-04-01 Tampere Finland
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2006-08-11 Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1970-04-15 Pirkanmaa Finland
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1970-04-01 Tampere Finland
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1970-05-01 Pirkanmaa Finland
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1991-06-29 Espoo Finland
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2010-02-20 Israel
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2000-04-01 Neot HaKikar Israel
110 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2019-03-20 Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2006-11-01 Flores Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2008-03-08 Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2007-01-25 Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1987-04-01 Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2002-05-29 Kitee Finland
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2014-10-20 Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2015-06-15 Sotkamo Finland
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 2010-07-29 Lappeenranta Finland
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2018-05-29 Sandafa Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2018-05-21 Sheikh Shatzli Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1970-05-01 Pirkanmaa Finland
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1970-06-01 Pirkanmaa Finland
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1982-06-18 Parikkala Finland
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1983-06-08 Parikkala Finland
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1970-05-01 Pirkanmaa Finland
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2011-05-13 Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2009-03-29 Israel
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 1997-04-21 Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1970-06-10 Pirkanmaa Finland
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2011-05-16 Huelva Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra) 1970-04-01 Pirkanmaa Finland
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-11-04 Sao Miguel Azorerne
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-08 Near Tallin Estland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1986-05-07 Vaasa Finland
182 X Trane (Grus grus) 1970-04-01 Tampere Finland
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1976-06-13 Pirkanmaa Finland
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-08-08 Sao Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1970-06-30 Tampere Finland
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1970-06-30 Tampere Finland
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1971-05-18 Pirkanmaa Finland
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1979-09-06 Nessebar Bulgarien
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1981-09-03 Spanien
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-03-20 Eilat Israel
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2015-05-02 El-Jadidan Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1980-06-20 Finland
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2010-12-06 Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1970-05-01 Finland
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1979-09-01 Bulgarien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1979-09-01 Bulgarien
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1970-04-01 Tampere Finland
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1987-04-01 Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2012-04-07 Jahra Pool Reserve Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1988-08-04 Lappeenranta Finland
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1987-04-01 Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1970-05-01 Finland
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1980-10-12 Kemiönsaari Finland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2009-03-20 Israel
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1970-05-20 Finland
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1970-06-01 Tampere Finland
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2008-10-27 Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1970-06-01 Tampere Finland
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2009-03-18 Eilat Israel
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2018-05-24 Assuan Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1985-05-12 Maalahti Finland
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2012-04-09 Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1987-04-01 Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2000-03-29 Israel
219 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2003-05-25 Ilmajoki Finland
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1981-06-04 Inari Finland
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2018-05-28 Luxor Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2016-10-10 Corvo Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1970-05-01 Tampere Finland
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2018-10-16 Sao Miguel Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1996-10-01 Åland Finland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1970-04-01 Tampere Finland
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1970-05-01 Finland
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1971-05-25 Finland
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1970-05-15 Finland
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1970-08-01 Finland
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1970-05-01 Tampere Finland
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1977-06-03 Tampere Finland
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1984-08-24 Kotka Finland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1983-06-20 Kotka Finland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1970-08-01 Tampere Finland
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1970-08-01 Tampere Finland
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1997-07-12 Uusikaupunki Finland
244 X Sandløber (Calidris alba) 1970-08-01 Finland
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1970-07-30 Tampere Finland
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1973-10-21 Tampere Finland
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1998-09-21 Hailuoto Finland
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1970-08-01 Tampere Finland
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2018-10-18 Corvo Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-05-17 Vaasa Finland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1988-09-11 Lappeenranta Finland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1984-05-03 Turku Finland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2008-10-27 Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1990-09-18 Pori Finland
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2014-10-15 Terceira Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1970-04-01 Tampere Finland
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-06-01 Tampere Finland
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-16 Tohmajärvi Finland
262 X Tredækker (Gallinago media) 1980-09-06 Tampere Finland
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1970-05-01 Tampere Finland
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2008-10-30 Flores Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1979-07-24 Siikajoki Finland
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1989-09-14 Lappeenranta Finland
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1976-06-13 Finland
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1981-10-03 Vaasa Finland
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1970-04-01 Tampere Finland
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1989-05-14 Oulu Finland
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1970-04-15 Tampere Finland
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2008-08-27 Irland Finland
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-06-04 Lempäälä Finland
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-24 Sao Miguel Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus) 1970-05-01 Tampere Finland
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1979-09-07 Bulgarien
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1970-05-01 Tampere Finland
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1970-05-01 Tampere Finland
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1970-05-01 Tampere Finland
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2012-04-07 Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1987-04-01 Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1979-09-07 Bulgarien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen Finland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1991-08-14 Lappeenranta Finland
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1977-05-24 Tampere Finland
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1991-09-16 Orimattila Finland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1979-09-06 Bulgarien
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2022-11-09 St. Peter Ording Tyskland
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1970-04-01 Tampere Finland
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2019-03-24 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1970-05-01 Tampere Finland
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2006-11-05 Sao Miguel Azorerne
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2012-11-03 Kirkkonummi Finland
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2019-03-24 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-07-08 Noirmoutier Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2018-06-01 Ras Sudr Egypten
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1981-06-06 Norge
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1976-05-22 Virolahti Finland
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1971-05-25 Kirkkonummi Finland
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1977-05-23 Virolahti Finland
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2006-02-01 Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1970-06-30 Tampere Finland
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1970-06-30 Tampere Finland
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 1979-05-20 Virolahti Finland
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1975-05-16 Kirkkonummi Finland
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2009-08-05 Faial Azorerne
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2006-02-01 Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1996-02-04 Marokko
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2006-02-01 Kap Verde
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2009-08-03 Graciosa Azorerne
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2006-02-01 Kap Verde
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1984-06-19 Varanger Norge
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2006-02-02 Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1981-08-31 Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1987-04-01 Israel
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2006-02-02 Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1987-04-01 Eilat Israel
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2007-08-26 Sao Miguel Azorerne
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1981-08-31 Spanien
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1997-04-18 Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1996-02-04 Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1998-01-16 Tenerifa Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2006-02-02 Razo Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2007-08-24 Azorerne
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2018-05-25 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1979-09-01 Bulgarien
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1971-05-24 Tampere Finland
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2006-02-01 Near Razo Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1981-06-05 Varanger Norge
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2006-02-01 Kap Verde
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2019-03-24 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1979-09-07 Bulgarien
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2006-10-31 Sao Miguel Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1981-06-06 Finnmark Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1971-10-23 Pirkanmaa Finland
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2019-03-24 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2012-04-08 Kuwait Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2002-04-10 Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1996-01-31 Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1987-04-01 Israel
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1979-09-06 Bulgarien
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1970-06-01 Pirkanmaa Finland
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 X * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) 2022-10-10 Corvo Danmark
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1979-09-07 Bulgarien
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2018-05-22 Wadi Lahami Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-02-06 Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1979-09-07 Bulgarien
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-03-13 Terceira Azorerne
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-11-02 Flores Azorerne
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2000-01-21 Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1979-09-07 Bulgarien
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1981-08-31 Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1975-07-29 Tampere Finland
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2006-10-31 Flores Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2018-05-22 Vadi Lahami Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1979-09-07 Bulgarien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1979-11-04 Hanko Finland
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2006-11-03 Flores Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1979-09-06 Bulgarien
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2000-01-21 Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1979-09-02 Bulgarien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2013-06-10 Aktas Gölu Tyrkiet
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1971-04-22 Pirkanmaa Finland
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2010-12-06 Egypten
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2007-03-17 Corsica Frankrig
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1979-09-07 Bulgarien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1971-05-24 Pirkanmaa Finland
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2008-03-24 Eilat Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-03-16 Vila Velha de Rodao Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1981-08-30 Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1997-04-20 Tyrkiet
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2018-05-22 Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1979-09-02 Bulgarien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1977-04-18 Pirkanmaa Finland
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1976-10-05 Virolahti Finland
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1979-09-02 Bulgarien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1979-09-07 Bulgarien
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1981-09-03 Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-01-22 Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1971-07-06 Finland
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1987-04-01 Israel
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2012-04-13 Al Abraq Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1979-09-02 Bulgarien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1970-04-15 Pirkanmaa Finland
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1971-05-01 Pirkanmaa Finland
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1971-05-15 Pirkanmaa Finland
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1970-04-15 Pirkanmaa Finland
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-12 Corvo Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1987-04-01 Israel
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1972-09-17 Pirkanmaa Finland
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1981-09-03 Spanien
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1971-05-24 Pirkanmaa Finland
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2010-12-06 Cairo Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1970-03-15 Pirkanmaa Finland
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1970-04-15 Pirkanmaa Finland
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1987-04-01 Israel
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2006-02-05 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1970-04-01 Pirkanmaa Finland
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2001-04-01 Lotan Israel
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2013-06-07 Oymapinar Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis)
540 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2019-03-18 Choum, Toujounine Mauritanien (indenfor VP)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2018-05-24 Assuan Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2019-03-21 Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2016-10-19 Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) 2013-06-15 Yeniakpinar Tyrkiet
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1981-09-01 Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1970-04-01 Pirkanmaa Finland
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1974-05-20 Pirkanmaa Finland
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1997-04-19 Tyrkiet
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2018-05-20 Hurghada Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1971-05-26 Pirkanmaa Finland
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1971-05-23 Pirkanmaa Finland
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1987-04-01 Israel
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1979-09-05 Bulgarien
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1975-10-05 Finland
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1980-05-28 Finland
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2019-09-11 Valencia Spanien
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-03-28 Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2021-09-09 Hailuoto Finland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2000-04-03 Eilat Israel
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2009-12-07 Helsinki Finland
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-17 Corvo Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2014-10-17 Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1987-04-01 Eilat Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 1975-11-09 Valkeakoski Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 1999-06-21 Kalajoki Finland
660 Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2019-09-12 Valencia Spanien
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2015-10-18 Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2004-10-23 Kokkola Finland
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 X * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus) 2021-07-19 Kilpisjärvi Finland
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2012-04-12 Al Abraq Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 X * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) 1994-10-11 Norrskär Finland
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 X Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2013-06-14 Birecik Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2019-03-18 Choum Mauritanien (indenfor VP)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2016-12-12 Katalonia Spanien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2013-06-13 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2012-04-07 Kuwait Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2012-04-10 Kuwait Kuwait
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2002-04-12 Palude di Brabbia Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-09 Aukrug Danmark
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-03-15 Lissabon Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2012-04-09 Kuwait Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2009-03-21 Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-15 Kalajoki Finland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo Azorerne
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2017-10-22 Corvo Azorerne
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-17 Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1984-12-02 Parainen Finland
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1994-11-20 Helsinki Finland
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2004-11-07 Enontekiö Finland
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2017-10-26 Corvo Azorerne
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1991-10-15 Norrskär Finland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2016-11-02 Helsinki Finland
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2016-04-27 Kazbeki Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2013-11-01 Orivesi Finland
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2010-10-09 Kristiinankaupunki Finland
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2015-05-04 Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2019-01-24 Mt. Amasa Israel
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2019-03-18 Choum Mauritanien (indenfor VP)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2012-04-09 Kuwait Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2019-09-09 Barcelona Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-10-22 Benavente Portugal
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-10-22 Benavente Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1998-12-07 Kerava Finland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1993-10-23 Uusikaupunki Finland
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2016-02-01 Gran Canary Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2016-04-26 Kazbeki Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2013-06-11 Dogubayazit Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-10 Stockholm Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 X * Rødværling (Emberiza rutila) 2002-09-30 Uusikaupunki Finland
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-06-21 Salo Finland
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-04 Haapsalu Estland
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-17 Prosperpolder Belgien
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Corvo Azorerne
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1999-05-30 Åland Finland
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2016-10-16 Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2016-10-16 Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2008-08-27 Cape Clear Irland
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2014-10-17 Corvo Azorerne
1030 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-12 Corvo Azorerne
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2017-10-21 Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2014-10-17 Corvo Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Corvo Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-24 Corvo Azorerne
1036 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-09 Corvo Azorerne
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2015-10-18 Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Corvo Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-18 Corvo Azorerne
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2008-08-26 Cape Clear Irland
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2014-10-20 Corvo Azorerne
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2021-10-19 Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo Azorerne
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2014-10-19 Corvo Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2015-10-18 Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2017-10-18 Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2015-10-13 Corvo Azorerne
Annoncer