VP Artsliste

VP Artsliste

Bo Thoor

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bo Thoors kryds

Dette er Bo Thoors VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2016-05-01 Ghisoni, Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2015-07-16 Boschi di Ticino Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2001-03-24 Pansarudden, Uppland Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1975-07-18 Outside Emmaboda, Småland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1973-01-01 Skäragärde, Småland Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2002-06-26 Njuolja, Lappland Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2002-06-26 Abisko, Lappland Sverige
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Danmark
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2009-03-31 Tel'Arad Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2022-11-22 Marrakech Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2007-09-13 Southen Spain Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2009-03-30 Ne'ot HaKikar Israel
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1972-09-02 Öland Sverige
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2000-06-17 Ullevi, Öland Sverige
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2015-07-02 Porquerolles Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1971-10-23 Kalmar Sverige
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 X * Okkertræand (Dendrocygna bicolor) 2015-10-15 Lagoa do Salgados middle part of sea Portugal
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1972-09-24 Öland Sverige
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2000-10-04 Båden, Öland Sverige
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1971-09-26 Kalmar Sverige
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1972-11-12 Öland Sverige
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2016-07-02 Eemmeer Holland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2016-07-18 Amstelmeer - Verzakking Holland
38 X Grågås (Anser anser) 1971-01-01 Öland Sverige
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2000-10-12 Äleklinta, Öland Sverige
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2001-01-09 Grimslöv, Småland Sverige
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1971-10-23 Öland Sverige
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1974-01-01 Öland Sverige
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1974-11-24 Öland Sverige
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2014-07-24 Leidschendam - Vogelplas Starrevaart Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1971-09-26 Kalmar Sverige
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1971-10-23 Öland Sverige
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1971-10-23 Öland Sverige
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-04 Sillsjö dammar, Skåne Sverige
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1972-05-01 Öland Sverige
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2001-08-02 Bredvik, Halland Sverige
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2016-07-03 Auderghem/Oudergem - Parc du Rouge Cloître/Rood-Kl Belgien
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1973-05-07 Öland Sverige
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Vattenmöllan, Skåne Sverige
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1973-05-07 Öland Sverige
62 X Knarand (Mareca strepera) 1973-05-01 Öland Sverige
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1971-10-24 Öland Sverige
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2001-04-10 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1971-09-26 Kalmar Sverige
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2015-02-25 Dagshög, Skåne Sverige
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1971-10-24 Öland Sverige
71 X Krikand (Anas crecca) 1971-10-23 Öland Sverige
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-04-13 Petgärde träsk, Öland Sverige
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2007-09-16 Southen Spain Spanien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2003-06-12 Husebymaden, Småland Sverige
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1972-04-16 Öland Sverige
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2005-04-03 Kvarnnäsdammarna, Skåne Sverige
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2001-02-19 Göteborg Sverige
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1971-09-26 Kalmar Sverige
82 X Bjergand (Aythya marila) 1972-01-01 Kalmar Sverige
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2001-05-25 Vadstena reningsverk, Östergötland Sverige
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1974-10-20 Öland Sverige
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1974-12-01 Ottenby, Öland Sverige
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1972-05-01 Öland Sverige
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2018-06-21 Laxà in kjós Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-09-30 Skummeslövsstrand, Halland Sverige
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1972-05-01 Öland Sverige
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2018-05-19 Svenska högarna, Uppland Sverige
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1973-04-15 Öland Sverige
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1972-05-01 Kalmar Sverige
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2016-07-18 Den Oever - Zuiderhaven Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1971-09-26 Kalmar Sverige
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2018-06-23 Vestmannsvatn Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1971-10-24 Öland Sverige
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1971-10-24 Kalmar Sverige
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1971-09-26 Öland Sverige
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-10-11 Lomma kyrkodammar, Skåne Sverige
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2007-09-16 Southen Spain Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1974-05-04 Öland Sverige
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-03-30 Neót HaKikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2007-09-13 Southen Spain Spanien
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2014-01-25 Espargos, Sal Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus) 1972-06-03 Kalmar Sverige
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2008-10-19 Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2004-10-31 Grönhögen, Öland Sverige
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2019-10-03 Chipiona Spanien
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2007-09-18 Southen Spain Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2015-10-17 San Marco da Ataboeira Portugal
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2015-03-18 Tindaya, Fuertevetura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1974-10-21 Ottenby, Öland Sverige
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2015-06-30 La Crau Frankrig
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2009-03-28 Pardes Hanna Karkur Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 1971-09-26 Öland Sverige
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2016-07-11 La Crau Frankrig
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2009-03-29 Road 40 Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2015-03-18 Tindaya, Fuertevetura Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2005-09-18 Ber Shelaten Egypten
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia) 1971-10-10 Kalmar Sverige
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1971-10-10 Öland Sverige
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1971-10-10 Öland Sverige
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2019-01-17 Fajã da Nogueira, Madeira Portugal
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1973-05-01 Öland Sverige
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1987-06-10 Mörbylånga, Öland Sverige
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1972-05-01 Kalmar Sverige
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2005-09-17 Shams Alam Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2006-03-25 Shams-Alam Egypten
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2001-06-03 Brannäs Sverige
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1972-01-01 Öland Sverige
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1972-01-01 Lilla Frö, Öland Sverige
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2001-05-13 Husebymaden, Småland Sverige
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2001-05-11 Rossö, Bohuslän Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2001-05-01 Bejershamn, Öland Sverige
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2007-09-16 Southen Spain Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1971-09-26 Öland Sverige
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2007-09-16 Southen Spain Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra) 1971-10-23 Kalmar Sverige
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2001-05-21 St. Benhammra, Uppland Sverige
182 X Trane (Grus grus) 1973-04-16 Öland Sverige
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1973-05-07 Bejershamn, Öland Sverige
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-10-22 Lagoa das Furnas, Sao Miguel Portugal
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1972-10-17 Bejershamn Sverige
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1971-09-26 Kalmar Sverige
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1973-05-27 Bejershamn Sverige
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1974-12-08 Bejershamn Sverige
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2007-09-16 Southen Spain Spanien
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-29 Söderhamn, Härjedalen Sverige
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1971-10-23 Öland Sverige
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-06-05 Gräsgårdshamn, Öland Sverige
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1972-09-02 Bejershamn, Öland Sverige
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1972-10-23 Öland Sverige
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2006-03-26 Ber Shalaten Egypten
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-14 Strandvik, Värmland Sverige
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2005-09-21 Hamata Egypten
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1972-05-01 Öland Sverige
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2001-06-17 Torupaflo, Skåne Sverige
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2003-07-17 Västrevet, Öland Sverige
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1972-09-02 Öland Sverige
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1973-04-16 Öland Sverige
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2009-10-14 Faja Grande, Flores Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1972-09-24 Öland Sverige
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2009-10-16 Lagoa Ras, Flores Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2006-03-27 Hamata Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2001-04-27 Rönnen, Skåne Sverige
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2000-06-18 Abbekåsa, Skåne Sverige
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-10-21 N. Seby, Öland Sverige
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-04-22 Görans Dämme, Öland Sverige
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-08-27 Össby, Öland Sverige
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-21 Kråks skjutfält Sverige
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1974-01-01 Öland Sverige
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-12 Ottenby, Öland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1972-04-16 Öland Sverige
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1972-09-02 Öland Sverige
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1972-04-16 Öland Sverige
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-15 Greda vik, Öland Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1972-01-01 Öland Sverige
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2005-08-02 Norrvik, Öland Sverige
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1972-09-02 Öland Sverige
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1972-05-01 Öland Sverige
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1974-08-06 Öland Sverige
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta, Skåne Sverige
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2005-07-04 Ottenby, Öland Sverige
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1972-08-26 Öland Sverige
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-09-02 Öland Sverige
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 1977-10-20 Ottenby, Öland Sverige
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-19 Vejbystrand Sverige
244 X Sandløber (Calidris alba) 1972-09-02 Öland Sverige
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1972-09-02 Öland Sverige
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1972-08-26 Öland Sverige
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2001-10-07 Getterön, Halland Sverige
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1972-08-26 Öland Sverige
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2009-10-14 Ponta Delgarda, Flores Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2001-07-20 Hörtjärn, Dalarna Sverige
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-18 Bejershamn, Öland Sverige
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2000-07-28 Ottenby, Öland Sverige
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2003-08-22 Norrvik, Öland Sverige
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2003-05-09 Hagbyhamn, Småland Sverige
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1972-01-01 Öland Sverige
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1974-04-27 Öland Sverige
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2000-10-15 Bejershamn, Öland Sverige
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1971-10-24 Öland Sverige
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2009-10-15 Lagoa Seca, Flores Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2000-07-29 Stenboudd, Öland Sverige
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2008-06-03 Innre Stockvik, Gotland Sverige
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1972-06-05 Öland Sverige
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-11-19 Äspet, Skåne Sverige
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1972-05-01 Öland Sverige
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-07-22 Utlängan, Blekinge Sverige
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1972-04-16 Öland Sverige
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-05-24 Strandstuviken, Södermanland Sverige
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 1972-05-01 Öland Sverige
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-04-27 Rönnen, Skåne Sverige
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1972-08-26 Öland Sverige
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1972-09-02 Öland Sverige
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1972-09-02 Öland Sverige
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2017-12-26 Strandängen, Stora Amundö Sverige
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2005-09-16 Hamata Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2005-09-18 Bel Shelaten Egypten
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2005-05-30 Ågestasjön, Södermanland Sverige
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-18 Ängsnäset, Skåne Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2001-07-18 Kannikedammen, Skåne Sverige
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1975-09-28 Kullen Sverige
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-08 Lerkil, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2003-10-12 Lerjan, Halland Sverige
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2005-09-16 Hamata Egypten
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2007-07-01 Djupekås, Blekinge Sverige
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1971-10-10 Kalmar Sverige
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1973-10-20 Öland Sverige
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2001-05-18 Råöviken, Halland Sverige
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2007-09-12 Southen Spain Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2001-04-19 Tjärhovet, Kalmar Sverige
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2006-03-26 Hamata mangrove Egypten
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) 1971-09-26 Kalmar Sverige
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2000-06-09 Kattegatthamnen, Halland Sverige
310 X Svartbag (Larus marinus) 1971-10-23 Kalmar Sverige
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1973-01-01 Tjärhovet, Kalmar Sverige
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2001-12-18 Glommens hamn, Halland Sverige
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1971-10-03 Kalmar Sverige
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2000-09-03 Ottenby, Öland Sverige
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2000-09-28 Segerstads fyr, Öland Sverige
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2009-03-28 Ma'agan Mikhael Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1971-09-26 Öland Sverige
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2001-09-16 Tjusbyfjärd, Öland Sverige
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1972-08-26 Öland Sverige
325 X * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) 2019-10-03 Assilah Marokko
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2005-09-19 Hamata Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2005-09-20 Hamata Egypten
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2019-10-04 Plage the Sidi kacem Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1972-05-01 Öland Sverige
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-07-04 Polder de Sébastopol, Barbâtre, Île de Noi Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1973-05-01 Öland Sverige
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2005-09-18 Hamata Egypten
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-09-18 Hamata Egypten
338 Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1972-05-01 Kalmar Sverige
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2005-09-16 Hamata Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1972-05-01 Kalmar Sverige
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2005-09-17 Hamata Egypten
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2000-05-31 Lillholm, Öland Sverige
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1972-06-03 Öland Sverige
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1975-09-28 Kullen Sverige
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1975-09-28 Kullen Sverige
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1974-05-07 Kalmar Sverige
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2003-08-15 Hovs hallar, Skåne Sverige
351 X Søkonge (Alle alle) 1975-09-26 Kullen Sverige
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2004-11-09 Kungshamn, Bohuslän Sverige
353 X Lomvie (Uria aalge) 1975-09-28 Kullen Sverige
354 X Alk (Alca torda) 1974-11-30 Kullen Sverige
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1974-01-13 Öland Sverige
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2001-10-05 Glommens sten, Halland Sverige
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2013-01-18 Boavista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1973-04-15 Kalmar Sverige
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1974-12-08 Kalmar Sverige
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 1977-09-30 Revsudden, Småland Sverige
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1974-10-20 Revsudden, Småland Sverige
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2001-05-19 Kattvik Sverige
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2018-06-20 Reykjanesrá Island
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-11-01 Båstads hamn Sverige
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1975-09-28 Kullen Sverige
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2007-09-13 Southen Spain Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2009-10-19 Ponta Delgada, Sao Miguel Azorerne
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1977-10-01 Kullen Sverige
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 Storskråpe (Ardenna gravis)
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1975-09-28 Kullen Sverige
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2016-05-02 Ile Rousse, Corsica Frankrig
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-09-13 Southen Spain Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1974-05-26 Petgärde träsk, Öland Sverige
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1969-01-01 Rendsburg Tyskland
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2013-01-14 Boavista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1975-09-28 Kullen Sverige
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2005-09-16 Hamata Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2016-07-14 Mandriole at road SS309 Italien
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2009-10-18 Costa do Lajedo, Flores Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2001-02-19 Malön, Halland Sverige
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1975-09-28 Kullen Sverige
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2013-07-12 Oldenico Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2019-10-02 Manzanete, Vejer Spanien
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2001-09-15 Skänninge, Östergötland Sverige
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 2003-05-28 Getterön, Halland Sverige
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1974-04-27 Tåken Sverige
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2007-06-23 Gårdby hamn, Öland Sverige
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-09-17 Hamata Egypten
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2000-07-15 Sörasjön, Småland Sverige
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-09-20 Shams-Alam Egypten
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1973-10-23 Kalmar Sverige
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-06-01 Kvinnsgröta, Öland Sverige
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 2000-06-29 Lidhemssjön, Småland Sverige
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2001-05-02 Svinö, Småland Sverige
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
469 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1971-10-03 Öland Sverige
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2004-04-27 Balgö, Halland Sverige
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2014-07-15 Santa Cilia Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2000-07-09 Näsby, Öland Sverige
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1973-05-23 Öland Sverige
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2007-09-16 Bolonia Spanien
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2005-09-18 Ber Shelaten Egypten
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2007-09-12 Southen Spain Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2005-09-18 Ber Shelaten Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2002-05-08 Klinta, Öland Sverige
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-08-01 Kalkstad, Öland Sverige
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1977-10-02 Punkt 140, Skåne Sverige
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2005-09-20 Hamata Egypten
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1976-09-25 Skåne Sverige
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2015-10-18 Alcaria Ruiva Portugal
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2009-10-11 Gårdby sandhed, Öland Sverige
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1971-10-23 Öland Sverige
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2007-09-14 Southen Spain Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2009-04-05 Road 40, Km 10 Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1971-10-23 Öland Sverige
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1971-10-23 Öland Sverige
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1972-05-01 Bejershamn, Öland Sverige
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1971-10-24 Öland Sverige
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-26 Stora Brunneby, Öland Sverige
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1972-01-01 Öland Sverige
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1971-10-21 Vombs ängar, Skåne Sverige
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 2001-04-28 Vombs vattenverk, Skåne Sverige
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1972-01-23 Bejershamn, Öland Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-03-29 Tel'Arad Israel
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1971-10-10 Öland Sverige
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2014-01-24 Cape Verde Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1971-09-26 Öland Sverige
520 X Slørugle (Tyto alba) 2014-07-09 Sant pere pescador Spanien
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2013-07-08 Karigador Kroatien
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1985-01-01 Kalmar Dämme Sverige
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2001-02-19 Kalmar Sverige
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2022-11-25 Tagdilt track Marokko
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) 1973-01-01 Kalmar Sverige
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2001-03-23 Gisslaren, Uppland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Skummeslövsstrand, Halland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2000-12-06 Källstorp, Skåne Sverige
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1974-09-30 Torhamn, Blekinge Sverige
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-09-15 Southen Spain Spanien
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1974-10-01 Torhamn, Blekinge Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1974-12-07 Kalmar Sverige
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1974-04-09 Öland Sverige
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 2000-09-23 St. Brunneby, Öland Sverige
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2002-08-01 Vombs fure, Skåne Sverige
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2009-03-28 Ma'agan Mikhael Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1973-11-18 Kalmar Sverige
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2006-03-24 Hamata mangrove Egypten
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2009-03-30 Ne'ot HaKikar Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2009-03-29 Ein Habasor Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1976-08-11 Gårdby, Öland Sverige
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1972-05-19 Öland Sverige
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2001-03-25 Fiby urskog, Uppland Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2016-07-16 Stättberg, 30km W of Ingolstadt Tyskland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1971-10-23 Kalmar Sverige
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2009-03-28 Tel Aviv Israel
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1971-10-23 Kalmar Sverige
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1972-04-16 Ryningsnäs, Småland Sverige
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1971-10-23 Kalmar Sverige
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1971-10-10 Kalmar Sverige
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) 2002-11-16 Buddbyn, Västerbotten Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-03-25 Abu Ghusun Egypten
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1971-10-10 Öland Sverige
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2001-09-02 Svedberga, Skåne Sverige
575 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2005-06-30 Kalmar airport Sverige
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2007-09-15 Southen Spain Spanien
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1974-05-28 Öland Sverige
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1972-05-01 Öland Sverige
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2002-06-27 Kåsaväggen, Lappland Sverige
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1975-02-27 Falsterbo Sverige
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2007-09-18 Southen Spain Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2009-03-28 Pardes Hanna Karkur Israel
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-07-02 Vondelpark, Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2008-10-28 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1972-05-01 Öland Sverige
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2001-10-19 Vändburg, Gotland Sverige
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2001-09-02 Vannebergaholmen, Skåne Sverige
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1971-10-10 Öland Sverige
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2007-09-17 Southen Spain Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-05-15 Shams-Alam Egypten
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2005-09-17 Shams-Alam Egypten
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1973-05-26 Ottenby, Öland Sverige
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2002-06-24 Lamburg träsk, Lappland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1971-10-10 Kalmar Sverige
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2015-10-13 1 km East Santa Lucia Portugal
621 X Husskade (Pica pica) 1971-09-26 Kalmar Sverige
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2022-11-22 Marrakech Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1971-10-10 Kalmar Sverige
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2007-09-17 Southen Spain Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2014-07-16 Cavallers Dam, Caldes de Boí Spanien
626 X Allike (Coloeus monedula) 1971-09-26 Kalmar Sverige
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2005-09-22 Safaga Egypten
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1971-10-23 Kalmar Sverige
630 X Sortkrage (Corvus corone) 1973-10-05 Ottenby, Öland Sverige
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1971-09-26 Kalmar Sverige
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
634 X Ravn (Corvus corax) 1971-10-23 Kalmar Sverige
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2009-03-30 Ne'ot Hakikar Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1972-10-24 Kalmar Sverige
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1971-10-03 Kalmar Sverige
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1973-05-27 Kalmar Sverige
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2014-10-09 A few km S of Yarpus Tyrkiet
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2002-06-25 Kiruna, Lappland Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1971-10-23 Kalmar Sverige
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1971-10-10 Kalmar Sverige
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2008-10-19 Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1971-09-26 Kalmar Sverige
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2002-11-15 Masungsbyn Sverige
649 X Musvit (Parus major) 1971-09-26 Kalmar Sverige
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2001-04-15 Kalmar dämme, Småland Sverige
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-11-23 Öland Sverige
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2005-09-16 Hamata Egypten
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2022-11-24 Boumalne Dades Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2005-09-16 Hamata Egypten
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2005-09-18 Ber Shelaten Egypten
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2013-01-16 Boavista Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1972-05-05 Öland Sverige
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1971-10-03 Öland Sverige
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2007-09-13 Southen Spain Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-02-05 Helsingborgs hamn, Skåne Sverige
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2022-11-24 Ait Ben Haddou Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1971-02-02 Öland Sverige
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2022-11-24 Boumalne Dades Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2001-01-04 Oceanhamnen, Halland Sverige
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2001-06-17 Vombs ängar, Skåne Sverige
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2000-08-01 Sandby skjutfält, Öland Sverige
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2003-02-11 Utlängan, Blekinge Sverige
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2015-03-16 Melia Gorriones, Fuerteventura Spanien
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2009-03-28 Tel Aviv Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2019-10-04 Asilah Marokko
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1971-10-10 Öland Sverige
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1971-04-26 Öland Sverige
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2001-10-26 Skanör, Skåne Sverige
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2009-03-30 Ne'ot HaKikar Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 1971-09-26 Öland Sverige
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2001-05-15 Ottenby, Öland Sverige
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-11-16 Bläsinge hamn Sverige
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2006-03-29 Shams Alam Egypten
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2009-04-04 Eilat Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1972-04-16 Öland Sverige
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1973-06-03 Öland Sverige
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2006-09-10 Torhamns udde, Blekinge Sverige
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2009-03-29 Ein Habasor Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-18 Bröttorpsören, Öland Sverige
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-07 Sandvik camping, Öland Sverige
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-10-05 Ottenby, Öland Sverige
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1974-10-12 Ottenby, Öland Sverige
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansö Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-04 Torngård, Öland Sverige
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1971-10-03 Öland Sverige
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2008-10-19 Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1971-10-24 Öland Sverige
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-06-23 Marms skjutfält, Uppland Sverige
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-26 Triberga läge, Öland Sverige
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1974-05-25 Ottenby, Öland Sverige
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2002-06-27 Kurravaara, Lappland Sverige
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1974-05-11 Tåkern, Östergötland Sverige
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2009-03-29 Ein Habasor Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2006-03-27 Shams Alam Egypten
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1973-06-03 Öland Sverige
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2016-05-17 Ottenby Sverige
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2001-06-10 Alby, Öland Sverige
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1972-06-03 Öland Sverige
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1973-06-06 Öland Sverige
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2000-10-03 Ottenby,Öland Sverige
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2005-09-16 Shams Alam Egypten
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2007-09-17 Southen Spain Spanien
742 Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2005-09-17 Shamns-Alam Egypten
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2007-09-17 Southen Spain Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1972-06-06 Öland Sverige
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2001-07-07 Persöfjärden, Norrbotten Sverige
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1972-06-05 Kalmar Sverige
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1978-06-13 Öland Sverige
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-09-28 Segerstads fyr, Öland Sverige
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2000-05-12 Falsterbo, Skåne Sverige
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2009-03-28 Tel Aviv Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2015-07-08 Lucca, Gattaiola Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2009-03-30 Ne'ot HaKikar Israel
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1971-05-14 Kalmar Sverige
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1971-06-06 Öland Sverige
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1973-06-03 Öland Sverige
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1971-05-05 Öland Sverige
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2016-07-08 Cazevieille Frankrig
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2009-04-03 Eilat Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2016-10-18 Långgrundsudden, Öland Sverige
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1972-06-03 Öland Sverige
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2007-09-18 Southen Spain Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2016-05-02 Cristinacce, Corsica Frankrig
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2005-09-17 Shams-Alam Egypten
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-05-11 Ottenby, Öland Sverige
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2016-05-02 Partinello, Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2001-10-10 Ödeshög, Östergötland Sverige
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2006-03-25 Shams-Alam Egypten
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2009-03-31 Tel'Arad Israel
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2016-07-12 Palude Brabbia Italien
785 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2016-07-12 Palude Brabbia Danmark
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2000-10-11 Falsterbo fyr, Skåne Sverige
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1971-10-03 Öland Sverige
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2019-01-16 At road ER 209, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1972-05-17 Öland Sverige
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1971-10-10 Kalmar Sverige
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2016-05-04 Col de Sorba, Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2014-10-09 A few km S of Yarpuz Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2014-10-09 A few km N of Murtici Tyrkiet
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2014-07-16 Cavallers Dam, Caldes de Boí Spanien
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1971-10-23 Kalmar Sverige
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2003-10-12 Falsterbo fyr, Skåne Sverige
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2015-10-20 Sao Juliao da Barra Fort Portugal
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2009-03-28 Tel Aviv Israel
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2009-03-28 Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2001-05-30 Stävlö, Småland Sverige
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1971-10-03 Kalmar Sverige
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2007-09-12 Southen Spain Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2009-03-30 En Gedi Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2000-10-05 Ottenby lunden, Öland Sverige
823 X Solsort (Turdus merula) 1971-10-10 Kalmar Sverige
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2001-01-06 Ottenby, Öland Sverige
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1971-10-23 Kalmar Sverige
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1971-10-23 Öland Sverige
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1971-10-03 Öland Sverige
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1971-10-10 Öland Sverige
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2009-04-02 Eilat Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1972-09-02 Öland Sverige
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2016-05-04 Corsica Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1971-10-03 Kalmar Sverige
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1972-10-10 Öland Sverige
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1972-06-03 Kalmar Sverige
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2002-05-19 Ottenby, Öland Sverige
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2006-03-24 Shams Alam Egypten
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2021-11-22 Vargön, Värnesborg Sverige
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-09-24 Hålsnäsdungen, Öland Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1973-05-07 Öland Sverige
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1974-05-04 Öland Sverige
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2009-04-02 Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1973-06-12 Öland Sverige
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1973-04-16 Kalmar Sverige
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1971-09-26 Kalmar Sverige
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2022-11-22 Marrakch Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2006-03-23 Safaga Egypten
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2007-09-14 Southen Spain Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1972-09-24 Öland Sverige
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2015-03-16 Playa Barca, Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2000-06-18 Vårhallen, Skåne Sverige
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2001-09-22 Tjusby fjärd, Öland Sverige
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1972-05-01 Öland Sverige
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2003-10-17 Hamnen ottenby, Öland Sverige
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2009-04-05 Road 40 Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-09-16 Hamata Egypten
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2000-05-01 Ottenby, Öland Sverige
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2006-03-24 Shams Alam Israel
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-11-28 Stafinge strand, Halland Sverige
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2022-11-24 Boumalne Dades Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2009-03-30 Ne'ot HaKikar Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2007-09-17 Southen Spain Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2005-09-18 Bernice Egypten
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2009-03-31 Tel'Arad Israel
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2022-11-25 Tagdilt track Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2009-04-05 Road 40 Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2006-03-25 Hamata Egypten
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1973-11-18 Hossmo, Småland Sverige
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2009-03-28 Pardes Hanna Karkur Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1971-09-26 Kalmar Sverige
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2015-07-18 Rome Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2005-09-16 Shams-Alam Egypten
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2009-03-30 New Zohar Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2013-01-14 Boavista Kap Verde
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus) 1971-09-26 Kalmar Sverige
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2009-03-31 Road 40 Israel
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2007-09-18 Southen Spain Spanien
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2016-07-07 Col du Tourmalet Frankrig
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2015-10-19 Barroca D'Alva Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2015-10-19 Barroca D'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2015-10-19 Barroca D'Alva Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2015-10-20 Barroca D'Alva Portugal
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2015-07-18 Nice, Cap 3000 Frankrig
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-07-07 Col du Tourmalet Frankrig
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-13 Mellby, Öland Sverige
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1971-10-23 Öland Sverige
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1971-09-02 Öland Sverige
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2000-08-17 Stenåsa, Öland Sverige
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1974-09-22 Forsakarl, Skåne Sverige
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1972-04-16 Kalmar Sverige
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2000-09-24 Tjusby fjärd, Öland Sverige
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2002-10-15 Falsterbo, Skåne Sverige
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2000-06-18 Ravlunda skjutfält, Skåne Sverige
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2009-03-31 Tel'Arad Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 1971-10-03 Öland Sverige
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1973-06-03 Öland Sverige
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2007-05-01 Stenåsa badet, Öland Sverige
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2000-09-09 Otternby, Öland Sverige
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-11-26 Årnashalvön, Halland Sverige
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-12-06 Örtofta sockerbruk, Skåne Sverige
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1972-01-01 Kalmar Sverige
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2008-10-22 Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1971-10-10 Kalmar Sverige
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Danmark
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2022-01-14 Llanos de la pez, Gran Canaria Danmark
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1971-10-23 Kalmar Sverige
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1971-10-23 Kalmar Sverige
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2000-11-11 Kalmar Sverige
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1971-10-10 Kalmar Sverige
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2009-10-19 Serra daTrongueria , Sao Miguel Azorerne
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2009-03-31 Road 40 Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2020-10-27 Mårtsbacken, Venjan Sverige
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1973-06-03 Öland Sverige
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1971-10-03 Kalmar Sverige
967 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1971-10-01 Öland Sverige
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1971-10-23 Kalmar Sverige
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1971-10-21 Kalmar Sverige
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2000-01-15 Öland Sverige
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2001-03-23 Hagby soptipp, Uppland Sverige
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1971-10-21 Kalmar Sverige
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1972-02-10 Öland Sverige
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1974-11-24 Öland Sverige
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1971-10-23 Kalmar Sverige
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2014-07-16 Sant Joan de l'Erm Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2016-05-01 Col de Bavella, Corsica Frankrig
980 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2000-06-12 Kalmar, Småland Sverige
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2008-10-19 Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1971-10-03 Kalmar Sverige
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1974-12-06 Öland Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1972-10-28 Öland Sverige
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1975-03-25 Helsingborgs hamn, Skåne Sverige
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1971-10-23 Öland Sverige
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2001-01-05 Trosa, Södermanland Sverige
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2013-07-11 Al Pont, Soazza Schweiz
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2009-03-31 New Zohar Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1973-07-06 Öland Sverige
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2005-09-22 Shams-Alam Egypten
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2007-09-18 Southen Spain Spanien
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2009-03-31 Tel'Arad Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2019-10-04 Asilah Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2000-09-22 N. Sandby, Öland Sverige
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-07 Säbysjön Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2000-10-06 Ottenby, Öland Sverige
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-22 Draven, Småland Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-05-15 Selånges kyrka, Medelpad Sverige
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2014-07-24 Westkapelle - Opslagterrein Erika Holland
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2019-11-16 Nabbelund, Öland Sverige
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1972-04-16 Öland Sverige
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer