VP Artsliste

VP Artsliste

Stephen Vaughan Ashby

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stephen Vaughan Ashbys kryds

Dette er Stephen Vaughan Ashbys VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2016-04-14 Santiago Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-08 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2007-05-08 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-07-20 Zadar Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2018-12-17 Chropyne Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1992-01-01 Norfolk England
38 X Grågås (Anser anser)
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2008-11-07 Terra Nostra Park Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2022-02-08 Greylake RSPB England
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 1992-01-01 Lac du Der Frankrig
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1992-01-01 Norfolk England
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1992-01-01 Nottinghamshire England
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 1992-01-01 Cardigan Wales
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 1992-01-01 Nottinghamshire England
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 1992-01-01 Isles of Scilly England
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2006-03-13 Neot Ha’kikar Israel
110 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2019-04-07 Aousserd Marokko
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1992-01-01 Isles of Scilly England
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2011-09-18 Abassa Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1992-01-01 Isles of Scilly England
131 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 1992-01-01 Isles of Scilly England
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2010-06-12 Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2011-03-12 Chipping Norton England
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2011-09-25 Wadi Lahmi Egypten
155 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2011-09-20 Abu Simbel Egypten
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 1992-01-01 Isles of Scilly England
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1992-01-01 Kent England
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2008-11-07 Sao Miguel. Lagoa das Furnas Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-03-13 KM20 Eilat Israel
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2014-06-05 Atlantic Coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2011-09-18 Abassa Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2009-06-06 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2008-11-07 Flores Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2011-09-17 Lake Nutron Egypten
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2012-09-22 Abu Simbel Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2010-02-03 Manchester Club Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2017-06-02 West of Atyrau Kasakhstan
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2011-09-18 Abassa Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1992-01-01 Isles of Scilly England
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2015-06-14 Pagham Harbour England
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1992-01-01 Kenfig Wales
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1992-01-01 Merda Zerga Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1992-01-01 Devon England
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-11-27 Chew Valley Lake England
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2006-08-21 Brownsea Island England
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 1992-01-01 Teeside England
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1992-01-01 Norfolk England
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2004-09-30 Brownsea Island England
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1992-01-01 Teeside England
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2007-10-06 Isles of Scilly England
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 1992-01-01 Isles of Scilly England
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1992-01-01 Suffolk England
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2010-02-03 Manchester Club Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1992-01-01 Suffolk England
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2011-09-20 Abu Simbel Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2011-09-23 Wadi Lahmi Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2007-03-03 Ferryside Wales
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2021-04-23 Newlyn Storbritannien
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2011-09-28 Zafarana Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2012-03-02 Dakhla Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2017-06-11 Pagham Harbour, West Sussex England
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2011-09-23 Wadi Lahmi Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 1992-01-01 Lundy England
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2009-03-22 Santiago Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-03-03 Llys-y-fran Reservoir Wales
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1992-01-01 Cornwall England
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1992-01-01 Hermaness Skotland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2008-07-12 Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2009-03-23 Sao Nicolao Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis)
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2011-09-21 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2009-03-26 Ilheu de Curral Velho, Boavista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2019-04-09 Dakhla Marokko
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2014-04-15 Jahra Outfall Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1992-01-01 Peterstone Wales
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 1992-01-01 Yorkshire England
450 X Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 X * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2012-09-18 Hamata Mangroves Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2016-04-13 Santiago Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2014-03-22 Santiago Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2016-04-13 Santiago Kap Verde
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2014-04-15 Mutla'a Ranch Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2012-03-29 Vila Velha de Rodao Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 1992-01-01 Sous Valley Marokko
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2011-09-19 Luxor Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2009-03-24 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2021-05-20 Ag. Neofitos Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2012-03-03 Guelmim Marokko
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2011-07-05 Western Turkey Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 1992-01-01 Cornwall England
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2022-03-09 Tres Cantos Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2011-09-20 Abu Simbel Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2012-09-29 Cairo Egypten
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-10-24 Stanwell Moor Storbritannien
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 1992-01-01 Cornwall England
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2016-10-14 Isels of Scilly England
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2011-03-08 Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1992-01-01 Nottinghamshire England
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1992-01-01 Eilat Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2013-06-20 Yekaterinburg Rusland (indenfor VP)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2017-06-02 West of Atyrau Kasakhstan
660 X Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-06-04 West of Inderborski Kasakhstan
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1993-01-23 Tagdilt Track Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2018-06-03 Atyrau Kasakhstan
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2010-02-02 Green Island Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2010-02-02 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 1992-01-01 Isles of Scilly England
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 X * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola) 2014-04-15 Jahra Pools Kuwait
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 1992-01-01 Isles of Scilly England
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 1987-10-23 Isles of Scilly Storbritannien
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 1992-01-01 Eilat Israel
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 X Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2010-06-14 Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2012-02-29 Aoussard Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2009-06-03 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2010-02-03 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2020-08-17 Majorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2016-10-27 Isles of Scilly England
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2018-04-25 Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2018-04-25 Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1992-01-01 Norfolk England
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2018-10-21 Lands End Storbritannien
802 X * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) 2021-02-10 Exmouth Storbritannien
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2012-03-28 Carcavelos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2010-02-03 Jahra Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1999-10-01 Isles of Scilly England
815 X * Flammedrossel (Ixoreus naevius) 1992-01-01 Cornwall England
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 1992-01-01 Lundy England
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2008-10-11 Isels of Sciily England
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 1992-01-01 Isles of Scilly England
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1992-01-01 Isles of Scilly England
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1992-01-01 Essex England
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 1992-01-01 Cornwall England
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2020-08-16 Majorca Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1992-01-01 Dorset England
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2014-06-03 Ifrane Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 1992-01-01 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 X * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra) 2010-02-03 SAANA Kuwait
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Danmark
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2009-06-05 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2007-05-08 Yerevan Armenien
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2011-09-19 Crocodile Island, Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2019-04-07 Aousserx Marokko
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2014-04-16 Green Island Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2012-03-28 Barroca de Alva Portugal
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2011-09-18 Abassa Egypten
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2012-03-29 Barroca de Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2011-09-18 Abassa Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2016-10-14 Isles of Scilly Storbritannien
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2007-05-08 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2013-06-14 Yekaterinburg Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2018-04-25 Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2009-06-10 Ishakpasa Palace Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 1992-01-01 Isles of Scilly England
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2017-06-03 South of Atyrau Kasakhstan
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1992-01-01 Lancashire England
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1992-01-01 Suffolk England
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1992-01-01 Dorset England
1015 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 1992-01-01 Dorset England
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1992-01-01 Isles of Scilly England
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 1992-01-01 Pembrokeshire Wales
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2011-10-09 Isles of Scilly Storbritannien
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1992-01-01 Isles of Scilly England
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2008-11-07 Corvo Azorerne
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 1992-01-01 Yorkshire England
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 1992-01-01 Isles of Scilly England
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2017-08-21 Portland Bill, Dorset England
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2007-10-06 Isles of Scilly England
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1992-01-01 Isles of Scilly England
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2011-10-22 Isles of Scilly Storbritannien
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 1992-01-01 Isles of Scilly England
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 1992-01-01 Skomer Island Wales
Annoncer