VP Artsliste

VP Artsliste

Nick Littlewood

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Nick Littlewoods kryds

Dette er Nick Littlewoods VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1991-01-01 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2013-06-07 Aielli Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1991-01-01 Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1990-01-01 Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2010-04-28 Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1991-01-01 Cizre Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 1990-01-01 Wolferton, Norfolk England
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1993-01-01 Caerlaverock, Dumfries & Galloway Skotland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1987-01-01 Lancashire England
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1991-11-01 Stanhoe, Norfolk England
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1985-08-11 Cley, Norfolk England
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1991-01-01 Tyrkiet
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1990-05-01 Cley, Norfolk England
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1990-03-01 Cley, Norfolk England
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1989-11-01 Lochwinnoch, Clyde Skotland
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1990-03-01 Cley, Norfolk England
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1990-02-01 Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1989-03-01 Brother's Water, Cumbria England
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1991-01-01 Oxford Island Nordirland
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1990-01-01 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1991-02-01 Wick, Caithness Skotland
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1990-01-01 Gosford Bay, Lothian Skotland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-06-12 Blackdog (American race, deglandi) Skotland
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 1999-03-01 Llanfairfechan, Gwynedd Wales
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-01 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2015-03-09 Hrauntunstjörn, Reykjavik Island
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1990-02-01 Marokko
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2010-06-04 El Planerón, Aragon Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2014-03-15 South Circular Field, Yotvata, Arava Valley Israel
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2010-04-27 Ne'ot Hakikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1991-01-01 Tyrkiet
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2009-03-26 Santana, Madeira Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2004-10-31 Newburgh, Aberdeenshire Skotland
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2011-07-27 Monfrague Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2009-01-12 Trujillo, Extremadura Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2010-12-15 La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2010-05-02 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2009-01-13 Belen, Extremadura Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1990-03-01 Dawlish Warren, Devon England
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1989-10-25 Languard, Suffolk England
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 1990-05-22 Spiggie, Shetland Skotland
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1990-02-01 Marokko
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2012-12-02 Nitzana sewage pools Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1990-02-01 Marokko
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2017-03-05 Uvda Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2014-03-13 Km19 Pool, Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2009-03-25 Fajã da Nogueira, Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2009-12-12 Monte del Agua, Tenerife Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2009-12-11 Mirador la Grimona, Tenerife Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1991-01-01 Istanbul Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2005-01-01 Naama Bay Sewage Farm Egypten
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1991-04-27 Cley, Norfolk England
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2014-03-13 Km19 Pool, Eilat Israel
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2017-03-05 IBRCE, Eilat Israel
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2009-01-14 Embalse de Arrocampo Almaraz, Caceres Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 1991-01-01 Goksu Delta Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1990-01-01 Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1999-04-17 South Walney, Cumbria England
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 1991-09-18 Exnaboe, Shetland Skotland
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1992-01-01 Radley Gravel Pits, Oxfordshire England
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1990-02-01 Marokko
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2014-08-23 Laguna de Fuente de Piedra, Andalucia Spanien
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1991-01-01 Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 1991-01-01 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1990-10-15 Welney, Norfolk England
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1991-12-04 Cley, Norfolk England
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-10-07 Anthorn, Cumbria England
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 1993-12-31 Holyhead, Anglesey Wales
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1990-02-01 Merzouga Marokko
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1985-08-11 Blakeney Harbour, Norfolk England
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2008-05-05 St Combs, Aberdeenshire Skotland
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1990-02-01 Merja Zerga Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-15 Seal Sands, Cleveland England
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1991-05-21 Breydon Water, Norfolk England
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1996-08-01 Foryd Bay, Caernarfonshire Wales
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2009-07-09 Loch of Strathbeg, Aberdeenshire Skotland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1991-09-05 Fair Isle Skotland
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2015-10-18 Loch of Strathbeg, Aberdeenshire Skotland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2010-08-29 Tyninghame Bay, Dunbar Skotland
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1987-11-01 Anthorn, Cumbria England
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1996-09-20 Kilnsea, East Yorkshire England
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1989-11-01 North Blyth, Northumberland England
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1985-08-01 Cley, Norfolk England
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1989-11-01 Barrow-in-Furness, Cumbria England
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-11-28 Burghead, Moray Skotland
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1990-06-15 Gibraltar Point, Lincolnshire England
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1992-05-01 Gunton Park, Norfolk England
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1994-10-16 Rockliffe, Cumbria England
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2010-12-16 La Pared, Fuerteventura, Canary Island Spanien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1987-01-01 Frodsham, Cheshire England
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1996-08-25 Kent Estuary, Cumbria England
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2001-12-01 Montrose Basin, Angus Skotland
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1991-01-01 Tyrkiet
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1990-02-01 Marazion, Cornwall England
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1993-01-01 Fraserburgh, Scotland Skotland
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2009-03-28 Funchal, Madeira Portugal
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1990-02-01 Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2012-12-03 km 20 Pools, Eilat Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2005-01-01 Sharm el Sheikh Egypten
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2015-03-12 Reykjavik Harbour Island
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 1990-02-01 Cork City Irland
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-12-03 km 20 Pools, Eilat Israel
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1991-01-01 Van Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-01-01 Tyrkiet
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2005-01-01 Sharm el Sheikh Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1990-05-27 Farne Islands, Northumberland England
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 1990-01-01 Rye Harbour, East Sussex England
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2018-07-23 Ythan estuary Skotland
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1994-07-01 Llandegfedd Reservoir, Gwent Wales
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2015-03-11 Reykjavik Harbour Island
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 1990-01-01 Lundy Island England
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1991-01-01 Gullane, Lothian Skotland
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1997-01-01 Crete Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2009-03-23 Funchal, Madeira Portugal
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2006-09-17 off Banff, Aberdeenshire Skotland
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1991-01-01 Istanbul Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-04-22 Cap de Formentor, Mallorca Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-01-01 Tyrkiet
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2012-12-03 Eilat North Beach Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1991-01-01 Tyrkiet
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-01-01 Billingham, Teeside England
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1990-02-01 Agadir Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1991-01-01 Stodmarsh, Kent England
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1991-01-01 Marton Mere, Lancashire England
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1993-04-01 Leighton Moss, Lancashire England
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1987-01-01 Kendal, Cumbria England
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2010-05-01 Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1990-05-01 Elmley, Kent England
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1993-01-01 Titchwell, Norfolk England
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2005-01-01 Nabq Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1991-01-01 Tyrkiet
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1991-01-01 Tyrkiet
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1990-02-01 Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2010-06-05 Astún, Aragon Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1991-01-01 Tyrkiet
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1991-01-01 Tyrkiet
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2009-01-11 Monfrague Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1991-01-01 Tyrkiet
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2008-09-09 Jabal Moussa Libanon
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2014-03-12 Mount Yoash, Eilat Israel
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1991-01-01 Tyrkiet
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-03-12 Yahel, Avara Valley Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2009-01-11 Monfrague Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1991-01-01 Tyrkiet
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2012-12-06 Metsoke Dragot, Dead Sea Israel
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2008-09-10 Jabal Moussa Libanon
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2011-10-01 Blackdog Skotland
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1990-05-01 St. Marys, Scilly England
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1990-11-01 Hickling Broad, Norfolk England
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2017-03-04 IBRCE, Eilat Israel
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1991-01-01 Wainfleet, Lincolnshire England
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1990-02-01 Merzouga Marokko
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1990-02-01 Merzouga Marokko
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 1990-02-01 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1991-01-01 Tyrkiet
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1991-01-01 Tyrkiet
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2005-04-05 Peterculter, Aberdeenshire Skotland
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1991-01-01 Tyrkiet
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2010-04-27 Ein Gedi Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1989-07-01 Cowden, Humberside England
555 X Biæder (Merops apiaster) 1991-01-01 Tyrkiet
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2009-09-08 Beskydy Mountains Tjekiet
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2004-04-04 Berlin Tyskland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1991-01-01 Tyrkiet
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2009-09-07 Beskydy Mountains Tjekiet
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-09-07 Beskydy Mountains Tjekiet
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1990-02-01 Marokko
570 Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1991-01-01 Tyrkiet
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1997-10-01 Crete Grækenland
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1990-01-01 Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1991-01-01 Van Tyrkiet
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2009-12-10 Ten-Bel, Tenerife Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1985-01-01 Surrey England
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1990-02-01 Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2013-09-29 Collieston, Aberdeenshire Skotland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1990-10-15 Donna Nook, Lincolnshire England
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1991-01-01 Tyrkiet
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2009-01-12 Trujillo, Extremadura Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1987-05-01 South Walney, Cumbria England
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1991-01-01 Tyrkiet
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 1991-10-06 Lowestoft, Suffolk England
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2009-01-11 Monfrague, Extremadura Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1991-10-01 Cocknage Wood, Staffordshire England
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1991-01-01 Tyrkiet
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2010-04-30 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2005-01-01 Naama Bay Egypten
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2010-04-27 Ein Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1991-01-01 Tyrkiet
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-12-11 Las Lajas, Tenerife Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1991-01-01 Farlington Marsh, Hampshire England
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1990-02-01 Merzouga Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1990-02-01 Tadgilt Track Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1990-02-01 Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1990-02-01 Marokko
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1990-02-01 Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1990-02-01 Marokko
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2011-03-11 Zagora Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1990-02-01 Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1990-05-01 Blakeney Point, Norfolk England
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1991-01-01 Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1990-02-01 Marokko
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2010-06-04 El Planerón, Aragon Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1990-02-01 Marokko
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2008-09-07 Beirut Libanon
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1990-02-01 Marokko
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 1990-06-07 St Marys, Scilly England
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1990-02-01 Marokko
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2005-01-01 Sharm el Sheikh Egypten
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1990-11-01 Layer-de-la-Haye, Essex England
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1990-02-01 Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2010-06-06 near Alastúey, Aragon Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2014-03-12 SPNI Field School, Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1989-12-01 Winterton, Norfolk England
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1989-10-01 Blakeney Point, Norfolk England
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1990-10-01 Donna Nook, Lincolnshire England
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1989-11-12 Blakeney Point, Norfolk England
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 1991-01-01 Tyrkiet
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2009-12-10 Camping Nauta, Tenerife Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2011-07-25 Figueira, western Algarve Portugal
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1991-01-01 Sivri Kaya Tyrkiet
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1989-09-17 Spurn, East Yorkshire England
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1991-09-12 Fair Isle, Shetland Skotland
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1991-01-01 Tyrkiet
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2012-12-06 Lot Reservoir, Dead Sea Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1991-01-01 Tyrkiet
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1985-08-01 Blakeney Point, Norfolk England
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2015-08-29 Collieston Skotland
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-05-31 Girdle Ness, Aberdeen Skotland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1990-01-01 Languard, Suffolk England
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1992-06-01 Spurn, East Yorkshire England
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1991-01-01 Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2011-03-11 Agdz (Oued Draa) Marokko
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1991-01-01 Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1991-01-01 Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2012-09-26 Whinnyfold Plantation, Collieston Skotland
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1995-09-16 Brownsman, Farne Islands, Northumberland England
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-09-19 Amiq Libanon
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1991-01-01 Tyrkiet
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 1991-01-01 Tyrkiet
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2010-04-27 Ne'ot Hakikar Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1990-02-01 Marokko
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2010-06-06 near Alastúey, Aragon Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1991-01-01 Helfeti, nr. Birecik Tyrkiet
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2010-04-29 Route 90, km 152 Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1991-10-14 Flamborough Head, East Yorkshire England
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1992-06-09 Spurn, East Yorkshire England
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2011-04-23 Boquer Valley, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1990-02-01 Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1992-05-27 Filey, North Yorkshire England
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1990-05-20 Blakeney Point, Norfolk England
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1990-03-01 Stratton, Cornwall England
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1991-01-01 Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1991-01-01 Tyrkiet
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2014-03-14 Yahel, Avara Valley Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2009-03-25 Fajã da Nogueira, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1991-01-01 Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1989-10-14 Holkham Pines, Norfolk England
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-01-01 Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1991-01-01 Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 1991-01-01 Tyrkiet
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1990-10-01 Dungeness, Kent England
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2010-04-27 Tel Aviv Israel
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2014-03-10 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1989-12-04 Portland England
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1990-02-01 Marokko
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2005-01-01 Santa Katarina Egypten
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2008-10-19 Dyce, Aberdeen Skotland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-03-26 Banchory, Aberdeenshire Skotland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1990-01-20 Woodford Green, London England
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2017-03-03 Hai-Bar, Yotvata Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1991-01-01 Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-09-13 Amiq Libanon
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1991-01-01 Tyrkiet
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1993-10-31 Winspit, Dorset England
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-05-18 Crail Skotland
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1991-01-01 Tyrkiet
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1990-02-01 Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-06-05 Astún, Aragon Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1991-01-01 Tyrkiet
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2010-12-15 La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2010-10-10 Perthumie Bay, Stonehaven, Aberdeenshire Skotland
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2018-10-21 Salthouse England
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1990-10-22 Kilnsea, East Yorkshire England
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2012-12-06 Lot Reservior, Dead Sea Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1986-11-16 South Walney, Cumbria England
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1993-10-29 Stiffkey, Norfolk England
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1990-10-19 Holme, Norfolk England
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1990-02-01 Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2010-04-28 Ein Gedi Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1990-02-01 Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1990-02-01 Marokko
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1991-01-01 Tyrkiet
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2005-01-01 Giza, Cairo Egypten
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2010-04-27 Tel Aviv Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2013-06-06 Rome Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1990-02-01 Marokko
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1991-01-01 Tyrkiet
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1990-02-01 Cafe Dunes D'or, Merzouga Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1990-02-01 Marokko
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1991-01-01 Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-07-24 Pera, Algarve Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2009-03-29 Lugar de Baixo, Madeira Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2009-01-13 Palazuelo, Extremadura Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2010-05-01 Eilat Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1990-05-28 The Needles, Isle of White England
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1991-01-01 Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-11-16 Walberswick Storbritannien
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-03-13 Yotvata Sewage Pools, Arava Valley Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1989-11-01 Salthouse, Norfolk England
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1990-05-01 Horsey, Norfolk England
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2017-03-01 Lahav Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1993-10-01 Holkham Meals, Norfolk England
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1992-05-14 Cley, Norfolk England
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2012-12-04 Yotvata north circular field Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2009-03-28 Ponta de São Lourenço, Madeira Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2009-12-11 Las Lajas, Tenerife Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2013-02-16 North Collafirth, Shetland Skotland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1991-01-01 Tyrkiet
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1989-09-17 Spurn, East Yorkshire England
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2005-01-01 Santa Katarina Egypten
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1991-01-01 Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-02-01 Thorpe End, Norwich, Norfolk England
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-01 Gibraltar Point, Lincolnshire England
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1990-01-01 Loch Garten Skotland
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-09-29 Sandringham, Norfolk England
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2010-06-05 Astún, Aragon Spanien
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1991-01-01 Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2008-09-14 Amiq Libanon
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2009-03-23 Funchal, Madeira Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1992-02-01 Dagenham Chase, London England
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2009-01-14 Monfrague, Extremadura Spanien
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 1991-01-01 nr. Lake Van Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1991-01-01 Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1991-01-01 Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2012-12-05 En Gedi, Dea Sea Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1990-02-01 Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1993-02-01 Beddington Sewage Farm, Surrey England
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1992-03-01 Belgien
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1991-09-06 Fair Isle Skotland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1991-01-01 Tyrkiet
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-04-01 Pennington Flash, Greater Manchester England
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 1994-10-16 Seaforth, Merseyside England
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1992-05-31 Trimley St Mary, Suffolk England
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1989-12-04 Portland England
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 X * Lærkespurv (Chondestes grammacus) 1991-05-15 Waxham England
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1993-10-25 Flamborough, East Yorkshire England
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer