VP Artsliste

VP Artsliste

Vincent Legrand

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Vincent Legrands kryds

Dette er Vincent Legrands VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-10 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2011-06-04 Aviemore area (Red Ptarmingan) Skotland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2007-05-10 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2015-06-21 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2015-01-05 Aielli Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1998-12-01 North part of Israël Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2012-05-19 South of Rabat Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2015-01-10 Forêt d'Hesdin, Saint-Vaast, Nord-pas-de-Calais Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2011-06-05 Barnham, Suffolk Storbritannien
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-10-16 Shore of Low Fields, Corvo Azorerne
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 1997-02-09 Friesland Holland
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2010-01-30 Middelburg, Oude Veerseweg Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1996-02-02 Uitkerkse polders, Uitkerke Belgien
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-13 Lagoa Lomba, Azores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2010-02-07 Almelo, Overijssel Holland
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1996-10-07 Zeebrugge, WV Belgien
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 2013-03-21 Spijkenisse - Polder Simonshaven [ZH] Holland
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-10-04 Caldera, Corvo Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 2000-01-01 ... Storbritannien
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-04 Paul Da Praia Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-16 Lille Strandvej, Blåvand, (ssp Deglandi) Danmark
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2005-11-01 Leferfeshan, Angelsey Storbritannien
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-01-01 Zuid holland Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2007-12-01 Biddinghuizen - Harderbos Oost - Broekbos (FL) Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2007-10-01 Corvo Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2011-03-11 Oued Sous Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2013-04-13 near the Dead Sea Israel
110 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2019-04-07 Western Sahara Marokko
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2006-10-01 Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2012-08-05 Herdade do Sobroso, Alentejo Portugal
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2007-10-01 Corvo Azorerne
131 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 2010-10-24 Middle Fileds, Corvo Azorerne
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2016-06-10 Monetny Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2013-07-24 Sandafa Al Far, Al Minya Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2016-01-09 Tenerife, Canary Island Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-01 Baekke Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2009-04-01 Abu Ghusun near Shams Alam Beach Resort Egypten
155 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2012-01-09 Abu Simbel, 2 birds present still Dec 29, 2010 Egypten
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2012-10-22 Low part of Middle Fields, Corvo Azorerne
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 X * Græsrikse (Crex egregia) 2019-03-08 Santa Maria, Sal Kap Verde
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2005-10-01 Ouessant Frankrig
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2009-04-20 Abassa Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2011-01-01 Jahra Pool Kuwait
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 X * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) 2019-03-08 Santa Maria, Sal Kap Verde
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2012-05-16 Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-10-01 Sao Miguel, Furnas Azorerne
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-25 Aberdeenshire, Loch of Strathbeg Skotland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2017-05-21 North Road Kasakhstan
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1997-01-01 London Storbritannien
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2010-02-21 not far than Madrid Spanien
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2012-05-18 Atlantic coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2010-06-01 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-01-01 Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-01-01 Dawlish Warren Storbritannien
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2006-10-01 Corvo Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2009-04-30 Tut Amon Village, Aswan Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1999-01-01 Nieuport Belgien
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2012-10-19 Mountain Reservoir, Corvo Azorerne
219 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Westkapelle, Zeeland Holland
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2005-10-19 Ouessant Frankrig
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2008-10-01 Airfield, Corvo Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2010-09-18 Nieuwmunster, West Flanders Belgien
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2015-05-01 Meare Heath Storbritannien
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-05-14 Texel Holland
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1998-01-01 Friseland Holland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-01-01 Minsmere Storbritannien
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2011-06-23 Braunschweiger Rieselfelder, Okeraue, Niedersachse Tyskland
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2011-07-19 Utopia (Stuifweg), Texel Holland
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 1998-01-01 Vendée marais vieux Frankrig
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1998-01-01 Loire Atlantique Frankrig
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-20 Finland Finland
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2005-10-17 Ouessant Frankrig
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2001-01-01 Bredene Belgien
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-08-02 Bank of fortune, off Graciosa (flying toward Cabo) Azorerne
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-01-01 Hayle estuary Storbritannien
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-10 Ponta Delgada ETAR Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2003-05-01 Noord Holland Holland
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1997-08-01 Friseland Holland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2012-01-10 Al Raqabah near Kom Ombo 7 birds together Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1999-01-01 Southwold Storbritannien
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1999-01-01 Zeebruges Belgien
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2015-01-03 Ripalta, Bisceglia Italien
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1997-01-01 Groeningen Holland
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1998-01-01 Nazareth Belgien
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2011-03-11 Oued Tamri Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1998-01-01 Goes, Zeeland Holland
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2011-03-19 Khnifiss Lagoon, 2 birds before dusk Marokko
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Arhus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2011-02-12 Lagoa do Junco, Terceira Azorerne
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 X * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) 2017-06-17 Brittany Frankrig
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2009-05-01 Red sea Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2012-05-17 El Jadida Marokko
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2011-03-17 Dakhla Bay Km 26 Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 X * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2004-01-01 Noirmoutier Island Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2013-07-25 near Ras Sudr, Sinai Egypten
334 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 2022-07-03 Portrane Irland
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2009-05-01 Urgada beach Egypten
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2019-08-27 Ilho do Praia Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2009-04-01 Red sea Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2004-01-01 Zeebruges Belgien
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1995-01-01 Kluizen Belgien
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-09-25 surinamensis at Covenham Reservoir Storbritannien
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2010-06-01 Longyearbyen, Svalbard Norge
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1999-01-01 Browersdam Holland
357 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-13 Dawlish Storbritannien
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2003-06-01 Off Sal Kap Verde
365 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 Fajazinha, Flores Azorerne
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-03 Pembroke Lake Storbritannien
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1998-01-01 Rhein Frankrig
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2012-08-01 Bank of fortune, Graciosa Azorerne
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2018-06-03 off Raso island Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2005-10-21 Ouessant Frankrig
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2007-08-01 Madeira Spanien
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2012-07-31 Off Graciosa Azorerne
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2012-08-01 Bank of fortune, Graciosa Azorerne
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-08-01 Bank of Fortune, off Graciosa Azorerne
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2019-03-05 Channel between Sao Nicolau and Branco Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2007-08-01 Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 X * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana) 2006-10-29 Corvo Azorerne
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2014-08-17 off Malta Malta
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2003-06-01 Sal off sea Kap Verde
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2003-06-01 Off Sal Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis)
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2022-02-13 off Viareggo Italien
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2018-06-04 channel between Raso & Sao Nicolau Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2007-08-01 Madeira Spanien
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2009-04-01 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2003-01-01 Off Sal Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-09 Lac de Ste Croix Frankrig
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1998-03-01 Eilat Israel
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-04-10 Banc d’Arguin Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2010-10-04 Western coast of Villa do Corvo Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2018-04-11 Banc d’Arguin Mauritanien (indenfor VP)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2011-03-11 Oued Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-04-14 Lowestoft at Carlton marshes Storbritannien
442 X * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) 2022-10-10 Corvo Azorerne
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2014-05-23 Wadi Lahami, 2 singers + 3 flight... very hard! Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-27 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura, Canary Is. Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-02-12 Angra do Heroismo, Terceira Azorerne
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2003-01-01 Angelsey Storbritannien
450 X Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2014-03-02 hythe near Folkstone Storbritannien
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2006-10-01 Lagoa Branca, Flores Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2009-05-01 Red sea Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2012-02-25 Barragem de Poilao Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2012-02-25 Barragem de Poilao Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-10-01 Conemara Irland
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-24 Argyll Skotland
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2012-01-08 Nile near Aswan Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2017-05-23 North Road lake Kasakhstan
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2019-04-20 Aqaba Jordan
478 X * Svalehaleglente (Elanoides forficatus) 2021-03-18 Urzelina, Sao Jorge Azorerne
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2012-08-04 Vila Velha de Rodão Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2009-05-01 Ber Shelatein Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-01-01 Etang de Lachaussée Frankrig
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-10-28 "Marsh Hawk" Thornham, Norfolk Storbritannien
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-01-01 Thornham Storbritannien
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2009-04-01 Abu Simbel Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2012-02-28 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2009-04-01 Abu Simbel Egypten
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2015-06-20 close to Akseki (undisclosed location) Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2013-04-13 near the Dead Sea Israel
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1997-04-01 Østrig
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2012-05-18 Lac Sidi Boughaba, Mehdia Marokko
540 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2018-04-05 South of Choum Mauritanien (indenfor VP)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2011-01-01 Pivot Fields Kuwait
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2018-04-03 Nouadhibou Mauritanien (indenfor VP)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-10-01 Paul da Praia Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 X * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) 2008-10-01 Corvo Azorerne
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2013-02-01 Fastholma, Helsinki Finland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2018-04-06 NE of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-15 High Fields, Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2012-05-18 Rabat - Sale Marokko
577 X Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2016-01-11 Tenerife, Canary Islands Spanien
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2010-01-29 Brussels, seen some years before too Belgien
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2010-09-26 Blakeney Point (probably Alder...), England Storbritannien
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2011-03-20 Oued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2004-11-05 Noirmoutier Island Frankrig
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1998-01-01 Ouessant Frankrig
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2009-05-01 Shams Alam Egypten
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-01-01 Montpelier Frankrig
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-19 Corvo Azorerne
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1998-03-01 Eilat Israel
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2008-10-01 Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Western slope of Tennessee Valley Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2009-10-13 Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2006-10-01 Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 X * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) 2010-12-30 Jahra Farms Kuwait
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 X * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 1997-05-01 Noord-Holland Holland
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-03-18 Echtoukan, south part Marokko
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2010-10-15 Hills over Vila do Corvo, Corvo Azorerne
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1999-03-01 Km 20 Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1998-12-01 Mont Hermon Israel
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-03-01 Uurainen Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2011-03-12 Guelmine Km 22 Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2017-05-21 Inderbor inside WP Kasakhstan
660 X Razolærke (Alauda razae) 2018-06-03 Rao Island ( one big flock of 35+ ) Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 1998-01-01 Km 20 Field Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2019-04-08 Western Sahara Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2011-03-14 Gieb Jdiane Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-05-22 North Road Kasakhstan
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2018-05-18 Belchite, Aragon Spanien
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2011-01-07 SAANR Kuwait
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2010-05-15 East Turkey Tyrkiet
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2010-12-30 Green Island Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2010-12-30 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2011-03-20 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 2007-10-01 Corvo Azorerne
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Power Station, Corvo Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 Power Station, Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) Zeebruges Belgien
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1994-10-01 Ouessant Frankrig
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1994-11-01 Ouessant Frankrig
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1997-10-01 Heist Belgien
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1999-01-01 Heist Belgien
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Tenerife Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-01 Knokke Belgien
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2007-10-05 Katwijk aan zee Holland
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2007-05-11 Kazbegi Georgien
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-12-01 Swifterbant, Kamperhoek, Flevoland Holland
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-09-01 Heist Belgien
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1997-10-01 Heist Belgien
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 1998-03-01 Eilat km 20 Israel
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1998-12-01 Bed Shean Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1996-01-01 Zelzate Belgien
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1997-12-07 Gent Belgien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1996-01-01 Maseik Belgian border Holland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1999-01-01 Heist Belgien
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2017-05-22 North Road Kasakhstan
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1996-10-07 Zeebruges Belgien
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1997-05-24 Kaulille Belgien
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2011-03-14 Km 161 to Awserd Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2017-04-23 Lucca, Tuscany Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2011-03-14 Km 192 to Awserd (Oued Jenna) Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2010-05-22 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2010-12-30 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1997-01-01 Meetkerke Belgien
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2016-06-16 Kvarkush Rusland (indenfor VP)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1998-03-01 Yotvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1999-03-01 Km 33 Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-26 Alphen aan de Rijn Holland
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1997-05-03 Duinbergen Belgien
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2015-07-06 Cala Carbo, Ibiza Spanien
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2017-04-22 Piancaldoli, Tuscany Italien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2015-05-10 Weert Holland
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2009-06-02 Djebel Babor, Petite Kabylie, Algeriet
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-05 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2006-12-01 Kallo Belgien
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-02-11 Oeras, Lisbon Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2010-12-30 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2013-04-12 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2016-06-17 Kvarkush Rusland (indenfor VP)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 North Fojo, Corvo Azorerne
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2005-11-01 Greater Nordwood London Storbritannien
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2006-10-03 Ouessant Frankrig
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2015-10-24 Mountain Reservoir, Corvo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2012-10-09 Northern Slope of Fojo, Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2020-11-16 Paesens, Friesland Holland
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1995-01-01 Den Helder Holland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-01 Liège Belgien
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-01 Grimsby Storbritannien
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud, Noord-Holland Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2009-06-01 Tamentout forest in Petite Kabylie Algeriet
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1998-03-01 Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2007-05-11 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2016-01-12 Fuerteventura, Canary Islands Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2018-11-03 Norfolk Storbritannien
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2015-06-22 between Karsiyaka & Kozan (North Cyprus) Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-05 Doornzele - Zandeke, Oost Vlanderen Belgien
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2011-03-12 Guelmine Km 22 Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2011-01-06 SAANR Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2015-01-03 Bari Airport Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1998-01-01 Texel island Holland
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2011-03-14 Km 109 to Awserd Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2018-04-03 Bou Lanoir Mauritanien (indenfor VP)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Lappeenranta Finland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2015-06-20 Demirkazik Tyrkiet
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2016-06-19 Ural ridge at less than 500m of the WP border Rusland (indenfor VP)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-12-28 Sedgeford Storbritannien
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2009-04-01 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2013-04-12 Lahav Nature Reserve Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-11-04 Den Oever, Noord Holland Holland
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1998-03-01 Km 20 Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2015-01-01 Grand Canaria Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2007-05-11 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2016-06-09 Ekaterinburg marsh airport Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2007-03-01 Uurainen Finland
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-11-23 grenspark De Zoom / Kalmthoutse Heide, Antwerp Belgien
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2011-06-04 Aviemore area Skotland
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2010-06-01 Van Hills Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2011-03-10 Arrival Hall of Marrakech Airport Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-10 Stokkholm Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2016-06-09 Up to Ekaterinburg Rusland (indenfor VP)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1997-05-01 Den Helder Holland
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2014-07-24 Westkapelle (Opslagterrein Erika), Zeeland Holland
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2014-12-08 Helgoland Tyskland
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2013-02-02 Utö Finland
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-14 Doel-Prosperpolder Zuid Belgien
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2010-10-12 Villa do Corvo, Corvo Azorerne
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2007-01-01 Cley Storbritannien
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2001-01-01 Flamorouth head Storbritannien
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1998-01-31 Chester Storbritannien
1015 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2009-10-01 Corvo Azorerne
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-14 Staffanstorp near Malmö Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2009-10-11 Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-01 Oxford Storbritannien
1022 X * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) 2017-05-14 North Ronaldsay, Orkney islands Skotland
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2008-10-01 Terceira, Serreta Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-09-19 Vlieland, Oude Eendenkooi Holland
1027 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 2012-10-12 Higher Part of Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-02 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2009-10-01 Corvo Azorerne
1030 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-12 Loural, Corvo, Azores Portugal
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-07 Hill up over the village, Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2006-10-01 Corvo Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Ribeira da Cancelas Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2009-10-01 Corvo Azorerne
1036 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-11 Vila do Corvo, Corvo, Azores Portugal
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2009-10-01 Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2012-10-10 Main Part of Da Ponte, Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Lighthouse valley Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2009-10-01 Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2012-10-20 Eastern Slope of Pico, Corvo Azorerne
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2006-10-01 Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2007-10-01 Corvo Azorerne
1048 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Higher slope of ribeira de Poço de Agua, Corvo Azorerne
1049 X * Præriesanger (Setophaga discolor) 2012-10-20 Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2008-10-01 Corvo Azorerne
1051 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2009-10-01 Corvo Azorerne
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-11 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1053 X * Sommertangar (Piranga rubra) 2006-10-01 Corvo Azorerne
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2007-10-01 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2006-10-01 Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2012-10-14 Main Middle Fields, Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Poço de Agua, Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2006-10-01 Corvo Azorerne
Annoncer