VP Artsliste

VP Artsliste

Thomas Lang

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thomas Langs kryds

Dette er Thomas Langs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2019-04-05 Korsika, Aleria Plaine Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2007-04-29 Sforzesca, Boschi del Ticino NP Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2010-05-18 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2009-02-27 Buisson de Massoury (D115) Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2010-12-25 Barnham Carr, Suffolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2010-12-27 Jackdaw Hill, Bedfordshire, England
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1999-12-23 Scheelhoek, Goedereede Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1998-12-28 Wevers Inlaag/Prunje Polder Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2019-04-04 Lago d’ Orta, South from Orta San Giulio Italien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2009-10-23 Sao Miguel, Fournas Terra Nostre Park Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2010-02-20 Almelo Holland
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 2006-01-06 Lake Constance near Reichenau Tyskland
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-28 Paul da Praia, Terceira Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-09 Blavand Danmark
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2019-12-24 Bästad Sverige
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-11 Sylt vor Hörnum Tyskland
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-12-28 Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2007-12-16 Biddinghuizen Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Ponta Delgada , Flores Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2011-03-13 Neot Hakikkar Israel
110 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2019-03-17 Westsahara Marokko
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2014-10-29 Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2012-04-27 Abassa Fishponds Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2010-10-12 Flores, Fontainha Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2014-06-14 Raskuikha Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2013-05-06 Sandafa Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2004-03-22 Kibbuz Lotan Israel
155 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2012-04-28 Abu Simbel Egypten
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2013-10-13 Corvo, Vila do Nova Azorerne
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 X * Græsrikse (Crex egregia) 2019-01-13 Sal Kap Verde
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2012-10-12 Flores, Faja Grande Azorerne
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2008-04-04 Luxxor Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2002-04-29 Silifke, Lake Akgöl Tyrkiet
172 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2012-01-05 Tias Golf Course, Lanzarote, Spanien
173 X * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) 2008-03-09 Barragem de Poilão, Santiago Kap Verde
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 X * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) 2019-03-08 Sal, Santa Maria Kap Verde
176 X Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2012-12-25 Lough Murlach, Ballyconnelly, County Galway Irland
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-09-25 Hermannshof, Mecklenburg-Vorpommern Tyskland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-06-09 Hannover-Rethen Tyskland
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2007-08-24 Castro Marim Portugal
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2010-05-02 Doukkala Abda Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-17 Strandvik, Värmland Sverige
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2005-06-10 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2009-10-23 Sao Miguel, Ribeira Grande Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2012-06-03 Santa Maria Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2012-04-29 Abu Simbel Egypten
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2012-04-30 Assuan Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2010-10-05 Flores, Lajes Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2013-09-02 Terceira Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-07-11 Tofta Kile Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-05-15 Texxel, De Cocksdorp Holland
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-13 Reckahner Teiche, Brandenburg Tyskland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2016-05-15 Borculo Holland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2011-06-22 Braunschweiger Rieselfelder/Okeraue Tyskland
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2003-06-03 Varanger, Ekkerö Norge
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2011-10-01 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2010-10-03 Terceira Cabo da Praia Azorerne
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-09-02 Cabo da Praia Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-10-04 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-07 Corvo, Reservoir Azorerne
273 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 2017-08-09 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-19 Ponta Delgada Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2010-10-24 Colijnsplaat, Noord-Beveland, Zeeland Holland
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2014-09-08 Het Stinkgat Holland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2014-06-27 Abu Simbel, Airport Bay Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2014-12-24 Bisceglie Italien
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2011-04-26 Khnifiss Lagune Marokko
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-27 Arhus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2015-02-16 Lires, Cee Spanien
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2010-04-30 Beach west from Akermoud Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2004-09-29 Brokdorf Tyskland
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2014-06-23 near Ras Sudr, Sinai Egypten
334 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 2022-06-10 Portrane Irland
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2014-06-25 Qulan Islands Egypten
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2012-06-08 Graciosa, Ilha da Praia Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2012-12-24 Claddagh Beach, Galway Irland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2010-12-28 Penzance, Cornwall England
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2007-08-29 Portimao Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-05-29 Helgoland Tyskland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2005-08-26 Ponta da Garajau, Madeira Portugal
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2012-06-07 Some Miles SE from Praia, Graciosa Azorerne
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2013-09-03 Graciosa, Bank of Fortune Azorerne
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2005-08-30 Madeira , Pico do Arieiro Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2005-09-02 Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis)
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2008-03-01 Near Raso Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2008-03-13 Boa Vista, Ilheu Coral Velho Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-10 Lac de Sainte Croix, Alpes de Haute Provence Var Frankrig
427 X Brun Sule (Sula leucogaster)
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-03-11 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2018-03-12 Banc D‘Arguin Mauritanien (indenfor VP)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2009-04-03 Pourt Zour Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-04-14 Carlton Marshes, Suffolk England
442 X * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) 2022-10-10 Corvo Azorerne
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2014-06-24 Red Sea Coast near Hamata Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-02 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2022-04-28 Ponta Delgada Azorerne
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-05-21 Amsterdamm Holland
450 X Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2009-10-30 Flores, Costa do Lajedo Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2008-04-18 Hamata Mangroves Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2016-03-20 Santiago, Barrageem de Poilao Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2016-03-20 Santiago, Barragem de Poilao Kap Verde
464 X * Louisianahejre (Egretta tricolor) 2018-10-27 Ribeira Quente, Sao Miguel Azorerne
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2016-10-19 Flores, Santa Cruz Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2012-03-20 Eilat Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2007-08-18 Tarifa Spanien
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2015-07-11 Gal'on Israel
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 X * Mørk Sanghøg (Melierax metabates) 2007-02-25 23km east from Taroudant Marokko
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2009-04-01 Al Abraq Al Khabari Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-10-14 Flores Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2018-04-01 Abu Simbel Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2008-03-01 Sierra Malagueta Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-03-24 Mavrokolympus Reservoir Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2006-03-24 Rissani Marokko
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2011-07-30 Oymapinar Baraji, Manavgat Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2007-03-02 Oulad Berhil, in the trees from Riad Hida calling. Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2011-03-14 Eilat Mountain Reserve Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis)
540 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2018-03-14 Oasis Toujounine (south from Choum) Mauritanien (indenfor VP)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2009-04-01 Jahra Farms Kuwait
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2018-03-12 Nouadhibou Mauritanien (indenfor VP)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-10-03 Terceira Paul da Praia Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2019-09-21 Eilat Km 20 Israel
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2008-04-04 Luxor, Crocodile Island Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) Yotvata Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2018-03-16 Northeast from Quadane Mauritanien (indenfor VP)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2016-10-20 Corvo, Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1993-04-23 Sierra de Cazorla, Andalusien Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 X Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2011-03-06 Prades Hanna Karkur, Hadkalim Road 106 Israel
586 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2021-08-02 Parque de Cabecera, Valencia Spanien
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2015-12-21 Amstelveen Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 X * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis) 2018-10-13 Flores, Ponta Delgada Azorerne
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2001-10-15 Helgoland Tyskland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2005-05-01 Aartalsperre near Mudersbach Tyskland
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2018-11-19 Grandson Schweiz
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-26 Corvo, Caldeira Azorerne
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Corvo, Western slope of Tennessee Valley Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2011-10-05 Faja de Conde, Flores Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2012-10-05 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-02-14 Chtoukan, 169km north of Dakhla, Western Sahara, Marokko
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2013-10-12 Corvo, Middle Fields Azorerne
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2009-03-30 Kuwait City, Green Island Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 X * Caspian Tit (Poecile hyrcanus) 2018-05-22 Near Lerik, Talysh Mountains Aserbajdsjan
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2015-01-08 Kauppilantie 8, Kolari Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2017-06-02 west of Ural Delta Atyrau Kasakhstan
660 X Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2011-03-16 Yotvata Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2006-03-26 Quarzazate, Barrage El Mansour e Dhabi Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-06-04 Northwest of Inderbor Kasakhstan
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2004-03-20 Eilat Israel
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2002-05-10 Yay Gölü, Kayseri Tyrkiet
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2021-08-02 Parque de Cabecera, Valencia Spanien
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 X * Østlig Digesvale (Riparia diluta) 2019-12-20 Jahra Pools Reserve Kuwait
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-10-07 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2012-10-19 Helgoland Tyskland
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-11-30 Kamperhoek Holland
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2009-04-04 Sulaibikhat Nature Reserve Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2017-06-02 west of Ural Delta Atyrau Kasakhstan
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2014-06-17 Ural Mts. Rusland (indenfor VP)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2011-02-15 Aousserd Road km 41, Western Sahara Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2009-02-27 Foret Domeniale de Montemorency Frankrig
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2019-05-14 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2009-04-02 Sulaibikhat Nature Reserve Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2009-04-01 Al Abraq Kuwait
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2011-03-12 Uvda Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2009-10-10 Helgoland Tyskland
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2007-04-28 Brabbia Marsh Italien
785 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2007-04-28 Brabbia Marsh & Lago di Varese Italien
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-04 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2010-10-12 Flores, Lagoa Funda, Azorerne
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2009-12-25 Costa Caparicia Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2009-03-29 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2011-03-06 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2014-06-16 Ural Mts. Rusland (indenfor VP)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo, Azorerne
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-14 Faja Ponta, Flores Azorerne
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo, Fojo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-16 Corvo, Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2018-03-01 Jardines de Varela, Cádiz Spanien
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-11 Erezée Belgien
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2015-10-17 Corvo Azorerne
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2014-03-23 Yotvata Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2014-06-18 Ural, Mt. Kvarkush Rusland (indenfor VP)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2010-05-18 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-03-16 Helgoland Tyskland
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-26 Neot Smadar Israel
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2006-03-22 Ifrane Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2010-05-01 Tadoula, Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 2012-03-01 Ovda Valley Israel
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2012-01-24 Khiran Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2019-12-19 Kuwait City Kuwait
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2018-03-12 Bon Lanuar Mauritanien (indenfor VP)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2009-03-30 Kuwait City Green Island Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2012-04-27 Abassa Fishponds Egypten
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-12-26 Barocca d'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2021-08-03 Almassora, Rio Mijares Spanien
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2021-08-01 Parque dem Turo dem Putxet, Barcelona Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-01-05 Couça Portugal
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-01-05 Couça Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-05 Helgoland Tyskland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2015-01-07 Hailuoto Finland
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-12-28 Sedgeford, Norfork England
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 X Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2019-02-10 Forestal de Pajonales, Gran Canaria Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2010-05-18 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-14 Ekaterinburg Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2013-12-26 Invereshie and Inshriach NNR, Auchlean, Aviemore Skotland
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2011-03-07 Mitspe Ramon Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2005-06-14 Van Berge Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-02-01 Jacobsberg Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2017-06-03 Southwest of Atyrau Kasakhstan
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2014-12-02 Helgoland Tyskland
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2016-04-09 Amrum Tyskland
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Corvo Azorerne
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2013-10-20 Corvo, middle Fields Azorerne
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-10 Skorping, Danmark
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2010-01-09 Grimstad, Norge
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga, Staffanstorp Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-13 Flores, Fajal Grande Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-06 Alkmaar, Oudorp Holland
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2012-10-06 Corvo, Low road near Ribeira da Ponte Azorerne
1027 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 2012-10-13 Corvo, Lighthouse valley Azorerne
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2010-10-05 Flores, Ponta Delgada Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2010-10-07 Flores, Ponta da Faja Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2013-10-06 Corvo, Ribeira do Lapa Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Ribeira De Cancelas, Corvo Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2010-10-08 Flores, Ponta Delgada Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2013-10-06 Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Corvo, Tennessee Valley Azorerne
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2019-10-11 Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2012-10-15 Sao Miguel, Phyllo Wood Azorerne
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-04 Corvo,Ribeira do Cantinho Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo Azorerne
1048 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Corvo, Poço de Agua higher slope Azorerne
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2014-10-21 Corvo, Azorerne
1051 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2016-10-05 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-16 Corvo Azorerne
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-30 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2010-10-12 Flores, Fontainha Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2017-10-18 Ribeira da Lapa, Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2012-10-04 Corvo, Lower Fields Azorerne
Annoncer