VP Artsliste

VP Artsliste

Oz Horine

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet inden for VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Oz Horines kryds

Dette er Oz Horines VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2010-09-07 Lame del Sesia Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2008-05-24 Bialowieza Forest Polen
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2010-05-29 Oulu area Finland
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2010-06-05 Tankavara Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2010-06-03 Varanger Norge
11 Skotsk Dalrype (Lagopus scotica)
12 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
13 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
14 Stenhøne (Alectoris graeca)
15 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
16 Berberhøne (Alectoris barbara)
17 X Rødhøne (Alectoris rufa)
18 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
19 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
20 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
21 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
22 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
23 X Agerhøne (Perdix perdix)
24 X Vagtel (Coturnix coturnix)
25 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
26 X Fasan (Phasianus colchicus)
27 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
28 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
29 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
30 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
31 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
32 X Knortegås (Branta bernicla)
33 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1983-01-12 Ayelet HaShachr Israel
34 X Canadagås (Branta canadensis)
35 X Bramgås (Branta leucopsis)
36 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
37 X Indisk Gås (Anser indicus)
38 * Dværgsnegås (Anser rossii)
39 * Snegås (Anser caerulescens)
40 X Grågås (Anser anser) 1979-02-28 Nachshonim Israel
41 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-03-22 Eilat Israel
42 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark
43 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-06-04 Norge
44 X Blisgås (Anser albifrons) 1982-11-20 Shifdan Israel
45 X Dværggås (Anser erythropus) 1983-05-18 Eilat Israel
46 X Sortsvane (Cygnus atratus)
47 X Knopsvane (Cygnus olor) 1984-12-22 Revadim Israel
48 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
49 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
50 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
51 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
52 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
53 X Gravand (Tadorna tadorna)
54 X Rustand (Tadorna ferruginea)
55 * Moskusand (Cairina moschata)
56 * Brudeand (Aix sponsa)
57 X Mandarinand (Aix galericulata)
58 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
59 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
60 X Atlingand (Spatula querquedula)
61 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
62 Blåvinget And (Spatula discors)
63 X Skeand (Spatula clypeata)
64 X Knarand (Mareca strepera)
65 * Segland (Mareca falcata)
66 X Pibeand (Mareca penelope)
67 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
68 X Gråand (Anas platyrhynchos)
69 Sortbrun And (Anas rubripes)
70 X * Kapand (Anas capensis) 1978-10-01 Shifdan & 17/5/1982 Shifdan Israel
71 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
72 X Spidsand (Anas acuta)
73 X Krikand (Anas crecca)
74 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
75 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1982-04-15 Shifdan Israel
76 X Rødhovedet And (Netta rufina)
77 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
78 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
79 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
80 X Taffeland (Aythya ferina)
81 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
82 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2010-01-16 Arbon, Lake Konstanz Schweiz
83 X Troldand (Aythya fuligula)
84 X Bjergand (Aythya marila) 2010-06-03 Varanger Norge
85 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2011-01-14 Dreiländereck (Basel) Schweiz
86 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2010-06-01 Varanger Norge
87 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
88 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2010-06-02 Varanger Norge
89 X Ederfugl (Somateria mollissima)
90 Strømand (Histrionicus histrionicus)
91 Brilleand (Melanitta perspicillata)
92 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-01-16 Cuderfin, lake Neuchatel Schweiz
93 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
94 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
95 X Sortand (Melanitta nigra)
96 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
97 X Havlit (Clangula hyemalis) 1982-12-12 Eilat Israel
98 * Bøffeland (Bucephala albeola)
99 X Hvinand (Bucephala clangula)
100 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
101 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-22 Bnei Israel reservoir  Israel
102 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
103 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
104 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
105 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2011-01-21 Münsterlingen (TG), Lake Konstanz Schweiz
106 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
107 * Nathøg (Chordeiles minor)
108 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2009-07-02 La Selva de Camp Spanien
109 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
110 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
111 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1983-03-10 Eilat Israel
112 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
113 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
114 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
115 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
116 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
117 X Mursejler (Apus apus)
118 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
119 X Gråsejler (Apus pallidus)
120 * Orientsejler (Apus pacificus)
121 X Lille Sejler (Apus affinis)
122 * Horussejler (Apus horus)
123 X Kaffersejler (Apus caffer) 2010-06-28 Bolonia cave, Andalusia Spanien
124 X Stortrappe (Otis tarda) 2008-02-05 Kanaf Israel
125 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
126 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
127 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
128 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
129 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1981-11-09 Hayarkon fields Israel
130 Sporegøg (Centropus senegalensis)
131 X Skadegøg (Clamator glandarius)
132 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
133 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
134 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
135 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
136 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
137 * Skovgøg (Cuculus optatus)
138 X Gøg (Cuculus canorus)
139 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
140 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
141 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
142 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
143 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
144 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
145 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
146 X Klippedue (Columba livia)
147 * Guineadue (Columba guinea)
148 X Huldue (Columba oenas)
149 * Turkestandue (Columba eversmanni)
150 X Ringdue (Columba palumbus)
151 Madeiradue (Columba trocaz)
152 Laurbærdue (Columba bollii)
153 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
154 X Turteldue (Streptopelia turtur)
155 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2012-11-11 Nafha vineyard Israel
156 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
157 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
158 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
159 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
160 X Namaquadue (Oena capensis)
161 * Sørgedue (Zenaida macroura)
162 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
163 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
164 X * Græsrikse (Crex egregia) 2020-01-18 IBRCE - Eilat Birdwatching Center Israel
165 X Engsnarre (Crex crex)
166 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
167 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
168 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
169 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
170 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
171 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
172 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2008-06-15 Catalonia Spanien
173 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2005-12-10 Yeruham Lake Israel
174 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2023-11-17 HaMa'apil ponds Israel
175 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
176 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
177 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
178 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
179 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2010-06-29 Marismas del Odiel, Andalusia Spanien
180 X Blishøne (Fulica atra)
181 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
182 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
183 * Prærietrane (Antigone canadensis)
184 X Jomfrutrane (Grus virgo)
185 X Trane (Grus grus)
186 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
187 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
188 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
189 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
190 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1981-07-04 Ashdod Israel
191 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
192 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
193 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-05-05 Eilat, K20 salt ponds Israel
194 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
195 X Triel (Burhinus oedicnemus)
196 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2015-07-08 Maagan Michael Israel
197 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
198 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
199 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
200 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
201 X Vibe (Vanellus vanellus)
202 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
203 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
204 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
205 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2017-11-14 Kfar Blum Israel
206 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
207 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1978-03-25 Eilat Israel
208 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
209 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2009-10-31 Ashdod Israel
210 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-11-22 Maagan Michael Israel
211 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
212 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
213 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
214 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
215 * Kildire (Charadrius vociferus)
216 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2009-03-14 Eilat, K20 salt ponds Israel
217 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2020-04-12 Ma'agan Michael fish ponds, 1st for Israel! Israel
218 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
219 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
220 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 1983-04-23 Eilat Israel
221 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
222 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1979-04-18 Eilat Israel
223 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
224 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
225 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
226 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
227 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
228 X Småspove (Numenius phaeopus)
229 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2014-02-07 Nachsholim Israel
230 * Dværgspove (Numenius minutus)
231 * Eskimospove (Numenius borealis)
232 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
233 X Storspove (Numenius arquata)
234 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
235 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
236 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
237 X Stenvender (Arenaria interpres)
238 * Storryle (Calidris tenuirostris)
239 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
240 X Brushane (Calidris pugnax)
241 X Kærløber (Calidris falcinellus)
242 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
243 * Klireryle (Calidris himantopus)
244 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
245 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
246 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
247 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
248 X Sandløber (Calidris alba)
249 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
250 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
251 Bairdsryle (Calidris bairdii)
252 X Dværgryle (Calidris minuta)
253 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
254 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
255 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2018-10-25 Ga'ash fields Israel
256 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
257 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
258 * Alaskaryle (Calidris mauri)
259 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1984-04-18 Shifdan Israel
260 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
261 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
262 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
263 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
264 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 1984-11-09 Eilat Israel
265 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
266 X Tredækker (Gallinago media)
267 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-04-02 Binyamina Israel
268 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
269 X Terekklire (Xenus cinereus)
270 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2020-12-19 Sde Eliyahu Israel
271 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
272 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
273 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
274 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
275 X Svaleklire (Tringa ochropus)
276 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
277 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
278 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-09-25 Neve Eitan Israel
279 * Willet (Tringa semipalmata)
280 X Rødben (Tringa totanus)
281 X Damklire (Tringa stagnatilis)
282 X Tinksmed (Tringa glareola)
283 X Sortklire (Tringa erythropus)
284 X Hvidklire (Tringa nebularia)
285 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
286 Krabbeæder (Dromas ardeola)
287 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
288 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
289 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
290 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
291 * Brun Noddy (Anous stolidus)
292 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
293 X Ride (Rissa tridactyla)
294 Ismåge (Pagophila eburnea)
295 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-04-23 Maagan Michael Israel
296 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
297 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
298 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
299 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
300 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
301 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
302 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
303 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
304 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
305 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
306 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
307 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
308 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
309 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
310 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1983-06-01 Eilat Israel
311 X Stormmåge (Larus canus)
312 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
313 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
314 X Svartbag (Larus marinus)
315 * Tangmåge (Larus dominicanus)
316 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
317 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
318 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
319 X Sølvmåge (Larus argentatus)
320 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
321 * Vegamåge (Larus vegae)
322 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
323 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
324 X Armensk Måge (Larus armenicus)
325 * Skifermåge (Larus schistisagus)
326 X Sildemåge (Larus fuscus)
327 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
328 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
329 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
330 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2021-07-12 Eilat north beach Israel
331 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
332 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
333 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
334 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
335 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
336 X Dværgterne (Sternula albifrons)
337 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
338 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
339 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
340 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
341 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
342 X Rosenterne (Sterna dougallii)
343 X Fjordterne (Sterna hirundo)
344 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
345 X Havterne (Sterna paradisaea)
346 Prærieterne (Sterna forsteri)
347 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
348 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
349 X Sortterne (Chlidonias niger)
350 X * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki) 1983-06-03 Eilat Israel
351 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-06-28 Cap de Creus Spanien
352 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
353 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
354 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
355 X Søkonge (Alle alle) 2017-12-09 Westkapelle - Westkapelsche Kreek Holland
356 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2010-06-02 Hornoya Norge
357 X Lomvie (Uria aalge) 2008-07-12 Great Saltee Island Irland
358 X Alk (Alca torda) 2008-07-12 Great Saltee Island Irland
359 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
360 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-07-19 Howth Irland
361 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
362 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
363 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
364 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
365 X Lunde (Fratercula arctica) 2008-07-12 Great Saltee Island Irland
366 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
367 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
368 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2006-05-05 Eilat Israel
369 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
370 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-12-24 Acre port Israel
371 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1983-02-01 Eilat Israel
372 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-30 Eilat Lagoon Israel
373 X Islom (Gavia immer) 2011-01-14 Kesswil (TG), Lake Konstanz Schweiz
374 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
375 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1983-06-01 Eilat north beach Israel
376 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
377 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
378 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
379 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
380 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
381 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
382 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1984-12-14 Jaffa Israel
383 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
384 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
385 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
386 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2016-09-13 Red Sea Pelagic Israel
387 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-01-01 Jaffa Israel
388 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
389 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-07-12 Great Saltee Island Irland
390 * Kappetrel (Daption capense)
391 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
392 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
393 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
394 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
395 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
396 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
397 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
398 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
399 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
400 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
401 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
402 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1982-07-28 Eilat Israel
403 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
404 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1981-09-30 Maagan Michael Israel
405 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
406 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
407 Storskråpe (Ardenna gravis)
408 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2008-07-12 Great Saltee Island Irland
409 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
410 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-09-15 Catalunia Spanien
411 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
412 X * Persisk Skråpe (Puffinus persicus) 2020-10-22 Red Sea Pelagic (Eilat) Israel
413 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
414 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
415 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
416 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
417 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
418 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2013-06-15 Tel-Yosef fish ponds Israel
419 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
420 X Sort Stork (Ciconia nigra)
421 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
422 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
423 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
424 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
425 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
426 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
427 X Sule (Morus bassanus)
428 * Kapsule (Morus capensis)
429 * Maskesule (Sula dactylatra)
430 * Rødfodet Sule (Sula sula)
431 X Brun Sule (Sula leucogaster)
432 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
433 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1982-02-07 Sde-Eliyahu Israel
434 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
435 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2005-07-20 Maagan Michael Israel
436 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Israel
437 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
438 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
439 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
440 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2010-09-07 Lame del Sesia Italien
441 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1983-03-12 Eilat Israel
442 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
443 X Skestork (Platalea leucorodia)
444 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
445 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
446 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
447 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
448 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
449 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
450 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
451 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
452 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
453 * Krabbehejre (Butorides virescens)
454 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1983-02-23 Eilat Israel
455 X Tophejre (Ardeola ralloides)
456 * Rishejre (Ardeola grayii)
457 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2021-04-14 Jerusalem Botanic Gardens Israel
458 X Kohejre (Bubulcus ibis)
459 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
460 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
461 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
462 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
463 * Goliathejre (Ardea goliath)
464 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
465 X Sølvhejre (Ardea alba)
466 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
467 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
468 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
469 * Blåhejre (Egretta caerulea)
470 * Snehejre (Egretta thula)
471 X Silkehejre (Egretta garzetta)
472 X Revhejre (Egretta gularis)
473 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
474 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2015-07-21 Ein-Harod resevoir Israel
475 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1982-11-05 Eilat Israel
476 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
477 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2009-09-30 Eilat Israel
478 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
479 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
480 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
481 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2008-03-31 Eilat Israel
482 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
483 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
484 X * Hvidrygget Grib (Gyps africanus) 2021-05-01 Sde Eliyahu Israel
485 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-06-24 Vila Velha de Rodao Portugal
486 * Himalayagrib (Gyps himalayensis)
487 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
488 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1984-12-01 Mevo Hama Israel
489 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1982-05-08 Eilat Israel
490 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
491 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2015-06-07 Galon Israel
492 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
493 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
494 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
495 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
496 X * Rovørn (Aquila rapax) 2013-08-10 Mitvach 81 Israel
497 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
498 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2009-07-01 El Pardo Spanien
499 X Kejserørn (Aquila heliaca)
500 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
501 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1978-12-02 Jabel Raba, near mount Sinai Egypten
502 X Høgeørn (Aquila fasciata)
503 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
504 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
505 * Shikra (Accipiter badius)
506 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
507 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
508 X Duehøg (Accipiter gentilis)
509 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
510 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
511 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
512 X Steppehøg (Circus macrourus)
513 X Hedehøg (Circus pygargus)
514 X Rød Glente (Milvus milvus)
515 X Sort Glente (Milvus migrans)
516 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2018-07-30 K19, Eilat Israel
517 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
518 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
519 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
520 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
521 * Græshoppevåge (Butastur rufipennis)
522 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
523 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
524 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
525 X Musvåge (Buteo buteo)
526 X Slørugle (Tyto alba)
527 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
528 X Dværghornugle (Otus scops)
529 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-05-05 Mavrokolympos Dam, Cyprus Cypern
530 Sneugle (Bubo scandiacus)
531 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
532 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2011-04-22 Hazeva Israel
533 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
534 X Natugle (Strix aluco)
535 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
536 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
537 X Slagugle (Strix uralensis) 2010-05-29 Oulu area Finland
538 X Lapugle (Strix nebulosa) 2010-05-29 Oulu area Finland
539 X Høgeugle (Surnia ulula) 2010-05-29 Oulu area Finland
540 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2008-05-24 Bialowieza Forest Polen
541 X Kirkeugle (Athene noctua)
542 X Perleugle (Aegolius funereus) 2008-04-12 Bialowieza Forest Polen
543 X Skovhornugle (Asio otus)
544 X Mosehornugle (Asio flammeus)
545 Kapugle (Asio capensis)
546 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
547 X Hærfugl (Upupa epops)
548 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
549 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
550 X Ellekrage (Coracias garrulus)
551 X * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) 2019-09-12 Kibutz Karmiya Israel
552 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
553 * Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
554 X Isfugl (Alcedo atthis)
555 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
556 X Gråfisker (Ceryle rudis)
557 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2019-08-16 K 20 Eilat salt ponds Israel
558 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
559 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
560 * Lille Grøn Biæder (Merops orientalis)
561 X Grøn Biæder (Merops persicus)
562 X Biæder (Merops apiaster)
563 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
564 X Vendehals (Jynx torquilla)
565 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
566 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
567 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
568 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
569 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
570 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
571 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
572 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
573 * Guldspætte (Colaptes auratus)
574 X Sortspætte (Dryocopus martius)
575 X Grønspætte (Picus viridis)
576 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2009-06-15 Madrid Spanien
577 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
578 X Gråspætte (Picus canus)
579 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
580 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
581 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
582 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
583 * Amurfalk (Falco amurensis)
584 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
585 X Sodfalk (Falco concolor)
586 X Dværgfalk (Falco columbarius)
587 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
588 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
589 X Slagfalk (Falco cherrug)
590 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
591 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
592 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
593 X Nandayparakit (Aratinga nenday)
594 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
595 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
596 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
597 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
598 * Fibii (Sayornis phoebe)
599 * Østlig Pivi (Contopus virens)
600 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
601 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
602 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
603 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
604 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
605 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
606 Krattornskade (Tchagra senegalus)
607 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
608 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
609 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
610 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2008-09-19 Afula Israel
611 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
612 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 1983-01-29 Sde-Boqer Israel
613 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
614 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
615 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-15 Kerzers / Fribourg Schweiz
616 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Israel
617 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
618 X Masketornskade (Lanius nubicus)
619 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
620 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
621 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
622 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
623 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
624 X Pirol (Oriolus oriolus)
625 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
626 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
627 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2010-05-31 Valtavara Finland
628 X Skovskade (Garrulus glandarius)
629 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2009-07-01 El Pardo Spanien
630 X Husskade (Pica pica)
631 Atlashusskade (Pica mauritanica)
632 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
633 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
634 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
635 X Allike (Coloeus monedula)
636 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
637 X Huskrage (Corvus splendens)
638 X Råge (Corvus frugilegus)
639 X Sortkrage (Corvus corone)
640 X Gråkrage (Corvus cornix)
641 * Broget Krage (Corvus albus)
642 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
643 X Ravn (Corvus corax)
644 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
645 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-11-23 50 NE of Warsaw Polen
646 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
647 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2011-05-20 South Arava Israel
648 X Sortmejse (Periparus ater)
649 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
650 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
651 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2010-06-05 Neljan Tuulen Tupe Finland
652 X Sumpmejse (Poecile palustris)
653 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
654 X Fyrremejse (Poecile montanus)
655 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
656 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
657 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
658 X Musvit (Parus major)
659 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
660 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
661 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
662 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2010-03-06 K76, Arava Israel
663 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
664 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
665 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
666 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
667 X Hedelærke (Lullula arborea)
668 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
669 Razolærke (Alauda razae)
670 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
671 X Sanglærke (Alauda arvensis)
672 X Theklalærke (Galerida theklae) 2008-06-28 Cap de Creus Spanien
673 X Toplærke (Galerida cristata)
674 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
675 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
676 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
677 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
678 * Mongolsk Lærke (Calandrella dukhunensis)
679 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
680 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
681 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
682 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
683 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2009-07-04 Belchite (H) Spanien
684 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
685 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2010-04-10 Arava Israel
686 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
687 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
688 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
689 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
690 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
691 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
692 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
693 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
694 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
695 X Digesvale (Riparia riparia)
696 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
697 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
698 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
699 * Purpursvale (Progne subis)
700 X Landsvale (Hirundo rustica)
701 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
702 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
703 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
704 X Bysvale (Delichon urbicum)
705 X * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus) 2016-12-17 Ma'agan Michael Israel
706 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
707 X Rødrygget Svale (Cecropis rufula)
708 * Amursvale (Cecropis striolata)
709 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
710 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
711 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
712 X Cettisanger (Cettia cetti)
713 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
714 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
715 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
716 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2009-07-01 Navacerrada Spanien
717 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
718 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
719 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
720 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2017-02-06 David Wadi NR Israel
721 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1985-04-19 North to Eilat Israel
722 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
723 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2012-10-12 Yeruham Lake Israel
724 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
725 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
726 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
727 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
728 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
729 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2011-06-24 Bemonte Portugal
730 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
731 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2011-06-04 Ashdod, Lachish park Israel
732 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
733 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
734 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
735 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
736 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
737 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2007-05-21 Lehavot-Habashan Israel
738 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
739 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
740 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
741 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
742 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
743 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2008-05-24 Biebrza marshes Polen
744 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
745 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2009-12-02 Maagan Michael Israel
746 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
747 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
748 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
749 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
750 Lille Gulbug (Iduna caligata)
751 X Steppegulbug (Iduna rama) 1983-05-03 Eilat Israel
752 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
753 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2009-07-05 Girona Spanien
754 X Orientgulbug (Hippolais languida)
755 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
756 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2008-06-28 Cap de Creus Spanien
757 X Gulbug (Hippolais icterina)
758 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
759 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 1983-05-08 Eilat Israel
760 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
761 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-24 Biebrza marshes Polen
762 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
763 X Savisanger (Locustella luscinioides)
764 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
765 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
766 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
767 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
768 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
769 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
770 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
771 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
772 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
773 X Munk (Sylvia atricapilla)
774 X Havesanger (Sylvia borin)
775 X Høgesanger (Curruca nisoria)
776 X Gærdesanger (Curruca curruca)
777 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2010-07-03 Cap de Creus Spanien
778 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
779 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
780 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
781 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2024-03-23 Haifa south beach Israel
782 X Tornsanger (Curruca communis)
783 X Provencesanger (Curruca undata) 2008-06-28 Cap de Creus Spanien
784 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2010-09-11 Col De La Serra, Corsica Frankrig
785 X Balearsanger (Curruca balearica) 2010-07-03 Boquer Valley, Mallorca Spanien
786 Berbersanger (Curruca deserticola)
787 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
788 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
789 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
790 Makisanger (Curruca subalpina)
791 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
792 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2010-03-15 Yotvata Israel
793 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
794 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
795 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2010-09-07 Palude Brabbia Italien
796 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
797 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
798 X Fuglekonge (Regulus regulus)
799 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
800 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
801 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
802 X Spætmejse (Sitta europaea)
803 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2010-09-09 Vallee De Le Restonica, Corsica Frankrig
804 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
805 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
806 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
807 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
808 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
809 X Murløber (Tichodroma muraria)
810 X Træløber (Certhia familiaris)
811 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
812 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
813 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
814 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
815 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-06-23 Carcevelos fortress Portugal
816 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
817 X Maina (Acridotheres tristis)
818 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2008-01-01 Tel-Aviv, all year around Israel
819 * Amurstær (Agropsar sturninus)
820 X Rosenstær (Pastor roseus)
821 X Stær (Sturnus vulgaris)
822 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2008-06-26 Palamos Spanien
823 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
824 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
825 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
826 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
827 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
828 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
829 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
830 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
831 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
832 * Grådrossel (Turdus unicolor)
833 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
834 X Solsort (Turdus merula)
835 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2007-11-04 Jerusalem, JBO Israel
836 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2011-01-27 Kerem Ben Zimra Israel
837 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
838 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
839 * Brundrossel (Turdus eunomus)
840 X Sjagger (Turdus pilaris)
841 X Vindrossel (Turdus iliacus)
842 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
843 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
844 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
845 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
846 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
847 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
848 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
849 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
850 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
851 X Rødhals (Erithacus rubecula)
852 * Blånattergal (Larvivora cyane)
853 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
854 X Blåhals (Luscinia svecica)
855 X Nattergal (Luscinia luscinia)
856 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
857 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2008-04-21 South Arava Israel
858 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
859 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-05-31 Valtavara Finland
860 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
861 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
862 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
863 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
864 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
865 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
866 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
867 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
868 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
869 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
870 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
871 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
872 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
873 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
874 X Blådrossel (Monticola solitarius)
875 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
876 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
877 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
878 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
879 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
880 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2012-10-18 Yeruham Lake Israel
881 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
882 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
883 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
884 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
885 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
886 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
887 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
888 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
889 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2009-10-31 Ashdod Israel
890 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
891 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2017-10-22 Ovda Israel
892 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
893 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
894 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2014-01-17 Mas de Matxerri Spanien
895 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
896 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
897 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1980-01-01 East Dan Area Israel
898 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
899 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
900 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 1982-12-12 Eilot fields Israel
901 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1981-11-09 Hayarkon fields Israel
902 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2018-03-17 Har Amsas Israel
903 X Vandstær (Cinclus cinclus)
904 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
905 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
906 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
907 * Yemen Glanssolfugl (Cinnyris hellmayri)
908 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
909 X Gråspurv (Passer domesticus)
910 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2010-09-07 Italien
911 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
912 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
913 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
914 Ørkenspurv (Passer simplex)
915 X Skovspurv (Passer montanus)
916 * Sahelspurv (Passer luteus)
917 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
918 X Stenspurv (Petronia petronia)
919 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2017-09-12 IBRCE (Eilat) Israel
920 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2009-07-05 Cerler, 2475m Spanien
921 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
922 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
923 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-06-25 Alcochete Portugal
924 Stribet Væver (Ploceus manyar)
925 * Blodnæbsvæver (Quelea quelea)
926 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2010-06-29 Brazo del Este, Andanlusia Spanien
927 * Amarant (Lagonosticta senegala)
928 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
929 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
930 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2010-06-29 Brazo del Este, Andanlusia Spanien
931 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2010-06-30 Torre del Mar, Andalusia Spanien
932 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
933 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
934 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
935 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
936 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
937 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
938 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
939 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1982-01-15 Lifta, Jerusalem Israel
940 X Jernspurv (Prunella modularis)
941 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
942 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
943 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
944 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
945 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
946 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
947 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
948 X Storpiber (Anthus richardi)
949 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2016-03-19 Israel
950 X Markpiber (Anthus campestris)
951 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
952 X Engpiber (Anthus pratensis)
953 X Skovpiber (Anthus trivialis)
954 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
955 * Tundrapiber (Anthus gustavi)
956 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
957 X Hedepiber (Anthus rubescens)
958 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
959 X Skærpiber (Anthus petrosus)
960 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
961 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
962 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
963 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
964 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
965 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
966 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
967 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
968 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
969 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
970 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
971 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2010-06-05 Neljan Tuulen Tupe Finland
972 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
973 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
974 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
975 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
976 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
977 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
978 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
979 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
980 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
981 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
982 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
983 X Grønirisk (Chloris chloris)
984 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
985 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-11-04 Eemshaven - West [GR] Holland
986 X Tornirisk (Linaria cannabina)
987 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-05-31 Valtavara Finland
988 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-01-17 Sion, lake La muraz Schweiz
989 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-06-02 Varanger Norge
990 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-11-07 Drents-Friese Wold - Waterseveld [DR] Holland
991 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
992 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1982-12-22 Mnt. Carmel Israel
993 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
994 X Stillits (Carduelis carduelis)
995 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
996 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2010-09-10 Col De Sorba, Corsica Frankrig
997 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
998 X Gulirisk (Serinus serinus)
999 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
1000 Kanariefugl (Serinus canaria)
1001 X Grønsisken (Spinus spinus)
1002 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-06-02 Varanger Norge
1003 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
1004 X Bomlærke (Emberiza calandra)
1005 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
1006 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
1007 X Klippeværling (Emberiza cia)
1008 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1009 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1010 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1011 X Rustværling (Emberiza caesia)
1012 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1013 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1014 Husværling (Emberiza sahari)
1015 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1016 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1017 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1018 X Pileværling (Emberiza rustica)
1019 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1020 * Rødværling (Emberiza rutila)
1021 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1022 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1023 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2023-02-25 Ma'ayan Tzvi Israel
1024 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1025 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1026 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1027 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1028 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1029 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1030 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1031 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1032 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1033 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1034 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1035 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1036 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1037 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1038 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1039 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1040 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1041 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1042 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1043 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1044 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1045 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1046 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1047 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1048 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1049 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1050 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1051 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1052 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1053 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1054 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1055 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1056 * Parulasanger (Setophaga americana)
1057 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1058 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1059 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1060 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1061 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1062 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1063 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1064 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1065 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1066 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1067 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1068 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1069 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1070 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1071 * Sommertangar (Piranga rubra)
1072 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1073 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1074 * Dickcissel (Spiza americana)
1075 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1076 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer