VP Artsliste

VP Artsliste

Markus Craig

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Markus Craigs kryds

Dette er Markus Craigs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2018-03-11 Achada Fazenda laggon Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2006-06-02 Kuusamo Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2000-03-04 Wienerbruck Østrig
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1999-06-04 Petzen Østrig
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1999-06-04 Petzen Østrig
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1993-05-31 Isle of Harris Skotland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2004-07-10 Lumkofel Østrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1994-03-25 Nizzana Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2022-06-02 Sidi Bettache Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1995-04-11 Beit She'an Valley Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2022-06-02 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1991-09-27 Untere Neue Donau Østrig
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1991-06-25 Lange Lacke Østrig
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2018-09-14 Skastice Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1996-11-09 Mexiko Puszta Ungarn
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1992-02-08 Lange Lacke Østrig
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1997-08-01 Nationalpark Jasmund Tyskland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 1991-06-21 Zicklacke Østrig
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2002-10-13 Seewinkel Østrig
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1993-06-02 Isle of Harris Skotland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1991-10-20 Lange Lacke Østrig
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1991-10-20 Lange Lacke Østrig
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2001-05-09 Podersdorfer Pferdekoppel Østrig
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1991-04-16 Untere Neue Donau Østrig
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1994-01-15 Lange Lacke Østrig
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-06-14 Abu Simbel Egypten
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2001-03-06 Barranca de la Torre Spanien
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1993-03-27 Thermenlinie Østrig
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2021-10-28 Vila Franca do Campo Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
63 X Knarand (Mareca strepera) 1992-01-26 Untere Neue Donau Østrig
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1992-01-26 Untere Neue Donau Østrig
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-01-19 Kirkby on Baine Gravel Pirs England
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2021-10-19 Lagoa Branca Danmark
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1992-03-09 Lange Lacke Østrig
72 X Krikand (Anas crecca) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
73 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1995-04-14 Hula Valley Israel
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-04-05 Hortobágyi Nationalpark Ungarn
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-16 Untere Neue Donau - Ölhafen Østrig
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1992-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
83 X Bjergand (Aythya marila) 1992-02-16 Untere Neue Donau Østrig
84 Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2008-06-09 Varangerfjorden Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-06-10 Varangerfjorden Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1993-06-02 Isle of Harris Skotland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1992-02-16 Untere Neue Donau Østrig
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1993-11-14 Donau bei Wolfsthal Østrig
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1993-06-01 Isle of Harris Skotland
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1992-02-08 Darscho Østrig
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1992-01-13 Donau Bad Deutsch-Altenburg Østrig
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1997-01-19 Fischa Auen Østrig
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2004-06-15 Canada Las Norias Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2004-06-13 Santa Pola del Este Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1994-06-02 NSG Oberweiden - Sandberge Østrig
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2007-03-20 Yotvata Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2007-03-22 Neot Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2018-03-11 Barragem de Poilão Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1992-05-07 Lainzer Tiergarten Østrig
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1994-04-23 Eilat Mountains Israel
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1995-04-13 Wadi Ammud Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2004-06-24 PN de Monfrague Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1991-06-24 Hansag Østrig
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2001-03-05 Costa Calma Plains Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1994-04-25 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2015-09-05 Abassa Fish Ponds Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1991-04-04 Aigues-Mortes - Villa des Sables Frankrig
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 X * Guldgøg (Chrysococcyx caprius) 1994-03-24 Eilat Israel
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1991-05-01 Marchegg Østrig
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1994-03-25 Nizzana Israel
140 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2015-09-16 Sandafa Egypten
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1994-03-25 Nizzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1994-04-25 Nizzana Israel
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1994-03-25 Nizzana Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1991-04-13 Thermenlinie Østrig
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1991-08-16 Marchegg Østrig
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1991-06-21 Lange Lacke Østrig
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2015-10-18 Jahra Pools Reserve Kuwait
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2015-09-08 Wadi Lahami Mangroves Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1991-04-21 Eilat - North Beach Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 1994-03-22 Eilat Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1993-06-02 Isle of Harris Skotland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1995-04-13 Neve Eitan Fish Ponds Israel
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2002-04-12 Asprokremnos dam Cypern
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1996-04-10 Wasserstätten Østrig
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1998-04-21 Elephantine Island Egypten
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 1998-04-21 Elephantine Island Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2013-11-09 Jahra Pools Reserve Kuwait
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2004-06-19 Laguna de Medina Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2009-04-22 Timorim Sewage Ponds Israel
184 X Trane (Grus grus) 1993-04-06 Nagiyvan Puszta Ungarn
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1993-11-05 Obere Neue Donau Østrig
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2015-01-13 KISR Bay Kuwait
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2022-06-01 El Jadida Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 1998-04-22 Kom Ombo Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2014-11-14 Kuwait International Golf Course Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1997-04-13 Rabensburger Wiesen Østrig
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1995-04-16 Beit She'an Valley Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-05-21 KM 20 Salt Ponds Israel
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-12-01 Ma'agan Mikhael Israel
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1993-05-15 Lange Lacke Østrig
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2021-10-17 Cabo da Praia Danmark
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2015-09-05 Wadi El Natrun Egypten
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2015-09-12 Aswan Fish Ponds Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2014-01-22 Doha Spit Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1995-04-18 Eilat - North Beach Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2007-04-11 Yotvata Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-06-18 Hoher Zinken Østrig
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2001-06-15 Luxor - Crocodile Island Egypten
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1993-05-27 Merkinch NR Skotland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1993-05-16 Unterer Stinkersee Østrig
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1993-09-11 Lange Lacke Østrig
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1997-05-19 Lange Lacke Østrig
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2021-10-18 Cabo da Praia Danmark
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1992-05-02 Lange Lacke Østrig
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1994-04-22 Anlandebecken Hohenau Østrig
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-06-10 Varangerfjorden Norge
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1999-10-01 Rheindelta Østrig
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2021-10-18 Cabo da Praia Danmark
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-04-24 Zicklacke Østrig
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2023-09-30 Darscho Østrig
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2002-09-17 Oberer Stinkersee Østrig
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2021-10-24 Caldeirao do Corvo Danmark
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2019-01-20 Frampton Marsh England
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1993-04-02 Thermenlinie Østrig
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1996-04-10 Wasserstätten Østrig
263 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 2018-01-06 Sulaibiya Pivot Fields Kuwait
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1996-04-13 Leitha Auen Østrig
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-28 Anlandebecken Hohenau Østrig
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1996-08-20 Lange Lacke Østrig
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-12-01 Ma'agan Mikhael Israel
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1991-04-21 Regelsbrunner Au Østrig
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2021-10-18 Near Praia do Vittoria Danmark
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2021-10-28 Near Furnas Golf Course Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1992-04-30 Zicklacke Østrig
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2013-10-20 Sulaibikhat Bay Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1994-03-25 Nizzana Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-04-15 Beit She'an Valley Israel
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1993-05-25 Gimingham England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-10-16 Beit She'an Valley Israel
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1993-05-31 Isle of Harris Skotland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-04-23 Ma'agan Mikhael Israel
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2017-04-17 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2003-09-13 Porto - Bay Frankrig
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1994-03-24 Eilat - North Beach Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1994-04-26 Eilat - North Beach Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1998-04-26 Hurghada Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mers Frankrig
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1993-04-17 Rheindelta Østrig
313 X Svartbag (Larus marinus) 1993-05-27 Merkinch NR Skotland
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2017-04-17 Beach near Arkeiss Mauritanien (indenfor VP)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-06-01 Liminka - Virkulla Finland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-06-06 Merja Zerga Marokko
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1993-05-27 Merkinch NR Skotland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1998-03-04 Alberner Schotterbank Østrig
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1995-04-11 Ma'agan Mikhael Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1993-03-30 Alberner Schotterbank Østrig
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-04-18 Eilat - North Beach Israel
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 1998-04-30 Hurghada Boat Trip Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2001-06-11 Hurghada Boat Trip Egypten
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2017-04-17 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2015-09-06 Ras Sudr Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2001-06-11 Hurghada Boat Trip Egypten
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mers Frankrig
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1998-04-26 Hurghada Boat Trip Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-02 Zicklacke Østrig
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1992-05-02 Zicklacke Østrig
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1992-04-30 Zicklacke Østrig
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1993-05-29 Isle of Harris Skotland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-05-05 Eilat - North Beach Israel
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1993-05-31 Isle of Harris Skotland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2008-06-10 Varangerfjorden Norge
354 Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2008-06-10 Varangerfjorden Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1993-05-29 isle of Harris Skotland
357 X Alk (Alca torda) 1993-05-31 Isle of Harris Skotland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1993-05-29 Isle of Harris Skotland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1993-05-31 Isle of Harris Skotland
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2015-09-10 Offshore near Wadi Lahami Egypten
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1993-04-17 Rheindelta Østrig
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1993-05-31 Isle of Harris Skotland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1993-06-01 Isle of Harris Skotland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2008-06-11 Hamningberg Norge
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1993-06-04 Ferry Stornoway - Ullaool Skotland
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1993-05-29 Isle of Harris Skotland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2018-03-13 Close to Raso Island! Kap Verde
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2003-09-19 Ferry Bastia - Livorno Frankrig
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2001-03-04 Los Gorriones Spanien
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2018-03-13 Ilha de S?o Nicolau Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1995-04-18 Eilat - North Beach Israel
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1993-06-03 Isle of Harris Skotland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2007-12-05 Ma'agan Mikhael Israel
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2004-06-18 Europa Point Gibraltar
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2018-03-13 Ilha de S?o Nicolau Kap Verde
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 X * Arabisk Petrel (Bulweria fallax) 2018-05-12 Jahra Pools Reserve Kuwait
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2015-09-07 Hurghada Sewage Ponds Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-08-16 Marchegg Østrig
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1991-05-01 Marchegg Østrig
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1993-05-29 Isle of Harris Skotland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2018-03-14 Raso Island Kap Verde
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2001-06-18 Offshore north of Hurgahda Egypten
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2017-04-17 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1992-03-05 Danube near Erpersdorf Østrig
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1993-05-29 Isle of Harris Skotland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2017-04-17 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2014-03-31 Sharq Central Fish Market Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-04-14 Hula Valley Israel
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1991-06-21 Darscho Østrig
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1994-05-22 Schönauer Teich Østrig
447 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2015-09-10 Wadi Lahami Egypten
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1993-04-06 Hortobágyi-halastó Ungarn
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2021-10-19 Lagoa dos Patos Danmark
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2001-06-15 Luxor - Crocodile Island Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1993-05-20 Biologische Station Illmitz Østrig
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
458 X * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus) 2018-04-24 Jahra Pools Reserve Kuwait
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
460 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2021-10-18 Paul da Praia da Vitoria Danmark
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2001-06-14 Abu Simbel Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2021-10-29 Paul da Praia da Vitoria Danmark
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1995-04-14 Hula Valley Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2010-08-30 Graurinderkoppel Østrig
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1991-04-21 Regelsbrunner Au Østrig
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-04-22 Near Edfu Egypten
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2003-09-12 Gorges de la Restonica Frankrig
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1991-04-01 Crau Frankrig
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1995-04-21 Timna Park Israel
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2007-05-05 Eilat Mountains Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1993-08-18 Krumltal Østrig
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2004-06-24 Cuatro Lugares Steppes Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2015-09-09 Bir Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1994-03-26 Metsoke Dragot Israel
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1993-04-04 Zemplén Mountains Ungarn
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1995-04-14 Hula Valley Israel
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1994-03-25 Sde Boker Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1994-03-22 Eilat - North Beach Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2004-06-24 PN de Monfrague Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1993-04-04 Zemplén Mountains Ungarn
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1993-04-04 Zemplén Mountains Ungarn
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1994-03-26 Metsoke Dragot Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2014-04-11 Al Abraq Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1995-04-21 Timna Park Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1992-02-26 Regelsbrunner Au Østrig
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1995-04-25 Nizzana Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1991-06-21 Lange Lacke Østrig
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1991-04-01 Crau Frankrig
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1991-01-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 1998-04-20 Aswan Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1992-01-13 Donau Bad Deutsch-Altenburg Østrig
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1992-02-08 Lange Lacke Østrig
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1992-05-01 Römersteinbruch Østrig
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2018-03-11 S?o Jorge dos Órg?os Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1991-04-01 Crau Frankrig
523 X Slørugle (Tyto alba) 1997-10-22 Marchfeld Østrig
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2007-06-30 Nahal Ketura Israel
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1990-01-23 Quarry Østrig
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2007-03-23 Yotvata Israel
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2022-06-03 Bou Jighigh Marokko
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2007-03-20 Undisclosed Location Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1993-04-03 Zemplén Mountains Ungarn
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2006-06-01 Liminka - Virkulla Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2006-06-01 Liminka - Virkulla Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1993-09-24 Karlstift und Umgebung Østrig
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1991-09-22 Lange Lacke Østrig
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2002-03-30 St. Oswald an der Ybbs Østrig
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1993-01-17 Lange Lacke Østrig
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1992-05-03 Lange Lacke Østrig
542 X Kapugle (Asio capensis) 2022-06-06 Merja Zagra Marokko
543 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2017-04-19 Toujounine El Kibr Mauritanien (indenfor VP)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1991-04-05 Aigues-Mortes - Salines Frankrig
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2014-02-11 Near Ministry of Electricity and Water Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-04-11 Beit She'an Valley Israel
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1995-04-11 Ma'agan Mikhael Israel
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2018-03-11 Barragem de Poilão Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2021-10-29 Paul da Praia da Vitoria Danmark
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2015-09-09 Wadi Natrun Danmark
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-04-22 Edfu Tempel Egypten
558 X Biæder (Merops apiaster) 1993-06-20 Parndorfer Platte Østrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1992-05-01 Hackelsberg - Junger Berg Østrig
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1999-06-04 Petzen Østrig
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
564 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2017-04-21 Wadi NEN of Outdone Mauritanien (indenfor VP)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1991-08-16 Marchegg Østrig
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1992-02-26 Regelsbrunner Au Østrig
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1991-04-22 Schönauer Teich Østrig
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2001-03-18 Wienerwald -- Kreuzeck-Gruppe Østrig
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1993-04-02 Thermenlinie Østrig
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2022-06-03 Bou Jighigh Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 1991-08-16 Marchegg Østrig
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1993-05-09 Hansag Østrig
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2002-04-20 Kensington Cliffs Cypern
581 X Sodfalk (Falco concolor) 1998-04-26 Hurghada Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1994-01-15 Lange Lacke Østrig
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1992-05-02 Hansag Østrig
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1995-04-18 HaMeishar Plains Israel
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1993-04-07 Hortobágyi Nationalpark - Darassa Pusztá Ungarn
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2008-06-12 Varangerfjorden Norge
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1991-10-20 Lange Lacke Østrig
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2006-08-08 Park Ha-Yarkon Israel
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2009-04-03 Pardes Khana-Karkur Israel
590 X * Maskearatinga (Psittacara mitratus) 2023-05-30 Turo Parc - Barcelona Spanien
591 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-05-30 Parc de Capcelera Spanien
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2015-09-05 Zamalek Gardens Egypten
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1995-04-12 Beit She'an Valley Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2022-06-02 Sidi Bettache Marokko
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1991-06-21 Lange Lacke Østrig
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-03-23 Ne'ot Smadar Israel
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2008-04-27 Kibbuz Elifaz Israel
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1991-06-22 Biologische Station Illmitz Østrig
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1993-01-17 Lange Lacke Østrig
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1994-04-25 Sde Boker Israel
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1994-03-22 Eilat Israel
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1994-03-23 Eilat - North Beach Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1998-02-21 Äkäskero Wilderness Lodge Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2004-06-20 PN Doñana Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2022-06-03 Sidi Yaya Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1993-08-18 Krumltal Østrig
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2004-06-15 Sierra Nevada Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1993-06-27 Schneeberg Østrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1992-02-08 Lange Lacke Østrig
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1991-04-21 Regelsbrunner Au Østrig
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1994-03-22 Eilat area Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1994-03-26 Metsoke Dragot Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1991-04-16 Lobau Østrig
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2013-10-18 Green Island Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1992-03-06 Thermenlinie Østrig
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2007-11-10 Mount Hermon Israel
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1998-02-21 Äkäskero Wilderness Lodge Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1993-08-18 Krumltal Østrig
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2001-03-05 Embalse de las Peñitas Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1991-04-16 Lobau Østrig
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2006-05-21 Lotoshino fishponds Rusland (indenfor VP)
654 X Musvit (Parus major) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1991-05-01 Marchegg Østrig
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1993-04-06 Hortobágyi-halastó Ungarn
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1995-04-18 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2008-03-27 HaMeishar Plains Israel
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1994-03-22 Eilat area Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1994-03-23 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-01-20 Jahra East Outfall Kuwait
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1993-03-20 Thermenlinie Østrig
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 X Razolærke (Alauda razae) 2018-03-13 Ilhéu Raso Kap Verde
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2006-10-24 Yotvata Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2004-06-14 Cabo de Gata Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-11-10 Mount Hermon Israel
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2007-03-24 Arava Valley -- Kilometer 76 Israel
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-03-23 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1994-03-23 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1995-04-14 Golan Heights Israel
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 1995-04-18 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1994-03-23 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-05-30 Parc de Capcelera Spanien
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2013-10-18 Green Island Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2013-10-18 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1998-04-20 Aswan -- Philae Island Egypten
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 X * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis) 2017-11-24 Jahra Pools Reserve Kuwait
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1991-04-04 Aigues-Mortes - Villa des Sables Frankrig
691 X * Østlig Digesvale (Riparia diluta) 2017-11-24 Jahra Pools Reserve Kuwait
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1991-03-31 Camargue - Salin de Giraud Frankrig
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1994-03-24 Yotvata Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1991-04-05 Aigues-Mortes - Salines Frankrig
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1994-03-23 Eilat Mountains Israel
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 X * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola) 2014-04-15 Jahra Pools Reserve Kuwait
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1995-04-17 Eilat Mountains Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1991-04-16 Lobau Østrig
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1998-05-09 Dreieckberg Østrig
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1994-03-23 Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2014-12-03 Al-Abraq Kuwait
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-11-08 Eilat Birding Center Israel
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2019-01-22 Naturhistorisches Museum Østrig
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 X * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus) 2015-04-15 Mutla'a Ranch Kuwait
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2014-04-11 Al Abraq Kuwait
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1992-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2016-09-16 Mutla''a Ranch Kuwait
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2005-06-15 Sparrow Hills Moscow Rusland (indenfor VP)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2006-06-02 Kuusamo Finland
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-01 Eliphaz Israel
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2018-03-11 Ilhéu Raso Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1991-06-22 Seebad Illmitz Østrig
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1995-04-13 Neve Eitan Fish Ponds Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1994-03-12 Seebad Neusiedl Østrig
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1996-06-08 Hortobágyi Nationalpark Ungarn
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1991-06-21 Lange Lacke Østrig
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2005-06-15 Sparrow Hills Moscow Rusland (indenfor VP)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1994-09-25 Anlandebecken Hohenau Østrig
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2005-07-01 Faustovo Flood Plains Rusland (indenfor VP)
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2014-04-04 Al Shallals Farm Kuwait
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1994-03-24 Yotvata Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2017-04-20 Wadi NEN of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2008-04-29 Ne'ot Smadar Israel
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2008-05-03 Ne'ot Smadar Israel
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2002-06-07 Rheindelta Østrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1992-05-02 Zicklacke Østrig
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1996-04-28 Lobau Østrig
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1991-04-04 Aigues-Mortes - Villa des Sables Frankrig
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1994-03-21 Eilat - North Beach Israel
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2017-04-20 Wadi NEN of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2017-04-20 Wadi NEN of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2014-04-03 Abdaly Farms Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1991-04-16 Lobau Østrig
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1992-05-02 Hansag Østrig
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1992-05-01 Hackelsberg - Junger Berg Østrig
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2004-06-17 El Torcal Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1995-04-19 Yotvata Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1995-05-19 Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2007-01-29 HaMeishar Plains Israel
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1992-05-01 Thenauer Riegel Østrig
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2003-09-09 Corse -- Bussaglia Frankrig
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2003-09-09 Corse -- Bussaglia Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2008-04-01 Kibbutz Samar - Elifaz Israel
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2002-04-08 Mavrokolymbus Dam Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1993-03-02 Thermenlinie Østrig
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1992-03-06 Thermenlinie Østrig
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1991-08-16 Marchegg Østrig
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2003-09-11 Forēt Territoriale d'Aitone Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2007-11-10 Mount Hermon Israel
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1993-04-02 Thermenlinie Østrig
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1994-01-02 Altenwörth Østrig
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2021-10-31 Praca do Imperio Danmark
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2013-10-18 Kuwait Towers Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2006-08-08 Park Ha-Yarkon Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2006-08-08 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1996-06-06 Zemplén Mountains Ungarn
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-09-10 L'ile de Rousse Frankrig
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1993-04-04 Zemplén Mountains Ungarn
827 X Solsort (Turdus merula) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2003-02-27 Oberpullendorf Østrig
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1992-02-08 Lange Lacke Østrig
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1992-04-02 Thermenlinie Østrig
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1991-10-13 Lainzer Tiergarten Østrig
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2008-03-31 Eilat Birding Center Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1995-04-12 Beit She'an Valley Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1991-06-21 Biologische Station Illmitz Østrig
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2003-09-09 Buscaglia Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1993-04-17 Rheindelta Østrig
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1995-04-19 Yotvata Israel
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1991-06-24 Hansag Østrig
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2008-04-27 Kibbutz Elifaz Plantation Israel
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2006-06-02 Kuusamu Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1993-04-21 Stopfenreuther Au Østrig
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2022-06-03 Bou Jighigh Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1992-05-07 Lainzer Tiergarten Østrig
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2007-04-10 Mitzpe Ramon Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1993-05-12 Lainzer Tiergarten Østrig
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2013-12-09 Al-Shallal Farm Kuwait
860 X * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus) 2013-11-20 Al Abraq Kuwait
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1991-04-02 Saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1991-04-02 saintes-Marie-de-la-Mer Frankrig
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2022-06-03 Cedres Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1996-06-06 Zemplén Mountains Ungarn
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2001-03-05 Embalse de las Peñitas Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1991-06-21 Lange Lacke Østrig
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2006-10-23 Yotvata Israel
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2018-05-12 Jahra Farms Kuwait
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2022-06-04 Middle Atlas Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1994-03-22 Eilat area Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1994-03-26 Metsoke Dragot Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1994-03-22 Eilat area Israel
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1995-04-14 Kohav Ha-Yarden Israel
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2002-04-08 Cape Drepanum Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2008-04-04 Arava Valley -- Kilometer 19 Israel
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2022-06-05 Zaida Plains Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
886 X * Orientstenpikker (Oenanthe picata) 2015-04-25 KABD Reserve; Accepted as 2nd record for Kuwait. Kuwait
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2004-06-14 Cabo de Gata Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1994-03-22 Eilat Mountains Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2007-01-11 Har Amasa Israel
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1995-04-18 HaMeishar Plains Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2009-01-03 Wadi Mishmar Israel
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2013-11-11 Jal Az-Zor Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1993-04-27 Thermenlinie Østrig
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 1998-04-20 Aswan -- Philae Island Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1994-03-24 Yotvata Israel
900 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2017-11-18 Mutla'a Ranch Kuwait
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2003-09-10 L'ile de Rousse Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1994-03-22 Eilat Israel
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1994-03-24 Yotvata Israel
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2018-03-11 Ilhéu Raso Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2017-04-20 Wadi NEN of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2017-04-20 Wadi NEN of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1994-03-23 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2004-06-17 El Torcal Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2015-04-15 Mutla'a Ranch Kuwait
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1997-07-03 Großglockner Hochalpenstraße Østrig
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2014-03-31 Green Island Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2021-10-30 Paul de Rilvas Danmark
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2015-09-05 Abassa Fish Ponds Egypten
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2021-10-30 Alcacer do Sal Danmark
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-05-30 Lagunas del Millars Spanien
920 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2022-05-30 Parc del Turo de Putxet Spanien
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2018-03-11 Ilhéu Raso Kap Verde
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2004-06-26 The North-eastern Rice Fields Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2006-10-05 Beit She'an Valley Israel
925 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2021-10-30 Alcacer do Sal Danmark
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1993-08-18 Krumltal Østrig
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2017-03-31 Al-Liyah Kuwait
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2004-05-13 Zell am See Østrig
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1993-04-27 Thermenlinie Østrig
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2001-06-14 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1997-11-02 Arbesthau Østrig
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1995-04-14 Golan Heights Israel
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1995-04-13 Wadi Ammud Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1992-05-09 Eckartsau Østrig
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2007-01-30 Eilat -- Southern Date Palm Plantations Israel
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1993-05-03 Arbesthau Østrig
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2007-01-30 Eilat -- Southern Date Palm Plantations Israel
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1992-11-14 Lange Lacke Østrig
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-03-04 Los Gorriones Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2022-06-02 Ain Sferjila Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2021-10-18 Paul da Praia de Victoria Azorerne
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1993-04-04 Zemplén Mountains Ungarn
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1992-03-06 Thermenlinie Østrig
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2008-06-13 Neljän Tuulen Tupa Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1992-03-06 Thermenlinie Østrig
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2021-10-28 Camhino Florestal Danmark
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2008-03-29 Mount Hermon Israel
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1994-03-21 Eilat Pumping Station Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1997-06-15 Allentsteig Østrig
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2006-11-22 Eilat Mountains Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Østrig
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1994-03-23 Arava Valley -- Kilometer 33 Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1992-02-08 Lange Lacke Østrig
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-03-28 Koloksha Rusland (indenfor VP)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1993-04-17 Rheindelta Østrig
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-03-20 Suzdal Rusland (indenfor VP)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2006-05-29 Wild Brown Bear Lodge Finland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1999-06-05 Dobratsch Østrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2003-09-09 Bussaglia Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2007-12-27 Rosh Pina Israel
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2006-09-23 Mount Hermon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2021-10-17 Paul da Praia da Vitoria Danmark
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1993-05-30 Isle of Harris Skotland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-06-09 Utsjoki--Ailigas Finland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1992-11-14 Lange Lacke Østrig
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1991-04-01 RNN des Coussouls de Crau Frankrig
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1991-04-16 Lobau Østrig
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2007-12-27 Birya Orchad Israel
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1991-04-03 Alpilles Frankrig
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2015-01-24 Al-Abraq Kuwait
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2009-03-30 Har Amasa Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1993-05-07 Hanftal Østrig
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1994-03-22 Eilat Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1998-07-18 Thermenlinie Østrig
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2007-03-02 Wadi Mishmar Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2017-04-21 Mauritanien (indenfor VP)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2006-11-23 Kibbutz Samar - Elifaz Israel
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2006-06-02 Kuusamo Finland
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2005-07-05 Faustovo Flood Plains Rusland (indenfor VP)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1995-04-14 Hula Valley Israel
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2015-04-24 Mutla'a Ranch Kuwait
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1991-03-31 Camargue - Mas d'Agon Frankrig
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2021-10-23 Lighthouse Valley Danmark
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2021-10-22 Fojo, Corvo Danmark
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer