VP Artsliste

VP Artsliste

Pieter Vantieghem

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Pieter Vantieghems kryds

Dette er Pieter Vantieghems VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2023-07-17 Les Rousses Frankrig
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2008-09-24 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2022-07-25 Col de la Cayolle Frankrig
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2008-09-24 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2006-05-01 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-07-13 Orvilos Grækenland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2006-04-24 D400 before Silifke Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2009-04-18 Oued Souss Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2008-07-14 Corsica - Col de Sorba Frankrig
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2006-04-27 Bireçik Tyrkiet
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2006-04-24 Göksu-delta Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2009-04-25 Sidi Yahya Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1994-02-19 Goeree - Zeeland Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-10-10 Stalhille (2 birds with Spitsbergen pink-footed geese, 1 of 2 birds has confirmed American ring, probably ringed in N Canada) Belgien
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2009-02-18 Sint-Laureins Belgien
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1998-12-31 Uitkerke - W-Vlaanderen Belgien
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1995-12-26 Schulen - Limburg Belgien
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-04-24 D400 before Silifke Tyrkiet
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-01-22 Kluizendok (O-Vl) Belgien
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1990-08-03 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1999-04-05 Oostende Gipsberg - W-Vlaanderen Belgien
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2001-02-25 Roksemput - W-Vlaanderen Belgien
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2001-05-02 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1993-11-05 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2000-08-14 Gullegem - bergelenput - W-Vlaanderen Belgien
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1996-11-02 Blokkersdijk - Antwerpen Belgien
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila) 1990-11-25 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2007-12-02 Harelbeke - gavers - W-Vlaanderen Belgien
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-09-09 Zeebrugge - front harbour - W-Vlaanderen Belgien
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1990-10-27 Zeebrugge - W-Vlaanderen Belgien
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2000-02-26 Oostduinkerke - W-Vlaanderen Belgien
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1995-04-14 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1990-12-01 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1991-12-01 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1990-01-27 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1990-12-25 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1991-02-23 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1994-01-06 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1990-12-25 Harelbeke Belgien
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2004-02-17 Verrebroek - Antwerpen Belgien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2009-04-18 Oued Souss Marokko
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2001-07-22 Camp Lagland - Luxembourg Belgien
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2016-02-20 Tenerife - Arona Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2003-10-03 Camliça - Istanbul Tyrkiet
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2006-04-28 Bireçik Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2011-07-07 Monfragüe Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2011-02-12 Denderbelle Belgien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2017-02-01 Fuerteventura Spanien
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2000-12-09 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-04-27 Bireçik Tyrkiet
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2010-12-30 Crau Frankrig
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2009-04-22 near Dakhla Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2009-04-30 29km W of Ouarzazate Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2009-04-22 near Dakhla Marokko
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2016-02-19 Tenerife - Anaga Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2016-02-21 Tenerife - Los Realejos Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2010-01-30 Wergea, Friesland (ssp meena) Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2003-09-21 Istanbul - airport Tyrkiet
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1998-06-29 Lessive Belgien
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2004-08-27 Hollogne-sur-Geer - Liège Belgien
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1999-06-01 Brecht - Antwerpen Belgien
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2007-02-27 Delta de l'Ebre Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2006-04-24 Göksu Delta Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2009-04-25 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1996-04-06 Bonnert Belgien
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-01-07 Kluizen Belgien
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1993-11-05 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1990-01-04 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1994-04-23 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2003-09-26 Kusçenneti milli park Tyrkiet
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2009-04-24 Morocco Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1996-07-22 Brecht Schietveld - Antwerpen Belgien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1997-09-01 nieuwe vrede, Knokke Belgien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2002-09-28 Wintam - Antwerpen Belgien
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1999-07-14 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-07-15 Reninge - W-Vlaanderen Belgien
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2009-10-20 Texel - Buitendijk Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1989-10-01 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1991-04-12 Gullegem - bergelenput - W-Vlaanderen Belgien
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1995-04-09 Zeebrugge Front Harbour - W-Vlaanderen Belgien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 1999-08-04 Nieuwpoort - W-Vlaanderen Belgien
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2009-10-20 Texel - Buitendijk Holland
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1996-08-18 Bredene Noord-Ede - W-Vlaanderen Belgien
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2010-09-18 Uitkerke - Nieuwmunster Belgien
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1996-05-11 Zeebrugge - Front harbour - W-Vlaanderen Belgien
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-25 Vreugderijkerwaard, Zwolle Holland
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2011-09-19 Tienen Belgien
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 1996-08-11 Rodenhuize - Gent (O-Vlaanderen) Belgien
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1996-08-18 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-08-15 Zeebrugge - W-Vlaanderen Belgien
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1993-08-21 my 1st twitch ever - Zelzate - O-Vlaanderen Belgien
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2002-09-24 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1997-09-18 Lier - Anderstad - Antwerpen Belgien
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1994-05-21 Semmerzake - bolveerput - O-Vlaanderen Belgien
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2002-04-22 Bredene - W-Vlaanderen Belgien
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1996-08-30 Doornzele - O-Vlaanderen Belgien
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1998-10-29 Blankenberge - W-Vlaanderen Belgien
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-07-30 Rilland - Hogewaardpolder (Zl) Holland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2015-03-20 Geldermalsen (Gelderland) Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1996-08-11 Moerbeke - suikerfabriek - O-Vlaanderen Belgien
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2010-10-23 Colijnsplaat - Oud-Noord-Bevelandpolder (ZL) Holland
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2006-04-24 Göksu-delta Tyrkiet
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2008-09-26 Ninotsminda Georgien
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2009-01-24 Gujan-Mestras, Gironde, France Frankrig
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1996-08-29 Oostende - W-Vlaanderen Belgien
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2002-09-18 Atanasovo - Burgas Bulgarien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1999-12-23 Heist - W-Vlaanderen Belgien
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2004-11-21 Scheveningen Holland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2000-02-05 Nazareth - O-Vlaanderen Belgien
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-04-26 Mersin harbour Tyrkiet
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1995-04-09 Zeebruge Front Harbour - W-Vlaanderen Belgien
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2017-08-03 Sarinasuf Rumænien
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2002-02-02 Roksem - W-Vlaanderen Belgien
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2009-04-23 Khniffis lagoon Marokko
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1994-02-19 Brouwersdam - Zeeland Holland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-03-09 Harelbeke Gavers - W-Vl (Kumliens at 6/1/2008!) Belgien
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1999-11-25 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2006-04-25 Göksu Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2002-09-20 Atanasovo - Burgas Bulgarien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2002-07-17 Gent Kluizendok - O-Vlaanderen Belgien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2009-04-20 Dakhla Marokko
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2009-04-20 Dakhla Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1996-08-15 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2003-05-18 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1996-05-19 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-05-13 Mechelen - Mechels broek - Antwerpen Belgien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1991-05-10 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1996-08-29 Oostende - W-Vlaanderen Belgien
354 X Søkonge (Alle alle) 1995-11-02 Oostende - W-Vlaanderen Belgien
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-01-04 Veerse Meer Holland
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1995-07-18 Bantry Bay - County Cork Irland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2007-11-11 De Panne - W-Vlaanderen Belgien
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1990-12-01 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1994-02-12 Wevelgem Vijverhof - W-Vlaanderen Belgien
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1991-01-06 Gullegem - bergelenput - W-Vlaanderen Belgien
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2004-04-18 Duffel - Antwerpen Belgien
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2007-08-28 international waters (?) - Gulf of Biskay Storbritannien
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1996-10-29 Oostende - W-Vlaanderen Belgien
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1996-10-29 Oostende Belgien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2008-07-13 Marseille - Bastia ferry Frankrig
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-08-28 international waters (?)- Gulf of Biskay Storbritannien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1996-08-29 oostende - W-Vlaanderen Belgien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2007-08-28 international waters (?) - Gulf of Biskay Storbritannien
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1996-09-28 Zeebrugge Front Harbour - W-Vlaanderen Belgien
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2003-09-24 Istanbul - Bosporus Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-02-27 Ampolla Delta de l'Ebre - Catalunya Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2007-08-27 Gulf of Biskay Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1992-07-27 Manderfeld - Liège Belgien
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-12-29 Ploegsteert - Hainaut Belgien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1996-10-29 Oostende - W-Vlaanderen Belgien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2009-04-20 Western Sahara - Dakhla Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2009-04-24 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2005-07-10 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1994-04-16 Harchies - Hainaut Belgien
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1996-07-29 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1997-06-27 Libramont - Luxembourg Belgien
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1997-07-15 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1994-09-16 Gullegem Bergelen - W-Vlaanderen Belgien
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1995-01-02 Harchies - Hainaut Belgien
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2002-09-17 Poda - Burgas Bulgarien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2002-09-17 Poda - Burgas Bulgarien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1994-05-11 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2006-04-24 Göksu (11th for Turkey) Tyrkiet
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2006-05-01 Demirkazik Tyrkiet
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2003-09-22 Istanbul - Sariyer hill Tyrkiet
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1994-05-01 Heule - W-Vlaanderen Belgien
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2016-07-29 Jimena de la Frontera Spanien
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2002-06-08 Nokere O-Vlaanderen (group of 15) Belgien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2011-07-07 Monfragüe Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-07-01 Ben-Ahin - Huy - Liège Belgien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2002-09-17 Poda - Burgas Bulgarien
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2005-06-02 Biebrza - Zajki Polen
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2001-06-26 Verrebroek - O-Vlaanderen Belgien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2008-09-26 Ninotsminda Georgien
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2011-07-07 Montilla del Tietar Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2008-09-29 Batumi Georgien
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1997-04-10 Alpi apuane Italien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2006-04-29 Halfeti Tyrkiet
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2002-09-17 Poda - Burgas Bulgarien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2002-09-21 Sarafovo - Burgas Bulgarien
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1997-04-03 near Pisa Italien
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1990-07-22 La Ferté-sur-Chiers Frankrig
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-08-01 Roth - Liège Belgien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1994-12-26 St-Agatha-Rode - Vlaams Brabant Belgien
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1994-02-19 Slikken van Flakkee - Zeeland Holland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-02 Camliça - Istanbul Tyrkiet
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba) 1996-04-06 Bonnert - Luxembourg Belgien
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2006-04-27 Bireçik (ofcourse...) Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2002-09-22 Sarafovo - Burgas Bulgarien
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2001-11-07 Leffinge - W-Vlaanderen Belgien
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-04-10 Remouchamps - Liège Belgien
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2009-04-21 Western Sahara Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-26 Zwolle Holland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2014-03-16 Province Liège Belgien
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1999-04-09 Botrange - Liège Belgien
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2009-04-25 Merdja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2003-05-25 Frenois - Luxembourg Belgien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2006-04-26 Tarsus Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2009-04-28 Aoufouss Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 1996-06-01 De Panne - W-Vlaanderen Belgien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2023-07-17 Les Rousses Frankrig
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1997-07-01 Lamorteau - Luxembourg Belgien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2002-09-19 Kraimorie - Burgas Bulgarien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2005-06-03 Red Marshes - Biebrza Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1993-07-11 Manderfeld - Liège Belgien
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2011-07-05 Near Salamanca Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-04-26 Ifrane Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 1999-04-09 Eupen Lac d'Eupen - Liège Belgien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2005-07-25 surrounding of Sile (Istanbul) Tyrkiet
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1998-05-01 Kalmthout - Antwerpen Belgien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2014-07-12 Phalakro Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2009-04-21 Road to Aousserd km 187 Marokko
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2011-10-29 Ijzendijke Holland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2007-02-26 Barcelona Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-04-18 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2019-10-25 Heist Belgien
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1990-07-23 Lambermont (Florenville) - Luxembourg Belgien
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1999-11-14 Zeebrugge - W-Vlaanderen (1st sighting - total 2) Belgien
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2017-10-16 knokke Belgien
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2009-04-18 30km north of Guelmim Marokko
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1997-07-01 Lamorteau - Luxembourg Belgien
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2006-04-24 D400 before Silifke Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2019-10-12 Heist Belgien
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1991-05-10 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2011-07-06 Extremadura Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2009-04-18 Sous-Massa Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1995-07-01 county Cork Irland
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1993-08-09 Stanzach Østrig
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2010-01-06 Hoek van Holland Holland
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1994-01-06 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
639 X Ravn (Corvus corax)
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1996-02-19 Kraainem - Brussels HG Belgien
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-04-18 Oued Souss Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1997-05-24 Harchies - Hainaut Belgien
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2009-04-19 Tarfaya Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2009-04-19 36km S of Guelmime Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2009-04-28 S of Erfoud Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2009-04-19 36km S of Guelmime Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2009-04-18 Oued Souss Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1990-10-05 Lombardsijde - W-Vlaanderen Belgien
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2009-04-28 Tafilalt Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1994-01-08 Zeebrugge - W-Vlaanderen Belgien
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1999-11-13 Heist O-Dam - W-Vlaanderen Belgien
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-04-29 road to Halfeti Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2006-04-26 Tarsus delta Tyrkiet
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2009-04-27 Zeida Marokko
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2003-04-27 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2006-05-02 Near Konya Tyrkiet
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2006-04-24 D400 W of Silifke Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2009-04-18 Sous-Massa Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2009-04-18 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1993-08-12 Neuschwanstein Tyskland
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-05-06 Grand-Leez - Brabant wallon Belgien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1994-04-16 Harchies - Hainaut Belgien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2009-04-29 43km W of Errachidia Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1998-06-29 St-Hubert Belgien
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2009-04-23 Oued Draa Marokko
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2006-05-03 Akseki Tyrkiet
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-23 Zeebrugge - W-Vlaanderen (1st sighting - total 2) Belgien
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1995-10-31 Blankenberge Fonteintjes - W-Vlaanderen Belgien
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1995-11-05 Heist - O-dam - W-Vlaanderen (same day of radde's) Belgien
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1995-11-05 Heist - Park - W-Vlaanderen Belgien
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1999-10-28 Zeebrugge - W-Vlaanderen (1st sighting - total 8) Belgien
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2008-09-24 Kazbegi Georgien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2016-02-18 Tenerife - Airport sur Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2001-07-01 Willerzie - Namur (1st sighting - total 2) Belgien
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2007-10-05 Katwijk Holland
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2008-09-24 Kazbegi Georgien
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1996-08-31 Heist - Haag - W-Vl (1st sighting - total 3) Belgien
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1995-09-06 Zeebrugge - W-Vlaanderen (1st sighting - total 2) Belgien
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1995-05-14 Harchies - Hainaut Belgien
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2006-04-27 Bireçik Tyrkiet
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1996-08-11 Doornzele - O-Vlaanderen Belgien
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2000-09-10 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2015-10-16 Kallo Belgien
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1997-09-27 Zeebrugge - W-Vlaanderen (1st sighting - total 3) Belgien
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-09-22 Sariyer Hill - Istanbul Tyrkiet
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2009-04-18 Oued Massa Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2006-04-30 Durnalik Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2006-05-03 Akseki Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1998-06-29 Hargimont Belgien
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2019-10-11 Heist Belgien
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2000-10-01 Heist - W-Vlaanderen Belgien
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1997-06-01 Schelderode - O-Vlaanderen Belgien
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1999-05-12 Heurne - O-Vlaanderen Belgien
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1996-08-17 Doel - Paardenschor - O-Vlaanderen Belgien
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2009-04-21 Road to Aousserd km 187 Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2009-04-19 Oued Sayed Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1996-09-08 De Panne Westhoek - W-Vlaanderen Belgien
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2003-11-05 Middelburg - Zeeland Holland
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1994-10-02 De panne - Westhoek - W-Vlaanderen Belgien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1997-05-08 Heist - Park 58 - W-Vlaanderen Belgien
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2009-04-28 Tizi'n Tairhemt pass Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2009-04-19 Oued Sayed Marokko
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1997-05-01 Heist - Park 58 - W-Vlaanderen Belgien
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2008-07-17 Corse - near Propriano Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1995-09-27 Heist - Stapelterrein - W-Vlaanderen Belgien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2006-04-27 Bireçik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2006-05-03 Akseki Tyrkiet
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2008-07-15 Corsica - Col de Sorba Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2003-09-29 Uludag Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2006-04-24 along D400 between Anamur & Silifke Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2006-04-29 Halfeti Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2006-05-02 Demirkazik Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2006-12-16 Kallo - O-Vlaanderen Belgien
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2003-11-05 Goes - Zeeland Holland
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2007-02-24 Santa Coloma de Queralt - Catalunya Spanien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2011-10-10 Heist Belgien
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1990-04-18 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-12-08 Loppem Belgien
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-04 Erezée Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2008-07-14 Corse - Vivario Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1996-09-01 Zeebrugge - seamen's club - W-Vlaanderen Belgien
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1990-05-01 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2006-04-30 Durnalik Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-04-02 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2001-09-25 Blankenberge - W-Vlaanderen Belgien
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2009-04-27 Ifrane Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-06 Lachaussée - Lorraine Frankrig
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2006-05-03 Akseki Tyrkiet
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1998-10-19 Zeebrugge Visserskruis - W-Vlaanderen Belgien
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2009-04-18 Oued Souss Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2008-09-24 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2006-05-01 Demirkazik Tyrkiet
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2006-04-30 Durnalik Tyrkiet
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2017-02-01 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Heist Belgien
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1990-04-18 Harelbeke Gavers - W-Vlaanderen Belgien
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2009-04-26 Tafilalet Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2003-09-28 Koçacay-delta Tyrkiet
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2003-12-10 Hardelot - N-P-Calais (in Belgium 10/12/2006) Frankrig
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2002-05-11 Beervelde - O-Vlaanderen Belgien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2006-04-24 near Mersin Tyrkiet
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-05 Doornzele Belgien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2009-04-19 35km S of Guelmime Marokko
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2009-04-19 36km S of Guelmime Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2009-04-28 N of Errachidia Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2006-04-29 Halfeti Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2009-04-30 29km W of Ouarzazate Marokko
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2006-04-30 Durnalik Tyrkiet
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1993-08-15 Namloserbach - Stanzach Østrig
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2008-07-14 Vivario Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2002-09-18 Atanasovo - Burgas Bulgarien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2006-04-26 Tarsus-delta Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2009-04-21 Road to Aousserd Marokko
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2006-04-27 Bireçik Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2011-07-08 extremadura Spanien
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2003-09-30 Uludag Tyrkiet
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2015-06-13 Vorotan Pass Armenien
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-09-06 Bredene (1st sighting - also Poland, Turkey,...) Belgien
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1996-10-12 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2005-11-13 Oostende - W-Vlaanderen Belgien
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1998-11-05 Zeebrugge - front harbour (W-Vlaanderen) Belgien
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1997-05-01 Zeebrugge - back harbour - W-Vlaanderen Belgien
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2016-02-19 Tenerife - Punta del Hidalgo Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2009-04-18 Oued Massa Marokko
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2016-02-19 Tenerife Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2016-02-26 Tenerife - Chio picnic area Spanien
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2017-01-28 Gran Canaria Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1990-07-24 Torgny - Luxembourg Belgien
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1993-07-11 Manderfeld Belgien
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2006-05-02 Demirkazik Tyrkiet
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2009-04-19 36km S of Guelmime Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2003-06-10 Knokke Zwin Belgien
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2006-04-27 Bireçik Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-02-04 Arnhem Holland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1995-05-01 Kalmthout - Antwerpen Belgien
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2011-07-14 Veleta, Sierra Nevada Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2008-07-15 Corsica - Col de Sorba Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2003-09-30 Uludag Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2016-02-19 Tenerife - Tejina Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1994-10-02 De Panne Westhoek - W-Vlaanderen Belgien
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1994-01-08 Heist O-Dam - W-Vlaanderen Belgien
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1990-07-22 Lambermont (Florenville) - Luxembourg Belgien
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2015-12-20 Wilhelminadorp Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2003-09-30 Uludag Tyrkiet
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2006-04-30 Durnalik Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-14 Gullegem - beurtemolen Belgien
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2006-04-24 along D400 between Anamur & Silifke Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-10-10 Zeebrugge Back harbour - W-Vlaanderen Belgien
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2021-10-09 Zeebrugge Belgien
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-09-18 Zeebrugge - front harbour - W-Vlaanderen Belgien
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2006-04-24 Göksu Tyrkiet
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-14 Prosperpolder Belgien
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2020-10-13 Knokke Belgien
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2018-03-16 Doornzele Belgien
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-06 Oudorp Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2023-09-24 Heist Belgien
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer