VP Artsliste

VP Artsliste

Jan van der Laan

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jan van der Laans kryds

Dette er Jan van der Laans VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2009-03-22 Santiago, Cabo Verde Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1981-06-14 Lappeenranta Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1981-06-10 South of Sibbo Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1977-02-19 Oirschotse Heide NB Holland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 1985-07-10 Sivri Kaya Tyrkiet
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1978-07-09 Cairngorms, Scotland Storbritannien
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2010-04-29 Kazbegi - several heard and finally 1 seen on 30-4 Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1985-06-30 Demirkazik, Ala Dag Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2010-07-23 Molvagno, Sicily Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1980-04-09 Ein Gev Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1982-02-27 Gomera, Canary Islands Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1977-07-25 La Crau Frankrig
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1985-07-03 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1980-03-31 Revivim Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1980-04-09 Jericho Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1983-07-07 Sidi-Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1970-07-22 Holland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1976-12-20 Stad aan het Haringvliet ZH Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 1997-03-07 Anjum (http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/hutchinsii.) Holland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2022-01-22 Noordse Buurt, Nieuwkoop ZH Danmark
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1988-01-25 Wissenkerke Zld (2 birds) Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1978-05-27 Oostvaardersplassen Holland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1979-02-12 Heiloo NH Danmark
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1982-12-28 Sinautskerke Zld Holland
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2001-05-11 Ezumakeeg Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1986-08-12 Lake Nasser, Abu Simbel Egypten
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1983-07-28 Dayet Ifrah, Ifrane (136 birds) Marokko
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1977-04-04 C-category in Netherlands don't count! Holland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2006-05-21 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/baikalt.htm Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1986-05-12 Arnemuiden Zld Holland
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 1992-01-24 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bronskop.htm Holland
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1977-11-14 Grevelingen ZH Holland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-05-09 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/amwita.htm Holland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1983-07-07 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1976-02-20 Koedijk NH Holland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2016-02-07 Aduard Gr Holland
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1976-06-26 Naardermeer NH Holland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1982-02-15 Andijk NH Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1994-12-03 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/kltopper.htm Holland
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1982-05-27 Schiermonnikoog Fr Holland
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1981-12-25 Texel NH Holland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1982-12-30 IJmuiden NH Holland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1982-11-21 Eemshaven Gr (on my 22nd birthday!) Holland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-10-09 Schiermonnikoog Fr Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2005-11-05 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bufflehead.htm Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2007-12-12 Biddinghuizen Fl Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-01-01 C-category in Netherlands don't count! Holland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1983-07-31 Laguna de Zonar Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1977-05-06 Duin en Kruidberg, Santpoort NH Holland
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1990-03-31 Kibbutz Elot Israel
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1979-01-07 Kraanvogelweg, Almere Fl Holland
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1982-03-08 Pena Azul, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1990-03-27 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1983-02-19 Lage Zwaluwe NB Holland
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 1986-08-26 Lake Burullus Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2008-07-05 Madeira (Faja de Nogeira) Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii)
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2010-01-23 Wargea, Friesland, see www.dutchbirding.nl Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis) 1990-03-21 Kibbutz fields, Eilat Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1983-07-04 El Rocio, Coto Donana Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1983-07-07 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 1991-09-29 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/sandhill.htm Holland
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1985-07-08 Balotus (west of Bulanik), pair with chick Tyrkiet
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1976-01-15 Alkmaar Holland
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1997-04-20 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/dikbek.htm Holland
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1976-08-21 IJmuiden NH Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1976-10-23 Camperduin NH Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1976-05-01 Hilversum Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1977-07-16 Camargue Frankrig
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2011-04-03 Atlantic coast between Safi and El Jadida. Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 1986-08-08 El Fayum Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-06-27 Workum Holland
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 1985-07-05 Cizre (10 birds, 7 ad, 3 chicks) Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1982-08-24 Schiermonnikoog Fr Holland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1991-09-13 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/pacifica.htm Holland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1989-10-22 Den Hoorn, Texel NH Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-04-04 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/killdeer.htm Holland
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1986-08-07 Lake Karun, El Fayum Egypten
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1980-03-21 Kibbutz fields, Eilat Israel
222 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Westkapelle Zld Danmark
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1977-05-08 Meeuwenweg, Flevoland Holland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 1986-08-20 Suez Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1995-10-28 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bartram.htm Holland
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-23 Poolland, Hollands Kroon NH Danmark
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1989-12-25 Merdja Zerga (three birds) Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1991-09-19 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/grotekanoet.htm Holland
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1989-09-15 Philippine Zld Holland
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-07-24 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/steltstr.htm Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-24 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/longtoed.htm Holland
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1987-05-29 Jaap Deensgat, Lauwersmeer Holland
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1980-09-24 Maasvlakte ZH Holland
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1994-08-21 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bonapart.htm Holland
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2019-08-16 Westhoek Holland
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1987-07-14 Lauwersmeer Gr Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1986-09-06 Lauwersoog Gr Holland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1981-09-03 De Putten, Camperduin NH Holland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1978-07-07 Fetlar, Shetland Isles Storbritannien
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1976-12-03 Zuidpier IJmuiden NH Holland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1994-11-27 Heppendorf, Nordrhein-Westfalen Tyskland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2006-05-14 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/ambosru.htm Holland
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1995-04-21 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/geelpoot.htm Holland
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1997-08-02 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/oriental.htm Holland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1977-06-26 Knardijk Fl Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1986-02-08 Saltburn-on-the-Sea, Yorkshire Storbritannien
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1976-09-04 Camperduin NH Holland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1990-03-25 North Beach, Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1986-08-15 Hurghada Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 1986-08-21 Ras Mohammed (1 bird)! Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1983-07-08 Sidi-Moussa (3 birds) Marokko
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 1983-07-08 Sidi-Moussa (1 bird) Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1989-07-03 Terneuzen Zld Holland
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1986-11-02 Vlissingen ZH Holland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1976-10-03 Camperduin NH Holland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1976-10-03 Camperduin NH Holland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1976-05-21 Camperduin NH Holland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1978-08-21 Camperduin NH Holland
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2009-03-22 Cliffs east of Praia Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1976-04-07 Camperduin NH Holland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1976-09-04 Camperduin NH Holland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1977-12-01 Kerkdriel Gld Holland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1979-01-13 Oostvoornse Meer ZH Holland
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1983-07-05 Strait of Gibraltar Spanien
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2009-03-26 Ilheu de Passaros Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1990-09-22 Zuidpier IJmuiden NH Holland
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2009-03-25 between Sao Vicente and Razo Island Kap Verde
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1976-11-24 Camperduin NH Holland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1976-08-21 IJmuiden NH Holland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2008-07-08 Madeira (c 8 Pico de Areeiro) Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2008-07-10 Madeira (Desertas pelagic trip) c 10 Portugal
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1979-08-01 Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2008-08-07 madeira Portugal
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2009-03-23 Sao Nicolao Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1976-09-04 Camperduin NH Holland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1976-09-11 Camperduin NH Holland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1985-07-13 Dardanellen Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1976-10-08 Camperduin NH Holland
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1982-02-26 Southwest of Tenerife Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1982-03-02 Canary Islands - between Tenerife and Gran Canaria Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 1986-08-12 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2009-03-26 Boavista (www.xs4all.nl/~jnvdlaan/tripreports.htm) Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1976-05-05 Camperduin NH Holland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1980-04-01 Eilat, North Beach Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1985-06-21 Durankulak Bulgarien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1976-08-21 IJmuiden NH Holland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1983-07-09 Tamrakht (29 birds) Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1976-05-04 Koedijk NH Holland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1976-06-26 Breukelen U Holland
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-04-28 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/greenhrn.htm Holland
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1980-04-04 Maria Schroeder Wreck, Nabq Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 X * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) 2009-03-21 Barragem de Poilao Kap Verde
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 1986-08-19 Harbour of Suez Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1980-04-01 North Beach, Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1987-11-13 Havelte Ovl Holland
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1985-07-12 Kuscenneti Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-29 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/grijswow.htm Holland
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2010-04-29 Kazbegi (at least 2 ad and 1 imm) Georgien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1983-08-01 Sierra de Guaderrama Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1980-04-02 Wadi Eteq, north of Eilat Israel
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1979-07-28 between Meteora and Farsala Grækenland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1980-04-09 Hula Fish Ponds Israel
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1980-03-31 Revivim Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1980-03-31 Negev Desert, east of Nizzana Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2008-03-07 Along the M501, Madrid Province Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1985-07-13 Kesan Tyrkiet
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1979-01-15 Robbenoordbos NH Holland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1977-07-24 Les Beaux, Alpilles Frankrig
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1985-06-21 Balcik (Black Sea coast) Bulgarien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1980-03-30 Nizzana Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1976-12-11 Oostvaardersplassen Fl Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1985-07-02 Birecik (2 adult, 4 juv) Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1978-07-04 Fetlar, Shetland Isles Storbritannien
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1981-06-10 Ruokojarvi, Pornainen (1 ad, 2 juv) Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 1981-06-16 Rimpilanniemi, Kajaani (1 adult & 3 young on nest) Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1981-06-18 Kuusamo Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1981-07-05 Lobergskojan, Dal Alven Sverige
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1977-04-04 Gasselterbos Dr Holland
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1977-07-18 Camargue Frankrig
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 X Sodfalk (Falco concolor) 1986-08-14 Mersa-El-Alam Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1983-07-06 Laila Mimouna Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1991-07-20 Parndorf Østrig
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1987-02-21 Eemshaven Gr Holland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1976-10-08 De Putten, Camperduin Holland
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2022-01-12 Kalfjeslaan, Amstelveen NH Danmark
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-01-18 Netterden Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1996-12-11 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/isabelkl.htm Holland
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2011-10-31 Julianadorp NH Holland
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1977-07-08 Grootebroek NH Holland
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1994-09-16 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/stepklap.htm Holland
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1977-05-05 Egmond-Binnen NH Holland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 1996-10-05 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/rvireo.htm Holland
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 X * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 1995-05-04 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/dauwkauw.htm Holland
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1980-04-01 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 X Razolærke (Alauda razae) 2009-03-24 Raso (8 birds) Kap Verde
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 1990-03-22 K33, Arava Valley Israel
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1977-04-07 Ankeveense Plassen NH Holland
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1980-04-01 Mizpe Ramon Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1996-10-11 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/raddes.htm Holland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 1985-07-10 Sivri Kaya Tyrkiet
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2001-06-23 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/brehmii.htm Holland
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2007-10-05 Katwijk (http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/2007.htm) Holland
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1985-07-10 Sivri Kaya Tyrkiet
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-12-03 Kamperhoek Fl Holland
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2009-03-21 São Jorge dos Orgãos Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1985-06-21 Durankulak Bulgarien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1981-06-12 Lappeenranta Finland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1982-10-02 Oosterend, Terschelling Holland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1979-07-18 northern Greece Grækenland
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1983-07-18 Merzouga Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1985-06-26 Tasucu Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1985-07-13 Avas Gorge Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2016-10-04 Maasvlakte ZH Holland
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1981-05-18 Harderbos, Oostelijk Flevoland Holland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1977-06-28 Vlietlanden, Leiden ZH Holland
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1980-03-30 Beer Sheva Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1979-09-01 Katwijk aan Zee ZH Holland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1984-07-29 Gorges du Tavignano, Corsica Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2022-01-22 De Krang, Swartbroek L Danmark
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2008-07-14 Madeira (Funchal, Monte Palace) Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 1984-07-27 Vizzavona, Corsica Frankrig
797 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 1983-07-22 Djebel Babor Algeriet
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 1989-11-14 Buitenveldert NH Holland
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 X * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) 1988-10-18 Schiermonnikoog Fr Holland
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 X * Amurstær (Agropsar sturninus) 2005-10-12 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/daurian.htm Holland
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2004-10-01 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/goudlijster.htm Holland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1989-10-01 Texel NH Holland
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1996-01-07 Den Helder (http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/zwartk) Holland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2019-10-26 Vlieland Fr Holland
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2014-04-27 Heemskerk Holland
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-15 Hoogwoud NH Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1986-09-29 De Cocksdorp, Texel NH Holland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 1983-07-23 Djebel Babor Algeriet
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1980-04-03 Eilat Israel
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1978-10-28 Algemene Begraafplaats, Alkmaar NH Holland
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2010-04-29 Kazbegi (at least 2 males and 2 females) Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1982-03-06 La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1982-10-21 Camperduin NH Holland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1980-03-30 Negev Desert Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1980-04-03 c 50 km south of Eilat Egypten
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1980-03-30 Nizzana Israel
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1977-07-25 La Crau Frankrig
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1985-06-28 Bellapays Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1985-06-22 Cape Kaliakra Bulgarien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1983-07-15 Ouarzazate Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1983-07-02 Alcolea de Cinca Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1980-04-03 Moon Valley, Eilat Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1985-06-25 Karaman Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1980-03-30 Beer Sheba Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1985-07-02 Isikli (male), 20 km west of Gaziantep Tyrkiet
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2009-03-20 Boavista (plus all other visited islands) Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-21 Maasvlakte ZH Holland
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1990-03-29 Tiberias Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) Danmark
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Danmark
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Danmark
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Danmark
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2010-04-29 Kazbegi - 29 april, 5 birds in total Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1980-04-06 Santa Katharina Monastery Egypten
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1978-07-10 Glenmore Forest, Scotland Storbritannien
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1984-04-30 Boswachterij Anloo, Diever Dr Holland
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 1984-07-26 Vizzavona, Corsica Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1980-04-10 Newe Ativ, Golan Heights Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1994-10-24 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/witkop.htm Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 1985-07-06 c 5 km east of Van Golu Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1985-07-02 Yessilce (20 km west of Gaziantep) Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1980-03-30 Beer Sheva Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1990-03-22 Water Pump Station, Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1983-07-09 Safi Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1982-10-04 Oosterend, Terschelling Fr Holland
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-22 Bunne, Netherlands Danmark
1009 X Pileværling (Emberiza rustica)
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1985-06-22 Cape Kaliakra Bulgarien
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 1995-06-02 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bruinkop.htm Holland
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-14 Prosperdorp Zld Danmark
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2019-10-27 Maasvlakte ZH Holland
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-02 Beijum, Groningen Holland
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-05 Alkmaar NH (where I live!!) Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-09-19 Oude Eendenkooi, Vlieland Fr Holland
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2020-10-25 De Cocksdorp, Texel Holland
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1996-10-13 Oost-Vlieland, Vlieland Fr Holland
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 1983-07-01 Robbenoordbos, Wieringermeer Holland
Annoncer