VP Artsliste

VP Artsliste

Kari Haataja

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kari Haatajas kryds

Dette er Kari Haatajas VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2007-02-03 Santiago Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2015-06-03 Parco Titico Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-18 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1987-07-01 Utsjoki Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2007-05-19 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1999-08-03 Kackar Mountains, NE Turkey Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2015-06-05 Aielli Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1985-03-30 Troodos, Makheras Cypern
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1994-02-11 Merja Zerja Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2001-03-10 Elmsey England
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1999-04-03 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1986-04-01 Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1985-04-03 Paphos, Mandria Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1994-02-13 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2004-12-06 Wolferton England
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1984-11-17 Haukipudas Finland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2013-12-14 Lissadell, Co. Sligo Irland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2008-03-02 Heusden Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2010-01-30 Bolsward, Friesland Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2019-12-30 Outdorp Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1976-05-08 Oulu, Liminganlahti Finland
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-02-28 Haarlem Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1993-10-03 Nigmegen Holland
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1973-07-11 Vuolijoki, Otanmäki Finland
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2021-12-10 Gran Canaria, Maspalomas golf Spanien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2010-10-19 Lagoa Lomba, Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 1994-03-27 La Hulpe Belgien
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1988-04-28 Helsinki Finland
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1987-04-30 Espoo, Laajalahti Finland
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2004-06-27 Sodankylä Finland
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1985-05-12 Hyvinkää Finland
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1986-04-07 Hula Valley Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1982-04-11 Oulu Finland
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-09 Paul da Praia, Terceira Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1985-04-22 Kotka, Hietanen Finland
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1997-05-09 Piikkiö Finland
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2004-12-05 Scotnet GP England
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2009-06-06 Blönduos Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-05-22 Asikkala, Vääksy Finland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2012-05-30 Hanko B.O. Finland
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2008-02-29 Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2009-06-07 Myvatn Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2010-02-01 Genemuiden Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2001-03-10 Dungenes, Lade England
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1999-04-24 Kulu Gölu Tyrkiet
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1994-02-15 Souss Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2008-05-02 Abu Simbel, airport bay Egypten
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2012-03-29 Neot Hakikkar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-21 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2007-02-01 Sao Vicente Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-09-14 Madeira Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1986-03-31 Eilat Israel
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1986-04-07 Golan Israel
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2010-06-14 Sotogrande, Andalucia Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1994-02-12 Asilah Marokko
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2012-01-08 Teguise, Lanzarote, Canary Islands Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2012-03-31 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2001-04-12 Extremadura Spanien
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2019-05-24 Al Abbassa Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1985-04-07 Paphos Cypern
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2014-10-20 Southern tamarisk, Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2014-06-09 Ekaterinburg, Monetnyy Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1994-02-07 Tagdilt Track Marokko
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2019-05-25 Sandafa Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2008-04-27 North of Hurghada Egypten
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1994-02-15 South of Goulimine Marokko
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1986-03-29 Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2001-09-14 Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2011-01-22 Monte de Agua, Tenerife Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2011-01-24 Mirador La Grimona, Tenerife Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1985-01-26 Helsinki, Niskala Finland
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2013-01-18 Sheikh Shazly Egypten
155 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2013-01-15 Abu Simbel Egypten
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1986-04-10 Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2013-10-13 Vila do Nova, Corvo Azorerne
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1982-06-05 Parikkala, Siikalahti Finland
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1983-06-05 Parikkala, Siikalahti Finland
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2018-10-26 Corvo, da Ponte bridge Azorerne
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1994-02-12 Loukos Marokko
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2008-04-26 Al Abbassa Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 1999-03-28 Göksu delta Tyrkiet
172 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2012-01-07 Tias Golf, Lanzarote, Canary Islands Spanien
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1994-02-10 Ifrane Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-11-11 Sao Miguel, Lagoa da Furnas Azorerne
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-05 Kirkkonummi, Porkkala, Sunds birdtower Finland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2000-04-08 Kulu Gölu Tyrkiet
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2010-07-27 Lagoa Azul, Sao Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1985-03-27 Larnaca Cypern
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2010-06-15 Laguna de Fuente de Piedra, Andalucia Spanien
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2015-05-04 Atlantic coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1985-04-03 Paphos, Mandria Cypern
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2008-04-26 Abbassa Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1985-03-26 Paphos Cypern
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-12-06 Yacoub Boodai, Abdali Farms Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2010-06-22 Rabakula, Vändra Estland
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1975-05-11 Vehkalahti, Kylänlahti Finland
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-09-16 Vuolijoki, Otanmäki Finland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2007-02-01 Sao Vicente Kap Verde
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2006-11-09 Terceica, Cabo da Praia Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2008-05-04 Wadi el Natrun Egypten
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2013-01-15 Abu Simbel Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2007-12-06 Jahra East Outfall Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1986-04-02 Eilat Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1986-03-29 Eilat Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2008-04-26 Abbassa Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2010-10-16 Ponta do Albarnaz, Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2007-02-03 Santiago, Bedra Badejo Kap Verde
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-28 Schagerbrug - Polder E Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1994-02-11 Merja Zerja Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Espoo, Laajalahti, Maari birdtower Finland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1983-06-22 Kotka, Hietanen Finland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2007-06-27 Kotka Finland
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2001-09-21 Cornvall, Marazion England
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2010-07-28 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2006-11-10 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1988-09-14 Joutseno, Konnunsuo Finland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-05-02 Pukkila, Kantelejärvi Finland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2010-07-28 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2001-07-21 Oara Marshes England
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-10-02 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-17 Tohmajärvi, Värtsilä Finland
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-04-26 Laukaa, Vihtasilta Finland
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1978-06-23 Oulu, Nuottasaari Finland
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2002-05-31 Kirkkonummi, Porkkala Finland
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2006-11-06 Sao Miguel, Sete Cidades Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-08 Corvo, Reservoir Azorerne
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-09-22 Scilly, Tresco England
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-23 Sao Miguel, Ponta Delgada, ETAR Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1995-04-23 Braakman Holland
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2007-12-06 Sulaibikhat Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1994-02-15 Goulimine Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen, Pasala Finland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2008-05-02 Abu Simbel, airport bay Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1987-03-31 Varanger, Vadsö Norge
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2013-08-27 Vesilahti, Narva, Kuralanlahti Finland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-11-18 Dawlish Warren, Devon England
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1997-05-03 Dragsfjärd Finland
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2006-11-12 Sao Miguel, Ponta Delgada Azorerne
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1994-02-11 Merja Zerja Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1999-03-07 Kus Gölu Tyrkiet
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2008-04-27 El Gouna Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2008-04-27 Ain Sukhna Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2001-02-18 Langstone / Farlington England
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-11-26 Östhavn, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1990-12-31 Helsinki, kauppatori Finland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2004-08-26 Galway, Nimmo's Pier Irland
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2000-04-08 Kulu Gölu Tyrkiet
321 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2021-01-25 Kouvola, Kuusankoski, Kymijoki Finland
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2007-12-08 Khiran Kuwait
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2009-04-12 Doha Spit Kuwait
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2014-02-01 Western Sahara, Dakhla Bay, km18 Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2019-05-23 Near Ras Sudr Egypten
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2009-04-15 Khiran Kuwait
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2010-08-01 Ilheu de Vila, Santa Maria Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2001-07-05 Farne Islands England
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2008-04-27 El Gouna Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1993-01-31 Het-Zwin Belgien
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle) 1987-04-02 Varanger, Vardö Norge
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1987-03-30 Varanger, Nesseby Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 1987-03-30 Varanger, Nesseby Norge
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1987-04-01 Varanger, Vardö Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2007-01-31 Boa Vista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2001-02-24 Titchfield England
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1987-04-02 Varanger, Golnes Norge
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2018-08-23 Off N of Madeira Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2007-02-05 Sea east of Boa Vista Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2018-05-03 Sylt, Rantumbecken Tyskland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2001-07-07 Uig-Lochmaddy Skotland
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2018-08-23 Off N of Madeira Portugal
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2010-07-29 3-4 miles off Praia (Ilheu da Praia), Graciosa Azorerne
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2007-02-05 E of Boa Vista Kap Verde
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-08-27 Bridges of Ross Irland
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-07-04 Pointe de Raz Frankrig
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2018-08-26 Madeira, Pico di Arieiro Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2007-02-02 Santo Antao Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2018-08-24 Madeira, off Machico Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2000-05-21 Göksu delta Tyrkiet
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2001-09-14 Madeira, Ponta da Cruz Portugal
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2013-03-16 off Boa Vista, east side sea Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1986-04-02 Eilat Israel
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2004-08-27 Bridges of Ross Irland
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2001-04-28 Portland Bill England
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1978-09-09 Nessebar Bulgarien
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2000-10-14 Cap de Salon Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2013-10-22 Mosteiros, Sao Miguel Azorerne
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2001-09-16 Madeira, Porto Moniz Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2008-05-02 Abu Simbel, airport bay Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2007-01-31 Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2007-01-31 Sea east of Boa Vista Kap Verde
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1998-08-04 Hortopagy, Csecsi fishpools Ungarn
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2006-11-06 Sao Miguel, Mosteiros Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2014-02-01 Western Sahara, Dakhla Bay Marokko
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2009-04-15 Khiran Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2015-06-02 Oldenico Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1994-02-14 Cap Rhir Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1986-04-07 Hula Valley Israel
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2019-05-27 Wahi Lahami mangroves Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2018-10-28 Algarve, Lagoa das Sao Lourenco Portugal
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2008-04-27 El Gouna Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2006-11-07 Flores, Lagoa Branca Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2008-04-29 Wadi Lahami Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2013-03-14 Santiago, Barragem de Poilao Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2013-03-14 Santiago, Barragem de Poilao Kap Verde
464 X * Louisianahejre (Egretta tricolor) 2018-10-27 Ribeira Quente, Sao Miguel Azorerne
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2006-11-08 Flores, Lajes Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1986-03-30 Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1978-09-04 Sunny Beach Bulgarien
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2008-05-03 Abu Simbel, airport bay Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1978-09-04 Sunny Beach Bulgarien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2001-04-15 Extremadura Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1995-03-06 Val d'Isere Frankrig
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1978-09-08 Sunny Beach Bulgarien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2012-04-01 Eilat Palm forest Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2010-11-01 Vila Velha de Rodao Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-03-31 Episkopia Cypern
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1999-04-25 Soguksu NP Tyrkiet
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1986-04-03 Eilat Israel
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2016-02-15 Sede Moshe, near Kiryat Gat Israel
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1986-04-02 Eilat Israel
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 1994-02-14 Igoudar Marokko
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1986-03-29 Eilat Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2001-04-15 Extremadura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1978-09-07 Sunny Beach Bulgarien
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1986-04-01 Dead Sea Israel
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2007-12-06 SAANR Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1978-09-08 Sunny Beach Bulgarien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2021-10-27 Corvo, Caldeirao Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1994-04-02 Mosel valley Tyskland
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2008-04-26 Red Sea Coast Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1986-04-06 Jeriko Israel
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2007-02-02 Santo Antao Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 1994-02-13 Sidi Bettache Marokko
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1999-04-02 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1991-06-04 Fetiye Tyrkiet
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 1985-03-30 Nicosia Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1987-06-30 Utsjoki Finland
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2008-04-28 Hurghada Egypten
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-10 Oymapinar Baraj Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 1994-02-10 Zeida Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1986-04-08 En Gedi Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1969-05-29 Vuolijoki, Otanmäki Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 1970-05-19 Vuolijoki, Otanmäki Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1973-09-13 Vuolijoki, Kytökoski Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1986-04-04 Negev, Nizzana Israel
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 1994-02-11 Merja Zerja Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2009-04-13 Jahra Farms Kuwait
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1986-04-01 Ein Gedi Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2007-02-03 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-10-15 Paul da Praia, Terceira Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1986-04-06 Bet Shean Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2008-05-01 Luxor; ssp cleopatra Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1986-03-29 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2000-05-24 Birecik Tyrkiet
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1995-02-18 Ethen Belgien
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1985-02-23 Nastola Finland
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-21 Fojo, Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2001-04-12 Embalse de Azutan Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1994-02-09 Tiz-in-Talrhemt Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1985-04-01 Paphos Cypern
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1968-08-20 Vuolijoki, Käkisaari Finland
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1999-07-17 Assos Tyrkiet
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2008-04-29 Wadi Hamata Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1986-03-31 Eilat Israel
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1978-09-07 Sunny Beach Bulgarien
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1988-07-05 Utsjoki Finland
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2005-12-03 Barcelona Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2018-03-25 Vondelpark, Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Pico, Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1994-02-13 Sidi Bettache Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-30 Årslev Engsö, Århus Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2007-12-06 Abdali Farms, Yacoub Boodai Kuwait
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2015-11-17 Jahra Pool Reserve Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2001-04-12 Extremadura Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1985-03-30 Troodos, Makheras Cypern
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 High Fields, Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Corvo, Tennessee Valley Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2013-10-10 Fojo north slope, Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2012-10-05 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 X * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus) 2015-11-21 Salmi Kuwait
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2001-04-12 Extremadura Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 1994-02-16 Agadir Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1983-04-29 Garda, Monte Baldo Italien
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2008-04-28 North of Hurghada Egypten
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1986-03-29 Eilat Israel
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1986-04-01 Negev, Arava Valley Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2013-10-12 Middle fields, Corvo Azorerne
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2007-12-07 Green Island Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1994-02-09 Tizi-n-Talrhemt Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2006-12-27 Oulu, Taskila Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1986-03-30 Eilat Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1994-02-15 South of Goulimine Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1986-03-30 Eilat, Timna Valley Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1986-03-30 Eilat Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2007-02-03 Santiago Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2004-04-11 Luumäki Finland
660 Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 1986-03-30 Eilat Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1994-02-06 Tazenakht Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2014-01-24 Ouarzazate Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1994-02-06 Tazenakht Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1986-04-05 Eilat Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1985-04-03 Paphos, Mandria Cypern
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-06-07 Steppe NW of Inderbor Kasakhstan
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1994-02-09 Zeida Marokko
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2007-12-08 KABD Kuwait
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1985-04-03 Paphos, Mandria Cypern
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 1999-04-24 Kulu Gölu Tyrkiet
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2007-12-06 Sulaibikhat Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2007-12-07 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1986-03-28 Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1994-02-06 Taliomine Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1994-02-16 Tassila Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1985-04-06 Episkopia Cypern
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1986-04-01 Dead Sea Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-10-07 Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2001-04-17 Gredos Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1997-06-05 Kotka, Ristisaari Finland
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-19 Helsinki, YKP Finland
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1988-10-02 Helsinki, YKP Finland
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1980-11-01 Oulu, Hupisaaret Finland
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1998-10-01 Helsinki, Lammassaari Finland
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2002-10-12 Uusikaupunki Finland
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2007-05-18 Kazbegi Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2011-01-21 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2016-06-11 Porto de Mos Portugal
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1999-06-20 between Istanbul and Ankara Tyrkiet
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1985-06-18 Kuhmo Finland
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2009-04-15 Al Abraq Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2007-02-04 Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2007-12-06 Jahra East Outfall Kuwait
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1994-02-12 River Loukos Marokko
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2012-06-04 Sausgalviai marshes Litauen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1988-06-26 Varkaus Finland
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1978-06-04 Vuolijoki, Saaresmäki Finland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-06-21 Rantasalmi Finland
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2009-04-13 Fahaheel Park Kuwait
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1986-03-29 Eilat Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2010-06-11 Grazalema, Andalucia Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2000-05-24 Birecik Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1999-07-03 Ayvacik Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-10-26 Middle fields, Corvo Azorerne
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1984-07-01 Kalajoki Finland
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1984-06-01 Kouvola Finland
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1985-03-25 Paphos Cypern
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 1999-03-29 Göksu delta Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2014-02-01 Western Sahara, Oued Jenna km25 Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2015-06-05 Ponta San Pietro, West of Lucca Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1986-03-31 Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1994-02-07 Touroug Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-07-10 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2007-12-06 Yacoub Boodai, Abdali Farms, Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1985-04-02 Polis Cypern
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2016-02-11 Yotvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2007-12-08 KABD Kuwait
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-01-30 Goulimine, Oued Boukila km10 Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2001-04-15 Monfraque Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2009-09-11 5km N of Col de Sorba, Corsica Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2022-04-30 Mallorca, Vall de Boquer Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1994-02-08 Erfoud, Auberge Kashbah Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1994-02-06 Taliomine Marokko
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1985-03-25 Paphos Cypern
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2001-04-12 Monfraque Spanien
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2009-09-11 Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1985-03-26 Paphos Cypern
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1999-04-03 Birecik Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1985-04-01 Paphos Cypern
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1985-04-02 Polis Cypern
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2015-06-03 Brabbia Marshes Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1983-04-24 Garda, Sirmione Italien
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2001-09-14 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2009-09-11 Col de Sorba, Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1999-04-24 Soguksu NP Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-06-04 Fetiye Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1999-04-02 Halfeti Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 1999-08-03 Kackar Mountains, NE Turkey Tyrkiet
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1983-04-25 Garda, Malchesine Italien
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2010-10-31 Carcavelos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2007-12-07 Kuwait Towers Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2007-12-07 Kuwait Towers Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1994-02-06 Taliomine Marokko
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1986-04-01 Dead Sea Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-18 Kalajoki Holmanperä Finland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2016-10-23 Ribeira do Cantinho, Corvo Azorerne
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-16 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1984-12-08 Parainen Finland
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1988-01-09 Raahe Finland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2007-01-02 Pori, Pihlava Finland
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2016-02-10 Hai-Bar, Yotvata Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1999-06-11 Belek Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2022-04-30 Mallorca, Vall de Boquer Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2000-05-20 Egirdir Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2014-06-12 Ural Mts, Mt Kvarkush Rusland (indenfor VP)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1979-05-22 Imatra Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2015-05-05 Ifrane Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1985-04-03 Polis Cypern
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1986-03-29 Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2015-11-20 Al Abraq Kuwait
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1994-02-06 Boulime Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2007-05-19 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2012-01-09 La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1996-06-16 Kuusamo Finland
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2013-11-14 Orivesi, Pappilanniemi Finland
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2010-10-11 Kristiinankaupunki, Domarkobban Finland
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2015-05-05 Ifrane Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1977-09-08 Siikajoki, Tauvo Finland
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2011-12-02 Amran Pillars Road Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1986-04-04 Negev, Makhtesh Ramon Israel
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2001-04-12 Mancha, Calera y Chozas Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1987-09-08 Sunny Beach Bulgarien
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1985-03-25 Paphos Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1994-02-06 Tagdilt Track Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1986-03-29 Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1994-02-06 Tazenakht Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1986-03-30 Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1999-03-30 Sertaval Gecidi Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 1994-02-06 Boulmine Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1986-04-04 Negev, Makhtesh Ramon Israel
889 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 2012-03-30 Ovda Valley Israel
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2012-07-12 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2007-12-06 SAANR Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2008-05-01 Luxor, Crocodile Island Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1986-03-29 Eilat Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1983-04-23 Verona Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1986-03-29 Eilat Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2007-02-01 Sao Vicente Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1994-02-08 Er Cheb, Cafe Yasmina Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2014-02-01 Western Sahara, Oued Jenna km25 Marokko
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2000-05-25 Isikli Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1994-02-06 Tazenakht Marokko
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2000-05-24 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2015-11-19 Green Island Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2010-10-14 Alcochete, Barraco d'Alva, Portugal
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2008-04-26 Abbassa Egypten
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2010-10-14 Alcochete, Barraco d'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2001-04-14 Extremadura Spanien
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2008-05-01 Luxor, Crocodile Island Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2009-09-10 Cote d'Azur Airport, Nice Frankrig
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1990-02-15 Ischgl Østrig
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1998-12-12 Kerava Finland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1999-03-31 Demirkazik Tyrkiet
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2014-12-13 Hailuoto, Marjaniemi Finland
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1986-03-29 Eilat Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2008-05-03 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1986-04-10 Eilat Israel
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1986-11-25 Kirkkonummi, Sunds Finland
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2012-04-03 Mt Amasa Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2002-10-11 Turku, Hirvensalo Finland
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2007-12-06 Jahra East Outfall Kuwait
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1983-04-29 Garda, Monte Baldo Italien
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-09-15 Madeira Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2011-01-23 La Caldeira, Tenerife Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2021-12-08 Gran Canaria, Bailico Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2010-07-27 Pico da Vara, Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1999-08-02 Kackar Mountains Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 1994-02-07 Takdilt Track Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1986-03-30 Eilat, Timna Valley Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2000-07-30 Dogubeyazik Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2007-05-21 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2011-12-04 Wadi Mishmar Israel
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-09 Ekaterinburg, Monetnyy Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1986-04-10 Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2001-04-16 Gredos Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2009-09-11 10km N of Col de Sorba, Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1999-07-10 Uludag Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2016-02-15 Mitspe Ramon Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-09-14 Madeira Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1985-03-25 Paphos Cypern
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2008-02-03 Kirkkonummi, Friggesby Finland
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2000-07-29 Dogubeyazik Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1986-04-01 Ein Gedi Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1985-03-26 Paphos Cypern
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1992-07-02 Bretagne, Carnac Frankrig
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2012-04-03 Wadi Mishmar Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1994-02-06 Taliomine Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1976-06-28 Oulu, Kempeleenlahti Finland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2017-06-07 SW of Inderbor by Ural River Kasakhstan
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-03 Haapsalu Estland
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Powerstation, Corvo Azorerne
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2010-10-26 Middle fields, Corvo Azorerne
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2013-10-16 Caldeira road, Corvo Azorerne
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-20 Faja do Lobo Vaz, Flores Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-30 Oudorp, Alkmaar Holland
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2018-10-16 Pico, Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2012-10-06 near Pico, Corvo Azorerne
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2013-10-04 Ribeira do Cantinho, Corvo Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2013-10-06 Ribeira do Lapa, Corvo Azorerne
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2013-10-08 Ribeira Da Ponte, Corvo Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2013-10-06 Lower fields, Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-16 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Corvo, Tennessee Valley Azorerne
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2014-10-20 airstrip W-end, Corvo Azorerne
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-04 Ribeira do Cantinho, Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo, tamarisk above middle fields Azorerne
1048 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 High part of Poco d'Agua, Corvo Azorerne
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2014-10-19 Poco de Agua, Corvo Azorerne
1051 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2016-10-07 Ribeira da Ponte Azorerne
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Vila Nova, Corvo Azorerne
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-09 High hill valley, Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2010-10-18 Faja do Conde, Flores Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2017-10-18 Ribeira da Lapa, Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Upper Poco d’Agua, Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2010-10-27 airfield, Corvo Azorerne
Annoncer