VP Artsliste

VP Artsliste

Chris Lansdell

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Chris Lansdells kryds

Dette er Chris Lansdells VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2008-02-09 Bosche de Ticino, Piedmonte Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2006-01-24 Kuusisto Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1991-05-19 Loch Morlich Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2013-05-01 Krestovvy Pass Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1991-05-22 Cairngorm Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2013-05-01 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2007-06-07 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1990-08-16 near Busko Blato Bosnien - Hercegovina
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2007-06-05 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2006-03-24 Eilat Mountains Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1998-04-20 Kissonerga Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2005-03-11 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2010-10-17 Iles de Porquerolle Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 1989-02-04 Halkyn, Clwyd Wales
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1987-12-08 Blakeney, Norfolk England
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 1999-02-07 Holkham, Norfolk England
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2008-05-04 Houten, De Heulse Waard Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2001-11-17 Wighton England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1997-01-07 Choseley England
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-01-22 Cantley Marshes, Norfolk Israel
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-05-04 Veluwemeer Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2001-11-21 Minsmere England
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1987-09-17 Cley, Norfolk England
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 1988-05-07 Cley, Norfolk England
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1990-03-17 Cley, Norfolk England
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2000-08-26 Stithians Reservoir, Cornwall England
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1999-05-09 Coto Donana Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-23 Welney, Norfolk England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-10 Bleasby GP, Notts England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1991-07-08 Huttoft, Lincs England
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1994-12-14 Lechlade, Glos England
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2011-05-08 Nesseby, Varanger Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1989-12-04 Cricceith, Gwynedd Wales
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1996-04-20 Girvan, South Ayrshire Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1989-04-28 Grafham Water, Cambs England
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2005-10-05 Llanfairfechan Wales
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 1994-03-18 Colwick CP, Notts England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 1990-06-07 Holme England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1999-05-10 Laguna Dulce Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2005-03-08 Oued Sous Marokko
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2009-03-27 Yotvata Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2006-03-23 Neo Hakkikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1988-08-03 Canico, Madeira Portugal
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1988-08-01 Funchal, Madeira Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1999-10-26 Winterton, Norfolk England
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 1993-05-30 Cley, Norfolk England
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2005-11-12 Cromer, Norfolk England
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2009-06-17 Monfrague Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1999-05-05 Belen Plains Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2000-05-09 El Jable, Fuerteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2006-03-21 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1999-05-03 near Plasencia Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1990-04-25 Shoreham, West Sussex England
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 1990-10-10 St Marys, Isles of Scilly England
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2007-09-14 La Lomanza, Belchite Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2006-03-22 Nizzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2006-03-22 Nizzana Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2006-03-24 KM19 Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 1988-08-04 Eira do Serrado, Madiera Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2000-05-07 Erjos, Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2000-05-08 Pico del Ingles, Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2008-11-30 Tåstorp, Falköping Sverige
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2000-05-05 Morro Jable (Fuerteventura) Spanien
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2006-03-24 Kibbutz Lotan Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1994-05-30 Hotham, North Humberside England
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-03-23 Bough Beech Reservoir, Kent England
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1998-04-24 Asprokremnos Dam Cypern
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 1991-10-16 St Mary's, Isles of Scilly England
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1999-05-07 La Rocina, Coto Donana Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2005-03-10 Lac de Sidi Bouhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-17 Stodmarsh, Kent England
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2009-09-24 Flaws, South Ronaldsay, Orkney Skotland
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1992-04-29 Radley GP, Oxfordshire England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-03-23 KM20 Israel
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-06-01 Idil Reservoir Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1990-10-27 Ouse Washes, Cambs England
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2010-04-08 Jahra Pools Kuwait
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1995-08-20 Elmley, Kent England
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1990-10-12 Tresco, Isles of Scilly England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-29 Dawlish Warren, Devon England
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-03-29 Breydon Water, Norfolk England
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2008-04-03 Doha Spit Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1992-08-05 Cley, Norfolk England
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1998-04-20 Paphos Headland Cypern
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1990-10-11 St Mary's, Isles of Scilly England
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2016-12-27 Perranuthnoe, Cornwall Storbritannien
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-26 Seal Sands, Teeside England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1989-05-18 Titchwell, Norfolk England
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-12-12 Blagdon Lake, Somerset England
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1990-07-15 Cliffe, Kent England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-27 Vreugderijkerwaard, Zwolle Holland
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1992-08-02 Cley, Norfolk England
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 1995-07-21 Siddlesham, West Sussex England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1986-07-30 Cley, Norfolk England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1989-05-16 Cley, Norfolk England
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2011-12-01 Cley NWT, Norfolk England
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1989-09-11 Keyhaven, Hampshire England
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-10-02 Greatham Creek, Teeside England
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1987-08-26 Blakeney Point, Norfolk England
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1990-03-03 Blyth, Northumberland England
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1987-05-10 Cley, Norfolk England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1990-06-06 Elland GP, West Yorks England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1989-10-21 Hayle, Cornwall England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1987-07-22 Cley, Norfolk England
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1995-05-14 Southwold, Suffolk England
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2008-04-03 Doha Spit Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2000-05-09 El Jable, Fuerteventura Spanien
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1993-05-19 Gimmingham, Norfolk England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1993-05-11 Great Livermere, Suffolk England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1999-12-08 Aldeburgh, Suffolk England
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1990-08-25 Blakeney Point, Norfolk England
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1990-10-11 St Marys, Isles of Scilly England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-06-14 Greatham Creek, Teeside England
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1991-12-28 Walcott England
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1991-06-22 Reclaimation Pond, Teeside England
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2005-03-08 Tamri Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2006-03-24 KM19 Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2006-03-25 Eilat, North Beach Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1989-10-13 Hayle, Cornwall England
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-12-17 Århus - Ost Havn Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2009-01-17 Nimmo's Pier, Galway Irland
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2000-01-14 Blythburgh, Suffolk England
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2006-03-29 Nir David Fishponds Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2009-04-06 Bubiyan Island Kuwait
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1993-06-18 Beacon Pond, Spurn, Humberside England
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2010-04-30 Dakhla Bay, Western Sahara Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2017-06-13 Pagham Harbour, West Sussex Storbritannien
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2008-04-10 Zour Port Kuwait
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2008-04-06 Zour Port Kuwait
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1995-02-05 Carnarfon, Gwynedd Wales
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1987-07-01 Pentney GP, Norfolk England
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1988-08-22 Beccles, Norfolk England
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2011-05-09 Hornoy, Vardo Norge
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-14 Dawlish, Devon England
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2006-03-25 Eilat, North Beach Israel
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-31 Farnham GP, Knaresborough, N Yorks England
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1996-03-01 Tattershall Bridge, Lincs England
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1993-08-15 South west approaches England
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2010-07-15 pelagic from Canical, Madeira Portugal
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2010-07-15 Deserta Grande, Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2010-07-16 Pico do Arieiro, Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2010-07-15 pelagic from Canical, Madeira Portugal
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1993-08-15 South west approaches England
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1993-08-15 South west approaches England
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2007-06-08 Istanbul, The Bosphorus Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2000-05-15 Punta de Teno, Tenerife Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2000-05-16 Tenerife/La Gomera ferry Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 X * Lille Fregatfugl (Fregata ariel) 2008-04-10 Zour Port Kuwait
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2006-03-23 Eilat, North Beach Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-02-05 Billingham, Cleveland England
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2008-04-10 Zour Port Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2008-02-08 Casalbeltrame, Piedmonte Italien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2005-03-08 Oued Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1991-02-04 Marton Mere, Lancashire England
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1996-05-02 Ken Hill Marshes, Norfolk England
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1987-04-28 Blackborough End, Norfolk England
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2001-09-25 Messingham Sand Quarries, Lincs England
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2006-03-25 Eilat, North Beach Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1990-05-09 Elmley, Kent England
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-10-09 Barnaderg Bay, Letterfrack, Co Galway Irland
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2006-03-25 Eilat, North Beach Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2008-09-03 Tirat Zevi Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2016-05-10 Sennen, Cornwall Storbritannien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1999-05-03 near Plasencia Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2007-09-10 Santa Cruz de la Seros Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2008-09-06 Beit HaShita Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2009-06-16 Vila Velha de Rodao (Griffon Vulture colony) Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1999-05-04 Monfrague Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-03-29 Beit She'an Israel
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-04-04 Pivot Fields Kuwait
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2006-03-26 Eilat Mountains Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1999-05-05 Monfrague Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2008-04-04 Pivot Fields Kuwait
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2009-04-08 Al Abraq Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2008-09-12 Beit HaShita Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1998-04-26 Zakaki Pools Cypern
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2007-05-30 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1995-04-11 Morwenstow, Cornwall England
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-12-30 Wainfleet, Lincs England
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1996-03-15 Hargimont Belgien
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2009-03-27 Deep in the Eilat Mountains! Israel
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2007-01-28 Hyvinkaa Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2005-02-24 Ahlainen, near Pori Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-01-25 Kurittula Finland
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1996-03-16 Logbierme Belgien
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2005-03-10 Moulay Bousselaam Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2009-04-05 Jahra Farms Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1991-07-29 Holkham Meals, Norfolk England
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2006-03-23 Neot Hakkikar Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2006-03-24 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2006-03-22 Ein Avdat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1989-07-09 Great Cowden, N Humberside England
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2005-02-25 Ruissalo, Turku Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1996-03-15 Ethe Woods Belgien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2006-03-29 Neve Ativ Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2005-02-27 Luolalarjarvi, Naantali Finland
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1996-03-15 Ethe Woods Belgien
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2005-03-11 Dayet Aoua, Ifrane Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2005-02-25 Honkapirtti, Ruissalo, Turku Finland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1998-04-23 Kensington Cliffs Cypern
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2008-09-28 HaArava Junction Israel
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2005-03-14 near Boumalne du Dades Marokko
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-01-27 Turku Finland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2008-09-29 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2015-12-14 Vondelpark, Amsterdam Holland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2010-09-25 Blakeney Point, Norfolk (prob this species) England
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-10-15 Staines Moor, Surrey England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 1990-09-26 Kenidjack England
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2008-10-14 Kilbaha, Loop Head, Co Clare Irland
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 X * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) 2010-04-09 Jahra Farms Kuwait
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 X * Broget Krage (Corvus albus) 2010-04-30 Cafe Chtoucan, Western Sahara Marokko
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1996-02-22 Nottingham England
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-04-03 Sulaibikhat NR Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2011-05-07 Pasvik Norge
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2005-03-14 near Auberge Kasbah Derkaoua Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2010-04-29 Wadi Boukila, Guelmine Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2005-03-12 between Azrou & Erfoud Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2005-03-14 Erfoud Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2008-04-05 Kebd Kuwait
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2008-04-07 Jahra East Outfall Kuwait
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1999-05-04 Arroya de la Vid Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2005-03-14 Tagdilt Track Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-25 KM19 Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1998-04-23 Paphos Cypern
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-06 South Stack, Anglesey Wales
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2007-09-14 La Lomanza, Belchite Spanien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2008-04-05 Kebd Kuwait
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-04-03 Sulaibikhat NR Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-04-06 Green Island, Kuwait City Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2006-03-21 Ezuz Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2005-03-08 Marrakech Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2005-03-09 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2006-03-21 Yeroham Reservoir Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2016-11-05 Minsmere England
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1996-10-02 Landguard, Suffolk England
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1995-09-23 Whitley Bay, Tyne & Wear England
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1989-12-04 Winterton, Norfolk England
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1988-10-24 Holme, Norfolk England
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1989-10-16 St Martins, Isles of Scilly England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-10-04 Blakeney Point, Norfolk England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2011-04-05 Jahra Farms Kuwait
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-23 Trow Quarry, South Shields, Co Durham England
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 1996-10-16 Holkham Meals England
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1987-08-26 Blakeney Point, Norfolk England
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1993-09-01 Blakeney Point, Norfolk England
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-04 Tulha Oasis, SAANR Kuwait
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1990-10-08 St Agnes, Isles of Scilly England
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1993-09-24 Weybourne, Norfolk England
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1996-09-25 Warham Greens, Norfolk England
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1993-10-20 St Martins, Isles of Scilly England
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2010-04-11 Al Abraq Kuwait
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1989-10-15 Tresco, Isles of Scilly England
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1987-08-26 Blakeney Point, Norfolk England
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2001-09-22 Blakeney Point, Norfolk England
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1993-09-29 Weybourne, Norfolk England
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1989-07-10 Boughton Fen, Norfolk England
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2010-05-01 Oued Jenna, Aousserd, Western Sahara Marokko
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2008-05-31 Laroins, near Pau Frankrig
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-31 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-04-04 Sulaibikhat NR Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2007-09-12 Alastuey Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1991-10-22 Flamborough, North Yorkshire England
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-29 Alphen aan den Rijn Holland
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2001-05-29 Sizewell, Suffolk England
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2009-02-19 Boquer Valley, Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1988-05-11 Blakeney Point, Norfolk England
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1992-08-31 Holme, Norfolk England
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2008-02-10 Palude Brabbia, Lombardy Italien
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2009-05-14 Col de Sorba, Corsica Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1989-10-23 Holkham Meals England
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2007-06-04 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2007-06-07 Demirkazik Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2009-06-15 Carcavelos Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-04-03 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-04-03 Sulaibikhat Kuwait
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2008-09-29 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 X * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) 1994-09-18 Burnham Overy Dunes, Norfolk England
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1994-10-10 (White's Thrush) Easington, E Yorks England
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 1990-10-08 St Agnes, Isles of Scilly England
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 1990-10-11 St Marys, Isles of Scilly England
823 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 1993-10-16 Tresco, Isles of Scilly England
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1991-10-12 St Marys, Isles of Scilly England
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1993-10-13 St Martins, Isles of Scilly England
830 X Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) 1994-09-30 Walton-on-the-Naze, Essex England
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-08 Erezée, The Ardennes Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2003-12-20 Godrevy Point, Cornwall England
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2009-03-24 Hai Bar Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 X * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) 2007-10-04 Old Fall Plantation, Flamborough, East Yorks England
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2007-06-02 Van Hills Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-19 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2010-04-29 Wadi Boukila, Guelmine Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2008-04-03 Jahra Farms Kuwait
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2007-06-04 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2007-06-04 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2012-01-29 Khiran Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2008-04-06 Tulha Oasis, SAANR Kuwait
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2007-06-04 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2013-04-02 Green Island Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2009-06-15 Barroca d'Alva Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-06-15 Barroca d'Alva Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2009-06-15 Barroca d'Alva Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2009-06-17 Madrigalejo Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1990-06-02 The Needles, Isle of Wight England
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-14 Easington England
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2007-06-07 Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-09-17 Kelling Quags, Norfolk England
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1993-10-20 St Mary's, Scilly England
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2006-03-28 Mount Gilboa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1989-10-17 St Agnes, Scilly England
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1988-05-16 Blakeney Point, Norfolk England
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-11-29 Årsnäshalvön Naturreservat Sverige
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1988-08-05 Ponta de Sao Lorenco, Madeira Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2007-06-03 Serpmetas Lava Fields Tyrkiet
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2013-05-03 Mount Kazbeg Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2007-09-11 Garbardito, Hecho Valley Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2009-05-14 Col de Sorba, Corsica Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2007-06-06 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2006-03-29 Neve Ativ Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-06-02 Van Hills Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica)
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 X * Rødværling (Emberiza rutila) 1998-05-31 Salthouse England
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-03-12 Pennington Flash England
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 1994-10-16 Seaforth England
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-06 Cley, Norfolk England
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1992-06-02 Fagbury England
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1989-12-09 Portland England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1991-10-13 St Marys, Scilly England
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2003-12-17 Headington, Oxford England
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 1996-10-14 Portland England
1035 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 1989-02-11 New Hythe England
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1996-11-10 Whitlingham, Norwich England
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1994-12-14 Bewl Water England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 1993-10-12 Tresco, Scilly England
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 1988-10-29 Holkham Meals England
Annoncer