VP Artsliste - Kronologisk

Chris Bell

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2021
896 2021-10-30 * Flammedrossel (Ixoreus naevius) Skotland Papa Westray, Orkney
895 2021-10-12 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Corvo
894 2021-10-09 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England RSPB St Aidan's, West Yorkshire
893 2021-09-11 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Parc de Capcalera, Valencia
892 2021-09-11 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Parc de Capcalera, Valencia
891 2021-09-11 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien Desembocadura del Millars
890 2021-04-03 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Exmouth, Devon
2020
889 2020-10-01 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Skotland Burravoe, Yell, Shetland
888 2020-09-17 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris) Skotland Balephuil, Tiree
2019
887 2019-11-12 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Walberswick, Suffolk
886 2019-03-19 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Bou Afroune Forest, Djimla
2018
885 2018-12-11 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) Wales Traeth, Lligwy, Anglesey
884 2018-10-28 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) England Treeve Moor, Trevescan, Cornwall
883 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Corvo
882 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Corvo
881 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Corvo
880 2018-10-16 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Corvo
879 2018-10-16 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Corvo
878 2018-10-14 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Boicilhos, near Couco
877 2018-04-27 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Mavrokolympos Dam
876 2018-03-28 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) 15km NE of Ouadane
875 2018-03-27 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
874 2018-03-25 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Mauritanien (indenfor VP) Nouadhibou
873 2018-03-23 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Inagua Reserve, Gran Canaria, Canary Islands
2017
872 2017-12-09 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura, Canary Is.
871 2017-11-14 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
870 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Corvo
869 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Corvo
868 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Corvo
867 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Corvo
866 2017-05-06 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) Skotland North Ronaldsay, Orkney
865 2017-03-25 * Moskusand (Cairina moschata) Italien Lake Orta
864 2017-03-12 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Oued Jenna, Aousserd, Western Sahara
863 2017-03-11 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) Marokko Hotel Dakhla Attitude, Western Sahara
2016
862 2016-10-25 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) England Holy Island, Northumberland
861 2016-10-19 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Corvo
860 2016-10-07 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) England Languard NR, Suffolk
859 2016-09-30 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus) Skotland Eoligarry, Barra, Western Isles
858 2016-06-16 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Rusland (indenfor VP) Novonikolaevka
857 2016-06-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Rusland (indenfor VP) WNW of Repino (and east of Gaynulino)
856 2016-06-13 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Monetnyy
855 2016-06-13 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Bolshoy Istok
854 2016-05-23 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) Skotland Paible, North Uist, Western Isles
853 2016-03-04 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) Israel Gal'on, Judean Plains
852 2016-01-09 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam
2015
851 2015-10-18 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Corvo
850 2015-10-12 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
849 2015-09-22 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) England Dungeness, Kent
848 2015-04-25 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath, Somerset
2014
847 2014-10-24 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel
846 2014-10-19 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
845 2014-10-18 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) Azorerne Corvo
844 2014-05-09 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahami
843 2014-05-06 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa, Minya
2013
842 2013-10-24 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Skotland Baltasound, Unst, Shetland
841 2013-10-16 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) Azorerne Corvo
840 2013-10-15 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Corvo
839 2013-10-09 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo
838 2013-10-05 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) Skotland Geosetter, Mainland, Shetland
837 2013-09-21 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Irland Dursey Island, County Cork
836 2013-03-19 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Neot Smadar Sewage Works
2012
835 2012-07-01 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Grand Canyon, Oymapinar Baraji
834 2012-07-01 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
833 2012-05-11 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
832 2012-05-10 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon Fishponds, Aswan
2011
831 2011-06-18 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Murcar Golf Course, Aberdeenshire
830 2011-03-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh, County Kerry
829 2011-02-20 * Skifermåge (Larus schistisagus) England Wennington Marshes, Rainham, Essex
828 2011-01-27 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Cafe Chtoukan 169 km N of Dakhla, Western Sahara
2010
827 2010-11-28 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) England Thornham, Norfolk
826 2010-08-02 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne 2-3km offshore from Ilhéu da Praia, Graciosa
825 2010-08-02 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Paul da Praia, Terceira
824 2010-08-01 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Terra Nostra Park, Furnas, Sao Miguel
823 2010-08-01 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra da Tronqueira
822 2010-03-02 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat, Northern Date Plantations
821 2010-02-28 * Jomfrutrane (Grus virgo) Israel Agamon Hula
2009
820 2009-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Trow Quarry, South Shields, County Durham
819 2009-09-23 * Prærietrane (Antigone canadensis) Skotland Burwick, South Ronaldsay, Orkney Islands
818 2009-05-03 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Pivot Fields
817 2009-05-03 Steppegulbug (Iduna rama) Kuwait Al Abraq Al Khabari
816 2009-05-02 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Jahra East Outfall
815 2009-04-30 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Al-Khiran
814 2009-04-28 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Marrakech
813 2009-04-27 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Ouarzazate
812 2009-04-24 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Locality Withheld
811 2009-04-14 Gråspætte (Picus canus) Frankrig Etang Seigneur, near Champrougier
810 2009-04-13 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Corte, Corsica
809 2009-04-13 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Ile de Porquerolles
808 2009-04-12 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Etang Del Sale, Corsica
807 2009-01-09 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezée, Luxembourg Province
806 2009-01-02 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) England Cowpen Bewley, Billingham, Cleveland
2008
805 2008-10-10 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Irland Garinish, County Cork
804 2008-10-09 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) England Nanjizal, Cornwall
803 2008-10-06 * Blåhejre (Egretta caerulea) Irland Letterfrack, County Galway
802 2008-09-25 * Amurfalk (Falco amurensis) England Tophill Low, East Yorkshire
801 2008-05-04 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
800 2008-05-04 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
799 2008-05-04 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
798 2008-01-19 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) Kuwait Sabah-al-Ahmad NR
797 2008-01-17 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
796 2008-01-16 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
795 2008-01-15 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Sabah-Al-Ahmad Natural Reserve
794 2008-01-15 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms
793 2008-01-14 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait University of Kuwait
792 2008-01-13 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Jahra Farms
791 2008-01-13 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Jahra
790 2008-01-13 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) Kuwait Subiyah
789 2008-01-13 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
2007
788 2007-12-08 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
787 2007-12-06 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata
786 2007-12-05 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Ein Salvadora
785 2007-12-03 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Urim
784 2007-12-03 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Pardes Hanna
783 2007-10-03 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) England Flamborough Head
782 2007-08-25 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Carcavelos Beach
781 2007-08-24 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barraco D'Alva
780 2007-08-24 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barraco D'Alva
779 2007-08-23 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien El Algarrobo, Algeciras
778 2007-06-06 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Skotland Caerlaverock WWT
777 2007-05-13 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Spanien Laguna de Fuente Piedra, Malaga
776 2007-05-08 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico Ricefields
775 2007-05-08 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Boschi del Ticino, Piemonte
774 2007-05-05 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko SE of Azrou
773 2007-05-04 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Between Azrou & Ifrane
772 2007-03-11 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Ilhue De Passaros, Boa Vista
771 2007-03-10 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Ilhue De Curral Velho, Boa Vista
770 2007-03-06 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Raso
769 2007-03-06 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
768 2007-03-06 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Branco
767 2007-03-06 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Between Tarrafal & Raso
766 2007-03-06 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Branco
765 2007-03-05 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Ponta Do Barril, Sao Nicolau
764 2007-03-03 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
763 2007-03-03 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Near Praia Formosa, Santiago
762 2007-03-02 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Liberao, Santiago
761 2007-03-02 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago
760 2007-03-02 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Boa Entrada, Santiago
759 2007-03-02 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sao Jorge dos Orgaos, Santiago
758 2007-03-01 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sal Airport, Sal
757 2007-02-09 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Brabbia Marsh
756 2007-02-09 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Brabbia Marsh
755 2007-01-29 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham Gravel Pits, North Yorkshire
754 2007-01-21 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Foret Regionale de Galluis, Yvelines
2006
753 2006-12-16 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Jatari, Oulu
752 2006-12-09 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Mauritanien (indenfor VP) south of Bou'Lanouar
751 2006-12-08 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
750 2006-12-08 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
749 2006-12-08 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D' Arguin
748 2006-12-08 * Tangmåge (Larus dominicanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D' Arguin
747 2006-12-08 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
746 2006-12-04 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
745 2006-12-04 * Sahelspurv (Passer luteus) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
744 2006-12-03 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
743 2006-11-11 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish, Devon
742 2006-10-09 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Irland Kilbaha, Clare
741 2006-07-23 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Vogelplas Starrevaart
740 2006-07-23 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Wijk Bij Duurstede
739 2006-07-22 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Suez Bay
738 2006-07-21 Ørkennatugle (Strix hadorami) Egypten Southern Sinai
737 2006-07-20 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi El Natrun
736 2006-07-20 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abassa Fishponds
735 2006-07-20 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Saqqara Pyramids
734 2006-07-18 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Crocodile Island
733 2006-07-18 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island
732 2006-07-17 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
731 2006-07-17 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Abu Simbel
730 2006-07-16 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
729 2006-07-16 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
728 2006-07-16 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
727 2006-07-15 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatein
726 2006-07-14 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami
725 2006-07-14 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata Mangroves
724 2006-07-14 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
723 2006-07-14 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Safaga Mangroves
722 2006-07-13 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Giftun Islands, Hurghada
721 2006-07-13 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
720 2006-07-12 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) Egypten Abassa
719 2006-07-12 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Wadi Feiran
718 2006-07-12 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abassa Fishponds
717 2006-07-12 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten 10km N of Abu Rudays
716 2006-07-12 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abassa Fishponds
715 2006-07-12 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Abassa
2005
714 2005-12-01 * Polarlomvie (Uria lomvia) Skotland Lerwick, Shetland
713 2005-11-19 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan, Gwynedd
712 2005-07-08 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Wales The Skerries, Anglesey
711 2005-07-01 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Goksu Delta
710 2005-06-30 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Isikli
709 2005-06-30 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Isikli
708 2005-06-29 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrut Dagi
707 2005-06-29 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Nemrut Dagi
706 2005-06-29 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
705 2005-06-29 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Narince
704 2005-06-28 Delikat Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
703 2005-06-28 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Birecik
702 2005-06-28 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
701 2005-06-28 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
700 2005-06-28 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecek
699 2005-06-27 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
698 2005-06-27 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecek
697 2005-06-26 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmetas Lava Fields
696 2005-06-24 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasa Palace
695 2005-06-23 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivri Kaya
694 2005-06-23 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Tyrkiet Ardahan
693 2005-06-23 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet near Sivri Kaya
692 2005-06-23 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivri Kaya
691 2005-06-23 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Aktas Golu
690 2005-06-22 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Gelinkaya
689 2005-06-22 * Kejserørn (Aquila heliaca) Tyrkiet between Gemereck & Gelinkaya
688 2005-06-21 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
687 2005-06-21 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
686 2005-06-21 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
685 2005-06-21 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
684 2005-06-20 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Konya
683 2005-06-20 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
682 2005-06-20 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Akseki
681 2005-05-13 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Meikle Loch, Aberdeenshire
680 2005-04-10 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Aielli
679 2005-04-06 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Skotland Peterculter, Aberdeenshire
678 2005-03-19 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Shizzafon
677 2005-03-16 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
676 2005-03-16 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
675 2005-03-13 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
674 2005-03-13 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
673 2005-03-12 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Kibbutz Lotan
672 2005-03-12 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Eilat
671 2005-03-12 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Kibbutz Grofitt
670 2005-03-12 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Israel Yotvata
669 2005-03-12 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Kibbutz Lotan
668 2005-03-12 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Yotvata
667 2005-03-12 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
666 2005-03-11 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel En Netafim
665 2005-03-11 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel El Netafim
664 2005-03-11 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
663 2005-03-11 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Yotvata
662 2005-03-11 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Mount Yoash
661 2005-03-10 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Yotvata
660 2005-03-10 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Yotvata
659 2005-03-10 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
658 2005-03-10 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
657 2005-03-09 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel Nizzana
656 2005-03-09 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Mitzpe Ramon
655 2005-03-09 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) Israel Shizzafon
654 2005-03-09 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Mitzpe Ramon
653 2005-03-09 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Shizzafon Sewage
652 2005-03-09 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Nizzana
651 2005-03-09 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Nizzana
650 2005-03-09 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Quetura Mountains
649 2005-03-09 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Nizzana
648 2005-03-09 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
647 2005-03-09 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Nizzana
646 2005-03-08 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Wadi Ahmud
645 2005-03-07 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Neve Ativ
644 2005-03-07 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Neve Ativ
643 2005-03-07 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Neve Ativ
642 2005-03-07 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Kfar Blum
641 2005-03-07 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Hula NR
640 2005-03-07 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Hula NR
639 2005-03-06 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Ma'agan Mikhael
638 2005-03-06 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Ma'agan Mikhael
637 2005-03-06 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Ma'agan Mikhael
636 2005-03-06 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Ma'agan Mikhael
635 2005-03-06 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Ma'agan Mikhael
634 2005-03-06 Maina (Acridotheres tristis) Israel Tel Aviv
633 2005-03-06 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Hula NR
632 2005-03-06 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Ma'agan Mikhael
631 2005-03-06 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Ma'agan Mikhael
630 2005-03-06 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Ma'agan Mikhael
629 2005-03-06 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Ma'agan Mikhael
628 2005-03-06 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula NR
2004
627 2004-10-31 Masketornskade (Lanius nubicus) Skotland Kilrenny, Fife
626 2004-10-26 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) England St Mary's, Isles of Scilly
625 2004-10-19 * Brunøret Værling (Emberiza fucata) Skotland Fair Isle, Shetland
624 2004-09-09 * Purpursvale (Progne subis) Skotland Butt of Lewis, Lewis, Western Isles
623 2004-07-23 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Funchal - Porto Santo, Madeira
622 2004-07-22 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico De Arierio, Madeira
621 2004-07-20 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Porto Moniz, Madeira
620 2004-07-20 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Balcoes, Madeira
619 2004-07-20 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Balcoes, Madeira
618 2004-06-25 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Schweiz Davos
617 2004-06-20 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col De Sorba, Corsica
616 2004-06-20 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Corsica
615 2004-06-20 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col De Sorba, Corsica
614 2004-06-19 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig Nice Botanical Gardens
613 2004-03-15 Huskrage (Corvus splendens) Holland Hoek Van Holland
612 2004-03-14 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Holland Posterholt
611 2004-01-03 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland Caerlaverock WWT, Dumfries & Galloway
2003
610 2003-10-17 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Skotland Fair Isle, Shetland
609 2003-10-15 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Skotland Fair Isle, Shetland
608 2003-07-05 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Spanien Gava Beach, Barcelona
607 2003-07-04 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Formentor Peninsula, Majorca
606 2003-07-04 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Formentor Peninsula, Majorca
605 2003-07-04 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Formentor Peninsula, Majorca
604 2003-07-02 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien El Prat De Cabanes
603 2003-06-30 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Velez Malaga
602 2003-06-30 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Cabo de Gata
601 2003-06-29 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna Medina
600 2003-06-28 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Laguna De Le Mejorada
599 2003-06-28 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Rio Gargaligas, Vega Atlas
598 2003-06-28 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Trujillo
597 2003-06-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Monfrague NP
596 2003-06-27 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Finca Santa Marta
595 2003-06-26 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Monfrague NP
594 2003-06-26 Stor Hornugle (Bubo bubo) Spanien Monfrague NP
593 2003-06-26 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Monfrague NP
592 2003-06-26 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague NP
591 2003-06-25 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Frankrig Foret D'Issaux
590 2003-06-25 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Monfrague NP
589 2003-06-24 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Collado De La Pedra S Martin
588 2003-06-24 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Col Du Tourmalet
587 2003-06-23 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Hecho Valley
586 2003-06-23 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien La Lomanza, Belchite
585 2003-06-23 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Laguna De Le Mejorada
584 2003-06-23 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Belchite
583 2003-06-23 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Gabardito
582 2003-06-23 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Jaca
581 2003-06-23 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Gabardito
580 2003-06-02 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Wales South Stack, Anglesey
579 2003-04-26 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Flamborough Head, East Yorkshire
578 2003-01-10 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Nynas
577 2003-01-09 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Eskilstuna
2002
576 2002-12-05 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Stromness, Orkney
575 2002-07-19 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) England Dawlish Warren, Devon
574 2002-07-13 Revhejre (Egretta gularis) Spanien Amarillo Golf Course, Tenerife, Canary Islands
573 2002-07-11 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Trinquivijate, Fuerteventura, Canary Islands
572 2002-07-11 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Morro Jable, Fuerteventura, Canary Islands
571 2002-07-10 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranceo De Rio Cabras, Fuerteventura, Canary Is.
570 2002-07-10 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Spanien Barranco De Rio Cabras, Fuerteventura, Canary Is.
569 2002-07-10 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands
568 2002-07-09 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Gomera - Los Christianos, Tenerife, Canary Islands
567 2002-07-09 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Gomera - Los Christianos, Tenerife, Canary Islands
566 2002-07-08 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
565 2002-07-08 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Punta De Rasca, Tenerife, Canary Islands
564 2002-07-08 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
563 2002-07-08 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife, Canary Islands
562 2002-07-08 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
561 2002-07-08 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
560 2002-07-07 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Los Christianos, Tenerife, Canary Islands
559 2002-05-12 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) England Rimac, Lincolnshire
2001
558 2001-12-15 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Minsmere, Suffolk
557 2001-11-06 * Snehejre (Egretta thula) Skotland Balvicar, Argyll
556 2001-09-24 * Krabbehejre (Butorides virescens) England Messingham, Lincolnshire
555 2001-06-14 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Sierri NR
554 2001-06-14 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Sierri NR
553 2001-06-13 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige Nattavaara
552 2001-06-11 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige 70km W Of Sundsvall
551 2001-06-11 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige 70km W Of Sundsvall
550 2001-06-10 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Vasteras
549 2001-06-09 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Nykoping
548 2001-06-09 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Vasteras
2000
547 2000-11-17 * Stellersand (Polysticta stelleri) Skotland Hopeman, Moray & Nairn
546 2000-11-04 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skotland Howmore, South Uist, Western Isles
545 2000-10-28 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Oban Trumisgarry, Outer Hebrides
544 2000-10-05 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Irland Cape Clear Island, Cork
543 2000-09-29 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England St Mary's, Isles of Scilly
542 2000-05-07 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Wales Goldcliffe Pools, Glamorgan
541 2000-02-27 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England Wells, Norfolk
540 2000-02-27 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Blythburgh, Suffolk
1999
539 1999-11-25 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Irland Ballyferriter, Kerry
538 1999-11-15 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skotland Carinish, Noth Uist, Western Isles
537 1999-10-15 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Tresco, Isles of Scilly
536 1999-10-08 * Slangeørn (Circaetus gallicus) England Eastern Isles, Isles of Scilly
535 1999-09-14 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Skotland Rosehearty, Grampian
534 1999-05-05 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) England Grove Ferry, Kent
533 1999-05-01 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) England Portland Bill, Dorset
532 1999-02-27 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Skotland Tingwall, Shetland
531 1999-02-12 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) England St Mary's, Isles of Scilly
1998
530 1998-09-10 * Nathøg (Chordeiles minor) England St Agnes, Isles of Scilly
529 1998-06-26 * Lille Sejler (Apus affinis) England Barton on Humber, Lincolnshire
528 1998-05-18 Rustværling (Emberiza caesia) Skotland Stronsay, Orkney
1997
527 1997-06-19 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) England Dawlish Warren, Devon
526 1997-05-31 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Skotland Ethie Mains, Angus & Dundee
525 1997-03-23 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) England Bough Beech Reservoir, Kent
524 1997-01-24 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Wissington Beet Factory, Norfolk
1996
523 1996-10-15 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Tees Estuary, Cleveland
522 1996-10-14 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) England Portland Bill, Dorset
521 1996-10-14 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) England Portland Bill, Dorset
520 1996-09-23 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) England Filey, North Yorkshire
519 1996-09-22 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) England Rimac, Lincolnshire
518 1996-04-17 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) England Stodmarsh, Kent
517 1996-03-09 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Bleasby Gravel Pits, Nottinghamshire
516 1996-02-25 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) England Wilford, Nottinghamshire
1995
515 1995-10-21 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) England St Mary's, Isles of Scilly
514 1995-10-13 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Irland Kilbaha, Clare
513 1995-10-10 * Parulasanger (Setophaga americana) England St Agnes, Isles of Scilly
512 1995-10-02 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Seaforth NR, Merseyside
511 1995-06-23 * Steppehøg (Circus macrourus) Skotland Burn of Hillside, Orkney
510 1995-06-13 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Skotland Fair Isle, Shetland
509 1995-05-22 * Stendrossel (Monticola saxatilis) England Holme, Norfolk
508 1995-04-10 * Dværghornugle (Otus scops) England Morwenstow, Cornwall
1994
507 1994-11-28 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead, Grampian
506 1994-10-21 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) England St Agnes, Isles of Scilly
505 1994-10-16 * Sangspurv (Melospiza melodia) England Seaforth NR, Merseyside
504 1994-10-02 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) Storbritannien Walton-on-the-Naze, Essex
503 1994-07-01 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) England Titchwell, Norfolk
502 1994-03-17 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Colwick CP, Nottinghamshire
501 1994-03-10 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) England Pennington Flash, Greater Manchester
1993
500 1993-11-07 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England Flamborough Head, East Yorkshire
499 1993-10-31 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Winspit, Dorset
498 1993-10-25 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) England Stiffkey, Norfolk
497 1993-10-08 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Irland Cape Clear Island, Cork
496 1993-09-27 Tundrapiber (Anthus gustavi) Skotland Fair Isle, Shetland
495 1993-08-29 * Sort Stork (Ciconia nigra) England Brading Marshes, Isles of Wight
494 1993-08-21 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England At sea SW of Isles of Scilly
493 1993-05-30 * Orientsejler (Apus pacificus) England Cley NNT, Norfolk
492 1993-05-23 Biæder (Merops apiaster) Skotland Newburgh, Grampian
1992
491 1992-10-05 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) Skotland North Ronaldsay, Orkney
490 1992-10-04 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Skotland Fair Isle, Shetland
489 1992-09-25 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Skotland North Ronaldsay, Orkney
488 1992-09-19 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) England Inner Farne, Farne Islands, Northumberland
487 1992-09-05 * Alaskaryle (Calidris mauri) Irland North Slob, Wexford
486 1992-06-08 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) England Spurn Point, East Yorkshire
485 1992-06-02 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Fagbury Cliffs, Suffolk
484 1992-01-31 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Marokko Near Larache
483 1992-01-31 * Stortrappe (Otis tarda) Marokko Asilah
482 1992-01-30 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Loukos Wetlands
481 1992-01-30 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merdja Zerga
480 1992-01-29 Maghreb Husskade (Pica mauritanica) Marokko Foret de Sidi Bettache
479 1992-01-29 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Lac De Sidi Bourhaba
478 1992-01-29 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Foret De Sidi Bettache
477 1992-01-28 * Klippeværling (Emberiza cia) Marokko Oukaimeden
476 1992-01-28 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden
475 1992-01-28 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Marokko Sidi Moktar
474 1992-01-28 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Oukaimeden
473 1992-01-27 * Gråsejler (Apus pallidus) Marokko Oued Massa
472 1992-01-27 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Marokko Oued Massa
471 1992-01-27 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
470 1992-01-27 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
469 1992-01-27 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Oued Massa
468 1992-01-27 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
467 1992-01-27 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Oued Massa
466 1992-01-26 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Near Oulad Berihill
465 1992-01-26 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Marokko Tagdilt Track
464 1992-01-26 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Marokko Tagdilt Track
463 1992-01-25 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Todra Gorge
462 1992-01-25 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Boulmane Du Dades
461 1992-01-25 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt Track
460 1992-01-25 Blådrossel (Monticola solitarius) Marokko Todra Gorge
459 1992-01-25 * Høgeørn (Aquila fasciata) Marokko Todra Gorge
458 1992-01-25 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Boulmane Du Dades
457 1992-01-24 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko Merzouga
456 1992-01-24 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Oasis Piscane
455 1992-01-24 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Oasis Piscane
454 1992-01-24 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Merzouga
453 1992-01-24 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko Oasis Piscane
452 1992-01-24 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Merzouga
451 1992-01-24 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Oasis Piscane
450 1992-01-24 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Merzouga
449 1992-01-24 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko Merzouga
448 1992-01-24 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Marokko Merzouga
447 1992-01-23 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Marokko 5km E Of Tizi N Talhremt
446 1992-01-23 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Er Rachidia
445 1992-01-23 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko Zeida
444 1992-01-23 Dværglærke (Alaudala rufescens) Marokko Zeida
443 1992-01-23 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Zeida
442 1992-01-23 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Between Zeida & Tizi N Talhremt
441 1992-01-23 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Zeida
440 1992-01-23 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tizi N Talhremt
439 1992-01-23 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Between Zeida & Tizi N Talhremt
438 1992-01-23 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Marokko Er Rachidia
437 1992-01-23 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Er Rachidia
436 1992-01-22 Toplærke (Galerida cristata) Marokko Merdja Zerga
435 1992-01-22 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Marokko Merdja Zerga
434 1992-01-22 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Merdja Zerga
433 1992-01-22 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moullay Bousselham
432 1992-01-22 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Dayet De Aaoua
431 1992-01-22 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Moullay Bousselham
430 1992-01-22 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Aquelmane Sidi Ali
429 1992-01-22 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko Aquelmane Sidi Ali
428 1992-01-22 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Marokko Merdja Zerga
427 1992-01-22 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Aquelmane Sidi Ali
426 1992-01-22 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Between Moullay Bousselham & Fes
425 1992-01-22 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Marokko Merdja Zerga
424 1992-01-22 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Dayet De Aaoua
1991
423 1991-11-17 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki) England Stone Creek, Humberside (Category D again...)
422 1991-10-19 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) England Cocknage Wood, Staffordshire
421 1991-10-14 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England Flamborough Head, East Yorkshire
420 1991-09-29 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skotland Brora, Highland
419 1991-09-19 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England East Soar, Devon
418 1991-07-31 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) England Whitley Bay, Northumberland
417 1991-06-20 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England North Tees Marshes, Cleveland
416 1991-05-15 * Lærkespurv (Chondestes grammacus) England Waxham, Norfolk
415 1991-03-30 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Skotland Hermaness, Unst, Shetland
414 1991-03-29 * Dværgsnegås (Anser rossii) Skotland Lossiemouth, Moray (Also Saltholme Pools, Cleveland 05/10/07)
413 1991-03-02 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Wales Holyhead Harbour, Anglesey
412 1991-02-10 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Wick, Highland
411 1991-02-03 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Marton Mere, Lancashire
410 1991-01-12 * Kildire (Charadrius vociferus) Irland Ballycotton, Cork
1990
409 1990-11-01 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Skewjack, Cornwall
408 1990-10-21 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) England Dungeness, Kent
407 1990-10-20 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Gibraltar Point, Lincolnshire
406 1990-10-19 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) England St Mary's, Isles of Scilly
405 1990-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) England St Mary's, Isles of Scilly
404 1990-10-06 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Skotland Symbister, Whalsay, Shetland
403 1990-10-02 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Sandringham, Norfolk
402 1990-09-21 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) England Kenidjack, Cornwall
401 1990-07-21 * Klireryle (Calidris himantopus) England Cliffe, Kent
400 1990-06-09 * Træsvale (Tachycineta bicolor) England St Mary's, Isles of Scilly
399 1990-06-05 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) England Rye Harbour, East Sussex
398 1990-06-02 Sort Glente (Milvus migrans) England St Mary's, Isles of Scilly
397 1990-05-30 * Alpejernspurv (Prunella collaris) England Alum Bay, Isle of Wight
396 1990-05-29 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) England Lundy Island, Devon
395 1990-05-26 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) Skotland Loch of Hilwell, Shetland
394 1990-05-26 * Sneugle (Bubo scandiacus) Skotland Fetlar, Shetland
393 1990-04-14 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Cley NNT, Norfolk
392 1990-04-14 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Wolferton, Norfolk
391 1990-03-28 * Tophejre (Ardeola ralloides) England St Mary's, Isles of Scilly
390 1990-03-21 * Skadegøg (Clamator glandarius) England Dawlish Warren, Devon
389 1990-03-09 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) England Stratton, Cornwall
388 1990-03-03 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Irland Cork City Dump, Cork
387 1990-02-25 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England Bigwaters NR, Northumberland
386 1990-02-05 * Rustdrossel (Turdus naumanni) England Chingford, Essex
1989
385 1989-12-26 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) England South Ferriby, Lincolnshire
384 1989-12-05 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Portland Bill, Dorset
383 1989-11-04 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) England Selsey Bill, West Sussex
382 1989-10-15 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) England Holkham Pines, Norfolk
381 1989-08-16 * Storskråpe (Ardenna gravis) Skotland The Minch, Western Isles
380 1989-07-11 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Boughton Fen, Norfolk
379 1989-07-09 * Grøn Biæder (Merops persicus) England East Cowden, East Yorkshire
378 1989-05-30 Aftenfalk (Falco vespertinus) England Eston Nab, Cleveland
377 1989-05-28 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) England Fairburn Ings, West Yorkshire
376 1989-05-28 Tredækker (Gallinago media) England Spurn Point, East Yorkshire
375 1989-05-25 Savisanger (Locustella luscinioides) England Coatham Marsh, Cleveland
374 1989-05-18 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Mowbray Park, Sunderland, County Durham
373 1989-02-09 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) England New Hythe, Kent
372 1989-02-01 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) England Charltons Pond, Billingham, Cleveland
371 1989-01-02 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Skotland Embo, Highland
1988
370 1988-12-26 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Skotland Inverbervie, Aberdeenshire
369 1988-10-25 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) England Sandwich Bay, Kent
368 1988-10-17 Pungmejse (Remiz pendulinus) England St Agnes, Isles of Scilly
367 1988-10-09 Hedepiber (Anthus rubescens) England St Mary's, Isles of Scilly
366 1988-10-08 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England St Agnes, Isles of Scilly
365 1988-10-02 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Elmley RSPB, Kent
364 1988-09-20 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England Old, Northamptonshire
363 1988-09-10 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England St Mary's, Isles of Scilly
362 1988-08-20 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England South Gare, Cleveland
361 1988-08-03 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Skotland Cove, Aberdeenshire
360 1988-07-17 * Terekklire (Xenus cinereus) England Stanpit, Dorset
359 1988-07-16 Kærløber (Calidris falcinellus) England Blacktoft RSPB, East Yorkshire
358 1988-07-13 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Skotland Aberlady Bay, Lothian
357 1988-07-03 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Wales Caemlyn Bay, Anglesey
356 1988-06-11 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) England Cley NNT, Norfolk
355 1988-06-11 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Clevedon, Avon
354 1988-06-03 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) Skotland Hoy, Orkney
353 1988-05-22 Hærfugl (Upupa epops) England St Agnes, Isles of Scilly
352 1988-05-14 Markpiber (Anthus campestris) England South Gare, Cleveland
351 1988-03-12 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Mullion Cove, Cornwall
350 1988-01-23 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Skotland Gosford Bay, Lothian
349 1988-01-01 * Mandarinand (Aix galericulata) England Wraysbury, Berkshire
348 1988-01-01 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) England Burton, Dorset
1987
347 1987-11-14 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England Wembury, Devon
346 1987-10-31 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) England Lundy Island, Devon
345 1987-10-24 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England Gugh, Isles of Scilly
344 1987-10-23 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) England St Mary's, Isles of Scilly
343 1987-10-21 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England St Martin's, Isles of Scilly
342 1987-10-20 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England St Mary's, Isles of Scilly
341 1987-10-16 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England St Agnes, Isles of Scilly
340 1987-10-12 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Tresco, Isles of Scilly
339 1987-10-12 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England Cot Valley, Cornwall
338 1987-10-11 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) England Tresco, Isles of Scilly
337 1987-09-19 * Blåvinget And (Spatula discors) England Cley NNT, Norfolk
336 1987-09-12 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Blackpool, Lancashire
335 1987-09-05 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England Dungeness, Kent
334 1987-07-04 Silkehejre (Egretta garzetta) England Naze Pool, Freckleton, Lancashire
333 1987-06-20 * Rosenstær (Pastor roseus) Skotland Dufftown, Highland
332 1987-05-31 * Ellekrage (Coracias garrulus) England New Forest, Hampshire
331 1987-05-24 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Loch Morlich, Highland
330 1987-05-17 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Skotland Baltasound, Unst, Shetland
329 1987-05-09 Rovterne (Hydroprogne caspia) England Minsmere, Suffolk
328 1987-05-02 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) England Swine, East Yorkshire
327 1987-04-19 Sandterne (Gelochelidon nilotica) England St. Earth Sewage Farm, Cornwall
326 1987-04-18 * Alpesejler (Tachymarptis melba) England Modbury, Devon
325 1987-04-17 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) England Slapton Way, Devon
324 1987-04-11 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) England Wiveton, Norfolk
323 1987-04-04 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Chasewater, West Midlands
322 1987-03-07 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Newlyn, Cornwall
321 1987-02-21 * Segland (Mareca falcata) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
320 1987-02-14 Dværggås (Anser erythropus) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
319 1987-02-14 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Wales Kenfig, Glamorgan
318 1987-01-04 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England North Tees Marshes, Cleveland
317 1987-01-02 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Lower Rivington Reservoir, Lancashire
1986
316 1986-12-30 * Kohejre (Bubulcus ibis) England New Mills, Derbyshire
315 1986-11-09 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Hayle Estuary, Cornwall
314 1986-11-08 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) England St Martin's, Isles of Scilly
313 1986-11-08 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England St Mary's, Isles of Scilly
312 1986-11-03 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Spurn Point, East Yorkshire
311 1986-10-20 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Tresco, Isles of Scilly
310 1986-10-20 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England Tresco, Isles of Scilly
309 1986-10-19 * Dværgværling (Emberiza pusilla) England St Mary's, Isles of Scilly
308 1986-10-19 * Storpiber (Anthus richardi) England St Mary's, Isles of Scilly
307 1986-10-19 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England St Agnes, Isles of Scilly
306 1986-10-18 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) England St Mary's, Isles of Scilly
305 1986-10-18 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) England St Mary's, Isles of Scilly
304 1986-09-30 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England North Tees Marshes, Cleveland
303 1986-09-28 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) England Blakeney, Norfolk
302 1986-09-28 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England Tetney, Lincolnshire
301 1986-08-27 Hortulan (Emberiza hortulana) England Hartlepool, Cleveland
300 1986-08-25 * Høgesanger (Curruca nisoria) England Flamborough Head, East Yorkshire
299 1986-08-24 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) England East Soar, Devon
298 1986-08-24 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) England Bolt Head, Devon
297 1986-08-20 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Farlington Marshes, Hampshire
296 1986-08-20 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England Wraysbury, Berkshire
295 1986-08-12 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England North Tees Marshes, Cleveland
294 1986-08-03 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Rye Harbour, East Sussex
293 1986-08-02 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England Porthgwarra, Cornwall
292 1986-08-02 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Porthgwarra, Cornwall
291 1986-08-02 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Porthgwarra, Cornwall
290 1986-07-28 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Tetney, Lincolnshire
289 1986-07-28 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) England Blacktoft RSPB, East Yorkshire
288 1986-07-23 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Holbeach St. Matthew, Lincolnshire
287 1986-07-19 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skotland Ardelve, Ross-shire
286 1986-07-19 Tejst (Cepphus grylle) Skotland Isle of Skye, Invernesshire
285 1986-06-07 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) England Colne Point, Essex
284 1986-05-29 * Rødhovedet And (Netta rufina) England Abberton Reservoir, Essex
283 1986-05-26 Hedelærke (Lullula arborea) England Santon Downham, Norfolk
282 1986-05-17 * Stylteløber (Himantopus himantopus) England Coatham Marsh, Cleveland
281 1986-04-24 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England North Tees Marshes, Cleveland
280 1986-03-30 Prærieterne (Sterna forsteri) Wales Pen Rhos, Anglesey
279 1986-03-28 Kongeørn (Aquila chrysaetos) England Hawes Water, Cumbria
278 1986-02-22 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Newcastle General Hospital, Tyne & Wear
277 1986-02-12 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Redcar Stray, Cleveland
276 1986-02-01 * Ismåge (Pagophila eburnea) England Saltburn, Cleveland
1985
275 1985-12-29 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) England Guisborough, Cleveland
274 1985-12-26 Bjergpiber (Anthus spinoletta) England Scaling Dam, Cleveland
273 1985-12-08 Tajgasædgås (Anser fabalis) England New Buckenham, Norfolk
272 1985-12-07 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) England How Hill NNR, Norfolk
271 1985-12-07 Havørn (Haliaeetus albicilla) England Benacre Broad, Suffolk
270 1985-11-23 Silkehale (Bombycilla garrulus) England Wiveton, Norfolk
269 1985-11-23 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England Sheringham, Norfolk
268 1985-11-23 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Wells-next-the-Sea, Norfolk
267 1985-11-23 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Titchwell, Norfolk
266 1985-11-02 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Pagham Harbour, West Sussex
265 1985-10-25 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) England Hartlepool, Cleveland
264 1985-09-29 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Tees Estuary, Cleveland
263 1985-08-26 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Cley NNT, Norfolk
262 1985-08-25 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Cley NNT, Norfolk
261 1985-08-25 * Dværgspove (Numenius minutus) England Blakeney Harbour, Norfolk
260 1985-08-18 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England North Tees Marshes, Cleveland
259 1985-08-11 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) England Spurn Point, East Yorkshire
258 1985-08-02 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Welney WWT
257 1985-08-01 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) England Cley NNT, Norfolk
256 1985-07-28 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) England Elmley RSPB, Kent
255 1985-07-28 * Purpurhejre (Ardea purpurea) England Tonbridge, Kent
254 1985-07-27 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Lakenheath, Suffolk
253 1985-07-26 Trane (Grus grus) England Horsey, Norfolk
252 1985-07-25 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Salthouse Heath, Norfolk
251 1985-07-25 Vagtel (Coturnix coturnix) England Wiveton, Norfolk
250 1985-07-20 Temmincksryle (Calidris temminckii) England North Tees Marshes, Cleveland
249 1985-07-14 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Cresswell Pond, Northumberland
248 1985-07-07 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Minsmere, Suffolk
247 1985-07-06 Gulirisk (Serinus serinus) England Wells, Norfolk
246 1985-07-06 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) England Minsmere, Suffolk
245 1985-06-22 Sabinemåge (Xema sabini) England Hartlepool, Cleveland
244 1985-06-16 Hvepsevåge (Pernis apivorus) England Clumber Park, Nottinghamshire
243 1985-06-07 Atlingand (Spatula querquedula) England North Tees Marshes, Cleveland
242 1985-06-02 Sortterne (Chlidonias niger) England Potteric Carr, South Yorkshire
241 1985-06-01 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England Pershore, Worcestshire
240 1985-05-25 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Holywell Pond, Northumberland
239 1985-05-25 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) England Holywell Pond, Northumberland
238 1985-05-15 Engsnarre (Crex crex) England Hartlepool, Cleveland
237 1985-05-14 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) England Hartlepool Headland
236 1985-05-14 Nattergal (Luscinia luscinia) England Hartlepool, Cleveland
235 1985-05-14 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) England Hartlepool, Cleveland
234 1985-05-12 Blåhals (Luscinia svecica) England Bempton Cliffs, East Yorkshire
233 1985-01-26 Pibesvane (Cygnus columbianus) England North Tees Marshes, Cleveland
1984
232 1984-12-08 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England Middleton Tyas, North Yorkshire
231 1984-11-25 Lapværling (Calcarius lapponicus) England North Gare, Cleveland
230 1984-11-25 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England Jarrow, County Durham
229 1984-11-25 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Shibdon Pond, County Durham
228 1984-11-25 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England North Gare, Cleveland
227 1984-11-10 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) England Marsden Quarry, County Durham
226 1984-10-28 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) England Hartlepool, Cleveland
225 1984-10-27 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) England Hartlepool, Cleveland
224 1984-10-20 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Hartlepool, Cleveland
223 1984-10-06 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England Hartlepool, Cleveland
222 1984-09-29 * Pileværling (Emberiza rustica) England South Gare, Cleveland
221 1984-09-29 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) England Hartlepool, Cleveland
220 1984-09-23 Skovhornugle (Asio otus) England Seaton Sluice, Northumberland
219 1984-08-28 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England North Tees Marshes, Cleveland
218 1984-08-23 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) England Marsden Quarry, County Durham
217 1984-08-12 Vendehals (Jynx torquilla) England Holme, Norfolk
216 1984-08-12 Gulbug (Hippolais icterina) England Wells Woods, Norfolk
215 1984-08-12 Skestork (Platalea leucorodia) England Titchwell, Norfolk
214 1984-08-12 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Salthouse Quags, Norfolk
213 1984-08-11 Pirol (Oriolus oriolus) England Lakenheath, Suffolk
212 1984-08-11 Hedehøg (Circus pygargus) England "site withheld", Norfolk
211 1984-08-11 * Triel (Burhinus oedicnemus) England Weeting Heath, Norfolk
210 1984-08-11 Sølvhejre (Ardea alba) England Minsmere, Suffolk
209 1984-08-04 Fløjlsand (Melanitta fusca) England Hartlepool, Cleveland
208 1984-08-04 Storkjove (Stercorarius skua) England Hartlepool, Cleveland
207 1984-08-04 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) England North Tees Marshes, Cleveland
206 1984-08-04 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Hartlepool, Cleveland
205 1984-08-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) England New Forest, Hampshire
204 1984-07-31 Provencesanger (Curruca undata) England Studland Heath, Dorset
203 1984-07-30 Cettisanger (Cettia cetti) England Radipole Lake, Dorset
202 1984-07-30 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Lodmoor, Dorset
201 1984-07-29 Grønspætte (Picus viridis) England Bath, Avon
200 1984-07-23 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Wales Anglesey
199 1984-07-23 * Rosenterne (Sterna dougallii) Wales Rhosneigr, Anglesey
198 1984-06-24 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Capheaton Reservoir, Northumberland
197 1984-06-23 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Glen More, Highland
196 1984-06-23 Topmejse (Lophophanes cristatus) Skotland Loch Morlich, Highland
195 1984-06-23 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Skotland Loch Garten, Highland
194 1984-06-23 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skotland Cairngorms, Highland
193 1984-06-23 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Cairngorms, Highland
192 1984-06-23 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Skotland Loch Vaa, Highland
191 1984-06-18 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) England Seaton Snook, Cleveland
190 1984-06-17 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) England Potteric Carr, South Yorkshire
189 1984-06-16 * Urfugl (Lyrurus tetrix) England Langdon Beck, County Durham
188 1984-06-02 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) England North Tees Marshes, Cleveland
187 1984-04-28 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) England Hartlepool, Cleveland
186 1984-04-21 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Wales Aber, Gwynned
185 1984-04-21 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Wales Halkyn, Flintshire
184 1984-04-21 Duehøg (Accipiter gentilis) Wales Aber Falls, Gwynned
183 1984-04-21 Sortbrun And (Anas rubripes) Wales Aber, Gwynned
182 1984-04-21 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) Wales Halkyn Hall, Flintshire
181 1984-04-20 Skovpiber (Anthus trivialis) Wales Tregaron, Ceredigion
180 1984-04-20 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Wales South Stack, Anglesey
179 1984-04-20 Rød Glente (Milvus milvus) Wales Tregaron, Ceredigion
178 1984-04-20 Musvåge (Buteo buteo) Wales Tregaron, Ceredigion
177 1984-04-20 Vandrefalk (Falco peregrinus) Wales Cader Idris, Gwynned
176 1984-03-31 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England Newcastle General Hospital, Tyne & Wear
175 1984-03-11 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England Cleasby GP, North Yorkshire
174 1984-03-04 Blisgås (Anser albifrons) Skotland Loch Ken, Dumfries & Galloway
173 1984-03-04 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Skotland Lock Ken, Dumfries & Galloway
172 1984-03-04 * Snegås (Anser caerulescens) Skotland Caerlaverock WWT, Dumfries & Galloway
171 1984-03-03 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England Hartlepool, Cleveland
170 1984-02-25 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Seaton Carew, Cleveland
169 1984-02-15 Vandrikse (Rallus aquaticus) England Darlington, County Durham
168 1984-02-11 Kirkeugle (Athene noctua) England Whitburn, County Durham
167 1984-01-03 Knortegås (Branta bernicla) England Tees Estuary, Cleveland
166 1984-01-03 Islom (Gavia immer) England Tees Estuary, Cleveland
1983
165 1983-12-30 Bomlærke (Emberiza calandra) England Cleasby, North Yorkshire
164 1983-11-19 Skovskade (Garrulus glandarius) England Darlington, County Durham
163 1983-10-29 Gærdesanger (Curruca curruca) England Hartlepool, Cleveland
162 1983-10-29 Søkonge (Alle alle) England Hartlepool, Cleveland
161 1983-10-29 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England Hartlepool, Cleveland
160 1983-09-09 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) England Marsden Hall, County Durham
159 1983-09-01 Rørhøg (Circus aeruginosus) England North Tees Marshes, Cleveland
158 1983-09-01 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) England Hartlepool, Cleveland
157 1983-09-01 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) England North Gare, Cleveland
156 1983-09-01 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) England North Tees Marshes, Cleveland
155 1983-08-03 Skægmejse (Panurus biarmicus) England Minsmere, Suffolk
154 1983-08-03 Klyde (Recurvirostra avosetta) England Minsmere, Suffolk
153 1983-08-03 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) England Minsmere, Suffolk
152 1983-08-03 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England Minsmere, Suffolk
151 1983-08-03 Småspove (Numenius phaeopus) England Minsmere, Suffolk
150 1983-08-03 Sortklire (Tringa erythropus) England Minsmere, Suffolk
149 1983-08-03 Tinksmed (Tringa glareola) England Minsmere, Suffolk
148 1983-08-03 Dværgterne (Sternula albifrons) England Minsmere, Suffolk
147 1983-08-03 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Minsmere, Suffolk
146 1983-07-17 Svaleklire (Tringa ochropus) England Cleasby GP, North Yorkshire
Annoncer