VP Artsliste

VP Artsliste

Rob Fuge

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rob Fuges kryds

Dette er Rob Fuges VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2008-04-03 Corsica, Aghione Casone, 1k N of D343 Frankrig
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2007-02-20 Ridasjarvi Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2000-02-05 Abernethy Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2008-06-16 Sivrikaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2003-12-09 Cairngorm.. Sneachda Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2000-02-07 Slochd Skotland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2023-06-13 Cavtat, Velji Do Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1999-11-01 Larnaca Cypern
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2007-03-17 Oued Massa Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2004-06-18 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2008-03-25 Wadi Salvadora Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2001-06-23 Mandria Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2007-03-20 Royal Forest Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2002-04-13 Akamas, Neo Chorio Cypern
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2008-03-19 Sivry - Courtry Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2006-01-07 Suffolk, Barnham England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2002-03-04 Beds, Little Brickhill England
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2002-01-16 Finikas Cypern
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2004-01-29 Caerlaverock Skotland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2008-03-18 Rooskensdonk Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2003-03-10 Lancs, Cumming Carr England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2003-12-08 Caithness, Westfield Skotland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2003-12-09 Slamannan Skotland
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2002-02-21 Essex, Abberton Reservoir England
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1999-02-15 Norfolk, Holkham England
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2003-02-17 Slimbridge England
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-03-18 Rooskensdonk Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2000-12-22 Berks, Cookham, Widbrook Common England
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-07-24 Abu Simbel Egypten
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-01-16 Finikas Cypern
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1999-10-14 England, Herts, Wilstone England
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2002-12-24 Oxon, Dix Pit England
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2000-09-07 Asprokremnos Cypern
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2003-09-24 Leics, Rutland Water England
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 2008-02-10 Devon, Exeter England
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2003-09-26 Tresco England
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2001-01-07 Merseyside, Seaforth England
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2004-06-21 Goksu Tyrkiet
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2003-02-17 Cardiff, Lisvane Res Wales
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-11-11 Bishop's Pool Cypern
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-01-05 Surrey, Bourne Hall England
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-02-18 Brent Reservoir, Middx England
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2013-03-16 Vadso Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2004-01-27 Cairnryan Skotland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2004-03-12 Lewis Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2000-02-06 Moray, Findhorn Skotland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2018-04-05 Musselburgh Skotland
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-04-12 W Yorks.. Pugneys CP England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-17 Ythan Estuary Skotland
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2002-03-20 Northumberland, Woodhorn Flash England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-05-16 Dungeness England
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2003-01-19 Larnaca Cypern
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2006-06-11 Monfrague Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2007-07-23 Abu Simbel Egypten
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-03-29 Ne'ot Hakkykar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2002-04-11 Kensington Cliffs Cypern
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-11-29 Tenerife, Icod Del Alto Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2002-06-29 Larnaca Cypern
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2004-06-18 Halfeti Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2006-06-12 Tietar.. Monfrague Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2005-03-06 Calera y Chozas Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2011-10-29 Lanzarote Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2008-03-29 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2005-03-07 Belen Plains Spanien
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2007-07-20 Abassa Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2001-06-22 Akrotiri Cypern
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2006-02-21 Vergiere, Bouches De Rhone Frankrig
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2007-07-21 Zafarana Egypten
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2005-03-06 Calera y Chozas Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2007-07-21 54k N of Marsa Alam Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2008-03-27 Eilat, Km 19 Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 2003-06-01 Portree.. Toravaig Skotland
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2007-12-05 Madeira.. Ribeira Da Janela and Faja Da Nogueira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2019-11-22 Tenerife, La Guancha, Mirador Barranca de Ruiz Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2017-06-12 Tenerife, Mirador La Grimona Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2003-12-08 Caithness, Rattar Mains Skotland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2007-07-23 Hamata / Abu Ghusun Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2004-06-18 Birecik, Has Village Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2007-07-25 Abu Simbel Egypten
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2004-05-14 Balranald Skotland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2001-03-17 Asprokremnos Cypern
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2012-09-22 Rainham Marshes England
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2002-04-12 Akamas, Neo Chorio Cypern
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2004-12-13 Notts, Attenborough England
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2005-03-07 Almaraz Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2007-07-23 Idfu Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2004-06-21 Goksu Delta Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2006-06-12 Dehesa De Abajo.. Donana Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) 1999-02-15 Norfolk, Titchwell England
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2004-02-23 S. Uist Skotland
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-10-03 Suffolk, Boyton Marshes England
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2002-01-17 Mandria Cypern
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1999-02-15 Norfolk, Titchwell England
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-03-17 Galicia, Begonte Spanien
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2001-02-16 Bucks, Willen Lake ( S ) England
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2000-01-01 Herts, Springwell Lake England
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2001-01-20 Larnaca Cypern
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1999-11-01 Larnaca Cypern
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2007-02-11 Etang De Consacaniere Frankrig
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2007-07-20 Abassa Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2000-03-28 Lady's Mile Cypern
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-09-09 Akrotiri Cypern
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2023-05-02 Northumberland, High Newton By Sea England
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2004-06-19 Cizre Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2005-12-04 Rainham England
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2008-03-26 Km 40 Sewage Farm Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2004-02-02 Paphos Cypern
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2003-09-22 Yorks, Old Moor RSPB England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2013-10-19 Hants, Hayling Island England
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2001-05-09 Zakaki Cypern
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-03-03 Fermanagh, Ports Nordirland
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2007-07-20 Wadi El Natrun Egypten
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2000-03-28 Lady's Mile Cypern
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2003-07-23 Hants, Keyhaven England
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2001-01-17 Paphos Cypern
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2008-03-25 Yotvata Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2001-08-21 St Margarets at Cliffe England
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2007-07-24 Lake Nasser.. 15k N of Abu Simbel Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2005-10-03 Polgigga England
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2015-06-13 Pagham Harbour England
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1997-08-01 Cromane Irland
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-06-22 Norfolk, Titchwell England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-06-08 Staffs, Drayton Bassett England
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-11-19 Somerset, Chew Valley Lake England
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2002-07-26 Hants, Pennington Marshes England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2002-11-16 Akhna Dam Cypern
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2021-10-10 West Yorks, Swillington Ings England
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2021-06-07 Blyth England
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2000-10-11 Dublin, South Bull Irland
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2003-09-22 N. Yorks, Nosterfield England
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2005-09-03 Thurlestone England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2002-07-25 Norfolk, Titchwell England
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2003-05-12 Cambs, Wicken Fen England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2006-09-04 Pennington, Hants Storbritannien
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2004-10-02 Brownsea Island England
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2001-01-08 Merseyside, Seaforth England
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2001-05-16 Dublin, Malahide Irland
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2002-10-23 Herts, Amwell England
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2006-05-20 Turov Hvide Rusland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2004-09-21 Kerry, Blennerville Irland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2005-08-22 Hants, Farlington England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2000-09-09 Zakaki Cypern
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2003-09-24 Cambs, Grafham Water England
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2004-06-12 Cheshire, Sandbach Flashes England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2001-03-17 Asprokremnos Cypern
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2008-08-28 Cape Clear Irland
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2002-10-21 Herts, Amwell England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-03-19 Oroklini Cypern
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2015-06-13 Titchfield Haven England
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2007-07-22 Hamata Mangroves Egypten
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2004-09-30 St Martin's England
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2000-09-08 Zakaki Cypern
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-10 Lincs, Frampton Marsh England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2009-05-14 Grove Ferry England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2007-07-24 Lake Nasser.. 15k N of Abu Simbel..69 birds ! Egypten
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-11-29 Highland.. Coldbackie Skotland
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-08-17 Oxon, Farmoor England
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2001-08-14 Lady's Mile Cypern
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2002-01-29 Cornwall, Millbrook England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2002-01-29 Devon, Saltram England
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2005-01-07 Carnoustie Skotland
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2004-03-17 Dorset, Radipole England
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2004-06-22 Yesiloz Tyrkiet
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2001-06-11 Hants, Farlington Deeps England
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2008-03-27 Eilat, North Beach Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2007-07-21 Ain El Sukhna Egypten
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2007-07-22 Hamata Mangroves Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1999-11-01 North Bull Irland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2002-02-16 London, Kensington England
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2009-05-07 Lagune De Khenifiss Marokko
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-01-10 Cleveland, Saltholme England
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2004-02-24 Barra Skotland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2004-02-23 Benbecula, Gramsdal Skotland
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2003-03-04 Larnaca Cypern
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1999-11-01 Limassol Cypern
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2003-04-29 Zakaki Cypern
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-01-16 Dakhla Marokko
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2007-07-21 31k N of Zafarana Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2005-07-19 Cley England
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2007-01-16 Dakhla Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1997-08-01 Cromane Irland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2021-07-17 Anglesey, Cemlyn Bay Wales
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Hamata Mangroves Egypten
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-07 Anglesey, The Skerries Wales
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2003-05-31 N. Queensferry Skotland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2007-07-22 Wadi Lahami Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2005-03-10 Galway Irland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2001-09-20 Bishop's Pool Cypern
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-04-17 Oroklini Cypern
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-06-01 Uig - N Uist Skotland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle) 2004-11-04 Cornwall, Falmouth England
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2013-12-30 Portland England
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-11 Dawlish England
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2000-02-06 Burghead Skotland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2000-02-06 Burghead Skotland
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-01 N. Yorkshire Farnham England
372 X Islom (Gavia immer) 2000-02-06 Moray, Burghead Skotland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-03-05 Cornwall, Hayle England
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2012-08-18 Lanzarote, Banco De La Concepion Spanien
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2012-08-18 Lanzarote, Banco De La Concepion Spanien
376 X * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica) 2012-08-18 Lanzarote, Banco De La Concepion Spanien
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-06-30 East Yorks, Bempton England
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2003-06-01 Uig - N Uist Skotland
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2012-08-18 Lanzarote, Banco De La Concepion Spanien
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-10-02 Surrey.. Walton Res England
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2003-06-01 from Uig - Uist Ferry Skotland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2008-07-10 Pico de Arierio Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2007-08-26 Co. Clare.. Bridges of Ross.. also on Madeira Irland
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2008-07-10 Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2004-06-21 Tasucu Tyrkiet
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2005-08-24 Clare, Bridges of Ross Irland
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2003-09-22 Yorks, Flambororugh Head England
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2007-08-24 Co. Clare off Loop Head Irland
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2003-06-01 from Uig - Uist Ferry Skotland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2007-02-12 Antibes Frankrig
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-09-26 Cornwall.. from Scillonian England
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2008-07-11 Madeira, Garajau Portugal
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2008-07-10 Madeira, Desertas Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2007-07-24 Abu Simbel.. Airport Bay Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-11-03 Akhna Dam Cypern
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1998-03-01 Lagos Portugal
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2004-06-18 Birecik Tyrkiet
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1999-10-25 Wicklow Head Irland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2008-04-11 Ras - Al - Zour Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2006-02-22 St Maries De La Mer Frankrig
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2007-03-17 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2000-09-08 Zakaki Cypern
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2000-06-27 Polemidia Dam Cypern
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2000-10-28 Herts, Fisher's Green England
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2010-11-05 Cornwall, Walmsley Sanctuary England
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2001-05-09 Bishop's Pool Cypern
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2001-05-22 Bishop's Pool Cypern
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2005-11-16 Red Wharf Bay Wales
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2007-07-21 15k S of Safaga Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2001-05-09 Bishop's Pool Cypern
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-01-19 Germasogeia Dam Cypern
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2000-09-07 Latsi Cypern
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2002-01-18 Oroklini Cypern
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-10-06 Co. Galway, Letterfrack Irland
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2000-09-06 Lady's Mile Cypern
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2007-07-21 11k S of Safaga Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2005-05-04 Zator Fish Ponds Polen
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2007-07-24 Lake Nasser.. 15k N of Abu Simbel Egypten
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2008-06-08 Kus Golu Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2000-09-06 Germasogeia Cypern
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-03-06 Torrijon El Rubio Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2005-03-05 Villanua Quarry Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2004-06-16 Erenkaya.. Near Konya Tyrkiet
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-05-20 Norfolk, Ryburgh England
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2008-03-26 Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2009-03-15 Portalagre Province Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2000-11-26 Kensington Cliffs Cypern
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2005-03-07 Tietar.. Monfrague Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2007-07-22 Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2004-06-19 Serpmetas Tyrkiet
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2005-05-05 Krakow, Pieninski Nat Park Polen
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2005-05-08 Bierbrzansk Nat Park Polen
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2006-06-11 Alpredete, Navacerrada Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2008-03-25 Wadi Salvadora Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2005-03-07 Monfrague.. Tietar Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2008-03-25 Hula Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2000-02-07 Findhorn Valley Skotland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2006-02-21 La Caume, Bouches De Rhone Frankrig
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-04-14 Tulha Oasis Kuwait
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2000-02-05 Abernethy Forest Skotland
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-01-01 Norfolk, Thornham England
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2003-02-24 Norfolk, Warham Greens England
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2003-04-29 Asprokremnos Cypern
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2000-09-06 Pissouri Bay Cypern
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2003-03-05 Finikas Cypern
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2003-11-25 Norfolk, Massingham Heath England
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-01-16 Agios Ionnou Cypern
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1999-03-01 Worcs., Broadway England
523 X Slørugle (Tyto alba) 2002-11-15 Pissouri Cypern
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2004-06-18 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2006-06-22 Oxon, Thrupp England
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2004-05-07 Akamas, Agios Minas Cypern
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2003-08-27 N. Uist, Grenitote Skotland
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-03-06 Monfrague.. Tietar Spanien
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2007-03-21 Rissani Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2007-07-28 Southern Sinai Egypten
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2007-01-11 Ridasjarvi Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2007-02-20 Margretesberg Park Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2005-05-07 Bialowieski.. near Czerlonka Polen
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2005-06-06 Katowice area.. Lubliniec Forest Polen
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2007-03-20 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1997-05-01 Majorca, Deia Spanien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2000-07-26 Kouris Dam Cypern
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2004-06-17 Adana Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2022-03-23 Lancs, Roach Bridge England
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2002-08-23 Germasogeia Cypern
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2007-07-23 Nile Valley, Idfu Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2008-03-25 Highway 90 272K Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2007-03-21 49k n of Rissani Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 1998-03-01 Algarve Portugal
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2002-04-09 Akrotiri Cypern
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2005-05-07 Bialowieski.. Budy Forest Bridge Polen
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2005-05-07 Bialowieski.. Bialowieza Village Polen
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2005-02-09 Essex, Hockley Woods England
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2004-06-16 Akseki Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2005-05-08 Bialowieski.. near Narewka Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-05-06 Katowice area.. Lubliniec Forest Polen
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2005-03-06 Aragon Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2007-03-16 Oukaimeden Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2005-05-05 Krakow, Lachowice Woods Polen
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-04-16 Zakaki Cypern
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2003-04-29 Mandria Cypern
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2000-09-06 Kensington Cliffs Cypern
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2007-07-22 Hamata Mangroves Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2007-01-15 100k N of Tan Tan Marokko
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-03-05 Stepper Point, Cornwall England
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-03-19 Amsterdam, Vondel Park Holland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2007-01-15 Guelmime.. Oued Sayad Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2008-09-25 E. Yorks, Flamborough England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2003-10-27 Burnham Norton Seawall England
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2008-04-11 Ras Al Zour Kuwait
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2000-09-05 Parekklisia Cypern
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2005-03-06 Aragon, Belchite Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2000-09-07 Asprokremnos Cypern
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2003-10-13 Scilly, St Mary's, The Garrison England
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2001-05-09 Phassouri Cypern
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2007-02-19 Juupajoki Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2005-03-06 Torrijon El Rubio Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2007-01-14 Agadir Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2006-05-22 Kosy Most, Narewka Polen
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2007-07-21 Suez Egypten
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-03-01 Cafe Chtoukan Marokko
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2007-01-17 Aousserd Marokko
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2008-03-25 K 282 on 90 Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-04-13 Sulaibiakhat Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2004-06-16 Akseki Tyrkiet
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2007-01-12 Oulu Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2007-03-16 Oukaimeden Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2006-05-20 Pripyat Hvide Rusland
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2007-01-15 100k N of Tan Tan Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2007-01-15 100k N of Tan Tan Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2007-01-16 Aousserd Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2007-01-15 100k N of Tan Tan Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2007-01-17 Aousserd Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2000-08-11 Norfolk, Weeting Heath England
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2008-04-12 Jahra East Kuwait
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2005-03-06 Belchite Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1999-11-01 Lady's Mile Cypern
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2009-05-12 Ouarzazate Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2007-01-15 100k N of Tan Tan Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2002-04-11 Mandria Cypern
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2004-06-16 Krater Golu Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2004-06-16 Konya Tyrkiet
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-02 South Stack Wales
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2006-03-10 Belchite Spanien
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2007-01-17 Aousserd Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2004-06-16 Konya Tyrkiet
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-04-11 Ras - Al - Zour Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-04-13 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2004-06-17 Adana Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2007-01-14 Marrakech Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2007-01-14 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 X * Purpursvale (Progne subis) 2004-09-06 Butt Of Lewis Skotland
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2002-01-19 Germasogeia Cypern
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2007-07-21 Marsa Alam Egypten
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1997-05-01 Majorca, Deia Spanien
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2001-03-20 Asprokremnos Cypern
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2000-09-07 Akamas, Baths Of Aphrodite Cypern
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2007-03-18 Guelmime.. Oued Boukila Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2002-04-11 Aspro Dam Garden Cypern
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2006-06-11 Navacerrada Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2002-04-13 Akamas, Baths Of Aphrodite Cypern
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2002-03-19 Northumberland, Lynemouth England
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2003-02-24 Norfolk, Stiffkey England
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2004-03-04 Kent, Dover England
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2005-10-04 St Margaret's At Cliffe England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2003-10-27 Norfolk, Hemsby England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2002-04-13 Akamas, Baths Of Aphrodite Cypern
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2008-06-15 Gelinkaya Tyrkiet
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2014-02-23 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2007-04-25 Norwich England
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2014-11-01 Cleveland, Brotton England
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2008-06-16 Sivrikaya Tyrkiet
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2021-10-18 East Yorks, Spurn England
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2003-08-26 Lowestoft, Gunton England
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2004-10-06 Essex, Walton On The Naze England
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-11 Tulha Oasis Kuwait
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2002-04-15 Akrotiri Cypern
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2007-07-20 Abassa Egypten
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-11-27 Kouris Dam Cypern
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-10 Slimbridge England
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-09-29 Kent, St Margarets At Cliffe England
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2009-07-03 Dalarna Province Sverige
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-06-02 Suffolk, Landguard Point England
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2005-09-01 Norfolk, Winterton England
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2001-06-26 Troodos Cypern
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2006-06-12 Los Palacios Spanien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2004-06-17 Isikli Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2004-06-20 Nemrut Dagi Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2005-09-06 Portland England
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-06-07 Suffolk, Outney Common England
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-07-16 Trimley England
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2006-05-22 Bialowieski Polen
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2005-05-04 Zator Fish Ponds Polen
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-05-09 Germasogeia Cypern
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2007-07-24 Abu Simbel Egypten
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2004-06-18 Birecik Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2009-05-08 Dahka - Auosserd Marokko
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2008-03-19 Fremainville Frankrig
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2008-03-27 Yotvata Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2007-01-15 Guelmime.. Oued Sayad Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2008-06-12 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-04-13 Abdaly Farms Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2003-09-06 Dorset, Hengistbury Head England
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2006-07-06 Belchite.. olive grove 3k N on A222.. 3 birds Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2004-06-16 Akseki Tyrkiet
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2008-03-28 K 152 on 90 ( Shezaf Reserve ) Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2009-03-29 Km 58 on the 40 Israel
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2007-03-21 Kasbah Hotel Said Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-01-09 Surrey, Thursley Common England
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2008-04-03 Corsica Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2012-11-25 Mallorca, Boquer Valley Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2007-03-22 Ait Barkar Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2001-11-29 Tenerife, Punta Del Teno Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-04-11 Phassouri Cypern
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2006-04-08 Dorset, Stanpit Marsh England
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2008-04-05 Sardinia, Alghero Italien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2000-03-30 Anassa Cypern
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2004-06-18 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2003-03-04 Larnaca Sewage Works Cypern
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-03-30 Anassa Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2007-12-05 Madeira.. Ribeira Da Janela.. Reserva Do Fanal Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2008-04-03 Corsica, Restonica Valley Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2004-06-16 Akseki Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2004-06-16 Akseki Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2004-06-17 Isikli Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2005-03-21 Les Baux, Bouches De Rhone Frankrig
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2000-09-10 Troodos Cypern
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 X * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) 2021-03-23 Devon, Exmouth England
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-04-11 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-03-24 Tel Aviv, Hayarkon Park Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2008-03-24 Tel Aviv, Hayarkon Park Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2002-06-17 Derby, Sinfin England
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2004-10-07 Benalmadena Costa Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2007-07-27 Sinai, St Katherine's Monastery Egypten
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2003-10-13 Tresco England
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2006-02-06 Swansea Wales
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-06 Erezee Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2003-12-16 Cornwall, Godrevy Point England
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2008-03-28 Eilat Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2004-06-17 Isikli Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2000-09-21 Lady's Mile Cypern
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2004-02-03 Akhna Dam Cypern
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-04-10 Paphos Cypern
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2002-04-14 Akamas, Neo Chorio Cypern
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2004-06-17 Isikli Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-03-19 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2006-10-21 Thorpeness England
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2002-04-12 Akamas, Neo Chorio Cypern
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2009-05-10 Ifrane Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2002-04-12 Akamas, Neo Chorio Cypern
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2009-03-26 Eilat Date Palms Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2002-09-12 Norfolk, Wells Woods England
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2001-05-10 Akrotiri Cypern
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2007-01-15 Oued Massa Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2001-03-18 Finikas Cypern
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2001-09-20 Phassouri Cypern
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2011-10-31 Fuertaventura, La Oliva Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2008-04-14 Kuwait City, Green Island Kuwait
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2018-11-05 Norfolk, Salthouse England
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2009-05-10 Timahdite Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2000-09-11 Germasogeia Cypern
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2007-07-27 Sinai, Oasis Firan Egypten
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2003-12-01 Kent, Reculver England
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2002-04-10 Mandria Cypern
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2002-04-13 Akamas Cypern
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2000-03-30 Anassa Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2008-04-11 Jahra East Kuwait
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2007-01-14 Guelmime.. Oued Sayad Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2007-07-27 Sinai, Oasis Firan Egypten
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2006-07-06 Castillo Montearagon, Huesca.. 2 birds Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2007-01-15 Guelmime.. Oued Boukila Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2000-11-25 Finikas Cypern
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2007-07-27 Sinai, Abu Redeise Egypten
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2004-06-20 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2000-02-05 Nethy Bridge Skotland
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2007-07-25 Luxor, Crocodile Island Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2007-07-27 Sinai, Oasis Firan Egypten
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1999-08-21 Cork Irland
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2011-03-23 Sicily, Mondello Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1999-11-01 Zygi Cypern
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2004-06-18 Birecik Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2007-01-16 Aousserd Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2004-06-19 Siirt Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2004-06-18 Halfeti Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2007-07-20 Abassa Egypten
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2006-06-13 Los Palacios Spanien
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2006-03-08 Extremadura Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2007-02-12 Nice Frankrig
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2005-03-05 Villanua Quarry Spanien
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-16 Easington, E Yorks England
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2000-09-09 Germasogeia Cypern
934 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-12-29 Norfolk, Sedgeford England
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2003-05-01 Asprokremnos Cypern
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2007-07-24 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2002-10-03 Oxon, Churn England
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2014-12-09 Yorks, Wakefield, Calder Wetlands England
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2001-05-09 Akrotiri Cypern
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2008-03-30 Mt Gilboa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2002-04-12 Akamas, Neo Chorio Cypern
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2002-02-05 Norflok, Lynford Arboretum England
946 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 2007-11-20 Goodwick Moor Wales
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2002-04-10 Mandria Cypern
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2012-12-15 Berks, QMR England
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2001-11-11 Zakaki Cypern
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-11-28 Tenerife, Las Canadas Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Madeira Portugal
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2001-11-28 Tenerife, Las Lajas Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2007-01-12 Oulu.. approx 30 birds Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2005-05-21 Landguard Point England
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2004-06-17 Serpmetas Tyrkiet
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2002-06-17 N. Yorks, Giggleswick England
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2007-07-27 Sinai, St Katherine's Monastery Egypten
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2004-06-18 Halfeti Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2003-02-24 Holkham England
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-02-10 Norfolk, Edgefield Woods England
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2003-05-31 Abernethy Forest Skotland
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-02-03 Bucks, Hedgerley England
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2006-02-21 Mont Ventoux Frankrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2008-04-03 Corsica, Vivario Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2001-01-24 Phassouri Cypern
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2008-03-24 Mt Hermon, Newe Ativ Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-11-28 Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2003-09-26 Scilly, St Mary's, Penninis England
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1999-02-15 Norfolk, Salthouse England
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2004-03-02 Choseley Drying Barns England
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2004-06-17 Demerkazik Tyrkiet
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-06-20 Van Railway Cutting Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2004-06-18 Nemrut Dagi Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2002-04-09 Akrotiri Cypern
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2001-03-17 Paphos Cypern
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2003-03-16 Devon, Prawle England
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2008-03-25 Wadi Salvadora Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2007-01-14 Marrakech Marokko
1006 X * Brunøret Værling (Emberiza fucata) 2004-10-20 Fair Isle Skotland
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2003-10-21 Norfolk, Walsey Hills England
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-27 Sabysjon, Stockholm Sverige
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2009-07-01 Pallakka, Norbotten Province Sverige
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2001-06-23 Akamas, Neo Chorio Cypern
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-09 Cley England
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2009-04-14 Hants, Old Winchester Hill England
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2008-04-08 Kent, Dungeness England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2002-11-04 Dorset, Hengistbury England
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2003-12-15 Oxford England
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2004-10-28 St. Mary's.. Trenoweth England
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2008-08-28 Cape Clear Irland
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2012-02-17 Rhiwderin Wales
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2008-08-28 Cape Clear Irland
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2005-09-28 Scilly, St Agnes, The Parsonage England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer