VP Artsliste

VP Artsliste

Martin Thomsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Martin Thomsens kryds

Dette er Martin Thomsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2016-05-29 West of Aleria Frankrig
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2013-05-02 Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2013-04-30 Stepantsminda Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2013-05-09 Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2011-05-10 Forest of Sidi Bettache ?? Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2014-03-25 Holland Park, Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2013-05-06 Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2011-05-11 Forest of Sidi Bettache ?? Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2012-04-17 Nørreballe Not, Langeland Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) Monnet, Tåsinge, Fyn Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2009-09-11 Tiergarten, Berlin Tyskland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum digesø Danmark
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2011-05-06 Laayoune Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-08 Lønborg, Skjern Enge Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2022-08-19 Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-25 Blåvand, ved ishuset Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2008-07-27 Tingvallavatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2011-05-11 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2008-05-08 Villa Real de san Carlos, Monfraque, Extremadura Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2011-05-13 Oued Sous Marokko
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2014-03-28 Neot Haikikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2011-05-06 Laayoune Marokko
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager Danmark
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2011-05-06 Oasis south of Laayoune (du så den i Laayoune) Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2014-04-04 Nitsana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2015-05-04 Abassa village Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
140 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2015-05-14 Sandafa Egypten
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2011-05-05 Gleb Jdiane Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2011-05-05 Gleb Jdiane Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2014-03-25 KM 19-20 ponds north of Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2012-05-23 Madeira, Ribeiro Frio Portugal
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2015-05-06 Between Marsa Alam and Abu Ghusun Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2014-03-25 KM 19-20 ponds north of Eilat Israel
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose, FYN Danmark
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2008-05-08 Saucedilla, Almaraz, Extremadura Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2011-05-10 Little lake about 55 km south of Cedrès Forest Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke mose, Møn Danmark
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-04 Roden Fed, Lolland Danmark
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2011-05-01 Atlantic coast Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2015-05-04 Abassa fish ponds Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2013-05-10 Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2013-05-06 Cizre Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgård inddæmning Danmark
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2015-05-14 Wadi El Natron Egypten
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2015-05-09 Aswan Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2014-03-25 KM 19-20 ponds north of Eilat Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-03-27 Yotvata Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2015-05-04 Abassa fish ponds Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værneengene Danmark
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-07-11 Tofta Kile Sverige
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand Danmark
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-17 Kalvebod, Amager Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-26 Thissing vig, Mors Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-10-27 Horn sø, Lemvig Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor Fyr, Langeland Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Fanø Danmark
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2015-05-07 Hamata Egypten
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2011-05-05 102 km from Dakhla towards Aoussard Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Danmark
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2015-05-11 Abu Simbel Egypten
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2011-05-03 Oued Chebika Marokko
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-20 Hirtshals Danmark
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Danmark
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2014-03-27 North Beach, Eilat (Jordan siden) Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2015-05-06 Red sea coast Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2011-05-03 Khnifiss Lagoon Marokko
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus havn pier 1 Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2013-05-03 Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2015-05-04 Ras Sudr Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2011-05-03 Tan Tan Beach Marokko
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2015-05-04 Ras Sudr Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2015-05-05 Ras Sudr Egypten
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2012-05-23 Madeira, Funchal Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-06-03 Gulstav Mose, Fyn Danmark
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2008-07-22 Reykjavik, Hvalsafari ud for Island
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen, Grenen Danmark
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-15 Ulvshale, Møn Danmark
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2012-05-22 Madeira, havet nord for (ca. koordinater) Portugal
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2012-05-22 Madeira, havet nord for (ca. koordinater) Portugal
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange Danmark
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2012-05-22 Madeira, havet nord for (ca. koordinater) Portugal
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2012-05-24 Madeira, havet syd for (ca. koordinater) Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-05-23 Pico do Areeiro, (ca. koordinater) Portugal
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2012-05-23 Maderian peleagic Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Kalymnos Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2011-05-02 Essaouira harbour Marokko
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2009-09-24 Blåvand Danmark
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2012-09-14 Havet mellem Kos og Kalymnos Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-22 Blåvand Danmark
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2012-05-24 Madeira, havet syd for (ca. koordinater) Portugal
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2012-05-22 Madeira, havet nord for (ca. koordinater) Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2015-05-10 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2014-03-25 North Beach, Eilat (Jordan siden) Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2011-05-02 Tamri Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2013-06-08 Italien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2011-05-02 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2015-05-06 Lahami Egypten
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2014-03-31 Eilat, Delfin indhegning Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2015-05-07 Hamata Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2011-05-02 River mouth south of Essaouira Marokko
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2013-05-03 Tyrkiet
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2015-05-12 Abu Simbel Egypten
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2013-05-03 Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2013-04-30 Stepantsminda Georgien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2015-05-07 Bir Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda Spanien
494 X * Rovørn (Aquila rapax) 2015-05-08 Road from Marssa Alam to Edfu Egypten
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-03-26 Eilat mountains Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2008-05-05 Monfragüe, Extremadura Spanien
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2008-05-06 Pito de la Serrana, Extremadura Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-05 Vejlerne Danmark
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2015-05-09 South of Aswan Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-12 Agger Tange Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2015-05-06 South of Safaga Egypten
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2013-05-12 Oymapinar Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2014-03-28 Wadi, Near Dead Sea Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-24 Blåbjerg plantage Danmark
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2011-05-11 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2013-05-08 Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2015-05-09 Aswan Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2014-03-26 Eilat North Beach near Jordan border Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2011-05-08 Ouarzazate , Barrage El Mansour Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2013-05-06 Nemrut Dagi Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2011-05-10 About 61 km south of Cedrès Forest Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2008-05-07 Turillo, Extremadura Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2011-05-01 Essaouira Marokko
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2015-05-06 Between Marsa Alam and Abu Ghusun Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2011-05-01 North of Essaouira Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-19 Ballum sluse, forlandet Danmark
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø, Århus Danmark
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland Danmark
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø Danmark
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2008-05-05 Extramadura Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2011-05-12 Imlil Marokko
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-05-04 Tchoukan Marokko
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2011-05-04 66 km north of pied crow Marokko
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2014-03-28 Wadi Mishmar, near the Dead Sea Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2011-05-10 About 61 km south of Cedrès Forest Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2011-05-03 ?? km south west of Goulimime Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2011-05-01 Road from Marrakesh to hemipode? Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2011-05-05 Oued Jenna (40 km before Aoussard) Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2014-03-27 Yotvata, Cirkular Fields Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2011-05-10 Zeida plains Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2011-05-01 Marrakesh Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2014-03-26 Eilat mountains Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2008-05-08 Villa Real de san Carlos, Monfraque, Extremadura Spanien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2011-05-03 10 km south west of Goulimime Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2008-05-10 Candeleda, Los Gredos, Extremadura Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-28 Stevns Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2013-04-30 Georgien
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvand Danmark
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand Danmark
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2014-03-24 Ma'agan Michael Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2013-05-11 Tyrkiet
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2013-05-05 Tyrkiet
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø Danmark
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2013-05-07 Nemrut Dagi Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2008-05-06 Pito de la Serrana, Extremadura Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2008-05-06 Monroy, Extremadura Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Lake Natron Egypten
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2011-05-05 156 km from Dakhla towards Aoussard Marokko
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2010-07-23 Nave, near Lucca Italien
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2014-03-25 Eilat, Holland Park Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2011-05-05 Oued Jenna (40 km before Aoussard) Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Rømø, Landsende Danmark
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) Extramadura Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Lesbos Grækenland
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2014-03-30 South of Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen Danmark
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2011-05-05 68 km from Aoussard Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2016-06-04 Desert des Agriates Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2011-05-09 Southeast of Midelt on the Tizi-n-Tairhemt pass Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2011-05-02 Tamri Marokko
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2016-06-04 Desert des Agriates Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2013-05-08 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2013-05-11 Tyrkiet
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2013-06-09 Brabbia Marsh Italien
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2012-05-23 Madeira, (ca. koordinater) Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2016-05-31 Asco valley, Corsika Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2013-05-11 Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2013-05-07 Nemrut Dagi Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2013-04-30 Georgien
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2014-03-23 Ben Gurion Airport, Tel Aviv Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2014-04-05 HaYarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2014-03-27 Yotvata Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat, Bornholm Danmark
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2014-03-30 Just outside Yotvata Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2011-05-03 10 km south west of Goulimime Marokko
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2013-05-06 Nemrut Dagi Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2022-01-08 Vargön Sverige
852 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2011-05-10 About 61 km south of Cedrès Forest Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2014-04-02 Eilat birdcenter Israel
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2013-05-02 Georgien
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2008-05-13 Sierra de Gredos, Parque regional, Castilla Y León Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-18 Tipmosen, Blåvand Danmark
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-27 Neot Smadar Israel
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2014-03-26 Eilat mountains Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Danmark
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2014-03-25 Holland Park, Eilat Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2008-05-09 Rio Almonte, Extremadura Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig Danmark
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2013-05-04 Ani Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Marokko, Israel, Egypten
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2013-05-06 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2015-05-08 South of Edfu Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2014-03-24 Zihron Ya'akov Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2011-05-05 Just outside Aoussard Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2013-05-08 Birecik Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2013-05-07 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2010-07-25 Schweiz
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2015-05-04 Abassa fish ponds Egypten
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2012-05-25 Madeira, Machino Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2008-05-08 Saucedilla, Almaraz, Extremadura Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2010-07-13 Nice Frankrig
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Danmark
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2013-05-09 Tyrkiet
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Kildegårdsvej, Odense Danmark
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2015-05-10 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-29 Skagen Danmark
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2014-03-24 Lahav National Park Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø Danmark
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2012-05-22 Madeira, østlige ende Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Marokko
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Madeira Portugal
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2011-05-13 Oukaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2011-05-05 Gleb Jdiane Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2014-04-04 Wadi Salvadori Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2013-05-08 Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2008-05-13 Los Gredos, El Parador, Castilla Y León Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2016-05-29 Junction between D69 and territoriale 20 (Le Chale Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2013-04-30 Georgien
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2012-05-21 Madeira, Lufthavnen Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø Danmark
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2013-05-04 Ishak Pasa Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2014-03-28 Wadi Mishmar, near the Dead Sea Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2011-05-01 Marrakesh Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skarpæsvej 8, Skagen Danmark
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø Danmark
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping, Mølleparken Danmark
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-12-18 Förslöv Sverige
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-14 Rørsangervej, Agger Danmark
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer