VP Artsliste

VP Artsliste

Andreas Bennetsen Boe

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Bennetsen Boes kryds

Dette er Andreas Bennetsen Boes VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2017-07-05 Lake Siemianowka Polen
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2011-07-05 la Alpujarra, Andalusien Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-21 Nybøl Mark, Aabenraa Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-04-15 Rømødæmningen Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-05-02 Sneum Sluse Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-07-26 Färnebofjärden nationalpark Sverige
33 X Bramgås (Branta leucopsis) Danmark
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) Danmark
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-11-12 Havneby Kog Danmark
42 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-28 Ballum Enge Danmark
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2016-03-26 Roden Fed, Lolland Danmark
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor) Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-03-16 Kongens Mose Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-03-31 Mjøls grusgrave, Rødekro Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-04-15 Rømødæmningen Danmark
52 Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-06 Præstholm, Skjern Enge Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-10-14 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) 2009-10-14 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-07-26 Färnebofjärden nationalpark Sverige
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-26 Sneum Digesø Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 2009-10-14 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 2009-10-14 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
72 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-17 Uge Nørremark, Aabenraa Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-04-06 Vesterenge, Skjern Enge Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-11-19 Kruså Møllesø, Denmark Danmark
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula) Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) Danmark
83 Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2015-10-30 Udden, Ottenby, Öland Sverige
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) Danmark
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-09-18 Blåvand, Skippervej Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-02-18 Ishuset, Blåvandshuk Danmark
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-12 Stæhrsvej, Blåvand Danmark
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-08-06 Børsmose Strand Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-23 Skippervej, Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-02-17 Blåvandshuk Danmark
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-05-13 Hostrup Sø Danmark
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-04-06 Præstholm, Skjern Enge Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-05-04 Lillebælt ved Helnæs Danmark
103 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-07-10 Vråby Plantage, Rømø Danmark
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2011-07-05 Lanjaron, Andalusien Spanien
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) Danmark
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2019-10-19 Nord for Ho Danmark
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 Lille Sejler (Apus affinis)
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-26 Draved Skov Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) Danmark
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2011-05-21 Fredstrup Skov Danmark
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-06-08 Sølsted Mose Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2016-06-06 Perbøl Mark Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-07-06 Biebrza River Polen
165 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-07-07 Biebrza River Polen
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra) Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) 2007-07-22 Österdalälven, Särna Sverige
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-08-14 Føns Vang Danmark
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-10-15 Blåvandshuk Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-04-06 Vesterenge, Skjern Enge Danmark
189 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-04-19 Kongens Mose Danmark
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-05-17 Saltvandssøen Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) Danmark
199 Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark
206 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-05-11 Margrethekog Nord Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-05-17 Saltvandssøen Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-05-14 Ejsbøl Sø Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2010-07-02 Rickelsbüller Kog Tyskland
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk Danmark
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-04-21 Nr. Farup Enge Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) Danmark
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-08-06 Børsmose Strand Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-06-27 Præstholm, Skjern Enge Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-05-13 Børsmose Strand Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-08-06 Børsmose Strand Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-06-29 Præstholm, Skjern Enge Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-05-21 Det fremskudte dige, Vidåslusen Danmark
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-02 Rickelsbüller Kog Tyskland
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-08-22 Blåvandshuk Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-12-17 Blåvandshuk Danmark
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-09-18 Saltvandssøen Danmark
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-09-09 Rindby Strand, Fanø Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-07-14 Lakolk Sydsøer Danmark
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-10-16 Grøningen, Blåvand Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2012-07-18 Det Fremskudte Dige, Grænsevejen Danmark
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-09-02 Havsand, Rømø Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-01-14 Lakolk Strand Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-07-22 Österdalälven, Särna Sverige
270 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2013-07-28 Nørresø, Tønder Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-07-02 Rickelsbüller Kog Tyskland
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-07-14 Skallingen Danmark
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-07-17 Bleik, Andøya Norge
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm Havn Danmark
291 Sabinemåge (Xema sabini)
292 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-08-05 Blåvandshuk Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-25 Nørrekær Danmark
298 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-06-12 Mågeøen, Haderslev Dam Danmark
304 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus) Danmark
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Universitetsparken, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-14 Lakolk Strand Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-28 Universitetsparken, Århus Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-02-26 Lakolk Strand, Rømø Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-05 Filsø Danmark
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-07-25 Margrethekog Danmark
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-08-06 Børsmose Strand Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-13 Børsmose Strand Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-12 Utterslev Mose Del I Danmark
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-12 Saltvandssøen Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-08-22 Blåvandshuk Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-07-07 Runde Norge
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-16 Blåvandshuk Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-07-17 Bleiksøya Norge
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-03 Gedser Odde Danmark
351 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-15 Blåvandshuk Danmark
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) 2010-07-08 Runde Norge
354 X Alk (Alca torda) 2010-07-07 Runde Norge
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-07-17 Bleiksøya Norge
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2010-07-07 Runde Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-07-12 Blåfjella-Skjækerfjella nationalpark Norge
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-07-22 Österdalälven, Särna Sverige
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-10-03 Gedser Odde Danmark
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-06 Fornæs, Grenaa Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-03 Vejers strand Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-07-30 Nordstrand, Skagen Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-10-14 Cap de Creus Spanien
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 Storskråpe (Ardenna gravis)
404 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2012-10-14 Cap de Creus Spanien
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2012-10-14 Cap de Creus Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-07-08 Biebrza River Polen
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-05-08 Skærbæk Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 2010-07-07 Runde Norge
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2010-07-17 Bleiksøya Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-05-14 Ottenby, Öland Sverige
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-06-29 Vesterenge, Skjern Enge Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-03-10 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø Danmark
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-01 Sostrup Slot Danmark
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2010-02-19 set fra Ma-15, Mallorca Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-10-20 Låningsvej, Mandø Danmark
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2010-02-18 Nordvest for Cala Mesquida, Mallorca Spanien
468 Revhejre (Egretta gularis)
469 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige
473 Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2012-10-17 Serra del Cadí, Saldes Spanien
475 Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-06-14 Kongens Mose Danmark
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2011-06-29 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2010-02-21 Mallorca Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2011-07-05 la Alpujarra, Andalusien Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-07-03 Bialowieza Polen
488 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-07-05 la Alpujarra, Andalusien Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-07-02 Molslaboratoriet Danmark
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2019-12-09 Parque de el Retiro, Madrid Spanien
494 Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-07-05 la Alpujarra, Andalusien Spanien
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Tyskland
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-04-06 Vesterenge, Skjern Enge Danmark
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2015-05-03 Ottenby, Öland Sverige
508 X Hedehøg (Circus pygargus) Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) Danmark
510 X Sort Glente (Milvus migrans) Danmark
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-02-25 Hostrup Sø Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-07-16 Andenes, Andøya Norge
517 Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm Slamdepot Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-14 Brogård Plantage Danmark
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) Danmark
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-02 Lindet Skov Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-02-15 Føvling Danmark
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2015-09-20 Ottenby Fuglestation, Öland Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-01-22 Vemmingbund Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-07-16 Andøya Norge
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 2011-07-03 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-02-20 Christiansdal, Haderslev Danmark
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-19 Gilbjerghoved Danmark
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-04-22 Blåvandshuk, Mosen Danmark
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2010-07-12 Blåfjella-Skjækerfjella nationalpark Norge
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2017-07-04 Bialowieza Forrest Polen
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-03-26 Draved Skov Danmark
562 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2017-07-04 Bialowieza Forrest Polen
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-12-05 Kruså Møllesø Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-07-16 P-plads, Kolmården zoo Sverige
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) 2017-07-05 Bialowieza Forrest Polen
571 Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-09-08 Gedser Odde Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-07-13 Blåfjella-Skjækerfjella nationalpark Norge
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark
580 Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-10-14 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2012-10-14 Parc Bosc, Figueres Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-17 Skovbyballe, Als Danmark
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-07-22 Sverige
607 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-06-30 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
609 Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Bydiget, Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-07-04 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) Danmark
620 Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica) Danmark
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-03-31 Store Hjøllund Plantage Danmark
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2012-10-16 Prat de Cadí, Saldes Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2012-10-17 Serra del Cadí, Saldes Spanien
626 X Allike (Coloeus monedula) Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus) Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) Danmark
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax) Danmark
635 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-09-01 Vejers Strand Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-07-05 Vejers Strand Danmark
641 Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-07-12 Blåfjella-Skjækerfjella nationalpark Norge
646 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-06-27 Skænken Sø, Skjern Enge Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-10-14 Han Vejle, Vejlerne Danmark
652 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-21 Vejers Klitplantage Danmark
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark
663 Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata) 2011-06-29 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-10-22 Margrethekog Danmark
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-06-23 Slivsø Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2011-07-05 Lanjaron, Andalusien Spanien
693 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum) Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2011-04-24 Blåvandshuk Danmark
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2012-10-21 Aigüamolls de l'Emporda Spanien
701 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-02-25 Hostrup Sø Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-19 Gilbjerghoved Danmark
704 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-10-04 Ottenby Fuglestation, Öland Sverige
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2010-10-16 Blåvandshuk, Mosen Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2013-10-17 Blåvand Fuglestation Danmark
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 TDC-masterne, Blåvand Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen Danmark
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-09-13 Gedser Fuglestation Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-09 Christiansø Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2017-07-06 Biebrza River Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark
733 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2016-06-02 Christiansø Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 Orientgulbug (Hippolais languida)
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-21 Fredstrup Skov Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-12 Lobæk, Løgumkloster Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-07 Nørresø, Tønder Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-30 Tinglev Mose Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2012-10-21 Aigüamolls de l'Emporda Spanien
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-06-17 Skovbakken, Aabenraa Danmark
762 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-08-22 Blåvandshuk Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-08-04 Grenen, Skagen Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 Mestersanger (Curruca hortensis)
767 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis) Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2011-07-11 la Alpujarra, Andalusien Spanien
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2011-07-04 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-07-11 la Alpujarra, Andalusien Spanien
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2010-02-17 Arta, Mallorca Spanien
781 Rosasanger (Curruca mystacea)
782 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-11-06 Krat syd for Rømø golfbane Danmark
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-02-25 Hostrup Sø Danmark
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark
791 X Spætmejse (Sitta europaea) Danmark
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2019-12-10 Embalse de Entrepeñas, Madrid Spanien
799 X Træløber (Certhia familiaris) Danmark
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-03-26 Draved Skov Danmark
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-12 Stæhrsvej, Blåvand Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris) Danmark
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2011-06-29 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
812 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-21 Vejers Klitplantage Danmark
823 X Solsort (Turdus merula) Danmark
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) Danmark
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-05-21 Fredstrup Skov Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-08-12 Skovbakken, Aabenraa Danmark
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) Danmark
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-09 Møllehus, Tønder Danmark
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2016-05-01 Gedser By, Falster Danmark
846 Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2015-10-04 Sandbyborg, Öland Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-08-22 Blåvand Fuglestation Danmark
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2015-05-06 Ottenby, Öland Sverige
852 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-09 Christiansø Danmark
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Mallorca Spanien
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Danmark
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2011-07-09 >2500m, Sierra Nevada Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2011-07-05 Lanjaron, Andalusien Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-07-05 Kongens Mose Danmark
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-07-05 Kongens Mose Danmark
867 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-09-01 Vejers Klitplantage Danmark
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvandshuk Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-07-05 la Alpujarra, Andalusien Spanien
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-27 Strandby havn Danmark
880 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2011-06-29 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
884 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-07-23 Fulufjället nationalpark Sverige
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) Danmark
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus) Danmark
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2011-07-09 >2500m, Sierra Nevada Spanien
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2012-10-18 Mirador de Gresolet, Saldes Spanien
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals Havn Danmark
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-04-09 Skovbakken, Aabenraa Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-07-23 Fulufjället nationalpark Sverige
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-29 Pölen, Ottenby, Öland Sverige
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-02-19 Mallorca Spanien
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Danmark
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2013-10-18 Mosen, Blåvandshuk Danmark
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2015-06-05 Udden, Ottenby, Öland Sverige
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-14 Sankt Enders Kapel, Blåvand Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-09-06 Ottenby Fuglestation, Öland Sverige
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-10-17 Cadí-Moixero, Catalonien Spanien
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) Norge
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Danmark
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-02-13 Skovbakken, Aabenraa Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-16 Flyvestrand, Frederikshavn Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-07-27 Blåvandshuk Danmark
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) Danmark
967 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-10-16 Grøningen, Blåvand Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-05-12 Vejers Strand Danmark
972 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-13 Blåvandshuk Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-07-27 Blåvandshuk Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-07-15 Verdens Ende, Skagen Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2012-10-15 Cal Mianet, Saldes Spanien
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-06-29 Velez de Benaudalla, Andalusien Spanien
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus) Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-09-08 Schäferiängarna, Ottenby Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-11-05 Lakolk Strand, Rømø Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-03-26 Kongens Mose Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2010-02-01 Skovbakken, Aabenraa Danmark
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2011-07-05 la Alpujarra, Andalusien Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2012-05-19 Gilbjerghoved Danmark
994 Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2010-02-18 Nord for Cala Rajada, Mallorca Spanien
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-10-17 Ottenby Fuglestation, Öland Sverige
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2015-05-22 Lunden, Ottenby, Öland Sverige
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarp, Esbjerg Danmark
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-08-09 Lønborggård skjulet, Skjern Enge Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer