VP Artsliste

VP Artsliste

Maarten Schurmans

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Maarten Schurmanss kryds

Dette er Maarten Schurmanss VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2005-07-23 Parc naturel regional de Vercors (Pré Râteau) Frankrig
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2007-07-01 Tyresta Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2002-03-03 Hoge Venen Belgien
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2005-07-21 Col d'Agnel, Alpes Frankrig
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2011-04-03 Capanagh (Northern Ireland) Storbritannien
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2004-11-01 Pic de Gleize, close to Gap Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2000-09-07 Crete Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2012-04-29 En route from Oukaimeden Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1997-05-09 Brenne Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2001-10-28 Ein Avdat Israel
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1997-05-09 Brenne Frankrig
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1996-01-28 Zeeland Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-01-04 Zeeland Holland
33 Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1996-01-28 Zeeland Holland
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-10-22 Uitkerkse Polder Belgien
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2000-01-16 Zeeland Holland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2000-12-27 Grote Zandput - Mol Belgien
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1996-01-14 Kanaalplas - Mol Belgien
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1996-01-14 Kanaalplas - Mol Belgien
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1998-01-04 Zeeland Holland
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2001-07-10 Histria Rumænien
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-24 Kattestaartvijver - Retie Belgien
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1996-01-14 Strobants - Mol Belgien
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1997-11-16 Linkeroever - Beveren Belgien
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1996-02-25 Mechels Broek - Mechelen Belgien
72 X Krikand (Anas crecca) 1996-01-14 Grote Zandput - Mol Belgien
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2001-04-22 Achterhaven - Zeebrugge Belgien
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2002-04-02 Cabo de Gata Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-08-21 Kanaal Den Diel - Mol Belgien
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2000-09-07 Crete Grækenland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1997-11-16 Blokkersdijk - Antwerpen Belgien
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2007-12-02 De Gavers - Harelbeke Belgien
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-09-09 Voorhaven Zeebrugge Belgien
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2000-02-27 Oostduinkerke Belgien
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2000-02-27 Oostduinkerke Belgien
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1996-01-14 Miramar - Mol Belgien
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1996-01-14 Miramar - Mol Belgien
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1996-01-14 Grote Zandput - Mol Belgien
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1996-01-28 Zeeland Holland
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2002-04-02 Laguna de Medina Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2007-07-13 Surroundings of Sevilla Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2001-06-22 Kattenbos - Lommel Belgien
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1998-04-01 Nafplion Grækenland
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1998-04-01 Olympia Grækenland
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2012-04-28 Casablanca Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2007-07-15 Andujar Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2002-03-31 Extremadura Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2001-10-27 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1997-05-09 Brenne Frankrig
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2002-03-31 Extremadura Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2001-10-27 Urim Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2001-10-27 Nizzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2001-10-27 Nizzana Israel
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2001-10-27 Nizzana Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2001-11-01 Eilat km 20 Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2021-03-20 Heist Belgien
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2001-10-25 Eilat km 20 Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2001-11-02 Eilat km 40 Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1999-07-26 De Maat - Mol Belgien
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2007-06-03 Viroin Belgien
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2001-10-31 Eilat, Sewage Ponds KM18 Israel
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2000-09-01 Mechels Broek - Mechelen Belgien
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1997-04-24 Kattestaartvijver - Retie Belgien
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-03-31 Extremadura Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2002-04-02 Laguna de Medina Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1996-04-01 Der Lake Frankrig
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1995-01-01 Kattestaartvijver - Retie Belgien
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1998-01-04 Vlaardingen Holland
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1996-01-28 Zeeland Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1996-01-28 Grevelingenmeer Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2001-10-25 Eilat, saltpans at Km 20 Israel
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1997-05-09 Brenne Frankrig
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1999-08-22 Rammegors Holland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2001-10-24 En route to Eilat Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2001-10-31 Eilat, sewage ponds: 2nd record for Israel Israel
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2002-08-17 Broek Denayer Belgien
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-08-12 Biesbos Holland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-07-28 Zeeland Holland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-05-17 Prunjepolder, Delingsdijk Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1997-01-26 Zeeland Holland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-01-11 Wissenkerke - Vlietepolder [ZL] Holland
222 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Domburg (Westkapelle) Holland
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-08-19 Wezelse Heide - Wuustwezel Belgien
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-24 Schagen Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1996-03-07 Fishing pond Geel Belgien
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2000-09-07 Bramianon Reservoir - Crete Grækenland
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1997-10-12 Molenplasje - Uitkerke Belgien
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1999-08-22 Keihoogte - Zeeland Holland
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1996-01-28 Zeeland Holland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1996-01-28 Brouwersdam Holland
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2004-10-02 Minsmere England
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1996-01-28 Zeeland Holland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-05-23 De Hamert Holland
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2001-08-05 Prunjepolder - Zeeland Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-29 Oude Vrede Belgien
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2002-08-17 Zeeland (self found) Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1999-04-06 Fishing pond Geel Belgien
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2007-05-05 Rotem-Elen (Bichterweerd) Belgien
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1996-02-25 Mechels Broek - Mechelen Belgien
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2002-05-12 Uitkerkse Polder Belgien
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2002-04-23 Bredene Belgien
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1998-08-29 Rammegors Holland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-09-09 Oosterstaketsel - Oostende Belgien
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-08-04 Antwerpen - Rot - Middenvijver Belgien
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2004-05-23 Scherpenissepolder, Zeeland Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1996-01-28 Zeeland Holland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1998-08-29 Rammegors Holland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1996-05-09 Fishing pond Geel Belgien
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2011-02-27 Colijnsplaat - Zeeland Holland
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2012-05-01 Tagdilt track Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2001-07-10 Histria Rumænien
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2014-09-08 Stinkgat - Tholen Holland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2009-09-26 Eghezée - Longchamps Belgien
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-09-09 Oosterstaketsel - Oostende Belgien
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2001-10-25 Eilat km 20 Israel
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1999-12-26 Oostdam - Zeebrugge Belgien
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1997-10-12 Oosterstaketsel - Oostende Belgien
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2004-11-21 Havenhoofd, Scheveningen Holland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2000-02-05 Nazareth Belgien
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2002-04-02 Tariffa Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1996-05-01 Nieuwkoopse Plassen Holland
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2001-10-25 Eilat north beach Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2001-01-14 Goes - Zeeland Holland
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1997-02-15 Grevelingenmeer Holland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-04-29 Zeebrugge Voorhaven Belgien
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1999-12-19 Uiterwaarden - Aldeneik Belgien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1998-04-01 Nafplion Grækenland
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2001-10-25 Eilat Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-09-11 Crete Grækenland
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1998-04-01 Nafplion Grækenland
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2002-06-09 Meijendel Holland
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1996-07-01 Zeebrugge Belgien
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2001-06-24 Voorhaven - Zeebrugge Belgien
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2003-05-18 Voorhaven Zeebrugge Belgien
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1997-05-09 Brenne Frankrig
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-05-11 Verrebroek Belgien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1996-05-01 Nieuwkoopse Plassen Holland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-04 Oosterstaketsel - Oostende Belgien
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1999-10-04 Oosterstaketsel - Oostende Belgien
354 X Søkonge (Alle alle) 2003-02-23 Zoetermeerse Plas - Zoetermeer Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-01-08 Veerse meer Holland
356 X Lomvie (Uria aalge) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
357 X Alk (Alca torda) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1997-01-26 Brouwersdam Holland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1997-01-26 Brouwersdam Holland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1998-01-04 Brouwersdam Holland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2001-02-20 Der Lake Frankrig
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2023-11-03 Belgien
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1997-10-12 Oosterstaketsel - Oostende Belgien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1999-09-01 Crete Grækenland
401 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2000-09-03 Mechels Broek - Mechelen Belgien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2007-12-31 Sainte Marie de la Mer Frankrig
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2002-04-02 Tariffa Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1998-08-01 Moines Luxembourg
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2022-04-06 Frankrig
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-12-30 Warneton/Ploegsteert Belgien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2012-04-29 Tamri Estuary Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1999-08-22 Rammegors Holland
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1999-08-22 Rammegors Holland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2001-07-02 Donau Delta - Tulcea Rumænien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1997-05-10 Brenne Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2007-12-28 près de la station d'épuration, Berre l'étang Frankrig
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2001-10-25 North Beach Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1999-09-01 Crete Grækenland
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1997-10-12 Polder achter Zwin Belgien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1996-05-01 Nieuwkoopse Plassen Holland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1995-01-01 Kattestaartvijver - Retie Belgien
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2001-10-25 North Beach Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2001-07-03 Danube Delta Rumænien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2001-07-05 Danube Delta Rumænien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-03-31 Extremadura Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2002-04-05 The Pyrenees Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1998-04-01 Kalambaka Grækenland
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1998-08-01 Pyrenees Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2002-03-30 Extremadura Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1998-07-01 Lorraine Frankrig
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-10-25 Eilat Israel
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2009-01-03 Camargue - Consécanière Frankrig
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1998-08-01 Pyrenees Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-10-25 Eilat Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2002-03-30 Extremadura Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2001-10-27 Urim Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2002-03-30 Extremadura Spanien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2000-09-06 Crete Grækenland
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2001-07-07 Babadag Forest Rumænien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1995-10-22 Prinsenpark - Retie Belgien
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2001-10-27 Nizzana Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1997-05-09 Brenne Frankrig
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1996-04-01 Cunfin and Der lake Frankrig
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1996-04-01 Cunfin and Der lake Frankrig
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2000-02-05 Hedwigepolder Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1997-01-26 Brouwershaven Holland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2001-10-24 En route between Tel Aviv and Eilat Israel
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba) 1996-03-01 Herenthout Belgien
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1999-09-01 Crete Grækenland
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2000-03-12 Flevoland Holland
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2001-02-20 Olloy-sur-Viroin Belgien
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2012-05-02 Risani Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1999-06-26 Viroin Belgien
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-11-30 Zwolle - Marslanden Holland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-05-25 Parc naturel regional de Vercors Frankrig
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1996-03-01 Herenthout Belgien
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2005-03-20 Logbiermé Belgien
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2000-02-12 Bel - Geel Belgien
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
542 X Kapugle (Asio capensis) 2012-05-05 Merja Zegra Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1997-05-10 Brenne Frankrig
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2001-07-02 En route to Danube Delta Rumænien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2001-10-24 En route to Eilat Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2001-10-25 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2001-10-25 Eilat km 33 Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2012-05-01 Tagdilt track Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 1998-09-01 Cassis Frankrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2000-08-27 Oostdam - Heist Belgien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2022-05-12 Kokkola Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2001-02-19 Der Lake Frankrig
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2001-07-03 Danube Delta Rumænien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2002-04-06 Foret D'Issaux, Pyrenees Frankrig
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2002-04-02 Andalucia Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2012-05-04 Ifrane Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2001-07-03 Danube Delta Rumænien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-03-31 Extremadura Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2001-07-03 Danube Delta Rumænien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1999-09-01 Crete Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1997-01-26 Zeeland Holland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2001-10-27 Urim Israel
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2001-07-05 Danube Delta Rumænien
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2011-12-30 Sluiskil - Groote- of Oude St-Albertpolder Holland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2019-10-26 Heist Belgien
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1997-05-09 Brenne Frankrig
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2000-09-23 Koksijde Belgien
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-08-24 Anjumer en Lioessenserpolder Holland
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2017-10-17 Zwinbushes, Knokke-Heist Belgien
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2001-07-02 En route to Danube Delta Rumænien
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2001-10-25 Eilat km 33 Israel
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-07-11 Brenne Frankrig
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2001-10-25 Eilat km 20 Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2019-10-12 Heist, Haag Belgien
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1997-05-09 Brenne Frankrig
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-03-30 Extremadura Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2000-08-13 Fagne Malchamps - Spa Belgien
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2002-03-29 Belchite Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2002-04-06 The Pyrenees Spanien
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2001-10-25 Eilat km 33 Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2001-10-29 En Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2000-12-28 AWW pond - Broechem Belgien
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2001-07-08 Babadag Forest Rumænien
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2000-07-01 Geiranger Norge
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2012-04-29 Oukaimeden Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2003-03-23 Lier Anderstad Belgien
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1998-12-06 Achterhaven - Zeebrugge Belgien
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2001-10-26 Eilat km 40 Israel
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2012-05-01 Tagdilt track Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2001-10-25 Eilat km 33 Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2001-11-02 Eilat km 40 Israel
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1995-10-22 Prinsenpark - Retie Belgien
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1995-10-22 Prinsenpark - Retie Belgien
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2002-03-29 Belchite Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2012-05-02 Risani Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1998-12-06 Westdam Heist Belgien
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2012-05-01 Tagdilt track Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1999-11-15 Zeebrugge - Voorhaven Belgien
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2001-11-02 Eilat km 40 Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2000-09-08 Ierapetra - Crete Grækenland
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2002-03-29 Belchite Spanien
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2012-05-02 Merzouga - Yasmina area Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2001-11-02 Eilat km 40 Israel
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2001-10-25 Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2012-04-29 En route to Oukaimeden Marokko
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1998-04-01 Nafplion Grækenland
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2001-10-25 Eilat km 33 Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1998-04-01 Mycene Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1999-09-09 Agia Galini - Crete Grækenland
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2001-10-27 Nizzana Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1997-05-10 Brenne Frankrig
710 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-03-12 Nieuwegein Holland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-16 Voorhaven - Zeebrugge Belgien
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-10-21 Haag - Heist Belgien
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2005-10-08 Leefdaal (near Louvain) Belgien
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-09-30 Oostdam - Heist Belgien
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-07 Mol Belgien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-11-30 Swifterbant - Kamperhoek Holland
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2000-09-27 Haag - Heist Belgien
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2006-09-24 Heist Belgien
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1996-05-01 Nieuwkoopse Plassen Holland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2001-10-28 Neot hak' i' kar Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2001-07-11 Histria Rumænien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2001-08-05 Prunjepolder Holland
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1996-05-01 Nieuwkoopse Plassen Holland
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2001-07-10 Histria Rumænien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2015-10-17 Groot Rietveld Belgien
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1999-09-19 Heist - beach shrubbery Belgien
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2001-07-05 Danube delta Rumænien
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2007-07-13 Surroundings of Sevilla Spanien
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1997-05-09 Brenne Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2019-10-12 Heist, Oostdam Belgien
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1997-05-12 Brenne Frankrig
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2009-05-30 Marche-en-Famenne Belgien
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-07-11 Brenne Frankrig
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1999-08-29 Sashul - Heist Belgien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2001-10-24 Beer Shiva Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2001-10-27 Nizzana Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2012-05-02 Merzouga area Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1998-09-26 Oostdam - Heist Belgien
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1998-09-26 Heist Belgien
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2003-11-01 Middelburg Holland
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2001-10-29 En Gedi Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2001-11-01 Eilat km 50 Israel
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2012-05-02 Merzouga - Yasmina area Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2000-07-11 Brenne Frankrig
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2011-06-20 En route between Bastia and Asco Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2012-05-03 En route to ifrane Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2001-10-27 Nizzana Israel
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-03-30 Extremadura Spanien
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2011-06-20 Corsica Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1998-04-01 Mycene Grækenland
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2001-10-29 En Gedi Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1996-12-01 Den Diel Belgien
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2011-06-20 Asco Pass, close to the chalets Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1998-04-01 Mycene Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2003-12-30 Les Baux, Les Alpilles Frankrig
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2002-04-06 The Pyrenees Frankrig
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2006-12-16 Kallo (Beveren) Belgien
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2002-07-18 From the train! Bulgarien
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1998-08-01 Toro Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2001-10-26 Yotvata Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2011-10-10 Haagje Heist Belgien
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1998-08-02 Prat De Bouc - Auvergne Frankrig
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-12-25 Utrecht Holland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-05 Erezée Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2000-09-01 Crete Grækenland
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1997-05-01 Brenne Frankrig
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-21 Kessenich Belgien
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2001-09-25 Duinreep - Blankenberge Belgien
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2012-05-04 Ifrane Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-05-23 Lorraine Frankrig
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-10-29 En Gedi Israel
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2012-04-29 Oukaimeden Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1998-08-02 Prat De Bouc - Auvergne Frankrig
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1998-04-01 Nafplion Grækenland
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Strand - Heist Belgien
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2001-10-26 Yotvata Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2001-10-30 Amrams Pillars Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-11-16 Gasdam - Verdronken land - Emmadorp Holland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2002-04-05 Extremadura Spanien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1999-09-01 Crete Grækenland
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2002-07-18 Cape Caliakra Bulgarien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2012-04-30 En route to Ouarzazate Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2001-10-26 Eilat km 40 Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2002-03-29 Belchite Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2001-10-25 Amrams Pillars Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2001-10-27 Nizzana Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1996-04-28 Bocq valley Belgien
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2001-10-26 Yotvata Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2001-07-11 Histria Rumænien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2001-10-26 Eilat km 40 Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2012-05-02 Merzouga - Yasmina area Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-03-30 Extremadura Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2005-07-21 Col d'Agnel, Alpes Frankrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2002-07-13 Rila Mountains Bulgarien
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-09-08 Adinkerke Belgien
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1996-04-28 Bocq valley Belgien
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2005-11-13 Oostende, Between petrol station and Spuikom Belgien
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1999-09-01 Crete Grækenland
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-21 De Maten Belgien
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2001-10-25 Eilat km 33 Israel
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-04-01 Fishing pond Geel Belgien
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1998-07-01 Lorraine Frankrig
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-20 Beijum, Groningen Holland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2012-04-29 Oukaimeden Marokko
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2001-11-03 Border with Egypt Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2004-06-05 Westhoek Belgien
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2001-10-26 Eilat km 40 Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1996-08-01 Scotland Storbritannien
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-12-03 Hendrik-Ido-Ambacht Holland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-12-24 Pirola valley, Schoorlse Duinen, Noord-Holland Holland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-11-03 Huizen, Noord-Holland Holland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1996-12-01 Neerhelst - Geel Belgien
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2002-04-05 The Pyrenees Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2011-06-21 DN 84 - Skiing Station Frankrig
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1997-05-09 Brenne Frankrig
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1999-10-16 Voorhaven - Zeebrugge Belgien
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1997-05-09 Brenne Frankrig
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1996-04-01 Cunfin Frankrig
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2015-12-19 Wilhelminadorp Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2002-03-30 Extremadura Spanien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2001-10-29 En Gedi Israel
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1997-05-09 Brenne Frankrig
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2012-04-30 En route to Ouarzazate Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-10-11 Achterhaven - Zeebrugge Belgien
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-23 Bunne Holland
1009 Pileværling (Emberiza rustica)
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-09-18 Voorhaven - Zeebrugge Belgien
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-07-21 Cape Kaliakra Bulgarien
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-14 Prosperdorp Belgien
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2020-10-13 Zwin - Knokke Belgien
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2018-03-17 Doornzele Belgien
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2023-09-24 Heist Belgien
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer